\l Twin^ Daama ging het weer verder onder luid gejuich van de menschen, die langs den weg geschaard stonden. Op het F azantenploin webd opnieuw halt gehouden. Voor den twee- den keer werden de Hooge Oasten door een zangkoor toegezongen. Door de vele „vogel- straten" bereikte de stoet daama weer den Valkenweg. Oe gemeentestoompont vervoer- de het Gezelschap naar de E>e Ruyterkade. Onder hoerageroep van het zich daar bevin- dende talrijke publiek, werd naar het Cen- traalstation gereden. Het Vertrek. Het afecheid was even hartelijk al3 de ont- vangst en het geheele vierdaagsch verblijf van de koningin in de hoofdstad. Op het sta- tionsplein waren duizenden aanwezig, die met buitengewonen geestdrift juichend htm afscheidsgroet aan de vertrekkende Vorstin brachten. En ook op het perron stonden zeer veleni om bij het vertrek van den trein nog een hoera voor de Koningin te kunnen aan- heffen. Natuurlijk waren er ook verschillende autoriteiten op het perron aanwezig, die de Vorstelijke personen uitgeleide deden. In de Koninklijke wachtkamer stand een eerewacht van burgers, die zich tijdens het feeat op zulk een schitterende wijze van hun taaK hebben gekweten, en haie opgesteld. Dan waren er in d!e wachtaamer aanwezig. de leden van de Huldigingsoomtnissie, met wie de Koningin zich enkele oogenblikken on- derhield. Toen H. M. met hare Moeder en Dochter het perron betrad, klook van alle kauten hoera-geroep! De Koningin onder- hield zich daarop met de bovengenoemde autoriteiten en sprak vervolgens vrij genm men tijd1 met Burgemeester de Vlugt, wien zi] verzocht haaf dank aan de Atnsterdamsche burgerij! te willen overbrengen voor het schoone onthaal in de hoofdstad. Daama namen de beide koningiimeii en de P rinses afscheid van den Prins, die in Amsterdam bleef ovemachten. De Koninklijke personen stegen d'aaraa in den salonwagen en toen de stationschef de heer Krapels tot het vertrek affloot e de trein zich precies vijf minuten voor acht in beweging zette, schalde over net geheele station de kreet: Leve de Koningin. De Jubileumsdagen in de hoofdstad waren daarmede ten dude. Het moet gezegd: De Amsterdamsche bur gerij heeft het 25-jarig regeeringsfeest van haar Koningin in groote opgewekthad, doch zeer waardig gevierd! en een woord van lot mag aan het slot niet ontbreken aan de Atn- stemdamsche politie voor haar voorbeeldig optreden tijdens de drukte in de jees+dagen en ook aan de leden van deh uldigingscom- missie voor de organisatie van het in alle op- zichten welgeslaagde feest TERAARDEBESTELLING VAN Prof. Dr. G. KALFF. In alien eenvoud, doch onder groote be- langstelling te Noordwijk aan Zee de ter- aardebestelling plaats gehadi van het stoffelijk overschot van prof. dr. O- Kallff, hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde aan de rijks- universiteit te Leiden. ONTPLOFFING. Za-terdagochtend heeft in de bakkerij van de firma A. Slegt, aan de Nieuwehaven te Gouda, een ontploffing plaats gehad, die epn- stige materieele schade heeft aangericht Ter- wijl het personeel van 14 man aan het werk was, klonk plotselin-g een hevige knal, ge- vogd door het geraas Ivan het neerstarten van puin en balken. Een der twee in bedrijf zijnde heetelu-chtovens bleek ontploft te zdjn en wd met zulk een kracht, dat een steviga muur van circa 50 vierk. Meter opervlakte wegsloeg, waardoor een verdieping met bergplaats van blikken trommels, vaten en kisten, zafcken meel en bloem omiaag stortte. Onbegrijpelijkerwijs is van het personeel niemand gedeerd; sechts werden alien door stof en roet overdekt. Ook de in de b-akkenj- aanwezige voorraden broodi en deeg werden onder een dikke laag vuil bedorven. Van belendende perceelen werden. schu-ur- tjes, kippenhokken en schuttingen weggesla- gen, terwijl tal van ruiten in de omgeving ziin gesprongen. Dadelijk na de ontploffing ontstond brand, die echter terstond werd gebluscht. Het perceel, waarin de ontploffing plaats had, was vier jaar geleden nieuw gebouwd en was verzekerd. GEORGANISEERD OVERLEG DEPARTEMENTS-AMBTENAREN. De bijzondere commissie voor georgani- seer doverleg in zaken, rakende de departe- mcntsambtenaren en het daarmee gelijk te stellcn personeel, heeft in haar laatst gehou den vergadering het prae-advies betreffende de positie van de schrijvers op jaarloon bij de departementen en analoge instellingen in be- handeling gen omen, uitgebracht door de in: de vorige vergadering benoemde subcommissie. Met de daarin gedane voorstellen kon de ver gadering zich volkomen vereenigen, weshalve zonder stemming besloten werd, de regeering dienoverecnlcomstig te adviseeren. Een voorstel betreffende de avond-, Zour d.-ig- en Zaterdagmiddagdlensten van het be- ambtenpersoneel bij de departementen enz. werd na eenige discussie omtrent de ont- vankelijkheid teruggenomen. DE AFVLOEIING. Naar ide Res.bode vemeemt kam de af vloeiing voor officieren en onderofficieren als geeindigd worden besdhouwdl, met uit zondering voor de sergeants-anajoor-admiini- strateur, en sergeants van het wapen der iin- fanterie, welke bij de rangschikking in een der categorien A of B zijn geplaatst. POL ITIESCH AND A AL TE BATAVI A. Groot opzien zegt de Crt. is te Weltevre- den gewekt door de ontdekking van een uit- gebreid politieschandaal, dat zijn vertakkin- gen moet hebben over geheel Java. In verband met een aanfal anonieme brie ven werd een onderzoek ingesteld naar de administrate bij de politie. Men vond, dat er emstige fraude was gepleegd met de loon- staten. Het tekort moet in de honderddui- zenden loopen. Bo vend! en kwam aan het licht, dat er in de benedenstad van Batavia een ware poli- tieterreur heerscht. Bordeelen en speelholen hebben zich de medewerking en bescherming van de politie wetem te verzekeren. Ook hebben dezelfde schuldigen zich be- ziggebouden met opiumsmokkelen. De hoofdeommissaris Van Rossen is in verband -met bovengenoemde feiten gear res teerd en met hem n-og eenige ondergeschik ten. aan en verwijld die maatiegelen te treffen, waardoor aam den onduildbaren toest'and een eliind woridtt gemaakt en de gema-kken, welke tot aansluiting gdleiid hebben, weder injgie- voerkj worden. KORTE BERICHTEN. L^ Roterdamsche gemeentebegrooting voor 1924 is ingediend tot een totaal bedrag van 78.539.762.93. Belastingambtenaren hebben te Holen- drecht een geheime jeneverstokerij ontdekt in de boerderij van v. K. aldaar. Verschillende zaken zijn in beslag genomen. De kantoorbediende J. K. te Amster dam, die voortvludhtig was met een som van 10.500, weik bedrag hij had verduisterd, is in Kortrijk (Belgie) aangehouden. Op hem is nog een bedrag van /9000 gevonden. Vrijd-ag is bij1 het stoomgemaal De Leeghwater het 1^-j.arige zoontje van den heer D. B. in de Ringvaart verdronken. A.s. Dinsdag en Woensdag zal het strand van Scbeveningen tot Katwijk onvei- lig zijn wegens het schieten met geschut, en Donderdag van SCheveni-ngen tot het Wasse- naarsche Slag wegens het schieten met mi- trailleurs. Te Otire'ht to gisteren een conferemtfe van directeurten van meteo-rologische instituten begonnen. Buitenland DO pracfischs eostwnn met zijn handige zakken, fa gemaakt van zware wollen jersey en omboord met leder. o Het was eerst gemaakt in. een mooie, reebnilne kleur en afgezet met bruin leder en Corrie nam het bl) haar uitzet. o Zi) droeg het gedurende een schitterende maand in Zwitserland. o En toen het haar natuurlijk te vervelen, maar zij was ver van winkels verwildern, waar dec nieuwe kon koopen, Zi) ioste het probleem op door het te twinken in een mooie, warme, groene tint, welke haar kleur en frissche teint goed deed uitkomen. Zi) rag er uit als een boschnimf, die zich voordeed als een volwassen mensch. zooals wi). De Lever's Zeep Maatschapp0 Vlaardlngett GENEESKUNDIGE BEHANDELING DER MILITAIREN. De minisiter van oorlog heeft, als over- gangsmaatregel, ten aanzieni van de vrije genees-lomdige behandeling van de op wachtgeld gestelde officieren en onderoffi cieren bepaald: lo. Een geneeskundige behandeling ook specialistische welke op het oogen- blik der opwachtgeldstelling reedls was aan- gevangen, kan voor rijksrekening worden voortgezet tot een maximum van een maand. 2o. Mede kunnen gedurende evenbedoel- den termijn, na den datum van- op wacht- geldstelling, de reiskosten bij specialistische bebandeling, welke reeds vroeger is aange- vangen, overeenkomstig de bestaand-e bepa- lingen ten laste van het rijk worden ge- bracht. 3o. Een op den datum van opwachtgeld- stelling reeds aangevangen ziekenhuisver- pleging van gezinsleden, kan voor rijksre kening worden voortgezet tot den 60sten dag van die verpleging. 4o. Voor de militairen zelf geldten de be- palingen van het hospitaalreglement ten aan- zien< van militairen, die tijdens hun1 verple ging in een ziekeninrichting worden gepen- sionneerd, welke bepalingen zullen worden- aangevuld. 5o. Een reeds aangevangen sanatorium- veipleging voor militairen kan eveneens wor den voortgezet, doch niet langer dan gedu rende een vooraf toegesfamem verplegingster- BRAND OP HET V. O. C. TERREIN. Zondagmiddag is, vermoedelijk ten gevol- ge van't ontploffen van een petroleum-gas- toestel, brand uitgebroken in het h-outen re- staurati-egebouw op het V.O.C. voetbalter- rein te Rotterdam. Doordat, wegens den grooten afstand, de spuiten eerst vrij lang najjiet uitbreken van den brand ter plaatse aanwezig waren, kon het vuur in het droge hout gretig om zich heen grijpen. Ti Toen de brandweer amveerd-e onder lei- ding van hoofdman Van Dam vond zij slechts smeulende puinhoopen. Met twee stralen werd bet vuur daarop gedoofd. Het srebouw was verzekerd, de lnventaris niet. DE POSTGHeQUE- EN GIRODIENST. Het lid der Tweede Kamer de beer Van Braambeek heeft tot den minister van water- staat de volgende vragen gericbt: Is de minister op de hoogte van de tot- ontwrichting van den postcheque- en giro dienst ten gevolge van de centralisatie daar- van? Weet de minister, dat nu al sedert onge- veer 8 dagen vele houders van een rekening nh?t over hun gelden kunnen beschikken en overschrijvingen niet plaatsvinden, waar door verschillende rekenii ghouders in groo ten last zijn gekomem? Wil de minister bev-orderen, dat zoo spoe- dig mogelijk deze dienst weer op de oude ge- decentraliseerde wijze op gang wordt ge- bracht en ni-et dan na behoorlijke en doel- treffende voorbereiding wordt gewijzigd? AUTOBUSIN DE SLOOT. Uit Apistelveen wordt gemeld, dat Zater- dagavond- de autobus tusschen het dorp en de Kalfjeslaan door het breken van den stuurstang in de sloot is gereden. Tien pas- sagiers haalden een nat pak. Ovengens be- liep niemand eenig letsel. TWEE WONINGEN AFGEBRAND'. Zaterdagavond brak te Haaksbergen brand uit in een caf6. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen, zoodat weldra het cafe een vuurzee was. Een aangrenzende wo- nin g ging eveneens in vlammen op. De spuiten uit Erbergen, Enschede en Hengelo boden hulp. RENTEZEGELS. De rentezegels van 0-60 zullen in plaats van in de -grijze, in de groene kleur worden uitgegeven, zoodra de voorraad in eerstge- noemde kleur is uitgeput. HET ONOELUK MET EEN BROWNING. De marechaussee Mol, van de brigade Ze- venbergen, die zich de vorige week bij onge- luk met een browning in den buik trof, is -aan de bekomen verwondmg overleden. EEN MAN ERNSTIG MET EEN MES GEWOND. Tc Oss is, naar de Telg. meldt, zekere P. v. d. G., uit de Kromstraat, bij, een twist zoo- danig verwo-nd, dat Overbrenging naar het zieken-huis noodzakelijk was. De vennoedelijke dader, zekere B., is in hechtenis genomen. De ruzie ontstond over het ter leen vragen van vijf cents. Een kape- laan had reeds eerder de vechtersbazen -ge- scheiden, doch toen zij1 elkander weder ont- moetten, vlogen zij elkaar weer aan. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Naar de Telegr. vemeemt, is in de gehou den vergadering van de cenitrale commissie voor georganiseerd -overleg in ambtena^ zaken, beraadslaagd over de voorstellen van de regeering tot intrekking van art. 40 van het BezoIdigingsbes 1 uit en hetgedurende drie jaren stilzetten van de perioddeke ver- hoogingen. Met 10 tegen 2 stemm-en. verklaarde de commissie zich tegen schrapping van het art. 40 en met algemeene stemmen tegen de inhouding van periodieke verhoogingen. In de centrale commissie hebben zitting zes vertegenwoordtgers van de regeering en zes van ae organdsaties. Vier regeeringsver- tegenwoordigers verklaardlen zich alzoo te gen schrapping van art. 40. Ter aanvulling van dat bericht wordt na- der gemeld dat van de adviseerende stem- men er een is uitgebracht tegen en een v6or de schrapping van art. 40 van het Bezoldi- gingsbesluit. De voorzitter van de commis sie, de oud-minister van financien de Vries, behoorde onder de tegenstemmers. VEE NAAR HET BUITENLAND. In de 4 voile weken van Augustus werden uit cms land 690 runderen naar het buiten land verzonden en wel 20 naar Tsjecho-Slo- wakije, 556 naar Belgie, 100 naar Duitsch- land, 3 naar Chili, 9 naar Noorwegen en 2 naar Nederlandsch-Indie De hT. N. Pinto te Groningen kocht deze week 40 melkkoeien, meest stambockvee, voor Palesiina. Woensdag zijn deze dieren uit Am sterdam verzonden. Zij moeten- d'ienen vocu' melkvoorziening van Jeruzalem. OR AT IE. De Vrije Socialist deelt mee, dat op 1 Sep tember alle dienstweigeraars, ter gelegenheid van het jubileum van de Koningin, gratie hebben gekregen, op twee na; een is 6 Sep tember vrijgekomen en een ander is naar zijn gamizoen overgeplaaist. DE TO'E'STANiD BIJ DEN POST GHEQUE- EN GIRODIENST. De Middteustandisunie, gevestigdl te Utrecht, heeft fl'flini dten- minister van Wateristaatl eah- adres gezondem, waarin ziji mededeelt, dait zij, volgeme ariikel- 2 harer Silatuten, zach ten doe! stellt op 'te komen voor de hech-'iien en be- langen van den midddnstiand. 'Dat deze belangen door den onhoudbaren toesfcand, waarin- de post-cheque- en giro- dieast tens is geraakt, ten zeersiie worden geschaad en getroffeni dlait! de midldemstand1, zoowel de -handeldrijvianlde ate de werkaemien- dte, do-or de krachtige propaganda in de eer- ste jaren van hare in working ttediing en mede door den voorheen uitetetendi gewerkt hebbanden dienst, voor een groot deeli een re- bening heeft geopend, en ate gewlg daarvan zijn -inkomsteni en uiigaven via- dlezm dienst regelt. Dait! door het tempo, waarin de opdkiadhten thans wordtein uitgevoend, de rekeninghou- dlare niet in staat wor-dien gesteld aan -hunne verplich'tingen te voldbem en voor zoover zij loonen of salarissen per giro onitvangen, de voorziening der dagelijksche levensbehoeften in die grootst mogelijke moeiiij'kheldleQ ver- Icfecidt Dat het sterk te bdtlwijlflc(llem, valt, of aan1 dezen toestand1 weldra een- dad zal komen dat de overzichtelij-lce wijze, waa-rop de aangeslotenera in etaat werden gestield nunne rekeningen etaeds na ti)e gaam, door de nlieuwe regeling geheel is te niteitl gddaian; dat de populari-teit, waarin zich- deze dienst heeft mogen verheugen, nu voor goed: dteigt te verdwijneni; dringt er bij Uwe Exorilentie ten zeerste op OVER HET KANAAL GEZWOMMEN. De Amerikaansdhe zwemmer Charles Toth, uit Boston, heeft een goede prestatie geleverd door het Kanaal van Calais naar Dover over te zwenmera in 16 uur en 45 mi nuten. Gedurende de laatste zes weken hebben reeds twee andere sportmenschen den af-' stw t Calais-Dover afgelegd. I waren Henry Sullivan, uit de Ver- eemgde Staten in- 27 uur en 23 -mi-nuten en Sebastiaan Tiraboschi, uit Argentinie in- 16 uur en 23 minuten. HCvvuERENDE DUTTSCHE GELEERDEN. Dr. James Southall, prefessor aan dfe Co- iumbih-UniversitdJti tie New-York, die van een inspectierete in Duilschland te iteruggekeerd, zeidte bij- zijn aankomst tot db hem' wachtende joumalteten: „Ik ben in minstens vijf-en- twintig huizien van mannen in Duitechland geweest, w'ier namen -op veleriei wetenschap- pelijk gd>ied beroemd zijn in de gams-Che we- reld, en bij allien heb >ik dten vreeselijksten mood en het bitterste gebrek aan voedings- middlelen, en de noodzakeHij-kste levensbehoef ten aangetroff-en. Er was onder deze galeerdfen en natuurvor- schers niet een-, die de middelten bezat om ook maar een keer per dag een voldoenden rnaal- tijd te gebruikan-. Vele Duitedie geleerdlen worden letterlijk door honger bedraigd, hun hoofdimaaltijd bevat bij' I'ange na niet zoo- veel voedingsstoffen ate de doorsmee- Ameri- kaan voor zijn o-ntbijt gebruikt. Ik beweer niet De veel, ate ik zeg, dat de honger de Duitedie wetenschap o-vervallen heeft. Prof. Southall heeft het initiatief genomen tot een inzameiihg voor de Duitsche geleer- dten. ZEEROOF OP NOVA SCOTIA. De president van het „House of Domini ons" in de Ver. Staten en de regeering van Nova Scotia (Canada) hebben bij de re geering der Ver. Staten een- gezamenlijk pro test ingediend- tegen de vele gevallen van zeeroof, die den laatsten tijd door Ameri- kaansche ingezetenen op touw gezet, aan de kunst van Nova Scotia plaats hebben. Gisteren is het aan de kust to-t een botsing gekomen tusschen door de justitie gezond-en gendarmen en een troep zeeroovers. Vele arrestaties hadden plaats. TOEGANG VOOR PERSVERTEGEN- WOORDIGERS. Heeren vertegenwoordigers van dag- of weekbladen die voor de Alkmaarsche Jubi- leumfeesten een perskaart (Passe Partout) verlangen, worden verzocht zich daartoe tot den heer Tj. N. Adema, Bureau Alk maarsche Courant (Voordam 9) te wen- den, die deze kaarten namens de Perscom- missie zal teekenen. Alleen deze kaarten gestempeld door den Commissaris van Politie zullen tij dens de jubileumfeesten als geldig erkend worden. DE PERSCOMMISSIE. BENOEM-ING LID VAN DEN- GEMEENTER-AAD. Het CENTRAAL STEMBUREAU heeft in- zijme hed-enmiddag gehouden openbare zitting benoemd verklaard tot lid van den Gemeente- raad den heer A. SIETSMA, in- de plaats van den heer J. Cloeck die zijn ontslag als zoo- danig heeft genomen. Dr. E. G, B. BLOMMENDAAL. f Met leedwezen zijn wij g-enoodzaakt mel ding te maken van het overlijden van den rector van het Gymnasium, Dr. E. G. B. Blommendaal. Ofschoon Dr. Blommendaal nog geen jaar als rector aan het Gymnasium alliiei* was ver- bonden, was hij toch- door de correcthcdd en de beminnelijkheid1 van- zijn persoon zoowel bij de leeraren- als bij de leelingen zeer ge- zien, zoodat de verslagenheid onder hen bij het vememem van dit droevige bericht, zeer gro-ot was. Voor het Gymnasium is het overlijden van den rector een groote slag. Hij- was vol goede plannen en van groote werkkracht om de school op te voeren. Onder de burgerij telden de heer en- me- vrouw Blommendaal reeds tal van vrieuden rn wij waren in de gelegenheid te constatee- ren hoe zij oprecht deelnemen- in het treurige verlies, dat de familie hierdoor lijcl-t. Dr. Blommendaal studeerde te Leiden en werd in 1893 benoemd tot leeraar te Delft Van daar werd hij in 1913 benoemd tot rec tor aan- het Stedelijk Gymnasium te Kampcn. December van het vorig jaar werd Dr. Blom mendaal door den Raad benoemd tot rector an het Gymnasium alhier. Het vale zeker te betreuren dat deze veel- helovende onderwijsleider slechts voor zoo'n korten tijd alhier werlczaam heeft kunnen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2