De Smaak Honig's Pud x"T* OEVONDEN yOORWERPEN. Wanwezig aan het Bureau van politic, Lan- gestraat en aldaar te bevragen up alle werk- dagen tussehen 11 en 1 uur, de navolgden voorwerpm a-ls gevonden gedeponeeud op 5 en 6 September 1923. Mantelceintuurbon- boekje ten name van M. Albertsband van een damesmamtel, gevHochten mantelband, een ring met twee sleutels en een oud hee- renriiwiel met een carbid-kuitaam. Aanwezig en te bevragen bij de uavolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, alls ge vonden aangegeven op 6 en 6 September '23. Engelsche sleutel, Valk, Nieuwpoortsl. No. een batting, W. Klaver, Kennemerstraat- weg No. 123; poitemonnaie met inhiud, A. Berkhout, Voormeer No. 5; 3 haarkaimimeni, H. Kuitwaard, Bovenweg No. 250, St. Pan- eras; groene ceintuttf van1 eeni mantel, A. Overtoom, Sch teldoekshavea No. 8ged deixr- matje met blauwe rand, M. Slotenmaker, Heerenstraiat No. 7; blauwe damcshoed, M. van Zutfen, Vissdierslaan No. 35; eeintuur van een regenjas, Bulens, R. O. G. ikamier No. 6; pakje band, A. Mulder, Ridtierstr. No. 4zwahte haardrik, M. Boom), Koningsr weg No. 38zakje met 5 maandsdniiten( St. Antonius) N. Koning, Zoutstraat No. 3; band van een mantel, J. Montfoort, Scher- merweg No. 4; postduif, F. Hagmdster, Sta- tiomsweg No. 142 en een portemonnaie met tnhoud, C. Hop, 2e I-anddwarssitraat No. 23. W anrwer men wider in het hezli Is van het verloren voorwerpwordt men verzocht filer- van kennis te geven aan het Bureau van pa Btie. ker Drankweer comite om het bestaande tap- verbod te handhaven. De voorzitter zeide dat de meening van B. en W. bekend is, zoodat hij het woord aan den Raad geeft. De heer Berkhout zou kort zijn, daar ook hij bij zijn vroegere meening bleeft. Spr. stel- de voor het adres van de herbergiers voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zeeman dacht er evenzoo over. De heer Du Burck zeide dat hij van inzicht hieromtrent veranderd is. Spr. is van mee ning dat de goede en de kwade door het tap- verbod gelijk gesteld worden, en is dan ook tegen een tapverbod. Spr. achtte ook men schen die een borrel drinken hoog. Spr. haal- de nog een artikel aan uit „De Geheelont- houder", waarin tegen het motto dwang ge- schreven werd. De heer Bekker zeide dat er tegenwoordlg meer bier gebruikt wordt, zoodat een tapver bod tegen sterken drank voor spr. geen waar de heeft. Hij ziet verder geen kwaad in bier of drankgebruik. De heer Kramer kon zich ook vereemgen met het gesprokene door den heer Berkhout De heer Groen sloot zich aan bij den heer Kramer. Verder zou spr. er niet veel over zeggen, maar spr. wilde toch even ingaan op het gesprokene door den heer Du Burck. Vol- gens spr. zijn de menschen niet met zachtiieid te leiden en moeten er zulke maatregelen ge- nomen worden. De heer Du Burck zeide dat door geen en- kele der sprekers aangetoond is dat het ge- bruik en misbruifc vermindorid zijn. De heer Zeeman zeide dat deze kwestie voor hem ook een kwestie van gevoel is. Spr. zeide dat men consequent moet zijn als men het over vrijheid heeft. Voor spr. staat vast, dat er geen alcoholvrije maatschappij dan langs wettelijken weg kan komen. Voor handhaving van de 10 uur sluiting kwam spr. dan ook krachtig op. De heer Bekker meende dat de nenngdoen- den er schade van zullen hebben. De heer Groen was van meening dat de 10 uur sluiting de geheele gemeente ten goede komt. De Raad moet een goed voor- beeld geven. De heer du Burck zou de 10 uur sluiting wel Zondags, maar niet op Zaterdag ge- handhaafd willen zien, daar hij den Zater- dagavond den geschiksten avond achte om te vergaderen. De heer Kramer was het niet met den heer Du Burck eens. Spr. hield liever den Zater- dagavond vrij om thuis te zijn. Men kan ook vergunning vragen om langer te vergaderen. De heer Zeeman zeide dat Zaterdag de avond is waarop de menschen hun weekgeld ontvangen, wat helaas maar al te veel in de kroeg gebracht wordt. Spr. vond het goed als de vergaderingen om 10 uur geeindigd zijn. Na eenige discussie werd het voorstei van den heer Berkhout om het adres van de her bergiers voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Bekker, Du Burck en Kroon. De rondvraag leverde nog heel wat op. De heer Kroon deed het voorstei om net tapverbod voor a.s. Donderdag op te heffen. Hij beriep zich hierover op den heer Du Burck. ,olP De heer Bekker geloofde dat men dan naar Noord-Scharwoude zal gaan. De heer Groen wees op het verzoek van de Regeering, waarop de voorzitter hem in de rede viel, dat dit geen verzoek van de regee ring was, maar Yan de zijde tier geuedoaF houders. De heer Groen zeide dat de Regeering toch 'blijk gegeven heeft dat zij het ondersteunen wilde. Meerdere gemeenten hebben hieraan gevolg gegeven, ook de Residentiestad. De heer Zeeman vroeg of Ged. Staten, zoo er een nieuw besluit werd genomen dit nog voor Donderdag goed kunnen keuren. Spr. dacht nog terug aan wat 25 jaar gele- den gebeurd is. De heer Du Burck zeide dat de heer Kroon geen succes bij hem zal hebben. Spr. is voor een tapverbod op Donderdag, daar hij bang is dat er wel eens wat kon gebeuren bij hen die de vlag niet zullen uitsteken. Hij zou zelfs voor een algeheel verbod zijn van alco- holische dranken. De voorzitter heeft gezwegen gedurende deze discussie, maar wilde er toch nog iets over zeggen. rioewel spr. niet onsympathiek tegenover de geheelonmouding staat, is hij toch tegen het tapverbod op a.s. Donderdag, daar Noord-Scharwoude geen tapverbod heeft. De heer Zeeman vond dat de voorzitter wat het tapverbod op a.s. Donderdag betreft, er jnog geen ondervinding van heeft wat Noord- /Scharwoude aangaat. De heer Kramer vond het eigenaardig dat de heer Kroon dit voorstei nu indiende, daar het tapverbod 7 Augustus met algemeene stemmen is aangenomen. Het voorstei wordt verworpen met die stem- men van de beide wethouders voor. De heer Zeeman vroeg hoe de brandkranen werken, waarop de voorzitter antwoordde van schitterend. De heer Berkhout vroeg of het de bedoe- ling is om meerdere brandkranen aan te schaffen. De voorzitter antwoordde dat door B. en W. nog geen voorstei is gedaan. De heer Berkhout zag gaarne dat er met het oog op het brandgevaar een kraan in de Koog geplaatst werd. Na eenige discussie werd besloten deze laangelegenheden een volgende vergadering (goed te bespreken. i De heer Zeeman had nog eenige vragen over het rapport der lichtbedrijven. Spr. vond dat de afschrijvingen van de schoeii'ngen, buizen en oven te laag genomen zijn. Ook de heer Du Burck vond ae afschrij vingen op de meters, het net enz. te laag. De voorzitter antwoordde beiden dat de afschrijvingen zoo goed mogelijk geboekt zijn, daar ook een accountant aanwezig, ge- weest is om een en ander te zien. De heer Du Burck vroeg of er nog iets ge daan kon worden voor de twee jongens die de Handelsschool niet meer kunnen bezoe- ken. De voorzitter zeide dat hieraan met meer gedaan kan worden. De heer Du Burck vroeg nog of ook voor hen die 40 Mr. van de hoofdbuis der water- leiding af zijn, aansluiting verplichtend is, waarop de voorzitter zeide dat dit een zaak is van het waterleidingbedrijf. Hierna sluiting. R. K. SCHOLENBOUW TE EGMOND- BINNEN. Het was voor ter plaatse bekende personen reeds van stonden aaa geen geheim, dat ook onder de Roomsch-Katholieben velen weinig ingenomen waren met de plannen van hun kerkbestuur. Mochten hierbij financieele over- wegingen natuurlijk een groote rol spelen, zeer zeker is de neigmg tot onderlinge ver- draagzaamheid en eensgezindheid daar niet vreemd aan. Het mag dan ook wel aan den invloed dezer verschillende fadoren toege- schreven worden, dat een veertigtal ingezete nen dezer gemeente, voor een goed deel hoof- den van gezinnen en alien wonende binnen den krig, waaruit de kinderen zouden moeten gerecruteerd worden om de verlangde R. K. School te bevolken, zich gedrongen gevoeld hebben heden het volgend schrijven te ver- zenden: Aan het College van Qeieputeerde Siaten der provincle Noord-Holland. Hoogedele Heeren, Ondergeteekenden, alien meerderjange Roomsch- KathoSieke ingezetenen der gemeen te Egmondbinnen, kennis genomen hebbende van het door ver schillende Protestanten aan Uw college ge- richte verzoek om Uwe goedkeuring te ont- houden aan het besluit van den Raad dezier gemeente om een som van 35.000.—toe te staan voor het bouwen eener Roomschkatho- lieke school te Egmondbiimen, waardeerende de kieschheid van adressan- ten om dat verzoek niet aan Roomsch-ka- tholieken ter onderteekening aan te bieden, evenwel als medeburgers ook van oordeel zijnde, dat bedoeld raadsbesluit niet in het bela-ne der gemeente is, hebben bij dezen de eer ter Uwer kennis te brengen, dat zij geheel instemmen met he+ verzoek van adressanten om dat raadsbesluit niet goed te keuren. Met de meeste hoogachting, Uw. dienstw. (volgen de handteekeningai. Het zaad van verdraagzaamheid en waar- deering werd er dus niet tevergeefs gezaaid Meenden we voor een paar maanden een be- richt over de scholenkwestie te moeten emdi- gen met: „Arm Egmondbinnen", met net voorgaanae voor oogen zeggen we nu: „ue- lukkig Egmondbinnen", en we voegen er den wensch bijMoge dat ontkiemde en opgewas- sen zaad bewaard blijven voor vershklnng door het voortwiekeren der moordeade splijt- zwam. UIT OUDKARSPEL. Gisterochtend is te Oudkarspel (Noord- Holland) een dubel winkelhuis, bewoond door de wed S. de Leeuw, die er een rijwielzaak had, en den heer van der Hilst, kapper, tot den grond toe afgebrand. Oorzaak onbekend. iaatstgenoemden trem Yemield, zijn. Er zijn een 7u dooden onder wie 7 Hollanders uit Zandvoort en circa 100 gewonden. De D-trein 138 kwam hiar zooeven aan met 3 gewonde Tsjechen, die bier door dr. Nolet verbonden werden. In den D-trein waren geen verbandr loiddeim Een hospitaaltrein uit Hannover heeft de gewonden weggehaald. DE BRANDSPU1T OP MARKEN. De N. R. Grit, schxijfit: leder jaar in de maand van Augusitus wordit op Marken de hrandspuit gepro-beerd, da eeme en eenige spuit, die al die houten huizen in al die verapreide buurten op het eiland in geval van- brand moet beschermen En zoo is het ook nu onlangs weer gebeurd, dat het volk opgeroepen- werd om pnoef te pompen, Ieen gxoote gebeurtenia am het door gebeurtenissen zeiden of mooit veront- ruate bestaan van de Markers. Met alie macht en knaeht gaven de haringbroeken zich dan ook over flan deze manoeuvre en van ali'e wegel tjes waren de vrouwen met hun lange pijpkruilan, de Meurige poppekmderen, de verpekelde oude visschermanswrakken aange- kuierd en gestrompeld, om het verttierlijk® avontuur te aanschouwen. Doch't eenige vocb", wat daarbij geprodu- ceerd werdi, was het zweat op't aangezicht van de spuiigasten. hi Rotterdam1 had 'it pu- bliek voorzeker in koor het lied aangaheven van: „Je heb' geen water en je durft niet..."! Maar de emstige eilanderts schuddea alleen .varig da hoofden, stolden st, dat er geen droppel te voorschijn k uit de slang, en beklornmen opnieuw hun paa'lwoningen, met enkel de to-bbige vnaag in hun hoofdenwat nu, als er brand komt? De burgemeester met ae wethoudens em den idiender hebben vervolgens de spuit „schoon- gemaakt". Toen is de omroeper weer rond ge- gaan om de mans tot de vervullling van hun ourgerplicht te nooden. iHiet tafereel heeft zich herhaald, in dezelfde mise-en-scene, met ddzdlfde figuranten en hetzelfde koor.... waar- rij de spuit edhter ten tweeden male hardinek- dg bieef weigeren om... te spuiten. Nu echter was zelfs de ernst van de Markers niet he- stand- tegen 'it laehwekkende, dat het onv-er- wa-chte veelal meebrengt. Er werd zoowaar bij gejuiicht, geroepen: ?^hij heeft te -veel ge- s'loktDoch toen zij: dien avond in hun bedsteden stegen, vroeg menigeen zich waar- lijk onrustig af: als er nu toch eens brand komt? De smid van het eiland, die daanom de brandlmeester is, had frouwens de debacle lang voorzien1 en geraden om er van de® vastewal een deskundig man bij te halen. Want wat was er gebeurd? Bij de laatete ophooging van't kerkhof, waar fanners de hevige watervloed van enlkde jaren geleden de doo den in hun kisten op dan' stroom 'had meege- voerdl van den grafheuvd' bij1 de laatste op- /hooging was namelijk de brandspuit ge bruikt om 't water uit de gespitte kuilen te zuigenl En tegen zoo'n modderkuur is een necht geaardfe brandspuit natuurlnk niet be- stand. Maar van1 wege de zuinigheid en de eilandsdie eigendun'kel ijkhdd is die iaad van den brandmeester stijf genegeerd, - em we- derom zijn de 'burgemeester met de wethou ders en den diendier van zins om de lialsstar- rige bran-dspuit m'OTes te l'eeren. Maar al'S er nu toch eens brand op Matlken 'komt, daar op dat slobberplaatje, midden in zee, met een spuit die't nu eenmaal koppig ventikt om1 war -ter te geven? DE NEDEREANDSCHE SCHOOL TE BRU9SEL. Naar de correspondent van de N. R. Crt te Brussel meldt wordt het nieuwe gebouw van de Nederlandsche school aldaar Zater dag 15 dezer ingewijd. Dr. J. Th. de Visser, onze minister van onderwijs zal de offideele openingsrede houden. ERNSTIG TREINONGELUK. Men meldt uit Oldenzaal: Gistemacht tussehen dirie en vier uur is tussehen Woensdorff en Hannover de D-trem 138 van Dresden op den l>trein no. 10 van K^ulen gereden. Drie wagons werden ver- nield- Men spreekt van dooden en vele ge wonden. Nader mddt men: Gistemacht om 4 uur 10 is de Ddrein 10 uit Berlijn naar Hamm bij Seelze op (den D- tiein van Dresden naar Amsterdam 13S ge reden die daar voor het onveilig stopte, met het "-evo'c dQ de drie laatste wagons van ring heeft Donderdag bekend gemaakt,_dat het aantal dooden in Tokio ongeveer dert- tigduizeud oedraagt, het aantal gewonden honderdduizend en het aantal dakloozen ongeveer driehonderdvijftigduizend. Het aantal vreemddingen, dat is oms»t- komen, schijnt eveneens kleiner te zijn, dan eersi werd gevreesd. In Yokohama wordt hun aantal op honderd geschat. Vele Europeesche vluchtelingen komen te Kobe aan en gevtn vreeselijke ve-:.ilagen van hun ondervindingen. Het staat thans vast, dat de gebouweu van de Britsche, Amerikaansche, Fransche en Italiaansche ambassade en die van de Chineesche legatie zijn afgebrand. LONDENy 7 Sept. Berichten uit Osaka melden dat tussehen 17 en 18 vierkante mij- len van Tokio verwoest zijn Gemeld wordit dat op het in zee verdwe- nen eiland Eshinea meer dan 10 000 perso nal aanwezig waren. Het gebrek aan voe- d-ingsmiddelen in de gefceisterde strekcu wordt nijpend. DE BRITSCHE VUOOT. LONDENy 7 Sept. De Britsche admira- li-teit aan het ministerie van buitenlandsche zaken spreekt tegen een bericht uit Ame rikaansche bron, betreffende een voorstei om de Britsche vloot ter beschikiking van den Volkembond te stellm. DE MARK DAALT STEEDS MEER. BERLIJN, 7 Sept. Op de beurs heerschte hedenmorgen een paniekachtige stemming tengevolge van de enorme stij- ging der buitenlandsche wisselkoersen. De gulden steeg om elf uur tot ver bo- ven 20 millioen. Het was op dien tijd niet mogelijk een noteering van de wisselkoer sen vast te stellen, daar zij elk oogenblik veranderden, steeds in stijgende lijn. De Britsche ambassadeur heeft zijn reis naar Engeland uitgesteld in verband met den critieken toestand. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat het onmogelijk zal zijn deze week de arbeiders uit te betalen wegens gebrek aan papier- marken. EEN NIEUWE REPUBLIEK. MOSKOU, 7 Sept. 10 October a a. zal de plechtige afkondiging van de Republiek Karolie plaats hebben. ROUWDAG IN FRANKRIJK. PARIJS, 6 Sept Morgen zal in geheel Fraokrijk een rouwdag worden gehouden in verband met de groote ramp, die Japan heeft getroffen. BRAND'. Gistemacht zijn een hooiberg, een schuuf en een houtloods van den heer Rosewei, aan den Langedijk in de gemeente Maartensdijk, bij Utrecht, in de onmiddellijke nabijheid van de vuurwerkfabriek van de firma Ruysch af gebrand. De brand was zeer fel. De oorzaak is vermoedelijk hooibroei. De autospuit ui Utrecht verleende hulp bij de blussching. PERMANENTE HOF VAN INTERNA TIONALE JUSTITIE. Het Permanente Hof van Internationale Justitie zal Maandag a.s. 's ochtens om hal elf, voorlezing doen van zijn meening over de kwestie van de Duitsche kolonisten in Po- len. Mej. H. J. M., een wisselloopster yan het Stateapldn in den Haag heeft aangifte gedaan van diefstal vermoedelijk straatroof, van eenz wartleeren portefeuille met /820. KWAADWILLIGEN. Te Wildervank wordt ter gelegenheid van de jubileumfeesten een wedstrijd in brugver- siering gehouden. De laatste hand was gis- teren gelegd aan de versiering van 15 brug- gen. Vannacht hebben kwaadwilligen ae kostbaar versierde brug bij de villa van J. Bos Kz. met ten groote hoeveelheid benzine in brand gestoken. De brug is geheel vemield EEN VROUWELIJKE WETHOUDER. De gemeenteraad van Gasselta (Drente) heeft mej. E. ten Bos-Harkema tot wethouder benoemd. EEN MISLU'KJTE FEE'STVIERING. Te Borculo is er van de feestviering ter ge legenheid van het regeeringsjubileum niet veel terecht gekomen. Een en ander bepaalde zich tot een rede van den burgemeester op de markt, nadat in de kerken een dankstond was gehouden. 's Avonds vemielde de spes pa triae de opgehangen lampions, terwijl tot overmaat van ramp het vuurwerk mislukte, doordat alles tegelijk in brand' vloog. HISTORISCHB ANECDOTEN Toen hij voor de derde of vierde maal mi nister was, gaf Dufaure een groot bal. Du- faure zelf was ech'ter nergans te vindeni. Plot- seling verscheen hij: echter met een frisch blo- zend gezicht, juist op het oogenblik, dat de gasten van tarel opsitlonden. Een groote soepteirine werd voor hem neergezet met een dikke sterk xuikende sioep, waarin kooL radijsjes, knollen, erwte® en boonan ronddrijven. Maar. mijinheer de minister, roept de prinses Mettemich, die aan zijn rechterhand zit, versichrikt uit, diat zuit u toch niet alles opeten? - Ja zeker, rnadame, u zut het zien. Wat, op 't oogenblik, dat u naar bed gaat? t Ik ben1 integendeel juist opgestaan. Sinds 40 jaar ga ik iederen avond o-m 9 uur naar bed en sta om drie uur op Ik heb dat altijd vollgehouden. Terwijl u danste, sliep ik. Maar tegen eeni uur* werd ik d'oor een cornet a piston gewekt, die een helsch lleven maakte; daarvan heb ik gebruik gemaakt, om een bericht op te stellen. Bovendien was1 ik al uitgeslapen. Na deze woorden verdween' de sioep tot den laatlsten druppel, tot groote verimzing van prinses Mettortnich. Donderdag hier ter stede gebeuren zal waar- onder een uitvoerige beschrijving van den Historischen optocht De programma's worden morgen door jonge dames op straat voor 0.30 per stuk te koop aangeboden en zijn verder aan verschil lende adressen verkrijgbaar. Men zie de advertentie in dit nummer. DE INTOCHT VAN H. M. DE KONINGIN IN DE CINEMA AMERICAIN. In de Cinema Americain wordt hedenavond reeds de intocht van H. M. de Koningin in Amsterdam op het doek gebracht. De film duurt pl.m. een kwartier, zoodat men een zeer duidelijk overzicht van de Amsterdamsche feestelijkheden krijgt. Den heer Weber brengen wij gaarne een woord van hulde voor de thans door hem be- toonde activiteit. VOLKSSPELEN JUBILEUMFEESTEN. Op veelvuldig verzoek is e insclirij.viag' tot deelname aan de Volksspelen thans nog open- gesteld Zaterdag 8 September 1923 des mid- dags van 17 uur bij de fa. Jung van der Hoek, Verd'ronkenoord en L. Frankeuberg, Langestraat 28. Om misversumd te voorkomen wordt nog medegedeeld dat de deelname voor Alkmaar- sche lnwoners geheel vrij dus zonder in- leggeld is en voor de toeschouwers op het Sportpark geen entree wordt geheven. De Commissie meent dan ook op groote deelname te mogen rek-enen, opdat de spelen zoo schitterend mogelijk zu len slagen. CHRISTELIJKE ORANJE-VEREENI- GING. De Christelijke Oranje Vereeniging orga- niseert Maandagavond 7i/2 uur in de Har monic een jubileum-feestvergadering, waar Dp de Pree en Ds. Voorsteegh voorzitter van dm Bond van Christelijke Oranje Vereeni- gingen in Nederland het woord zullen voe- ren. De organist Jan Zwart zorgt voor orgelbe- speling en begeleiding van den samenzang. De heer G. Grondsma zal declameeren. Het zangkoor van de Ned. Herv. Kerk zal met medewerking van de dames solisten Jo Vincent uit Amsterdam en A. Veenenbos al- hier de jubileum-Cantate uitvoeren. Voor meerdere bijzonderhelen verwijzen wij naar de in dit hummer voorkomende adL vertentie. MANNENKOOR „EXCELSIOR", opgericht 3 April 1908, Kon. Goedgekeurd 9 April 1913, Amsterdam, Directeur de heer Jacob Hamel met welwillende medewerking van mevrouw Marie de Lange, sopraan. Concert op Zondag 9 September a.s., 's na- middags van 35 uur, in den Stedelijken Muziektuin. Programma: la. Die Vesper, Koor, Beethoven, lb. Hymne a la Nuit, Koor, L. de Rille. 2. Aria Mignon, Sopraan, Ambr. Thomas. 3. Honny Moon, Koor, Jacob Hamel. 4. La Traviate, Sopraan, G. Verdi. 5. Dies Irae, Koor, A. B. H. Verhey. P a u z e. 6. Te Huis, Koor, Jac. Bonset. 7a. Een liedje, Sopraan, Gottfr. Mann. 7b. Aan't Venster, Sopraan, Kor Kuiler. 7c. Dorpskinderen, Sopraan, 8, Cath. v. Rennes. Isr. J. Olman. KtatfRnieiiTyK DE AFVLOEIiNG VAN HET OFFICIERSCORPS. AMSTERDAM, 7 Sept. Naar wij ver- nemen kan de afvloeifng van officieren en onderofficieren als geeindigd worden be- schouwd met uitzondering van de ser- geants-majoor-administrateur en sergeants van het wapen der infanterie, die bij de rangschikking in een der categorieen A of B zijn geplaatst DE AARDBEVING IN JAPAN. LONDEN, 7 Sept. De Japansche regee- EEN JUBILEUM. De heer Seelen, chef der firma Vroom en Dreesman, herdenkt Maandag a.s. den dag dat hij voor 25 jaar bij de firma in dienst trad. OP DEN DAM TE AMSTERDAM. Na aflo-op van het defile der vereenigingen op den Dam heeft de Koningin in haar paleis de verschillende provinciate Comlte s ontvan- vgen; voor het Noordh-olland9chi Comite wa ren daarbij onder meer tegeuwoordig Aik- maar's Burgemeester, Mr. J. P Bosnian en de heer Smits uit Heiloo. Na dat de Voorzit ter van het landeliijk Comite, het kamerlid van der Voort van Zijp, hare Majesteit had toege- sproken, bedankte de Koningin, waarbij Zij merkbaar geroerd vroeg om toch een middel te zoeken om aan alien, die zich de moei-te van een reis naar Amsterdam hadden ge- troost, daarv-oor Haren dank uit te spreken en hun te verzekeren dat Zij deze hulde op den hoogsten prijs had gesteld. Daama viel onzen stadgenoot, den kaasdrager Schouten tie eer te beurt Hare Majesteit het album te overhandigen met de namen van alien, die aan de betooging hadden deelgenomen. De ko- 'ningin bedankte hem daarvoor met een handdruk en eenige vriendelijke woord en. Alkmaar, 7 September 1923. DE KAASMARKT. Ondanks het feit, dat de aanvoer gelijk was aan die van de vorige week, een 160.000 K.G., waren de prijzen een paar gulden hoo- ger. De hoogste markt voor fabriekskaas be- droeg 51 per 50 K.G., die voor kleine boe- renkaas 50. De gemiddelde prijs was echter 47. De handel was stug, waardoor velen ver- markten. FEESTPROGRAMMA VOOR HET REGEERINGSJUBILEUM. De firma Jung en Van der Hoek alhier heeft een mooi feestprogramma het licht doen zien. Het bevat allereerst en met fraaie clichti's versierd overzicht van het vijf en twintig jarig tijdperk waarin de Koningin over ons land geregeerd heeft. De portretten van de koninkliike familie benevens een twee- tal foto's van net laatste koninklijke bezoek aan Alkmaar sieren dit artikel. Het programma bevat verder een opgave van de verschillende comite's benevens een overzicht van alles wat er Woensdag en De Gravers, Koor, STRIJKORCHEST Onder dit opschrift vindt men een adverten tie in ons nummer van heden, waarin de hr. Ja-c. Jansen, Westerweg 128 een oproepimg doet tot jongelui, jongens en meisjes, die me- de wenschen te wer-ken bij een strijikordiest. Het lidmaatschap bedraagt 12 per jaar. Het ligt in de b-edoeling ook blaasinstru- menten in het orchest op te nemen. KUNSTAARDEWERK. Wij maakten gister reeds met een kort woord melding van het tentoongestelde kunstaardewerk in de etalage van het Alk- maarsch Warenhuis. In verband met het leerzame van een en ander de heer Heuseveldt staat na afloop van de winkelweek de ingredienten af aan een onderwijsinrichting hier ter stede, welker di recteur dit reeds bij voorbaat dankbaar aan- vaardde plaatsen we onderstaand artikel- tje over de fabricage van dergelijk aardewerk in de plateelbakkerij Zuid-Holland te Gouda. Nadat de klei gebroken is en vermengd met diverse stoffen die de klei z.g. „vermageren" of „versterken" wordt ze in natten toestand gemalen in kogelmolens, en verkrijgt men dan de z.g. „gietklei". Voor het machinaal draaien wordt de klei evenwel geperst. Het gieten geschiedt In gipsvormen; door dat de gips poreus is, wordt een deel van het water aan de kid onttrokken- Langzaam vormt zich dus aan de binnenzijde van den vorm een stijve kleilaag, als't ware de vaas in groeienden vorm. Indien de laag nu dik genoeg is, wordt de vorm leeg gegoten en blijft alleen de stijve kleilaag over, vastge- hecht aan den binnenkant van den vorm. Na eenigen tijd droogt de kid en krimpt ze, laat dan vanzelf los van den vormwand. Nemen we nu de twee vormhelften van elkaar, dan houden we't voorwerp over. Is dit nu „leer- hard", dan wordt het bewerkt met sponsen etc. opdat het een mooi afgewerkt voorwerp wordt. Het machinaal draaien met geperste klei. Men plaatst een vorm op een z.g. „Toer", d.i een machinate schijf, en stelt een kaliber in den vorm. De wijdte tussehen den vorm en het kaliber vormt juist de scherfdikte der vaas. De afwerking is als van gegoten va- zen etc. Is het voorwerp volkomen droog, dan wordt het in den oven geplaatst. Op wagens van chamotte, welke op rails worden voort- bewogen in den tunnel-oven, welke een lengte heeft van 50 M. De wagens bewegen zich langzaam vooruit en naarmate ze de „vuur- zone" bereiken stijgt de temperatuur tot op 1200 gr. C. ongeveer. Deze temperatuur is na 16 a 18 uur be- rdkt, daarna koelt het artikel weer langzaam af, onder het voortrijden, tot het na 20 uur ongeveer den tunnel verlaat. Het geheele pro- ces duurt dus 36 uur. Is ze eenmaal gebakken, dan is de klei veranderd in 'n steenachtige massa „biscuit" genaamd, welke poreus is en zich gemakke- lijk laat besdiilderen met oxyde-verven, wel ke aangemaakt worden met water. Daarna komt het voorwerp bij den gla- zuurder, deze spuit er een laag glazuur op, het decor verdwijnt dan volkomen onder ae Is een van de fijnste ziatalgen. Het Is lets zeer persoonlljks en daaroit valt er ook nlet over te twisten. Als er echter Honig's Pudding, gefabriceerd met Honig's Maizena wordt, is er geen verschil van meening. Alien vinden se heerlijk.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2