Ingezonden Stukkeu. GEVONDEN VOORWERPEN. 'Aanwezig aan het Bureau van. Politic, Lan gestraat, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen, als gevcnden gedeponeerd op 28 en 29 Augustus 1923: Een kinderschoentjeeen paar witte schoentjes; een zakje met gesneden boter- hammeneen zwarte hiaarstrik en een hui&leu- teL Aanwezig e nte bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevondien aangegeven op: 28 en 29 Augus tus 1923: Voetbalschoen, L. Evers, Rochdale No. 62; zweep en een dop van een wagenas, Pesser, Koorstraat No. 23; portemonnaie met inhoud, L. Rees, Achterom No. 7armbandje, Ma- chielse, Laat; mondorgel, Robeek, rnidsen No. 66; portemonnaie met inhoud, P. Idema, St. Josephstraat No. 9; vulpotlood, C Rolie, Krelagestraat No. 6a; huissleutel, J. Pover, Wolfspad No. 2; stroohoed, G. Kooi, Breed- straat No. 29; zilveren rozenkrans in dtui, J. Koster, Langestraat No. 22; zilveren bro- che; L. van Kleef, Dijk No. 9; nijptang, P. v. Gulik, Visscherslaan No. 3; band van een mantel, T. Bethlem, Vrouwenstraat No. 11; dartH'shoed, C. Molenaar, FnidJsen No. 37. Wanneer men weder in het bezit is van het verlorem voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van Po litic Wat dit alles voor gevolgen moet hebben op den geheelen welstand, laat zkh gemakke- lijk raden, maar dit ter zijde latend, is het toch duidelijk, dat de Staat, met die wcten- schap, niet voort kan leven alsof er Diets aan de hand was. Daarom is het gebiedend noodzakelijk, dat deze, zoo goed als iedereen het doen moet, zijn uitgaven beperkt, terugkomt op allerlei wetten en besluiten, die kosten met zich mede brengen, die hij zich onder de huidige omstan- digheden niet kan en niet mag veroorlove'n. De regeering, die dat niet zou inzien, moet wel met blindheid geslagen zijn en de volks- vertegenwoordiging, die de regeering in haar pogingen o.m tot een gezonden financieelen toestand te komen, zou dwarsboomen, zou regelrecht tegeni de belangen van het volk, als geheel genomen. in°aan. Wat zouden de c'onsekwenties Zijn van een voort blijven wandelen op den gevolgden weg? Stijging van de volttende schuld, of zelfs als d'eze geconsolideerd werd, stijging van de uitgaven onder het hoofd dienst van leeningen en blijvenue tekorten met onvermij- delijke inflatie. Men moet daar heusch niet gering over denken1 en zich liever eens spiegelen aan het buitenland, waar door een niet tijdig ingrij- pen geheele klassen der bevolking wegge- veegd zijn, vooral de kern van iedere natie, het beste deel, de middenstand en het intel lect. En dat niet alleen: de opkomst van de minste elementen, de vergiftiging en demora- liseering van de geheele samenleving, zijn hiervan mede het gevolg geweest. Het is nu nog niet te laat en de klip kan nog worden omzeild, maar het is de hoogste tijd, dat het roer worde omgegooid en dat de orde op het schip van Staat worde hersteld. Er is ten minste nu een kapitein gevonden. Gemenfd nieuws EEN WEERBARSTIGE RAAD. Ged. Staten weigerden de gemeentereke- ning 1921 van Wamel vast te steilen, zoo- lang niet een afrekening van het dxstributie- bedrijf is ingekomen. De loopende gemeentebegrooting is even min nog goedgekeurd, in verband met de wei- gering van den raad (ten derde male) om de veldwachtersjaarwedden overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten te verhoogen. In verband hieipiede heeft de Commissaris der Koningiti den raad bericht, dat hij in het niet vervullen van een vacature van gemeente- veldwachter zal berusten, indien de raad aan het verlangen van Ged. Staten voldoet. De raad hield een daartoe strekkend voorstel van B. en W. aan. EEN GOED HONING J AAR. Met het honinggewin is het al heel wonder- lijlc gegaan. Werd er, ten gevolge van het slechte weer tot einde Juni door de bijen niets gewonnen, gedurende de hiitteperiode in dlc eerste helft van Juli was het gewin over- weldigend. Zelfs konden de korvca den ho ning nauwelijks bevatten en stellig zouden toen reeds heel wat imkers tot drijven (het ontdoen der korven van den honing) zijn over- gegaan, ware niet de honing speciaal op de wit bloeiende kemps (een soort klaver) ge- haald en dientengevolge van minder goede kv/aliteit. Daarna is het met het gewin zeer verschillend: gegaan. Zoo is in dc oingeving van Barneveld, wijl hier haast geen boekweit mcer wordt verbouwd, sedert dien bijna niets rneer gewonnen, in verband waarmedle de bijen zich vooral op de voortteling hebben toegelegd. Dit heeft echter weex ten gevolge gehad, dat de groote voorraad boning van enkele weken geleden thans geheel door de bijen zeif is opgeteerd. Dc bijenhouders daarentegen, die hun kor ven naar elders hebben vervoerd,, waar de boekweitteelt nog wordt toegepast, kumaen op dit oogenblik over bui'tengewoon veel heer- 1 ij'ker tafelhoning beschilckon. Voort belooft de hcidcbloei dit jaar veei, zoodat de bijen ook daar, bij eenigszins gunstig weder, stellig nog heel wat honing zullen vergaren. Alles bijeen, zal 1923 dus weliicht onder de goede bijenjaren mogen worden gerekend). NE DE R L A NiDSOH E LEERLING-VLIE- GER OMGE KOMEN. Met betrdkking tot het vliegongeluk in En geland, waarbij mr. Huyzings uit Utrecht is omgekomen, zegt de Manchester Guardian, dat hij door de Nederlandsche opleidings- schQol voor vliegers niet was aangenomen en daarom naar Engeland was gegaan. Hij was alles behalve bedreven in de vliegkunst en ontving ook weinig aanmoediging om met zijn oefeningen door te gaan, maar hij hield vol en wou Maandagavond proeven van be- kwaamheid afleggen en daarna naar Neder- land lerugkeeren. HET VLIEGONGELUK. Omtrent het vliegongeluk te Essex wordt nader het vol'gende gemdd: Mr E. W. H. Duyzings was en half uur voor zijn val opgestegen op het veld van de Havylland aerodrome te Eogware. Het schijnt dat hij voomemeos was nabij Stanford R!ver een landing te doen en naar een gesdiikte plaats zocht, toen bet toestel plotseling het evenwkht verloor. Volgens pol i ti emededeel ing vertoefde mr. Ehiyzings ten huize van een be- vriende familie. Morgen zal, zooals in Engeland gebruike- lijk is, in alle gevallen van plotseling overlij- den, de zaak bebandeld worden in een rechts- geding voor den „coroner7 Mr. Duyzings zou binnen twee dagen zijn opleiding tot vlieger voltooid hebben. DE PRINV AN BARODA. Men1 meldt uit Vlissingen Het stoffelijk overschot van den prins is bedcn in een eenvoudigen goederenwagen ge- Elaatst, waarin op verzoek van d'e familie geen ijzondiere rouwbekleedsels waren aange- braclit., Alleen was de kist gedekt door een zwart kleed, waarop vier kransen lagen. De secretaris en lijfarts van den prins maken de reis naar Parijs mede. Ter uitgeleide waren aanwezig de vice-consul van Engeland, de heer De Bruyne en de adjunct-stationschef de h'Ce^ Koppe. INBRE'KERS. 9 Gistemacht hebben inbrekers hun slag ge slagen in de perceelen Jan van Nassaustraat 60 en 62 in Den Haag. De inbrekers zijn aan den acbterkant der huizen, door het leggen van ladders en plan km over de sloot binnem- gekomen en hebbe gedhcht huisgehouden' en alle geldswaarden en nieuw en antiek zilver gestolen. SPELBREKER'S. Gisteravond is ontdekt dat de installatie voor de eleetrische verlichting van de Wilr lemsbrug te Rotterdam- op drie plaatsen met een schaar was doorgeknipt. Er waren dus klaarblijkelijk kwaadwilligen aan het werk geweest. Voor de verlichting op Vrij- dagavond zal de instaliatie weer zijn her steld. De politie ho'udt nu streng toezicht op de brug; zij hoopt dat het publiek ook een oogje in het zeil zal houden. Buiten verarttwoordetij&heid van de Rgdac- 0.6. Da opname in deze rubriek bewijsi gee ma tins dat de redaetie er mede ins he nit.) Alkmaar, 29 Aug. 1923. Geachte Redaetie. Mag ik U nog eens lastig vallen? Het is naar aanleiding van Uw conclusie: „Wij ge- looven, dat hiervoor thans geen gevaar meer bestaat, dat althans geen enkel voorstel meer te wachten is, waardoor de school van den heer-Zwarteveen een beduidende verslechte- ring zou ondergaan." Volkomen ben ik het met U eens, dat we •zulke voorstellen van de zijde van den heer Cloeck niet meer te wachten zullen zijn. Maar1 la ten de lezers nu vooral niet denken, dat de verschillende vraagstukken op onderwijsge- bied zijn opgelost, tot welke conclusie een) vluchtig lezer zich spoedig zou laten verlei- den. In Uw blad van Vrijdag 24 Aug. komt onder Stadsnieuws een berichtje voor over de a.s. wethoudersverkiezing. Bij vervanging van den heer Cloeck door den heer Wester- hof zou het College van B. en W. overwegend linksch worden. De Rechtsche vergadering rekent den heer Cloeck dus tot de hunnen. De heer W^terhof, die in verschillende raadsvergaderingen constateerde, dat de heer Cloeck zijne beginselen van vrijzinnig-demo- craat verloochende, ziet zijn bewering ten overvloede nog eens door de rechterzijde be- vestigd. Gerust mogen we dus de gevolgtrek- king maken, dat de heer Cloeck als raadslid steeds rechts zal stemnxen. Geen1 enkele reden is er om aan te nemen, dat de heer Cloeck anders zal handelen dan gedurende zijn wet- houderschap in de jaren 1922 en '23. De lief- hebberij cwn Wethouder van Onderwijs te worden zal voor een eventueelen opvolger groot zijn. Plannen te ontwerpen en deze met 10 stemmen' tegen te zien afstemmen. Momem- teel stel ik meer vertrouwen in ieder der Rechtsche Raadsleden persoonlijk dan in den heer Cloeck zelf. Is de heer Westerhof meer linksch dan de heer Cloeck op onderwijsge- bied? Als de heer Cloeck zicn aan zijn pro gram van vrijzinnig-democraat had gehou- den zeker niet. Dat de heer Westerhof in den Raad destijds verklaarde van de rechtlijnige wijkverdeeling geen voorstanider te zijn, kan in dit verband nog wel eens herhaald wor den, om deze bewering te staven. Hoe zorgde de heer Cloeck voor de eiod- scholen en wat was de reden om het adres van de oudercommissien van le eh 5e ge- meenteschool (oude foimatie) niet in behan- deling te brengen? Ik geef U toe, dat dit is een oude koe uit de sloot halen, maar heeft de Afd. Alkmaar v. d. Vrijz. Dem. Partij de zekerheid, dat de heer Cloeck straks als lOe raadslid, dat de meerderheid moet brengen, niet zal tegen stemmen? Was er geen- onder- wijzer Maandagavond op de vergadering van die afdeeling, lid van de kiesvereeniging dus, om een1 en ander eens toe te lichten? Maar eigenlijk was het ook overbodig. Het votum van de kiezers liet ten opzichte van den heer Cloeck aan duidelijkheid niets te wenschen over. En nu, op de vergadering van Maan dagavond 27 Aug. j.l. laat de Raad1 van. Ne- gentien, het kleine clubje der laatste getrou- wen, zijn afgevaardigde in den steek. Maar ook dit zal den beer Cloeck niet als raadslid doen bedanken. Voor elke stemming in den Raad mag te voren wel gevraagd worden door de Afd. v.d. V. D.: „Hoe stemt U?" Van, een V.-D.-fractie kan, gezien de stembus, al evernnin worden gesproken. Mej. Carels kan op dien grond zelfstandig stemmen. Tk heb al ouders gesproken, die meenden, dat de rust bij het Openbaar Onderwijs was verze- kerd. Denken meerderen dit? Nu eens aan de ouders van de overige vijf scholen? (niet de opleidingsscholen?) Waarom uw (mljn) kind in een kTasse van veertig? Betalen we niet hetzelfde schoolgeld? E6n van de vele dia- gen, die nog tot klaarheid moeten worden ge- Bracht. Van uiterst links tot de volgelingen van Thorbecke en: Kappeijne is hier in Alk maar geblelcen, dat ze willen de Openbara School, n.l. zoo goed mogelijk onderwijs voor zoo weinig mogelijk geld. Hierbij nog o.a. plaatsing, zooveel moge-' lijk, van de leerlingen op de scholen niet door of van de Gemeente, maar naar den wensch der ouders, omdat bij mislukking van een kind, ook de gemeent? de gevolgen niet voor zijn rekening neemt. Dat er een enkel en keer overleg noodig zal zijn, goed, maar dan met wederzijdsch goedvinden en nfet, zooals tot heden. De heer Cloeck wilde bij nader inzien de eenheidsschool niet, het laatste besluit van het college van B. en W., dus, gelet op de gevolgen van de functie-verdeeling, de heer Cloeck alweer, regelde de positie van de op leidingsscholen in achterwaartsche richting, M. d. R.: „Wat wil dit raadslid dan?" Ouders, geeft U op als lid van Volksonder- wijs, afd. Alkmaar, en laat den heer Cloeck aftreden daar als voorzitter^ behartig uw eigen belangen. Afd. Alkmaar van den V. D. B., durft u ten opzichte van dezen raadszetel de verant- woordelijkheid op u nemen? M. d. R., mag ik buiten verband met het voorgaande nog de volgende vragen steilen? lo. Wilde de gecombineerde Rechtsche- fractie vergadering een 4e wethouderszetel? 2o. Wordt niet aan de mogelijkheid ge- dacht dat de 8 gemeentescholen in bijzonder neutrale kunnen worden omgezet om baas te worden in eigen huishouden? 3o. Wilt U door een onderschrift van uw meening blijk geven en als het niet te laal is Zaterdag door middel van een hoofdartikel? En tot slot zal het mij een genoegen zijn door de openbare meening, zoo noodig, ge- corrigeerd te worden. Als we maar komen tot een oplossing. Met dank voor de plaatsruimte. Uw dw. D. DAALDBR, onderwijzer. (Als wij ons niet vergisseo is de heer Daal- der secretaris van de Commissie van Toezicht op het L. Onderwijs. Wij hadden van deze commissie gaarne ook eens een levensteeken gezien toen ae op- leidingsschool van den heer Zwarteveen kort geleden in ernstig gevaar verkeerde. Nu is dat gevaar geweken en we hebben alle reden om aan te nemen dat van het nieu- we college van Burg, en Weth. geen ver- slechteringsplannen in dezen geest meer te wachten zullen zijn. Evenwel zal eerlang natuurlijk het vraag- stuk der vacatures en de daarvoor door de gemeente te betalen onderwijskrachten onder de oogen moeten gezien worden. Waar de confessioneek scholen recht op evenveel ondcrwijzers boven het door de re geering bezoldigde aantal hebben als de O. L. scholen en dus rechts en links in gelijke mate van onderwijzers boven de nortnale sterkte profiteeren, is er voor rechts geen reden de voor de vacatures benoodigde Teer- krachten voor het O. L. onderwijs te, weige- ren, tenzij men uit de gemeentekas geen en- kelen onderwijzer wil bezoldigen. Zooals wij reeds opmerkten, achten wij de verslechteringsplannen thans van de baan en er is onzerzij ds dus geen aanleiding meer, er opnieuw een hoofdartikel aan te wij den. De heer Daalder neemt aan, dat de heer Westerhof wethouder van onderwijs zal wor den. Waar evenwel B. en W. de portefeuilles onderling verdeelen is het natuurlijk heel goed mogelijk, dat een der andere heeren de onderwljsvraagstukken voortaan voor zijn rekening zal nemen. Wij vertrouwen in alien gevalle dat het on derwijs wel in goede handen zal komen, zoo dat er voor het omzetten der scholen in bij- zondere neutrale scholen geen reden meer zal zijn. Zoover ons bekend, wordt aan een vierden wethouderszetel niet gedacht. Wat ten slotte de door den heer Cloeck aan te nemen houding betreft, is het uiterst moei- lijk dienaangaande voorspeningen te doen. De heer Cloeck als wethouder was een heel ander man dan de heer Cloeck als raadslid en het is natuurlijk heel wel mogelijk, dat de heer Cloeck als raadslid straks weer dezelf de eigenschappen als v66r zijn wethouderlijk tijdperk zal vertoonen. In dat geval is er geen gevaar. Als raads lid is de heer Cloeck-o. i. steeds een goed vrijz. dem. geweest en wij gelooven dan ook niet dat hij zich in de toekomst bij de bespre- Idng van de belangen der D. L. school aan de zijde van een eventueele rechtsche opposi- Trouwens de afd. Alkm.. der Vrijz. Dem. partij zal in dat geval haar afkeuring zeer zeker in een sterkere motie ter algemeene kennis brengen, dan zij dit Maandagavond g.edaan heeft. Red. Alkm. Crt.) STADSSCHOON. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U de opname van het onderstaande in de Alkmaarsche Courant. Bij voorbaat mijn dank. De laatste jaren getuigden van belangstel- ling met betrekking tot het behoud van Alk- maar's stadsschoon. Die periode is nu weer voorbij, lijkt het wel. Van gemeentewege, om te beginnen, werd de muur der Groote Kerk aangetast Het was al heel leelijk, die witte borden op de mooie oude kerkmuur, maar vandaag is daar een ibepaald ergerlij'ke ontsiering aan toege- voegd. Net Oosterportaal van de Groote Kerk is een fijn, goed bewaard voortbrengsel der late gothiek. Het heeft zeer origineele versie- ringen in zijn flamboyanttraceeringen, fia- len, kogels en kruisbloemen. Een stadswapen heeft de plaats ingenomen van (waarschijn- lijk een Oiristusbeeld.) Het was te verwachten, dat toen in de Langestraat en Koorstraat de eleetrische straatverlichting werd ingevoerd, de voor het Oosterportaal hind#lijlc staande straat- lantaam zou verdwijnen. Die lantaam is er nu nog, en tot overmaat komt er een- wan- staltig waarschuwingsbord te hangen, wan- staltig ten opzichte van het fijne monument. Mischien is er nog hoop, d'at heeren Kerk1- voc'gden der Ned. Herv. Gemeente een der- gelijke ontsiering niet zullen toelaten. In de Ridderstraat is een XVIlie ceuwsche stalgevel vrij goed bewaard. Sedert eenige jaren hangt daar over heen een combinatie van borden, wit en rood gekteurd. De kapi1- tale letters „doen" het ongetwijfeld goed te gen een meer bescheiden achtergrond van den ouden stal, maar een aesthetisch geheel wordt niet bepaald bereikt. Meer actueel nieuws is, dat op den hoek van de Brillesteeg en de Oudegracht waar sch ijnlijk een winkel gaat komten. De onder- pui van bedoeld boekhuis is ten minste al verdwenen. De „eischen des tijds" dwingen blijkbaar de Oudegracht zoo langzamerhand om te zetten in een winkelgracht. Nog een voorbeeld: Er is op het Waag- plein boven aan den gevel van het hoekhms van de Mient een aardtg product van redame- sierkunst verschenen: een enonn bond, waar op afgebeeld een juffrouw, die met een vroo- lijk, onverstoord gezicht zooiets als een inkit- visch uit een waschkoin opdiept. Zulke dingen doen het stedeoschoon geen goed. In het algemeen zegt men wel eens, dat verdwijnen van stedeschoon een noodwendig gevolg is Van de vooruitgang van een stad. Wanneer de ingezetenen echter gooden smiaak hebben, behoeft dit m.i. nooit het geval te zijn. Iemiand van gocden smaak bv. zal een mooien ouden gevel niet klakkeloos afbreken of verminken; en moet er worden afgebro- ken eenmaal, dan werfct hij niet mee om een wangedrocht op de plaats van het oude te kriigen. k Alkmaar is op het eind der vorige eeuw en ook in deze eeuw heel veel moois ver dwenen. Daarop wijst b.v. het groote aan tal gevelsteenen, dat zoo successievelijk ten geschenke gegeven is aan het geineenre-mu- seum alhier. Maar het beste inzicht in wat er verdwenen is, krijgt men door eens te ver- gelijken de twee opsommingen van de monu- mienten in onze stad, opgemaakt in 1894. („Noordhollandsche Oudneden door G. van Arkel en A. W. Weissman. Uitgegeven van- wege het Koninkl. Oudheidsk. Genootschap") en m 1921 (voorloopige lijst der Monumenten van Geschiedenis en Kunst deel VI Noord- Holland door de Rijkscommissie V. d. Monu- mentenzorg.) ,In Hoorn ijvert de Vereeniging „0ud- Hoorn" Voor de conserveering van het stads schoon, In onze stad wordt op dat gebied niets gedaan. Het is b.v. een feit, dat uit de periode der late gothiek geen enkel exemplaar der parii- culiare gebouwen meer over is. Van de woon- huize uit de daaropvolgende periode, die der vroege renaissance, kunnen we slechts op drie overblijfsels wijzen, n.l. het huis „Geloof, Hoop, en Liefde" op de Mient, „het huis met den Kogei" en het huis in den bocht van den Kooltuin (dit laatste nog wel gepleisterd Men vergelijke de „Voorloopige lijst der Rijksmonumenten Commissie". Het aantal XVIIe en XVIIIIe eeuwsche gevels is hier ook niet overweldigend groot meer. Wil1 de oude binnenstad zijn karakter bewaren, dan dient men bezuiniging ook op de mooie gevels toe te passen, en dat wat er nog is, niet door leeiijke reclame- of andere aanbrengselen te ontsieren. Alkmaar, 29 Augustus 1923. J. BELONJE. NOODZAKELIJICHEID VAN BEZUINI GING EN DE VLOOTWET. Van onzen nieuwen Minister van Finan- den verluidt het dat hij1 anaatregelen wil ne men om een kloppende begrooting te kunnen samenstellen en om tevens zijne medewerking te ikunnen verleenen aan de uitvoering van het Vlootwet-ontwerp in den tegenwoordigen tijd, Nu kan men natuurlijk op tweeeerlei manieren dit eerstgenoemde doel bereiken, n.l. 6f door vermindering der uitgaven of door verhooging der inkomsten. De hooge belastingen echter, welke het Nederlandsche Volk nu reeds te torsen heeft, laten geen ver- zwaring daarvan meer toe en ik geloof ook niet dat er spoedig iemand gevonden zou worden bereid om' in die richting, wat onze directe belastingen betreft en afgezien van de kwestie der protectee, werkzaam te zijn. Ver mindering der uitgaven zal dus het parool moeten zijn en't streven van iederen bewinds- man, wie dan ook, zal gericht diemen te zijn op verlaging van onzo zoo drukkende belas tingen, want men kan toch niet verwachten dat 't Nederl. volfe op den duur genoegen zal blijven nemen met het feit, dat de begroo ting sluitpnd is geworden. De vermindering van inkomsten. van zoovelen in den lande in dezen tijd van malaise op zoo velerlei gebied, handel. nijverheid, landbouw, enz. maakt den druk der bestaande belastingen voortdurend grooter en uit dien hoofde belastingverlaging meer en meer noodzakelijk. Aan Minister Colijn worden plannen toe- geschreven tot verlaging van de traktementen van alle rijksambtenaren met een niet onaan- zienlijk percentage, hetgeen voor de betrokke- nen weliswaar niet aangenaasn zal zijn, doch met het oog op de belangen van het geheele Nederlandsche volk wel onvermijdelijk zal blijken. Maar een andere zaak is of van het op de ze wijze bezuinigde bedrag een deel mag worden besteed, om niet te zeggen weggesme- ten, aan de uitvoering in den tegenwoordigen tijd van het Vlootwet-ontwerp, en ik ben zeer zeker de meening toegedaan aat het gros der ambtenaren zich gemakkelijker bij die verla ging zal neerleggen, wanneer het besef tot nen doordriijgt, dat zulks zal kunnen leiden tot vermindering van den belastingdruk, dan wanneer zij de gewaarwording krijgen, dat een deel van hun tegenwoordig salaris ge- bruikt zal worden voor den bouw van de in het ontwerp gedachte vloot, dat zij met ande re woorden de vloot zullen gaan betalen. Niet uit het oog moet worden verloren dat ook onder de ambtenaren tal van tegenstan- ders van bet huidige ontwerp voorkomen. Daarvan hebben o.a. getuigenis afgelegd de talrijke adhaesiebetuigingen ook van ambte naren uit verschillende dienstkringen ontvan- gen groote lijsten kwamen zelfs ook van hen binnen bij onze actie tot huldiging van Minister de Geer en tegen de uitvoering van het Vlootwet-ontwerp. Onze actie tegen dit ontwerp in dit opzicht blijft onvermlnaerd voortduren. Ondergeteekende blijft zich be- schikbaar steilen tot het in ontvangst nemen van sympathiebetuigingen. In verschillende plaatsen van het land zullen openbare ver- gaderingen worden gehouden. Voor de daar- aan verbonden onkosten is een strijdfonds ge- vormd, waarvoor gaarne bijdfagen zullen worden ontvangen. DR. VAN DER MIJLE. Voorz. Nat. Bond voor Bezuiniging. Heeze, Aug. 1923. Naschrift. Aan Jhr. Mr. de Geer is bereids sdirifte- lijlk hulae 'gebracht namena de vele duizenden landgenooten in binnen- en buitenland, welke adhaesiebetuigingen hebben ingezonden. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 29 Aug. In de heden gehou den veiling werd betaald voor: Aardappelen f 4.10—/ 7.40, Augurkeni 14—/ 96 per 100 K.G., Andijvie 2.204.20, Bloem- kool I 16.30-/ 24.80, II 8-/ 12, Krop- sla 2.30—/ 4.80, Komkommers 7— 11.60 per 100 stuks, Meloenen 0.30 0.78 per stuk, Pieterselie 2.10—/ 3.80 per 100 bos, Peren 0.15—/ 0.28 per K.G., Postelein 0.170.34 per ben, Rabarber 3.205.80 per 100 bos, Roqde kool 5.10—/ 6.20 per 100 K.G., Selderie 1.10 tot 3.30 per 100 bos, Spinazie 0.20 0.52 per ben, Spercieboonem enkele 30.20 tot 34.80, dubbele 23.40—/ 28.20, Snij- boonen 28.5046 per 100 K.G., Uien 3.209.80 per 100 bos, Wortelem 4.60 tot 8.90 per 100 bos. Aanvoer 2500 stuks Bloemkool, 10.000 stuks Andijvie, 3800 bos Wortelen, 12000 K.G. Spercieboonen. Han del vlug. NOORDSCHARWOUDE, 29 Aug. Schotsche Muizen 4.805.90, Dukeni 4.30—/ 4.90, Schoolmeesters 5.10— 5.30, Negentigvoud 4.90, EigertheimerS 5.70, Bl. Aardappelen 5.605.90, Drielingen 3—/ 4.10, kleine f I—J 1.10, Spercieboonen 2731, Zilveruien f 4.20 tot 5, Drielingen 10.70—/ 12.90, Zilver- nep 24.50—/ 29, Vale nep 6.60, Grove Uien 7—/ 8.30, Drielingen 10.40— 12.60, Gele Nep 16.10—/ 17.40, Peenl 3.20—/ 4.50, Roode kool 3.60—/ 4.80, Witte kool 2.30—/ 3, Gele kool 7.70— 9.70 per 100 K.G., Boswortelem 3.20— 4.50 per 100 bos, Bloemkool 16.10— 22.30 per 100 st., 2e soort 4.80—/ 9.10 p. 100 st. Aanvoer op 28 Aug.: 53275 K.G. aardappelen, 526 K.G. Spercieboonen, 30 K.G. Snijboonen, 240 K.G. Tuinboonen, 975 K.G. Zilveruien, 6223 K.G. Grove uien, 43450 K.G. Roode kool, 34700 K.G. Witte kool, 11475 K.G. Gele kool, 10280 bos wor telen, 4437 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 29 Aug. 11260 stuks Bloemkool le soort f 15.6023.10, 2e soort 5.60—/ 12 per 100 st., 1650 bos Wortelen 3.40—/ 4.10 per 100 bos, 51100 K.G. Roode kool It soort 2.804.30, 25400 K.G. Gele kool le soort 5.50—7.10, 69800 K.G. Witte kool le soort 2.90—/ 3, 1200 K.G. Uien 5.10—/ 7.80, Drielingen 8.10—/ 10.60, Nep 15.90-/ 17.50, 1692 K.G. Slaboonen 26.2028.20, 51100 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 4.20—/ 5.80, Schoolmeesters 4.806, Graafjes 9.30, Due of York 4.404.70 Blauwe 6.40—/ 7.40, Eigenheimers 5.30 tot 7.20, Drielingen 1.902.80, kleine 0.90—/ 1 per 100 K.G. ZWAAG, 29 Aug. Veiling Bangert en Omstreken. Roode Bessen 1215 ct., Witte bessen 811 ct., Slaboonen 1214 ct., Snij boonen 21—25 ct., Pruimen 21—25 ct., Drui- ven 3945 ct., Tomaten 811 ct. alles per pond, Suikerperen 68 ct WARMENHUIZEN, 29 Aug. 1923. Slaboonen 24—7 26, Schotsche Muizen 4.50—/ 5.-0, Schoolmeesters 4.50, Eigen heimers 5.50, Blauwe 5.705.80, Drie lingen 1.30—/ 3.20, Witte kool 2.10— 2.30, Gele kool 6—/ 7.40, Roode kool 3.80—/ 4, Zilvernep 24.80, Bloemkool' 12.90. Aanvoer 10465 K.G. Aardappelen, 4800 K.G. Witte kool, 2000 K.G. Gele kool, 6550 K.G. Roode kool, 75 K.G. Zilvernep, 114 st. bloemkool, 160 K.G. Slaboonen. WIJDENES, 29 Aug. 1923. Veiling Tuin- dersbelang. Roode bessen 1012.50, Pruimen 2123, Druiven 32f 35, Peren 6—/ 9, Appelen 4—/ 8, Slaboonen 12.50—/ 14, Snijboonen 10—/ 19, BI. aardappelen 44.10 per 100 pond, Roo de kool 5f 10, Bloemkool f 1517, Gele kool 8—/ 11, Perziken 12—/ 13 pei1 100 stuks. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 29 Aug. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 16f 21, II 9.5012, III f 2—f 2.50, Roode kool 4.30—/ 4.80, Witte kool 3—/ 3.40, Gele kool 7—/ 9.80 Slaboonen 3.603.90. PURMEiREND, 29 Augustus 1923. Af- slagvereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken 1200 zak Aardappelen 1.02—/ 1.70 p. zak (25 K.G.); Kleine Aardappelen 0.50— 0.70 p. zak (25 K.G.)1695 zak1 Slaboonen 3.60—/ 3.80 p. zak (15 K.G.); Snijboonen 3.90^-/ 7.20 p. zak (15 K.G.); Peren 0.100.46 p. K.G.; Appelen .0.05— 0.51Roode Aalbessen 0.25—/ 0.51 p. K.G.; Pruimen1 0.250.34 p. K.G.To maten 008—/ 0.24 p. KG.; Bloemkool 6.60—/ 10.60 p. 100; Roode kool' 2.10— 5 p 100; Spinazie 1.07—/ 1.43 p. mand (5 KG:): Postelein 0.30 p. mand (5 K.G.)Sla 2.40 p. 100 krop; Andijvie 2.50—/ 6.40 p. 100 krop; Wortelen 14.90 p. 100 bos. Handel vflug. Zeetfl dingen STOGMVAARTLIJNEN. KON. NED. STB. MIJ. Achilles vertr. 29- Auig. v. A'dam n. Rott. KON. PAKETV. MIJ. Le Maire vertr 25 Aug. v. Rangoon n. Su- mistrH KON WEST-IND. MAILD. Breda vertr. 29 Aug. v. A dami n. Chili, via Antwerpen. HOLL. BRITSCH IN Die LIJN, Koudekerk (uitr.) arr. 29 Aug. te Colombo. Meerkerk (thuisr.) vertr. 27 Aug. v. Pon- dicherry. HOLL. OOST-AZEt LIJN. Oostkerk (uitr.) vertr. 28 Aug. v. Suez. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Hermes (thuisr.) arr. 26 Aug. te Grand Bassam. Minerva (uitr.) arr. 29 Aug. te Accra. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BTitar (uitr.) arr. 27 Aug. te Padang. Wilis (thuisr.) vertr. 28 Aug. v. Belawan. Medan arr. 26 Aug. te Soerabaja. ROTTERD. ZU1D-AMERJKA LIJN. Poeldijk (uitr.) arr. 28 Aug. te Rio Janeiro. Alcyone (thuisr.) vertr. 26 Aug. v. Monte video. STV. MIJ. OCEAAN. Autolycus, v. Japan n. Rott., arr. 28 Aug. te Suez. HOLL. AUSTRALIA LIJN. Abbekerk (thuisr.) vertr. 28 Aug. v. Duin- kerfeen HOLL. OOST-AERIKA LIJN. Sitoebondo (uitr.) vertr. 27 Aug. v. Suez. HOLL. ZUID-AFRIKA UJN. Springfontein (uitr.) vertr. 28 Aug. v. Wal- vischiaai.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6