DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 207 Honderd yflf enlt ffintigste Jaargang. 1928 8 SEPTEMBER MAANDAG De wethoudersYerkiezing. Dit nummer bestaat ait 2 Waien AlbonnementsprJjs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. Dirccteur: 0. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. De wethbudersverkiezing, die morgen ge- houden zal worden, belooft groote verassin- gen. De algemeene verwachting, dat het college van B. en W. in hoofdzaak gelij'k aan het nu bcstaande zal blijven en alleen de heer Cloeck door den heer Westerhof zal worden vervan- gen, zal wellicht niet tot werkdijkheid! wor den. De Vrijzionig-Democraten. schijnen zichi, uit antipathic tegen de leden van den Vrijh heidsbond, aan de zijde der rechtsche raads- fracties te willen scharen, zoodat rechts bij: de stemming de meerderheid zal krijgen. Wellicht zal men Van Vrijiz.-Dem. zijde niet zoover gaan, dat men openlijk op een twee- dun rechtschen wethouder stemt, maar het is vrij zeker dat de beide Vrijz.-Dem. raadsleden bij de verkiezing van een tweeden rechtschen wethouder bianco zullen stemmen, zoodat rechts daardoor zijn plannen zal kunnen ver- wezenlijken. Hiermede spreken de Vrijz.-Dem. openlijk uit in den Raad meer tot de rechter- dkm tot de linkerzijde te behooren. De velen, die in de afgdoopen vier jaren ckn heer Cloeck meermalen verweten, diat hij met rechts samenspande. zien nu de poliiltdek van dit raadslid' door de afdeeling van zijn partij gesanctionneerd. Erkmde men van die zijde openlijk de bil- liikheid van een tweeden rechtschen wethou der, dan zou de consequentie meebrengen, dat men door het uitbrengen van iijn stem tot cbens verkiezing medewerkte. Door bianco te stemmen, tracht men een links cachet te behouden, maar werkt men d'oordat rechts dan in de meerderhdd kornt wel degdijk tot de benoeming van eeni tfwee- dm rechtschen wethouder mede. De heer Thomsen zou daardoor zijn plants can een raadslid der rechterzijde moeten af- staan. De heer Sluis. die algemeen door rechts a!s wethouder aangewezen werd1, heett ge- weigerd de plaats van den heer Thomsen in te nemen en zou zich wdlicht alleen beschik- baar stellen wanneer er vier in plaats van dr - wethcuders benoemd mochtcn warden. Het is dus op het oogenblik te voorzien uitsluitend d'oor het zich onthaudlen van stenimen door de Vrijz.-Dem. dat een twee- de Katholiek of een dier Christ-Hist.' de plaats van den heer Thomsen zal inmemen. De houding der Vrijz.-Dem, die er welbe- wust op aansturen den heer Thomsen door een tweeden rechtschen wethouder te verdrin- gen, zal er zeker niet toe mediewerken de afd. Allcmaar van dm Vrijz.-Dem. bond tot bloa te brengen. Wij kunnen ons voorstellen, dat er heel wat leden van deze afdeeling zijn, die met wat thans te gebeuren staat niets te'maken willen hebben. Door de politick, door den heer Cloeck in de laatste vier jaren als wethouder gevoerd, heeft zijn partij hier ter stede bij1 de jongste raadsverkiezing een 700-tal stemmen ver- speeld. En de openlijke erkenning meer rechts dan links te zijn. zal de afd. Alikmaar van1 den Vrijz.-Dem. Bond wel den genadeslag toe- brengen. Wel wijst men er van die zijlde op, diat Mr Marchant destijds de veridezirug van Bomans tegenov-er die van een Vrijheidsibonder heeft aanbevolen, maar het spreekt vanzelf, dat toen met plaatselijke toestanden en niet met een al- gemeenen regel werd rekening gehouden. Waar mr. Sluis er niet toe wenscht mede te werken den heer Thomsen te verdringen, zou rechts een ander raadslid als wethouder moe ten tanwijzen. Den heer Ringers die wethouder van pu- bllieke werken zou kunnen worden wenscht men, door zijn belangen bij verschillende bouwmaatschappijen, blijkbaar liever niet. De heer Vogelaar is nog maar kort inwo- ner van deze stad. Hij staat nog vreemd te- genover de politieke vraagstukken hier ter siede en is dus ook niet de aangewezene voor het wethouderschap. De houding der Vrijz.-Dem. zou er dus toe kunnen leiden wanneer het aantal wethou- ders althans op drie bepaald blijft dat er naast mr. Leesberg een tweede Katholieke wethouder benoemd wordt. Het wil ons voorkomen, dat de Vrijz.-Dem zich daardoor politick onmogelijik maken an wij kunnen evenmin de gedachte van ons af- zettcn dat dit heele spelletje uit de antipathic tusschen de heeren Cloeck en Thomsen voort- gekomen is. Hot is van algemeene bekendheid, dat de samenwerking dezer beide heeren in het col lege meermalen te wenschen heeft overgelaten en oolc, dat de heer Cloeck zijn wethouders- zetel slechts zeer ongaame prijs geeft en den heer Thomsen verdemkt in zijn degradSatie van wethouder tot raadslid de hand te hebben. Oo het oogenblik is de toestand nu zoo, dat rechts bij de wethoudersverkiezing morgen over een meerderheid beschikt en dus al zijn plannen tot uitvoer zal kunnen brengen. Wij vernemem nader, dat de linkerzijde van cozen Raad waartoe nu nog slechts de Vrijheidsbonders en de Soc.-Democratem kun nen gerekend worden als protest tegen de zondTlinge houding der Vrijz.-Dem. zich bij do wethoudersverkiezing van stemmen ont- houden zal. Men ziet in, dat de burgemeester met twee rechtsche wethouders plus den heer Wester hof het regeeren vrijiwel onmogelijk gemaakt wordt, daar hij steeds voor die keuze tusschen zwart en roodi zou staan. Door het zich van stemmen onthouden der linkerziide heeft rechts nu vriji spel en kan desgewenscht twee katholieken en den heer Cioeck uit dank voor de bewezen diemstem tot wethouder benoemen. Wordt een dergelijke wethouderscombinatie gevotmd, dan zal de linkerzijde van onzen baad wcigeren de rekensom te aanvaarden dat 9 meer is dan 10 en voortaam bij alle -voorstellen van het college van Burg, en Wetli. niet alleen tot oppositie maar tot ob- structic overgaan, zoodat een regeeren van het door rechts en de Vrijz.-Dem. gewenschte college onmogelijk zal worden. Oecn bijlage, geen voorstel van het college van Burg, en Weth. zal dan onbecritiseerd en cnbesproken blijven en men zal1 zich voor- taan, zoo lang maar eenigszins mogelijlk is, tcgen elke stemming verzetten. Wie het uithoudingsVermogen, alleen al van den heer Westerhof kent, begrijpt wat dit vooriaan te beteekenen zal hebben. De heer Westerhof wiens verkiezing, wanneer hij dat wilde, door rechts tot stand ■ebiccht zou worden weigert pertinant op deze wijze het wethouderschap te aanvaar den. Hij wenscht door de rechtsche fracties plus do Vrijz.-Dem .niet ten koste van den heer Thomsen achter de "groene tafel te komen, een houding, die ongetwijfeld van karakter ge- tuigt. Naar wij vernemen worden er hed'enavond nog diverse fractie-vergaderingen gehoudlen, waarin natuurlijk in de thans gekoesterde rdannen nog wijaging kan gebracht worden Op het oogen'blfk is de toestand evenwel als wij hierboven hebben weergegeven en staat de gemeente bij de wethoudersverkie- vng van morgen dus de inlijving der Vrijz.- Dem. bij de rechtsche fracties met alle daar- :?n vcrbonden consequenties te wachten. Buitenland. AARDBEVING IN JAPAN. Zaterdagmiddag o-m 12 uur werd in Japan een aardbeving waargenomen, welke zes minuten duurde Alle klokken stonden stil. E>e telefoooverbindingen te Tokio en Osaka werden verbroken. Een tweede schok werd waargenomen om 2 uur 45. Naar geloofd wordt, is emstige schade aangericht te Tokio, Yokohama en Yokosoeka. De bevolking vlucht op de schepen in de haven De „Associated Press" meldt, dat Yoko hama in brand' staat en er reeds vele siachtof- fers zijn. De bladen melden, dat het keizerlijk paleis te Tokio gedeeltelijk in brand staat. De ge- heele stad is dloor het vuur aangetast, bebalve de Sjiba-wijk. Een draadloos telegram iut Tomdoka meldt dat de prins-regent Hirohito en zijn gezin in vciiigheid zijn. Bij het ineenstorten van den Asakusa-toren zijn 700 personen gedood. Talrijke schepen zijn vergaan ten gevolge van den vloedgolf te Yokohama. Draadlooze berichten uit Toldo melden, dat bij' den brand, die op de aardbeving volgde, vfrscheidene gebouwen zijn ingestort. Het verlies aan menschenlevens is groot. De vlam- mcn sloegen op de omliggend'e steden1 over. Alle spoorwegverbindingen met Totto zijn tot op honderd mijlen afstand1 van de stad1 ge- stoord.. Volgens de laatste berichten uit Tokio heb ben er talrijke noodlottige ongelukken plaats gehad. Gemeld wordt, dat een aantal treinen, die onderweg waren naar Toldo, tijdens de aardbeving vemield is. Eveneens wordt ge meld, dat een groote vlded'golf de kust van Yokohama heeft geteisterd. Alle draadlooze verb'indingen met Japan zijn verbroken. Het laatste telegram uit Ja pan, hetwelk even voor negen uur des mor- gens werd ontvangen, meldde, dat ongeveer alle tclegraafverbind'ingen in het Noord-Oos- ten van Japan vemield zijn Omtrent de aardbeving in Japan kan nog nader worden gemeld, dat Tokio zoo volledig van de buitenwereld werd ge'isoleerd ten ge volge van de vemieling van de spoorwegen, en teiefonische en telegrafische verbinden, diat gem direcj:e berichten omtrent den toestand werden ontvangen tot na 2 uur 'Zondagmor- ?en. Behalve in de modeme zakenwijk, zijn de huizen en winfeels licht gebouwd, zoodat de brand met groote snelhtid! om zich been greep. De aardbeving- werd door seismografen in de geheele wereld geregistreerd en te Weenen werd geconstateera. dat zij de hevigste was, die men nog ooit had waargenomen. Berichten uit Osaka, de japansche zeeha- ven. die op 250 miilen van Tokio afl'iigt, zeg- "-en het volgende: Hier werd gister een aard beving waargenomen, die langer dan 6 mi nuten duurde. Alle kloldcen stonden onmiddel- Tk stil Men vreest, dat de schok emstige ge- vnjp-en heeft gehad te Toldo. Alle telefoonver- bindingen met de hoofdstad ziin verbroken. Om 2 25 gistermorgen werd te Osaka op- nieuw een lichte aardschok gevoeld. Volgens het observatorium te Osaka was het seismiseh centrum waarschijnlijk het Izu- ^ehiereiTand. De seismograaf registreende tril- hngen, welke biina 1 H uur duurden. Men ge- loogt, ook te Yokosoeka, dat de schade zeer emstig is. De Hokaido-spoorweg is emstig beschadigd. Latere berichten' melden, diat de aardbeving in het bijzonder hevig was in- de districten, die den> berg Fujiyama, op 12 mijl ten gen. De Fujiyama is een uitgewerkte vul- Het draadlooze station meldt: Alle voor- naamste gebouwen te Tokio zijn afgebrand. De vlammen konden op een afstand van17 mij len worden waragenomen. Het gebied, waar schade is aangeridht, strekt zich uit van Osaka en Kobe naar Sandai, een afstand van onge veer 300 mijl Dit gebded is het dichtst be- volkbe van Japan. De gouverneur van Yokohama, die zich aan boord van een ooriogsschip bevindt, zond een draadloos telegram aan de gouvemeurs van Osaka en Kobe, waarin hij, zeide: Yoko hama is door een' aardbeving en brand ver- woest. Er zijn 10.000 dooden en1 gewonden. Alle communicatiemiddelen zajn vemield Zend onmiddel'lijk hulp". Een draadloos telegram, dat te Peking uit Zuid-Japan werd ontvangen, meldt: De aardbeving, die gisteren Centraal -Japan teis- terde, heeft bijna alle steden en dorpen tus schen Tokio 'en Osaka verwoest en branden veroorzaakt, welke nog aanhouden. Twee van de vijftien wijken van Tokio werden vemield. Het vuur woedde van het eene naar het andere einde van Tokio en in de straten lagen1 talrijke lijken. Het aantal dioo- den cn gewonden kon tot dusver nog niet worden geraamid. Terwijl alle verbindingen met Toldo zijn onderbroken, komen te Osaka onbevestigde berichten binnen, dat Tokio geteisterd werd door een typhoon. Deze verminderde kort voor den middag, toen plotselling hevige aardschokken volgden. De schoklcen namen in hevigheid toe en brachten in de stad een vol- komen chaos teweeg. Er ontstand een pani- sche schrik onder de bevolking. Men vreest, dat er een groot aantal slachtoffers zijn Uit Yokohama wordt bericht, dat deze stad om half negen des morgens nog in1 brand stond en dat toen vrijVel alle groote gebou wen in den staat waren verwoest. Door het aanstormende water ri;n vele huizen wegge- slagen. terwijl ene groot aantal steden aan den voet van het gebergte werden verwoest. De spoorwegtunoel en die bruggen werden op verscheidene punten vemield. Ook aan een groot aantal zomerverblijfplaatsm werd groote schade aangericht. Te Atami zijn circa 600 menschen om het leven gekomen en te Gotcmba ongeveer hetzelfde aantal De schokkeni waren het hevigst te Hakoene. Een hulpschip is in gereedheid gebracht en gistermidtLag naar Yokohama gezonden. Volgens de verhalen der vluchtelitogen wer den vele gebouwen reeds door dten eersten schok verwoest. Het hoofdbureau van politie alsmede het th6ater zijn geheel afgebrand. Ook moot het miinisterie van Marine in brand staan Een ander bericht zegt. dat de brand op 48 plaatsen tegelijk is uitgebroken. Het he vigst woedde het vuur in de kantoorwijk van Tokio. Het koninklijk paleis is door het vuur aangetast en brand't nog steeds. De stad Shi- nagawa is overstroomd. De havenwerken van Vokohama zijn venVoest, alsook die van Asnno. Uit al deze berichten kan worden af- gcleid. dat Yokohama een groote ruTne is HERLEVING VAN DEN BURGER- STRIJD TN IERLA'ND. De vechtpartijen in lerland zijn Zaterdag weder begonnen. Te Ballycastle (N.-Mayo) kwam het tot hevige botsingen met nepubli- keinsche militairen, waarbij een korporaal van het niationale leger werd gedood. In Ballilna werden de straten door soldaten schoonge- veegd. Een Vrijstaatsche militair was ml. be- dreigd. Een communique der Vrijstaatsche regee- ring zegt, dat de Vrijstaatsche troepen het Castle Cornnel in Limerick overvallen hebben. Er zijn geen slachtoffers gevallen. DE IERSOHE VERKIEZTNGEN. Ofschoon nog eenige zetels moeten worden bezet, toonen de laatste uitslagen aan, dat er met de kwestie der repuhliek toch nog reke ning moet worden gehouden, De meeste repu- blikeinsche successen werden behaald in de landelijke districten, terwijl de regeeringscan- didaten de meeste stadszetels veroverden. De positie der partijen is thans: regeeringspartij 62, republikeinen 45, onafhankelijken 16, ar- beiders 14, boeren 14 zetels. De propaganda voor een repuhliek schijmt dlan toch wel vee1 succes te hebben gehad. DE OUDSTE MAN VAN ENGELANID Te Sheffield woout de oudste man van En- geland, Nathan Lapatnick, een Russische Jood van 111 jaar, die 60 jaar geleden in EngeTand kwam. Lapatnick leeft van1 een jaarlijksche toelage, welke hij van de syna- goge krijgt. Hij staat om 7 uur op, gaat om 10 uur naar bed en gebruikt twee maaltij- den per dag. Hij rookt, gebruikt een snuifje en elken dag een glaasje whisky. Lapatnick is tweemaal getrlouwd! geweest en heeft 17 ldnderen. G ARN ALE NVE RGIFTIGING. In de dorpen Billiingshurst en1 Five Caks, nabij Horsham in het Engelsche graafschap Sussex zijn, naar die „Daily Chronicle" meldt, ongeveer 50 h 60 personen ziek geworden van het eten van gamalen. Onder de zieken bevindt zich ook de vischventer, die de partij gamalen per spoor uit Gtravesend had ont vangen. E.en deel der gamalen werd in de winkels verkocht, een ander deel op straat gevent. Nadat ze er van hadden gegeten, werden de personen, naar gemeldi wordt, emstig ziek en kregen zij hevige maagkrampen. Een inspedeur van het ministerie van Ge- zondheid stelt een onderzoek in'. De autori- teiten hebben een partijtje gamalen in ibeslag genomeni om ze te doen onderzoeken. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIe EN GRIEKENLAND. De Italiaansche gezant Montagna gal de Grieksche regeering kennis van de bezetting van Korfoe iu en nota, waarin wordt mede- gedeeld, dat Korfoe was bezet door de vloot- strijdlo'achten, daar Griekenland Italics ei- schen niet had ingewilligd. De nota voegde er aan toe, dat de bezetting niet moesit worden beschouwd als een vijandige daad en dat Griekenland diemtengevolge geen oorlogshou- riing moest aannemen. De Italiaansche vloot zou Korfoe verlaten, zoodra de Grieken aan de Italiaansche eischen hadden voldaan. Gonatas, de Grieksche premier, is van mee- ning,, dat de bezetting zuiver vijandig: is en voegde er aan toe, dat hij de zaak bij, den Volkenbond aanhangig had gemaakt en geen antwoord zou geven op de tweede Italiaan sche nota. 'Vijftien Grieken zijn gedood en verschillen de gewond, tijdens het bombardment van Korfoe door ae Italiaansche oorlogsschepen. E>e eisch to overgave werd Vrijdagmiddag, toen de witte vlag nog niet was geheschen, om twee uur aan de Grieksche autoriteiten overhandigd'. Om vijf uur werd het vuur geopend, waardoor het pol'itiegebouw en de school verwoest werden. Op een oud fort, waarin vluchtelingen waren, vielen eveneens projectielen, zoodat vele van deze als slacht- offer vielen De Italiaansche regeering werpt de verantwoordelijkheid hiervoor op de Grie ken, die de forten niet deden ontruhnen. De telegrafische verbinding tusschen Athe ne en Korfoe werd Vrijdaavond om kwart over zeven verbroken. Men verklaart te Athe ne, dat de Italianen de f orten bombardeerden, ofschoon was medegedeeld, dat de forten, uit sluitend werden bewoond door vluchtelingen en weezen, en dait deze forten in overeenstem- ming met de conventie van Florence ootwa- pend waren. De gouverneur van Korfoe werd met tien officieren aan boord van het Italiaansche ooriogsschip vastgehouden, terwijl het gami- zoen, honderdvijftig man sterk, zich naar het binnenland temgtrok. De Grieksche gendarmerie deed1 het ver- zoek, den dienst te mogen voortzettea. De vreemde consuls begaven zich' aan boord van het admiraalschip. De bevolking was slechts in scringe mate verontrust en hervatte onmid- dellijk hetv erkeer. De prefect en de burge meester troffen een overeenkomst met den Ita- liaanschen gouverneur, De openbare orde is niet gestoord. Alle Grieksche schepen te Pbalera zijn naar Salamis gevlucht. Volgens het laatste bericht uit Griekenland zijn 5000 Italianen van vijftien oorlogssche pen op Korfoe aan land gegaan. Hetzelfde be richt meldt, dat het aantal slachtoffers van het bombardment 31 bedraagt, waaromder 21 vluchtelingen. Admiraal Solaris, de bevelhebber der op Korfoe gelam.de Italiaansche troepen, heeft de volgende proclamatie tot de bevolking ge- richf Naar aanleiding van den barjoaarschen moord op de Italiaansche delegatie, gepleegd op Grieksch gebied en wegens dleweigering der Grieksche regeering om te voldoen aan de rechtvaardige eischen van Italic, gelast de Italiaansche regeering ons uw eiland te be- zetten. Daarmede bedoelt Italie geen oor- logsdaad, doch het wenscht suechts zijn onr verzettelijken wil te kennen te geven, de ver- schuldigde schadevergoeding te verkrijgen. De bezetting is tiidelijk en heeft een vreed- zaan karakter. Zij zal dat behoudten, tenzij uw houding het opperbevel verpliicht speriale m? a i regel en te nemen voor de veiligheid der Italiaansche troepen. Naar de correspondent te Athene van het ..8 Uhr Abendblatt" meldt, heeft het bericht der beschieting en bezetting van Korfoe in Athene de grootste opwinding veroorzaakt. Toen bekend werd, dat het bombardtement 15 dooden had veroorzaakt, steeg de bpwindling ten top. Zaterdagmorgen is de staat van beleg in geheel Griekenland afgekondigd. De troepen staan gereed in ,hun kazemes. De geheele Grieksche pers verklaart zonder uitzonde- ring, dat de door de Italianen genomen maat regelen een bmtale schending van het inter- nationale recht zijn en een cynische overval van den sterke op den zwakke. De hoop op interventie der Balkanmogend- heden is vervlogen. Eenige hoop van Grie kenland blijft op Engeland gevestigd. De Raad van den Volkenbond hield Zater dagmiddag te Geneve onder voorzitterschap van burggraaf Isjii (Japan) een huishoude- lijke zitting, waarin- het beroep van Grieken land werd behandeld. De vertegenwoordiger van Griekenland was daarbij aanwezig. Na een algemeene gedachtenwisseling nam de raad in afwachting van nadere in- lichtingen, met algmeene stemmen de vol gende resolutie aan: „De raad spreekt, toe- stemmend in een verdaging van korten duur van het onderzoek der kwestie de stellige ver- wachting uit, dat de beide betrokken staten intusschen tot geen enkele daad zullen over gaan, in staat den toestand emstiger te doen worden. Volgens een bericht uit Athene aan de „Neue Freie Presse" bevonden zich in het door de Italianen beschoten gendarmeriege» bouw op Korfoe ook tien Engelsche instruc- teurs met hun gezinnen, die twee jaar gele den op verzoek der Grieksche regeering naar Korfoe waren gezonden en die bij gebrek aan onderdak met hun gezinnen in het beschoten gendarmeriegebouw waren ondergebracht. Of er Engelsche onderdanen bij de beschie ting om het leven zijn gekomen of gewond zijn, is nog niet bekend. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het be richt der bezetting van Korfoe daar groote ongerustheid heeft gewekt. Men beschouwt het Italiaansche optreden als een schending van het Balkan-devies: „De Balkan voor de Balkanvolken". De op- winding is te grooter daar de betrekkingen tusschen Zuid-SlaviN en Griekenland in den laatsten tijd, deels ook wegens de verwant- schap der oeide koningshuizen, bijzonder vriendschappelijk waren. Men beschouwde het Grieksche antwoord aan Italie als volko- men tegemoetkomend. In politieke kringen van Servie verwacht men een interventie van Engeland. De Fransche zaakgelastigde heeft den Griekschen minister van buitenlandsche za- ken een nota overhandigd van de gezanten- conferentie. De nota teekent protest aan tegen den aan- slag. De conferentie verzoekt Griekenland een onmiddellijk verzoek in te'stellen en ver klaart alle voorbehoud te maken betreffende eventueele sandies en vergoeding. De minis ter antwoordde, dat hij kenis nam van de no ta en voegde hieraan toe, dat het ingestelde onderzoek krachtig wordt doorgezet. Zonder dat de Engelsche bladen precies zeggen hoe het oorlogsvuur zich zou kunnen uitbreiden, toonen zij alleen een duidelijk be- sef voor de gevaren van het oogenblik. De „Moming Post" zelfs, die dweept met Mus solini, is eenigszins ongerust. De bezetting van Korfoe is een oorlogsdaad, en daar de neutraliteit van Korfoe uitdrukkelijk is ge- waarborgt, door Engeland, Frankrijk en Rusland. is Engelana hierdoor direct in het geschil Detrokken en heeft het daardoor het recht verkregen een vriendschappelijke inter ventie te ondemmen. De diplomatieke medewerker van de „DaI- ly Telegraph" zegt, dat Engeland de bezet ting van het eiland niet over zijn kant kan la- ten gaan. Mussolini kweekt voor Italie een toekomst, die even gevaarlijk is als die, welke destijds door het ultimatum van Oostenrijk aan Ser vie werd geschapen. De „Manchester Guardian" zegt, dat Ita- lit door het bezit van Korfoe de Adriatische zee kan afsluiten. Het eiland heeft een strate- gische beteekenis, die direct van invloed is op de toch al delicate verhoudingen tusschen Italie en Zuid-Slavie, zoodat de bezetting vermoedelijk de grootst mogelijke verwar- ring en ongenoegen zal veroorzaken. Als de ze aangelegenheid niet wordt voorgelegd aan den Volkenbond, zakt Europa terug in den poel, waaruit de Bond het juist had moeten redden. Het is de plicht van Frankrijk en En geland hun invloed op Italie te oefenen om een spoedige regeling te verkrijgen door de eenige middelen die in overeenstemming zijn met de waardigheid van Italie en Europa De ..Westminster Gazette" zegt, dat scherpzinnige beoordeelaars reeds lang zulk een uitbarsting en aanvalszucht hebben ge- vreesd. Italie streeft naar de overheersching van de Middellandsche Zee en is verviild van wantrouwen ten opzichte van Frankrijk. Het zou gevaarlijk zijn als Griekenland boog voor de onmogelijke eischen van Italie. De „Daily Herald" zegt, dat Mussilini in omstandigheden, die een uitdagend karakter hadden, doch juist daardoor een behoorlijke zelfbeperking vereischten, optreedt als een waanzinnige, en dat hiji zich, onverschillig of hij zich heeft laten leiden doqr zinnejooze haat op door de hoop zijn afnemende macht te versterken, zich ongeschikt heeft getoond cm te regeerin. Jordanski, het hoofd der sovjetdelegatie in Italie, heeft aan Mussolini een nota overhan digd, waarin hij zijn deelneming uitspreekt met het ongeluk, dat de Italiaansche regee ring heeft getroffen door den moord op de grenscommissie in Albanie. Het „Giomale d'ltalia" verneemt uit Dari (Albanie) dat de regeering te Tirana troepen naar de Grieksche grens heeft gezonden om aan elke eventualibit het hoofd te bieden. Volgens het blad zou de Albaneesche lega- tie te Rome een telegram uit Tirana hebben, waarin wordt gezegd, dat de comitadjis de intergeallieerde commissie voor het vaststel- len van de grens tusschen Zuid-Slavie en Al banie zouden hebben gelast haar werkzaam- heden te schorsen. In verb and met geruchten omtrent een eventueel samengaan van Griekenland en Zuid-Slavie wordt in welingelichte kringen opgemerkt dat de noodzaak hiertoe allerminst bestaat, aangezien het vroegere defensieve verbond tusschen Servie en Griekenland in 1915 door Griekenland is verbroken. Wat Korfoe aangaat meent men, dat de mogendheden die de neutraliteit van dit eiland verzekerd hebben, den eersten stap moeten doen en dat Zuid-Slavie niet behoeft op te treden, alvorens zijn belangen werkelijk bedreigd zouden zijn. Militaire maatregelen ALKMAARSCRE COBRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1