DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 206 Honderd vjjf en tyintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f 2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Xtedactie No. 33. 1 SEPTEMBER ZATERDAG Het Regeerlngsjubilenm van Bonlngin Wilhelmina. Bui ten!and Hulde van de Staten-Generaal aan H. M. de Koningin. Dit nummer besteat uit 2 bladen Directeur: O. H. KRAK. lioofdredaoteurTj N. ADEMA. Het jubileum van Komngm Wilhelmina is in Keed^' hebben verscIiUknde corporatien en p&rt'culieren Hare Majesteiit hulde en dank gebracht, reeds staat men in vrijwel alle ge- meenuen van ons vaderland aan den vooa- avond van gxootsche jubileumfeesten en de dag zal weldra aanbreken, dat de Koningin mi Hare feestelijke intochit in de hoofdstad de harteiijike ova tics van vertegenwoordigers tut aiiie knrngen van het Nederlandsche volk in ontvangst zal hebben te nemen. Dit jubileum is voor ons volk van buitenge- wone beteekenis. Want het is met slechts de herdenking van eeu vijf-en-twintig-jarige trouwe plichstsver- vulliingi, het is tevens de constateering van het feit, dat het volk met zijn Vorstinne een kwart- eeuw m lief en leed eendrachtig naar de welvaart van de geheele monarchie gestreefd heeft. Z.66 zijn Nederland en Oranje samen ver- bonden, zoo is de geschiedems van ons volk een geheel met die van ons Vorstenhuis, dat het jubileum van Koningin Wilhelmina er tegeujkertijd een van het geheele Nederland- scne volk is. In blijde en droeve dagen heeft de Ko ningin met Haar volk vreugd en smart ge- (iccld.. 1 1 Aan Haar land en Haar volk heeft Zij! haar jeugd en Haar persoonlijke vrijheid ten offer gebracht ,r Geen ramp heeft ons volk getroffen, of Hare Majesteit was de eerste, die van Haar groot medelij'den en medegevoelen getuigde, was de 1 eersie die met raad en daad de gefcroffenen tei zijde gestaan heef t. Het geluk, de bloed, de welvaart van het vaderland gaan Hare Majesteit als geen- an- der ter harte. Zij heeft in haar lang regeeringstijdperk tot 1914 ons land langs lijnen van geleidelij-kheid tot bloei zien komen. Zij heeft in de oorlogs jaren als de Vorstin om wier troon zich het volk in al zijn geledin- gen ochaarde, het voorbeeld van kalmte en vastberadenheid gegeven., het aanstekelijk: voorbeeld, waardoor Nederland paraat was, waardoor aan alle politieke- en geloofsge- sch-illen plotseling een eind kwam en het saamlroorigheidsgevoel de eendraeht schiep die ons land in de vuurzee onaangetast deed blijven. En nu, in de onevenwichtige jaren, in de moeilijke jaren, waarin een ontwrichte maat- achappij overal om ons heen weer in zijn voegen gezet moet worden, nu de terugslag van het oorlogsgebeuren ook over ons land zijn schaduw' van werkloosheid en malaise werpt, nu is het als altijd weer de Koningin die klaar staat om m-ede te werken aan wat Haar land en Haar volk ten goede kan ko men. Er zijn er onder ons volk en ook wel in onze stad die een Koningin duur en over- bod lg .achten, die van oordieel zijn, dat ons land veal beter en veel goedkooper een pre sident zou kunnen hebben. Wij kunnen moeilijk beoordeelen of een pre sident met zijn staf goedkooper zou wezen, maar wel dat het een ramp voor ons volk zou zijn als de band tusschen Oranje en Nfedea - land verbroken. zou worden. De geschiedenis van ons volk en1 ons Vor stenhuis zijn onscheidbaar. Nederland zonder een Oranje-vorst zou in benarde uren niet meer de eensgezinde, krachtbewuste natie zijn. De Koningin is voor ons volk in de cure des gevaars de ware landsmoeder, om welker troon zich het volk in al' zijn geledingen schaart en'door welker persoonlijlcheid dat gehcel-e volk doordrongen wordt van het saamhoorigheidsgevoel, dat het in alle be narde tijden van onze .vaderlandische geschie dems weer als een en ondeelbaar uit den smeltkroes van het wereldgebeuren te voor- schijin deed komen. Op het vijf-en-twintig-jarig regeerings- jubi'leum van Koningin Wilhelmina herden- ken wij met groote dankbaarheid wat deze Vorstm voor ons geweest is. Het is volkomen juist, dat een constitutio- neele monarchie den regeerenden Vorst met den weg tot een persoonlijk op den voorgrond tred!en en tot persoonlijk ingrijpen opent. Hare Majesteit de Koningin heeft zich ten alien tijde naar het inzidit van Haar veranb- woordelijke raadslieden te schikken. Maar niet alleen is Haar macht door de keuzc dezer raadslieden zoo giroot, dat Zij in werkelijkhieid een beduidendlen invloed op het bes-tuur van 's lands zaken kan uitoefe- hen, daarnaast is het vanzelfsprekend dlat de regeering, zoo eenigszins mogelijk, met de persoonlijke wenschen van Hare Majesteit rekening zal h-ouden. Ook in de constitutioneele monarchie heeft de Vorst gelegenheid persoonlijke wenschen tot werkelijkheid te zien. worden. Welnu, van Koningin Wilhelmina kan ge- tuigd worden, dat Zij' nimmer naar het ten uitvoer brengen van persoonlijke wenschen gestreefd heeft of deze wenschen betroffen den bloei van Haar land1 en het heil van Haar volk Niemand heeft ons volk meer lief dan Zij en niemand heeft in den loop der nu achter ons liggende vijf-en-twintig jaren daar treffendier bewijzen van gegeven. Die toewijdmg is wederkeerig. Nu wij1 op het punt staan het Hoofd van enzen Staat op Haar jubileumfeest te huldi- geiQ', gedenken wij met groote dankbaarheid, dat Koningin Wilhelmina in alle opzichten de landsvrouwe bij uitnemendheid geweest is. Als alle staten een Vorstin als de onze ge- kend hadden, als in alle rijken Vorst en Volk zoo eendrachtig naar aller welzijn streefden als dat bier te lande mogelijfc blijkt, zou de oorlogsfakkel niet ontbrand zijn en- groote wereldrij'ken door revoluties niet ten offer zijn gevallen. De Koningin, die Haar leven aan de wel vaart van Haar land gewijd heeft, de Vorstin, wier geheele leven een voorbeeld van trouwe phchtsbetrachting is geweest, die zich een plaats in het hart van Haar Volk heeft ver- overd, Haar brengen wij op dit vijf-en-twin tig-jarig jubileum een woorl van eerbiedigen d-ank en welverdiende hulde. DE MOORD OP DE ITALIAANSCHE MISSIE. Alle diplomatieke vertegenwoordigers te Rome hebben aan Mussolini hun leedwezen betuigd over den mOord op de Italiaansche missie in Griekenland. In den D onder dag gehouden ministerraad heeft Mussolini zich bepaald tot de verkla- ring, dat ten aanzien van het Italiaansch- Grieksche incident de noodige satisfactie van de Grieksche iegeering is geeischt. Het antwoord der Grieksche regeering op het Italiaansche ultimatum is gisteravond op de Italiaansche legatie overhandigd door den chef der politieke afdeeling aan het ministe- rie van buitenlandsche zaken, die verklaarde, dat de regeering de bewering der Italiaan: sche regeering onjuist acht, dat zij verant- woordeliik is te achten voor de ernstige belee- diging, Italie aangedaan. De regeering ziet zich dan ook in de onmogelijkheid de eischen aan te nemen, die te vinden zijn onder de punten 4, 5 en 6 uit de Italiaansche nota, wel- ke punten inbreuk mal?en op de eer en de sou- vereiniteit van den Griekschen staat. Niette- min houdt zij er rekening mee, dat de misda- dige aanslag op Grieksch grondgebied ge- pleegd is tegen onderdanen van een groote, bevriende mogendheid, die belast waren met een internationale missie bij de Grieksche re geering. Daarom verklaart zij zich bereid, aan de Italiaansche regeering in den meest ruimen en officieelen zin haar leedwezen te betuigen. Te dien einde zal de Italiaansche gezant bezoek ontvangen van den plaatselij- ken commandant te Athene. In de katholieke kerken te Athene zal ter nagedachtenis van de slachtoffers een godsdienstoefening ge houden worden, waaraan alle leden der Grieksche regeering zullen deelnemen. Verder zal een detachement van het garni- zoen van Athene zich naar de Italiaansche legatie begeven, alwaar zij de vlag zal groe- ten en de voorgeschreven eerbewijzen bren gen. Op de plechtigste wijze zal ook de mili- taire eer gebracht worden te Preveza op het oogenblik, dat de lijken der slachtoffers aan boord van het Italiaansche schip zullen wor den gebracht. Bovendien verklaart de Grieksche regee ring zich bereid een naar bilfijkheid vast te stellen schadevergoeding te betalen aan de nagelaten betrekkinges der slachtoffers. Gaarne aanvaardt zij de hulp van kolonel Parrene bij het gerechtelijk onderzoek en het opsporen aer schuldigen. .(Punt 4 der Italiaansche nota luidde: De Grieksche regeering moet een uitgebreid on derzoek instellen met behulp van den- Itali- aanschen militairen attache en zich verder verantwoordelijk stellen voor de veiligheid van dezen officier. Met dit onderzoek moet binnen vijf dagen na ontvangst der nota een aanvang worden gemaakt. In punt 5 eischt de Italiaansche regeering de doodstraf voor alien, die schuld aan de misdaad hebben. In punt 6 eischt zij een schadeloosstelling van 50 millioen lire, welke binnen vijf dagen na ontvangst der nota moet worden betaald). Het Grieksche antwoord komt vrijwel over' een met de daaromtrent gekoesterde ver wachtingen in ons nommer van gisteren weCrgegeven. Aan Italie nu de keuze tusschen een mati- ging zijner eischen of de verantwoordelijk- heia van een opnieuw doen ontbranden van den strijd op den Balkan. In Rome gelooft men, dat Griekenland aan Engeland gevraagd zou hebben om bemid- delend in het conflict op te treden, maar dat een weigerend antwoord was ingekomen. Aan de Britsche regeering zou verzocht zijn te pogen verzachting van de Italiaansche eischen te verkrijgen. IN HET BEZETTE GEBIED. De mijnen Centrum IV en VI zijn zonder incidenten bezet. In verband met een poging tot sabotage op den cokesoven der mijn Hannover te Watten scheidt is als sanctie het tramverkeer in de geheele streek verboden, met uitzondering van de voomaamste lijn HemeBodmin- Hattingen. Volgens de Duitsche bladen hebben alle banken te Dusseldorf als protest tegen het in beslag nemen van een bedrag van 1303 mil liard mark noodgeld der stad Dusseldorp be- sloten, haar kassen om 11 uur's morgens te sluiten, onder voorwendsel, dat zij geen geld hebben. Op bevel van de intergeallieerde Hooge Commissie zijn de Regierungprasident van het district Spiers, Von Schieber, en de ge- meentelijke architect van Spiers, Von Kollein, gearresteerd, als represaille in verband met de arrestatie op den rechteroever van den Rijn, daar de Duitsche autoriteiten van vijf arbeiders, werkzaam aan het artilleriepark Wesenau bij Mainz. De stemming onder de mijnarbeiders is thans zoo opgewonden, dat zij zich aan alle leiding hebben onttrokken. Hoewel zelfs de communisten besloten hadden het lijdelijk verzet op te heffen, werden de werkwilligen in veLe gevallen verhinderd in de mijnen af te dalen. Op verschillende mijnen werden de gebouwen bestormd. De arbeiders van de „Elisabeth" dreigden directe onderhandelin- gen met de Franschen aan te knoopen. GELEIDELIJKE OPHEFFING VAN HET LIJDELIJK VERIZET. Het Journal" vemeemt uit Berlijn Tij- den-s len ministerraadl zou de regeering de mogelijkheid hebben overwogen, geleiidelijk af te zien van het lijdelijk verzet, -ten einde in -het algemeen belang een regeling met Frankrijk en de overige geallieerden te ver- gemakkelijken. De Parijsche correspondent van de Tel. schrijft hieromtrent Ofschoon de 'indruk te Parijs is, dlat het lijdelijk verzet steeds zwakker wordt, is men in wel-ingelichte krin-gen van meening, dlat de Duitsche regeering geen maatregelen treft, het lijdelijk verzet reeds ten deele te staken. De wenscih der Duitsche gedelegeer- den, door middel der Fransch-Belgisdhe re gie levensmiddelen in h-et Ruhrgebied in te voeren, houdt men te Parijs voor een gec dwongen zwichten voor den noodtoestand Van een spoedige komst van een nieuwen Dui-tschen gezanlt is nog niets definitiefs be- kend. Men gelooft gaarne aan den goeden wil van- den Duitscheu rij-kskanselier, dr. Stresemann, d-och neemt no-g geen sympto men waar, waaruit zou blijken, dat Strese mann streeft, naar beeindiging an het lijde lijk verzet. Men verwacht dit ook geenszins bm-nen korfcen tijd, omuat Stresemann's po- sitie ten opzichte der binn-enlandsche poli-- tiek hierdoor volkomen zou worden onder- mijnd. Men -is hier van meening, dat de po>- litiek der Du-itsdie regeering, deze aargele- genheid sleepen-de te bouden en proefb-allon- netj-es op te -laten, om tegelijkertijd h-aar po- sitie te versteilken, voorl-oopig geen verande- ring zal on-dergaan, indien zich althans geen bijzondcre gebeurtenissen voordoen. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. De stand van den ui-felag der Ierache ver- kiezingen was gisteroclitend als volgt: regee- ringspartij 41 zetels, republikeinen 28, onaf- Jiankelijkeii 14, boerenpartij: 8 en arbeiders- partiji 9 zetels. Alle tegenwoordige ministers zijn gekozen. HET INCIDENT TUSSCHEN ITALI3 EN GRIEKENLAND. DREIGENDE OORLOG. Een Reuterbericht uit Rome deelt mede, dat Italie het Grieksche antwoord onaanne- unelijk heeft verklaard en reeds de daardoor noodige besluiten nam. In den ministerraad, waar Mussolini het antwoord onvoldoende coemde, deelde de premier mee, dat een Itali aansche torpedojager reeds de Grieksche be- zetting van het eiland Korfoe gesommeerd '-heeft zich over te geven. De bezetting van het eiland zou volgens berichten der Romeinsche bladen reeds vol- 4ooid zijn, nadat de Italiaansche legatie te vAthene aan de Grieksche regeering een nota "had overhandigd, waarin de bezetting van ^Korfoe door de Italianen werd aangekondigd als „vreedzame tijdelijke maatregel". In welingelichte kringen te Londen gelooft men niet, dat Rome en Athene het tot een bot- sing zullen laten komen; het staat vast dat ■Engeland zoowel officieel als onderhands ai des doet wat mogelijk is om een conflict te verhoeden. Een bezetting van Korfoe moet .voor Engeland ontoelaatbaar zijn, omdat destijds bij den af stand der Ionische eilanden idoor Engeland uitdrukkelijk bepaald is, dat zij geneutraliseerd moeten blijven. Een over- gang van Korfoe in Italiaansche handen, -ook al ware zij slechts tijdelijk, zou een af- ~sluiting van de Adriatische zee ten gevolge hebben, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien, en waardoor Zuid-Slavie zeer ze- -ker niet werkloos zou kunnen blijven. Volgens het Hbld. hecht men te Parijs bijzonder politiek gewicht aan die voorwaar- de van de door Italie geeischte genoegdoe- ning, welke bestaat in een plechtig saluut der Grieksche vloot aan het Italiaansche eskader, dat de haven van Piraeus zou bihnenkomen. Een dergelijke maritieme plechtigheid zou de 'erkenning beteekenen van de maritieme su- perioriteit van Italie boven Griekenland. Men gelooft hier, zegt het blad, dat de geheime maritieme overeenkomsten, waardoor Grie kenland met de Britsche vloot verbonden is, niet zouden toelaten, dat de Grieksche regee ring in een dergelijke daad zou toestemmen zonder machtiging van Londen. Als Londen Griekenland hiertoe machtigt, zou Grieken land aldus niet meer tegenover Engeland ge- bonden zijn inzake de kwestie der Britsche suprematie in de Middellandsche Zee. De door Mussolini geeischte sanctie raakt der- halve den maritiemen wedijver van drie groote mogendheden. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken verklaart geenerlel inllchting aan de pers gegeven te hebben. nopens de beraad- slaging van den raad van ambassadeurs over het Grieksch-Italiaansche incident. Deze ver- klaring wordt gepubliceerd om voldoening te geven aan den Britschen diplomatieken amb- tenaar, die zijn ambassadeur verving en die de meening uitte, dat de eischen van Mussoli- ni te streng waren en dat het noodig was deze te matigen. Het feit is juist, maar de betrok- kene wilde niet dat het bekend werd, daar ieder initiatief om de Britsche meening te uiten overgelaten moet worden aan het Fo reign Office. Het heeft er alien schrjn van, dat ook Frankrijk zich niet buiten het Italiaansch- Grieksche conflict zal houden. En dan? Hedenochtend door ons ontvangen tele- grammen bevestigden de bezetting van het eiland Korfoe. Zij geschiedde door een de tachement troepen van het oorlogsschip Pre- muda, zonder verzet van de op het eiland aanwezige Grieksche troepen. De bezetting zou slechts tijdelijk zijn. Een officieele mede- deeling uit Athene zegt zelfs, dat de Italianen tot de bezetting overgingen nog v66r dat de Grieksche commandant instructies uit de j hoofdstad des lands had kunnen verkrijgen. j Uit Parijs komt een telegram, volgens het- welk door de Italianen voor de landing het eiland beschoten werd, waarbij een schoolge- bouw, waarin vele vluchtelingen waren sa- mengestroomd, in brand vloog en tal van personen werden gedood In geheel Italie heerscht een groote opwin- ding over het onvoldoende antwoord van Griekenland. In verschillende steden is het Tot wanordelijkheden gekomen. v In het Grieksche pensionnaat te Rome ont- -plofte.een bom, welke evenwel geen schade -aanrichtte. De menigte dringt voor het pensionnaat N samen. In Milaan en Triest werden Grieksche vlaggen op straat verbrand. L In verband met de afwijzing van het ulti matum door de Grieksche regeering heeft Mussolini de goedkeuring van zijne plannen gevraagd en verkregen. Zoolang het parle ment niet bij een is, hebben honderden afge vaardigden hun instemming met de politiel van Mussolini te kennen gegeven. Een hoogf autoriteit uit het kabinet heeft de volgend verklaring afgelegd: „Italie wil geen ooi logsverklaring en wil er ook geen aanvaai den. Wij hebben voldoende bewijzen, dat d Grieksche regeering mede verantwoordelij is voor den moord op de Italiaansche missir Het Grieksche antwoord op onze not maakt een compromis onmogelijk. Daaroi zijn wij gedwongen onze toevlucht te nemei tot die maatregelen, welke practisch gesani tionneerd worden door een internationaal gt bruik. Gedurende de laatste jaren zijn daai van vele voorbeelden gegeven. In 1902 bon bardeerden Engeland, Duitschland en Itali San Carlos in Venezuela en namen een schip om de regeering te dwingen te betalen. In 1916 bombardeerde Frankrijk de residenti Athene om Griekenland te dwingen voldoe ning te geven voor het dooden van Fransche zeelieden. Slechts weinige jaren geleden bon: bardeerden de Vereenigde Staten Veru Cruv om de Mexicaansche regeering te dwingen Wij zullen dwangmaatregelen tegen Grieken land gebruiken en wij zullen eenige eilanden kuststeden en havens bezetten. Wij zullen be slag leggen op hunne schepen en de douane- ontvangsten der bezette havens, totdat Grie kenland aan onze eischen heeft voldaan". Zou dan toch nog het oorlogsgevaar kun nen worden afgewend, en zou de vrede wel een Ugenaardige soort toch nog be- waard kunnen blijven? DE lie ROODE KRUIS-CONiFERENTIE In de Donderdag te Geneve gehouden zit- ting van de Roode Kruis-conferentie werd de commissie voor de toekomstige reorganisatie van het Roode Kruiswerk gekozen. Deze com missie bestaat uit 13 leden. De vertegenwoordiger van het Nederland- sche Roode Kruis en de Nederlandsche re geering, Dresselhuys, heeft zich, blijkens een mededeeling in de Telg. in een met groote aandacht toegehoorde redevoering, uitdruk kelijk verklaard voor het Internationale Co- mite en bracht hulde aan den arbeid door dit comite verricht. De voorzitter, Ador, deelde mede, dat hij bezoek had gehad van twee Iersche verte genwoordigers, die verzoc'-ten der conferentie de kwestie voor te leggen van de behandeling van Iersche krijgsgevangenen en van de in- terneeringskampen voor Iersqhe gevangenen. De voorzitter had den Ieren medegedeeld, dat de agenda voor de conferentie reeds defini- tief was vastgesteld en dat hij der conferen tie derhalve alleen kon voorstellen, den Ieren gelegenheid te geven tot het verstrekken van inlichtingen. De Engelsche gedelegeerde verklaarde daarop, dat Ierland een Roode Kruis-vereeni- ging neeft, welke deze kwestie ook zonder in- menging van de conferentie, zeer goed kan regelen. Vervolgens brachten de verschillende af- gevaardigden verslag uit van den arbeid, welke in de respectievelijke landen is verricht De voorzitter las het telegram voor, dat aan de Amerikaansche delegatie, welke te Parijs vertoeft, is gezonden en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat met medewer- king van het Amerikaansche Roode Kruis de kwestie der reorganisatie spoedig zal kunnen worden opgelost. Origtneelo „GRAETZ" yetroleumkokars ob pnroleumkachela. Zijn niet tvovenaren In kwalltelt en afwerklng. ImportaurHOLL. IJZERMAGAZIJM DE WILD. iieiuftngd Mguwi. 's-GRAVENHAGE, 1 September. Bij de ontvangst hedenochtend door de Koningin van' de leden1 der Eerste Kamer, heeft de voorzitter der Eerste Kamer, Luite- nant-Generaal Baron van Voorst tot Voorst, tegenover Hare Majesteit voorlezing gediaan van het volgende adxes: „Mevrouw, Het is de Eerste Kamer der Staten-Generaal een groot voorrecht Uwe Majesteit bijt de heuglijke herdenking van den dag, waarop Zij v6or vijf-en-twintig jaren de Regeering aanvaardde, hare eerbiedige hulde en hai'e hartelijkste wenschen te mogen aanbieden. Teiugziende op het afgesloten tijdvak, ver- blijdt zij zich over de vele zegeningen, die daarin aan1 ons Vaderland en aan de Over- zeesche gewesten ten d'eel vielen: bewaring voor groote nation ale rampen; behoud van den vrede te midden van fellen oorlogsbrand bloei van het economisch leven gedurende vele jaren en daardoor groober weerstand in den nuidigen crisistijd. Dankbaar gedenkt onze Kamer, hoe Uwe Majesteit persoonlijk daartoe heeft medege- werkt. Hoe Zij: getrouw aan het voomemen bi| Haar troonsbestijging geu.it, in hooge plichtsopvatting, hanohavend de tradities van Haar Stamhuis, in allies'het welzijn voor het Vaderland heeft gezocht; Nederland's naam onder de volken heeft hoog gehouden; naar vermogen den bloei heeft bevorderd van het Rijk, ook in Oost en West. Hoe Zij1 in blijde en in barnge dagen Zich een toonde met Haar volk; treurend met hen, die in rouw werden gedompeld; alien voorgaand in hulpbetoon, als de nood daartoe riep. Deelend in de vreugde, die op dezen dag ons Volk vervult, bidt de Eerste Kamer der Staten-Generaal Uwe Majesteit toe eerie lange en voorspoedige Regeering, waarin de geestelijke volkskracht tot steeds rijper ont- plooifng komt; waarin de ongunot dezer tij1- ddn overwonnen en het rad van het econo misch leven wed'er omgezet wordt, waarin bij' f voortduring wordt gesterkt de ook in dit tijd vak zoo gelukkig bevestigde band, die Oranje en Nederland sinds eeuweti' vereenigt; waar in Uwe Majesteit en. Haar Huis in rijke mate Gods zegen te beurt valt". Hare Majesteit de Koninigin heeft hierop het volgende antwoord gegdven: „De wenschen welke de Eerste Kamer der Staten-Generaal mij ter gelegenheid van de herdenking mijner r eg eer ingsaanvaarding vijf- en-twintig jaren geleden aanbiedt stel ik op hoogen prijs en ik breng u daarvoor mijnen dank. Nu ik aan het einde dier periode gekomen, het voorrecht heb heden de vertegenwoordi gers mijn volks hier voor mij te zien, denk ik opnieuw met ontroering aan de liefde en steun die het mij steeds zoo overvloedig ge- schonken heeft. In tijden van vrede en voorspoed mocht ik de regeering aanvaarden, doch sedert dien zijn ook ons beproevingen niet bespaard ge- bleven en menigmaal was de toekomst donker. Innig dankbaar gedenk ik daarbij met U, dat Gods hand ons voor het ergste heeft be- hoed, zoodat ons lot tot hedeni benijdbaar ge weest is boven dat van velen. Ook thans nog zijn de tijden moeilijk en voor velen zwaar te dragen. Maar ook dat zullen wij met Gods hulp en eendrachtig sa- men arbeidende in het belang van het vader land te boven komen. De wil om vrij en zelfstandig te zijn, die mijn volk in de ure des gevaars staande hield moge het ook in de toekomst doordringen. De wensch aan het slot van uw adres vervat zal dan ongetwijfeld in vervulling gaan en de betere tijd aanbreken waarop wij thans nog slechts durven hopen in vertrouwen op Hem, die ons tot heden heeft gespaard. Gij, mijne heeren, hebt een belangrijk aan- deel genomen in hetgeen Regeering en Volks- vertegenwoordiging in onderlinge samenwer- king hebben tot stand gebracht in het tijd- perk dat thans achter ons ligt. Met voldoe ning kunt gij terug zien' op veel dat dank zij uw ijverige en toegewijde medewerking is ge- wrocht in het belang van het vaderland en van de gewesten van overzee. Voor den heilwensch tot mij en mijn huis gericht, ben ik u zeer erkentelijk. Van gan- scher harte geef ik u de verzekering, dat ik, naar beste krachten zal blijven medewerken aan het welzijn en den voorspoed van ons dierbaar vaderland. Bij de hierop volgende ontvangst der leden van de Tweede Kamer heeft de voorzitter dier Kamer, Mr. D. A. P. N. Koolen, voor- lezing gedaan van onderstaand adres: Mevrouw! De Tweede Kamer der Staten-Generaal acht zich gelukkig Uwe Majesteit ter gele genheid van de herdenking van den dag, waarop zij voor vijf en twintig jaar de regee ring over het Koninklijk der Nederlanden aanvaard heeft, hare eerbiedige hulde en ge- lukwenschen te mogen aanbieden. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1