WekellUksch overzlcht 1 s N 0 (S 0 Ons Baadselhoekje. LUXE IN AMERIKA. Sedert de oorlog is geeindigd, worrit in Amerika meer en meer e ;n zeer buitengewone weelde op het gebied van de vrouwenkleeding ontplooid. Welk een omvang die weelde heeft aangencmen blijkt uit een staustiek," volgens welke in de hoofdstad der Vereenigde Staten in het jaar 1921 voor meer dan een milliard dollar vrouwenkleedmg is vervaardigd, ter- wijl in 1914 voor minder dan de helft werd gemaakt. De juiste totale bedragen waren voor 1921: 1.022.743.000 dollar voor 1919: 1.208.543.000 en voor 1914: 473.889.000 dollar. In deze bedragen zij niet begrepen de kosten van hoeden, corsetten, gebreide goede- ren en schoenveters. In 1919 werd daarvan voor 2.253.049.570 dollars vervaardigd. A1 die getallen hebben betrekking op de fa- brikanien en geenszins op de kleinhandelprij- zen, welke laatste aanmerkelijk grootere to- talen zouden vertoonen. Van de 7001 fabrieken, die in 1921 be- trokken waren bij dfe vervaardiging van vrou wenkleedmg, waren er'4997 gevestigd in den staat Ntew-York, 516 in Pennsylvania en 336 in Iliino's. 174.059 personen werkten aan de vervaardiging der Weeding en zij verdienden aan loon iotaal 225.540.000 dollar. EEN ANARCHISTISCHE BEWEGING IN BENGALEN. Do blijkbaar steeds emstiger wordende anarchistische actie in Bengalen en de daar- uit voortvloeiende moorden, hadden den gou- vmieur dezer Britsch-Indische provincie de- zer dagen aanleidilng gegeven om in een rede kraclitige maatregelen ter onderlrukking aan te kondigen. Daar de pers meende, dat de gou- vemeur de zaak wat sterk had overdreven en ran de mo-ordpartijen politieke doeleinden had toegeschreven teneinde een tnotief te hebben om ze gestrenger te kunnen onderdrukken, hecft de heer Stephenson, lid van den z g.n. Uitvoercnden Raad, de vertegenwoOrdigers van alle bladen te Calcutta bij zich gcnoo- digd om hun mede te deelen, dat uit een on derzoek is gebleken, dat de vijf moorden, die in den laatsten tijd in Calcutta zijn gepleegd, hot werk van een bepaalde bende lijken1 te zijn geweest. De verklaringen der in hechtenis ge- nomen personen wijzen er op. dat het een moord-organisatie betreft, welker leden tot strlkte gehoorzaamheid verplicht zijn. De op- brengst der msd'aden wordt in een oentraal fonds eestort. De revolver, welke b-v. bij; de rusdnad te Sankaritolla was gebruikt, was van Duitseh maaksel. De heer Stephenson deed een beroep op' de pers. om de misdadige politieke aanslagen af ■e kcuren en te bestrijden. AANPASSING DER ZINTUIGEN. Een zonderling geval van vervannging van het gezichts- en luistervermogen door gevoel en rcuk wordt door den Amerikaanschen arts Williams vermeld. Het betreft een 18-jarig meisjc, Wilitta Huggins, dat in haar eerste twaalf levensjaren- gezichts- en luistervermo gen bezat, doch beide in naar verhouding korten tijd geheel en al verloor. Op 15-jarigen leeftijd kon zij zoomin zien als hooren, was volkomen apathisch en haar verstandelijke ontwikkeling ging meer en meer achteruit. Zij werd in een dooveninstibuut onderwezen en loonde weldra zeer merkwaard'ige eigenschap- pen te' bezitten. Zij hoorde met de vingertop- pen. "Is zij deze op de keel, borst of hoofd van den spreker legde. Later leerle zij1 de tril- lingen door intermeditairs verstaan, b-v. door .ecu biljartqueue, die op borst of hoofd van1 den spreker lag en met het andere einde in haar hand. Diepe .stemmem verstaat ziji het best en zij kan derhalve het gemakkelijkst met mrnnen van gedacbten wisselen. Ziji kan 'h?ns alle gesprebken volgen, door de vinger- toppen op haar luisterinstrument te leggen. Kranten met eenigszins groote letters ieest zij eveneens met de vingertoppen. Nog nierk- waardiger is, dat zij feitelijk kleuren ruikt. Zij kan alle kleuren' met den1 neus goed on- derscheiden, maar diit vermogen gaat verloren in een kamer met slechite lucht. GROOTVORST EN ACTRICE. In Parijs is thans het „huwelijk van den dag", de a.s. echtverbintenis van grootvorst Andreas Wladimirowitsj van Rusland met de Georgische actrice Mile. Tamansjewa. De bruid gaat door voor de mooiste vrouw van haar land, waar de „Circassische schoonheid" inheemsch is. De Grootvorst is de derde zoon van wijlen grootvorst Wladimir, die zelf een zoon was uit het eerste huwelijk van tsaar Alexander II, den grootvader van den laatsten aller Ro- manofs, den vermoorden ex-tsaar Nicolaas II, Andreas is dus een voile neef („cousin") van Nicolaas. Hij werd in 1879 te Tsarskoje- Selo geboren, is kolonel in het Russische le- ger en aide-de-camp van den tsaar geweest. Hii huwde op 2 Maart 1921 een Poolsche dame uit de vroegere hofkringen te Petro- grad, Mathilde Kszezinska, van wie hij zich echter eenigen tijd geleden liet scheiden. Mile. Tamansjewa heeft in de Russische baletten te Parijs en Londen veel naam ge maakt. STORM IN HET BUITENLAND. Tengevolne van den hevigen storm, die Woensdagnacht ook in Engeland woedde, worden berichten ontvangen over aangerichte schade, zoowel te land als ter zee. De telegrafische en telefonische verbindin- gen zijn veelal gestoord, ook de directe ver bindingen met Nederland, Belgie en Frank- rijk. De noodige herstellingen zullen spoedig fcijn uitgevoerd. Denemarken is eveneens geteisterd door den storm. De grootste schade schijnt te zijn mangericht in West-Jutland en aan de west- kust. Verschillende kleine booten zijn op het strand geworpen en verscheidene noodseinen werden ontvangen, doch deze konden niet worden ge'fdentificeerd; 60 van de 70 vis schersvaartuigen waren Donderdagochtenc nog niet in Esbjerg teruggekeerd. In Esbjerg steeg het water tot boven de kade, zoodat de schepen onmogelijk konden binnenkomen. Groote stukken bouwland zijn overstroomc en gevreesd wordt, dat veel vee is verdronken en ernstige schade aan den oogst is toege- bracht. JOEGOSLAVISCHE NATIONALISTEN CONTRA ITALIAANSCHE FASCISTEN. Men weet, dat het tusschen Joegoslavie en Italie lang niet altijd koek en ei is geweest en dat de onderdanen uit die landen in Venetie en andere plaatsen meermalen slaags zijn ge weest, waardoor diplomatieke onderhandelm- gen noodig waren. Thans komen weer berichten over handtas- felijkheden. Uit Ragusa wordt gemeld, dat mige leden van de „Orjano" (organisatie .an Joegoslu rche Nationaliten) den Itali- aanschen freg at-kapitein Beduccy op de open- bare straat zijn fascistische onderscheidings- teekenen hebben afgerukt. Ook van eenige matrozen werden deze onderscheidingsteeke- nen afgenomen. De fascisten in Fiume hebben volgens een bericht van de „Mondo" in de haven van Baro het motorjacht van een Joegoslavisehen reeder aangevallen en de opvarenden ge- dwongen het jacht te verlaten waarna dit werd vernield. Dit is te merkwaardiger, daar Mussolini voor korten tijd heeft bepaald, dat de fascis ten zich geheel te on thou den hebben van de monstrates tegen buitenlandsche onderda nen. DE GESTOLEN GOUDEN MONSTRANS. De wegens verdenking van heling van goud, afkomstig van den te Munster gestolen monstrans, gearresteerde twee Hollandsche zakenlui zijn weder in vrijheid gesteld, omdat de beschuldiging van heling niet bewezen can worden. VERBODEN MODERN TE ZIJN. Een zakenman te Chicago, een zekere El- ington, had zijn vrouw verboden zich te „moderniseeren". Hij had te dien einde een reglement opgesteld; de bepalingen hiervan moesten door mevrouw Ellington stipt in acht genomen worden. In dit reglement werd de Amerikaansche burgeres o.a. verboden, concerten bij te wonen, met intellectueelen te converseeren (het zij dames of heeren) te zin- jen, piano te spelen en geld te besteden voor joeken De vrouw heeft de kwestie voor de recht- bank gebracht. Zou er wel iemand zijn, die den heer Ellington in het gelijk stelt? EEN DRIJVENDE SOVIET-TENTOON- STELLING. Naar de information" uit Kopenhagen verneemt, zullen de groote havens van Frank- rijk; Belgie, Nederland, Denemarken, Duitschland, Zweden en Noorwegen binnen- kort bezoek krijgen van een drijvende indus- trieele tentoonslelling uit Sovjet-Rusland Het plan daarvoor is reeds goedgekeurd door let Russische commissariaat voor den buiten- landschen handel. DE KU-KLUX-KLAN BEVOCHTEN. Donderdagnacht zijn 150 Ku-Klux-Klan- leden in de vrijmetselaarsloge te Perth Am- boy in den staat New-York belegerd door een woedende menigte van 5000 burgers, ge- wapend met traangasbommen en gummi- stokken. De politie belette met revolverscho- ten, dat het gebouw werd bestormd en dat men de Ku-Klux-mannen te lij'f ging. De on- lusten begonnen Donderdagavond, toen de leden een druk aangekondigde vergadering wilden beginnen. De ruiten van het vergadei- gebouw werden ingegooid. De leden der Klu- Klux-Klan vluchtten door de ^amen aan de achterzijde van het gebouw, na een hevig gevecht met de belegeraars, waarbij veel ge- wonden vielen. Er hadden talrijke arrestaties plaaDE DIAMANTENDIEFSTAL TE ANTWERP EN. Omtrent den diamantendiefstal te Antwer- pen (zie telegrlam in ons nommer van gis- ter) deelt de Tel. nog medie: Bij het vettrek uit Antwerpen van den trein Parijs-Amster- dam Donderdagmiddag drie uur, bemerkte een Antwerpsch makelaar", de heer Slier, dat in het gedrang een zijner drie brieventas- schen, inhoudendi een partij ruwe River- goods diamant, voornamelijk tien tot twaalf karaats, ter waarde van 350.000, en een cheque van 5000 verdwenen waren. Hij deelde deze vermissing onmididel'lijk eenigen vrienden mede, die dadlslijk een inspecteur van politie waarscliuwdr-n. Deae doorzocht al de compartimentien echter zondfer resultaat. Hij vertrok met den heer Slier naar Es- schen om' bij de douaneformaliteiten alle rei- zigers aan een grondig onderzodc te onder- werp'en. Men vond daar echter ook nieis. Beiden gingen daarop terug naar Ant werpen. E)e politie en die recherche hebben' te Ant werpen een uitgebreid onderzoek ingesteld op verzoek van twee belanghebbendfe firma's. De Nederlandsche consul! verleent zijn medewer- king bij dit onderzoek. De diamantien behO'O- ren n.l. aan eenige Amsterdamsche firma's. De Antwerpsche huizen Polak, Lobo en Streep zijn echter ook financieel bij dezen diefstal geieteresseerd. Een groot deel van de gestolen partij dia mant was niet verzekerd. Een firma verliest 84.000, een andere 15.000 en- een derde 49.000. De ibestolene was zoo neerslachtig, dat het hem uren lang onmogelijk was duidelijke in- lichtingen te geven. De heer Slier is sinds 35 jaar makelaar en hij is een zeer geacht zakenman. Bij het 'instappen in den trein was hij door twee personen, die uit het compartiment kwa- men, gepasseerd. De mogelijkheid bestaat, dat deze personen de daders zijii. Dit zijn de eenige personen op wie de verdenking rust. OMneng-f" nieiiws WRANG BIJ MELKKOEIEN. Op verschillende plaatsen komen gevallen van wrang onder de melkkoeien voor, dit is besmettelijke uieraandoening, veroorzaakt door etterbacterien. Men bedenke, dat dit vol- strekt geen onscbuldige ziekte is, die wel weer over zal gaan. In den regel gaat zij met hooge koortsen gepaard, ook komt meerma len bloedvergiftiging voor. Spoedig de hulp van een deskundige inroepen is aan te beve- len. DE MENSCH UIT EN THUIS. Veertien dagen met vacantie geweest. In een zeedorpje van 600 zielen, van welk dorp- je we den naam angstvallig geheitn houden. Het was een dorpje met een heel oud kerk- je, een ruim dorpsplein, beplant met kromge- groeide boomen, en daaromheen een honderd' tal kleine huisjes. Meer was er niet. Of, ja, toch wel. Er waren heerlijk stille landwegjes, omzoomd door dichtbegroeide walletjes, er waren duinen, waar de zeedistel een blauwe gloed verspreidde, waar de duindoorn zijn bessen geel kleurde en waar ontelbare bra men tot plukken noodden, en dan was er nog de zee! Niet de zee van Scheveningen, Zand- voort of Noordwijk, de gereglementeerde zee met haar netjes afgepaalde stukjes strand, haar badkoetsjes, strandstoelen, haar verbo aen tot pootjesbaaen, loopen in oe duinen, stil blijven staan bij de damesbaden, ontklee- den aan't strand, neen, de oeroude vrije zee, dier er ruischle met haar knillende brekers, die er klotste met haar golven op het strand zooals zij ait deed duizenden jaren geleden. De vTije zee en niets anders Dit kleine zeedorpje beeft ons iets ge- leerd: dat er in ieder van ons twee wezens sluimeren, twee individuen, die we kunnen noemen: de mensch thuis en de mensch uit. De mensch thuis is de stemmige, bezadigde burger: smettelooze boord, stof- en pluisjes- vrij pak, manchetten, keurige glimmende schoenen, rfegenjas als er een wolkje aan de lucht is, demi als de thermometer twee gra- den daalt. De mensch thuis is de kantoor- man, de advocaat, de officier, de winkelier, die belangstelt in politiek, kunst, die tramt omdat-i niet loopen kan, die praat over lunch, diner en prijs stelt op 'n keurig gedek- te tafel, een frissthe slaapkamer, rustig, zon- der vreemde geurtjes of geluiden. Maar de mensch uit is een ander wezen. Die loopt met modderschoenen en 'n Schiller- hemd, die praat en lacht luid, blijft voor oude huizen en aardige tuintjes staan kijken en bewondert openlijk, zonder zich er voor te schamen', dat hij't ergste doet wat een Hol lander zich denken kan: opvallen. De mensch uit slaapt in een boerenslaapkamer met 'n paar mummelende koeien als naaste buurman, hij heeft altijd mboi weer omdat wind en regen hem niet deren, hij kleedt zich uit in de duinen en laat de wind om zijn naak- te leden blazen. De mensch uit deelt broeder- lijk met mede-pensiongasten wat hij na hard- nekkige jacht in kleine dorpswinkeltjes aan eetbaars maehtig is kunnen' worden, hij is hulpvaardig, vroolijk, zingt tijdens de wan- deling, ligt aan den kant van den weg en kauwt dikke boterhammen De mensch uit is de natuurlijke mensch, de mensch thuis is vul zelf maar in. (Arnh. Ct.) DE NADEELEN MAN HET ROO'KEN. De laatste onderzoekingen ten aanzien van de nadeelen van het rooken hebben aan- getoond dat de hoeveelhed'en nicotine, welke de verschillende soorten tabak bevatten, zeer uiteenloopen. Pruimtabak en snuif bevatten zeer weinig nicotine en rooktabak minder dan sigarettentabak. Sigaren hebben een nicotinegehalte van ten hoogste 7 procent; lavanasigaren zijn minder rijk aan nicotine dan minder voortreffelijke soorten. Toch <omt nicotine-vergiftiging het meest voor bij rookers van de beste sigaren, zoodat vermoe- delijk de hoeveelheid, die men consumeert de grootste rol speelt. Bovendien worden havan- na's meestal „versch", d- w. z niet gedroogd gerookt' en taibaksrook bevat meer nicotine, wanneer de sigaren vochtig zijn, dan wan- neer ze een droogkuur hebben ondergaan. Onderzoekingen bewezen, dat een z.g. natte sigaar 50 tot 75 pet. meer nicotine bevat, dan dezelfde sigaar in gedroogden toestand. De rook van pijptabak bevat aanmerkelijk min der nicotine dan die van sigaren en sigaret- ten onder welke laatste categorie de tijdens den oorlog veel gerookte virginiasigaretten wat het nicotinegehalte betreft de eerste plaats innemen. Gebleken is ver der, dat bij rookers, die ra- laleeren achtmaal zooveel nicotine in het lichaam achterblijft als bij normale rookers, waardoor de slechte invloed van het rooken van veel sigaretten, in het bijzonder op het hart, verklaarbaar is. TEGEN HOOFDPIJN. Bij zware hoofdpijii' leggen we altijd een mat- ten doek op het hoofd ter afkoeling. Deze doek - meestal van katoen laat echter bijna geen lucht door en is spoedig warn. Zoo we echter een lapje hydrophielgaas nat maken en op het hoofd leggen, bemerken we, dat dit wel vaker nat gemaakt moet worden, omdat het vlug droogt, doch tevens dat het hoofd veel meer afkoelt. E>e wannte van het voorhoofd kan direct d'oor het gaas been, doet het water daardoor sneller verdampen en juist dit vlugge verdampi'ngsproces doet het voorhoofd 'afkoeien en de pijn afnemen. DE ROE PING DER KERK. Ds. P. E'ldering heeft ^nlangs op ue al- gemeene vergadering der Remons tran tsche Broederschap gesproken over: „De preclikart als dienaar van de 'Gemeente, de Broeder schap en het Evangelic". In deze rede (die ook als brochure is uitge- geven bij: Ediiio te Hillegom), beeit hij o.m. betoogd: dat tal van moeilijkheden voort- spruiten uit de omstandigheid, dat de predi- kant tegelij'kertijd is. dienaar van de gemeente en dienaar van het evangelic. De moeilijkhe den, uit dit conflict voortkomend, zijn z.i. grootendeeis te overwinnen, als deze gedach- te wordt vastgehouden, dat de predikant er niet is voor de gemeente en de gemeente niet voor den1 predikant, maar predikant en ge meente sanien er zijn voor het evangelic. Oinze kerken en gemCenten, die in den loop der eeuwen zijn verworden tot zaligheidsinsti- tuten of tot preek- en catechiseerinrichtingen ter onderlinge stichting, ze moeten zich weer gaan gevoelen als slrijdorganisaties, als le- vende lichamen van dm Christus, die op aarde is gekomen om een vuur te ontsteken, de wereld te overwinnen. Maar zal het ooit zoover komen, dan moe ten het de predikanten zijn, die nu reeds be ginnen die bewustheid te wekken en zelf met- terdaad voorgaan. In „De Hervorming" schrijft ds. S(chade) v. W(estrum) thans over de uitspraken en meeningen in de rede van ds. Eldering. Hij noemt het een uiterst belangrijke kwestie, die door ds. E. wordt behandeld en zegt: Het gaat in het door ds. E. gestelde con flict eigen'ijk om de vraag of de kerk, haar inrichting en werkwijze, haar taak en doel- stelling zijn zooals zij wezen moeten. En dan ben ik het geheel met hem eens, dat deze din- gen in menig opzicht veroudcrd zijn. Dat de kerk en radikalen ommekeer zal moeten on dergaan, voor een groot deel in de richting als door E. is aangegeven, zal zij in de toe- komst haar hooge roeping kunnen vervullen. En wij, predikanten!, hebben zeker wel in de eerste plaats den plicht, om te trachten de kerk in die richting op te voeden. Maar alle opvoeding kost tijd. En al opvoedende mogen wij niet verwaarloozen of ook maar uit het oog verliezen de plichten, die wij hebben te- genover de kerk, zooals zij op het oogenblik nog is. En hierin ligt, zooals ik boven reeds opmerkte, naar mijne meening, Eldering's tout, dat hij de verhouding van den predi- karit tot de gemeente te veel bepaald wil zien niet door wat zij thans is, maar door wat zij in de toekomst worden moet. Maar dat is geen goede paedagogiek. Wat te denken van een paedagoog, wiens taak het is kinderen tot volwassenen op te voeden, maar die zich daanbij tegenover het kind gedraagt alsof het reeds een volwassene was. Marktberiehten ALKMAAR, 31 Aug. 1923. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 217 stapels wegende 159032 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met rijksm. 47, zon der rijksm. 43.50, commissiekaas met rijks- merk 46. Boerenkaas: kleine met rijksm. 49, zon der rijksm. 42, commissiekaas met rijks- merk 46. Handel goed. ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 31 Aug. In de heden gehou den veiling werd betaald voor: Aardappelen 4.206 p. 100 K.G., Andijvie 1.40 4.10 per 100 stuks, Appelen 0.030.23 per K.G., Augurkeni 1288 per 100 K.G., Bloemkool I 16.20—/ 27,10, II 8— 12, Kropsla 2.204.80, Komkommers 8.20—/ 13.40 per 100 stuks, Meloenen 0.250.76 per stuk, Pieterselie 2.10— 3.90 per 100 bos, Perzikeni 0.080.22 per stuk, Peren 0.050.24 per K.G., Postelein 0.100.30 per ben, Rabarber 0.90—5.20 per 100 bos, Roode kool 4.20—/ 5.80 per 100 K.G., Selderie 2.20 tot 5.90 per 100 bos, Spinazie 0.20— 0.60 per ben, Snijbooneni 25.60—/ 47.80 Spercieboonen enkele 32.6038.20, dub- bele/ 22.10^/ 25.90per 100 K.G., Tomaten 0.14—/ 0.28 per K.G., Uien 2.90—/ 5.60 per 100 bos, Wortelen 4.709.60 per 100 bos. Aanvoer 1500 stuks bloemkool, 9000 stuks Andijvie, 4500 bos Wortelen, 10500 K.G. Spercieboonen. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groenitenveilmg), 31 Aug. 5400 stuks Bloemkool le soort 17.4025.50, 2e soort 4.706 per 100 st., 2600 bos Wortelen 2.10—/ 2.80 per 100 bos, 65400 K.G. Roode kool le soort 3.604.60, 19800 K.G. Gele kool le soort 4.80 6.30, 40400 K.G. Witte kool le soort 2.30 tot 2.60, 2585 K.G. Uien 3.50^-/ 5.10, Drielingen 9.6010, Nep 15.70 17.60, 1655 K.G. Slaboonen 24.40— 26.80, 20616 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 4.80—/ 5.40, Schoolmeesters 4 tot 5.10, Due of York 4.50f 5.90, Blauwe 7—/ 7.30, Drielingen 2.70— 2.90, kleine 11.20 per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 31 Aug. Schotsche Muizen 4.80f 5.80, Koksia- nen 5, Duken 3.40—/ 5.10, Schoolmees ters 4.104.70, Negentigvoud 4.90— 5, Eigenheimers 4.505.30, Bl. Eigen- heimers 5.50, Bl. Aardappelen 6.20 6.60, Drielingen 24.10, Kleine 1 1.40, Spercieboonen 21—/ 25, Snijboonen 2930, Drielingen 8.90, Zilvernep 23.50—/ 25.90, Vale Nep 5.40, Grove Uien 4.505.30, Drielingen 10.20 12, Gele Nep 12.10—/ 17.80, Kroten 3.80, Roode kool 3.30—/ 4.70, Witte kool 2.40—/ 2.70, Gele kool 5.80—/ 7, alles per 100 K.G., Boswortelen 2.20 4.30 per 100 bos, Bloemkool -19.30 26.80, 2e soort 4.208 p. 100 stuks. Aanvoer op 30 Aug.: 33310 K.G. Aard appelen, 712 K.G. Spercieboonen, 45 K.G. Snijboonen, 471 K.G. Zilveruien, 38^0 K.G. Grove uien, 675 K.G. Peen, 14625 K.G. Roo de kool, 18100 K.G. Witte kool, 2550 K.G. Gele kool, 13455 bos Wortelen, 1200 stuks Bloemkool. ZWAAG, 31 Aug. Veiling Bangert en Omstreken. Roode bessen 15 ct., Prolefic 25 tot 28 ct., Blauwe pruimen 1723 ct., ge- scheurde 78 ct, Slaboonen 1012 ct. Blokveiling van afgewaaide pruimen, to tale aanvoer 10.000 K.G. prijs 17.10 ct. per K.G. Blauwe pruimen, aanvoer 6430 K.G., prijs 8 ct. per kilo. WARMENHUIZEN, 31 Aug. 1923. Slaboonen 2427, Schotsche Muizen 4—/ 5.60, Negentigvoud 4—/ 5.40, Schoolmeesters 34.60, Eigenheimers 5.30, Blauwe 6.10, Drielingen 1, Gele kool 4.50—/ 5.80, Roode kool 2.90— 3.90, Zilvernep 23.50, Gewone nep 15, Bloemkool 9.8023.10. Aanvoer: 9400 K.G. aardappelen, 3750 K.G. gele kool, 12575 K.G. roode kool, 223 K.G. zilvernep, 425 K.G. gewone nep, 1100 st. bloemkool, 163 K.G. slaboonen. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 31 Aug. 1923. Heden besteedde men voor: Bloemkool i 12f 24.50, II 5 11.50, III 2—/ 3.30, Roode kool 3.30 tot 4.50, Witte kool 2.10—/ 3.50, Gele kool 56.50, Slaboonen 34.10. WIJDENES, 31 Aug. 1923. Veiling Tuin- dersbelang. Bessen 11.6019.40, Peren 26, Appelen 1.508, Slaboonen 9.4016 per 100 pond, Bloemkool 15 tot 17, Roode kool 310, Gele kool 5f 8, Perziken/ 11—/ 16 per 100. OPLGSSINIGEN DER RAADSELS UIT T VOIRIGE NiUM'MER. Voor grooteren. 1. Wijztr, ijzer. 2. Ostende. Soest, soes, nest, den. 3. Gent, rent. 4. Wolf, (s), klauw; wolfsklauw. Voor kletneren. 1. Waarom was Pie/ ongevraagd gekomen? (tong.) Dat zal ml] niet overkomen. (zalm.) Deze trog moet schoon gemaakt worden. Heb je al meer in Delft gelogeerd? (elft.) Laat Jacob, Otto en Karel dadelijk ver- trekken. (bat.) /(bos, 7"oos, zfoos, roes," boos. Haarlem, Ham, rem, lam, meel, helm. V 1 a m VUssingen. b I a d d u i I M a a s mast ffiier n e u s e g g e b e e k been OM O P TE LOSS EN. Voor grooteren. Mijn geheel wordt met 10 letters geschre- ven en noemt een verraderlijke schull- p'laats. 4, 8, 10 is een deel van een etmaal. Een 7, 2, 3, 4, 5 is een boom. Een 1, 8, 3, 4 is een lichaamsdeel. 1, 5, 2, 3 is een jongensnaam. 1, 9, 6, 4 is nooit zacht. Maak hier eens'twee woorden van, elk van zes letters. r t o e s k Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een groote stad in ons land. XXXXXXXXX 1rij't gevraagde woord. 2. rij een meisjesnaam. 3. rij een koninkrijk in Europa. 4. rij een academiestad in ons land. 5. rij een deel van een plant. 6. rij een lichaamsdeel van een bij en een wesp. 7. rij een mooie bloem. 8. rij een diepte tusschen' twee bergen. 9. rij een voegwoord. 10. rij een medeklinker. Zoek uit elken regel van onderstaand versje een woord en wel zoo, dat je een beroemd schilderij en den naam van den schi'l'der krijgt. De spoortrein snelde vlug daarheen; 't Was midden in den nacbt, En eensklaps riep de wacht, Van slaap nog dronken, zoo het seheen: „Rem spoedig, zooals't hoort, De wagen brandt maak voort!" Voor kleineren. Ilk ben een struik, die heel mooi bloeien kan en besta uit een edel metaal, een voegwoord en iets wat vooral in den zomer menschen, diere® en planten ver- kwikken kan. Met d ben ik een wapen, Zeer scherp gepunt en fijn Met t kan 'k goed vertalen Wie zou ik toch we1 zijn Mijn eerste is een kleur, mijn tweede is een vuursprank en mijn geheel noemt een ziekte. Begraven meisjesnamen. Ga je uit? Ja, wij gaan naar Nunspeet. Eindelijk zijn we klaar met alles. Dat vind Ik min: alles weg te gooien. Hier zijn appels; neem maar zooveel er- van, als je wilt. (2). van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. N.W.S. 1000 1922 idem 1000 '18 1000 '16 - 1000 '17 1000 '16 1000 19 <H - 6 151 4108/4 325 334 1751/, 3488/, 312 3. X X X X X X X X X X 2. 3. FONDSEN. 23 Aug. 27 Aug. 28 Aug 6 obi 5 iy, 454 4 6 5 5 5 1000 "15 1000 '16 1000 '17 idem idem idem O.Ind. idem Idem idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij Philips Gloeilamp Comm. Studebaker Comm. Steel Companla M. Arg. Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Jfvasche Cult. Dordtsohe Petr. gew. Gecons. Holl. Olie Koninklijke 1000 Moeara Enitn A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Senembah 5H obi. Holl. Spoor 1922 5J4 obi. Staatsspoor 1922 .South. Pacific Union Pacific Prolongatie 99 V, 89 87sA 84 80 961,8 877, 88 l/s 1457,' 117 s 1207/, 1107 931/4 1 548/4 299 80 101 312 283 261 i/i 95s/s 958/8 1 348/4 31/4 29 Aug. 30 Aug. 31 Aug. 9 77/!, 83i/i, 821/, 80 961/, 87 7/s 8 8 l/s 150 118 1331/2 50 1U3/i« 9 4 i/s 57/, 159 4231/, 3381/, 33714 1298 4 3528/, 3081/, 161 305 83 103 l/s 317 2911/, 265i,4 95 95 1351/, 3 98 s/, 87V, 8 16/8 79>iA, 96 87 87 6/8 1471/4 li:i/8 1228/8 250 1141-4 968/1, 6 1561/, 4191/4 3351/, 337 L/4 !29i/, 3551/4 3048/4 158 3051/4 82 1621/, ,3171/, 2 88 i/s 263 1367/a 3 996/j, 88 861/s 826/8 796/, 958/8 671/4 371/4 146 1156/g 1221/s 249 977/s 61/8 156 V, 4161/, 3331/4 330 1246/8 348 1581/, 80 V, 64 104»A 313 2843b 2551/, 94 i/s 941/s t37Vs 21/4

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7