DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Centrum-Hotel I Mevr. Cato Gulp Due Baele en Wilson. No. 214 Honderd vfjr en trrintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Bultenland ©emeng-f niemvs Bit numcoer besfiaot ait 2 blades DINSDAG Directeur: 0. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 11 SEPTEMBER DE AARDBEVING IN JAPAN. De politie-autoriteiten te Tokio deelen me- de, dat tot nu toe van 32564 lij'ken, die in het militair kleedingd6pdt en het Honfo-zieken- huis zijn geschouwd!, de identiteit werd vast- gtsteld. Een groot aantal menschen werd ge- dood doordat de vluchtelingen die boven op de spoorwagens mederedem, in den Uauitun- nel te Karoeisawa van de wagons werden ge- slingerd en gedood. Het officieel vastgestelde aantal slachtoffers te Yokohama bedraagt 23000 dooden en 40000 gewonden. In het H'akonedistrict warden 10000 dooden geteld. Een officieele mededee- ling zegt, dat het aantal verwoeste huizen 316.087 bedraagt. Volgens berichten uit Tokio heerscht in de stad een voorbeeldige orde. De autoriteiten worden door de troepen krachtig gesteund om de orde te handhaven en de noodtijdende be- val'kmg te helpen; er znij echter nog 135000 menschen zonder onderdak. Er znij drie kei- zerlijke verordeningen verschemen om het m'isbruik maken van den tegenwoordigen tae- sland tegen te gaan. De catastrofe zal vermoedelljk groote poli- tieke gevolgen hebben Japan is na de cata strofe niet meer de zeemacht van voorheen. 7eber is, dat een gedeelte van de vloot em- stig beschadigd is. Twee groote schepen, de „Aci" en de „Milkasa", zijn door dfen spring- vloed verzwolgen Merlin, de gouverneur-generaal van Indo china, heeft snelle maatregelen genomen om de slachtoffers van de aardbeving in Japan te hulp te komen. Aan boord1 van het stoomschip .,Cordi'liere", dat te Saigon aankwam en on- middellijk weer naar Japan vertrok, werden ?lle voorrad'en serums en vaccines tegen cho lera en diphterie ingescheept, die beschikbaar ware in het Instituut-Pasteur te Saigon, be- nevens tonnen rijst en groote hoeveellieden andere levensmiddelen. Overwogeni wordt nog meel voorraden levensmiddelen te zen- den. Op het Vaticaan is een telegram ontvangen van mgr. Giardini, den apostolischen1 gedele- geerde in Japan, meldemd dat hiij1 ongedeerd is Wei heeft hij alles verloren. De Fransche missie is eiveneens behouden met uitzonde- ring eener religieuse. Uit Tokio wordt gemeld, dat de vulkaan Oschima, die gedurende de aardbeving op- hield te werken, thans weder begint te roo- ken-. Hetzelfde telegram meldt nieuwe aard- schokken in Japan. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIE EN GRIEKENLAND, De meeste Britsche btaden brengen hulde aan de bijdrage van den Volkenbond tot de oplossing van de Italiaansch-Orieksche cri sis. De Italiaansche pers wijst er op, dat de eischen der gezantenconferentie dezelfde zijn als die Italie oorspronkelijk aan Griekenland stelde en die toen imperialistisch werden ge- noemd. De eisch, in enkele Engelsche bladen ge- opperd, dat Italie aan den Volkenbond ver- ontschuldigingen zou moeten maken wegens het bezetten van Korfoe, wordt als een laat- ste restant der animositeit ten opzichte van Rome beschouwd en men verwacnt hier alge- meen, dat zulk een eisch niet zal worden ge steld, vooral nu Italie zich wederom bereid heeft verklaard het eiland onmiddellijk terug te geven, nadat voldaan is aan de eischen. In- middels schijnt Italie weer een nieuwen eisch te hebben gesteld, n.l. dat Griekenland na de vervulling van de eischen van den Gezanten- raad de kosten van de bezetting betaalt, wel ke door de Italiaansche regeering op 15 mil- lioen lire worden berekend. Over dezen nieuwen eisch zotl de Volken bond gisteravond een geheime zi'tting hebben gehad. De „Tribuna" publideert onder voorbehoud een telegram uit Korfoe, volgens hetwelke de Engelsche consul daar is aangekomen met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de bezetting door Italie. De „Epoca" meldt uit Korfoe, flat de Ifa- lianen zonder incidenteni het eiland Lores hebben bezet. Officieel worden de berichten, als zou het Italiaansche consulaat te Patras door de Grieken zijn platgebrand, tegengesproken. De Grieksche Kamer van Koophandel heeft haar resolutie, waarbij alle Italiaan sche goederen worden geboycot, ingetrok- ken. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND, Het „8 Uhr Abendblatt" vemeemt, da! de Rijksregeering reeds birunenkort een wet zal publiceeren betreffende een gedeeltelijke ver- panding der particuliere bedrijven ten bate van het Rijk. Deze wet zou in1 de eerste plaats ten doel hebben de door Franlcrijk ge- eischte waarborgen aanzienlijk te vermeer- deren. Uit Munchen wordt gemeld, dat de Beier- sche regeering zich met de leaders der coali- tiepartijen in verbinding heeft gesteld ter be- spreking van de nieuwe rijksbelastingen Daarbij werden een aantal punten opgesomd, die Beieren aan de Rijksregeering zal voor- leggen, waarbij o.a. een gedeel'teTijke wijzi- ging der nieuwe belastingen wordt geeischt Vender wordt verklaard, dat alle rangen en standen der bevolking moeten helpen bijdra- gen. De saneering mag niet alleen door een heffimg op het vermogen gesdhieden, maar ook door verhooging der arbeldsprestaties. NAAR HET EINDE VAN DE BEZETr TING VAN HET RUHRGEBIED? De Parijsche correspondent van het dag- blad „Le Sodr" telegrafeerde Maandagmid- dag het volgende; „Staan wij aan den vooravond van beslls- sende gebeurtenissen? Het schijnt van wel, in alien gevalle nadert de Ruhr-strijd zijn einde en wij mogen zeggen, dat deze gewon- Heden- nen is door de Fransdhen en Belgen, morgen liep in goed ingelichte kringen het gerucht, dat rechtstreekscha onderhandelin- gen tusschen Duitschland en Frankrijk se- dert Zaterdag zijn aangevangen. Men verze- kerde, dat de Fransche en Belgische ambas- sadeurs te Berlijn waren verwittigd, dat er heden een bespreking met den Rijkskanselier zou plaats hebben. Op zijn navragingen aan den Quai d'Or- say ontving de correspondent van de Tel. het volgende antwoord: „Men weet nog niets af van dlergelijke stappen", dodhi de geheele toestand, alsmede de openbare verklaringen van den rijkskan selier en eenigc van zijn ministers doea een snelle ontknooping voorzien", Zijn particuliere inlichtingen stellen hem in staat te verzekerm, dat op het oogenblik waarop deze regelen versohijnen de bespre- kingea zeer waarschijnlijk reeds een aanvang zullen hebben genomen. Op de beurs te Brussel beweegt de koers van het pond sterling zich reeds in dalende rich ting. Op net Belgische ministerie van Buiten- landsche Zakesn verklaart men niets met ze- kerheid te weten ten aanzien van het regee- rings-initiatief te Berlijn en over dit onder- werp nog geen enkel telegram te hebben ont vangen van den Belgischen ambassadeur te Berlijn. Minister Jaspar is van zijn verblijf buitefl de stad te Brussel teruggekeerd, terwijl Theu- nis Vrijdag uit Frankrijk wordt terugver- wacht. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Een deputatie uit het bestuur der Intern. Vrouwenliga voor Vrijheid en Vrede, waartoe daar het Hbl. herinnert, ook mevr. dr. Aletta Jacobs behoorde, werd Zondagmiddag door den Duitscheni rijksminister van binnenl. za- ken Sollmann ontvangen, die de dames uit- voerig inlichtte omtrent de plannen der Duit- sche regeering in zake de sdhadevergoeding. Sollmann wees er uitdrukkelijk op, dat in de Duitsche buitenlandsche politiek een be- slissende ommekeer isg ekomen. Vier jaar lang hebben de soc-dem. In Duitschland getraeht het denkbeeld van een Fransch-Duitsch vergelijk populair te ma ken. De Fransche Ruhrpolitiek heeft de soda- listen echter tot nationalisten gemaakt. Wij sotialisten zijn tot de regeering toege- treden met het vaste voomemen de Ruhron- derneming te liquideeren. Wij zijn bereid een overeenkomst met de Entente, speciaal Frankrijk. aan te gaan, welke ons de zeker- hdd gee ft, dat het Ruhrgebied en het Rijn- land binnenkort weer geneel onder de Duit sche souvereiniteit zullen staan. Wij zijn ons bewust, dat dit niet door verdragen, doch slechts door een groote inspanning van het Duitsche economische leven kan geschieden. Geen Duitsche regeering kan echter toestem- men in een uiteenscheuring van het Duitsche Rijk, maar wel willen wij Frankrijk elken waarborg geven tegen een nieuwen oorlog aan den Rijn. Sollmann besloot met een bespreldng-der huidige Fransche politiek en van den huidi- gen economischen toestand, waarbij hij geen nieuwe gezichtspunten opende en met de ver- klaring, dat de Duitsche regeering niets zou kunnen doen, als door het verval van het be- drijfsleven hongersnood zou ontstaan. DUH'SCHE PERS OVER POINCARe'S JONGSTE REDE. In een co-mmentaar op Poincare's jongste rede, die beschouwd wordt als een anitwoird aan Stresemann, keurt de „Vorwarts de be- doeling der Duitsche regeering goed, eene In ternationale bespreking tot stand te bren- gen, om een d'uidelijk antwoord op de essen- tieele vragen naar de werketijike bedoelingen van Frankrijk te bekomen, of n.l. Frankrijk slechts bereikbare afbetalingen en korte ont- ruimingstermijnen will), of wel de omtruimmg van onvervulbare eischen afhankdijk maken en zich in het oud- en nieuwbezette gebied blijVcnd wil vastzetten. In het eerste geval moest de alleruiterste economische inspan ning worden aangewend' om de bezette gebie- den zoo spoedig mogelijk te bevrijden, in het tweede geval zou er geene overeenkomst, gee- ne vcrzo-ening, geen einde zijn. De „Germania" meent, dat men na de ver- klaringen van Poincare, zou kunnen geloo- von, dat het ook voor Poincare langzamer- hand tijd was, ten minste diplomatisch den grond der slagvelden te verlaten en rich' eindelijk met eerlijken wil aan de onderhanr delingstafel te stellen. Aan de zijde der Duit sche regeering is deze eerlijke wil in elk ge val aanwezig. Evenzeer vindt de ..Deutsche Allgem. Ztg." den wl der nieuwe RijksTegeering en het ge heele Duitsche volk, eindelijk tot eene regelinlg met Frankrijk te geraken, boven1 elken twijfel verheven, maar redevoeringen als die van den Franschen minister-president hebben geene zeer bemoedigende uitwerking. De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat er veel Holl. IJzermagazijn DE WILD. Groote kouze beroemde Godin-, Etna-, Nestor Martin-Kaahels. Brusselsehe-, Jaarsma-, Turenne-Haardtn. optimsme toe behoort, om van een bespre king, waarbij de sterkste zoo sterk als Poin care op zijn standpunt blijft staan-, eene toe- nadering tie verwachten, die tot eene overeen komst zou kunnen leideni. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HANNOVER. De lijken van de drie uit Leiden afkomsti- ge slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Hannover, de 33-jarige van Kempen en diens 28-jarige echtgenoote, benevens dat van de 27-jarige vrouw van den heer Libot zijn Za terdag aldaar per trein aangekomen. De heer Libot heefts lechts onbeduidendfi wonden gekregen. Bij den schok, die door de aanrijding ont- stond, werd het compartment, waarin ook deze vier menschen zaten, ineengedrukt. De heer Van Kempen had een houten kof- fer voor ach staan. Door den schok werden zijn beenen tusschen de zitplaats en den ko-f- fer afgeknepen. De heer Libot had een z.g. harmonicakoffer voqr zich en aan de veer- kracht van dezen koffer heeft hij het te dan- ken, dat zijn beenen minder in den knel kwa- men. De heeren hebben, in deze positie zittend, nog tot hun vrouwen. die tegenover hen za ten geroepen. Zij ontvingen echter geen ant woord van haar. Deze dames zijn vermoede- lijk onmidellijk bezweken. Nadat de heer Van Kempen uit zijn benar- de positie was verlost leefde hij nog, maar door het groote bloedverlies is hij spoedig daaraa overleden. De heer Libot zal spoedig, zoo goed als hersteld, kunnen terugkeeren naar Leiden. De heer Godeke, een Duitscher, evenals de heer Van Kempen bij[ de firma Wernink werk- zaam, die de reis meemaakte, is geheel onge deerd gebleven. De behandeling in Duitschland was uit- nemend. De spoorweg:Uatschappij nam alle kosten van verpleging en vervoer voor hare rekening. De overledenen zullen vermoedelijk heden worden begraven. TORPEDO-JAGERS VERGAAN. Zeven Amerikaansche torpedojagers, deel uibnakende van een eskader van vijftien, die uitgevaren waren om hulp te bieden aan het in nood verkeerende stoomschij Cuba, strand- den ten gevolge van een zwaren mist Zater- dagavond te Honda Point ten Noorden van Santa Barbara. Alle zeven schepen zijn verloren, 25 ma- trozen kwamen om, 700 werden gered. De schade bedraagt 7 millioen dollar. Het schip Cuba (de vroegere Duitsche Ccf- blenz) is uit elkaar geslagen bij het eiland San Miquel. Er zijn 228 leden van de beman- ning gered. Het lot van den kapitein en tien leden der bemanning, die aan boord bleven voor de bewaldng der twee en een half mil lioen dollar aan zilver, we|ke het schip ver- voerde, is onbekend. CHINEESOHE ZEEROOVERS. Vijftien gewapende zeeroover3, die a-ls pas- sagiers aan boord1 van de Chineesche koop- vaardijboot „Hoeshang" reisden, maakten zich Zaterdagavond tusschen Kanton en Hongkong van het schip meesfer. Er werd geen enkel schot gelost. De offideren wer den opgesloten en de roovers maakten onder meer een bedrag van 20.000 dollar buit. Twee offideren en negen Chineesche passa- giers werden als gijzelaars medegevoerd. EEN REDE VAN STRESEMANN. Stresemann is voomemens morgenavond de rede van Poincare te beantwoorden en zijn meaning omtrent de wijze, waarop de Ruhr- kwestie en die der sohadevergoedong kunnen worden opgelost, in concreten vorm uiteen te zetten. Hij zou dit doen op een „bieravond", dien de nieuwe chef van den persdienst, Kal- le, den Duitschen joumahsten aanbiedt. SPOORWEGONGELUK IN HET RUHR GEBIED. Van een onder Fransche Idding staanden goederentrdn raakten zij Witerschblidc j.l. Zaterdag een 20-tal wagens los. Zij rolden met razeode vaart tot aan het station Duis- burg, waar zij- groote verwoestingen aan- richtten. De plaats van de ramp is door ge- kleurde troepen afgezet. Het aantal doqaen en gewonden is nog niet bekend. BOTSINGEN MET SEPARATISTEN. Te Trier had Zondag een separatistische betooging plaats. De betoogen van de meeste sprekers stonden, naar de Tel. meldt, in het teeken van de leuzen: „Zij zullen Rijn en Ruhr niet meer hebben, dat wil zeggen, de Pruisen" en „Rijnlandk;he belastingen ook slechts voor Rijnlandsche doeleinden," het- geen niet wegneemt, dat de verzekering werd gegeven, dat eeni onafhankelijke Rijnstaat zijn aandeel in de herstelkosten wenscht te drag en. In de zaal bevonden zich ook elementen, die niets van een afzonderlijke Rijnrepubliek wilden weten en toen den sprekers vanuit de vergadering werd toegeroepen, dat men „3)e Pruisische slaven" er uit moest werpeu, werd geantwoord, dat zulks niet mogelijk was, daar er zich in het Rijnland nog een „eiland" bevond, waar de separatistische be- weging geen invloed had, namelijk Keulen. „In Keulen regeeren de Engelschen en van hen hebben wij niets te verwachten." Na afloop der yergadering kwam het tot ernstige botstegen tusschen de separatisten en de demonstranten. De separisten hadden echter een „Selbstschutz" medegehracht, die met knuppels en schietwapenen gewapend waren. Plotseling vielen scnoten, waardoor eenige personen gewond werden. De bezettingsautoriteiten hebben eenige arrestaties gedaan en verdere maatregelen aangekondigd. Ook te Bonn, waar eveneens een vergade ring van separatisten plaats had, ontstonden na de bijeenkomst ook botsiogen met anders- denkenden. POOL-EXPEDITIE IN GEVAAR. -Men meldt uit Kristiania, dat de Noorsche wetenschappelijke expeditie aan boord van de Conrad Holmboe, met schip bij Oost- Groenland in- 't ijs zit en een draadloos tele gram heeft gezonden, waarin aan de Noor sche regeering wordt gevraagd een hulp- expeditie te zenden. De regeering heeft besloten, zoo spoedig als het kan zoo'n expeditie te sturen. KORTE BERICHTEN. In Engeland zal de zomertijdl a.s. Zon dag 16 September om 3 uur des nachts ein- digen. De klok zal dan dus 1 uur worden teruggezet. Volgens Fransche berichten uit Wla- diwostok is er bij Omsk in Siberie een trein ontspoord, waarbij 82 menschen zouden zijn omgekomen en 150 gewond. Een bark, die zeven personen van de Kroatische kust overzette naar het eiland Veglim is omgeslagen, waarbij zes der op- varenden om het leven zijn gekomen. Ierland is tot den Volkenbond toegela- ten. Ingevolge bet verdrag van Washington heeft het Amerikaansche departement van marine 21 slagschepen en kruisers te koop. Eventueele koopers- moeten die gekochte sche pen binnen 18 maanden sloopen. In een Itafiaansch pension te Parijs werd een inval gedaan, waarbij1 25 arrestaties wer den verricht. Alle aaiigebouden Italianen zijn extremisten. Na verhoor werden zes arresta ties gehandhaafd. Naar uit Warschau bericht wordt, heb ben de communisten bij de verkieziingen te Moskou groote successen behaald; in de pcro- vinciesteden nemen echter de anti-commurus- tische bewegingen toe. Uit Johannes burg wordt gemeld, dat er op Holgat in het Lightenburg-district eu in Muskroontown nieuwe diamantvelden ont- dekt zijin. Nabij Kossits in Tsjechb-Slowaldje zijn groc-te bosch-branden ui-tgebroken, die al zeer veel verwoest hebben en de in den omtrek wonenden noodzaken te vluchten met achter- lating van have en goed. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Ontvangsi van de hooge colleges van staat en cour van gelukvlensching. Gistenniddag om half drie heeft de Ko- ningin in Den Haag de Hooge Colleges van Staat: den Raad van State, den Hoogen Raad en de Algemeene Rekenkamer in de gelegenheid gesteld, Haar geluk te wen- schen met Haar 25-jarig regeeringsjubileum. De leden dezer colleges waren in ambts- gewaad gekleed, dat, wat betreft den Hoo gen Raad, bestond in de met randen van hermelijn omzoomde toga's en baretten. Om 3 uur begon de eerste der cours van gelukwensching, die te 's-Gravenhage tot en met Zaterdag 15 dezer zullen plaats heb ben voor civiele autoriteiten, rijks-, gemeen- telijke en1 kerielijke commissies uit 's-Gra venhage en verschillende provincien. Bij de ontvangst van de hooge colleges van Staat heeft de vice-president van den Raad van State, mr. W. F. v. Leeuwen, tot de Koningin een toespraak gericht. De Koningin antwoorddte hierop als volgt: „Het is mij aangenaam, Mijne Heeren, het college, waarvan ik het voorzitterschap bekleed, heden voor mij.te zien en ik dank u oprecht voor de hulde en faeilwenschen, welke u, Mijnheer de Vice-President, hebt vertolkt. Hoewel de gelegenheid om aan uwe be- raadislagingen deel te nemen mij doorgaans ontbreekt hebben de vruchten dlaarvan mij ne geheele aandacht. Het is niij daarbij niet ontgaan, dat uwe moeilijke en veelzijdige taak vooral in den laatsten tijd ziender- oogen toeneemt. De wijze waarop gij haar desondanks im- mer hebt vervuld doet het mij op prijs stel len' in de gelegenheid te zijn u daarvoor in deze d'agen uitdrukkelijk mijn waardeering en dankbaarheid te betuigeu en daarbij als mijn overtuiging uit te spreken dat de raad zijn heilzamen arbeid in's lands belang on- verpoosd zal voortzetten". De president van den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman, sprak H. M. vervolgens toe. De Koningin antwoordde hierop als volgt: „Uw tegenwoordigheiid heden mijne Hee ren, verblijdt mij zeer en ik dank u oprecht en hartelijk voor die hulde en heilwensthen mij aangeboden, welke u, mijnheer de presi dent, in zoo vriendelijke woorden hebt ge- uit. Volkomen beseffende, dat het Recht een Gedureudo da feestdagea eptredon vaa lata klas artist en. Mollaadsche Soubrette, on Aanbevelend, JOH. Vj. MDLEH. der steunpilaren van den Staat is heb ik zij- ne handhaving en ontwikkeling steeds met de grootste belangstelling gevolgd en met niet minder voldoening gezien hoe ons va- derland op dat gebied steeds voorging. Met u heeft het dan ook mij zeer ver- heugd diat het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te 's-Gravenhage zijn ze- tel gekregen heeft, omdat ik daarin het be- wijs zie, dat de arbeid en het streven der Ne- derlandbche Rechtsgeleerden en staatslieden ook buiten onze grenzen erkend en op prijs gesteldl wordt. Wees verzekerd dat ik voor de geest van wijsheid, onpartijdigheid en hooge plichtshe- trachting waarmede Gij, Mijne Heeren, uw gewichtig en veeleischend ambt vervuld steedls de grootste waardeering heb gehad. Het is mij een behoefte, die op dezen dag nogmaals openlijk uit te spreken en u voor uwen- zegenrijken arbeid gedurende het thans afgesloten tijdiperk rnijner regeering mijn hartgrondigen dank te betuigen." De president van de Algemeene Rekenka mer, jhr. mr. J. H. van Reenen, hield ten- slotte tot H. M. een toespraak: De Koningin heeft deze rede als volgt be- antwoord: „Voor de woorden welke u, mijnheer de voorzitter, namens de Kamer tot mij gericht hebt ter aanbieding harer hulde en heilwen- schen dank ik u ten zeerste. Ik ben er bijzon- der gevoelig van. Van mijn kant stel ik er prijs op bij deze gelegenheid uiting te kunnen geven aan mijn groote erkentelijkheid en waardeering voor de nauwgezette wijze waarop de kamer steeds hare moeilijke en gewichtige werk- zaamheden heeft verricht. Zij waarborgt mij dat de Rekenkamer zich ook in deze voor 's lands financien zoo bij uitstek moeilijke tij- den tegen haar taak volkomen opgewassen zal blijven toonen". Bij al deze audienties en toespraken was de Prins tegenwoordig. HET LOT VAN ONZEN VICE-CONSUL. In aansluitmg op het Reuter-beri'cht, als zou bij de verwoesting van het „Grand! Ho tel" te Yokohama de Nederlandsche vice- consul, de heer W. D. Vissier, zijn gedood, verneemt de Telg., dat hieromtrent biji Bui tenlandsche Zaken nog niets bekend is Turstond is door het mmisterie om inlich tingen getelegrafeerd aan onzen gezant te To kio. Daar het echter verwondering wekt, dat de heer Visser niet als andere vliuchtelingen een geruststellend telegram' heeft verzonden, vreest men het ergste. De heer W D. Visser weidl 26 Augustus 1893 te 's-Gravenhage geboren. Na op 6 Juni 1916 te zijn toegelaten als candidaat voor den consulairen dienst, werd hij, op 1 Juli 1919 aangesteld als adspirant vice-consul, en werk- zaam gesteld aan het consulaat-generaal te Antwerp-en. Vervolgens werd hiji overge- plaatst naar Singapore en op 1 Januari 1922 bevorderd tot vice-consul in aigemeenen dienst. Wegens de geschokte gezondheid van den vice-consul Fein te Yokohama werd be sloten den heer Visser naar Japan te zenden en zoo werd hij begin Nbvember 1922 belast met' het vice-consulaat te Yokohama. Ten einde gelden te verzamelen om in den verschrikkelijken nood der Japanners te voor zien, bezoch t een gezelschap van dames en heeren studenten Zaterdag en Zondag de groote hotels en cafe's te 's-Gravenhage. Kapi tein Haak uit het Boemenkwartier trad als impressario op en wist door een toespraak, die naar gelang van het publiek in teal en in- houd werd gewijzigd, menige bijdrage los te krijgen. De dames voerden een- dans uit, be- geleid door muziek van die heeren. Na aftrek van eenige onkosten voor ver voer, bleef er een bedrag over van ruim 200, welke som ter beschikking van het 'ler nigingscomite zal worden- gesteld. TWEE TREILERS VERM 1ST. Te Katwijk aan Zee maakt men zich' onge- rust over het uitblijven van twee treilers, een van de reederij van Johannes Parlevliet en een van de reederij van P. de Best. Men vreest het ergste, aangezien de treilers bij den storm van verleden week op zee waren en al lang thuis hadden moeten zijn. VEILIGHEID VAN AUTOBUSSEN. De burgemeester van Vel sen heeft een onderzoek doen instellen omtrent de solidi- teit en betrouwbaarheid1 van autobussen, hetwelk heeft uitgewezen- dat zonder uitzon- dering die bussen, welke de carrosserie heb ben vervangen d'oor een bak, daarvoor veel te licht zijn. De outillage voor passagiers is voldoende, doch assen, stuurbeweging en reminrichting zijn ten; eenenmale niet voor zwaar vervoer berekend. Vandaar veel re- paratie. Het publiek wordt derhalve in het belang van eigen veiligheid aangeraden, in dergelij- ke auto's geen plaats te nemen zoo het hoogst toelaathare aantal personen, dat op ALKMAARSCHB CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1