DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 210. Honderd yfif en twintigste Jaargang. 1928. DOTS DEED AS 0 SEPTEMBER Buitenland. SUmciigd ftjUawi. DH numrner testsuni utt 2 Wackn Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagenuitgegeven. •bonnementsprfjs bij voorultbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door f ^ebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewfjsnummera 5 cents. DIrecteurt G. H. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsrulmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkeriJ v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telef.nr. Admlnistratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. HooMredaeteur: Tj. N. ADEMA. HETITALIAANSCH-GRIEKSCHE CONFLICT. Voor de Voteenbondsvergadering hebben de Italiaansche en de Grieksche gedelegeerden hun standpunt uiteengezet. Salandra (Italia) ontkende de bevoegdiieid van den Bond om het conflict te behandelen, terwijl Politis (Griekenland) het tegendeel bled betoogen. De Engelsche gedelegeerde, Robert Cecil, merkte op, dat de artikelen 10, 12 en 15 van het pact van den Volkenbond een deel vor- men van de vredesverdragen van Versailles, Neuilly, Trianon en St. Germain en dat, ate deze artikeen niet in beschouwtog genomen werden', de basis van geheei Europa aan het wankelen werd gebracht Italie blijkt geheei aleen te staan In zijti be- strijding van de competentie van den Vol'ken bond, welke ook door Belgie en die Kleine En tente wordit erkend. Frankrijk wi'l liedBsst de aandachit 'van het competentiegeschti aflei- den. Vandaar de uitweg, dat advies over de nieuwe Grieksche voorstellen aan den Ge- zantenraad gevraagd zal worden. Het is mo- gelijik, dat deze oplossing aanvaard wordt. De Volkenbond zal in geen gevat wijken voor I ta'lie's direigement van uittreding. Hij zal de behandeling voortzetten en, zij het na inge- wonnen advies van den Gezantenraad, uit- spraak doen. De Gezantenconferentie omderzocht gister- ochtend het antwoord van Griekenland op de nota beitreffende den moord op de Italiaan sche militaire missie. Zij nam er in het biji- zonder acte van, dat Griekenland verklaart om1, indien zijn verantwoordelijkheid wordt bewczen, de betaling van atle schadeloosstel- lingen te aanvaarden, d'ie de conferentie bil- lijk zal achten. Reuter verneemt, dat de Gezantenconferen tie de Grieksche voorstellen tot regeling van het Grieksch-Italiaansch geschil heeft aan vaard en thans vermoeddiijk zal overgaan tot het instel'len van een commissie van onder- zoek naar den moord. Ofschoon deze stap dezen kant van het geschil zou regelen, blijxt de kwestie van de bezetttog van Korfoe nog al'tijd bestaan en naar verluidt, acht de Ge zantenconferentie zich te dezer zake niet com petent. Vermoedelijk zal de Volkenbond zijn best doen om een oplossing van deze kwestie te vinden. Uit Durazzo wordt aan de „Epoca" ge- meld': Ten gevolge van de gespannen betrek- kingen tusschen Italie en Griekenland, heeft de Albaansche regeering de Grieksch-Albaan- sche grens gesloten. Het onderzoek in zake den moordaanslag on de Italiaansche leden der grenscommissie heeft volgens bericht uit Athene reeds belang- rijike aanwijzingen opgeleverd voor d'e rnoge- lijkheid, dat Albaneezen den moord pleegjden. Twee schaapherders hebben betuigd dat de banciieten. welke zij zagen vluchten, Alba- neesche kleeren droegen. Een Engelsctonan, die de Grieksche politic gereorganiseerd heeft. neemt deel aan het onderzoek. Het Grieksche garnizoen, d)at bij de bezet ting van Korfoe in hand'em der Italianen was geval'len, is reeds den volgenden dag vrijge- laten. Het scheepte zich in aan boord van het Grieksche schip Irene en vertrok onmiddeliijk naar den Piraeus. DE AARDBEVING IN JAPAN. Langzamerhand komen er meer bijzonder- heden over de ontzettende ramp, die het land van de Rijzende Zon heeft getroffen. Het is nu wel duidelijk, dat heele dorpen zijn weg- gevaagd en vele andere grootendeels zijn ver- woest. Er is geen nieuws van de Bonin-eilandlen en men vreest, dat zij in de zee verdwenen zijn Van het eiland Oshima, den vulkaan, waarvan Maandag nog gemeld werd, dat er hevige uitbarstingen plaats had'den, is niefcs meer te zien, zoodat men aanneemt, dat ook dit eiland geheei verdwenen is. Te oordeelen naar de verschillende berich ten, had de ramp plaats in een gebied van 20.000 vierk. mijileii met 15 millioen Inwo- ners. In sommige der gepubliceerde berichten wordt getracht, de verliezen te schatten, zoo- wel aan levens als aan eigendommen, maar blijikbaar moeten deze met vootbehoud wor- d'en aanvaard, daar er in dit stadium nog geen betrouwbare schatting mogelijk is. Een droevig kenmerk der ramp is, dat de vernie- ling van menschenlevens voor het grootste deel is geconcentreerd in een gebied, hetwelk een zeer groot percentage bevat van Japan's geschoolde staatslieden, bedreven zakenlie- doi en bekwame technici. Het verlies van dit deel van zijn volt is voor de natie onberekien- baar Volgens de laatste berichten zijn er te To- ldo en Yokohama 240 000 personen gedood en 450.000 gewond. Te Yokohama ontploften dOor de aattdbe- ving de petroleumtanks, waardoor de stad in een minimum van tijd in brand stond. Te To- kio zijn ale dagbladbureaux vernield behal ve die van drie bladen. Van deze drie zijn echtcr de machines zoo beschadigd, dat de publicatie van kranten te Tokio totaal is stop- gezet Reuter meldt uit New York, dat volgens een daar ontvangen bericht, het geheele personeel van het Leger des Heils te Tokio het leven verloren heeft en dat het hoofdkwartier ge heei verwoest is De bezittingen der Standard Oil Company zijn alle vernield. Onder de vreemdelingen te Yokohama zijn zeer vele slachtoffers, een lijst van de overle- venden zal spoedig gepubliceerd wordten. Alle huizen van't vreemdelingenkwartier, dat bui- ten die stad gelegen is, zijn vernield, evenals liet Grand Hotel Oriental. De Japansohe Bank is gedeeltelijt vernield, de kluizen zijn intact gebleven. Omtrent den prins-rcgent wordt thans ge meid dat hij geheei in veiligheid is. Drie an- dere leden der keizerlijke familie zijn gedood. Tot de verwoeste gebouwen behooren de Chi- neesche, Poolsche, Zwitsersche en Tsjecho- Sl'owaak&che legaties, de Nederlandsche, de Fransche en Italiaansche anibassades, twee tempels, het keizerlijk museum, het kedzerlijk theater en de marineclub. De Britsche consul is gedood, het Belgische consulairepersoneel is gered, evenals dat van Italie en de Fran sche legatieraad. In Berlijn is nog geen bericht ingekomen aangaande het lot van den Ehiitschen gezant te Tokio, Soil De Duitsche regeering heeft de Amerikaansche verzocht, door troepen een onderzoek hiernaar te laten instellen. Honderdduizenden vluchtelingen zijn bij- eengebracht te Uyeno. Zij hebben gebrek aan voedsei, water en onderdak Volgens een kort geleden ontvangen brief vertoeft het grootste gedeette van den staf der Britsche ambassade in een der zomerver- blijven, waarvan bericht wordt, dat het niet beschadigd is Naar men te Londen uit Osaka vernomen heeft, zijn 500 buitenlandters in het district Yokohama en in Tokio omgekomen. In de ho tels van Tokio moeten 40 Europeesche reizi- gers en in het universiteitshospitaai 7000 pa- tienten den dood hebben gevondten. Door nieuwe aardschokken op 3 en 4 Sept. is de stad Kawagichi nabij Tokio verwoest en verscheddene stadswijken van Tokio op- nieuw geteisterd. Volgens de Daily Mail hebben te Yokohama van' eene bevolking van. 400.0001 menschcn slechts 40 000 de ramp overleefd. De vulkaan Chichibu nabiji Tokio, die als een gedoofde vulkaan werd beschouwd, is thans in werking. Groot is allerwegfl de nood. Den admiraal van het Britsche eskader bij China is opgedragen aldaar levensmiddelen aan te koopen en deze ter beschikking der Japansche regeering te stdllen. De lord mayor van Londen heeft een in- schrijving ten behoeve van Japan geopend, waarop reeds voor vele duizenden ponden is ingeteekend. Er zal in Belgie een openbare inschrijtving worden geopend onder patronaat E'er regee ring voor huipversichaffing aan die slachtof fers. Het Fransche comiid voor dfe verleening van hulp aan kinderen, dat onder de be- schenning van mevrouw Millerand, zamelt gelden in tot het verleeaen van hulp aan de Japansche kinderen. De Chineesche regeering heeft ten gunste van Japan het verbod tot uitvoer van1 rijst op- geheven. DE DUITSCHE GOUDLEENING. De intergeallieerde Rijnlandcommissie heeft de goudleening voor het bezette gebied verboden. Het verbod wordt gemotiveerd met de bewering, dat de leening ten doel zou hebben, het lijdelijk verzet te steunen. Daarom is elke storting voor de goudleu- ning in het bezette gebied verboden; alle aanplakbiljetten en aansporingen om te tee- kenen zijn ontoelaatbaar, terwijl eventueele reeds gestorte gelden in beslag zullen wor den genomen. HET LIJDELIJK VERZET AAN DE RUHR. Naar in groot-iadustrieele kringen ver- luidt, heeft het Duitsche verbond van Vak- vereenigmgen, den voorzitter van het Ar- beidsbureau van den Volkenbond, Thomas, verzocht, Parijs over eventueele concessies en garanties als tegenprestaties voor een eventueele opheffing van het lijdelijk verzet, te polsen. De tot nu toe uit Parijs ontvangen ver- klaringm aan Thomas zijn onbevredigend. De gedachtenwisseling wordt echter voort- gezet. KORTE BERICHTEN. Een in aanbouw zijmd bouwwerk op den weg van Castellanza en Olgiate (Italie) stortte in en bedolf een dertien grondwer- kers, van wie drie werden gedood en dertien. gewond, van wie vier zwaar. De poPtie te Brussel heeft twee Polen gearresteerd, die worden verdacht van den diefstal van diamanten, welke dezer dagen te Antwerpen heeft plaats gehad ten nadeele van den Amsterdamschen makelaar Slier Te Keulen bedraagt met ingang van heden de brondprijs 1.550.000 mark. In Berlijn kost een brood „slechfcs" 1.050.000 mark. Volgens berichten uit Moskou hebben Zondag in Turkestan verschillende ernstige aardschokken plaats gehad, waardoor ver schillende dorpen werden verwoest. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KON1NGIN. D& eerste feestavond in de gfillumiteerde stad. Amsterdam baadde zich gis'teravond in een zee van licht..,. Door de geheele binnienstad fonkelen de lampjea in oranje, wittrn, rooden en blauwen gtoea, rijien ze zich als sinoeren van brillain- ten langs de ramen van gebouwen, tot hoog aan den gevels slingeren ze zich itiusschen de boomen langs de grachten en tusschen de oranje-banieren in de straten. Overal licht-fonkeling, overal schittering, zoodat de grijsHbewoilkte maan-hemel een rossigen gloed heeft.... En tusschen de fonkelende lampjes vicrt Amsterdam feest, een feest, dat een reprise is van Koainginnedag. De juichende en joelienL de menschenmenigte, hossendi langs de stra ten, d'ansend bij de orgels en1 straatmuzikan- ten. Er zijn ook duizenden, die langs het asfalt schuiven, willende genieten van de feestveriiehtingen. En of zij genieten, want de illuminatie is prachtig geslaagd! De middelpunten zijn de pleinen: Rem- brandtsptein, Dam; Leidscheplein en Frede- rikspleiin1. De hoofdstad viert feest tot laat in den nacht... En als tegen middernacht dd lichten uitdoven en de stad weer veranderd is toit ge- woon nachtelijk Aimsterdiam, dan bl'ijft het nog lang woelig to het centrum En tegen het ochtendkrieken zijn ook de laatste feestgan- gers naar huis gegaan om nog eenige uren rust te nemen. Want heden is weer een dag... en weer een feestdag.... De gedenkdag. Vandaiag is de gedenkdag. Vijf en twfaitig jaar geleden. op den 6den September 1898 werdl Hare Majesteit gekroond. De gedenkdag werd hedenmorgen togdluid met de uitvoering van Koraalmuziek op ver schillende pleinen. Om1 10 uur had de gedlachitenviering to de Nieuwe Keilk plaata. Oedacktenviering In de Nieuwe Kerfa Reeds vroegtijdig was er hedenmorgen be- Tangstelltog op den Dam, welke zich eerst concentred bij de Nieuwe Kerk, waar om tien uur de Gedaditenisviering zal plaats hebben. Tet publiek tracht zooveel fflogdijk te zien van hen, die naar de ketlk gaan. De ministers in gala-costume trekken d'aar- bij de aandarht evenals de andere genoodig- den, o.m. de Kamerleden uit Amsterdam, de todische Prtosen met hun gevolg, en vele anderen. Tegen' tien uur is het groote Kerkgebouw geheei gevuld. Alleen1 to' het midlden is de zoogenaamde Koningsbank nog ledig, even als de rech'te banken daarvoor. In de ronde bank redi'ts van de Konimgsibank zitten de todische Prtosen, terwijl to de eerste rechte bank naast die ronde bank voor het gevolg der Prtosen is gezeten. De leden der sub- commissie voor de Gedachtenisviertog uit de Huldigingscommissie zitten in de rechte ban- ken tusschen de Koningsbank en de bank der todische Prinsen. De beide banken1 links van de Koningsbank (de ronde om' de pilaren) worden ingenomen dOor de ministers, evenals de ronde bank om de eerste pilaar links van den kansel. to de ronde bank om de eerste pi laar links van d'en Koningsbank neemt ook plaats de burgemeesiter van Amsterdam, to dfe ronde bank rectos van den kansel hebben hun plaatsen de Conlmissaris der Kontogin to NoordLiHolIandi en- de vice-president van den1 Raad van State. De actoste bank, rectos van den Kansel wordt ingenomen door dea Sultan van Boelaengan. De overige plaatsen worden hoofdzakelijk ingenomen d'oor de zooeven reeds genoemde ite Amsterdam woonachltige leden der Staten- Generaal, en de Prov. Staten1 van Noord- Holland, de leden van dten Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam. Preries te tien uur betreedt de Kontoklijke I Familie met geheei' Haar gevolg het Kerk gebouw. Dr. J. Th. Visser heeft terzelfder tijd de kansel beklommen. Als de Kontogin, de Prtos, Prinses Juliana en de Kontogin- Moeder ge zeten zijn, verstommen de orgelklanken en spreekt de kanselredenaar het votum uit. Op verzoek wordt door de aanwezigen vervol- gens gezongen Gezang 2 1 en door het machtig Kerkgebouw fcltokt dan 'het bekende „Den Hoogen God alleen zij eer". In de bede, zeide hij aan het slot zijner uit- voerige gedachtenisrede, die thans opstijgt uit onze harten' tot den Kontog der Konin- gen mengt zich tevens een ibelofte. Het te deze, dat wij niet alleen gehoorzame kinderen Gods, maar ook getrouwe ondterdanen onzer Vorstin zullen zijn en den Oranjetroon als warme Vaderlanders, zullen schragen. Een belofte, die ik omzet to het schoone woord van onzen Beets: ,Pranje boven" blijft de knoet, In nooid en dood, to lief en- leed: Geen andere ga daarboven Dan waar wij God mee loven. Nauwelijks heeft de redenaar besloten of orgeltonen ruischen 'en klinkt door het hooge kerkruim de jubileumcantate, gedicht en ge- componeerd door den heer Anton W. Rijp, organist der Nieuwe Kerk. Het is mevrouw Noordewier Reddingius die ons brengt onder de bekoring van dit „Gegroet „Gij, Neerlands Kontogin In deze tempelzaal Ons harte juicht U't welkom toe In Neerlands Kathedraal". Wanneer de laatste woorden van het: Heer, wil de Koninginne sparen, Haar en geheei heur Vorsdlijk Huis. Wil haar to ruime mate schenken Uw zegen, Uw barmhartigheid, Uw kracht, Uw steun en Uwe hulpe, Heer, U zij' lof to eeuwigheid", zijn weggestorven, dan klinkt opnieuw het orgel en zingen de aanwezigen het altijd plechtige: Wilhelmus van Nassauwe, gevolgd door het bekende couplet, Mijn schild en de betrouwen. Nadat dr. de Visser de zegen heeft uitge- sproken begeeft de Koninklijke Familie zich naar den uitgang. Daar bij dien uitgang is een gedenksteen aangebracht ter herinnering aan het jubileum. Hier wordt eenige oogen- blikken vertoefd. Deze steen vervaardigd uit maimer en ont- worpen door den heer Lion Cachet en ge- beeldhouwd door den heer Zijl heeft de vorm van den nis waarin hij is geplaatst. In den kop van het eenigzins puntig toe- loopend manner is een lauwerkrans gebei- teld, waaronder elkaar de jaartallen 1898 1923 zijn geplaaist en daartusschen de da tum 6 Sept. Op den steen zelf staat: „Hare Majesteit Koningfn Wilhelmfna; aan't met der Heeren Heer gesloten trouw verband hield zij geloovig vast fen nu fen 't alien stond". De onderkant van' den steun wordt aige- sloten door het rijkswapen. Op den boven- rand lezen wij: „Gedachtenis aan 25-jarig Rengeertogsjubileum. Deze steen te een geschenk van de jubi- leumcommissie. Hare Majesteit betuigt aan den voorzitter der Commissie Haar grooten dank voor dit geschenk. Onder orgelspel verlaat de Koninklijke Fa milie het Bedehuis. De Aubade. Om twaalf uur verscheen de Koninklijke Familie op het balcon om de aubade op den Dam door 13000 zangeressen, zangers en kinderen to ontvangst te nemen. Aartbieding Nationaal Huldeblijk Hedenmiddag heeft ten Paleize de.aanbie- ding plaats gehad van het Nationaal Hulde blijk. Men weet, dat dit huldebliijk bestaat uit 2 geschenken. Het eene geschenk vonnt de re- stauratie van de Nieuwe Kerk te Delft voor welks aanbieding over eenige weken de offi- cieele plechtigheid te Delft zal worden gehou- den. Daarnaast maakt het persoonlijk geschenk een voornaam deel uit van het Nationale Hul deblijk, dat heden door het Comite voor het Nationaal Huldeblijk namens het Nederland sche Volk aan H. M. de Kontogin is aange- boden. Dit persoonlijk geschenk bestaat uit een to acht deelen gebonden album, bevattende eene verzameling van 217 speciaal' voor dit doel door Nederlandsche Kunstenaars vervaardig- de afbeeldtogen van Nederland. Schil'ders van naam hebben aan dit album medegewerkt. Alle schilders werden door het Comite uitgenoodigd op advies van de voor- zitters van de Schildersgenootschappen „Pul- chri Studio", „Arti et AmiCitiae" en „St. Lu cas". In het eerste der acht deelen bevindt zich de opdracht en de samenstelling der Contite's en in het actoste deel vinden we het alp'habe- tisch register van de named diet tnedew^ kcrs. Elk deel, dat 12 Kilo weegt, heeft een' blank rundleeren band met goud bewerkt. De schut- bladen zijn van witte zijde en green bedrukt met houtsnee. In elk d'eel zijn de vignettes keurig getee- kend Afle provtocies zijn in het album ver- togeuwoorcfigd. Het geheei is werkelijk iets wonderschoons en men kan zich geen waardiger en mooter souvenir voorstellen, hetwelk op dit feest aan de Landsvrouwe kon worden aangebodm. De aanbieding geschiedde bij monde van den1 President der Nederlandsche Handelmaat- schappij, Dr. C. J. K. van Aalst, die Hare Majesteit daarbij' toesprak. Na de toespraak van dr. C. J. K. van Aalst sprak H. M. de Kontogin to antwoord daarop de volgende rede uit.: „Diep ben ik getroffen door het mij aange» boden voor mij persoonlijk bedoelde hulde blijk van mijn volk en door de gevoelens wel ke het daarmede tot uitdrukking heeft wil- len brengen, die door U, mijnheer de Voorzit ter op zoo gloedvolle wijze zijn vertolkt. Alien gevers betuig ik mijn hartgrondigen dank voor dit in elk opzicht zoo treifend Va- derlandsch geschenk; ons eigen heerlijk land door Nederlandsche oogen gezien, door vaar- dige Nederlandsche handen liefdevol uitge- beeld, en daarom alleen reeds mij driemaal welkom. Ik acht het een groot voorrecht, dat het mij gegeven is geweest mijn krachten aan het Vaderland te wijden en onder lief en leed daarvoor te arbeiden. Mocht ik daarmede iets bereikt hebben, dan is dat dank zij den steun mij door geheei mijn volk zoo overvloedig ge> scnonken, dank zij het beleid mijner opvol- gende raadslieden, maar bovenal dank zij God, waarop zoowel volk ate ik bouwen en die het vertxouwen in Hem gesteld oimrner beschaamt. Zoo hebben wij, ioen het uur der beproe- vtog sloeg en tot eendracht maanden schou- der aan schouder gestaan en het gevaar on der de oogen gezien. Evenzoo zullen wij ook de duistere tijden van heden, die onze wel- vaart bedreigen, klaren. Eensgeztod en on- vervaard zullen wiji aan de grondslagen eener betere toekomst bouwen. En nu, inijne Heeren, de talloos velen, die zich de moeite getroost hebben van heinde en ver op te komen en wier tegenwoordigheid op dezen dag mij zeer ontroert, mogen niet lan- ger wachten. Nogmaals dank ik U oprecht voor de mij gezegde woorden en de heilwenschen voor mij en mijn Huis uitgesproken en van gan- scher harte sluit ik mij- aan bij Uw bede, daf het mij weder gegeven moge zijn mijn geliefd volk eendrachtig en gelukkig te zien to een bloeiend en welvarend vaderland. Daarna vond de huldebetooging van ver- eenigingen uit alle provtocien op den Dam plaata. Huldiging op den Dam. Terwijl de Kontogin zich met enkele le den van het comite tot aanbieding van het Nationaal Huldeblijk, onderhoudt, vulf de Dam zich gestaag met een enorme men- schenmassa, bestaande uit betoogers en be- toogsters van vereenigtogen uit alle provto cien van het land. Duizenden van deze men- schen wonende to plaatsen, waar de nationa le kleederdracht nog in eere wordt gehouden, droegen huns ehilderachtig costuum. En de ontelbare vlaggen en banieren, die in den stoet van 13 tot 14 duizend menschen wer den meegedragen, deden hem nog veel groo- ter lijken. Het was een schouwspel om aim- mer te vergeten. Voor het paleis wordt front gemaakt. Dan, plots, komt er het groote moment. H. M. de Kontogin verschijnt op het bal con, buigend. Een daverend gejuich, zoowel van betoogers als van het duizendkoppige publiek, doet de lucht trillen. De muziek zet het Wilhelmus to, ouda toonzetttog. En onder de klanken van het mooie lied brengen de duizenden betoogers en betoogsters met vlaggen en banieren een lang en eerbiedig saluut. Nadat de laatste tonen der muziek wegge storven waren, heffen een duizendtal zangers het Huldigtogslied aan ter eere van H. M.'s jubileum vervaardigd door den heer A. E. Dudok van Heel, op toon gezet door den be- kenden componist Cor Kuiler uit Groningen. Wondermood is de melodie. Dan openen een tiental huzaren en.' rijden- de artilleristen den ban. Zuiver en helder klinkt het klaroengeschal van deze „herau- ten" door de lucht. Het te een der plechtigste momenten van den dag. Niet zoodra heeft ook dit een etode genomen, of door alle be toogsters en betoogers klinkt forsch den eed van trouw aan Wilhelmina van Nassauwe, Vorstin van Nederland". Even was het stil, dan barstte uit duizen den en duizenden kelen een oorverdoovend gejuich los. Etodelij-k verliet Hare Majesteit het bal con. Ten paleize werd haar toen door 14 mannnen en vrouwen uit de Oranje-vereeni- gingen een oorkonde aangeboden. Aa de rechterzijde ziet men een Oranje- boom, met zijn wortels den bijbel omklem- mend, terwijl to de kroon de laatste vier re- gels van den eed van trouw to Gothische let ters zijn aangebracht. De randen van de oorkonde worden ge- vormd' door de wapens van de elf proctocien en van de steden Amsterdam en Rotterdam en worden weer verbonden door standaard- vlaggen. De symboliek, to deze figuren ge legen wil zeggen, dat het Huis van Oranje, door het gansche Volk wordt omrtogd en be- schermd. Hare Majesteit betuigde Hare groote to- genomenheid met dit geschenk. Even later trad de Hooge Vrouwe opnieuw op het bal con van het paleis, hartelijk toegejuicht door de menigte, teneinde de defile van de veree nigtogen, welke provinciegewijs plaats vond, gade te si aan. De duizenden bet oogers en be- ALRMAARSCHE COURAN

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1