DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Regeeringsjublleum van de Koningin No. 209 Honderd tgf en Ifrintigite Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et. Adyertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam €9, Tel. Administr. No. 3. Bedactle No. 33. WOENSDAG Dtrccteur0. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA, 5 SEPTEMBER Buitenland, ©emengd NlfTiws, Bit muMMr aft 2 HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIS EN GRIEKENLAND, De Grieksche regeering stride Maandag- avond aan den gevolmachtigde van Frank- rijk het antwoord ter hand op de nota van de Gezantenconferemtie. Het antwoord rust op de navolgende grondslagen: ten eerste vraagt het de samenstelling van een Internationale commissie van onderzoek om op Albaansch gebied navorschingen te doen en deelt tegelijkertijd mede, dat alle actieve navorschingen, verricht door de Grieksche autoriteiten, niet tot ontdekking van den moordenaar hebben geleid, noch de redenen van de misdaad hebben vastgesteld; ten tweede vraagt het dat de Gezanten- conferentie al haar invloed zal aanwenden om Italie te nopen de geeischte schadever- goedingen en genoegdoening in te trek- ken; ten derde vraagt het de onverwijlde ont- ruiming van Korfoe. Het Grieksche antwoord spreekt niet van genoegdoening en schadevergoedingen, door Griekenland aan ItaliS voor den moord op de missie te geven. En zonder dit zal de Gezanten-Conferentie zeker niet tot interven* tie bereid zijn, daar de slachtoffers vielen bij een werkzaamheid, hun door den Ge- zantenraad opgedragen. Hoe het met het andere beroep van Grie kenland, n.l. dat op den Volkenbond, zal af- loopen, is nog niet te zeggen. Een beslissing zal niet gemakkelijk vallen, want trekt de Volkenbond zich de kwestie aan, dan zal waarschijnlijk Italie als lid bedanken, en doet hij dit niet, dan zullen de Scandinavische landen misschien uittreden, zeer stellig al- thans Zweden. Bij het een zoowel als het andere zou het aanzien van de Volkenbond sterk dalen en zijn invloed, die toch door de afzijdigheid van eenige groote landen al niet te groot is, nog weer verminderen, iets wat voorkomen moet worden, wil men den Bond doen zijn wat men zich voor- stelt: een instituut tot behoud1 van den vre- de. De Petit Pariaien" beveelt daarom aan, dat de Gezantenraad in de kwestie een be slissing neme. Maar dan zullen toch beide partijen vooraf moeten verklaren zich bij de uitspraak neer te leggen, en of Italie daar- toe bereid zal zijn, is nog zoo zeker niet, daar Mussolini al in een interview verklaard heeft dat Italie op Korfoe zal blijven totdat Griekenland betaald heeft. Hij haalde hier- bij al oude Italiaansche eigendomsrechten op het eiland aan met te zeggen, dat Korfoe vier eeuwen geleden aan Venetie behoorde. Onder dergelijke uitlatingen zijn al meer- malen annexaties verdedigd. De Amerikaansche bladen zijn over het al- gemeen over het optreden van Italie niet zeer goed te spreken. Zij keuren het af, dat een groot land een kleinen staat aanvalt. In Italie is ontevredenheid ontsiaan over de houding van een groot deel der Engel- sche pers, een houding die men pro- Grieksch hoemt. Vanuit LondeU komt nu een verdediging van die houding. Zij is, zoo heet het, niet pro-Grieksch noch anti-Itali- aansch. Indien zij met een naam moet wor den aangeduid, zou men haar pro-Volken- bond kunnen noemen. Men had en heeft nog steeds een open oog voor Italie's recht op volledige genoegdoening voor de gepleegde moorden. Toen Italie een beroep deed op de Gezantenconferemtie om een actie in te stel- len, verleende de Britsche vertegenwoordi- ger in den Raad onmiddellijk in een scherp gestelde demarche zijn medewerking. De ge zantenraad kan nog altijd een onderzoek en een actie instellen met betrekking tot de moorden. Het bombardement en de bezetting van Korfoe echter schiepen een toestand, lig- gende buiten de bevoegdheid van den Ge zantenraad. Het beroep op den Volkenbond was ten zeerste gerechtvaardigd en kon niet worden genegeerd. Te Londen neemt men aan, dat de zaak van levensbelang is, niet slechts voor het bestaan van den Bond, doch ook voor de veiligheid der kleine naties. Er zijn alle teekenen, die er op wijzen, dat de Britsche regeering het Convenent zal ophou- den en de daarin vervatte verplichtingen zal respecteeren. Naar de „Grazer Tagespost" uit Belgra- do meldt, heeft de Grieksche gezant de Zuid- Slavische regeering een nota van Grieken land overhandigd, waarin het mededeelt, bij den Volkenbond alle stappen te hebben ge- daan voor een vreedzame oplossing van het conflict, doch dat Griekenland, wanneer de- ze stappen geen resultaten zouden opleveren, bereid is de souvereiniteit van den Griek- schen staat zoo noodig met de wapenen te verdedigen. Het conflict blijkt dus nog altijd gevaarlijk te zijn. DE AARDBEVINO IN JAPAN. Verklaring van een Japansch blad. Het Japansche blad Mainitschi schrijft: Japan is voor den tijd eener generatie te- ruggeworpen. Het is geene groote mogend- heid meer maar eene mogendheid van den vierden rang. Het heeft geene financieele re serves, daar de grootste maatschappijen, met inbegrip der verzekeringsmaatschappij- en en eene der grootste banken, geruineerd zijn. Verschillende mogendheden, Engelana, Frankrijk, Amerika enz., zijn bereid hulp in geld en goederen te verleenen. Schepen zijn reeds op weg naar of aangekomen in de ge- teisterde gebieden. Ook de Japansche regee ring neemt alle mogelijke maatregelen om- trent de voedselvoorziening, handnaving der rust en orde en de wederopbouw van de ver- woeste steden. Volgena officieele berichten zijn in Tokio 350.000 huizen verwoest. Al- daar zijn hongeronlusten uitgebroken. De gendarmerie was verplicht van de sa- bels gebruik te maken. De beroemde Ryogo- kabrug stortte in, terwijl duizenden vluchte- lingen er over trokken, zoodat een groot aan- tal hunner werd gedood. Volgens mededeelingen van een ooggetui- ge van de verschrikkingen te Tokio stierven verscheidene vluchtelingen tengevolge van de hitte, door den brand veroorzaakt. Er de- den zich verscheidene gevallen van krank- zinnigheid voor; de krankzinnigen sprongen in de rivier, waarin ontelbare lichamen ronddrijven. Verscheidene bruggen stortten onder het gewicht der vluchtenden in. De partem zijn overvol. De menschen verkeerden in een paniekstemming en liepen ouden, zie- ken en kinderen onder den voet. Nog altijd is niet bekend, welk lot den Duitschen gezant in Japan, dr. Solf, getrof- fen heeft, Totpogtoe heeft het departement van Buitenlandsche Zaken geen berichten ontvangen. De consul van Frankrijk te Sjanghai, wien de minister van buitenlandsche zaken had opgedragen zich in verbinding te stellen met de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk in Japan, kreeg van geen enkelen hunner antwoord Volgens te Londen ontvangen berichten zouden twee Japansche ministers het leven hebben verloren bij de aardb'eving. Het is nog steeds voor schepen onmogelijk om de haven van Yokohama te bereiken, daar nog telkens grondverzettingen plaats hebben. Het eiland Izoe voor de haven van Yohoha- ma is geheel verdwenen. Naar de Times uit Tokio vemeemt loopt het gerucht, dat de eerste-minister, Yamamo- to, vermoord is. Volgens mededeelingen van passagiers van het stoomschip Koreamura zijn slechts 40.000 menschen te Yokohama overgebleven van een bevolking van 425.000. De rest is gedood of gevlucht. Een der prinsessen van het keizerlijk huis is gedood' bij het instorten van haar villa te Odawara. Twee andere prinsessen zijn ge dood te Kamakoera. Het Britsche gezantschap te Tokio te tot den grond toe afgebrand. De ambassadeur vertoeft in Engeland en de zaakgelastigde Palairet, die buiten Tokio woont, te onge- deerd. Tokio te nog ge'fsoleerd, ofschoon de trel- nen de stations nabij de hoofdstad bereiken. Nu en dan hebben nog aardschokken plaats en een der schokken verwoestte gisteren de stad Vawangchi, waarbij 6000 huizen wer- den vernield. Er is maar een telegraaflijn tusschen Tokio en Osaka in gebruik, maar vliegtuigen onderhouden thans een geregelde verbinding. Kobe schijnt bijna ongeschonden te zijn. Men heeft te Washington met verlichting vernomen, dat, hoewel het gebouw van het gezantschap der V. S. te Tokio geheel ver nield is, geen enkel lid der ambassade't le ven heeft verloren. Volgens de laatste berichten meldt Reuter uit Tokio: Maandag woedde de brand te Tokio nog steeds. Anaerhalf millioen inwoners zijn aan den honger ten prooi. Alle bruggen te Tokio zijn verwoest. Drieduizend vluchtelingen, die zich op een brug bevonden, toen deze in- stortte, zijn verdronken. De rivier is vol Tij- ken. Het aantal slachtoffers wordt op 500.000 geschat. Japan heeft, zooals bekend, vele hevige aardbevingen doorstaan, doch sedert 1896 is er niet zulk een groot verlies aan men- schenlevens geweest. Voor dien tijd vonden de ergste schokken plaats in: 1885 waarbij gedood 6700 te Tokio. 1891 waarbij gedood 17175 te Mino en Owari. I 1896 waarbij gedood 9247 te Sanriku. De hevigste aardbeving in de laatste 20 jaar is geweest die te Tokio en Yokohama in April van het vorige jaar gedurende het be- zoek van den Prins van Wales aan Japan. KORTE BERICHTEN. De schrijnende nood onder de Duiitsche geestelijkheid blijkt uit het feit, dat een ka- pelaan uit het bisdom Keulen, dokter in de filosofie, werk heeft gevraagd en verkregen op de Domaniale mijn te Kerkrade. Thans zijn alle particuliere banken te Dusseldorp gesloten, daar wegens het beslag leggen op nieuw uitgegeven noodgeld de betalingsmiddelen ontbreken. De Franschen hebben nu zelf banken geopend, waar bui tenlandsche deviezen tegen stedelijk noodgeld kunnen worden ingewisseld. De Belgische bezettingsautonteiten hebben uit het rijksbankfiliaal te Duisburg 50 milliard mark in beslag genomen als het bedrag, dat nog ontbrak aan de boete, opge- legd wegens de ontploffing op de Hochfelder brug. Het bericht, ate zouden de Franschen het postverkeer in het bezette gebied voor acht dagen hebben stopgezet, wordt niet be- vestigd. Naar uit Rome bericht wordt, is de eerste Engelsdhie kruiser voor Korfoe aange komen. Het Berlijnsche communistische orgaan de Rote Fahne i» op grond der wet tot be- acherming der republiek van 4—10 Sept verboden- De Turkscbe nationale vergadering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij de vre- destoestand hersteld en het leger op voet van vrede teruggebracht wordt. De ontruiming van Konstantinopel door de Engelsche troe- pen vordert snel. De Nederlancteche kolonies in tal van buitenlandsche steden hebben op geestdrufti- ge wijze het regeeringsjubile van koningin Wilhelmina herdacnt of daarvoor schitteren- de plannen gemaaki. Ook de bladen1 in het buitenland herdenken het jubild in warme bewoordingen. Gister werden weer twee groote mijnen in het Ruhrgebied, nl. de Shamrock en Eikel, bezet. In het mijngtoied is alles rustig. Alle arbeiders zijn weaer aan het werk gegaan, behalve zij, die niet bij den bond van mijn- werkers zijn aangesloten. De einduitslag van de Iersche verkie- zlngen te ate volgt: regeeringspartij 63: re- publikeinen 44; onafhankelijken 15; labour 15; agrarier 15 zetels. Zaterdag zijn de deelnemer# aan het internationaal congreg van oud-strijders Hit de geallieerde landen te Brussel aangekomen en daar door de Belgen ontvangen. Schnittler, de intellectueele leider van de Kapp-Putsch, is in een pension te Miin- chen gearresteerd. De gemeenteraad van Aken heeft beslo- ten doodkisten van gips en van cement te la- ten vervaardigen en die beschikbaar te stellen voor degenen welke door de hooge houtprij- zen geen houten doodkisten voor humne overledenen1 meer kunnen koopen. Overal in het bezette gebied hebben de Belgen Duitsch geld in beslag genomen. Op de diverse kantoren der rijksbank alleen reeds 850 milliard mark. Te Dusseldorp is de „Ruhrziekte", buik- loop, epidemisch uitgebroken. In de afgeloo- pen week werd van 500 ziektegevallen aan- gifte gedaan en zijn 7 lijders bezweken. Te Duisburg is een separatistische bs- tooging door de Duitsche politie verstoord. Te Bochum is betooging van 2000 communisten uiteengedreven door de politie, die gebruik maakte van haar wapens. Er zijn betoogers gewond. De intockt in de hoofdstad. De voorbereiding. Het is vandaag de groote dag, de dag van den intocht. Maanden achtereen is daar op het kantoor van Blaauwhoeden-Vriesseveem aan de Heerengracht geconfereerd. Er zijn daar door den Voorzitter van het Centraal Bestuur van de Huldigingscommissie, den heer C. G'. Vattier Kraane, plannen gemaakt, waarbij honderden en nog eens honderde per- soen van allerlei Vereenigingen hem met raad en daad hebben bijgestaan. Zelfs heeft men uitgemeten den intochts- weg in de lengte, zoowel ate in de breedte. Er moest immers berekend worden hoeveel menschen zich in het geheel achter den Ko- ninklijken Stoet zouden kunnen aansluiten, om als aanstonds de stoet op den Dam aan- komt alle deelnemers dit groote nationale plein te laten opmarcheeren. Met hoevele details de organisatoren wel heben rekening te houden, valt natuurlijk niet te vermelden, maar leder begrijpt, dat juist de kleinigheden volkomen in orde moe ten zijn, om het geheel te doen slagen. Nu is men dan eindelijk uit-geconfereerd en het met veel moeite ontworpen plan van den intocht, dat naar ieders verwachting het schoonste ntunmer zal worden van het gehee- le jubileumprogram, staat thans uitgevoerd te worden. De drukte langs den intochtsweg. 't Is reeds vroeg vol in de geheele stad. Langzaam aan trekt ieder de richting uit van den weg, waarlangs de intocht zal plaats hebben. Alle voorbereidingen zijn ge- troffen, zoowel offideel ate meer huiselijk. Wanneer ook wij in die richting gaafl, zien we, dat bij vele particulieren de ramen zijn weggenomen, zoodat men gemakkelijker den stoet kan gadeslaan. De politie is druk in den weer, vooral bij het punt van aankomst, het station Willemspark, orde te brengen in de steeds aangroeiende menigfe. Aan de ver eenigingen, die met hun vaandels langs den weg zullen geschaard staan, worden hun plaatsen aangewezen. Inderdaad krijgt door die vaandels de weg een nog meer feestelijk aanzien. Ongeveer 6en uur wordt overal den rijver- keer langs den intochtsweg stopgezet; geen auto mag er meer rijden, de tramdienst heeft niet meer plaats. De menigte blijft echter in beweging. Steeds voller wordt het overal. Alle vensters in den omtrek worden bezet; zelfs op de daken der huizen hebben heele kolonien zich genesteld. Meer en meer komt er ate het ware een vaste muur, waardoor de weg zich duidelijk gaat afteekenen. Zoo nu en dan gaat reeds een officieele auto naar het station Willems park. Hoe meer het uur van aankomst na dert, hoe meer officieele personen aan het station komen. Uit de verte klinkt reeds een hartelijk gejuich. Het is de eerewacht van burgers te paard, die optrekt. Hun costuum van blauw laken met oranjestrik ip den tin kerschouder en de pantalon met goud gal on en de steek op met witte struisveeren, wekt al- gemeene bewondering. Overal worden deze ruiters, hartelijk toegejuicht. Het oogenblik van aankomst nadert meer en meer. De rij- tuigen van den stoet, voorop de witte calfeche zijn ook reeds aangekomen, Het pleintje voor het station te nu geheel door de politie ontruimd. Aan de rechterzijde van het gebouw hebben zich een aantal leaen van de feestcommissie met hun dames opge- steld. De Intocht In de Hoofdstad- Aan de andere zijde staan de leden van de Koninklijke Liedertafel „Apollo", die straks de Koningin zullen toezingen. Bij deze vereeniging hebben zich aangeslo ten deputaties van alle Koninklijke Mederta- fels met hun vaandels. Op het Station Willemspark. Het geheele perron van het Station Wil lemspark is in een bloemenprieel herschapen. Men heeft zelfs voor dit speciale doel aan den Zuidelijken vleugel van dit anders zoo rustige station een houten overkapping ge maakt om den aanblik van het „aorps"-sta- tionnetje grootsteedsch te maken. De gangen, waar de Koninklijke stoet ait- treedt, zijn met bloemen, planten en dundoek versierd. In de wachtkamer, tweede klasse, zijn de leden van de Huldigingscommissie, onder leiding van hun onvermoeiden president van het Centraal Bestuur, den heer C. G. Vattier Kraane saamgekomen. Op het perron bevinden zich verschillende autoriteiten, o.w. de Burgemeester van Am sterdam, de heer W. de Vlugt, in ambtsge- waad. Op den rechtervleuel van het station staat het Muziekcorps van de Amsterdam- sche politie opgesteld, Alles is gereed om de jubileerende Vorstin te ontvangen. De aankomst. 't Is tien minuten over tweeen, Het sein van aankomst wordt gegeven. Even is alles stil! En ate dan eenige seconden daarna de Koninklijke trein, waarop de Koinklijke Stan- daard wappert, het station komt binnenrol- len, zet het „Amsterdamsche Politie- Muziek- gezelschap onder leiding van zijn directeur, den heer Hub. Rijgersberg, het Wilhelmus, de oude toonzetting, in. Ate de tienduizenden, die buiten op het Sta- tionsplein de eerste tonen van de muziek hooren, ten teeken, dat de Koningin is gearri- veerd, klinkt een levendig hoera-geroep, dat tot op het perron doordringt. Hare Majesteit stijgt uit en wordt verwel- komd door den Burgemeester, die vervolgens den Prins en Prinses Juliana hartelijk be- groet. Toen Hare Majesteit uit den trein was ge- stapt en de burgemeester Haar begroet had, sprak hij Hare Majesteit toe. Korten tijd onderhoudt de Koninklijke Fa- milie zich met de aanwezige autoriteiten en de Koningin betuigt Hare groote erkentelijk- heid jegens de Amsterdamsche politie voor het door haar gegeven eerste feestelijk eere- saluut. Dan begeeft Hare Majesteit zich naar de met planten en bloemen versierde 2e klasse- wacntkamer, waar de leden van de Huldi gingscommissie aan de Koninklijke Famtiie worde voorgesteld. Daar blijft men een 10 tal minuten verwijlen. Op het station Willemspark. Vol belangstelling wordt gewacht dat de Koningin met haar gevolg zal verschijnen. De deuren gaan open. Er komt plotseling eenige beweging buiten. De dirigent van „Apollo" de heer Fred Roeske heft den diri- geerstok op en tusschen de planten en bloe men wordt de Koningin zichtbaar, Aan alle zijde klinkt hoerageroep en het te alsof de oranjevaandels aan de hooge masten, die het plein versieren, Haar toewuiven. Hare Majesteit buigt naar alle zijden en dan klinkt over het plein de zang van „ApoI- lo", „Geuzenvendel op den Thuismarsch", van r. L. Hemkes. Wanneer de laatste tonen van den zang zij weggestorven, stapt de Ko ningin onder luid gejuich in de witte caleche, hetzelfde rijtuig waarin zij naast Haar Moe^ der gezeten, voor 25 jaren Haar intocht deed. Nu neemt naast Haar plaats Haar Gemaal en tegenover het Koninklijk Echt paar Hun dochter. Wanneer er beweging in den stoet komt, sluiten zich daarbij dadelijk aan de vaandels van het Politiemuziekgezelschap en die van de Koninklijke Zangvereenigingen. Om en achter het rijtuig van de Koninklij ke Familie heeft zich de eerewacht geschaard. Langzaam gaat het den Amstelveenschen weg en daarna den Koninginneweg op, on der de laan van Oranje door. De Jubeltocht. Nu komt eerst de versiering op den Konin ginneweg goed tot haar recht. Op korte af- standen van elkander zijn oranje velums ge- spannen, en op kruisingen met andere stra- ten is de reeks velums afgebroken door palen met oranje doeken naar japansch model. Langzaam rijdt de stoet voorwaarts en en- thousiast klinken overal de toejuichingen, welke de Koningin en de Prinses, wuivende met de handen, vriendelijk in ontvangst ne- men. Htdde van oude vrouwen en mannen. Op den hoek van de Emmalaan blijft de witte caleche staan voor eene tribune, waarop driehonderd ouden van dagen, verpleegdea van het Diaconie Oude Mannen- en Vrou- wenhuis der Nederduitsch Hervormde Ge- meente onder leiding van Mevrouw A. M, T. de Jonge—Post, leidster van het Nederland- sche Meisjeagilde, bijeen zijn. Een der oudjes, mej. C. J. Mattiesing treedt op het Koninklijk rijtuig toe en biedt Hare Majesteit bloemien aan, terwijl de oude vrouwen en mannen op de tribune een drie- werf: „Leve de Koningin!" roepen. Ook Prinses Juliana ontvangt bloemen, die door de Kabouter, Mej. Lous Flesseman worden overhandigd. Dan trekt de stoet weer verder naar den Willemsparkweg en ook daar staat aan bei de zijden van den weg een ontzaglijke me nigte geschaard, die geestdriftig He Konink lijke Familie begroeten. Op de balcons der heerenhuizen en voor de vensters verdringt men zich, om mede te ju< belen bij het voorbijtrekken van den jubel- stoet. Stapvoets wordt verder gereden langs de Van Baerlestraat, Gabriel Metsustraat, naar het Johannes Vermeerplein. Hare Majesteit wordt toegezongen. Voor het huis van den Burgemeester wordt halt gehouden. Een meisjeskoor, bestaande uit 160 personen, zingt bier voor het Ko ninklijk Gezin de volgende twee liederen: „0 Heer, die daar des Hemels Tente spreidt" uit Valerius' ,,Gedenckclanck" en ,Zegebede" van Catharina van Rennes. Weer worden aan Hare Majesteit bloemen aangeboden en dan gaat de stoet, waarachter zich telkens de deputaties der deelnemende corporaties met hun vaandels aansluiten, voorwaarts langs de Johannes Vermeer- straat, Honthorststraat, Museumstraat, We- teringschans, Leidscheplein, Leidschestraat naar de Keizersgracht 369, alwaar voor het Weestiuis van de Ned. Hervormde Gemeente de weezen staan geschaard. Uit hun midden is een muziekcorps, onder leiding van den heer H. V. P. Schoonder- beek gevormd, dat voor Hare Majesteit ten gehoore brengt: „Geluckig Vaderland" en „0 Heer, die daar des Hemels Tente spreidt" beide liederen uit Valerius' „Gedenckclanck". Als wederom aan de Koningin en de Prin ses bloemen zijn overhandigd, wordt de ju beltocht vervolgd lags de oneven zijde van de Keizersgracht, Raadhuisstraat, N. Z. Voor- burgwal en Paleisstraat naar den Dam. Alle langs de wegen opgestelde deputaties van verschillende vereenigingen met hunne vaandels, banieren en vlaggen, hebben zich dan achter den stoet aangesloten. Het zijn in het geheel ruim 400 vereeigingen, die ieder een deputatie van zes personen hebben kunnen laten deelnemen en als het Koninklijk rijtuig den Dam opzwaait, bevindt de staart van den stoet zich nog op de Keizersgracht Op den Dam. Leeg ligt het hoofdplein van onze stad en toch is het zoo vol. Op de straat zelve wordt niemand toegelaten. Het plein te afgezet tot de lijn Dam-Rokin, maar in en op de gebou- wen is een comparte menigte. Alle ramen en daken der aanliggende gebouwen zijn dicht- bezet van de Nieuwe Kerk tot de Groote Club. De groote tribune recht tegenover het Kon. Paleis, nu met vlaggen en groen keurig ge* drapeerd, zit vol met een belangstellende menigte. Tusschen deze tribune en de afzet- ting beweegt zich nog een rustelooze menig te, die hoe langer hoe meer, dat het oogenblik nadert, dat de Koninklijke Stoet op den Dam zal komen, verstart. Nauw, dicht opeengepakt wacht men op het groote oogenblik, dat de stoet komt. Uit de verte hoort men het reeds; in -de Paleisstraat ziet men allerwege wuiven; men rekt de halzen; het eerste rijtuig zwenkt uit de Paleisstraat den Dam op. Weldra wordt ook de witte cateche zicht baar. De eerewacht te in het geweer geko- men; de muziek heft het Wilhelmus aan. De eerewacht van burgers schaart zich en haie, Hare Majesteit betreedt het Paleis, waarop nu de Koninklijke Standaard wordt gehe- schen. Nog eenige oogenbikken, dan gaan de bal- condeuren open en treedt de Koninklijke Fa milie op het balcon, terwijl de militaire mu ziek nogmaals speelt. Intusschen komen de vertegenwoordigers der ruim 400 vereenigingen met hun ba nieren, vlaggen en vaandels den Dam opge- marcheerd. Het duurt heel lang voor alien er zijn en telkens weer klinkt gejuich. Wanneer alien aanwezig zijn, buigen zij en langzaam begiht de aftocht en brengen een vaandelgroet. Inmiddels heeft de Koninklijke Familie zich in het Paleis teruggetrokken. De eerewacht van burgers trekt ook weg en langzaam aan hemeemt de Dam zijn ge- woon aanzien, vol lawaai van een vroolijke menschenmenigte, waarvan nog honderden het oude grijze Paleis blijven aanstaren. DE JUBILEUMFEESTEN. In een ommezien was het Malieveld in een tentenkamp herschapen, zegt het Vad., dat er allergezelligst uitziet. Voor de tribune is een ring gemaakt en om dien ring staat het dik van de belangstellenden. Achter den ring een rijk bevlagd muziekpodium en daarachter een groot restaurant met kolossaal terras. In den ring stappen en draven de paar- den: koud- en warmbloeders, Zeeuwen, Lim- burgers, Groningers, Gelderl anders, Utrech- tenaars, enz., de keur van onzen paardesta- pel. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1