DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Hotel „Toelast." Concert. ZATERDAG Directeur: 0. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 8 SEPTEMBER No. 212 Dii Hummer be®6®at uit 2 watei Honderd Yflf en tffintigste Jaargang. 1923 Afoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.T. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. - Zoo zijn wij dan nu gezegend met vier in- plaats van met drie wethouders en dat zal de gemeente wel dadelijk op kosten te staan ko- men, want de wethouderlijke raadszaal-tafel is op een dergelijk college niet berekend. De Aieuwe gemeente-secretaris is in die let- terlijke beteekenis van het woord een heel wat gewich tiger man dan zijn voorganger en nu ook de heer Ringers nog een plaatsje achter het groene laken gezocht heeft, begint de hal ve cirkel van het college hier en daar beden- kelijk uit te puilen. Dat is een teeken van groei en over het al- gemeen kunnen wij slechts dankbaar zijn als tafels en stoelen in onze raadszaal te klein worden, want dat bewijst dat Alkmaar in het teeken van den gestadigen vooruitgang staat. De plotselinge groei van het college van Burg, en Weth. is evenwel een abnormale. Hier gold het niet een vermeerdering van wethouders door vergrooting van het zielen- tal der gemeente of van den omvang dler wet houderlijke bezigheden. Deze abnormale groei was alleen en uit- sluitend het gevolg van een te overmatig ge- bruik van een politiek brouwsel, dat voor ve- len toch moeilijk te verteren geweest is. En omdat de vier gelukkigen zelf wel be grepen, dat er een van hen te veel was, omdat zij inzagen, dat de gemeente voor dat poli- tieke goocheltoertje moeilijk f 2000 extra in rekening kan gebracht worden, hebben zij ten slotte botje bij botje gelegd en eerlijk gedeeld wat er in kas was. De heer Ringers heeft van ieder der andere heeren 500 salaris cadeau gekregen, maar zal hun aller taak dan ook aanmerkelijk ver- lichten door voortaan alle zorgen over ge- meentewerken, de plantsoenen en den nieu- wen muziektuin op zijn breede schouders te nemen. Dat is heel behulpzaam van den heer Rin- ers en het is dan ook geen wonder, dat men em achter de groene tafel met enthousiasme ontvangen heeft, zoodat hij daar met zijn drie nieuwe col lega's heel zelfvoldaan in het rond zat te kijken. Maar een good opmerker ziet wel, dat hij zich aan de zijde van den heer Westerhof die nu wel een beetje ver van zijn vrouw af jzit nog niet heelemaal thuis voelt en dat zoo nu en dan de vier nieuwe wethouders elkaar nog wat vreemd aankijken, bien eton- nes de se trouver ensemble. Wij hebben onze lezers den dag v66r de wethoudersverkiezing een kijkje achter de schermen gegeven. Het politieke steekspel was toen nog in vollen gang en er viel met geen mogelijkheid iets over den afloop te voorspellen. Dienzelfden avond of liever in de nach- telijke uren is men tot een soort wapen- stilstand gekomen. De heer Cloeck was toen in politiek op- zicht al overleden en de heer Thomsen had zich met zijn mode strijdmakkers slechts staande kunnen houden door den heer RingerS in het wethouderschap te verheffen. De aanval van mr. Leesberg op de porte- feuille van financien was toen met succes af- geslagen, rechts en links trok men in eigen loopgraven terug om een nieuwe wapen- schouw te houden en den volgenden morgen werd definitief het compromis gesloten waar- van de geheele raad met uitzondering van mej. Carels en twee politieke vrijbuiters des middags zoo eensgezind getuigenis zou afleggen. - Het verheugt ons, dat het ten slotte tot een voor alle partijen bevredigende regeling is gekomen. Wanneer de poging der rechterzijde om met de indirecte hulp der Vrijz. Dem. den heer Thomsen door een rechtschen wethouder te verdringen succesvol geweest was, wan neer inderdaad twee rechtsche wethouders in het college van drie zouden benoemd zijn, zou het regeeren dozer stad door de ob- structie der linkerzijde ten eenenmale onmo- gelijk gemaakt zijn. In rechtsche kringen ook het kath. dag- blad hier ter stede liet dit niet onduidelijk uitkomen wordt aangenomen, dat die obstructie-plannen slechts fantasie van onze ^Redactie geweest zijn. Het is heel wel mogelijk, dat een raadslid zich in dien geest heeft uitgelaten, het kan heel wel zijn, dlat hij het taktisch oondieeTde zijn plannen uit politiek oogpimt op dat oogenblik te outkennen of zelfs oat hij de consequents daarvan op dat moment niet meer dragen aurfde. Maar aan mag hij oris daarvan niet de dupe laten worden, dan mag hij onze Redac tie geen fantasie en onwaarheid toeschrijven en waar de recl tsche pers door die verzeke- fing maar al te graag de gelegenheid aan- grijpt om op onbetrouwbaarhdd van d'e Alkmaarsche Courant te wijzen, willen wij hier nog eens uitdrukkelijk verklaren, dat de linkerzijde van onzen Raad wanneer een college van twee rechtsche wethouders en de heer Cloeck gevormd was reeds in de al- lereerste vergadering tot obstructie zou over- gegaan zijn. Geen bijlage, geen voorstel van het nieuwe college zou onbecritiseerd en onbesproken zijn gebleven en men zou zich zoo lang maar eenigszins mogelijk was tegen elke stemming verzet hebben. Daartoe was besloten en wij handhaven de volkomen juistheid hiervam tegenover elke be- wering, dat wij te dezen opzichte aan het fantaseeren geweest zijn. Wij hebben de houding der Vrijz.-Dem. reeds meermalen aan/ critiek onderworpen en kunnen te dien opzichte verdere beschouwin- gen achterwege laten. De heer Cloeck is nu vervangen door den voorzitter der Alkmaarsche afdeeling en nu dte kapitein van het vrijzinnig democratische scheepje zelf aan het roer staat is het te verwachten dat hij begrepen heeft dat het voor het behoud van dat scheepje hoog tijd is, dat hij het langs alle zwarte rotsen en klippen naar veiliger vaarwater stuurt. Nemen wij aan, dat mej. Carels het zon- derlinge politiek advies trouw gebleven is en zoowel bij de verkiezing van dlen heer Thomsen als bij die van den heer Ringers bianco gestemd heeft, dan moet nog even op het merkwaardige feit gewezen worden, dat de heer Thomsen bij zijn verkiezing twee katholieke stemmen gemist heeft. Het kath. dagblad hier ter stede wijst de heeren Kusters en Van Slingerland als de oorzaak hiervan aan en wij zouden zelf geen andere namen dan deze genoemd heb ben. Slechts van beginnelingen in de politiek is een dergelijk ontaktisch optreden te ver wachten. Meer geschoolden weten wel, dat zij zich bij de beslissingen van het grootste deel hunner fractie hebben neer te leggen en ver- raden ook niet openlijk, dat zij de meest on- willigen1 en onbuigzamem geweest zijn, die zelfs na het compromis niet tot het neerteg- gen der wapens konden besluiten. Zooiets zal mr. Leesberg niet overkomen. Maar die staat d'an ook niet meer aan dien aanvang van zijn politieken schooltijd. De heer Cloeck heeft bericht gezonden, dat hij niet langer deel van dezen Raad wil uitmaken. Een besluit dat te betreuren valt. Wij zullen ons op het oogenblik niet meer verdiepen in de vraag in hoeverre de heer Cloeck al dan niet aan het zonderlinge be sluit van zijn afdeelingsbestuur meegewerkt heeft om bij de wethoudersverkiezing indi rect de rechterzijde van onzen1 Raad te steunen. Het is voldoende er hier slechts op te wij zen, dat de heer Cloeck, zoo hij niet bedankt had, thans raadslid zou geweest zijn. En als raadslid heeft de beer Cloeck zich altijd van zijn beste zijde doen kennen, als raadslid is hij steeds een krachtige steun- pilaar van de linkerzijde, een gloedvol ver- tolker der vrijzinnige gedachte geweest. Eerst als wetlwuder is hij uit den koers ge- raakt. Maar ook eerst als wethouder was zijn invloed van zoo groote beteekenis, dat an- deren den tijd gekomen achtten hem met goeden raad en nuttige wenken ter zijde te staan. En nu was het voor den heer Cloeck heel jammer, dat hij geen sterke fractie achter zich had, die'zijn wethouderschap kon ver- zekeren ook zonder dat hij steun bij niet- geestverwanten behoefde te zoeken. En ook was het voor den heer Cloeck heel jammer, dat hij, hoewel met de beste voor- nemens bezield, in politiek opzicht zoo kin- derlijk nai'ef kon zijn, dat hij de koekoeks- eieren in zijn nest niet altijd van eigen broedsel ondefscheiden kon. Het wethouderschap voerde tot het poli tieke spel dat hem wel eens te hoog ging. Deze man, die werkte zoolang het dag was, die, naar wij gelooven, inderdaad van liefde voor zijn stad vervuld was en de beste bedoelingen had haar belangen te dienen, had menigmaal niet de gave zijn vrienden van zijn vijanden te onderscheiaen. Hij heeft in de politieke harddraverij te dikwijls op het verkeerde paard gewed. Het doet ons leed, dat hij die kampplaats ver laten heeft nu hij juist in een nieuw vier- jarig tijdvak gelegenheid zou krijgen ander- maal te be wijzen, dat 'hij als raadslid een onvermoeid strijder voor zijn ware beginse- len kan genoemd worden. Het kath. dagblad hier ter stede heeft er dezer dagen aan herinnerd, dat de burge- meester bij zijn rede over dien heer Cloeck gezegd heeft, dat deze in het politieke 'spel niet altijd tegen die omstandigheden was op- gewassee. En het blad vervolgt dan: i Wij gelooven dat niemand de betee kenis van die woorden zoo juist en' zoo diep begrepen heeft als de burgemeester zelf, die in de politiek geen vreemde is. Inmiddlels zal ook de heer Thomsen het zijne van die woorden wel begrepen hebben. En misschiem denkt hij/ er nu en later nog wel eens over na Over „het slachtcffer van de poli tiek". Wij zijn het bij uitzondering met dit blad volkomen eens, mits de naam van den heer Thomsen door dien van1 mr. Leesberg wordt vervangen. Ondanks het zoet gefluit des heeren Vo- gelaar en de min of meer verwachte opposi te van wethouder Westerhof, heeft de Raad besloten op de a.s. jubileumdagen geen tap- verbod in te voeren. Naar wij vernemen zijn de wijnhandelaren daarover alles behalve tevreden, daar het een bekend feit is, dat zij nimmer zooveel spiritualien voor huishoudelijk gebruik ver- koopen, dan op de dagen dat in de cafe's geen alcohol kan verkregen worden. In vroegere artikelen hebben wij het drankverbod-vraagstuk reeds meermalen be- sproken en kunnen te dien opzichte volkomen met den gedachtengang van den burgemees ter meegaan. Men prikkelt het volk niet tot verzet door wetten tegen diefstal en rooverij, eerstens omdat het standpunt dat stelen en rooven toelaatbaar is vrijwel algemeen overwonnen mag heeten en tweedens omdat men door de ze wetten de maatschappij tegen het kwaad- willig individu en niet het individu tegen zich zelf beschermt. Bij absoluut drankverbod beschermt men allereerst het individu tegen zich zelf en dat wekt bij hen die zich oud en wijs genoeg ach- ten, den drang tot verdiediging der persoon- lijke vrijheid. En nu mag men zeggen dlat de goeden met de kwaden moeten lijden en dat de ma- tige drankgebruikers die daarin niets on- behoorlijks zien maar aan de maatregelen tegen de misbruikers ten offer moeten vallen. Maar juist dat zal men in' breede kringen onnoodig en ongeoorloofd vinden en het verbod zal velen tot verzet prikkelen, die zkh als uiting daarvan langs alle grenzen onzer gemeente rijkelijk van spiritualien voorzien kunnen. Moet er dan niets tegen de misbruikers gedaan worden? Dat is een- andere kwestie en wij staan ge- heel aan de zijde van hen die drankmisbruik zoo krachtig mogelijk bestrijden willen, al lijkt ons het eenige doeltreffende middel daartoe de onafgebroken propaganda. De weigering van alcohol moet ten slotte uit den mensch zelf komen en niet van hoo- gerhand worden voorgeschreven. Misbruik dient streng te worden tegenge- aan maar wij gelooven, dat de waakzaam- eid1 der politie in samenwerking met de zwarte-lijst en de medewerking der cafe- houders op dit oogenblik reeds een zoo vol doende waarborg hiedlen, dat alle verdere overheidsmaatregelen gerustelijk achterwege kunnen blijven. Bij het voorstel tot herziening van salaris- sen en lesuren van de leeraren aan het Gymnasium en de Handelsscholen heeft mr. Kusters zich als een heftig strijder voor de autonomic der gemeente doen/ kennen. Hij wenschte zich niet zonder meer aan de Haagsche beschikkingen en beslissingen te onderwerpen en vond op dit terrein na- tuurlijk onverwachts den heer Westerhof aan zijn zijde, die heel voldaan zijn blijd- schap over het ontdekken van1 een geestver- want geuit heeft. Het is aan mr. Leesberg natuurlijk niet te zien of hij al dan niet over de politieke bok- kesprongen van zijn compagnon geglim- lacht heeft, maar wij hebben zoo'n stil ver- moeden dat op een bekend advocatenkantoor hier ter stede den volgenden morgen een extra privaatles in de allereerste beginselen van politieke handigheid is gegeven. Buitenland. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIe EN GRIEKENLAND. De voltooiing van de bezetting van Paxos en Anti-Paxos en de verdere bezetting van Samos, Samothraki en Merlera zijn gisteren volbracht. De Italiaansche bezettingstroepen zijn thans in het bezit van den geheelen Kor- >'foe-archipel. Na de landing op de eilanden stelde de Italiaansche commandant zich in verbinding met de burgemeesters en deelde dezen de be- slissing van de Italiaansche regeering mede. Hij verzekerde evenwel, dat de bezetting van 'tijdelijken aard was. Daarna drong hij aan op algeheele ontwapening van de bevolking. Wat betreft de kwestie van de bespreking van het conflict door den Volkenbond, het is vrij zeker dat het Britsche standpunt' zal worden aangenomen. In een interview met een correspondent van de Matin" te Rome, verklaarde Musso lini, dat Italie zijn eischen zal wijzigen vol- gens de besluiten van den gezantenraad, maar het zal de vergadering te Geneve niet toestaan over de beleediging, Italie aange- daan, te beraadslagen. Niets zal mij doen terugdeinzen, zeide hij, of mij er toe brengen, een compromis aan te gaan met de nationale eer. In Romeinsche kringen is men zeer opti- mistisch gestemd omtrent de mogelijkheid van een snelle afwikkeling van het Grieksch- Italiaansche conflict. Men neemt als zeker aan dat de Gezantenraad de moeilijkheden zal kunnen oplossen. Het voorloopig bestuur der nieuwe socia- listische partij heeft een motie aangenomen, waarin de houding der Italiaansche regee ring in het conflict met Griekenland wordt goedgekeurd. De socialisten zijn van oordeel, dat het hier gaat om de verdediging van Italie's recht, waartegen geen enkel socialist ernstige bezwaren kan inbrengen. De gearresteerde schaapherdler, die ge- tuige is geweest van den moord op de Itali aansche missie bij Janina, heeft verteld, dat hij het heele voorval van een naburigen heuveltop heeft gadegeslagen. De moorde- naars, die zes in getal waren en als Alba- neesche boeren gekleed waren, brachten door een hevige fusillade de Italiaansche auto, tot staan. Nadat de inzittenden waren ge- dood, zag de schaapherder de moordenaars verdwijnen in een diep ravijn, dat naar de Albaneesche grens leiade. De correspondent van de „Times" te Janina heeft de plaats van het misdrijf bezocht. De Italiaansche auto ligt er nog, door kogels doorboord. De plaats ligt te midden' van een wildemis en' aun beide zijden strekt zioh een groot woud uit. Kapitein Leed, van de Britsche politie-' missie te Athene, is 48 uur ter plaatse ge weest en heef t er een uitvoerig onderzoek in- gesteld. Een Grieksch hoogleeraar heeft het lijk geschouwd van den Italiaanschen dokter* Corti en geconstateerd, dat de dood is ver- oorzaakt door dumdumkogels. Een Exchange-telegram uit Milaao meldt, dat twee der moordenaars zijn gearresteerd. Volgens een bericht uit Triest is men op het spoor van anderen, die vermoedelijk ook bij de misdaad waren betrokken. De Gezantenconferentie nam gistennorgen kennis van de mededeeling, die de Raad van den Volkenbond hem deed geworden over het Grieksah-Italiaansch conflict en zette de bestudeering voort van de wijize van het on derzoek ter opsporing van de schuldigen en vaststelling va de verantwoordelijkheid. De kwestie vah de schadeloosstellingeni, van Griekenland te eischen, inaakte eveneens on- derwerp van bespreking der conferentie uit, die, naar men hoopt, gisteravond beslissin gen zou nemen. De Gezantenconferentie stelde gistennid- dag de bewoordingen vast van een nota, die onverwijld aan de diplomatieke vertegen- woordigers te Athene werd getelegrafeerd om aan de Grieksche regeering ter hand te stellen. Deze nota werd eveneens medege- deeldl aan den Raad van den Volkenbond. Havas meldt, dat de nota de eenstemmige meening der geallieerde gedelegeerden1 weer- geeft en een' belangrijke, zelfs beslissende fase in de regeling Van het conflict beteekent De correspondent van de Tel. hadl gister- morgen een gesprek met een der voornaamste staatslieden te Geneve aaniwezig. Deze noem- de den toestand ernstig, ofschoon er een kleine ontspanning merkhaar is. Het gevaar bestaat dat de geheele arbeid van de Vol- kenbondsvergadering tot het einde toe on- der den druk van het Korfoe-comflict zal blijven. Intusschen werken de acties van den Ge zantenraad en' die van den: Bondsraad naar een oplossing parallel. Deze oplossing is al lereerst gericht op de redding, dus op het bestaan van den Volkenbond, vereenigd met de volkomen' genoegdoening van1 Italie. Dit dubbele doel is moeilijk, en het einde is nog niet te zien. Er zijn twee stroomingen waameembaar, een radicale, die den Volkenbond wil redden, zelfs ten koste van een stuk zijns vleezes, en een conciliante. Of dit laatste mogelijk is, valt niet te zeggen. De beslissing is in ieder geval niet meer in handen van de mogendhe- den, maar van den Bondsraad. DE AARDBEVING IN JAPAN. In ve/nschililende staten wordm maatrege len getrofien tot hulp aan Japan. Bij het door den Lord Mayor van Louden geopende fonds zijn reedis groote bedragen ingeschre- ven, waaronder verscheidene van vele dui- zenden Pondeu Steriing. De Britsche regeering geefit alien mogelij- ken steun door het zendten van schepen met 'levensmiddelen. Er zijn reeds eenige onder- weg. De regeering van Australia zal 60.000 Pond Staling zenden, terwijl Cana^k hulp in levensmiddelen zal verleen'en. Ook Amerika en vele andere landen heb ben fondsen gevormd tot steun aan Japan. In Zweden is een inschrijving geopend, ter wijl het groote motorschip „Kanton" van de Zweedsche Oost-Azie Maatsdhappij, te Sjang- hai liggende, opdracht heeft gekregen een groote lading levensmiddelen te koopen en naar Japan te brengen, ter verdedling door het Japansche Roode Kruis. De itwee rij'kste families van- Japan hebben elk 5 millioen Yen beschikbaar gesteld voor steundodeinden. Bijoa de geheele rijstoogst van' Californie zal zoo spoedig mogelijk naar Japan wordien overgebracht. John D. Rockefeller Jr. heeft een; bedrag van 100.000 dollar ter beschikking gesteld van 'het hulpcomlte voor Jap'an. De eerste redevoeriing van den nieuwen1 pre mier, graaf Yaimamoto, doiet een beroep op de gansche natie om het lijden der slaehtof- fers te verlichten en het reconstructieweric te bespoedigen. Onder leiding van genie-officieren' worden de spoorlijnen en' de wegeni hersteld, zoodat spoedig het transport over lend1 weer moge lijk zal zijn. De lijken van de buitenlandsche slaehtof- fers zijn in afwaehiting van de begrafenis on- dergebracht in de gespaard gebleven Ameri- kaansche en Engelsche woningen te Yokoha ma. Gemeld wordt, dlat de prins-regent een uit- sfel overweegt van' zijn huweiijk, dat in 'No vember zou plhats hebben. Een moratorium van dertig dlagen is inge- Vanaf ZONDAG 9 SEPT. a.s. lederen avond 8 UUR Zondagsmiddags Matinee. steid voor betalimgen, vervallend tusschen: 1 en TO September. Het moratorium/ geidt niet buiten het gebied van de ramp. De president van de Fra/nsche Republiek riep te Ramibouillet een ministerraad bijeen, waarin werd besloten, als teeken van deel- naming van de ramp, welke Japan getroffen heeft en ten teeken van rouw alle vlaggen van de officieele gebouwen halfstok te laten hii- schen. Tevens werdten de schouwburgen te Parijs uitgenoodigd morgen gesloten te hou den. Een gelijk verzoek is ook tot de schouw burgen in geheel Europa gericht. IN BEZET GEBIED. Te Dusseldorp hebben de Franschen 51 tankvvagens met petroleum en toebehoorende aan de Duitsch-Amerikaansche Petroleum- maatschappij in beslag genomen. Alle 51 wa- gens werden weggevoerd. Belgische troepen hebben het filiaal van de Rijksbank te Hamborn bezet en er dertig milliard Mark in beslag genomen. De bezetting van de mijn „August Thljs- sen" in Hamborn werd uitgebreid tot de plet- terij, de opslagplaatsen van mijnhout en de schroevenfabriek. EEN OPROEP VOOR HULP AAN HET DUITSCHE PROLETARIAAT. Het executieve comite van de Communisti- /sche Internationale te Moskou en het Execu tieve Bureau van de Roode Vakvereenigings- Internationale heeft den volgenden oproep tot de-arbeidersorganisaties der wereld ge richt: „De Communistische Internationale en de /Roode Vakvereenigings-Internationale heb- tien de Internationales van Hamburg en Amsterdam uitgenoodigd voor een conferen tie, te houden op 10 September a.s., welke maatregelen zal onderzoeken voor het verlee- men van steun aan het Duitsche proletariaat. sWij noodigen tegelijkertijd alle arbeidersor- -ganisaties, die niet bij deze Internationales zijn aangesloten, uit aan deze conferentie deel te nemen." HEVIGE ONTPLOFFING. - Door een reeks ernstige ontploffingen van 'duizend kisten rookloos kruit, dat uit booten in vrachtwagens werd overgeladen, werden, naar Reuter uit Southampton in den Ameri- ikaanschen staat Illinois meldt, vier personen sgedood en zeven-en-twintig gewond, waarvan vijftien levensgevaarlijk. De ontploffingen wierpen de passeerende auto's omver en hul- den de menschen over een afstand van hon- derd meter in vlammen, zoodat hun de klee- ren van het lichaam brandden. DE DIAMANTENDIEFSTAL TE ANTWERPEN. Donderd'ag is te Brussel een Rus aange- houden Rosenstrauch genaamd], die er van verdacht wordt de diamianten van dien heer Slier te Antwerpen te hebben gestolen. „Het' laatste Nieuws" van gisteren weet daaromterent het voigende te melden: De heer Slier herinnerde zich, dat hij in de Pelikaa'nstraat was aangesproken geworden door een kerei, die Engelsch sprak met Aime- rikaansehen tongyal. 'Hij kon slechts een vage persoonsbeschrijving geven, doch wel had hij opgemerkt, dat hij een bill met groote glazen, in hoorn gevat droeg, en op den arm 'n beige overjas had. Dit gebeurde voor de „Banque Generate" waar de heer Slier de diamamten in een hrandkast had geplaatst. Vertnoedelijk dacht de man, dat de heer Slier toen reeds de diamanten bij zich had1. De speurbrigade bracht de foto van' drte i bekende internationale dieven, die den dag van diefstal te Antwerp-en waren' gezien, voor den heer Slier. Die foto's waren gemengd onder veel andere, doch niettemin herkende de heer Slier onmiddiellijk Rosens'trauch, die hem had aangesproken. Weldra had het gerecht de zekerheid, dat Rosenstrauch te BrusSel verhleef en er groot verteer maakto mieli! verscheidene vrouwen, voor wie hij kostbare geschenken kocht; Ro senstrauch was 'op zijn pleziertoclitjes overal vergezeld van een anderen1 kerel, die eveneens geld naar hartelust uitgaf. Detektieven ontdekten Rosenstrauch en' zijn spi'tsbroeder en volgdent hen' op dfe hielen, tot zij het oogenblik geschikt achtten om' tot hun aanhoud'ing O'ver te gaan. Dit gebeurde op het oogenblik dat zij uit een tramrijtuig van lijn 56 stapten en een groot koff'iehuis van de Barastraat zouden biinnengaan. De aanhou- ding 'had: plaate zonder dbt demand het op- merkte. De beide dieven boden immers niet den minsten wedienstand. De identMt van den gezel van: Rosen strauch kon nog niet worden vastgesteld. Wat de diamanten betreft daarvan werd1 nog geen spoor teruggevonden. Twee agenten van de speurbrigade1 zijn vertrofcken naar een geheimi gehouden plaats. Rosenstrauch had kamers gehuurd in de Zes-Peniningenstraat, te Brussel. Hij en zijn vriend staken boiden in een nieuw pak en hadden een gouden uurwerfc gekocht. Op het oogenblik van hun aanihoiuding hadden zij dk een fldbke soto op zak. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1