DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 208 Honderd yfjf en tffintigste Jaargang. 1923 Afoonnementsprij8 bij Yooruitlbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 et. AdYertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG Directeur: G. H. KRAK. lioofdredaoteurTj N. ADEMA. 4 SEPTEMBER Bultenland Dit nummer bestaat ait 3 bladea. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIg EN GRIEKENLAND. Iemand, die geacht kan worden volkomen op de hoogte te zijn van- de opvatting van die Italiaansche regeering en vooral van die van Mussolini, heeft zich over den toe«tand als volfrt uitgelaten: ,|Van net oogenblik a!, dat de interaatio- nale commissie ingesteld door den gezan- tenraad te Parijs, ter afbakening van de grenzen tusschen Griekenland en Albanie, besloot een deel van het tegenwoordige Grieksche gebied toe te wijzen aan Alba nie, is er in Griekenland' een aan I talis vij- andige strooming ontstaan. Weliswaar was de commissie intemationaal, doch de Grie- ken hadden den indruk dat het bedoelde be- sluit vooral door Italie was doorgezet, aan- gezien Italie volgens hen een soort protec- toraat over Albanie begeert en derhalve dit land wil bevoordeelen. Vast staat dat een Soot aantal officieren van het geregelde •ieksche leger zich met de actie bemoeiden en dat sommigen hunner optraden als lei- ders van zoogenaamde „benden bandieten", d.w.z. van dezelfde soort menschen, op wier schouders de Grieksche regeering thans de verantwoordelijkheid legt van den moord op de Italiaansche officieren. Dergelijk optre den van officieren in actieven dienst was na- tuurlijk onmogelijk zonder de zij het dan oogluikende instemming der regeering in Athene. Dit feit op zichzelf, zou reeds een optreden van Italiaansche zijde wettigen, zelfs al ware de moord niet geschied. Dit optreden na den moord wordt als overdreven en voorbarig en hardhandig ge- brandmerkt, doch het „ultimatum" behelst niets buitensporigs als men weet, wat er wer- kelijk door Rome wordt geeischt. Naar Italiaansche opvatting is er dan ook niets in dit optreden dat de opvatting wettigt van sommigen dat er oorlog of oor- logsgevaar zou dreigen. Vandaar dat Italie heden in den raad van den Volkenbond de stelling zal verdedigen, dat het geschil niet aan de competentie van den Volkenbond on- derworpen is. Het geschil valt geheel op het terrein van nationale waardigheid en na- tionale'eer, waarop naar opvatting der Ita liaansche regeering, de Volkenbond niet competent is. Als evenwel de bond een an dere meening zou zijn toegedaan, zou Ita- lig er zich met tegen verzetten, dat deze kwestie van competentie voor het Haagsche hof of voor een ander tribunaal wordt uit- gemaakt. Dat Italie geen strijd wenscht en een vreedzame oplossing zou verkiezen, blijkt reeds hieruit, dat Rome aanstonds aan Athene het voorstel heeft gedaan een ge- meenschappelijke commissie van onderzoek in te stellen al wier hoofd de Italiaansche kolonel Peroni zou optreden, welk voorstel echter door Griekenland is geweigerd, ver- moedelijk omdat men te Athene vreesde, dat zulk een onderzoek te bezwarende feiten voor Griekenland zou opleveren. Met den meesten nadruk bevestigde men, dat de bezetting van Korfoe, waarvoor ove- rigens tal van precedenten uit de laatste tlentallen van jaren zijn aan te voeren voor soortgelijke gevallen, niet_ anders zou zijn dan een maatregel van tijdelijken aard en dat van een blijvende bezetting of inbezitne- ming geen sprake is. Italie wenscht atleen waarborg te bezitten voor. de nakommg van de zeer gematigde eischen aan Griekenland gesteld". Wat de Volkenbond zal doen, is nog een open vraag. Allerlei gissingen worden er ge daan en vooral van de Noordelijke rijken verwacht men dat zij op een sterke houding van den Bond zullen aandringen, omdat juist thans het bestaansrecht ervan zou wor den bewezen. Het verluidt zelfs reeds, dat de Scandinaviers geen reden zullen vinden lan- ger in den Volkenbond te blijven, zoo deze in dit geschil een ongelukkig figuur mocbt slaan. Reuter verneemt, dat den Italiaanschen vertegenwoordiger in den Volkenbond op- dracht is gegeven zich te onthouden van el- ke verdere discussie betreffende het conflict tusschen Italie en Griekenland. Volgens bericht uit Rome, heeft d'Annun- zio Mussolini doen weten, dat hij wat het ultimatum van Italie aan Griekenland be- treft het standpunt der Italiaansche regee ring volkomen onderschrijft. De Britsche draadlooze dienst wijst er op, dat de Britsche politiek ten1 aanzien van het Italiaansch-Grieksche conflict aldus kan worden samengevat: te vertrouwen in den Volkenbond en het convenant mri alle moge- lijke middelen te handhaven. Men mag dit convenant maar niet willekeurig negeeren. Verder wordt er op gewezen, dat voor de eerste maal een kleine mogendheid op den Bond beroep heeft gedaan tegen' een groote mogendheid en dat hier dus een kwestie van buitengewoon belang aan de orde is gesteld. Maar zoo heet het dan, in alle kringen wordt er nadruk opgelegd dat het in Engeland ge- uite verlangen naar een behandeling van de zaak voor den Volkenbond, geenszins wijst op pro-Grieksche of anti-Italiaansche ge- zindheid. Het gaat om iets veel hoogers. Het gaat om de toekomst van den Volken bond als een- kracht in de wereld en om de vraag van vrede of oorlog in Europa. De opvatting van de Fransche regeering inzake het ItaliaanschGrieksche conflict schijnt te zijn, dat de grootste kans op een vreedizame oplossing ligt in de behandeling door den Gezantenraad. Deze opinie is zegt het Hbld. niet gegrond op gebrek aan sym- pathie of wantrouvyen betreffende den Vol kenbond, maar op het feit, dat de jurisdictiei van den Gezantenraad naar het resume van het Grieksche antwoord valt op te maken, door de beide betrokken landen zou worden aanvaard, terwijl Italife ernstig bezwaar heeft tegen behandeling voor den Volken bond. Daarom wordt te Parijs officieel na druk gelegd op het iniergeallieerde karak- ter, dat het conflict heeft, aangezien de ver- moorde Italiaansche officieren deel uitmaak- ten van een* intergeallieerde commissie, en betoogd, dat daarom de jurisdictie van den Gezantenraad, die zooals de zaken thans staan de meeste kans van slagen heeft, ook volkomen geeindigd is. De „Temps", die in dezen de officieele op vatting wel het best weergeeft, overdxijft die echter wellicht een beetje door te betoogen, dat interventie.van den Volkenbond thans niet op haar plaats zou zijn, omdat ze dan had moeten worden ingeroepen op het oogen blik, dat de drie Italiaansche officieren ver- moord waren en niet nu Italie Korfoe bezet heeft. Daaruit blijkt de partijdigheid van Engeland, dat zich steeds verzet heeft toen Frankrijk de macht van den Volkenbond wilde uitbreiden, maar die nu wil misbrul- ken om Italie tegen te werken. Wil de Vol kenbond zijn bestaan niet in gevaar bren- gen,- dan moet hij thans zoo verstandig zijn, uitstel te zoeken en de zaken niet te bruskee- ren. Lijnrecht aan deze opinie tegengesteld is het betoog van den „Journal des Debats", dat de Volkenbond intervenieeren moet; ook al wordt dat niet door de beide partijen ge- vaargd of goedgekeurd, omdat het hier een nu of nooit geldt. Zijn prestige zal voor goed geschokt zijn, als het niet ingrijpt, want het betreft hier een geval, waarin, zoo als het militaire reglement zegt, een niet- handelen op zichzelf reeds onteerend is. Het blad waarschuwt tegen pogingen om politiek voordeel te slaan uit een wijziging van de machtsverhoudingen in de Middellandsche Zee, welke uit de bezetting van Korfoe voort- vloeit, omdat het reeds vac' het standpunt van het zuiver Fransch belang nooit goed1 kan zijn, goedkeuring te hechten aan een geweladaad, die het evenwicht verstoort. Uit Athene wordt gemeld: Na afloop van een plechtigen rouwdienst in de kathedraal voor de slachtoffers op Korfoe, hield een groote menigte, met ontplooide banieren, een heftige betooging tegen Italie. De Italiaan sche vlag werd verbrand. De menigte dreig- de de Italiaansche legatie te bestormen._ Zondagmiddag heeft de Joegoslavische ezant te Rome een bezoek gebracht aan ussolini om dezen, naar verluidt, namens zijne regeering te verklaren, dat het Grieksch Italiaansche incident niet den minsten In- vloed zal hebben op de betrekkingen tus schen Italie en Joegoslavie. g-e M DE AARDBEVTNG IN JAPAN Terwijl alle Yerbindingen met Tokio zijh onderbroken, komen te Osaka oobevestigde berichten binnen, dat Tokio geteisterd werd door een typhoon. Deze verminderde kort voor den middag, toen plotselitig -hevige aard- schokken volgden De schokken namen in he- vigheid toe en brachten in die stad een vol komen chaos teweeg. Er ontstond een pani- sche schrik onder de bevolking, daar aan alle zijden branden uitbraken. Uit Yokohama wordt bericht, dat deze stad om half negen des morgens nog in brand stond en dat toen vrijwel alle .groote gebou- wen in de stad waren verwoest. Door het aan- stormende water zijn vele huizen weggesla- gen, terwijl een groot aantal stedien aan den voet van het gebergte werden verwoest. De spoorwegtunnel en de bruggen werden op vcrscheidene punten vernield. Ook op een groot aantal zomerverblijfplaatsen werd groo te schade aangericht. Te Atami zijn circa 600 menschen om het leven gekomen en te Gotem- ba ongeveer eenzelfdie aantal. De schokken waren het hevigst te Hakoene. Volgens de verhalen der vluchtelingen wer den vele gebouwen reeds door den eersten schok verwoest. Draadlooze berichten uit Tomioka melden, dat de brand te Tokio Zondagmiddag be- dwongen was. De geheele arbeiderswijk is vernield'. Telegrammen uit verschillende bronnen be- vestigeni, dat de aardbeving in japan die he- vigste,' die ooit werd' geregistreerd, is ge- weest. Te Tokio is de krijgswet afgckondigd. Meer dan honderdduizend personen zijn je Tok'o en Yokohama omigekomen, terwijl er in de laatstgen'oemde plaats 200.000 dakfoozen zijn. Een correspondent van een te Osaka ver- schijnend blad1 beschrijft die tafereelen, welke zich te Tokio hebben afgespeeld. Hiji zegt o a. Des ochtends vroeg stond er een hevige wind De hemel was bewolkt en het was zeer warm Tegen den middag had er een gewel- di'ge aardbeving plants, welke gevolgdl werd' door nog tien andere schokken. Alle wonin- gen werden geheel of gedeeltelijk vernield. De menschen vluchtten uit de huizen. Spoedig waren de straten en pteinen vol. met vluchte lingen. De steeds terugkeerende schokken duurden voort tot zonsondergang. Op ver- .ochei'dene plaatsen brak brand1 uit. De vlam- meti werden door den hevigen wind naar alle richtingen verspreid. Het was ommogelijk de branden meester te worden, daar er op het kritieke moment niet voldoende waiter be- schikbaar was. De correspondent schat het aantal met den grond gelijk gemaakte gebouwen en woonhui- zea op ongeveer 200.000. Op tal van plaatsen in dc stad woeden de branden nog voort. Het bericht, dat de prins-regent Hirohito in veiligheid ia, wordt bevestigd. De keizer en die kcizerin vertoeven te Nikko, ten' Noorden van Tokio. Er is gebrek aaii med'ische in- strumentea en verband- en geneesmiddelen. Ook ievcnsmiddelen zniji niet in voldoende mate aanwezig. Wederom is de kuststreek van Zuid-Oost Japan, waar Tokio en Yokohama in gelegen zijn, geteisterd door een hevige aardebeving. Hoewel Tokio en Yokohama wel eenigszins gewend zijn aan aardibevingen en volgens of ficieele opgave Tokio er gemidideld 90 per jaar te verdi^ren heeft, gaan de meeste van deze schokken onopgemerkt aan de inwaners voorbij of hoogstens wiegen' de huizen even zachtjes mee met de trillingen van de aarde Er is wetenschappelijk vastgesteld, dat de streken van Japan, grenzeude aan de Zuidi- zee, zeer langzaam lxiven den z,eespieg|d rij^- zen en de streken grenzende aan de kusteix van de Japansche Zee (Westetijk Japan) lang zaam dalen. De Zuidzee-districten lijden het meest van aardschokken, waarvan de oorsprong meestal te zoeken is op den bodfem van de Zuidzee, met als gevolg dat ze dan vaalk gepaard gaan met vloedgolven, die door de kustbewoners haast nog meer gevreesd worden dan aardbe- vingen Vastgesteld is, dat elke zes en een half jaar gemiddeld, een ernstige aradbeving Japan teistert. In 1855 werden op 11 November 50.000 huizen in Tokio vemaeldi en 6700 men schen gedood1 bij' een van de ergste aardibe vingen die Japan ooit kende. In 1884 en 1894 werden wederom ernstige schokken ge- voeld', doch zonder dat er slachtoffers direct door de aardbeving vielen. In beide gevallen werden menschen1 in de ontstane paniek ondler den voet geloopen of doodgedrukt. Op 8 December 1921 werden Tokio en Yokohama wederom bezocht door hevige aardschokken, die den gchcricn macht aachiel- den, doch zonder dat er d'ood'en te betreuren waren. Dat was de ergste aardbeving die in dte laatste 27 jaar was waargenomen, maar gelukkig liepen de trillingen toen in hori- zontale richting, waard'oor de schade alechts gering was. Japan's grond' schijnt nog niet tot groote diepte gestold te zijn, getuige ook 400 vulkanen die er zijn, waarvan 50 steeds rriti of meer werkend. Wat het gevaar voor het modierne Japan grooter maakt, is, dat men in die handielsr centra af gaat wijken van den ouden.beproef- den bouw van houten huizen met elastiysche voeging van de bintcn en balken. De groote maatschappijen in Tokio en- Yokohama bou- wen nu grootsche gebouwen van/ staal en be- ton, zooals b.v. in de handtelswijk Marounn- chi te Tokio tot veertien verdiepingen toe. De oude Japannners schudden er het hoofd over en zeker is ieder bij1 elke aardbeving in ang&tige spanning heo die geweldige gebou wen het eraf hebben gebracht. Zijn dit keer heftige verticale schokken door den bodiem van Tokio en Yokohama getrokkem, dan is de mogelij'kheid van groote verwoesting niet uitgesloten. En de paniek bij een ernstige aardbeving in Tokio en Yokohama, met resp. 2 Vi millioen en 450.000 inwoners, is haast nog erger te vreezen dan de aardbeving zielf. Zijn de schokken erg geweest, dan moeten er onder de vele duizenden vreemdel'ingen, die vooral in Yokohama en ook in Toldo wonen, 'inoctwijfeld veel slachtoffers zijn Te Yokosoeka kon een vliegenier geen' en- kcl huis waamemen. Ook de marinekazerne fe Yokxvsoeka is blijkbaar met den grond gelijk gemaakt. Enosjima, eeu der heilige Japansche eilanden en een druk bezochit vacantieoordi, alsmede het Kamekoera-district staan onder water. De vlieger veticlaarde, dat het moeilijk was over de stad te vliegen wegens de hitte en den vcrs'tikkenden rook. Te Nikko, waar de keizer verblijf houdt, werd geen' ernstige schadie aangericht. Het paleis is opengesteld voor op- neming van vluchtelingen. Een offider van het Japansche ministerie van Oorlog, per vliegtuig te Osaka aangeko- men, rapporteert, dat de commandant van Osaka in verband met den toestand1 te Tokio, om steunmaatregelen verzoekt, o. a het toe- zenden van levensmiddfelen Het ministerie van Marine zendt draadloos instructies aan oorl'ogsschepen, om de geteisterde gebieden te hulp te Snellen1. Naar gemeld wordt, zijn de gebouwen der ministeries van buitenlandsche zaken, finan- cien en opyoeding verwoest. Een; bericht uit Sjanghai meldt, diat bijl de instoriing van den tunnel te Sasaki, welke de grootste van Japan is, zeshonderd menschen omkwamen. Naar gemeld wordt, stortte een meelfabriek nabij den Fuji-berg in, en werden 8000 werk- lieden onder de pumhoopen bedolven. In Hakome, een vermaard vacamtie-oord id de bergenis het aantal levenden gemakkelij- ker te tellen, dan dat der dboden. Zondagmiddag om 1 uur werden te Yoko hama opnieuw verschillende schokken ge- voeld, terwijl een aantal vulkanen in werkrng zijn. Een persvertegenwoordiger ontmoette te Hakone een aantal buitenlandsche vluchtelin gen, die geen cent op zak en geen voedsel iiadden. Sommigen van hen waren gewond. Zij, vertelden, dat ongeveer 40 vreemdelingen te Hakone zijn omgekomen. Gemeld wordt, dat bruggraal Taihahasji en 20 andere vooraanstaande ledea van de Sei Joe Kai-partij gedood zijn, terwijl zij Zater- dag op een comerentie bijeeni waien. Het gebouw dier Japansche Bank te Tokio is verwoest. Er begimiti hongersnood te komen. daar er, niet voldoende levensmidldelea, met name rijst, meer beschikbaar zijn. De verwoesting van de Japansche Ihoofd- stad heeft zoodanige vormen aangenomen, dat de regeering overweegt voorloopig Kyoto, in Zuid-Japan, als hoofdstad tekiezen. Alle vuurtorens in de baai van Tokio zijn onbruikbaar geworden. Om deze reden is de scheepvaart aldaar zeer gevaarlijk. Reuter .meldt uit Osaka; Men neemt hier aan, dat er minstens duizend ton rijst te Tokio noodig zijn De beschikbare hoeveelheid is niet bekend De autoriteiten hier doen het ui- terste om een- groote hoeveelheid naar Tokio te verschepen. Inmiddels stijgen die rijstprij- zen. De „Times" beldt dat bij het ministerie van buitenlandsche zaken en de Japansche abassade te Londen zicrgisteren tooneelen voordeden die herinnerden aan de oorlogsda- gen. De moeders en vrouwen van Engelschen, die in Japan vertoeven, kwaraen in menigte opdagen om nieuws te vragen. Roerende too neelen dieden zich voor. Men kon hun geen anderen raad geven dan maar af te wachten. De Koning van Engeland heeft het volgen- de telegram gezondien aan den keizer van Ja pan: „Ik haast mil, uiting te geven aan het afgrijzen, waarmedC ik keunis heb genomen van deb erichten omtrent de ontzettende ramp, welke uw land heeftg etroffen door de aard beving en de verschrikkelijke gevolgen er van te Tokio, Yokohama en andere plaatsen. Ik voel innig met Uwe Majesteit mede bij deze ontzettende catastrofe, welke het verlies van duizenden van uw volk, groote schade aan elgendommen en onzegbaar lijdea heeft veri oorzaakt." Aan de sympathie der wereld' werd uil gegeven in een resolutie, welke kister aangenomen bij de opening van de zitting van de Volkenbondsvergadeiing te Geneve. De resolutie werd ingediend door den Austra- lischen gedelegeerde Joseph Cook, die op- merkte, dat Australia als buur van Japan dit land heeft leeren waardeeren. Het Engidsche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft sedert de ramp plaats had geen directe telegrammen ontvangen en men wacht met ongeduM op berichten betreffende het lot van dten Engelschen gezant en zijn staf en dat van de ongeveer 2000 Engel schen, die in Japan gevestigd zijn. De Japansche ambassade te Louden, die gewoonlijk dagelijks een telegram uit Tokio ontvangt, heeft sedert Vrijdag niets verno- men. Er wonen 2000 Engelschen te Tokio, maar slechts van eon hunner heeft men iets vernomen. Deze, een missie-secretaris, Bar- viay genaamd1, heeft het volgende aan zijn familie geseind: „Ongekwetet aardbeving", verder zijn naam er onder en geen woord meer. Men1 neemit aan, dat ook overige le- d'en van de missie gered zijn en» dat dit te danken is aan het feit, dat de missie in dezen tijd van het jaar gewoonlijk met vacantie in de provincie vertoeft De Japansche directeur van een belangrijke Qty-firma, die morgen naar Japan vertrekt, wees er op, dlat de Europeesche wijk van Yokohama op en heuvel nabij de stad is ge- bouwd, en dat de huizen beter gebouwd zijn dan de Japansche huizen. Er is weinig ge vaar, dat eeu brand in het Japansche centrum de huizen op den heuvel zou bereiken, maar het voornaamste gevaar ligt in de gasJeidling, wel'ke in alle huizen voorkomt De Londensche avondbladbn wijden hun voorpagina aan de ramp in Japan, maar het nieuws is over het geheel nog zeer schaarsch. Het Japansche ministerie van Binnenland- sche Zaken heeft order gegeven voor het on- middellijk transport van timmerhout en an der bouwmateriaal naar Tokio De meeste buitenlanders te Tokio en Yoko hama woonachtig, vertoefden in vacantie- oorden zooals Nikko en Karuizawa toen de ramp plaats had. Uit Karuizawa wordt be richt, dat de schade aldaar niet groot is. Het lot van de ambassades en legaties is onbekend. Geruchten zeggen, dat de Britsche, Amerikaansche en Fransche ambassades zijn verwoest. Het lot van de consul a ten te Yoko hama is eveneens onbekend, maar men veron- dersteltt, dat zij1 alle totaal verwoest zijn door de aardbevingen en branden. Het is merkwaardig, dat men absoluut zonder nieuws is met betrekking tot de sche- pen, die voor Yokohama lagen. Zaterdag la- gen daar verschddene groote mailbooten. Alle Japansche troepen, die men ter be- schikking neeft, zijn naar net tooneel van de ramp overgebracht om de orde te bewaren en de branden te bestrijden. Te Toldo en Yoko- eb den staat van beleg. hama hebben plunderingen plaats gehad, hetgeen geleid heeft tot de afkondiging van Gemeld wordt dat Tokio levensmiddelen heeft voor vijf dagen. Het probleem der voed- selvoorziening is zeer ernstig. Verscheidene marine-schepen zijn op weg naar Yokohama met rijst en andere noodzakelijke levensbe- hoeften en buitenlandsche oorlogschepen aan de Chineesche kust hebben order ontvangen om met medische en. andere artikelen naar Japan te vertrekken. De bekende badplaats te Atami, vermaard om haar heetwaterbronnen, is totaal verwoest en 700 menschenlevens zijn daarbij! verloren gegaan. Gemeld wordt, dat prins Matsukata te Ka- makoera overleden is ten gevolge van de ver» wondingen, opgeloopen bij de aardbeving. Zoowel het Italaansche als het Fransche gezantschap zijn vernield, De prefecten heb ben bevelen uitgevaardigd, waarbij voedsel, bouwmaterialen, medische voorraden en ar- beidskrachten worden gerequireerd. Het Koninklijk observatorium te Uccle deelt mede, dat het geheele gebied van Japan nog steeds trilt. De seismografen van het op- servatorium te Uccle registreerde nog dne schokken gedurende den dag van 2 Septem ber en wel om 2 u. 59 min., en 9 u. 39 min. 's ochtends en om 10 u. 51 min. 's avond-i. De eerste van deze schokken was tamelijk heftig, de twee anderen waren minder heftig. Men is te Parijs zonder eenig bericht van den gezant te Toldo, meldt het Hbl, den be- kenden dichter-diplomaat Claudel, en het per- soneel der ambassade. Men vreest dat de bouwvallige toestand van het gebouw wel eens tot ongelukken kon hebben aanldding ^effeven. De „Times" meldt de volgende bljzonder- heden over Tokio en Yokohama; Toldo is een der grootste steden der wereld; het is een stad die in twee deelen is verdeeld: Yamanote en SMtamacM, de hooge en de la- ge stad. De huizen zijn deels Japansch deels Euro- peesch, maar grootendeels zijn ze gebouwd van zeer brandbaar materi'aal. In vde buur- ten zijn de woningen gebouwd uit hout, pa pier en stroo. Yokohama is lang zoo imposant niet. Het bestaat uit kleine nauwe straatjes, die slecht geplaveid zijn. Het is naast Osaka de voor naamste Japansche haven. De havenaanleg is modern; schepen met de grootste diepgang kunnen er binnen loopen. Het aantal scheep- vaartkantoren, binnen- en buitenlandsche, is enorm groot. Het vreemdelingenkwartier, de Bluff ge naamd, is modern aangelegd en bestaat uit mooie huizen en gebouwen. In 1866 werd deze havenstad door brand vernield, waarbij tallooze slachtoffers vielen. De „Times" geeft een overzicht van de eroote aardbevingen In de laatste 25 jaren, dat wi] hier laten volgen. St. Pierre 1902 30.000 dooden Kangra Valid 1902 20.000 dooden San Francisco 1906 4.000 dooden Kagi (Formosa) 1906 5.000 dooden Messina en Reggio 1908 77.000 dooden Konstantinopel 1912 12.000 dooden De Abruzzen 1915 24.000 doodien Chili 1922 1.000 dooden Perzie 1923 4.000 dooden EEN REDE VAIN STRESEMANN. Rijkskanselier dr. Stresemamn, die te Stutt- art voor een klein.gezelschap van genoodig- Jen, bestaand'e uit politieke persoonlijkheden uit Zuid-DurtschlandJ, een politieke redevoe- ring gehouden. V66r hem had1 de staatspresident van Wurt- teniberg, dr. Hieber, het woordl gevoerd en de verzekering gegeven' van de onkreukbare trouw van Wurttemberg aan het Duitsche Rijk. Stresemamn' begon meit zijn dank uit te sprekeo voor dfeze verzekering. Hij wees voodts op den hoogen emst van dlen1 tegenwoordigen tijd!, welke slechts deze troost bied't, dat de grootste kraohten van een volk door zijn noodl ontstaan. De buiten landsche politick van de regeering kan er dan ook slechts op gerieht zij'n, het Duitsche volk zijn vrijheid en den Duitschen staat die souvereinitei't over de bezette gebieden terug te geven. De geallieerddn eischen garanties van Duitschland, dat de verplichtkigen zul len worden' nagekomen en de tegenwoordige regeering is bereid, het geven van productieve pandten te aanvaarden, welke panden zij zoo wel uit het bezi t van den staat als'ook uit het particuliere bezit wil putten. Stresemann merkte op, dat Poimcard in zijn jongste rede nieuwe ideeen had genoemd en van Duitschland een' voorstel had ge eischt, dat aan het Fransche program gelijk- waardig zou zijn. Tegenover dezeni eisch sielde Stresemann deze vraag,,Wat wil Frankrijk?" en zijn antwoord1 is, dlat Frank rijk het stichten van een intemationale maati- schappij aam den Rijn en de overgave van Duitsche m'ljnen in het Ruhrgebied 'aan Frankrijk als panden verlangt. Hiertegeno'ver formuleerdfe Stresemann de volgende stellingen: Indien Frankrijks bedoiev- lingen geen politieke, docd slechts. economi- sche en finanrieele zijn, moet de garanltie van alle Duitsche spoorwegem en (ten geheelen Duitschen nota die aanbtedt, ten minste ge- lijkwaardig zijn als de door Frankrijk ver- langde afzonaeriijke panden. In de Bel'gische antwoord-nota aan' Enge land daanentegen vindt Stresemann de ge- dachte uitgedrukt, welke ook zijn eigen mee ning in zooverre dekt, als daarin gezegd wordt, dat de bezetting van het Ruhrgebied slechts moet duren tot het oogenblik, waarop de Duitsche panden effecticf zullen1 zijn' ge worden. Deze zelfde gedaclite vindt de rijks kanselier ook in de openbare meening in En geland en Italie. Doch dit is volgens dr. 1 Stresemann het belangrijkste, dat de moge- ALRMAARSCHE CODRAMT. ni( l

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1