De Langs De Moraaz, het renden van een telegram van hulde en gelukwensch aan die Koningin ter gelegen- beid van haar 25-jarig regeeringajubileum. De voorzitter opcnde daaraa de vergade- ring met een toeapraak, waarin hij o.m. zeide, bat de omtreddering in1 Europa van zoodanl- gen omvang dreigt te worden, dat ook de landbouw voor duigen komt te staan, waar- aau zelfs gedurende den oorlog de gedachte niet was opgekomen. De meest zwartgallige bad1 zicb nauwelijks kunnen denken, dat de maatregel van tijdelijke beperking van den invoer van buitenlandscbe iabricaten, noodig geacht voor de instandhouding van een bui- tenlandsch bedriji, den uitvoer van Neder- landscbe zuivel- en andere producten in ge- vaar zou brengen. Nog minder bad men ver- wacht, dat een groot deel van de bevolking, ter wille van groepsbelang, blind zou blij- ken voor bet gevaar, dat de gemeenschap bedreigt bij bet benadeelen van dein uitvoer. Men scbijnt buiten den landbouw niet te kunnen inzien, dat uitvoer en nog eens uit voer de betaligscapaciteit kan redden van een bevolking, die m een zwakke Industrie en een geknakten doorvoer geen bestaan kan vinden. Volslagen onbekendheid met den landbouw mag ondersteld worden als de oorzaak, dat de groote massa dier bevolking de beteekenis ervan onderschat of ten voile negeert. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de meerderheid in den lande zich niets aan- trekt van de positie, waarin de landbouw door de opheffiog van bet departement van landbouw is gekomen. Dit werkt te meer noodlottig in een tijdperk, waarin de ver schiUende groepen de politick als stnjdmia- del gaan bezigen ter verkrijging van bepaal- de voordeelen en, zij het ook tegen den wensch van velen, wordt de landbouw gedre- ven in de richting van agrarische organisa- tie. Wordt dan strijd tegenover strgd gesteld, dan vrage men niet: aan wie de schuld. Spr. deelde verder mede, dat nader am m- zage zal worden gevraagd van bet informa- tie-materiaal), dat de Eerste en Tweede Ka- mer tot tegenovergestelde besluiten deed ko- men inzake den zomertijd. Zander twijiel, zeide hij, moet bier invloed in het spel zijn geweest van groepen, die wel in aantal, maar niet in beteekenis den landbouw overtreffen. De beer mr. Van Rappard sprak daarna den wenseh uit, dat de Holl. Maatschappi] van Landbouw en bet Landhuishoudkundig Congxes voortaan steeds tezelfdetr plaats en tijd zullen samenkomen; zij vullen elkander aan. tJ Vertegenwoordigd waxen 55 afdeelrngen, uitbrengende in totaal 141 stemmen. Meegedeeld wend, dat de resultaten, dit jaar behaald met de aardappel-selectieproef- veldien, die verwachtingen hebben overtrof- De algemeene vergadering hechtte bare goedkeuring aan het besluit van het hoofd- bestuur tot benoeming van den heer G. Kru- seman, te Houtrijk-Polanen tot lid van ver- dienste. De H. M. v. L. zal hare medewerking ver- leenen aan de Vereeniging voor Veearbitrage en daartoe contact zoeken met de Vereenigbig voor den Veehandel. Door het lidmaatschap der vereeniging voor veearbitrage alleen reeds zouden de leden verbonden zijn tot de arbitrage, die de vereeniging aanwijst. Inzake de actie tot verlaging van den pn]s voor de inenting van varkens werd medege- deeld, dat in deze op de medewerking van de veeartsen in Noord-Holland niet kan worden gerekend. Wenschen de varkenshoud'ers in die provincie nog actie tot verlaging der prij- zen te voeren, dan kunnen zij daarbij op de medewerking van het hoofdbestuur rekenen. Er bestaan op dit gebied nog misstandien, aan de opruiming waarvan bet hoofdbestuur wil medewerken, mits de belanghebbende varkenshouders met positieve klachten ko- men. In Zuid-Holland schijnt de toestand beter dan in Noord-Holland. Voorts werden vanwege het hoofdbestuur enkele mededeelingen gedaan omtrent het ge- bruik van den tractor in den landbouw, in verband met de uitvoering der Motor- en Rij- eene welwillende gezindheid jegens het ge- wielwet. De houding van het provinciaal nr- stuur van Noord-Holland getuigde niet van bruik van den traktor, waarvan beschadi- ging voor de wegen wordt gevreesd. Deze vrees wordt door het hoofdbestuur niet ge- deeld. Dit bestuur verklaarde zich bereid om, wanneer er uit de practijk klachten komen over •moeilijkheden, die door den landbouw bij het gebruik van den tractor worden on- dervonden, te trachten deze opgeheven te krijgen. Daarna werd het jaarverslag behandeld, waaraan het volgenue is ontleend: Het aantal leden bedroeg hi 1922 9200, tegen 9852 in 1921; het aantal inwonende zoons van leden beneden den leeftijd van 25 jaren 196 in 1922 tegen 207 in 1921. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 92. Voor zoons van minder kapitaalkrachtige ouders stelt de maatschappij beurzen be- schikbaar ter tegemoetkoming in de kosten van het volgen van het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterscholen te Schagen en te Dordrecht. Hiervan werd door 4 jongelieden, gebruik gemaakt. Dit najaar zal voor de school te Schagen een beurs en voor de school te Dordrecht eveneens een beurs beschikbaar zijn. Aan de Vereeniging voor Landbouwhuis- houdonderwijs te Winkel werd een subsidie van 500 verleend voor door haar gehou den cursussen. In 14 afdeelingen werd in het wintersei- zoen 19221923 een cursus in paarden- en veekennis gehouden. i De afdeeling Landbouwboekhouden kon zich verheugen in een toenemend succes. Voortdurend werden werkzaamheden op be- lastinggebied voor de leden afgehandeld, wat in de meeste gevallen een gunstige uitslag opleverde. Er is nu ook een aanvang ge maakt met het opzetten van adiministra' ties voor bloembollenkweekers. Voorts wer den 13 cursussen in practised en theoretisch landbouwboekhouden in de afdeelingen ge- geven met een totaal van 185 leerlingen. Aan de afd. Alkmaar werd, ten behoeve van de door haar gehouden tentoonstelling een subsidie van 800 verleend. Het verzekerd kapitaal bij de Onder linge Brandverzekerng voor leden der H. M. v. bedroeg einde 1922 ruim 18,030,000, d. circa 200.000 meer dan op 31 December 1921. Voor ruim 321,000 werd door men we deelnemera verzekerd. De reserve be draagt, na toevoeging van de wimst over 1922 ad 8434,21, f 28,817,35*, benevena nog eene reserve van 2000 voor aflossing der leening. Het totaal bedrag der vergoedin- en voor brandschaden bearoeg in 1922 7602, waarvan f 1990.34 werd gebracht ten laste van herverzekeraars. De financieele toestand is in den afdeeling der maatschappij zeer gunstig, in 68 afdee lingen gunstig of bevredigend, in 15 ongun- stig en in 8 slecht. Het jaarverslag werd, nadat enkele op- merkingen en klachten, o. a. over de slechte redaetioneele verzorging van het orgaan der maatschappij, beantwoord waren, goedge- keurd. VT Tot leden van het hoofdbestuur voor Noord- Holland hebben de afdeelingen in Noord- Holland gekozen de heer H. Brinkman Jzn. te Zaandam en W. Sloten te Vijfhuizenu Tot lid van het hoofdbestuur voor Zuid-Holland hebben de afdeelingen in deze provincie geko zen dr. A. A. Overbeek te Rotterdam en in de vacature-W. J. dm Hertog te Alphen a. d. Rijn, de heer C. Dekker, te Barendrecht. Op voorstel van.de afd. Hoorn werd als plaats voor de in 1924 te honden algemeene vergadering der maatschappij Hoom aange- wezen. Getracht zal worden om die stad ook aangewezen te krijgen als plaats, waar het Landhuishoudkundig Congres het volgende jaar bijeenkomt. De rekening der maatschappij over het boekjaar 1922, sluitende met een saldo verlies van f 16,491 80, werd na langdurige discus- sies goedgekeurd. Door den afgevaardigde der afdeeling Amsterdam, werd op bet beleid van den secretaris-penningmeester der maat schappij scherpe critiek uitgeoefend1. De ba- lans der maatschappij slutt in ontvangsten en uitgaven met 228,626,23*, waaronder een totaal verlies over 1922 en vorige dienst- jaren van 76,081,34. Ook de rekening van' den zaaizadenidienst, oogstjaar 1 Juli 1921-30 Juni 1922, sluiten de met een saldo winst van 4015.85, de ne- grooting voor 1924 van de maatschappi] en de begrooting voor 1924'25 van den zaai- zadend'ienst werden goedgekeurd. De directeur-generaal van den landbouw, dr P. van Hode, voerde nog het woord en bracht hulde aan den heer H. N. Valckenier de Greeve, eere-voorzitter der afd. Gouda en omstreken van de Holl. Mij v. L., voor den arbeid, door dezen in het belang van de ten toonstelling verricht. LAND- EN TUINBOUWTENTOON- STELLING TE GOUDA. Dinsdag heeft de Koningin-Moeder, vergo- zeld van de hofdame jonkvrouwe v. d. Poll, den1 thsaurier jhr. Schimmelpenninck en den camerheer graaf Van Limburg Styrum!, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling. H. M. werd1 aan het station ontvangen door den burgemieester van Gouda. Aan den in- van het tentoonstdlingsterrein wachtte het be stuur der tentoonstelling met zijn voorzitter, den- heer H. N. Valckenier de Greeve, het hooge bezoek op. Bij haar rondgang over de tentoonstening toonde H. M. zeer veel belangstelling voor wat haar getoond werd. De Westlandsdhe fir- ma's v. d Broek en Goeijenbier boden H. M. een fraai opgemaakte mand met vruchten aan, welke deze bestemde voor dfe Koningin als een' attentie van deze tentoonsitdling. Behalve de eigenlijke tentoonstelling be- zichitigde H. M. ook nog enkele particuliere stands op het terrain en de afdeeling weten- schap en organisatie. Per auto vertrok H. M. met gevolg naar Den Haag. Het bestuur adviseert, de vraag, door de regeering gesteld, of in beginsel mag worden overgegaan tot loonsverlaging van bet op 1 1 Juli 1922 reeds in dienst zijnde personeel, hei'estigend te bcantwoorden. Het ovam^t hierbij, dat het Yoornemen, dat de regeenng thans koestert, wel in schrille tegenspraaK is met de belofte, door de regeenng op 11 Mei 1922 bij monde van den beer De Geer gedaan, maar dat de toes'tand van's lands financien op dit oogenblik zoodanig is, dat een beroep op verkregen rechten tegenover het algemeen belang niet gehandhaafd kan worden. Wat betreft de vraag, hoe hoog de salaris- vermindering zal moeten zijn, wil het bureau nadere gegevens van de regeering afwach- ten. HET REGEERINGSJUBILEUM. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct.: De Koningin zal Donderdag 6 September het bestuur van den Bond van Nederland- sche vereenigingen en lichamen in Belgie en afgevaardigden van de aangesloten vereeni gingen ten paleize te Amsterdam audientie verleenen. ten einde het huldebliik met album aangeboden door de Nederlandsche kolonie in Belgie in ontvangst te nemen. Toen de Koningin omstreeks 2 uur in het paleis moest zijn voor de ontvangst van de verschiUende gezanten, heeft zij, vriendelijke attentie voor de Boskoopsche kweekers, die het paleis versieren, het paleis niet betreden door den hoofrhngang, doch langs de achter- zijde, teneinde er blijkbaar toe mede te wer- ken, dat de versiering van het paleis en het voorplein tot den 31sten dezer een verrassing voor haar zou blijven. Ook de leden van de Tweede Kamer zullen zidh Zaterdagochtend gezamenlijk van het gebouw der Tweede Kamer in auto's naar het Koninklijk Paleis begeven voor de aanbie- ding van het adres van gelukwenschen dier Kamer met het regeeringsjubileum der Ko ningin. Het Genootschap Limburg heeft een' ge- denkboek uitgegeven met bijdragen van een 25-tal leden, alien Limburgers. Het zal te geleger tijd aan de Koningin worden aangeboden. Gelden beschikbaar op lamderjjen met rnime overwaarde tegen 5 HET SPOORWEGPERStO'NEEL. Gisteren heeft de loonraad bij de Nfeder- andsche Spoorwegen beraadslaagd over het voorstel der directie om een nieuwe classifi- catie in te voeren, waarbij een vierde klasse zou worden ingesiteld en een loonaftrefc van 5, 10 en 20 procent zou worden toegepast. Thans zijn er drie loonklassen met een af- trek van4 en 8 procent, geheel als bij' het rijk. Na een langdurige bespreking werdl inet 10 tegen 7 stemmen aangenomen een voor stel om vier klassen te vormen met een loon- aftrek van 4, 8 en 16 procent. Zijn wij juist ingelicht zegt de N. R. CH., dan hebben die vertegenwoordigers der vakorganisaties tegien dit voorstel gestemd. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR RUNDERTEELT. In de Ridderzaal in Den Haag heeft gister- middag 3 uur in tegenwoordigheid van den Prins der Nederlanden de opening plaats gehad van het interaationale congres voor rundveeteelt, dat van 29 Augustus tot 4 Sep tember in Den Haag zal worden gehouden. DE EX-KROONPRINS. Wij vernemen, zegt de Telg. naar aanlei- ding van de plannen van den ex-kroonprins van Duitschland om te zijner tijd naar zijn heknat terug te keeren, uit invloedrijke Duit- sehe kringen tot den ex-kroonprins het ver- zoek is gerieht om in verband met den ge- spannen politieken toestand in Duitschland voor het oogenblik van dat voornemen af te zien. OVERZIOHT VAN DE INGEVOLGE DE INVALIDITEITSWET EN DE OUDER- DOMSWET 1919 TOEGESTANE REN- TEN. Op 1 Augustus 1923 werden 2412 wedu- wenrenten en 4437 weezenrenten krachtens de invaliditeitswet genoten, terwijl op ge- noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 29.256 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week; voorts genoten 2958 personen een in validity tsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwihge verzekerme gere- eeld in de Ouderdomswet 1919 waren op vo- rengenoemden datum 65.816 personen in het genot van een als vrucht hunner verzeke ring verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week. ARTIKEL 40 VAN HET BEZJOLDL GINGSBESLUFT. Het bureau van de centrale commissie voor georganiseerd overleg, aan welke commissiie de regeering, zooals gemeld, advies heeft ge vraagd over een ontwerp-besluit tot intrek- king van art. 40 van het bezoldigingsbesTuit, heeft, naar de Res.bode meldt dat advies reeds uitgebracht. HET JUB ILEUM VAN DE KONINGIN. In den loop van September zal de Konin gin in verband met haar jubileum ook in au dientie ontvangen een deputatie van Oosten- rij'ksche kinderen. en dadelijk daarna een de putatie van Hongaarsche kinderen. Prinses Juliana zal de Koningin en den Prins vergezellen bij de feestelijke intochten van de Koningin te's Gravehage en Amster dam. Het huldigingscomite te Paramaribo zal van het op 31 Augustus aldaar op te rich ten standbeeld van de Koningin foto's laten aan- bieden aan de Koningin door een deputatie, bestaande uit de heeren dr. H. D. Benjamins, oud-inspecteur van bet onderwijs in Surina- me, te's Gravenhage; prof. dr. P. C. Flu te Leiden, D. Continho, oud lid van de Kolonia- le Staten in Den Haag, en P. J. Jager, ver- tegenwoordiger van het comite in Nederland. DE GESTORVEN INDISCHE PRINS. De Britsch'-Indische prins die Maandag in den trein Berlijn—Vlissingen is overleden, was niet de Gaekwar van Barodia, doch zijn zoon Jaisingh Rao, die al vijf jaar lang ziek was en voor een' kuur naar Berlijn was ge weest. DE TOSTAND VAN BOUWMEESTER. De Telg. meldde gisteren: Naar wij gisteravond laat vernamen, is er in den toestand van Louis Bouwmeester een gunstige wending gekomen. De beide zoons nebben den patient weer verlaten en zijn naar huis gegaan Tot zeer laat in den avond ging gisteren het hardnekkige gerucht, dat de gevierde ac- teur helaas overleden zou zijn. Uit alle dee- len van de stad werd de Telg. herhaalde ma- len opgebeld door belangstellenden, die naar eventueele bevestiging van dat droeve be- richt vroegen. Wel een bewijs hoe zeer Louis Bouwmeester bij het Amsterdamsche publiek bemind is. De mededeeling van de ziekenver- pleging op de Prinsengracht, dat de patient in iets betere conditie was, werd door de vele belangstellenden uiteraard met groote bh]d- schap vernomen. De toestand van den heer Louis Bouwmees ter was gister vooruitgaande. De patient heeft in de avonduren rustig geslapen. OVERREDEN. Om 9 uur gisterenavond werd1 J. H. de Bruyn uit de Stieltjesstraat op den Spoor- singel overreden door een' wagen van lijn 6 der R. E. T. M. Met zware verwondingen, een ingedrukte borstkas, en gebroken wervel- kolom werd de man opgenomen. Per auto van den Gemeentelij'ken Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Bergweg ver- voerd, bleek hij bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. De Bruyn kwam op dit slecht verlidnte ge- deelte van den Spoorsingel plo'tseling uit het plantsoen op de rails. Naar ooggetuigen me- dedeelen reed de tram' vrij' langzaam, zoodat de bestuurder binnen den afstand van enkele meters kon remnien. DE MOORD IN DEN DUITSCHEN TREIN. Het stoffelijk overscbot van den heer J. B. Ruben, het slachtoffer van den moordaanslag in den Duitschen trein naar Bentheim, is gistenniddag te drie uur te Solwerd, onder de gemeente Appingedam, aan den schoot der aarde toevertrouwd. De belangstelling was bijzonder groot. Het lijk wan per trein naar Appingedam vervoerd, waar de begrafenis- stoet zich aan het station opstelde. De hoog- bejaarde ouders van den overledene, de heer en mevr. Ruben, uit Slochteren, volgden de baar in een rijtuig. Onder het luiden van de klokken werd het kerkhof te Solwerd bereikt. Onder de vele bloemstukken waren kransen van leerlingen der Handelsschool te Amsterdam, van' de tooneelclub „Geert Teis". Zelfs waren er kransen van de inwoners en gasten van Bentheim en Schiittorf. Nadat de kist in de groeve was neergela- ten, werd allereerst het woord gevoerd door den predikant der Ned. Herv. Kerk te Sol- werd, ds. A. de Peckert. Deze spreker wees op het misdadige van dezen aanslag en vroeg zich af waarom juist zulk een' nuttig mensch als de heer Ruben moest worden weggerukt uit den kring van znn familie en kenmssen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren dr. J. Hoeksma, directeur der Han delsschool te Amsterdam, namens het ge- meentebestuur, leeraren en leerlingen, G. Herwig, lid der tooneelclub „Geert Teis en mr. B. ten Bruggen Cate, secretaris van het college van1 curatoren van de umversiteit te Oroningen, die ruiin een maand met den heer Ruben in het Kurhaus te Bentheim had ver- toefd en' hem had leeren kennen als een man van buitengewone bekwaamheid en gToote werkkracht. Na de vacantie zou hij zi]a doc- toraal-examen Rechtswetenschap afleggen en had een sieraad kunnen worden van de Ne derlandsche balie. Spr. noemde het een geluk dat in Duitschland nog de doodstraf bestaat, om een einde te maken aan het leven van der- gelijke onverlaten en eindigde met een laat- sten groet te brengen namens alien, die met Ruben in Bentheim waren. Een zwager van den overledene, de heer Marwitz, uit Groningen, dankte namens mevr. Ruben, en haar dochtertje Anna, als- mede namens de overige familie voor de laat- ste eer den overledene bewezen. HET VLIEGONGELUK Gistenniddag is te Stanford River door den coroner de gerechtelijke lijkschouwing ver- richt inzake het vliegongeluk, hetwelk den Nederlanclschen leerling-aviateur, mr. Duy- zings. uit Utrecht, is overkomen. De leeftijd van het slachtoffer werd opge- geven als 37 jaar De heer Harmshaw, woon- achtig te London, verklaarde, dat mr. Duy- zings een vriend van hem was en te zijnen huize logeerde. Mr. Duyzings volgde zooals gemeld, een vliegcursus in de Havilland aero- droom te Edgware. Hij had goede voiderin- gen in de vliegkunst gemaakt, maar toch had hij nog groote moeilijkheden bij het landen, hetgeen te wijten was aan zijn gezichtsvenno- gen. Een oog-specialist had hem evenwel ver zekerd, dat een bijzonder soort bril dit be- zwaar zou wegnemen. Mr. Duyzings zou dan ook zijn vliegersbrevet wel verworven heb- hen De tweede getuige, een Londensch kantoor- bediende, verklaarde, dat hij Maandagavid- dag, langs den hoofdweg te Stanford fietsen- d'e, een vliegtuig op flinke hoogte boven zich zag passeeren. Tien minutien later keerde het toestel terug. Het vloog nu veel lager en de bestuurder soheen in moeilijkheden te verkee- ren. Hij maakte een zwenking naar links, waarop het toestel ongeveer twintig meter daalde, De hoofdinspecteur van de Havylland vliegschool, als derde getuige gehoord, ver klaarde, dat mr. Duyzings opsteeg in een Ha vylland 6. Hij: zou stijgen tot 6000 meter hoogte. Dan zou hij den motor stopzetten en in zweefvlucht dalen. Getuige had den vlieger gewaarschuwd, zich in geen geval buiiten het vliegkamp te begeven Mr. Duyzings scheen volkomen in staat het toestel te hanteeren en had denzelfden ochtend vluchten van 25 en 30 minuten gemaakt. Reeds had hij- een exar men afgelegd voor de autoriteiten van de Ha vylland Aero Club. Van een specialist in oog- ziekten was een rapport ontvangen, dat het gezichtsvermogen van mr. Duyzings' hem niet hinderlijk zou zijn bij het besturen van een vliegtuig. Getuige had mr. Duyzings daarop toegestaan zijn opleiding te voltooien. Toen getuige bemerkte, dat mr. Duyzings zich bo ven het gebied van het vliegkamp had ver- wijderd, steeg hij in een aader toestel op, ten einde hem te zoeken. Hij zocht hem boven het graafschap Essex, maar kon hem1 niet vinden Getuige sprak als zijn meening uit, dat de vlieger gevallen was door een zwenking te maken op een oogenblik, dat hiji niet voldoen- de snelheid meer had De coroner constateerde vervolgens, dat de dood van mr. Duyzings aan een ongeluk was Le wijten. Hiermede was de gerechtelijke lijk schouwing geeindigd. IHET INGESTORTE HUIS. Omtrent het ingestorte huis in het slop van Willem Kleyn te 's-Gravenhage wordt ge meld: Ook het andere huis, naast het ingestorte, waarvan eveneens de achtergevel was weg- gebroken om het te doen aansluiten bij: den nieuwbouw, wordt op last van het Bouw- en Woningtoezicht thans afgebroken. Er doet zich in het gebouwencomplex een eigenaardig geval voor, waarvan het raadsel nog steeds niet is opgelost. Links en redds van het in gestorte huis zijn scheuren gecomstateerd, zonder dat de oorzaak ervan nog na te gaan is De door de justitie aangewezen deskundi- gen hebben verschiUende gegevens verza- meld, zij hebben het ruimingswerk gecontro- leerd en komen vandaag of morgen kiaar met de aanteekeningen omtrent de fei'ten. Van een en ander zijn verschiUende situatiekaarten' ge maakt. Het rapport dat door deze deskundi- gen samengesteld wordt, zal echter nog wel eenigen tijd uitblijven met het oog op de veel- heid der gegevens Als veiligheidismaatregel zijn de huizen van het belendend hofje op last van den Dienst van Bouw- en Woningtoezicht gestut, evenals het gebouw, naast het pand dat thans afgebroken wordt. Dat gebouw, grenzende aan het af te breken huis, moest ook ontruimd worden DE HANZEBANKEN IN HET BISDOM HAARLEM. De hoofddirectie der Hanzebanken in het Bisdom Haarlem schijnt voornemens een be- laugrijke bezuiniging in haar bedrijf door te voeren. Werden reeds voor eenigen tijd de salarissen van het geheele personeel met 15 pCt. verlaagd, thans gaat onder de directeu- ren der bijkantoren het hardnekkig gerucht, dat per 1 Jan. a.s. de huren der directeurs- woningen, die het eigeudoni van de bank zijn aanmerkelijk worden verhoogd. Bovendien schijnt het in het voornemen te liggen, reeds spoedig een aantal bijkantoren, waarvan er eenige nog korten tijd geleden in nieuwe gebouwen gehuisvest werden, in ge- wone correspondetschappen om te zetten. Zoo b.v. is het bijkantoor te Boskoop reeds opgeheven. Een derb eambten van het kantoor te Al phen aan den Rijn houdt eenige dagen per week te Bodegraven zitting om het noodige contact met de bestaande relaties te onder- houden. SPOGRWEGONGEVAL TE AMSTEL- VEEN. Gisteravond heeft nabij het station Aimr stelveen een ernstig spoorwegongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder geen per- soonlijke ongelukken ten gevolge heeft ge had. Om 8.45 vertrok trein 620 van Uithoorn in de richting Amsterdam met twee personen- rijtuigen en een goederenwagen. Vlak voor het station Amstelveen kantelde om even voor negenen een derde klasse rijtuig, dat als mid^ delste wagen in de tieinformatie liep. Onder bevig gekraak helde het plotseling over en viel daarna met den zijkant naar recht op den spoordijk. De reizigers beschrijven den schok als zeer zwaar; nog eenige oogenblikken werd het met den zijkant over den dijk ge- sleurd, waarna de trein stopte. Vermoedelijk bemerkte de machinist door het zwaar trekken zijner locomotief onraad of sloegen de rem- men ten gevolge van het breken' der remslan- geu van zelf aan. Er waren in het derde klasse rijtuig vrij veel passagiers, omdat de trein gecombinecrd was met de verbinding uit Aalsmeer. Als ke- gels vielen de inzittenden door elkaar, ter wijl de glasruiten en het houtwerk van den zijkant braken. Een paar personen liepej schrammetjes en blauwe plekken op, echter niet in die mate, dat van verwondingen van beteekenis mag worden gesproken. Zonder- linf mag het heeten, dat uit een mand met eieren, welke een boer bij zich had, slechts een ei brak. De andere wagens en de machine bleven op de rails staan en werden niet beschadigd. Oogenbl'i'kkeiijk begaven personen van het station Amstelveen en uit het dorp zich nanr de plaats des onheils en spoedig waren de reizigers uit hun benarde positie gered. De trein uit Aimsterdam, die juist het sta tion binnenliep, werd opgehouden, waama hij de reizigers uit den ge&tranden trein naar de hoofdstad bracht. Natuurlijk veroorzaakte een en ander oponthoud. Van Haarlem vertrok kort daarop een werktrein met personeel naar het Amstel1- veensche emplacement. Den geheelen nacht werd doorgewerkt. Hoe het ongeluk kon plaats vinden mag een raadsel heeten, daar rhet deraillement op een recht baanvak zonder wissels plaats Vond. De verbinding met het station Willemspark was tot overmaat van ramp juist op dat tijdi- stip tengevolge van het onweer gestoord1. THpgramnirn van hrdpri LOUIS BOUWMEESTER^ AMSTERDAM, 30 Aug. De toestand van Louis Bouwmeester was vannacht heel gunstig. MENSCHLIE'VEND HULPBETOON. 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en te- vredenheid de gouden eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan Henri Hour- cadet, electricien te Luz en Gascon Blavet te Lourdes wegens de met levensgevaar volbrachte redding van den eenig overge- blevene van het auto-ongeluk te Saint- Souveur. LIJK OPGEHAALD. AMEKSFOORT, 30 Aug. Heden werd te Amersfoort het lijk opgehaald van G. D., cafe- en pensionhouder aan den Utrechtschen weg. Hij was reeds acht da gen zoek. SCHIP IN NOOD. TERSCHELLING, 30 Aug. Op de Eier- landsche gronden geeft een schip noodsei- nen. De reddingboot „Brandaris" vertrekt bij vliegend stormweer ter assistentie. ULTIMATUM AAN GRIEKENLAND. LONiDEN, 29 Aug. Mussolini heeft een ultimatum gezonden aan Griekenland in zake de moorden, waarin officieele ont- schuldiging en eene schadeloostelling van 50 millioen lire geeischt wordt. Proyinviaal nieuws NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ. Het aantal reizigers, (excl. abonnementen) op de lijn HaarlemAlkmaar bedroeg gedu rende de maand Juli 17948, is een bedrag van 4676,3iya, aan goederenvervoer 1809,37; is in totaal 6485,68*. De opbrengst per dag-kilometer was 7,34. Eteze bedragen waren over dezelfde maand van het vorige jaar respectievelijk 46987, 11585,45, 2905,31, 14490,76 en 16,40- Marktberichten SCHAGEN, 30 Aug. Op de heden gehou den markt waren aangevoerd: 12 Stieren 150f 350, 47 Geldekoeien (mag.) 250 tot 330, 96 idem (vette) 300—/ 520, 35 kalfkoeien 300450, 19 pinken 150 250, 13 nuchtere kalveren f 1630, 40 schapen (magere) 3646, 275 idem (vette) 45—/ 52, 183 lammeren 28— 36, 15 varkens (vette) p. K.G. 0.72 0.80, 103 biggen 15—/ 24, 143 kippen 0.75—/ 1, 34 eenden 0.50—/ 1.25, 84 K.G. boter 1.802, 7328 st. kipeieren 6—/ 7 per 100 st., 914 st. eendeieren 6.50 per 100 stuks. HOORN, 30 Aug. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 15 stapels kleine fabriekskaas 46, 25 stapels kleine boerenkaas 47, 5 sta:pels fabriekscommissiekaas 44, 18 stapels boe- rcn-commissiekaas 44, totaal 63 stapels, we- gende 37586 Kilo. Handel vlug

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2