I Vraag en Aanbod, SLEEFT GU U De Zeeweg Heiloo—Figirnmoi aan Zf»e. iederen dag naar uw werk, afgemat en uit- geput door pijn in den rug Bij duizenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want mees- tentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd.kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, raaar worden zoo dikwijls verwaar- loosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jarenr lang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de brood- winner, noch de moeder van het gezin kun nen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt be- grepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschuwing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongeregel- de urineloozing en abnormaal uitziende uri ne. En als gij tevens last hebt van rheuma- tische pijnen, hoofdpijn, vermoeidheid, zc- nuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraan- doeningen het gemakkelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, te ver- zachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alledn en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h f 1.75 per doos. naar de stad? Maar daar is ook nieta te via- den. Of wachten zij tot de prijzen nog hooger, nog fantastischer geworden zijn, dan nu? Of wilien ze alles bewaren voor den winter en fabriceeren ze liever kaas dan boter? Ik weet het niet. Er is hier geen ei te koop. Geen eiergerecht in de restaurants. En toch kakelen de kippen op alle erven. Prachtexeraplaren in grooten getale. Waar blijven de eieren, die zij leggan? Niemand lost deze raadselen op. Uoch als men dit heerlijke oord1 doorkruist, dan vergcet men Berlijn. Miltenwald is een klein paradijs, een der schoonste representan- ten van oud-Beiersche volkscultuur. Langs deze plaats leidde reeds 5 eeuwen de oude weg van Duitschland over Tirol naar Italic, en de Noord-Duitscher vangt in deze streek al een glimp op van de vrije, kleurige Zuide- lijke cultuur. In de 18e eeuw echter beleefde het uitgestrekte dorp zijn hoogsten bloei. Destijds ontstonden de wondermooie boeren- huizen, met hun houten daken, waarop zwarc steenen rusten en met hun beschilderde voor- gevels, die zwelg'en in vroolijke krullen, mooie venster- en deur-omlijstingen, heiligen- beelden, legendarische en allegorische voor- stellingen. Het uiterlijk van deze van den top van het dak tot de grondvesten in bonte kleu- ren versierde huizen is onvergetelijk. Steeds weer nieuwe ideeen hadden de fantasierijke volks-kunstenaars, die hier met voortreffelijke techniek den voorgevel bewerkten. In een zonderiinge, hoogst schilderachtige bouworde zijn de nuizen bovendien zoo ge- plaatst, dat de steeds inspringende hoeken ontstaan, waar in kleine nissen, uit hout ge- sneden, heiligenbeeldjes geplaatst zijn en waar onder de boomen banken verscholen staan, die's avonds het punt van samenkomst zijn van de jongens en meisjes uit het dorp. Geheel Mittenwald is een kunstwerk. En de kunst woedde ook de bewoners op. Want het dorp is sinds eeuwen her beroemd als bakermat van den vioolbouw. „Het Duit- sehc Cremona", zoo werd Mittenwald reeds eeuwen terug genoemd. Aan talrijke deuren en vensters hangen sierlijke violen als getui- genis van't edele handwerk dat hier bedreven wordt. En bovendien zijn de Mittenwalders meesters in het spelen op gitaren, cithers en violen. De huisinduatrie is echter tot een groote industrie uitgegroeid, die in de gehee le wereld roem geoogst heeft. Aloude fami lies ide sedert generaties steeds weer de ge- heimen van het vak van vader op zoon ge erfd hebben, zijn nu, evenals voor een paar ecuwoa, d'e beoefenaars van het vak. Zoo is geheel Mittenwald in kunst en kunstnijver- heid, in muziek en schilderkunst, in klanken en kleuren gehuld. Zooiets bestaa tnauwelijks ergens anders ter wereld. Nog beter kan men Berlijn en de heele jammer van deze tijden vergeten, als men zich verdiept in de heerlijkheid van dit berg- land. Mijn vriend, de dikke kantonrcchter beweert wel„Een berg is maar een berg, wanneer men beneden staat. Heeft men den top beklommen, dan is het geen berg meer" en hij handelt naar deze origineele theo- rie: hij blijft beneden, in den hoteltuin, in de „Weinstuben", in de cafe's aan de weiden. Ik echter zoek en vind in de hoogte, russchen stijle afgrondien en op rotsen eindelijk de ver- lossing van de zorgen die in dezen tijd elken Duitscher vervullen. Bij de majestueuze pracht dezer koninklijke natuur zinken alle menschelijke zorgen zoozeer in't niet, dat ze bijna belachelijk schijnen. De natuur neemt geen deel aan ons leed'. Zij is daar/oor abso- luut ongevoelig. De rofsgroepen en kolossale steenmassie- ven der gebergten die't dal van Mittenwald bewaken, blikken trots en ouaangedaan over den strijd, de afgunst en,het ongeluk der ster- velingen. Maar juist deze grootschheid en hoogheid van't gebergte geeft ons meer moed. Zij wendt onzen blik van't alledlaag' sche af en richt haar op de verre gezichtsein- ders der eeuwigheid. En wij voelen hoe ge- weldig en hce mooi het leveni op deze aarde zou kunnen zijn, als niet de volkeren en sta- ten, de bevolkmgskringen en beroepsgroepen als niet alien eikaar bestreden. Waarom toch? De Duitscher ondervhuit deze droevige vraag tegenwoordig nog wel dieper dan een ander. En ii; 't aangezicht van de grandiose macht van't Beie.rsche hoogland ziet hij meer dan iemand1 de beteekenis in van't treu rige woord uit August Strindberg's „Droom spel", als de naar de aarde gezonden dochter van den God Indra met trar.en in de oogen zegt: „Es ist Scnade um die Menschen Dr. MAX. OSBORN. e Het tbans opgenomen cliche geeft een in- druk van den nieuw geprojecteerden weg van Heiloo naar Egmond aan Zee. Een enkel woord ter verklaring van bij- gaand scbetskaartje moge hier een plaatsje vinden. Onmiddiellijk na den spoorwegovergang !)ij de Ketkelaan te Heiloo moet een wegstuk van plm. 375 Meter aangelegd worden waar- na men op een reeds bestaanden weg komt. Men volgt daarna den nieuw geprojecteer den weg van de nieuwe woning van boei Admiraal tot de plaats waar de oude tbans verbrande woning van diezen landbouwer stond waar de weg met een brug over de Eg- monder vaart gaat. Vervolgens gaat de weg door't land van Mooij en Klaas de Waard op 10 Meter af- satnd van de woning van laatstgenoemde. Zoo komt de weg in den omloop van d'e Oud-Kath. kerk. Vanaf de nieuwe woning van Admiraal tot die van Reinier Groot is de weg nieuw geprojecteerd. Men komt ver volgens op een reeds bestaanden vrij goeden rijweg van Egmond-Binnen (Zomerdijkje.) De weg gaat dwars over dien Hoogendijk (door het prieeltje) heen en komt zoo op den Mossenweg die eig.endom is van de oninge- polderdie landen van Egmond-Binnen. De laatste weg mondt dicht bij den tram- overgang uit op den straatweg Castricum— Bergen. Het ligt in de bedoeling den geheelen weg dus ook de reeds bestaande gedeelten erica 20 M. breed te maken en te aspbaltee- ren. Het zal in waarheid een hoofdverkeersweg worden, bij welks aanleg men nu reeds reke- ning met de eischen van het moderne verkeer houdt omdat het nu gemakkelijk en later wel- licht heel moeilijk zal zijn de vereischte weg- breedte te verkrijgen. Waar in Heiloo aan de N. zij do van den ontworpen weg al water is en in Egmond- Binnen aan de Zuidzijde, zal het gemakkelijk zijn beide wegzijden door breede slooten af te bakenen. Binnen de grasranden (hakhout) komen dan voetpaden en fietspaden, grasranden met in de toekomst scbauwdgevende boomen en daarbinnm een rijweg, terwijl aan de andere wegzijde buiten de boomenrij nog een tram- baan geprojecteerd is. Men lioopt bierover in de toekomst nog eens een electrische tram te zien rijden. Tusschen de boomenrijen wordt de weg 9 M. breed. Het comite dat zich voor dezen zeeweg in- teresseert en de voorbereidende werkzaamlie- den op zich nam bestaat uit de heeren Ak- kerman, Van Gemeren, Vrijburg en J. Rus terwijl de architect Veldkamp alles in teeke- ning gebracht heeft. Met alle betrokken eigenaien lieett nei co mite thans onderhandeld en het is met bijna alien tot overeenstemming gekomen. Op een enkeling na die het onderste uit die kan ziet te krijgen is men bereid den frond voor redelijken prijs af te staan, wel egrijpeiide dat het aanleggen van nieuwe wegen den daaraan liggenden grond slechts in waarde kan doen stijgen. Voor een of twee eigenaren die exhorbitant hooge prijzen vragen, zou natuurlijk de ont- eigeningswet toegepast kunnen worden. Het bestuur der oningepolder,de landen van Egmond Binnen verklaard zich niet al- leen bereid den grond gratis af te staan maar bovendien om een jaarlijksche subsidie te geven. Het comite bezoekt thans de raadsleden van Heiloo, Egmond-Binnen en Egmond aan Zee en vindt over het algemeen groote in- stemming met zijn plannen, die in den loop der volgende maand bij de diverse gemeente- raden ingediend zullen worden. Wij behoeven het nut van dezen nieuwen zeeweg niet nader aan te toonen. Van Heiloo zal men langs dezen weg linea recta naar zee kunnen gaan en wanneer de Wester weg vanaf de Kerkelaan tot Alkmaar verbeterd en verbreed wordt, krijgt men ook een beteren en korteren weg van Alkmaar langs Westerweg en nieuwen weg naar Zee dan tot dusver over den Hoeverweg. Bovendien zal men' langs de nieuwe route steeds de schaduwen de luwte der boomen hebben, zoo dat het rijden langs den open en winderigen Hoeverweg niet meer noodig zal zijn. Nieuwe wegen brengen ter weerszijden nieuwe woning en en niet bet minst als bouw- grond zullen de tot dusverre onbereikbare weilanden in waarde stijgen en zal het zie lental der fcetorkken gemeenten vermeerderen. Het comitc zal dezer dagen uitvoerige tee- keningen voor belangstellenden ter bezicbti ging stellen en wel bij den beer Jonker te Egmond aan Zee, bij den beer Akkerman te Egmond-Binnen en in het cafe .Re Rustende Jager te Heiloo. Aan de betrokken gemeenteraden worden kaarten met kosten-berekendngen overgelegd en de gemeenten zullen zich dan onderling over de verdeeling der kosten te verstaan hebben waarbij tevens het vraagstuk van een provinciale subsidie onder de oogen kan ge- zien worden. Vindt het Comite in de gemeenteraden de medewerking die bet tot dusver bij belang' hebbenden en belangstellenden gevonden heeft, dan zal weldra een weg tot stand ko men waaraan reeds jaren lang behoefte ge- voeld is en die van groote beteekenis voor den bloei der betrokken gemeenten belooft te worden. Provinciaal Nieuws >LV. Bnek- otj Uandelsdirukkerjj Th. HEBMs. COSTER ZOON, Yotrdam C 0, Tel. S, Akkaaar. UIT BERGEN. De storm in den nacht van Woensdag op Donderdag, welke den. geheelen Donderdag voortduurde, heeft in deze gemeente heel wat scliade veroorzaakt. Een groot aantal palen van het electrisch net is omver geworpen, aan de Breelaan is een groote boom omgewaaid, terwijl de schoorsteen van de tiieuwe baJckerij van den b.eer Roos aan de Stationsstraat in den ocUtend van Donderdag naar beneden kwam, gdukkig zonder verdere ougelukken te veroorzakea. Alle wegen waren bezaaid met meer en minder gToote takken. De vruditbco- men, die over het algemeen toch al geen groote oogst beloofdca, hebben bet ook da- nig nioe.cn cntgeiden. Te Bergen aan Zee hebben meerdere villa's stonnsciiade geleden, enkete blinden en. af- voerpijlpea weiden afgerukt, we zagen enkele villa's waar verscheidene ruiten verbrijzeld warea, terwijl bij'tia gem buis vrij bled van hot afwaaien van een onnoemelijk aantal dak- pannen. De zee stond tegen de duinen, bet was een grootsch gczicht ae opzweciXTide golven te zien aanrollen en wegstuiven in groote schuimmassa's. Vc-rscheidone badkoetsen en stoelen werden met de golven medegenomen of sloegen om, om elders weder op het strand te worden geworpen. De badwagen werd' te- tuggevoadeni bij1 idlometerpaal 32. Het perso neel van de Bad-Exploitatie had den> geheelen diag werk de badkoetsen op de boulevard! te rijden en de badstoeien te bergen. Vele bad- gasten' waren Dopderdagmorgen getuige van dit in- de maand Augustus zoo ongewone scbouwspel, terwijl de tram een groot aantal passagiers uit Bergen-Binnen en Alkmaar aanbracht, die de woeste zee kwamen aan- scbouwen-. Donderdagavond had de onthulling van de door Bergen's burgerij a-art den oua-bur- genreester, den bee- Jc. van Reenen, aaage- Boden bank plaats. Om half acht was het Huldjgingscomite bij: de bank aan het einde van. de Stationsstraat in liet pianrsoea von de Hertekamp aanweag, en verscheen al spoedig de oud-burgeriieester met mevrouw van Reenen-Vdlter met eenige familicieden. Ook de burgemeester, beide wet- houders, aile raadsleden en de gemeente- secretaris waren aanwezig, alsniede de ont- v/erpcr van de bank, de beer Tj. Visser. De voorzitter van het comite, de heer Van Riet, nam bet woord, schetste in kernachtige woorden nogmaals de verdiensten van den oud-burganees'teren droeg. hiema namena de burgerije de bank aan den heer Van Reenan over. Spreker zeide van deze gelegenheid gaame gebruik te ntaken den oud-burgetnees- ter namens de burgerij hartelijk geluk te wen sch'en met de door H. M. de Koningin ver- leende onderscbeiding der benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dc oud-busgcsnecstea' braclit den beer Van Riet hartelijk dank voor dieas sympathieke woorden en de burgerij. voor haar buldeblijk, die zoozeer is gewaardeerd. Spa-, vond de keuze van. de plaats in het Van Reenen park een bij zonder goede gedaclitc em, roernde zeer het door den beeidbouwer vervaardigde kunststuk. Nad at de beer Van Reenen in eenige gevoelvolle woorden de bank bad aan- vaard en de beste wenschen voor de gemeente had geuit, meende spreker niet beter te kun nen1 doen dan de bank aan de gemeente over te dragen. De burgemeester, de heer Mr. H. D. A. van Reenen, nam bierna bet woord en nam de bank namens bet gemeentebestuur in dank- baarbeid aan. Een groot aantal ingezetenen en badgasten woonde. de plechtigheid bij. Nadat de bank was bezichtigd, werden de comite-leden en' bet geheele gemeentebestuur op Huize ,.Kranenburg" genoodigd, waar de avond op genoeglijkc wijze verder werd door- gebracht. Verloreo Een paarse oeintuur van een kindermantel, een1 dames parapluie, een zilveren brocbte (Zeeuwscbe munt) een kiiir dermutsje, een wollen grijs geruite ceintuur, een groene gebreide hiantei-ceintuur, een. zwarie guinmijas, een gouden ring met gou- den plaatje, een grijs gespikkeld jongens overjasje,met ceintuur, een gouden arinband- horloge in gouden armband, een veldtlescb, twee tennisrackets en twee roode tennisbalten, een badhanddoek, een kinderpoi'iemoimaie, een zilveren beursje met inhoud, een nieuw R.-K. kerkboek, een wit wagenkleedje, een Swan-vuLpen, een gladde gouden trouwring met iaitialen 'W. N1., een gele regenjas, een bruine ponemonnaie met eenig geld, een ci- tybag, een gouden bpoche in muntvorm met beelteiiis Kaiser Frkdricb, een ring met drte sleutekjes, een zwarte zijden handscboen, een gouden armibandhorloge, een gouden schakel- armband, een wit linnen kinderboedje, een damesmantelceintuur, een blauw wollen' jer- sey-ceintuur, een zilveren dames-borlogearm- .band, een oliekleed, een platina-halsketiieg met 2 kleine diamantjes waartusschen een pareltje, een broche, een bruin damestaschje met inhoud, een zilveren mianchetknoop, een gouden muntstuk van. een armband, een don- ker leden beursje met inhoud, een zilveren roos (hanger) en een mesje. Gevonden Een kinderportemon- naie met eenig geld, een schop, gemerkt C. H., een ring met buissleutels en twee platte sleuteltjes, een ringetje met drie kleine sleu- teltjes, een leesboek, getiteld: „Maskers", oen Amerikaansche vlieger en een binnenbal van een voelbal, een pakje vet, een grijze jas, een ring met sleutels' en een zweep. PREDIKBEURTEN. SCHOORL, 2 Sept, 10 uur, Ds. Boeke. UIT HEILOO. Gistermorgen bad de inwijding van de Bijr zonuere Scnooi plaats. Aivoreus dit gestmedde werd een soioino- neeie hoogmis opgedragen, terwij'l bet zang- koor een J stenunige mis zoog. L>e hoogmis werd opgeaagien door den beer B. iate Jong, pasioor aer paroclue, met assisieu'Lie van de hoeien P. J. van Kessel ais diaken, P. J. Morsch als sub-diaken ea N. Bij] ais ceremoniaris. Onder de H. Mis weid een treffende predi- cafie gehouden, waaina de processre naar de achoo'gebouwen trok. Hier waiea aanwezig burgemeester en wethouders, de ai-cbitect Sciieepens uit den Haag, de opzichter Harrens en de aaaemers Kuiper en Botnian. Het kerk bestuur hep in de processie mee. Daarna werd de school gewijdi ea htermede was de plechtigheid afgeloopea. Het zusterbuis en de schoieo zijn -r- we maakten er reeds met een enkel woord mel ding van— geiegea aan den Mahevoortsdijk en waken vanai den Westerweg geziea een uistekeuden rndruk. In het zusternuis kemend is men in een runne vestibule, waaraan zich ter zijlde ka- mers bevinden. Van daaa: komt men in een llmke breede gang, waarin db trap oaar ha ven is De twee meter breede gang geeft toegang tot den refter, keuken en bijkeuken. Op de eerste verlicpmg is de kapai, de zie- kenzaal, slaapzalen en sacristie, daarbovea de di-oogzolder. Het geheele gebouw en de scholen wordien caatraal verwarmd, waarvoor de mstailatie is geieverd door de iirma J. M. Beakers uit ocmedam. Aile gebouwen zijn vctorzien van watei'lei- ding en electrische veriichang, terwijl voor braudgevaar een brandkraan aanwezig is. Alie gebouwen zijn opgetrokken van kleu rige khnkers on gedekt met oud-HoitandSiCbe ruode panneil. Woensdag is de laatste band aan de kapel gelegd; de klok in den torea gebracht en het mooi vergulde kruis er op gezet. (Het weer was daarvoor niet aaniokkeujk). Dc scboolgebouweu aan de zijde van het zusterbuis geiegen, welke eea uitstekenden in- druk maken, bevatten 4 lokalen, waarin pri- vateii enz- van bet nieuwste systeem. Bewaar- en uaaischooi, benevens bet gynwastieklokaal (welke nog niet zijn afgewerkt) bevinden zich aan de andere zijde van bet zusterbuis. In gangen en keukens zijn mooie graniet- vloeren en de wanden zijn bezet met ver- glaasde tegels. 't Geheele werk is uitgevoerd door de heeren R. Kuiper alhier, voor bet zus terbuis, en G. Botman te Werversiioof, voor de school, naar ontwerp van. den architect J. W. Scbeepens te 's-Gravenbage en doet bun alle eer aan. Als steaks de beelden in. de nissen zijn ge plaatst, de meiselaar ea timmerman gereed zijn en een mooi bek er voor staat, heeft Hei loo een monumentaal gebouw gekregeti, waaiop niet alieen de kathoiiekea, docb de geheele gemeente trotsch kan zujn (en vocr welker extra kostbare uitvoexing de geheele gemeente dan ook extra zal moeten betalen, Red. Alkm. Crt.) Hcdenochtend vangt bet onderwiis aan. Door de welwillendheid van de boofden der scholen en van den school opzietter is men zoo gelukkig geweest de besehikking te kun nen krijgen over de schoolbanken, van de Openbare Lagere Scholen, zoodat juist op tijd (1 September) het onderwijs kan aaiivan- gen. (Zooals we reeds eerder niddden, zijn de bestelde schoolbanken in een fabriek in bet buitcnland ver brand). Het onderwijs wordt gegeven door 7 lus ters, onder leicbng van d;e Eerwaarde Moeder Overs te uit het Gesticht „St. Anna" te Ou- denbosch. UIT HEERyHUGOWAARD. De 16-jarige A. Groot Cz. alhier viel Don derdagavond van een trap, waarbij hij zich ernstig kneusde en zijn arm brak. Hij moest naar bet St. Elizabethsgesticht te Alkmaar vervoer worden. UIT OP MEER. De Onderlinge Brandverzelcering Mij. te OpmeerSpanbroek en omstreken heraacht woensdag haar 100-jarig bestaan. Besloten werd voor al de verzekerde posten een her- verzekering te sluiten. UIT WARMENHUIZEN. Voor de a.s. jubileumfeesten werd door de burgerij (Dorp Warmenhuizen) op de aan- jeboden lijsten geteekend voor 228,80- De leer U Tesselaar stelt een terrein beschik- oaar voor de te houden wedstrijden enz. UIT NOORDSCHARWOUDE. We vernamen, dat de heer A. Barten (A.R.) niet tot wethouder herkozen zal wor den, doch dat in zijn plaats zal komen de heer A. de Geus. (V.D.) UIT OUDKARSPEL. De storm heeft hier in de bebouwde kom weinig schade aangericht. Alleen knapte een telefoonpaal bij. den grond at en bleef, zonder schade te veroor- zaken, in de draden van het electrisch net hangen. Ook moesten enkele rieten daken het ontgelden en haddeni wat storingen plaats aan het electrisch net en de telefoon. In het veld schijnen echter de zaadakkers duchtig te lijden te hebben gehad. We verna men althans van een der tuinders dat een tarweakker zoo door den wind was bewerkt, dat er voor de dorschmachine niete te doen is overgebleven. PIANO TER OVERNAME AANGEBO- DEN, Duitscb merk. Adres bureau van dit blad. Een paar gebruikte BROEIRAMEN TE KOOP GEVRAAGD. Brieven onder letter L 610 Bureau van dit blad. TE KOOP een zoo goed' als nieuw of een gebruikt HEERENR1JW1EL. Te bevragen PERRONSTRAAT 13. TE KOOP een groote partij KNAKVOK- MEN en een baal gesteipte BESOEKI. Adres St. JACOBSSTRAAT 32. Buitenland. HET MA'RiQKKAANISGHE HUW E L I'JlKSV ERTRE K. Het huwelijksverteek van de Marokkanen blijit dikwijls nog eenige dagen zooals men het voor bet huwelijk iieeft ingericht, zoodat mensclien, die bet na de plechtigheid zouden wilien zien, daartoe nog gelegenheid beb- iben. Alteen vrouwen mogen de bruid zelf zien, zwaar beladen met al haar bruidstooi als een rijksversierd aigodsbeeld. De kamer is langwerpig, veel meer boog dan diep. De groote breede deur van besne- den cederbout geeft toegang tot de patio (binnenplaats). Hooge siapels inatrassen en lai^f-ns bedekken de mozaiken van den- vloer en de muren. Zij nemen de geheele ruimte in beslag, uitgezonderd een smalie gang reciits, die aciiter iangs'den muur van matrassen naar het eigenlijke huwelijksverteek voert. Tegenover de ingangsdeur verheft zich een hooge stapel lange matrassen, die tot aan den scbouder reiken. Zij zijn zoover naar acbte- ren gescboven, dat een vierkaat vrij blijft, waar alleen een' tapijt ligt. De voorkant van clke matras is overtrokken met belkleurige zijde: rood, vermiljoen, bard blauw, gras- groen, wit, fel rose, paars en versierd met bl'oemranken en kunstige teekeningen, sctrilb- terend in goud geborduurd. fioven op die verhevenheid, zoo dat er in t midden een ruimte vrij blijft, liiggen breede kussens, overtrokken met nog kostbaarder en nog verblindender stoffen, versierd met bloe- men in rijke, warme kletteen of met dSk o-p- liggend goudborduursel. Op deze twee overdwars-gelegde kussens, die in pracht en rijkdotn voor de andere niet onderdoen, zit de bruid, wanneer zij op die hoogte geheschen is, gesteund door nog eeni ge kussens, want het gewicbt van haar pronk- gewadeni en juweelen is zo6 groot, dat zij z'ich bijna niet veiroeien kan, terwijl zij' ten- toongesteld wordt. Zij dit daar dan onbe- weeglijk, met neergeslagen, halfgesloten oo-gen, terwijl aan haar voeten voorbijtrekken al haar vrouwelijke verwanten, vriendinnen en kennissen en een eindelooze recks van nieuwsgierigen. Zoolang de bruid tentoon.ge- stel'd wordt, staat bet buis open voor alle vrouwen, die haar wenschen te zien. 'Die onbeweeglijkheid en die neergeslagen oogen hebben een symbo-lische beteekenis:. Alle gedachien van de jonge vroow moeten uitgaan naar haar echtgenoot en niets of niemand mag haar daarvan afleiden. Aehter dten froou van de bruid is de muur versierd met een „haiti", een groote zijden lap voor huwelijken van een vroolijke kl-eur. in dit geval vermiljoen waarop breede gouden banden genaaid zijn in den vorm van den bekenden Moorschen boog, dien m'en in alle landen van den Islam teL rugvindt. Onder elk van die bogen schitte- ren geborduurde gouden bloemen of arabes- ken. Aan weerszijden van de deur, aanslnitend bij den croon, ligt een lagere stapel klein ere matrassen, met rij'en kussens er voor, wai - op eenige bevoorreclite gasten plaats kunnen nemen. Weinig families bezitten zellf de inricbting van zoo'n huwelijksverteek. Gewoonlijk hu.^ men 't van bet gilde, dat zich m.et het in orde brengen belas't: en waartoe alleen vrou wen behooren. Deze insteliling is eigenaresse van -de volledige inricbting en heeft- personen iu h-aar dienst, die de kamer aankleeden en versietien. meer of minder rijk naar gelang van de som, die tie f ami lie van den bruide- gom er voor wenscht te besteden. Zelfs een- voudige Arabieren hebben er een aanzienlij'k bedrag'-voorover en schamen zich niet er geld voor te leenen. Niet alleen in- Furopa offert men aan den SC-dm: S w 'V- di»H»S«iai»bte<Hikj

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6