Alkmaarsche Gourant swan Vulpenliouders. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. Maandag 10 September. FEUILIiKTOI. In verkeerde schoeiien. Onoto Waterman) So. 213 m* Honderd Vi]f an Fwintigste Jaargang. ProYiiiGlaal. Ntfflws UIT LANGENDIJK. A an 42 kinderen van wie de ouders be- zwaar haden dat ze aan de oranjeieesten deelnamen is Donderdag een gemoeglijkeu dag bereid. Er werd een motortochtje gemaakt naar Kamp, waar ongevcer van 11 tot 3 uur aan het strand vertoefd werd en in ruime mate gebruik gemaakt werd1 van pootje baden. De tociht werd daarna voortgezet naar Schoorldam om vandaar naar Schoorl te wandelen, waar de duinen en de speeltuin voor het gewenschte vermaak zorgden. Daaraa ging het over Alkmaar weer naar hnis terug. Ongeveer 11 uur kwam de boot onder luid gejuich te Noordscharwoude aan, naar onze meening wel even te ver over kin deren bedtijd. Overigens was het een mooie dag, die de kinders het gemis van het plaat- selljk feest niet (heeft doen gevoelen. UIT URSEM, De jubileumfeesten alhier behooren tot het verleden. Van de volksspelen is nog niet ge- waagd, toeh behooren die altijd tot het pro- gramma, als er feesten in de Noord-Holland- sche dorpen plaats hebben. Rustenburg heeft zich kranig gelhouden. Aan de burgerij van 'dit gedeelte komt de eer toe, dat de optocht zoo'n mooi numiner van het feest was. De volksspelen, het balletjes- loopen en blaastrappea werden uitgevoerd, terwijl regen en wind de guirlandes en bal- lonnetjes v an de gespannen draden rukte. En toch zong men: Houd er den moed maar in" Prijswinnaaxis waren O. Deen, K. Root, N- Boots, P. Boots en R. Bouma. De jury voor het balletjes loopen kendo prijzen toe aan verschillende dames, n.l. Grietje Seijts, Geer- tje Borst, Trien Smit, Gree Smit enz. Te Ufaem ringstegcn, een aloud geliefd volksspel. le prijs P. Borst en Geertje Boots, premien ontvingen K. Zoon en echtgenoote, Klaas Leegwater en echtgenoote, Jan Groet en Maria Dol. 't Kegelrijden, een nleuw nummer, lokte veel bekijks. Prijzen erlangden K. Schouten, P. Mulder, C. Bakker en C. Schouten. Zak- loopen, nou, nou, dat was een groote klucht. Eduard van der Mey liep het -hardst, hem volgden Jan Oud, Jan Koeman en C. Vos. 't Babies rijden, een Engelsch spel, de baby was hier een pop, werd1 door meer dan veer- tig dames uitgevoerd. Wat repten de stevig gebouwde vrouwen zich, wat ijlden de jonge dames. Hier moesten de ouderen' het onder- spit delven voor de jongeren. Mej. Catharina van Dam reed als een geoefend bakvischje; haar volgde mej. Kluit, die zich uitermate getraimd scheen te hebben, daarop Dina Kleistra. 't Was een vroolijke drukte. De Wilhelmi- na-commissie had eer van haar werk. „Kunst naar Kradht" speelde den tweeden avond voor een voile zaal, wat een tegemoet- kotning was voor de groote uitgaven welke deze zangvereeniging zich getroost had. 't Fanfarecorps tetterde onvermoeid; den leden een warm woord vian hulde, ook aan den directeur. En thans gaat alles weer zijn gewone gan- getje, alsof men er zich van bewust is, dat het leven tot den arbeid roept, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor anderen, om een betere, gezondere levenssfeer te schep- pen. UIT HARENKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Dins- dag 4 Sept. des nam. 2.30 uur. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met eeni woord van welkom, waarna de herbenoemde en de nieuwbenoemde raadsleden in handen van den voorzitter de vereischte eedeni aflegden. De voorz. feliciteerde de heeren met hunne benoeming. Wel bestond er ook hier somtijds verschil van gevoelen, aldus spr., maar men wist het zakelijke steeds van net persoonlijke te on- derscheiden, men hield uitsluitend de belan- gen der gemeente voor oogen. Er heeft hier steeds bij het nemen van besluiten een geest van solidariteit geheerscht. Ook met de rueuw-gekozenen hoopte spr. op eeni genoegelijke wijze samen te werken. Ik van mijn kant zal de samenwerking steeds zoeken en wanmeer de heeren Groen en Duy- vis dit ook doen zullen wij met vertrouwen de toekomst kunnen tegemoet gaan. Van Ged1. Staten was bericht ingekotnen dat geen bezwaar bestond tot aanleg van den verbindfagsweg SlootgaardiWaarland, Naar het Engelsch, door Beria RueSs.' 64) En: „Als ik eens ging naar het Ghristelijk Teh-uts voor jonge vrouwen maar ddn zelfs zou Lady Meredith zich yerwonderen Eindelijk„Ach, maar zou ik u fa Londen, aan het station niet dadelijk kunnen verlaten, kapitein Meredith. U zou daar kuinmen blij- ven. En ik negd'rechit naar die Bryn gaan, naar uw familie. Evenals te voren, den' eer- sten keer, zou ik hun kunnen verklaren Hier zweeg ik even met de treurige herfane- ring hoe moeilijk het was de dingen aan zijn familie te verklaren „Ik zou mijn best doen hun te verklaren", zei ik, ,ydat u van pllan was geweest met mij mee te komen, maar dat u onvermijdelij'k aan de stad gebonden wiaart, voor zaken of" met em bliik op zijn gezidi'tjjMisschien denlkt u, dat ik ook niet kan? U vindt dat misschien ook te dwaas?" „Ja heel' vreemid, vrees ik", Zei: hij1 met zijn hoofdknlkje over het taMtje heen;. „Miaar er sdhijnt niet® op te bedenken te zijn, dat niet vreemd lij'kt!" „MooJ dian, allls dit diet gekker lijW dhn een van mijh anderie pllainnlen, waanom zoudien1 wij het dan mfet doen?" zei ik vol vuur. „La- ten wij niet lan'ger in Parijs blijven. Laten we ons bodtje pakken en dadelijk hemigaan. Waarom niet?" er fa ootilogsttijdl maar 66n boot- maar alvorens men op id"^ering van de Provincie kan rekent :et men eerst het aantal werkeloozen cpgeven, welk beroep zij uitoefenen en welk uuiloon er vordi gegeven. De Provincie zal met haar uitkeering echter niet hooger gaan dan het Rijk, welke 25 pet., van het loon bedraagt. De voorz. zeide dat nu de goedkeurlng van Ged. Staten was verkregen, men1 eerst moet weten hoe de houding van de Polder- besturen zal zijn en stelde daarom voor om dat af te wachten, en vroeg den heer Dekker die voorz. van den polder Waarland was, spoedig te willen vergaderen. Na nog een korte bespreking werd beslo- ten een afwachtende houding aan te itemen. Bericht van de gemeente' Warmenhuizen dat over de maand September een geliike re- ductie zal worden gegeven als over de vier voorafgaande - maanden. En dat bij een ver- bruik boven 35 M3. vanaf Oct. tot April '24 7 ct. reductie per. M3 zal worden gegeven. En dat bij eeni verbruik van 200 M3 de gas- prijs 6 cent per M3 zal bedragen. Van het electrisch bedrijf te Waarland is aangekocht 264 K.W.U. waarvan is ver- kocht 183 K.W.U. voor lidit en 29 K.W.U. voor kracht. Alzoo een stroomverlies van 52 K.W.U. In kas was met het yoordeelig saldo van de vorige maand 549.5914. Het saldo van de afgeloopen maand had bedragen f 164.88 kS. Benoeming wethouders. In de vacature- P. Borst werd gekozen de heer P. Borst met' 5 stemmen, 1 bianco, 1 stem op den heer C. Francis. De heer Borst nam zijn benoeming aan. In de vacature J. de Groot werd gekozen de heer J. de Groot met 6 stemmen, 1 bianco. Ook deze nam zijn benoeming aan. De voorz. feliciteerde beide heeren en ge- loofde niet dat men een betere keuze had kun nen doen. Atgemeene felicitatie volgde. Aangeboden werd de gemeentebegrooting voor '24 sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag groot 87497.4714. De post onvoorzien is groot 1994.5414. Voor plaat- sel'ijke inkomstenbelasting werd geraamd een bedrag van' f 1,6000. Aangeboden werd de begrootlng van het Burgerlijk Annbestuur fa ontvangst op f 6921, met een post onvoorzien groot f 10.60 en een subsidie-aanvrage groot 4500. Het vorig jaar was een subsidie- aanvrage ingediend groot f 5500 welke werd teruggebracht op f 3500 met een bedrag van 2000 als extra subsidie. De leden ontvangen alien een afschrift. De rondvraag leverde niets op waarna de voorz. met een woord van1 dank de vergade ring sloot. UIT AKERSLOOT. Dinsdagavond j.l. te half zeven vergader de de raad dezer gemeente in voltallige zit ting. De voorzitter opende met een woord van welkom deze vergadering, in het bijzonder golden deze woorden de nieuwe raadsleden de heeren Romberg en Schut, en bracht nog in herinnering den arbeid door den ouden raad verricht en sprak den wensch uit, dat dit na de 4-jarige zittingsperiode van de te- genwoordige raad ook kan worden gezegd. Daarna had de beeediging van de raadsle den plaats. Door alien werden in handen van den voorzitter de vereischte eeden afgelegd. Benoeming wethouders. Met 6 tegen 1 stem bianco werd de heer Groot (aftr.) tot Wethouder herkozen. In plaats van den heer van't Hof werd als Wet houder benoemd de heer Helder met 6 stem- men terwijl 1 stem op den heer Rijmberg werd uitgebracht. Beide heeren namen op een vraag van den voorzitter deze benoeming aan en dankten voor het in haar gestelde vertrou wen, en zouden de belangen der gemeente steeds voorstaan. De voorzirier deelde den heer Heldler mede op zijn vraag in een der vorige vergaderin- gen gesteld. dat het water in den bak bij de school in aen Kogerpolder bij onderzoek is gebleken goed te zijn, maar dat het dichte deksel van den bak zal worden vervangen door een deksel met meer ventlatie. Rondvraag: De heeren Schut en Rijmberg dankten den voorzitter voor de woorden tot hen gericht, en zullen steeds de goede har- monie in den raad bewaren en in het belang der gemeente Akersloot werkzaam zijn. De heer Aaf jes vroeg of al een regeling was ge- troffen met de autobus. De voorzitter zeide, dat hij met den onder- nemer erover heef t gesproken, maar tot heden is nog geen kaartsysteem ingevoerd. Ook vroeg de heer Aaf jes hoe het stond met de watervoorziening. De voorzitter zeide dat dit niet was nage- gaan, want dat dit een zeer ingrijpende maat- regel is om de menschen te verplichten een bak aan te schafen. Te zijner tijd zullen Bur- gemeester en Wethouders hierover nog wel eens een bespreldng (houden. trein is", zei kapitein Marediitlh, het hpofd heftig schuddendie, „en dat is degene, waai> mee mijn vader en moeder vanmorgen ver- trokken zijn. Ze zulilen' nu in het Kanaal we- zen. N'een, vandaag kunnen wij niet gaan." Mistroostig; keek ik hem. aan. Kunnen wij1 dus niet voor morgeno'chtend veaitrekklen." „En dan is het nog de vraag", antwoorddie kapitein Mereditli. „Uw pas inoet geviseeTd worden. U moeoS daaiH voor drieen1 naar toe gaan als u het wenscht dat het vandaag ge- daan wordt." „Dat wil dus zeggen", zei ik langzaam, „dat ik nog twee heele dagen in Parij® moet blijveoi precies zooals ik nu ben, in het hotel' Ritz en en waar zij1 denken dat ik met u ben Ik zie niet, dait er iets andera aan te doen is zei kapitein Meredith kortaf. Er was een kleine misnoegde rimpei tusschen zijn twee wsnkbrauwen, toen hij: van- mij1 afkeek. „Wat zou u anders doen? U (kieoi niemandi ita Pa- rijs, well Een paar dames, waar u logeeren kon in dien tusschentijd?" Ik schudde het hoofd. „Ik ken1 niemanfl he- halve-Reg behalve kapitein Penm'ore. En ik ik wil hem' fever niet lasitig vallen. En ik denk niet dat! hij1 dames zou 'kunnen Hier zweeg ik. Er was mij plotseling zulk een uitmuntend idee iingeivalllen, dat het mij vetbaasde ©r niet eerder aan gediacht te heb ben. „0 wacht, wacht eens!' riep ik opgewon- den uit, terwijl ik boven. mijn fcoffiekopje in mij an handen klapte en den- blik van kapi tein Meredith met eeni glimladh van' verlfch- De heer Helder vroeg, of de lantaarns in de Woude rcg aangefttoken moesten worden, of dat er g: acht e: orden op electriateit aldat.r. De voorzitter zeide, dat de lantaarns wel aangestoken konden worden in afwachting vait electrische verliditing. Dc heer Mul hoopte evenals voorheen veer met de heeren op een prcttige samenwerung in het algemeen belang der gemeente. De heer Berkhout: De Wethoudersverkie- zing is zoo uitgevallen dat de oudste leden daartoe benoemd zijn, en daar is ook niets tegen, maar ik zou toch willen, nu beide wethouders aan den overkant wonen, zooveel mogelijk aan het raadhuis te komen, ook in het belang van den bode. Deze toezegging werd gedaan. Hierna sluiting der vergadering. UIT URSEM. Raadszitting. Aanwezig alle leden. Buiten- gewone belangstelling op de tribune. Opening, beeediging der raadsleden. Voor- lezing der notulen. Aanmerkingen van den heer Broertjes op het genotuleerde, waaraan hij een voorstel haakte, om het salaris van den Ujnwerker op te voeren. De voorzitter zeide dat dit voor stel in den rondvraag behandeld kan wordien. De heer Broertjes: ik wenschte ook te spre- keri over de salarisregeling van den gemeen- te-ontvanger, dit onderwerp zou reeds in de vorige zitting behandeld worden. U sprak toen van een verzuim uwerzijds. Daarenbo- ven is er nog geen vaste salarisregeling van den thans definitief aangestelden lijnwerker. De voorzitter wees den spreker op het in- gekomen verzoek van den lijnwerker. De heer Koopman begon over de salaris- kwestie van den eersten ambtenaar te spre- ken. De voorzitter zeide, dat de spreker zich tot de salarisregeling van den lijnwerker zal bepalen. Ten slotte zegt de voorzitter: Ik stel voor de notulen goea te keuren, maar niet onder dankzegging. Nieuw onderwerp. Wijziging in de instruc- tie van den Gemeente-arts. Art. 6 wenschen Ged. Staten aldus te zien gewijzigd: De Ge meente betaalt het salaris van den gemeente- arts als deze ongesteld is of afwezig tijdens verlof. De heer Buis gevoelde niet veel voor deze wijziging; dit wordt een schadepost voor de gemeente. Usance is dat de gemeente-arts zelf den plaatsvervanger betaalt. Hiermede waren alle heeren het eens. Verkiezing van een wethouder, vacature ISchaap. Bij stemming bleek dat de heer J. Veldboer vier en de heer Schaap drie stem- men heeft verworven. Neenit u ae benoeming 'aan, mijnheer Veldboer. Antw.: Gaarne. Tweede verkiezing vacature Ruyter. De heer J. van Diepen werd met vier tegen drie stem- men op den heer Ruyter gekozen. Weer de- zelfde vraag. Antw.: Ja wel. De voorzitter complimenteerde beide pas benoemde wethouders, waarop de heer Veld boer zeide, dat hij hoopte, in het belang der gemeente met den burgemeester te kunnen samenwerken. Rondvraag. De heer Broertjes besprak op- nieuw de salariskwestie van den lijnwerker. De Voorzitter antwoordde, dat deze zaak door de beide thans benoemde wethouders en hem onder de oogen moet worden gezien, tenzij de wethouders thans deze zaak wen schen te behandelen. De heer Veldboer wenschte deze kwestie te bestudeeren. Daarna sluiting, daar ieder voor aanhou- ding der onderwerpen was. UIT DE RIJP. De Raad dezer gemeente vergaderde op 4 September 1923 onder leiding van den Bur gemeester, den heer P. A. Romijn. Werd overgegaan tot de beeediging der nieuw gekozen leden. Deze legden in handen -van den voorzitter de bij de wet voorge- •schreven eeden of geloften af en namen zit ting, na do'or den voorzitter te zijn gelukge- wenscht. Hierna werden de notulen gelezen, welke -werden goedgekeurd. Besloten werd de eigendommen niet meer tegen stormschade te verzekeren. Besloten werd naar aanleiding van een verzoek van een der huurders, in eene eerst- •volgende vergadering terug te komen op de regeling van de iiuur der gemeentewoningen. Worden herbenoemd als wethouder de heeren J. Rot en B. J. A. Stubenitsky. Werd vastgesteld, zonder dat eenige aan- merking werd gemaakt, de gemeenterekening »over 1922, alsmede die van het Gemeene 'Wees- en Armenhuis over 1922. Werd aangeboden de gemeentebegrooting voor 1924, welke op een nader te bepalen tijdstip zal worden ter visie gelegd. Werd mede aangeboden de begrooting van het Gemeene Wees- en Armenhuis voor 1924. ting beantwoordde„Lk heb mil iemiamdl be- dachit Hier zag ik de oogen op ons gevestigd van een sbevigen1 Franschen heer aan het tafeH'tje niaast ons, met een klein rood plekje fa zijn knoopsgat. Van het oogeniblik af 'aan, dait wij bfanen kwamen, ihadl hij; on® met een sympa- thiek gliimiachje nu en dan aangezien. Toen hij. zijn servet had losgemaaikt van' zijn hal®, was hij' voontgegaan goedig op het Engelli- sche paar neer te zien. En nu, terwijl hij zich loswrong en langs ons tafel'tje liep-, boog hij plechtig en zei .tot kapitein Meredith: „Monu sieurl A la viot'oire definitive!" De jonge Engelsche offirier stond op en boog volstrckt niet stijf -voor eeni En- gellschman. Toen hij weer vlug op den stoel niaast mij ging zitben, zei hij, bijna met span ning, het gesprek opvaittende waar het was afgebroken: „Nu, wie is belt, die ge juist her- innerd hebt Verrukt1 vertelde ik hem dta gelukkigen inval1, dait het was: ,,Philippa Tracey! Me- vrouw Tracey en PhflipppaTot mijn ver- bazing zag ik zijn heele geziebt een hardie uitdrukking krijgeni en betrekken bij1 het n'oe- men van' die namen alleen. „Ik geloof niet, diat dait een heel goed plan- zou wezen", zei hij. „H'oe dikwijls heeft u de Tracey's ontmoet? Eens, twee maal misr schien, niet waar?" „Ja maar maar ze waren heel' vriendtelijk voor mijizei ik vrij opgewondien, terwijl ik mijn handlsdhoenen aandeed, „Phi- lipipa, Philippa wiaa all'eridefst 'tegen mij Ik zweeg een oogeniblik en dlairihit aan PWL Werden, over--enl-omstig de voorstellen van B. en W. vastgesteld de bedragen der vergoedingen over 1922 aan het bestuur der R. K. Bijzondere school. Werd besloten in den a.s. winter geen ver- volgonderwijs te doen geven aan de Open- bare Lagere School, met het oog op de wei- nige deelname aan dit onderwijs in vorige jaren en de daarvoor te maken vrij aanzien- lijke kosten. Werd besloten het Raadhuis aan te sluiten aan de waterleiding en' ook dit gebouw van electrisch licht te voorzien. Zoo mogelijk zullen de stukken voor de Raadsvergadering even langer dan tweemaal 24 uur voor den aanvang der vergadering vOor de leden ter visie worden gelegd. Met het oog op de groote kosten werd be sloten geen feestverlichting aan het Raad huis aan te brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT ST. PANCRAS. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 4 Sept. des avonds 7 uur. Voorzitter de burgemeester. Na opening werden door de herbenoemde leden ae heeren Van Kampeu, Duif, Kloos- terboer, Slijker en Muhring, en de nieuwbe noemde leden, de heeren C. Zeegers en Gutter, de vereischte eeden afgelegd. De voorzitter sprak hierna eenige toepasse- lijke woorden, W ethoudersbenoeming. Bij de eerste stemming werd gekozen de heer M .Duif met 5 stemmen. De heer Zee gers kreeg 2 stemmen. De heer Duif aan- vaardde zijne benoeming. Bij de 2e stemming werd verkozen de heer Van Kampeu met 5 stemmen. De heer Zee gers verkreeg 2 stemmen. Ook deze aanvaardde zijne benoeming. De voorzitter richte tot de gekozenen woor den van waardeering en uitte den wcnsch dat in de komende periode de samenwerking tot heil van de gemeente niets te wenschen zal over laten. Benoeming leden voor de Gascommissie en plaatsvervangende leden. In de vorige periode hadden zitting de heeren M. Duif en J. v. Kampen. Bij eerste stemming werd gekozen de heer M .Duif met 6 stemmen en 1 stem op den heer Zeegers. Bij de 2e stemming werd gekozen de heer van Kampen met 6 stemmen met 1 stem op den heer Zeegers. Beide heeren aanvaardden hunne benoe ming. Als plaatsvervanger voor den heer Duif werd gekozen de heer J. Slijker met 5 stem- men met op de heeren Zeegers en Muhrlfag 1 stem. Als plaatsvervanger voor den heer van Kampen werd gekozen de heer Muhrling met 5 stemmen en op de heeren Kloosterboer en Zeegers ieder 1 stem. Beide heeren aanvaardden hunne benoe ming. Wethouder van Kampen bracht hartelijken dank aan den voorzitter voor de waardeeren- de woorden tot hem gesproken. Thans ben ik, aldus spr., wethouder geworden, hetgeen wij zeker niet hadden mogen verwachten. Mis schien zit ik hier niet op mijn plaats, want deze kwam zeker den heer Kloosterboer toe. Toen ik er met den heer Kloosterboer over sprak, was deze van meening dat hij te oud was, de man, die reeds 37 jaar lid van on- zen gemeenteraad is. Maar het is anders uitgevallen. Nu ik deze plaats heb ingeno- men, hoop ik dat ik aan dezen stoel zal ge- wennen, om op te komen in het welbegrepen belang van de gemeente St. Pancras. Wan- neer wij terugzien op het tijdperk dat ik in de gemeente ben gekomen, lid van den raad ge worden nu 4 jaar terug, is het bijna bij onge- luk dat ik mijn intrede in de raadszaal heb gedaan, fa het jaar dat de evenredige verte- genwoordiging begon. In die dagen ben ik voor den heer Kloosterboer opgekomen. Ve- len hebben toen hun stem op hem uitge bracht, niet denkende dat ook ik lid van dea raad zou worden. Velen heb ik tegen mij ge- had, zoowel persoonlijk als om zaken. Maar die tegen mij waren, zijn bijna alle mijn vrienden geworden. En zoo zijn vijanden mijn vrienden, en vrienden mijn vijanden gewor den. Bij de laatste verkiezingen heb ik echter 4 maal zooveel stemmen verkregen als bij de eerste maal en door dit vertrouwen gesteund, heb ik het wethoudersambt aanvaardt, maar wanneer ook ik eenmaal misschien zal vallen als lid en als wethouder, dan hoop ik dat het in een eerlijken strijd zal zijn. Ook de heer Duif dankte voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en voor de sa menwerking die door hem steeds is ondervon- den. Ook hij hoopte zoo te mogen doorgaan den heer Bakker het geval was. Zeker zal men wel eens verschillen van meening, maar er is hoop dat ieder naar zijn vermogen, in eebsgezfadheid zal mogen beraadsla- gen en dat de te nemen besuiten fa het be- lippa'® buitengewone vertrouwelijke mededee- Ifageri 'aan mij. Daar mioest ik natuurlijk nieits van veaitellen aan d©zen jongemi man, dien Philippa nog lief had... Maar het 'amdeiie kon ik hem verfellen. „Ja, weet u", zei ik tat 'hem gewend: Phi lippa was zoo aardig voor mij, dat ik em gevoei had alles aan haar te moeten vertel- len!" „Haar vertellen wat?" vroeg hij. „Wel de heele geschiedenis wie i'k ben dat ik uw vrouw niet ben alles „Hebt u dait alle® aan' Philippa verteld?" vroeg hij op scherpen taon1, onithu'tst. „Neen, ik heb het niet.gedaan!" verklaar- de ik haastig, „maar ik was juist op het punt toen O, het was de dag voor dim avond, toen U thuis kwam. Ik won aan lady Mere dith vragen of zij: het goed vond, dat ik alles omtrent mij zelf aan Philippa vertelde. Ik begreep natuurlijk wel, dat dit niet kon zon der haar permissie „Neen, -ook niet zonder de mijne", sprak de jonge man tegenover mij, onverwacht en zeer gedecideerd. „Als het u niet schelen kan, verbied ik u ten stelligste met Philippa Tra cey over iets van deze zaak te praten voor- dat ze uitgemaakt is". „Verbieden!" herhaalde ik, terwijl ik hem met verontwaardiging en verbaztag aanzhg. Mijn hand, half en half uit mijn witte handschoen, bleef op dm rand van de tafel naast mij liggen. „Verbieden?" herhaalde ik. „Maar a hebt niet het minste rechts mij iets ter wereld te verbieden." lang van de gemeente zullen zijn. De voorzitter dankte de heeren voor de goede woorden tot hem en den raad gericht. De heer C. Zeegers voerde hierna nog het woord, den wensch uitende, dat hij ook thans, evenals vroeger, prettig met den raad zal mo gen samenwerken. De heer Kloosterboer sprak hierna onge veer de volgende woorden Reeds vele jaren heb ik hier gezeten. In de ilaatste oogenblikken dat hier de verkiezingen plaats hadden is er veel, zeer veel over de fcandidaten gesproken. Wij zijn heen en weer gegooid. Je bent zus, je bent zoo. En dat komt door de vele partijen die hier zijn. En Ik behoor bij een« partijtje, wat zal ik daar veel van zegen. Men noemt dat wild. Ik ben bij geen partij aangesloten. Wij vergaderen niet. Men komt alleen bij elkaar om een tandidatenlijst op te maken. Ik zou nog veel zeer veel kunnen zeggen, maar dat wil ik liever niet. Ik weet dat de gemeente steeds door mij uitstekend is behandeld. Dat is mijn overtuiging. Maar in de dagen van de ver- \kiezing leek het of het maar net zoo-zoo was. Ik had mijn dagen gehad. Toen de kunstmest- Vereeniging het niet best kon houden, en geen fcunstmest leverde, toen zeiden de kleine boeren tegen mij „dat is toch wat." Toen is er door mij gezegd dat zij veel kunstmest zouden bekomen. En ik ben voor hen naar Alkmaar gegaan. De kunstmestvereeniging wilde uitsluitend kunstmest leveren onder handteekening van een paar soliede borgen. En ik kon die vereeniging ook geen ongelijk feven. Maar de menschen moeten hun land emesten. Dus het is niet alleen hier dat door mij voor de kleine menschen is gezorgd. Er is gezegd dat ik uitsluitend voor de arme menschen opkom. Dat zal 'm wel schikken. Ik ben armverzorger met Slijker en ook die is voor de arme menschen. Maar ze hebben de woorden niet te bezigen dat ik voor de ar me menschen ben. Dat zijn vuile woorden. Ik weet dat ik uit alle kringen, ja, ran kleine bouwers, stemmen heb gekregen, maar daar voor ben ik immers ook wild! Maar ik trek er mij niets van aan. Veel heb ik voor die kleine menschen gedaan. En wanneer men ihet weten wil, de heer Hoksbergen uit Alk maar is de man, dien kan men er naar vra- >gen. De voorzitter: Mijnheer Kloosterboer, ieder voor zich heeft zijn eigenaardigheden fen overtuiging fen richting. De heer Kloosterboer: Ik heb immers geen richting! De voorzitter: De een gevoelt zus, de an- der zoo. Wanneer u meent de belangen van die groep inzonderheid te moeten voorstaan, dan weten wij ook dat die belangen in goede handen berusten. En het voortvloeisel, het groote aantal stemmen, staat daar dan ook zeker mee in verband. Niemand zou durven ontkennen, dat u Sint Pancras niet na aan het hart zou liggen. En ik hoop dan ook dat het u gegeven mag zijn nog vele jaren in ge- zondheid de gemeente Sint Pancras te die- nen. Dat u in de vergaderingen uw krachten zult bijdragen in het belang van onze ge meente. Thans verlangde niemand meer het woord, waarna de voorzitter met een woord van dank de vergadering sloot. UIT NOORDSCHARWOUDE. Donderdag heeft hier het jubileumfeest plaats gehad. v 's Morgens omstreeks tien uur werd een aanvang gemaakt met de kinderfeesten, na- tiat vooraf een optocht door de gemeente en eamenzang der kinderen had plaats gehad. 's Namiddags om twee uur hadden volks spelen plaats, als Hardkloeten, tobbesteken, ezakloopen en hardloopen op muilen, terwijl daarna een optocht van versierde fietsen door •het dorp plaats had. Van een en ander werd een vrij dtruk ge- -iruik gemaakt. 's Avonds om 8 uur had eea concert plaats op het feestterrein het bekende terrein ach- .•ter de school door St. Caecilia (Zang), ■Crescendo (Zang), Sempre Crescendo (Sym phonic) en Excelsior (Harmonie). Na afloop daar van werd een vuurwerk af- 'gestoken, dat meerendeels goed slaagde. Er was veel publiek op het terrein, dat voor >25 cent toegankelijk was en alien zullen zeker „Neen, dat weet ik wel," zei kapitein Mere dith op een verstoorder toon dan ik hem nog ooit had hooren spreken. De tranen kwamen mij fa de oogen. Tranen deels fat verdrief over de hardheid van zijn toon, deels uit te- leurstelling over de bezwaren, die hij scheen te hebben, dezen dezen uitmuntenden uitweg. Een oogenblik stilzwijgen. Toen op een mfader boozen toon, maar toch nog heel stijf, hborde ik hem: herhalen: „Ik weet, dat ik geen recht (heb u iets te verbieden. Maar ik kan u tenmfaste zeggen, dat dit het laatste ter wereld zou wezen, dat ik wenschte. Begrijpt u dat?" Ik begreep werkeiijk niet, waarom hij niet wou dat het aan Philippa verteld werd, aan- gezien de heele geschiedenis weldra zou uit- komen. Ik zei: „Ik heb haar geloof ik gezegd, dat ik haar iets vertellen zouzoodra ik het aan uw moeder gevraagd had." „Welnu, u iheeft het niet aan mijn moeder gevraagd," zei deze gebiedende jonge man eindelijk, maar steeds op den zachtst mogelij- ken toon: „dus u kunt het haar niet vertel len." „Kan dat niet?" zei ik weifelend en ik had een gevoel alsof mijn eenige vriendfa mij ont- nomen werd. „Kan ik ook niet naar Passy gaan en vragen of ik voor fen of twee dagen bij Philippa logeeren mag?" Hij fronste de wenkbrouwea en aarzelde. ,,Dit is de zaak: Philippa Tracey is een meisje, dat te veel weet," zen hij langzaam. „Dat heeft zij altijd gedaan, altijd. (Wor/t vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5