K Pruiinefl Hernias ^Maizema fclem§n§(l Nieuwi. gen aangevallen. Zij zouden met regeerings- troepen slaags zijn geraakt. -De kolenvoorraden der mijn Schflrbank bij Applerbeck branden. Het betreft 50.000 ton kolen en 30.000 ton briketten. Uit Dresden wordt bericht, dat de toe- stand der arbeidsniarkt voortdurend slechter wordt. De werkloosheid neemt in Saksen toe. In de week van 19 tot 25 Aug. zijn honderd bedrijven gesloten. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Uit Belgie. De correspondent van de N. R. Ct. te Brus- sel seint; Het Laatste Nieuws publiceert een zeer sympathiek gesteld en met de portretten van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana ge- illustreerd artikel over liet regeerings jubi leum van Hare Majesteit. Hoe zouden wij, zegt het blad, bij deze herdenkingsfeesten onze gedachten niet laten gaan naar het gast- vrije Nederland, dat tijdens den oorlog te genover onze bevolking in nood zulke hooge blijken gal van menschlievendheid. Naar het woord van Koningin Wilhellnina is Neder land werkeliik groot in alle zaken, waarin een klein volk groot kan zijn, groot door zijn vrijheidszin, zijn verkleefdheid aan het vol- kenrecht en de hooge verstandeliike ontwikke- ling van zijn bevolking. Over aat volk, aan ons Vlamingen verwant door de heilige har den van de taal, regeert Koningin Wilhelmi na Helena Paulina Maria, Prinses van Oranje Nassau, afstammelinge van den grooten Zwijger. Het blad herinnert dan verder aan de jeugd van Hare Majesteit en de zware taak, welke vaak de hare was; vooral tijdens den strijd tusschen Engelana en de Zuid-Afri- kaansche republieken en in den loop van den wereldoorlog en begrijpt bij het bedenken van de tactvolle en knappe wijze, waarop de vorstin haar schip langs de klippen heen liet zeilen, hoe innig bet gevoel van eerbied, lief- de en dankbaarheid is, dat de heele Neder landsche natie voor haar koestert. Ook aan Koningin Wilhelmina als vrouw, die zoovele weldadige instellingen steunt, brengt Het Laatste Nieuws een eeresaluut, waarna het volgenderwijze besluit: Thans viert Neder land het zilveren regeeringsjubileum zijner vorstin. De feestelijkneden zullen het ken- merk van eenvoud eni innigheid dragen. Ook de Nederlanders in Belgie zullen de heuge- lijke gebeurtenis gedenken en ons volk dat met vergeten heeft, wat de Noorderbroeders deden in da-gen van groote verschrikking voor den zwerm verjaagde vluchtelingen, die in jammerlijke processien de grens overtrok- ken, zal zicb van harte aansluiten bij die hulde. Ook de Independance Beige wijdt een har- telijk stuk aan het jubileum van Hare Ma jesteit. Zij herinnert aan de historische ge- beurtenissen, welke hare regeering kenmerk- ten en verzekert dat Belgie trots vele „inci- dents malheureux" nog steeds de hoop koes tert de Ned'erlandsch-Belgische entente cordi- nale tot stand te zien komen, welke in 1910 bij de ontvangst van het Belgische konings- Eaar te Amsterdam en een jaar later tijdens et door Koningin Wilhelmina te Brussel ge- brachte tegenbezoek door zoovelen werd ge- wenscht. Oranje-appels idt Pretoria. Bij gelegenheid van de troonbestijging van de Koningin, is in het burgerpark te Preto ria een oranjeboom geplant, die, na omgeven te zijn met een passend ijzeren hek, aan het gemeentebestuur van Pretoria werd overge- dragen. Nu deze oranjeboom vruchten is gaan dra gen, kwam bij het gemeentebestuur van Pre toria het plan op, aan de Koningin ter gele genheid van haar zilveren regeeringsjubi- leum een kist oranje-appelen aan te bdeden, geoogst van dezen boom. Dezer dagen is nu door bemiddeling van den Nederlandschen consul-generaal te Pre toria een kist met oranjeappelen, verzonden uit Kaapstad, per stoomschip Rietfontein, ten paleize van de Koningin aangekomen, als ge- schenk van het gemeentebestuur van Preto ria. Hare Majesteit heeft dit geschent, zeer waardeerende de aardige gedachte die daar- aan ten grondslag ligt, gaame aanvaard. DE STORM. Woensdagnamiddag vertrok kapitein L. Bakker met de sleepboot Zuiderzee van Me- demblik naar Urk, naar welk eiland' hij een baggermolen en 2 modderbakkeni moest bren- fen, in opdracht van zijn firma te Zeist. Na- ij Enkhuizen werd hij door den storm oveT- vallen en trachtte tevergeefs tegeni de sterke ebbe op te stoomen. Hij gelastte daarom, dat de baggermolen voor anker zou gaan, waar- door het mogelijk zou kunnen worden, dat hij met de 2 bakken Urk zou bereiken, wat ook gelukt is. Donderdagochtend kon de sleepboot wegens de hooge zee de Urkerha- ven niet verlaten om den baggermolen op te halen. Daarop aanvaardde de Urker veer- boot Jhr. von Geusau te kwart voor 9 den tocht naar Enkhuizen met de bedoeling den molen assistentie te verleenen. Van Enkhui zen uit had men te half 9 het vaartuig, dat ongeveer 5 mijl uit de kust lag, nog met den kijker gezien, maar wijl men geen noodsei- nen waarnam, bleven de Enkhuizer visschers- vaartuigen in de haven. De Geusau vond even later ter plaatse geen spoor meer van de baggermolen en van den wal af was ook niets meer waar te nemen, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de molen is volgeloo- pen en gezonken. De nam en der opvarenden zijn: J. Schild en W. Melchers van Har- dinxveld, T. de Raad, C. Erkelens en M. de Raad van Sliedrecht. De vier eerstgenoemden zijn gehuwd. Er bestaat nog een kleine hoop, dat de opvarenden zich met het sloepje gered zouden hebben. De stoomboot Stanfries 3 bevond zich Woensdagavond met twee tjalken op sleep- touw tusschen Medemblik en Enkhuizen. Doordat de tros knapte, geraakten de sche- pen op drift. Een der vaartuigen heeft het Krabbersgat bereikt. Van het andere, de Holland-Friesland 3, kapitein Jitse Miede- ma, is te Enkhuizen niets meer vemomen. Door den storm is een motorboot zond'er oeiboot nabij de Jacomine, een punt van 't Hollandsch diep en Merwede, volgeslagen. De opvarende(n) is(zijn) vermoedelijk ver- dronken. Nadere bijzonderheden ontbreken. Men seint aan de N. Roti Ct. uit Den Helder: De redcflngboot Dorn» Rijkera heeft d» be- manning van het stoomschip Koefia afge- haald en zet hiermede koers naar Nieuwe- diep. Een zeelichter, vermoedelijk van Duit- sche nationaliteit, darijft in het Scbulpengat De sleepboot Cydoop is ter assistentie ver- trokken. Wegens den stonn heeft het Rijksveer te Schiermonnikoog den dienst gestaakt. Twee tjalken en een blazer zijn voor de ankers weggeslagen. Op het Friesche gat, ten Noord-Oosten van Oost Mahorn, ligt een blazer met de noodvlag in top. De redding- boot van Schiermonnikoog is derwaarts ver- trokken. Nabij de Eierlandsche Gronden verkeert een stoomschip in nood en vraagt assistentie. De reddingsboot Brandaris is uitgevaren, doch weder teruggekeerd, vermoedelijk we gens een defect. Nadere bijzonderheden ont breken. Twee lichters zijn losgebroken van de sleepboot Elector en opgepikt en binnenge- bracht door de Hector en de treiler O 160, wordt uit Vlissingen geseind. Het uitgaande ltaliaansche stoomschip Ro- talba zit ornhoog bij de Spijkerplaat, boei no. 2. Assistentie is vertrokken. Het Itaiiaansche stoomschip Roeffa verkeert in nood, ligging 53 graden 12 minuten Noord 4 graden 45 minuten Oust. DE IJKWET De regeering is voornemens de IJkwet in dien ziin te wijzigeu, dat de oude benamingen van el, pond' enz. daaruit worden verwijderd en aldus het verder gebruik der oude bena mingen strafbaar wordt DE JUBILE UM-BLOEMENTENTOON- STELLING IN DEN HAAG. In den Rottexxiamschen Diierentuin is gis- tenniddag een bloemententoonstelling ge- opend, diie is georganiseerd door de VGra- venlhaagsche Tuinbouwvereeniging, het Ko- oinklijik Zoologisch Botaaisch Gcnootschap en ae 's-Gravenii a agsche Bloemisten-Pa- troonsvereeniging met medewerking van een groot aantal bloemisten en icweekers uit den Haag en van elders en is bedoeld als een hul de aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van haar regeeringsjubileura. LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. Dinsdagavond zijn de ledea van het con- gres, alsmede het hoofdbestuux der Holland1- sche Maatschappij van Landbouw en het per manent comite der tentoonstelling officieel ten stadhuize te Gouda ontvangen door het gemeentebestuur. De burgemeester van Gou da, de voorzitter der H. M. v. L., de heer D. de Boer, en de voorzitter van- het Landhuis- houdikundig congres mr. A. G. A. ridder van Rappard, hebben daarbij het woord gevoerd. VEREEN'IGING VOOR ZUIVEL- INDUSTRIE EN MELKHYGIeNE. Woensdag heeft de Vereeniging voor Zui- velindustrie en Melkhygiene, gevestigd: te 's-Gravenhage, te Gouda een buitengewone algemeene vergadering gehouden onder lei- ding van den heer J. G. Hifoma. TEGEN ONTUCHTIGE UITGAVEN. Tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op de conferentie ter beteugeling van de verspreiding van ontuchtige uitgaven, welke op uitnoodilging van de Fransche regee- r'ng en onder de auspicien van- den Volken- bond te Geneve bijeenkomt op 31 Augustus, is iKiioemd mr. A de Graaf, voorzitter van het Nationaal comite tot bestrijding van, den handel in vrouwen en meisjes, te Utrecht. WILLEM MENGELBERG Men meldt uit Amsterdam aan de Ni Rott. Courant: Naar wij vernemen zal Willem Mengelberg a.s. Maandag te Amsterdam terugbeeren ten cinde het galafeestconcert tijdens de jubileum- feesten op Vrijdag 7 September te dirigeeren. Ten aanzien van Melgelberg's gezondheids- toestand kunnen wij mtdedeelen, dat een ont- steking van het netvlies van het schouderge- wricht aanvankelijk van dien aard was, dat het zich liet aanzien, dat een langdunge pe- riode van rust tot algeheel herstel noodig zou zijn. 13c genezin-g is gelukkig reeds zoover ge- vorderd, dat Mengelberg het concert van 7 September zal kunnen dirigeeren. Daarna v«r- trekt Mengelberg wederom ter verdere be- handelmg naar Zwitserland, vanwaar hij: ech- tcr weer einde September ter hervatting van zijn gewone werkzaamheden bij de opening van het concertseizoen in ons land hoopt te- rug te keeren In verband hiermede heeft Mengelberg de concerten, welke hij medio September te Weenen ziou dirigeeren, afgezegd EEN KATHOLIEKE GRAP. Onder dit opschrift en met de bijvoeging: „Het is fraai" lezen wij in het Vad.: De (R.-K.) Gelderlander geeft het vol- gende bericht uit Groessen: „Deze week stierf hier een rund aan milt- vuur. Overeenkomstig het voorschrift werd het cadaver verbrand. Daarvoor werd aange- schaft 25 L. petroleum en 200 (pas op, zet- ter! 't is geen vergissing, de tweede nul hoort er ook bij) bossen hout, zijnde een flinke kar vol. Zou hier de zuinigheid wel genoeg- zaam zijn betracht? Op die manier wordt het vemietigen van een cadaver een dure grap en zou men het evengoed naar Velzen kunnen transporteeren. Met Couperus zuller daar wel klaar zijn." EEN FIDEELE ORANG-OETAN. De redactie van de Javabode was getuige van een' curieus bezoek aan den delicatessen- winkel van Jenne op Noordwijk (Weltevre- den). Een groote, zwaar gebouwde heer trad den winkel binnen, vergezeld van een orang- oetan. De winkelende dames en de haar ver- gezellende kinderen schrikten in't eerst, maar waren spoedig gerust gesteld toen de orang- oetan zich uiterst beschaafd1 en correct ge- droeg. Op verzoek van zijn baas nam het dier plaats op een stoel. Uit een hem aangeboden glas water nam het netjes een teugje, zette hierop het glas op tafel neer en liet met ken- nelijk welbehagen zijn oogen over de delica tessen gaan. Toen de meester zijn inkoopen gedaan had, stak hij zijn hand den orang-oetan toe, die na zijn glas leeggedronken te hebben, heel beleefd het publiek ten afscheid toeknikte en met zijn baas den winkel verliet. Een leuk intermezzo WAT ER AAN BOORD GESTOLEN WORDT. Tot de schadeposten van een groote stoom- vaartmaatschappij behoort ook hetgeen er aan boord gestolen wordt, hetzij door de be- manning, hetzij door de passagiers. Deze laatste categorie opvarenden, zoo lezen wij in de Locomofief, is tot machtige dingen in staat en voor somimigen is geen badhanddoek geen lepeltje of aschbakje veilig. Zoo werd net vorig jaar op een der Engelsche booten, die op Zuid-Afrika varen, voor niet minder dan 10.000 pond sterling verdonkeremaand In welke richting de hebzucht van sommi- fe passagiers uitgaat, is ook gebleken op een iollandsch schip, dat een vrouwelijk passa- gier vervoerde, die elke gelegenheid te baat nam, zich een aantal van de fraaie tafelappe- len toe te eigenen boven het gewone aantal, dat men aan het dessert reaelijkerwijze van de welvoorziene fruitschalen pleegt te nemen. Het ergste was, dat de dame op een fraaien dag den chef-hofmeester aansprak en hem zeide: „Mijnheer, ik heb wat mode appelen, zoudt u die in de koelkamier voor me willtn bewaren tot we in Holland zijn? U heeft misschien ook wel een mandje voor me om ze in te doen!" „Zeker mevrouw," antwoordde de chef- hofmeester, die reeds gelegenheid had gehad op te merken, waar een gedeelte van het fruit gebleven was. En de appels verdwenen uit de hut der dame in de handen van den chef. Een half uur voordat het schip aan den wal lag, kwam de chef-hofmeester, beleefd als steeds, bij de appeldame met een flinke mand, keurig geemballeerd. „Ik heb de appelen maar ingepakf, me vrouw; dat is misschien gemakkelijker voor u," zei de brave chef, welke dien ochtend een groote collectie appelen-in-verregaanden- staat bij elkaar had gezocht. Een eisch tot schaaevergoeding is nooit bij de maatschappij ingekomen. Men informeere maar eens schrijff het orgaan der Ver. van Gezaghebbers en Stuur- lieden, waaraan dit verhaa! is ontleend bij de doiiane-ambtenaren te Priok. Bij aan- komst van elke mailboot worden stapela handdoeken, servetten en wat al niet meer ia de koffers der passagiers aangetroffen, die zulks bij1 vergissing en in de haast hadden ingepakt. EE'N INDISCH BRONBEEK. In de NSeuwe Soer. Courant vinden wij de volgende mededeelingen omtrent de plannen van het Indisch Bronbeek-comite. Het voornemen is, om, met hulp der Regee ring, zoo mogelijk met een renteloos voor- schot, een Tuin-dorp te stichten boven Buiten- zorg, b.v. tusschen de Residentie en Soeka- boemi, doch niet te ver van een dier plaatsen verwijderd. Er zullen zoo veel mogelijk afzonderlijke woningen worden gebouwd, opdat de oud- strijders zich met vrouw en kind thuis zullen voelen. Doch er moet natuurlijk een hoofd^e- bouw komen, met kantoor, woning voor aen leider een oud-offider (waarbij men denkt aan het schitterend vooibeeld door generaal Karel van der Heijden in Bronbeek gegeven) en kamers voor de werkelijke invaliden, die zichzelf niet meer kunnen helpen. Voorts komt er natuurlijk een klein hospi- taal waarvan men intusschen hoopt, dat het steeds leeg; zal zijn. lets militairs moet aan dit Indische Hotel des Invalides verbonden blijven, orde en tucht blijven noodzakelijk, doch dwang zal worden vermeden. Het ligt verder in de bedoeling om de oud- militairen, die dit wenschen, een stukje grond ter bebouwing te geven, warop zij groenten en bloemen kunnen telen, kippen en' eenden kurnie nhouden. Even-tueel kunnen dan die producten door hen, of door een hunner ter markt worden gebracht, en daarom is het noodig dat „Indisch Bronbeek" niet te ver van een groote plaats ligt. WERKVERSCHAFFING IN DR:ENTE. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de tewerkgestelden bij de werkverschaffing in de provincie Drente ter viering van de jubileum-feesten in de ver- schillende gemeenten 6en dag vrijaf kunnen krijgen, met behoud van loon. Bijna al de werklooze land- en veenarbei- ders in Drente zijn thans bij de werkver schaffing aan den arbeid. De vorige week be- droeg het getal tewerkgestelden ruim 4200, van wie ongeveer 2800 uit de gemeente Em- men. •HET ONGELUK BIJ LOURDES. Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de gouden eere-penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk ge- tuigschrift toegekend aan: Henri Hourcadet, electriden te Luz, en Gaston Blavet, steengroefarbeider te Lour- des, wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van den eenig overleven- de van het rdsgezelschap, hetwelk met een auto-car op 13 Augustus bij Luz—St Sau- veur, departanent dea Heutes-Pyren^es (Frankrijk) in een ravijn is gestort. NOODUITKEERING AAN GEMEEN TEN. De regeering heeft, naar het Hdbl. meldt, aan de Gedeputeerde Staten der provinden bericht, dat zij wegens den toestand van 's lands finanden geen voorstellen aan de Sta- ten-Generaal kan doen tot het doen van een nooduitkeering aan de gemeenten over 1923 en volgende jar en. DE SPELBREKER. De politie te Gorinchem heeft een aantal exemplaren van De Spelbreker, die op straat gecolporteerd werden, in beslag gen omen. Het parket van justitie uit Dordrecht met de waarnemende commissaris van politie en recherche heeft aldaar daarna bij twee com- munistische raadsleden huiszoeking gedaan, doch geen exemplaren van dit spotblad bij hen gevoaden. BRAND. Omstreeks 12 uur gistermiddag is er brand uitgebroken in een ark, liggende in den Amstel tegenover den watertoren, te Am sterdam. De ark, toebehoorende aan de Am- sterdamsche ballastmaatschappij, doet dienst als keet voor de werklieden der maatschappij tot berging van gereedschappen en fietsen. Ongeveer de geheele inventans, die niet ver- zekerd is, verbrandde. Met twee stralen was de brandweer het vuur, dat door den scher- pen Zuid-Westenwind werd aangewakkerd. spoedig meester. De brand werd veroorzaakt door een te fel brandende kachel. VASTGERAAKT. Tengevolge van het lage water, is de vischventersboot Antonius gistermorgen 5 uur vertrokken van Volendam, vastgeraakt nabij den vuurtoren aan den hoek van Dur- gerdam. Aan boord zijn zeventig venters met voor duizenden guldens aan visch. LOUIS BOUWMEESTER. De toestand van Louis Bouwmecster baart steedis minder zorg. De patient gaat goed vooruit MAN TE WATER GERAAKT. Gisteravond omstreeks kwart over negen geraakte 'n man, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, te water in de Nas- saukade bij de Bosboom Toussaintstraat te Amsterdam. Hij wist zich echter zwemmen- de boven te houden. Op het hulpgeroep van eenige omstandiera kwamen meerdere perso- nen opdagen, door wie hij met vereende krachten op net droge gebracht werd, waar na hij zich buiswaarts kon begeven. NEDERLANDSCH-INDIe OP DE A.S. JAARBEURS. De afdeeling Nederlandsch-Indie op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht zal meer in het bij- zondier voor het onderwijs van beteefkenis zijn. Het Kolondaal Instituut zal eeni exem- plaar van de z.g. schoolverzamelingen van Nederlandsch-Indische producten en grond- stoffen demonstreeren, en de voornaamste uitgeversmaatschappijen in Nederlandi zullen er een uitgebreide collectie wetemschappelijke werken, school-, leer- en leesboeken, atlassen, wandplaten, enz. samenbrengen, waardoor een overzicht verkregen zal worden van het geen in de laatste 25 jaar omtrent Neder landsch-Indie en ten behoeve van het onder wijs aldaar uitgegeven is. Wat de producten betreft, op de afdeeling Nederl.-Indie zal een rijke rubber-collectie een beeld geven van de moderne en ook van de reeds, algemeen bekende toepassingen van rubber in het dagelijksch leven en in de tech- niek. AFSCHEID Mir. L. J. A. TRIP. Gistermiddag heeft de Thesaurier-Gene- raal bij het departement van financien, mr. Trip benoemd tot directeur van de Javasche Bank, officieel afscheid genomen van de ambtenaren der Generate Thesaurie. HET TAPVERBQD. Naar aanleiding van het door den1 Haag- schen gemeenteraad1 uitgevaardigdie tapver- bod gedurende de feestweek hebben gisteren de organisaties van cafe- en restauranthou- ders en' slijters vergaderd ter bespreking van de te nemen maatregelen als protest. Nadat een delegatie naar den burgemeester was ge- zonden, die aan de bezwaren niet wenschte tegemoet te komen en- wees op de n'adeelen en ongeregeteheden, aan slutting van zaken ver bonden, besloot de vergadering, niet over te gaan tot het aanvankelijk vo'omemen1 tot ge heele slutting van de zaken- o-p 31 Augustus. Er werd een motie aangenomen, waarin woxidt geprotesteerd tegen het verbod' en voor de toekomst met slutting gedmgd wordt. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND— INDIE. Het plan is, zooals men weet, gerezen een vliegtocht te organiseeren -van Nederland naar Java, met een Nederlandsch vliegtuig, bemand met Nederlandsch personeel. Tot dit doel heeft zich een comite gevormd, bestaan- de uit de volgende heeren: dr. C. J. K. van Aalst, president der Nederl. Handel-Maat- schappij H. Cremer, president der Deli Mij; Sir Henry Deterding, president-directeur der Bataafsche Petroleum Maatschappij; A. H. G. Fokker, directeur der Ned. Vliegtuigenfa- briek; J. H. Hummel, directeur der Kon. Pa- ketvaart Maatschappij; jhr. H. Loudon, voorzitter der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart; A. Plesman administrateur van de Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland en Kolonien; W. Ruys, directeur van den Rott. Lloyd; generaal b.d. C. J. Snijders; P. E. Te- gelberg, directeur van de Nederland; A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, vlieger bij1 de K. L. M. Het doel van dezen tocht is niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats, het verrich- ten van een sportieve daad, hoe belangwek- kend en beteekenisvol voor de technische ont- wikkeling van het luchtverkeer deze ook mo- ge zijn. Dat doel houdt veel meer verband met het vraagstuk der ontwikkeling van het wereld-luchtverkeer, zooals dit in de toekomst wordt tegemoet gezien, zoo lezen wij in een drculaire. De ontwomen vliegtocht NederlandIn die is bedoeld om een nam buiten sprekend blijk te geven en moet uit dien hoofde worden beschouwd niet alleen als een nationale on- derneming, die de sympathie van de Neder landsche natie verdient, maar tevens als een studie- en propogandatocht, waarvan de vruchten in de toekomst voor Nederlandsch- Indie niet zullen uitblijven. Een vliegtocht als deze vereischt grondige studie en ernstige voorbereiding. zooals tal- rijke reeds ondernomen en ten aeele geslaag- de groote afstandsvluchten tusschen verschil- lende werelddeelen hebben bewezen. Het co mite voor den vliegtocht Nederland—Neder landsch-Indie zal er naar streven, de bij vo rige gelegenheden onvoldoende voorbereiding te vermijden, zoodat de uitvoering van den tocht niet v66r April 1924 zal kunnen begin- nen. Als leider en bestuurder van den vlieg tocht is door het comite uitgenoodigd zijn medelid, de heer A. N. J. van der Hoop, thans als vlieger in dienst bij de Kon. Lucht vaart Maatschappij voor Nederland en Ko lonien, die zich daartoe bereid heeft ver- klaard. Het is duidelijk, dat met zulk een vlieg tocht een belangrijk geldbedrag is gemoeid. Niettemin heeft het comite gemeend het plan te verwezenlijken, omdat het reeds van ver- schillende zijden toezegging van niet onbe- langrijken steun en giften in natura heeft mogen ontvangen. Bovendien heeft het depar tement van Kolonien zijn medewerking toe- gezegd, is het plan van het comite door het gouvernement van Ned.-Indie met ingeno- menheid begroet en hoopt het comite op den steun der Nederlandsche regeering te mogen rekenen. Het plan van den vliegtocht is nog slechts voorloopig opgemaakt. De af te leggen af- stand bearaagt ongeveer 15.000 K.M. Deze afstand zal in dagltappen worden afgelegd, welke voorloopig op 1000 KM. worden1 ge- schat, mits bij gunstige omstandigheden. De te volgen weg leidt over landstreken van zeer uiteenloopend klimaat en van verschillende bodemgesteldheid, zoodat omtrent den juis- ten duur van den tocht, ook in verband met eventueel in te lasschen rustdagen, thans nog geen betrouwbare schatting is te maken. De tocht leidt over ten deele weinig geciviliseer- de en georganiseerde gebieden, waaruit moei- lijkheden van verschillenden aard zouden lcMRon ontstaan, welke natuurlijk door voor- afgaande politieke voorbereiding zooveel mo gelijk zullen worden voorkomen. BEZUINIGING. Door de Amsterd'amsche raadsleden Wijn- koop en Lisser wordt voorgesteld het aantal wethouders te brengen van 6 op 5 en hun salaris met 3000 te venninderen. De vooTstellers beoogen daarmede de mo- gelijke bezuiniging aan te brengen, waar zij begonnen kanenimoet worden1. EEN SLACHTOFFER VAN DEN STORM. Toen1 gisteravond omstreeks half zeven de 70-jarige Ter B. op den Admiraal de Ruyter- weg, hoek Jan van Galenstraat te Amsterdam wilde oversteken, werd hem door een ruk- wind de pet van het hoofd gelicht. De man liep het hoofddeksel eerst na, doch kon het niet iubalen. Ten slotte kwam liet op de tain-rails terecht. Zonder de wagon van de E. S. M. die aansnelde te bemerken, begaf de oude man zich naar de plek, waar bij de pet had zien vallen, doch juist toen hij' zich buk-te om zijn ei-gendom -te bemaciitigen werd hij door de widen gegrepen en vermorzeld. De wagenbestuurder had nog gctracht te remmen, maar het was reeds te laat. Het lijk van den armen man is naar het diditstbijzijnd ziekenhuis vervoerd1. GEMEENTE JBEGROOTING OVER 1924 De gemeentebegrooting van Amsterdam over 1924 is gisteravond verschenen. De ge wone inkomsten en uitgaven worden geraamd op 100.080.686 tegenover een- raming van 94.031.426 voor 1923; dus 6.049.260 hoo- ger. EEN STEMMING VERNIETIGD. Het algemeen college van toezicht op het beheer van de goederen der Ned. Herv. Kerk te Doetinchem heft in hoogste in&tantie de stemming vemietigd, waarbij de heer J. H. Nunclden in het college van kerkvoogden en notabden werd' berkozen, en binnen zes we- keti een nieuwe stemming bevolen. De stem- men op den heer Niundden uitgebracht wer den van onwaarde verklaard, omdat zijn zoon denzelfden naam draa-gt als hij en het dus niet zeker was of hij dan wel zijn zoon was be doeld. MISLUKTE ROOF. Te ongeveer halftwaalf gfsterochtend1 zou een kantoorbediende van de Maatschappij Nieuwe Waterweg, te Schiedam, per fiets naar de Schiedamsche Bankveroeniging gaan, met 25.000. Bij het Sterrenbosch werd' de bedien-de door een auto aangereden- Hij viel en rolde in een grep-pel, waar hij bewusteloos bloef liiggen. Onmiddellijk kwam een man uit de struiken, die hem de portefeuilie ontrukte en trachtte zich uit de voeten te maken. Eenige voorbijgangers, die het ongeval en de straat- roof zagen gebeuren, achtervoligden- den man. Deze wist de portefeuille aan een ander over te geven, die het eveneens op een1 loopen zette. Ter hoogte van de zwemschool werd de twee de vluchteling echter gegrepen. Hij wist zich los te rukken en in de richting van Rotterdam te vluchten De portefeuille moest hij evenwel achterlaten. AT JDH-MOORDE N. Er heeft weer een typische Atjeh-moord plaats gehad, die, omdat hij niet geschiedde op een Europeaan, niet zooveel gerucht ge- maakt heeft als in zoo'n geval anders ge- beurt, maar om zijn verloop en zijn gevolgen toch het vermelden waard is. De medewerker te Koeta Radja van het Soer. Handelsblad maakt er melding van. De Teungkoe Hoesin, van Oli-m, was reeds lang krankzinnig, en stond op de lijst van goedaardig krankzinnigen, wijl hij nimmer iets deed, waardoor hij gevaar opleverde voor zijn omgeving. Plotseling veranderde de ziekte van karakter en vertoonde hij aller- lei lastige veschijnselen. Zoo stapelde hij b.v. op een dag op de baan van de Atjehtram sieenen, welke daad gelukkig geen andere ge volgen had, dan dat de tram een vertraging van iy2; uur had, maar zooals men ziet: het gevalwerd bedenkelijk. Voordat afdoende maatregelen genomen waren men weet, wanneer de ziekte van karakter verandert, krijgen deze patienten agressieve neigingen werd de Oeleba- lang Doeabelas van Paja Sitoer, een der flinkste Oeleba langs uit de onderafdeding neergestoken. Het schijnt, dat de patienten, in dit sta dium gekomen, bloed moeten zien, en er maar op lossteken; het krankzinnigengesticht in Sabang is wel geen luxe. Het naspel, dat deze moord had, was 66k specifiek Atjehsch. T. Imoen baloe, de oom van den verslagen met Malzennvla is een heer- Bjk en gezond nagerecht op eenvoudlge wi)ze te bereiden met Honig's Malzenat het zulvere product voor tal van tsespijzen. Let op de staitzegets els bewijs von echtheld. ^*16,

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2