Alkmaarsche Gourant GROOTE PAARDENMARKT te ALKMAAR op Maandag 3 Sept. '23. Uw Prijscouranten Het Torteltje. Laat ons drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Donderdag 30 Augustus. FEUILLETOS. In verkeerde sohoenen. Voordam 6 9, ALKMAAR. Mo. 2*4 192% Honderd V!Jf en Twlntlgsta Jaargang, HE RHALING SOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept den in het verlofghngersregister dezer gemeente ingesc'hreven verlofganger, hieron- der verm-eld, bij deze op om in 1923, voor het achter zijn naam aangegeven tijdvak, kraoh- tena artikel 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplkhtwet (St. bl. no. 43 van 1922), voor HERHALINGSOEFE- NINO EN in werkelijken dienst te komen. Van BEEKUM, Cornells Sent, Liditing 1919, Behoorende tot 6e Regt. Veld-Artie. Garnizoensplaats Leiden, Tijdvak 1224 November. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar de openbare kennisgeving van 15 Mei j.l. terwijl de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente-secretarie verdere inlichtingen verstrekt. Alkmaar, 29 Aug. 1923. De Burgemecster van Alckmaar, W. C, W'ENDELAAR. door RINKE TOLMAN. Het dimunitief kies ik met opzet voor den titel. Want van alle duiven is het torteltje de fijnste, rankste en elegaatste.-Sierlijker vindt ik het dan de houtduif, sierlijker ook nog dan de hoi- of kle;ne bosehduif. En van onze drie duiven.vliegt het verreweg het vlotst en vaar- digst. Als ge zoo'n haastig zich vo-ortreppend torteltje volgt met uw oogen, dan kunt ge het stellig makkelijk onderscheiden van hout- en kleine bosehduifde staartveeren toch zijn witgetopt en hebben een breeden blanken zoom, er e tijdens de vlucht zeer opvallend is en zoodoende een mooi middel ter onderschei- ding vormt. Nu mogem de torteldjuiven niet die prachtige paarlemoereni glanzingen aan den hals hebben, zooals haar beide vorenge- noemde verwanten, maar dit wordt, dunkt mij, meer dan vergoed door een andere ver siering, die allerfijnst en voornaam is; de halszijden vertoonen namelijk, een heel mooi effect makende, zwart-witte vlekjes, die alicr- aardigst uitkomen tegen het -oranje-rood van het oog, dat fonkelt in het kleine duivenkop- je; de vuurroqde oogleden maken een heel curieusen indruk; en wanneer men dlan in aanmerking neemt, dat ook de pooten rood ziin, dan kan men zich voorstellen, dat dit op bdeiende wijze contrasteert met de overige tinten van't veerenkleed der tortels. Op den rug en vleugeldekveeren domineert een kleur, die zoowat het midden houdt tusschen ka- neelkleur en roestkleurig rood; er zlt dus een ascl bruine t;nt in, waartegen de donkere kernen van de bijna-zwarte schaftvlekken prachtdg geplaatst zijn. Maar behalve de rappe vlucht en de koste- lijke, edel tegen elkaar afgewogen kleuren, alsmede heel de ranke elegance van de -tor tels, weten mij steeds te bekoren en te ontroe- ren de zachte, een-tonige lo-kroepen, die klin- ken, zooals zijn Latijnsche naam Turtur turtur aangeeft, wanneer men dien op zijn Duitsch uitspreekt: toer-toer-toer. Er zit ids klagelijks en weemoedigs in en het is een der tneest karakter istieke stemmen van het bosch. Ik kom steeds weer onder den- indruk van deze ongecompliceerde uiting van een vogel - hart en ik geniet er minstens evenveel van als van het druk-afwisselende, van den hak- op-den-tak springende. van bijvoorbeeld den uitbundigen spotvogel. De uniformiteit van het leed der tortelduiven zou ik voor nog zoo- veel niet willen tnissen; het is even mooi als dat der houtduiven en koekoeken en accen- tueert de stilte buiten op meesleepende wijze, vooral door het zeer aanhoudendle en vol- hardende karakter der voordracht. En wat bijzonder prettig is te vermelden, de tortelduif breidt hoe langer hoe meer haar gebied van vestiging uit; niet langer all een Is zij een bewoonster van de buitenbosschen, Naar het Engelsch, door Berta Rack. 55) Zij schetste het heele tooneel met een hand- gebaar toen zij zichi tot ffiijl wenddie. „Js me- vrouw het niet met mij eens?" En zij! voegde er de verbluffende vraag bij! „Gelukkig voor haar is de bebe van madame misschien een meisje. Er was slechts een manier om dezen toe- stand aan te zien. Ik vo-lgde die. Ik wierlp mijn veronderstelden echtgenoot 6en enkelen blik toe, toen proestten wij! bet beidea uit in wat onze bondgenooten noemlen „un fou tips". Wij lachten en lachten zoo onstuimig dat wij het smalle straatje haast door waggelden, dat kleine achterstraatje met winkels, waar de helft van de koopwaren bui ten de deur hing, zoodat donkere hoekjes ver- licht werden door groote -oranje-pompoenen, die wel Giorno-ballonnen leken. Buiten een prentenwinkel met platen uit de achttiendie eeuw moesten wij blijven staan om uit te lachen voor het raam. 'De eigenaaT van den winkel; hief zijn kale hoofd op en zijn ver- baasde gezicht boven een pak etsen. Ik denk dat hij ons de geksten van de vele Engelsche dwazen noemde, die daar ooit ge- passeerd warenToen vermande kapitein Me redith zich en sprak terwijll1 wij voortwandel- den: ,,Dat heeft het ijs eenigszins gebroken Hij lachte weer toen wij o-p de Place Ven- dome kwamen en zei vroolijk alsof het een maar ook needs heeft zij haar joyeuse entr6e gedaan in de rustigste plaatsen van ons centra van verkeer en cultuur der steden. Zoo heeft zij dus het voorbeeld gevolgd van haar verwante de houtduif, van merel, lijster en nog zoovele vogels meer, die het verschijnsel van den trek naar de steden te aanschouwen geven. Dat beteekent een attractie te meer voor de steden, die nu een gracieusen, edelen vogel rijker zijn geworden, welke van Mei tot September aan de parken, waar het na- tuurlijk niet al te boomann moet zijn, een bi- zondere bekoring verleenen. De bewoners der steden zijn zoodoende ook in staat, wanneer hun het geluk dient en zij een open oog heb ben voor het leven der dieren rondom hen, getuigen te zijn van de zeer bizondere liefde- spelen en boehnde baltsvluchten onder tor- teltjes, waarbij het druk en enthousiast ge- klap van vleugels met name opvalt. Ja, bij die hofmakerij van het mannetje aan het wijfje worden heel groteske gebaren gemaakt die nog veel mailer zijn dan bij de om een wijfje dingende musschen. Zoo'n verliefd tor teltje kan alleramusantst zijn halsveeren op- zetten en zeer zonderling zijn staart over den grond sleepen. Natuurlijk al wonen er al vrij wat tor tels in de steden bestaat de meeste kans de liefdespelen der tortels buiten in bosschig ge bied waar te nemen: het aantal buitentortels overtreft nog verre dat der stadStorteh. In de meer bepaald vrije natuur kan je ook hun verder leven beter volgen en het kan niet mis- sen, of vandaag of morgen komt ge zoo'n paartj-e tortelduiven tegen ergens bij den akker naast een boerenwoning. Zij eten van alles, insecten zoowel als plantaardig voedsel, doch het laatste toch wel overwegend. Nu, wanneer zij de zaadjes van het naaldhout eten of zelfs zaadjes van zuring tot zich nemen, hetgeen ik. onlangs nog zag, dan kan men daar geen bezwaar tegen hebben, maar wanneer zij beslag leg- gen op de erwten, het koolzaad of andere vruchten van cultuurplanten, zie, dan be- grijp ik, dat een boer daartegen protesteert. Maar mij dunkt niettemin, dat er geen aan- leiding is om ze uit hoofde van hun menu systematise!! te vervolgen: zoo buitengewoon talrijk zijn zij niet en van een invasie in groote verbanden, zooals bij de houtduiven dikwijls valt vast te stellem, is bij: de tortels dan ook nooit sprake. Waarin zij echter wel met haar forscher en logger verwanten, de houtduiven, overeen- komen, dat is haar wijze van nestbouw. Veel werk wordt aan het samemstellen van het nest niet besteed; dit is uiterst primitief: een bizonder vlak, nagenoeg horizontaal vloertje, dat bizonder ijl is en maar uit een' beperkt aantal donkere dorre takjes bestaat. Ja: zoo luchtig zijn meermalen die nesten, dat, wan neer je er onder staat, je de witte schaal van de eieren door het vloertje been ziet scbeme- ren. Het is makkelijk te begrijpen, dat dit somtijds nog al noodlottig voor den vogel kan zijn. Dit bleek ons dezen zomer nog, toen wij doordrongen in het moerassig ge bied van het Moienven, het natuuimonumienit, dat dezer dagen ten geschenke is gcgeven aan het museum „Nature Docet" De Dene- kamp. Toen wij den o-ever van de plas nader- den, vloog met luidlruchtig wiekgeklapper uit het bloeiend sportehout een torteltje van het ijle iakkennest, dat effen was als een plankje en niet de geringst^ komvorming vertoonde. Het was jammer, dat de vogel zoo zenuwach- tig deed, want door het nerveuse opschrikken, hetzij dat de vleugel het ei raakte, hetzij dat de boom door het opvliegen een weinig be- woog, rolde het blanke eitje, dat geen enkel vlekje of stippelteekentje vertoont, op den grond en brak. Het was dog onbibroed en dus het eerste van de twee eieren, Waaruit een legsel bestaat. Wij legden daarom het gebro ken ei weer in het nest, niet, opdat zich daar- uit een kuiken zou ontwikkelen dat was na tuurlijk onmogelijk maar in de hoop, dat de vogel bij de geschonden eier«chaal zou bij- 1 egg en en niet zich genoodzaakt zou zien een nieuwe nestplaats te zoeken en een nieuw nest te maken. Nu, wij hadden succes: het duur- de geen .tien minuten, of de tortd zat al weer rustig op haar gebroken eitje. een eitje, dat misschien een ietsje meer weegt dan een half gram. De. nesten van tortelduiven kunnen soms vrij hoog in1 de dennen zijn aangebfacht, maar weer andere keeren zitten ze heel la-ag en makkelijk bereikbaar Dat was ook het ge- va'l met het nest in het Moienven. Wij: hoef- den onzen arm niet eens hoog uit te strekken om het gevallen eitje weer op het hunne tak- kenvloertje te deponeeren-. Daar echter de tortelduif een zeer uitge- sproken zomervogel is treft men bij haar hoogstens twee broedsels aan'." Het gebeurt echter een schaarschen keer, dat nog in Sep tember, de miaand feitelijk van haar vertrek, reaetie was van al de spanning van dien morgen: „Maar juffrouwi Whitelanda, 't is toch maar een gekke vertooning, vindt u ook niet?" „Ja dat zal waar zijin en u hebt no'g maar een avond en een morgen beleefd", herinaer- de ik hem. ,,Ik heb bijna twee maanden..." „Ik begrijp dat u een ellendigen tijd gehad heeft," zei bij eenvoudig. „Luister, 'ik - ik". „Wat, u?^ „Ik ben overtuagd dat u de briefkaart ver- brand heeft", zei hij. „Dat is zeer schrander van u", zei ik uit- dagend, maar toch vrij wat vriendschappe- lijker dan toen wij het hotel uitkwamien. „Ik weet wel dat mannen zulk een goed oog op een karakter hebben 'Hij maakte een grappdge kleine bulging, ook heel vriendelijk en zeide: .,Wij moeten de zaak maar zoo goed moge- lijfc opnemen, nietwaar? Laten wij heb niet nog moeilijker maken dan het reeds is door te kibbelen en te twisiten met elkaar. Laten wij een wapenstilstand slui'ten. Laten wij het elkaar zoo gemakkelijk mogelijk maken, *ot- dat, mijn vrouw terug komt." „A!ls het miaar niet te lang duuri", zei ik vol vuur, toen wij weer in den' grooten ingang van het Ritzhoiel stonden. ,,Het zal zoo spoedig zijn als het mij moge- lijk is", beloofde de jeugdige krijgsman, ter wijl hij mij den arm vol bloemeni gaf voor zijn moeder. „Hoor eens evennu ga ik terug naar mijn hotel' om een langen brief te schrijven aan mijn zaakwaamemers om hUn alles pre- ries uit te -leggen Wat er gebeurd is en hun op het hart te drukken onmiddellijk naspo- npgen te doen. Ik zal hun schrijven dat wij meat-jongen warden gtvondan. Maar dit ge- val van laat broeden zal wel verband houden met het mialukkcn van hat voorafgaande broedsel ProTtnciaai Nieiaws UIT HOORN. In de laatste raadszitting van dien ouden Raad- kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het geven van een bestemming aan de beschikbaargebleven geldlen van de o-p- brengst der waterleidingwerken, een bedrag van 79.300. B. en W. 6tellen voor, dit bedrag- aldus te besteden: lo. 3500 voor waterleiding etc. van het St Pietershof; 2o. 3500 voor electrische verlichting van het R.-K- Wees- en Oudeliedemhuis; - 3o. 3500 voor het Stadsziekenhuia; 4o. 3500 voor betere inrichting van het Prot. Weeshuia; 5o. 3500 voor restauratie van de Raads- zaal 6o. J 1600 voor het Westfriesche Museum; 7o. 40.000 voor verbetering van de wo ningfoestanden hier ter stede. Van het laatste bedrag stellea B. en W. voor 2000 beschikbaar te stellen ten' behoeve van een hertenkamp. Genoemde voorstellen werden aangenomen. Voorstellen omtrent de inrichting der herten kamp zullen nader worden uitgewerkt. Bij het voorstel van B. en W. tot aanstelling van een tijdelijk opzichter ten behoeve van het Bouw- en Woningtoezicht wordt op voorstel van den heer Plomper besloten elders een an- derzoek ter zake in te stellen. Aan den heer R. Bossert werd eervol ont- slag verleend als stads-klokkenist. Tot leeraar in het teekenen aan die Vak- schpol voor Meisj-es wend benoemd da heer D. A. A. W. Dobbe. Tot hulpkeunneester voor den keurings- dienst voor vee en vleesch werd benoemd1 de heer K. Wever te Spierdijk. Na afhandeling der agenda zeide de voor- zitter hartelijke woorden van dank tot de af- getreden Raadsleden. In het bijzonder wend- de spreker zich tot den afgetredien wethou- dbr, den heer Spaander, Deze riehtte zich hierop met woorden van dank tot den voorzitter, waarna sluiting der zitting volgde. Reeds eender maakten wlji melding, dat de afd. Hoom van' de Holl. Maatsdlappij, van Landbouw zich bereid1 verklaarde in 1924 die Algemeene Vergadriing der H. M. van Landbouw te ontvangen, op voonwaarde, dat in stedq van de zoo grootsch opgezette tentoonstelling, meer bescheiden zou wondto opgetreden. De algemeene vergadering te Gouda heeft gevolg gegeven aan het verzoek van de af deeling Hoom, tot het ontvangieni van de algemeene vergadering in 1924, waarbij1 geen bepaalde voorwaarden zijn gestld. Naar we vememen is de mogelijklieid zeer groot, dat in dien tijd- tevens hier het Landbouwkundig Congres zal worden gehouden. Bij K. B. zijn wederom tijdelijk benoemd aan de R. H. B. S. alhier: tot leerares: mej. K. van Munster en mej. B. Kaiser en tot leeraar: P. Spruit. Op verzoek werd eervol ontslagen dr. J. Sfl Vries, als leeraar R. H. B. S. alhier. Bij K. B. Is de heer C. Th. Cramer von Baumgarten, predikant bij' de Ned. Herv. ge meente alhier, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Bronzen broedermedaille van de orde van den Nederlandschen Leeuw ontving de heer P. Weijling, kaaskoopersknecht bij de K. H. de Jongs Exporthandel alhier, UIT IHEERHUGOWAARD. Een zoontje van den heer Pancras kwam onder het spelen zoodanig te vallen, dat het met gebroken -dijbeen werd opgenomen. Tijdens een hevig onweer sloeg de blik- hem op de leiding aan den Veenhuizermid- denweg, Verscheidene perceelen werden min of meer gehavend. In de woning van den heer Eedken werd de 20 jarige dochter van het bed geslimgerd. Zij kwam er, hevig ont- steld van schrik, goed af. Er werd nog al heel wat materieele schade veroorzaakt, die echter door assurantie gedekt wordt UIT HEILOO. P o s t e r ij e ffi. Nog veel komt het voor, dat men Zaiterdags- avonds tusschen 6 en V/i aan hetpostkantoor komt voor postzaken. Dit is echter, met uit- zondering van: telefoon en telegrafie, gesloten. De Tuinbouwvereeniging „De Vooruit- gang" heeft de levering van anthraeiet ge- gund aan1 de Tuinbouw-AankoopCentrale te over een week of tien dagen in Engeland te rug ko-men. Mijn moeder noemde een' week of tien dagen, niet waar?" Hij sprak wat zachter, terwijl hij! de hal doorkeek, waar echter niemand was. „Ja, ik geloof dat lady Meredilh nog een dag of tien won blijven om boodschappen te d-oen enz. enz." zei ik. „H)eel goed. Terwij"1 wij hier zijn, zijn wij nu eenmaal hier om zoo te zeggen" zei hij. „Nu ga ik heen om te schrijven. Dat zal de rest van den middag innemen". -Hij knikte mij even toe en salueerde. „Mijn ouders zijn uit denk ik. Neen-, ik moest liever ik meen wilt u dlat ik u bom halen en- dat wij later ergens gaan thieedrin- ken, om half vijf bijvoorbeeld?" I'k beloofde d-a-t jk blaar zou wezien. De andere Merediths waren nog uit. Williams, de kamenier uit Wales, ook. Ik zette de bloemen in het water voor Belle- mfere. Toen bradit ik een eenzamen middag door met mijln nieuwe kleeren. Ik paste mijn nieuwe hoeden nog eens op, reeg rose lintjes door een- paar onderlijfjes waar blauwe in- zaten>. Dat is mijn kleur niet. Terwijl ik in mijn fcamer rondscharrelde, overviel de zware'last van mijn gedachien- mij weer. „Als mijn vrouw terugkomt". Ja. Als Vi-vie terug kwami, het \#zioen, de ware mevrouw George Meredith. Als zij in mijn schoenen stond, zooals ik all deze weken m de hare gestaan had. wat zou er dan- gebeu- rem? Hoe zou dat gebeuren1? Ik stdide mij een half dozijn denkbeeldige tooneelm voor. Ik riep mij miss Vera Vayne voor den geest, zooals ik haar hadi gezien in diezalfde Aalsmeer en van eierkolen en briterttes. aan L. Spaana alhier. UIT STOMPETOREN. Langen tijd scheen het, alsof het jubfleum onzer Koningin in de Schenneer niet feestelijk herdacht zou worden, doch enkele inwonera van Stompetoren achtten dit niet goed en noodigden eenige personen uit tot eene samen- komst op j.l. Zaterdag in vafe Reuses. Door verscliillende omstandigheden liet de opkomst te wenschen over en werd besloten, Dinsdag 28 dezer bij den heer Kokkes weder te verga- deren en alles definitief te bepalen, Veertien personen, waarvan velen vertegenwoordigera van vereenigingen alhier, waren opgekomen en werden ongeveer half negen welkom ge- heetcn door den heer Heep, die zich vender met de leiding belastte. Van enkele personen was bericht ontvangen, dat zij verhindend wa ren de vergadering bij te wonen, maar zij- be- tuigden hun sympathie met haar doel Allereerat werd overgegaan tot de verkie- zing van een bestuur, waartoe werden geko- zen de heeren J Heep, P. Groenwoudt, L Kramer, C. Klinkhamer, S. Heringa, Jb. de Boer Cz- en Jb. Slooten, die later de f-unctien onderling zullen verdeelen. Na eenige bespreking werden de feestelij-k- hedien bepaald op Woensdag 26 September en een programma voor dien dag opgiemaakt. Eenige jonged'ames in de Schermeer zullen worden- uitgenoodigd, bij de inwoners rand te gaan' met inteekenlijsten; wanneer de op- brengst daarvan voldoende is, werd het vol- gende bepaald 8.40—9 uur orgelspel in de kerk; 0—10 uur samenkomst in de kerk, waar de zangver- eeniging en het fanfarecorps toepasselij'ke mu- zick ten gehoore zullen brengen. Na afloop hiervan zal begonncn worden met het opstellen van een historische optocht, die langs een- groot gedeelte van de Noorder- vaart zal gaan. Op verzoek van den voorzitter verklaarde de heer S. Heringa zich bereid^ ieder, die daaraan- wil medewerken, van advi-es te die- nen. De optocht zal worden voorafgegaan en besloten door ruite'ra te paard, meerendeels ledeh van de Gymnastiekvereeniging „Voor- waarts". Overigens wordt het aan ieder vrij- gclaten, zich bij den optocht aan te sluiten. Dies avond' zal in de Nioordervaart een gon- delvaart gehouden worden', hetgeen, alis het weer wat meewerkt, een schiitterend effect kan geven. Bovendien zal het bestuur trach- ten, dat er een draaimolen komt, waarin de jongcren en misschien ook ouderen zich kunnen vermaken. Aan de inwoners van de Schenneer werd verzocht, dien dng de vlag uit te steken en waar het eenigszins ban, hunne woningen te versieren. Het bestuur hoopt, dat de ingezetenen met dit programma zullen sympathiseeren en dit zullen laten blijken door flink te teekenen- op de lijsten, die hun bdnnen en'kele dagen zullen worden aangeboden. Hierna werden comnissien benoemd ter be- paling van de prijzen bij optocht, versiering en- gondelvaart Voor den optocht werden -ge- kozen de heeren J. H. Kohne, J. Kriller en J. M. Bakker; voor de versiering: mevr. Da- velaai', mevr. Heep en mevr. Kohne; voor de gondelvaart de heeren: H. Diaveliaar, J. Dek- ker en R. Renooij. Voor zoover aanwezig namea alien d)a be- noemmg aan. Hiennede was de agenda voor deze Mjeen- komst behandeld. De voorzitter bracht een woord van dank aan alle aanwezigen voor. hunne belangstelling en aangename besp-re- kin'gen- en hoopte, dat op 26 September een helder Oranje-zonnetje onze feestelijkhedn zal bestralen.. UIT SINT PANCRAS. Dezer dagen vergaderde de geitenfokver- eeniging Oudorp-St. Pancras. Medegedeeld werd dat voor de keuring ge houden voor inschrijving voor het centraal register, 22 geiten waren aangevoerd, waar- vn 4 stuks werden afgekeurd. Voorzeker eenl bewijs dat het gehalte, en het ras der geiten, sedert het bestaan van de vereeoiging met reuzen schreden vooruit is gegaan. De eerste prijs welke bestond in een bonds- medaille werd toegekend aan J. Bure te Oudorp, 2e prijs zijnde 2.50, dezelfde, 3e' prijs zijnde 1 J. de Graaf te St. Pancras, 4e prijs zijnde 1 C. v. d. Werf te St. Pan cras. Voor de beste geit, geboren in 1923, prijs 1 toegekend aan A. Dekker te St. Pancras. Voor den volgenden dektdjd, is een mooie bekroonde jonge bok aangekocht van de gei- tenvereeniging NaardenBussum. UIT HEILOO. Tijdens den storm' van h-edennacht Is een boom omgewaaid en terecht gekomen1 op het kleeren. Zij had- zelfs nog wel1 opzichtiger ja- ponnen, denk ik. En ik verbeel-dde mij' lady Meredi'th met haar fijn besnedetn en kieskeu- rig gezicht wanneer zij: haar passeerde in de gang. Ik zag den blik van echte afkeuring, waarmee zij; zich op een afstand hield. De blik dien ik haar op prinsea Jinka had zien werpen. En prinses Jinka is niet bij1 de filtaactnice te vergelijken. Dan herinnerde ik mlji de zachte manne- lijke stem, welke dien heelen morgen in mijn ooren had weerklonken, de stem waartnee bij haar presenteeren zou. „Moes moeder, dit is mijn' vrouw!' En zijn moeders stem: „Je vrouw?" Ze zou rond kijken naar mij. Ik huiverde even en wierp trie voorstelldng verre van mij. Dat was te kwellendIk moest niet denken aan Belle-uifere. In plaajts daar van begon ik aan mij zelf te denken- en wat het voor mij zou beteeken-en- wanneer ik om zoo te zeggen mijn tegenwoordig lot alls1 schoondochter en aangenomen kind van de Merediths zou verliezen. Het zou beteekenen terugkeeren in de we- reld om: die in- het aangezicM1 te zien, goed- fcoope pensions en kantoormeisjes en zoeken naar werk. Waarsdiijnlijfc is er op't oogenblik werk genoeg te krijgen werk van allerlei soo-rt. Munitie maken of kaartjes knippen aan den ingang van een lift, of brieven rondbrengen. Allies wat ik deed zou mi}1 onuitsprekelijk vervelend lijken na alles wat ik beleefd had. Toch was er 66n ding dat ik niet doen wou Ik zou liever een vrouwelijke loo'dgieter wor den en de rest van mijn leven besteden om te- in aanbouw zijnde gebouw van „Het Witte Kruis". In den val werden de palen en dra- den van het electrisch bedrijf vemield De schoolkinderen, die heden per rij- tuig naar Schoorl zouden gaan, hebben door het ongunstige weer een dag uitstel gekregen. Wij hopen voor dek imderen, die zich dagen lang op den feestdag hebben verheugd, dat het morgen mooi weer is. Feestelijke intocht der Eerw. Zusters Fran- ciscanessen Met den trein van 1256 kwamen de Eerw. Zusters, een 7-tal, uit Oudenbosch, die zich hier aan het Bijzonder Ond'erwij^ zullen wij- den. Woensdag aan. In de buurt van de R.-K. kerk en school wqs het huis aan huis vla-ggentooi, terwijl de klokken luidd'en. Aan weerskanten van den weg waren de schoolkinderen opgesteld, die de Zusters volg- den. De 7usters werden afgeh-aald door de hee ren geestelijken en het kerkbestuur en gingen door de rijen van kinderen en parochianen- n.aar de kerk, waar een kort Lof werd gehou den. Na de kerkelijke plechtlgheden sprak de prsfoor de Zusters toe. Het is. zeide spr., heden den- dag waamaar we faren h-ebben uitgezien; met hoeveel on- geduld, is d-e trein verwacht, die u hier bracht, u. die zich hier voor de kinderen gaat -geven. Wij brengen u dank dat gij' d'aarvoor alles hebt aegevendat gij daarvoor hen die u dierbaar waren, hebt veriaten en hier zijt ge komen In een vreemde plaat9. Doch het moge u een troost zijn, dat gij hier liefderij-k .zijt ontvangen. fen door de kinderen1 fen door de ouders. Betrekt uw woning, door de hulp en liefde van alien voor u gesticht en geeft het onderwijs tot heil der gemeente. Daarmede was de plechtigheidi afgeloopen'. De inwijding van de school en de gebouwen zal Vrijdagm'orgen geschieden. UIT BERGEN. Bij K. B. is de heer J. van Reenen, oud- burgemeester dezer gemeente, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Uit de Pets DEHEER WESTERMAN OVER DEN FINANCIEELEN TOESTAND. In verband met het feit, dat in de komende weken beslist zal worden over de richting in onze financieele politiek, geeft de Tel. het oordeel van den heer Westerman, president der Rotterdamsche Bankvereeniging, over den huidigen finaneieelen toestand! weer. Het is absoluut noodzakelijk, dat het bud get in orde wordt gebracht, willen wij niet ernstige dingen zien gebeuren. Dat dit niet door middel van belastingverhooging kan ge schieden, zal ieder nu Iangzemerhand wel duidelijk zijn. De opdrijving der belasti-ngen is een systeem gebleken, dat denken doet aan het slachten van d-e bekende kip met de gou- den eieren. Reeds nu blijkt, dat de Staat^nkomsten uit -die bronnen teruggeaan en toch geven die cijfers nog een geflatteerd beeld van d-en wer kelijken toestand, die zich in de cijfers der komende jaren veel scherper zal afspiegelen. Zij die van een middelmatig inkomen moe ten rond komen, gaan zwaar gebukt onder den druk der juist voor hen zooveel duurder geworden levenskosten. De groote inkomens zijn door de tot het uiterste aangedraaide be- lastingschroef dermate gereduceerd, dat van nieuwe kapitaalvorming diaaruit geen kwestie meer is en integendeel het kapitaal, dat toch reeds door allerlei andere ornstandighedeti, ik noem slechts de Russische, Oostenrijksche •Hongaarsche en Balkan-debacles, ster'k is verminderd, verder aangevreten wordt. Bovendien lijden de inkomens onder den slechten toestand van bandel, scheepvaart en nijverheid, met in hun gevolg geen of lage dividen-den, wegblijven van tantiemes etc. De situatie van de beurs, een beurs van verkoo- pers, toont dit voldoende aan. rug te keeren tot verschilTende baantjes lie ver dan nu met Reggie Penmone trouwen. „Ntu" - waarom ^iu"? Wel omdat ik ge zien heb wat er gebeurt met jonge mannen, die uit goedhartigheid getrouwd zijn. Zij worden ongelukkig gemaakt, teleurgesteld, gedisill'usi-onneerd zooals ik vrijwel zeker ben dat kapitein Meredith (reeds) gemaakt is door die slechte, ontrouwe „Vivie". En ik wil- liever alleen ongelukkig zijn dan met een ongel-ukkigen man twee in een huis neen dank je". Ongelukkig zal ik mij in't eerst voelen, dat spreekt van zelf. Wat zal: ik die Merediths missen, Belle- mfere en sir Richard Hoe vreemd zal het mij lijken zoovee! v ior hen geweest te zijn, zoo intiem te zijn v weest, ze ieder uur van den dag te hebben gekend. Te zijn ingewijo m duizend dwaze kleine familiegeheimpjes en praatjes en dan in eens niets meer voor hen te zijn Zoo iets a-ls een- d'ienstmeisje dat wij' gehad hebben, een aangenomen dochter die vroeger bij ons was! Neen; ik weet zeker dat Belle-mfere altijd een beetje aan mij zal! blijivien denken, als zij mij de misleiding van deze dagen in Parijs kan vergeven. Misschien zal zij eerst aan mij schrijven, daama zullen haar brieven ver- minderen, steeds zelidzamer en zeldzamer worden. Dan zal zij er nog aan denken mij met Kerstmis een kaart te zendlen of zoo iets van dien aard. O hemelhet is al heel drukkend heel al leen gelaten te worden1! (Wor't vervotgd.)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5