m - Dit schrijven werd voor kennisgeving aan genomen, omdat reeds een artikel in de po- litieverordening is opgenomen. De commissie voor de oranjefeesten zond een dankbetuiging voor de toegestane sub- sidie. Daarna wees de voorzitter op de wensche- lijkheid om vooraf de ingekomen stukken te komen inzien. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op, waarna de vergadering gesloten werd. UIT BROEK OP LANGENiDIJK. Vergadering van den Raad der gemeente Broea op Langendijk, den 4en September 1923, des n.m. 714 uur. Na opening door den Voorzitter met gebed had installatie plaats der nieuwe Leden van den Raad. Daarop werden door alle leden de vereisch te eeden afgelegd. De Voorzitter feliciteerde de nieuwe leden van den Raad en sprak den wensch uit dat zij de kracht mochten ontvangen om met lust het werk te verrichten wat hun wacht. Vervolgens las de Secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd wer den vastgesteld. Verkiezing Wethouders. Tot stemming overgegaan zijnde werden r>p den aftredenden Wethouder Glas vijf en Rens Slot twee stermnen uitgebracht, zoodat eerstgenoemde tot Wethouder was herkozen Bij de stemming voor een tweeden Wethou der werden op den aftredenden Wethouder Rens Slot vijf, het lid Ooijevaar £en, en een stem bianco uitgebracht, zoodat beide aftre- dende Wethouders zijn herkozen. De benoe- mingen werden aangenomen. De voorzitter wenschte beide heeren Wethouders geluk met de vernieuwing van hun mandaat, waarbij alle leden zich aansloten. Ook de Secretaris feliciteerde de heeren Glas en Rens Slot. De voorzitter sprak vervolgens het navol- gende: Bij de regeering der gemeente komen dagelijks moeilijkheden naar voren. Wanneer men dan mannen naast zich heeft die reeds a Is Wethouder en Lid van den Raad proe- ven van bekwaamheid hebben afgelegd, die met zeer veel lust en energie de belangen der cemeente voorstaan, dan wordt dat regeeren bij goede voorlichting eenigszins verlicht. Spr. sprak zijn groote voldoening uit over den uitslag der verkiezing. Verkiezing Leden der Commissie Beheer Lichtbedrijven. Aftredend waren beide herkozen Wethou ders. Bij eerste stemming werden uitgebracht op wethouder Glas 4, Wethouder Slot 2 en het lid Oijevaar 1 stem, zoodat wethouder Glas is herkozen. Bij tweede steming werden uitgebracht op Wethouder Rens Slot 5 en't lid Ooijevaar 2 stemmen, zoodat wethouder Rens Slot is her kozen. Ook deze Heeren namen beiden hunne be- noeming aan. Thans had de Raad te voorzien In de va- cature van twee plaatsvervangende leden der Comissie van beheer der Lichtbedrijven. Bij eerste stemming werden uitgebracht op de heeren: Koedijk 2, Bakker 1, Zuijdam 1 en Oijevaar 3. Nieuwe vrije stemming. Uitgebracht werden op Oijevaar 4, Koe- diik 2 en Zuijdam 1 stem, zoodat de heer Oijevaar werd gekozen, die de benoeming aannam. Bij de stemming voor het Tweede lid wer den uitgebracht op de heeren Koedijk 3, Bak ker 3 en Zuijdam 1 stem, zoodat de heer Bak ker werd gekozen, die de benoeming-aannam. Aanbieding Begrooting der Lichtbedrijven voor 1924. Deze begrooting werd ter Secretarie ter inzage nedergelegd, voor de Heeren Leden van den Raad. Voorts was ingekomen een verzoek der Hulpvereeniging voor Chr. Nat. Sch. On- deswijs met verzoek een subsidie uit de ge- meentekas beschikbaar te willen stellen voor het vervolgonderwijs. Op voorstel van B. en W. werd dit in handen gesteld van het Da- eel ijks bestuur om nadere gegevens te verza- melen. Aan de hand hiervan las de Voorzit ter een missive van Gedeputeerde Staten de- zer provincie voor, tot verdaging der beslis- sing op het besluit van den Raad d.d. 29 Ju- ni i-1. tot opheffing v.h. vervolgonderwijs. De rondvraag leverde niets op. De voor zitter sprak zijn voldoening uit over het feit, dat H. M. de Koningin 25 jaar aan't Hoofd heeft mogen staan der Regeering, welk feit ook in onze Gemeente dankbaar is herdacht, door op luisterrijke wijze feest te vieren. Spr. was het een behoefte des harten hiervoor al ien dank te zeggen die tot het slagen daar- toe hebben meegewerkt. Allen, groot en klein, die hunne krachten hebben gegeven om op waardige wijze feest te vieren bracht spreker zijnen dank. Bovenal aan God, van Wien wij Onze Koningin hebben ontvangen en bij Wiens Gratie Zij regeert. (Teekenen van instemming.) Hierna sluiting der vergadering. dat de huur te hoog is, doch de commissie van bijstand G. E. B. heeft het noodig. Ver- piaatsen van de'schuur is niet mogelijk en na afzisnbaren itijd, als 'het raadliuisplan verwezenlijkt wordt, hoopt men daar plaats te krijgen. De heer Vahl wilde het materiaal bij de be- graafplaats ophergen, alls protest tegen de hooge huur. De heer Gillis vindt 3 per M2 duur, faiet is het mes op de keel zetten. len slotte werd op voorstel vain den heer Sengers besloten de huur van den grand op te zeggen. De lichtcommissie zal met een voorstel komen voor 'een goede bergplaats op een1 daarvoor bestemd terrein. Voor een bergplaats onder het nieuwe raadhuis voelde de raad niet' veel. i. Rapport van- de Raadsoommissie inzake d'oortrekking van de Tuindorpstraat. De commissie, gevormd uit de tegenstem- mers, om de Tuindorpstraat door te trekken, was tot geen overeenstemming gekomen. Over den prijs, 3 per M2 was men het niet eens geworden. Echter wet over het ovememen van een strode grand ter breedte van1 7 M. De eigenaar wilde 10 Meter breedte verkoo- pen. Er was een verschit van opvatting ook over andere voorwaarden, hek, prikkeldraad, afscheiding enz. De commissie icon daiarora geen voorstel tot aankoop doen. De kostan, pl.m. 2000 waren te hoog. De heer v. d. Vahl had, evenals andere burgers, met belangstelling deze geschiede- nis gevolgd. Den' schoonen wensch, door den voorzitter geuit onitrent de rust van een Kerkhof, kon spr. niet goedkeuren. Men moet zijn meeming zeggen. De doortrekking der straat achtte spr. van groot belang. Spr. had alle respect voor den handigen bouwexploi- tant, die naast dezen grand ook den grand i van het Burgerlijk Armbestuur in handen heeft gekregen zond'er dat als spr. goed' is ingelicht andere gegadigden gelegenheid kregen daarvoor een bod te do-en. Spr. mean- de, dat het Burgerlijk Armbestuur in deze niet vrij uit gaat. Nu heeft de gemeente ook grand noodig van die handigen fcoopm^n. Hij zegt-: Je kunt het koopen of niet koopen. Hij zet je den revolver op de borst en zegt: Je beurs of den grand'! De gemeente vindt dien grand te duur. Spr. zou dit offer willen geven, doch als er geld te kort is, zou spr. met den hoed willen rond1 gaan, even als op 6 Maart 1923, toen de ge meente met een anderen onwilligen koopman te doen had. De grand1 is schandelijk duur en hoe de eigenaar, die zoo pas den eed heeft afgelegd, dit vereenigt met het belang van de gemeente, is mij een- raadsel, doch spr zou den grand willen koopen. De heer Gillis meend'e dat we van mee ning kunnen verschillen of de grondaankoop noodig is,doch de heer Opdam, die het noo dig achtte dat men voor den Molenweg een offer gaf, is nu aan beide ooren Oost-Indisch doof. Het is hetzelfde geval als met het schuurtje op het Stationsempilacemenit. De heer Vrijburg zou de laaitste gelegen- held om aan te koopen niet voorbij laten gaan. De heer Opdam1 was niet bang van een „groote smoel" en een paar vuisten. De grand is niet meer te toop. Met het valsche geluid van vischvrouwen laat spr. zich niet in. De heeren Mulder en Vahl vonden de ge- bezigde woorden beneden critiek, de eerste zou willen dat de heer Opdam' zijn wooud1 in- trok wat betreft den verkoop van den grand. De heer Opdam was hiertoe niet te bewe-1 gen, De heer v. d. VahlDat zullen we prabee- ren, ik stel voor de procedure te beginnen tot onteigening ten algemeenen nuit'te. Ik zal het voorstel nader fonnuleeren, Het voorstel, ondersteund door den heer Vrijburg, kwam in stemming en werd' aan genomen. V66r de heeren v. d. Vail, Vrijburg, v. 't Veer, Mulder, Apeldoorn en Gielis. j. Voorstel omi den Molenweg na behar- ding van een laag spramex te voorzien. B. en W. stdl'den voor de begrooting met 1000 te verhoogen en de aflossing ite doen plaats hebben over 20' jaar. De heer Vrijburg had van1 'een' deskundige vernom'en, dat dit precede zeer goed voldoet, echter moet de aanlleg deskundig plaats heb ben om den weg stofvrij 'te krijgen. De heer Oipdam zou de Commissie van Bijstand voor de wegen eens willen laten kij- ken of het elders goed voldoet. Spr. had er ook veel van gehoord en was er voor. De Voorziltre deeld'e mede, dat de duur 15 a 16 jaar is. Garantie werd niet gegeven. Dezel'fde spr. wil bij de besteding niet spe- culeeren p de werkloodieid1, doch :in het be- stek vastleggen dat het loon -wordt uilbe- taald1 zoo als dit door de organisa'ties1 is vastgesteld. k. Vaststelling rekening over 1922. De commissie, bestaande uit de heeren Vahl, Mulder en Sengers, adviseerde tot goedkeuring. Het was haar op gevallen dat niet van alle bondfen belasting -wordit be- taald, De Voorzitter zal mat die opmerking reke ning houden. De rekening werd' vastgesteld met een batig sald'o van' 7050.70'D 1. Aanbieding begrooting, dienst 1924. B. en W. houden deze aan met een voor- loopige begrooting in ontvangsten en uitga- vm van 104158.91, waarander 1886.70 TOor onvoorziene uiitgaven. De Voorzitter decide mede, dat de begroo ting in afschrift bij de leden zal eirculeenen. In de 'commissie werden benoemd de heeren Sengers, Mulder -en Vahl. De heer v. d. Vail gaf in overwegimg 0m1 in het vervolg db begrooting in de afdediu- gen te onderzoeken, dat voorkomt onwacht- bare diiscussien. De Voorzitter wilde dit denkbeeld in over- weging nemeni. De Voorzitter steldh daarna voo>r om aan Mevr. Stikkel, die de vroedvrouw bij hare zidrte heeft vervangen en1 dit geheel gratis heeft gedaan terteijl zij het daarvoor be- schikte honorarium heeft afgestaan aan Mej. Vermeulen, den bijzondereini dank te betui- gen van B. en W. en den Raad voor de be- wezen diensten gedurende drie maanden. B. en W. stelden d'aarnaast voor om' f 50 uit te trekken voor een blijk van waardeering. De heer v. d. Vail willdfe voor niemand in achting voor deze daad' van naastenliefde on- derdoen, doch acht de daad te groot 0m1 haar met een stoftelijk bewijs te beloonen. Het crediet werd toegestaan. Daarna sluiting. UIT BERGEN. Dinsdagmiddag vergaderde de raad vol- tellig. Nadat de voorzitter de openbare ver- adering had geopend, zeide hij over te zul- n gaan tot afnemen der overeemkomstig art. 39 der g-meenvewet vereischte eed of belofte door ae gekozen en toegelaten raads- leden. De heeren Bogtman, Brugman, den Das en Zeiler verklaarden desgevraagd de belofte te willen afleggen. Nadat de heeren Apeldoorn, Baltus, Blank, Martin, Jhr. Barnaart, Oldenburg en Hoksbergen in handen van den voorzitter de vereischte zuiveringseeden hadden afge legd, en de reeds genoemde heeren de be lofte, zeide de voarzitter dat de raad thans kon overgaan tot de behandeling van zaken. Behalve de oude raadsleden zullen de vijf nieuw gekozen raadsleden in de komende 4 jaren mee hebben zorg te dragen voor de behartiging der gemeentebelangen, welke on- getwijfeld soms zwaar zal vallen. Spreker zeide overtuigd te zijn dat alien hun beste krachten zullen geven, en hoopte en ver- trouwde, dat ondanks verschil van meening, aangenaam zal worden samengewerkt, zal worden beseft dat het college heel de ge meente vertegenwoordigt, en wenschte van harte dat de raadsleden in blijmoedigheid de belangen der gemeente zullen behartigen met het beste in, en met heel hun persoon, wat moge strekken tot heil van Bergen. Hierna werd overgegaan tot benoeming van twee wethouders. De heer Oldenburg zeide dat er een ver gadering had plaats gehad van de katholie- ke fractie, waartoe hij niet was uitgenoodigd. Dit vond hij geen nette manier en vroeg aan de vergadering of zulks wel geoorloofd was. De voorzitter zeide dat de wet geen- voor- stemmingen kent en in deze vergadering de beslissing moet vallen. De heer Brugman zeide dat de raadsleden volgens de evenredige vertegenwoordiging zijn gekozen. Spreker zou aan de katholieke raadsleden de vraag willen stellen of zij de wethoudersbenoeming ook volgens die even redige vertegenwoordiging willen doen ge- schieden of dat zij steun zullen verleenen aan de verkiezing van een wethouder- uit een fractie die een minderheid vertegenwoordigt. De voorzitter zeide geen bezwaar te heb ben dat elk raadslid z;ch uitte, doch meende er op te moeten wijzen dat de stemming ge- heim is, zoodat hij bezwaar moest maken tegen de vraag vooraf gesteld hoe en wie ge- stem zal worden. De heer Brugman zeide dat hij niet vroeg, wie de katholieke raadsleden zullen stem- men, doch alleen of zij het karakter der even redige vertegenwoordiging zullen eerbiedi- gen. De voorzitter meende dat voor deze vraag geen plaats is, de raadsleden stemmen indivi- dueel, dat is de gewoonte dat over dergelijke benoemingen in de raadsfractie's vooraf wordt gesproken, doch niet in openbare vergadering. De heer Brugman zeide de houding van dien voorzitter te kunnen billijken, doch het bezwaar van zijn kant niet te gevoelen. De voorzitter merkte op dat het overleg vooraf had kunnen geschieden. De heer Baltus vroeg of de fractie Bergens Belang misschien bang is dat twee rechtsche wethouders gekozen zullen worden. De heer Apeldoorn zeide dat hij meende dat de katholieke raadsleden rekening heb ben gehouden met de evenredige vertegen woordiging. Op welk standpunt de heeren Bogtman en Brugman van Bergens Belang zich stellen, spreker zeide hiermede niet vol- doende bekend te zijn, doch meende dat het rechtens een der 3 vrijzinnig democrafische raadsleden toekwam een wethouderszetel te bezetten, terwijl de 5 katholieke raadsleden eveneens recht hadden op een zetel. Spreker zeide dat de katholieke fractie om pieteitsredenen den heer Oldenburg niet tot het bij won en der fractie-vergadering had uitgenoodigd, doch voor deze raadsv-ergade- ring den 1 eer Oldenburg met haar besluit officieel in kennis had gesteld. De heer Jhr. Barnaart vroeg wanneer den heer Oldenburg het besluit was bericht, waarop de heer Oldenburg antwoordde: „eerst hedenmorgen om half elf". De heer Jhr. Barnaart maakte de opmer king dat die mededeeling wel wat laat is ge- komen. De heer Apeldoorn meende dat het toch vroeg genoeg voor de raadsvergadering was geschied. De heei Oldenburg gaf zijn misnoegen te kennen dat hij niet in de gelegenheid was ge steld zich in de fractievergadering te verde- digen. De heer Brugman vroeg den heer Apel doorn wie of door de katholieken als vrijzin- nig-democraten worden aangemerkt. De heer Apeldoorn antwoordde hierop: de heeren Hoksbergen, Jhr. Barnaart en Zeiler. De heer Zeiler verklaarde niet tot de vrij- zinnig-democratische partij te behooren, ter wijl de heer Jhr. Barnaart zeide tot geen politieke partij te behooren. De heer Brugman zeide te moeten consta- teeren dat geen drie vrijzinnig-democraten in de vergadering aanwezig zijn. De voorzitter zeide voldoende gelegenheid te hebben gegeven tot debat en tot stemming over te gaan. Allereerst werd overgegaan tot stemming ter verkiezing van een wethouder vacature- Oldenburg. Ingekomen waren 11 stembiljetten, uitge bracht 11 stemmen waarvan 6 stemmen op den heer J. Apeldoorn (R'.-K.) en 5 stem- men op den heer J. Oldenburg (R.-K. aftr.) zoodat de heer Apeldoorn verkozen werd verklaard. Op de vraag van den voorzitter zeide de heer Apeldoorn zijne benoeming aan te nemen. Daarna werd tot stemming van een 2en wethouder overgegaan, ter voorziening in de vacature Jhr. Barnaart. Uitgebracht 11 stemmen waarvan 6 stemmen op den heer C. J. P. J. A. Hoksbergen (V.-D.), 3 stem- men op den heer Bogtman en 1 stem op elk der heeren Jhr. Barnaart en Oldenburg, zoodat de heer Hoksbergen verkozen werd verklaard. Desgevraagd zeide de heer Hoks bergen bereid te zijn de benoeming aan te nemen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een' aanbeveling van het Burgerlijk Armbestuur voor de benoeming van een lid van dat bestuur, een aanvraag van het Burgerlijk Armbestuur om een ver- hoogde subsidie uit de gemeentekas over 1923, alsmede de begrooting van dit be stuur voor 1924. Conform het voorstel van den voorzitter werd zonder hoofdelijke stemming goedge- vonden deze stukken te renvoyeeren naar Burgemeester en Wethouders. Nog deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen het door Ged. Staten goedgekeur- de raadsbesluit tot het doen van eenige uitga- ven uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1922, hetgeen voor ken nisgeving werd aangenomen. De voorzitter stelde hierna aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeente-re- kening dienst 1922 met bijbehoorende be- drijfsrekeningen en der rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1922. Spreker bracht de commissie van onder- zoek dank,voor haar uitvoerig rapport en stelde namens B. en W. voor de nog open- staande posten van nog niet betaalde belas- tingen over 1919 oninvorderbaar te verkla- ren, waartoe zonder hoofdelijke stemming: werd besloten. Naar aanleiding van de door de commis sie gemaakte opmerking, van het abnormaal hooge bedrag voor door de U. L. O. school verbruikt water deelde de voorzitter mede, dat het groote verbruik reeds de aandacht van B. en W. had getrokken en bereids een voorziening is getroffen. Een- klein lekje in de buisleiding heeft de gemeenteopzichter gevonden, terwijl de W. C.'s gedeeltelijk zijn afgesloten. De waterleiding is gecontroleerd en wordt verwacht dat het euvel kan worden bezworen. De heer Apeldoorn zeidie dat hij van mee ning is dat het groote waterverbruik aan lekkage moet worden toegeschreven. De heer Brugman zeide dat het zeer goed mogelijk is, dat de meter niet goed aanwijst. Daar deze zaak speciaal op zijn terrein ligt, meende spreker een oordeel te mogen vellen en zeide dat het niet onwaarschijnlijk is dat bij hooge tellage de meter een paar cijfers overslaat. De voorzitter antwoordde hierop dat het verbruik in de laatste weken normaal is ge- weest; de meter is om de 2 weken gecontro leerd, het aftappen van eenige emmers water heeft geen fout in de meter aangewezen. De heer Brugman merkte op dat het af tappen van eenige liters geen bewijs levert dat bij een groot verbruik de meter eveneens goed aanwijst. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het mandaat hetwelk nog een handteekening be- hoefde, door den wethouder is geteekenid, en •dat tegelijk met den nog openstaanden post van een nog niet gerestitueerde bedrag ten aanzien van de opname van J. de Groot in een gesticht, om een andere nog niet betaalde post betaling is verzocht. Ten aanzien der rekening van het Burger lijk Armbestuur heeft de commissie een post voor betaling van rentezegels gevonden, wel ke 2 te hoog aanwees. De fout is door het Burgerlijk Armbestuur hersteld. Wat de bedeelingen betreft, waarvan geen kwitantie's werden aangetroffen, zullen B. en W. wel conform het voorstel der commis sie aan het Burgerlijk Armbestuur verzoeken, kwitantieboekjes aan te schaffen waarop we- kelijks de uitkeeringen kunnen worden1 aan- geteekend. Nog werd in het rapport er op gewezen dat bij de inning der gemeente-belastingen een groote achterstand is. Spreker zeide dat thans die gemeentelijke belastingen door het Rijk worden geind zoodat de achterstand' niet grooter zal worden. Blijkens een onderhoud van spreker met den gemeente-deurwaarder was deze overstelpt met werk, doch heeft de gemeente-ontvanger verjaring der nog ver- schuldigde belastingen voorkomen en zijn tijdig de exploiten geteekend. De deurwaar- der heeft medegedeeld dat hij onmogelijk tijd heeft de achterstallige belastingen in te vor- •deren, zoodat naar eene andere regeling jnoet worden omgezien. Spreker meende dat met alle geoorloofde en gepaste middelen de belastingen moet worden ingevorderd evem- wel zoodaaig dat het voor de belastingschul- digen dragelijk blijft, doch ook zoo dat niet sommigen betalen en anderen die geacht kunnen worden „betalen te kunnen" niet. Het leek spr. het beste toe, evenals de com missie voorstelt, een commissie te benoemen die de lijst van nog in te vorderen belastin gen nagaat, en den raad rapport uitbrengt. Men mag de zaak niet laten loopen zonder er iets aan te doen. De heer Brugman merkte op dat het meer- malen blijkt dat zij, die het beste kunnen be talen, zulks niet doen. Conform het voorstel van den voorzitter werd goedgevonden de commissie te laten bestaan uit drie leden. Hiema werd tot stemming overgegaan. Gekozen werden na eenige stemmingen de heeren den Das, Blank en Zeiler. Daarna werd de gemeente-rekening dienst 1922 voorloopig vastgesteld als volgt: In- komsten: gewoon 281306,36, buitengewoon 90947,17, totaal 372253,53. Uitgaven: gewoon 239915,19 >3buitengewoon 83017,43, totaal 322932,6234 met een batig saldo, gewoon 41391,1634, buiten gewoon 7929,74, totaal 49320,9034. De rekeningen van het Gem. Electr. bedr. en het Gem. Woningbedrijf werden vastge steld overeenkomstig de indiening, aanwij- zende respectievelijk een winst-saldo van 6360,09 en een saldo-verlies van 2391,01. De rekening van het Burg. Armbestuur werd vastgesteld inontvang 3352,05, in uitgaaf 4824,93 34met een nadeelig saldo groot 1472,8834. De voorzitter zeide vervolgens dat nog on de convocatie stond vermeld de benoe ming van een lid van de commissie van bij stand voor het Gem. Woningbedrijf ter voor ziening in de vacature ontstaan wegens af- treding als raadslid van den heer Swaan. Spr. meende dat in verband. met den uit slag der wethoudersverkiezing thans wel kon worden overgegaan tot de benoeming van de diverse nieuwe raadscommissie's. De heer Bogtman achtte het wenschelijk- hiermede te wachten en de verkiezing tot de volgende vergadering aan te houden, ten- einde de functie's billijk te kunnen verdeelen en ieder raadslid te benoemen in die commis sie waar hij het meest geschikt voor is. De voorzittter zeide zich hiermede wel te kunnen vereenigen. Zonder hoofdelijke stem ming werd zulks goedgevonden. Op verzoek van den heer Brugman deed de voorzitter mededeeling van de thans in de verschillende commissie's zitting hebbende leden. De voorzitter zeide dat het hem niet meer noodig voorkwam eene commissie te benoe men die de belastingreclames behandelde, aangezien de inkomstenbelasting door het Kijk werd geind en de raad te dien aanzien geen uitspraken meer had te doen. Spreker zou ook in overweging willen geven de com missie van bijstand voor het Gem. Electr. be- drijf vast te koppelen aan de commissie voor de gasvoorziening. Besluiten dienaangaande kan de Raad in de volgende vergadering overwegen. Bij de rondvraag zeide de heer Baltus, dat op Oostdorp de aangevoerde straatklinkers aan den kant van den weg liggen waarvan verscheidene zijn kapot of van de hoop ge- worpen. Spreker vroeg wanneer de ge- meente-opzichter Min aan het straten zou zetten, daar die steenen anders nog meer ver- nield worden. Ook had spreker opgemerkt dat bij de woningen van de R. Kath. Actie en aan de Breelaan, de kinderen kuilen maakten, waardoor ongelukken zouden kun nen' ontstaan. De voorzitter zeide een onder-oek zoo noo dig voorziening toe. De heer Martin merkte op dat de kuilen bij het Zakedijkje voor de woningen der R. Kath- Actie niet ontstaan waren door het spitten der kinderen, doch doordat de weg niet voldoende werd ouderhouden. De weg was nooit goed ondernomen, de kuilen waren door den wind ontstaan. De heer Baltus meende dat de veldwach- ters en gemeente-opzichters wel beter toe- zicht konden houden. De heer Zeiler merkte op, dat wat de heer Baltus ten aanzien der straatstce^en op Oostdorp naar voren bracht, ook hem was opgevallen, doch spr. had geconstateerd dat 't afwerpen van steenen sinds gister was ge- schied^Spreker meende dat het voor politie en gemeente-opzichters zeer moeilijk was daarop te letten. Wel zou spreker in over weging willen geven dat van gemeentewege paal en perk werd gesteld aan de baldadig- heid der jeugd, welke in Bergen erger lijkt dan elders. De heer den Das gaf in overweging dat de gemeente-opzichter niet eerder de steenen liet aanvoeren, dan wanneer tot het straten kon worden overgegaan. De heer Brugman zeide nog als toehoor- d'er der vorige raadsvergadering te hebben vernomen dat in de maand September met den Bergerweg een proef zou worden geno- men en die proef later niet meer mogelijk was. Spreker had nog niet bemerkt, dat aan het besluit uitvoering werd gegeven. De voorzitter antwoordde hierop dat door de bezetting van de Ruhr, de leverancier van basalt niet voor tijdige levering kon instaan, doch het nog niet bekend is, dat de levering niet op tijd zal geschieden. De heer Oldenburg deelde aan het einde der vergadering mede dat hij besloten was als raadslid te bedamken, aangezien hij, in verband met de ondervonden behandeling van eenige raadsleden, niet meer met de Roomsche Actie wenschte te vergaderen. Spreker zeide zijn ontslag nog schriftelijk te zullen indienen. De voorzitter betuigde zijn spijt dat de heer Oldenburg dit besluit h'ad genomen, waar de heer Oldenburg, jarenlang de be- 1 langen der gemeente had weten te behartigen. Daarna sloot de voorzitter de openbare vergadering en ging de raad' in comite. UIT NOORDSCHARWOUDE. De nieuwe raad was Dinsdagmiddag vol- tallig bijeen. Door alle leden werd de eed afgelegd, waarna de voorzitter de gekozen en herkozen leden feliciteerde met hunne benoeming en de hoop uitsprak, dat door alien de belangen der gemeente behartigd en bevorderd zouden worden. 1 De notulen werden hierna gelezen en on veranderd vastgesteld. Als wethouders werden gekozen de heeren J. .Ootjers en A. Barten, beiden met 6 van de 7 stemmen. Beiden namen de benoeming wederom aan, waarna de voorzitter hen feliciteerde er op wijzende nu een ruim jaar met de heeren het college van B. en W. gevormd te hebben en tot zijn genoegen hebben kunnen merken, dat beiden met de noodige emst en met eerbiedi- ging van elkanders meening de belangen van de gemeente gediend hadden. Voorzitter dankte hen daarvoor en hield zich bij voorbaat aanbevolen voor een even goede wil en dat wederom op de feest aange- name wijze zal worden voortgegaan. Nadat de voorzitter gewezen had op een vroegere uitspraak van den raad betreffende de wenschelijkheid om de wethouders in de commissie voor de lichtbedrijven te doen ver- tegenwoordigen werd tot stemming overge gaan. Bij eerste stemming werd gekozen de heer J. Ootjers met 6 stemmen en 1 bianco. Daarna werd na twee stemmingen gekozen de heer Barten met 4 stemmen tegen 3 stem- men op den heer de Geus. Beiden namen de benoeming aan. Als plaatsvervangers werden gekozen de heeren A. de Geus met 6 en P. Zut na drie stemmingen met 3 stemmen. De gemeenterekening werd op advies van de commissie voorloopig vastgesteld op een ontvangst van 138280,9234, een uitgaaf van 132.535.8034, alzoo een batig saldo van 5745.12. Op advies van dezelfde commissie werd de rekening van het burgerlijk armbestuur vast gesteld met een ontvangst van 2273.19 een uitgaaf van 1916,28 alzoo een saldo van 356.91. Ingekomen was een schrijven van het be stuur van den Noordermarktbond waarin ze meedeelen, 100 gulden te willen bijdragen in de kosten voor buitengewoon politietoezicht tijdens de staking. Alleen de heer Jes verklaarde zich tegen het aanvaarden van deze schenking, doch la ter bleek, dat hij meende dat 100 gulden van de gemeente gevraagd werd, waarom hij ver zocht zijn tegenstemmen als niet gedaan te beschouwen. Een verzoek van de geitenfokvereeniging om subsidie zal bij de begrooting behandeld worden omdat voor 1923 reeds een subsidie is toegestaan. Van de gezondheidscommissie was een ad vies ingekomen om voort te gaan met de ma- lariabestrijding. 7WAAG. 6 Sept. Veiling Bangert en Gm- strekm. Slaboonen 9.20 tot 9.50, Snijboo- nr>n 16 tot 18, Blauwe pruimen 16 tot 20 ct., Wifte pruimen 16 tot 17 ct., Reine Vietorie 18 tot 22 ct. VOORDSCHARWOUDE, 6 Sept. Schot- sche Muiren f 5.80 tot 6-701, Koksianen /5, Dulcen f 1 80 tot 620, Schoolmeesters /4.80 tot f 5 20, Negentigvoud 4.70 tot 510, Eicenheimersf 5.60 tot 6, Bl. Aardappelen f 6 tot 7.10, Drielingen 2.40 tot 3.20. Kleine f 1 tot 1.10, Spercieboonen 15 tot -/ 23, 7ilveruien 3.30, Drielingen' 10.30 tot f 1090. Zilvernep 21.10 tot 28.10, Vale nep 910 Grove Uien 4.30 tot /5.80, Drielingen 970 tot 10.90, Gele Nep f 1390 tot 21.10, Peen J 3.60 tot f 3.90. Rood? Kool f 3.50 tot f 4.30 Witte Kool f 2.20 tot 2.80, Gele Kool 5.80 tot f 7.50s Roswortelen f 3.30' tot 4.60 per 100 bos, Bloemkool 18 70 tot 2620 per 100 stuks. 2e Soort 5.40 tot 8.40 per 100 stuks. Annvoer op 5 Sept 20275 Kg Aardappe len, 706 Kg. Spercieboonen. 46 Kg Snijboo- nen. 267 Kg. Drielingen, 1785 Kg Vale Nep, 4885 Kg. Drielingen 1000 Kg. Peen, 22000 Kg Roode Kool, 23100 Kg. Witte Kool, 3900 Kg. Gele Kool, 3400 bos Boswortelen, 1744 stuks Bloemkool.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7