Ingezonden Stukken. ae Kanaalkade tegen eem boom aan. Door acn schok brak het ruit, waardoOr een der in- zittenden, die bet g'las op het hoofd kreeg, ernotig gewond werd. De auto werd lichteidjk beschadigd, evenals het hekje dat random dm boom geplaatst was. KON'INKLIJKE WAAKDEERIND. De hceren J ung en Van der Hoek, uitge- vers, hebben Zaterdag een exemplaar van de luxe uitgave van het fcestprogramma gezon- den aan H. M. de Koningin, waarvoor ziji gib ber een dankbetuiging ontvingen. HET TRAMVERVOER. De drukte van gister was ook in het tram- vervoer waameembaar. Niet minder dan 1200 passagiers werden vervoerd. Gedurende de zomerdrukte werd op 'n Zon dag door niet minder dan 1500 passagiers voerd. Deze cijfera wijzen op de levensvatbaarheid van de tram gebruik gemaakt. Dat gedurende de kermis de tram niet min der dan 13 dagen van de hoofdlijn geen ge bruik hceft kunnen maken, valt, gezien dieze cijffera, voor de expl'oitatie wel te betreuren KIEKJES VAN DE FEESTELIJK- HEDEN. De heer A. van der Meulen heeft door de -heer en P. Jonker en Zn. uit Egmond aan Zee tal van fraaie kiekjes der feestelijkheden la- ben maken. Ze waren reeds gisteriniddag ge- reed en versieren zijn winkeletalage. Ook de heer L. rrankenberg is natuurlijk -weer actief geweest. Hij liet een 45-tal ver- schillende foto's van de versieringen en de •volksspelen maken, die als gewoonlijk prach- tig geslaagd zijn. Men neme maar eens een kijkje bij den heer Frankenberg. Telegramnien van herteii DE HULP VAN AMERIKA AAN JAPAN. WASHINGTON, 12 Sept. (V.D.) Of- schoon het oorspronkelijk vastgestelde be- drag van vijf millioen dollar voor de hulp van Japan reeds is overschreden en nog steeds bijdragen binnenkomen, heeft het Roode Kruis verklaard. dat voortzetting der inzameling noodzakelijk is met het oog op de laatste berichten betrefefnde den om- vang der catastrophe. Negen schepen van het Amerikaansche Roode Kruis met dui- zenden tonnen kleedingstukken, bouwma- teriaal en levensmiddelen zijn reeds op weg of zullen binnen enkele dagen van de Pacific-kust naar Japanche havens ver- trekken. LICHTE AARDBEVING. PARIJS, 12 Sept. Een telegram uit Briancon in de boven-lApen meldt, dat he- denmorgen vroeg een lichte aardbeving werd gevoeld. De „Matin" meldt, dat de achokken drie a vier seconden duurden. Buitenland NAAR HET EINDE DER RUHRBEZET- TING. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat de Duitsche regeerin geen week geleden in een regelrecht tot Parijs gerichte nota haar gezichtspunt heeft uiteengezet over het programma van. herstel en dat er reden be- staat te denken, dat De Margerie tegenover den kanselier de opmerkingen heeft gemaakt, die dit document der Fransche regeering in- gaf. De Rijkskanselier, Dr. Stresemann hield Dinsdagavond ter gelegenheid van een diner van de Berlijnsche pers 'n groote redevoe- ring, die zijn antwoord bevatte op de jongste verklaringen van den Franschen minister- president Poincare. De politieke beteekenis van deze rede van den kanselier werd onder- streept, zegt de Tel., door de aanwezigheid van de leden van het kabinet en verschillen- de andere leidende politieke personen. Nadat de kanselier een beeld had gegeven van den Duitschen economischen en finantieelen toe- stad en de maatregelen van de regeering te genover de ramp der Duitsche geldwaarde, n.l. de oprichting van een goudijbiljettenbank verklaarde hij, dat ook de positieve maatrege len van de regeering niet de gewenschte ver- andering kunnen brengen. Beter is het rond- uit te spreken dan ilussies te inspireeren en daarom kan zonder een oplossing van de bui- tenlandsche politieke conflicted een herstel van Duitschlands financien niet bereikbaar zijn. De regeering heeft zich van den eersten dag van ihaar optreden af de oplossing van het Ruhr-conflict tot taak gesteld. Duidelijk is, dat deze niets l^chts door een Voortzetting van den passieven tegenstand is te verkrijgen Door een machtspolitielc, op de wijze zooals men zich aan de rechterzijde voorstelt, was deze kwestie niet te regelen. Ook de vorige rijkskanselier, Dr. Cuno, heeft herhaalde ma- len verzekerd, dat eerst onderhandelingen over de reparatiekwestie zouden kunnen wor- den gevoerd na de ontnuming van het Ruhr- gdbied. Het doel van den passieven tegenstand is het Ruhrgebied te bevrijden. Een interessan- te historische parallel werd getrokken door kroonprins Ruprecht te Munchen, ter gele genheid van een openbare bijeen'kotnst eener vereeniging. Deze wees er volkomen terecht op, dat zelfvertrouwen niet mag zijn zelfover- schatiting en herinnerde er aan, dat koning Frederik de Groote hets tandpunt van kar- dinaal Richelieu tot het zijne had gemaakt, dat tegelijk met den oorlog steeds onderhan delingen met den vijand dienen te wo/den ge voerd en herhaalde daama de uitspraak van den grooten Pruisen-koning;,Bij tegenwind moet men de zeilen reven." Hiervan uitgaan- de heeft de regeering zich op het standpunt gesteld, dat zij zich het meest verdienstelijk zou maken, wanneer zij het Ruhrconflict zoo- veel mogelijk bekortte, maar het doel, dat tot nog toe werd nagestreefd, heeft tevens aan- getoond, welke de te overwinnen moeilijkhe- den zijn. Voor.ons is de'beslissende kwestie de sou- vereiniteit over het Rijnland en terugverkrij- gen van de vrijheid in het Ruhrgebied. De Fransche minister-president Poincare heeft onlangs in een rede aangevoerd, dat hij aan de positieve garantie, die Frankrijk op het oogenblik in handen heeft, verre de voor- keur geeft boven de allermooiste theoretische rechten. Het is niet de bedoeling panden te- pen algemeene garanties in te ruilen. Strese mann heeft er verder den nadruk op gelegd, dat de garantie, die Duitschland voorgesteld heeft, behoort tot deh ypotheken, welke het verdrag van Versailles aan de geallieerden op het totaal-bezit van het Duitsche rijk heeft gegtven. De houding van den Franschen minister-president is naar zijn meening een vergissing. Volgens het verdrag van Versailles is het gansche verinogen van het Rijk en van den Duitschen staat garant voor Duitschlands verplidhtingen. „Wat ik )aldus Stresemann) in mijn uiteenzetting heb voorgesteld, was de onmidellijke garantiestelling van het particu- lier vermogen en dit gaat dus in dit opzicht boven het verdrag van Versailles uit. Even goed echter is deze garantiestelling van par- ticulier bezit een realiseerbaar pand, terwijl de garanties van Marseille op dit oogenblik het niet zijn. Wanneer op het rijksbezit en op de bezittin- gen van particuliere bcdrijven als pandrecht hypotheek ten gunste van het Duitsche rijk wordt genomen, en wel ter hoogte van een bepaaid percentage van den aard dezer bezit- tingen, dan zouden deze hypoitheken als een reeele en mobiele waarde-object ingebracht kunnen wordein in een Treuhandgesellschaft. Dit zou dan in staat zijn op de basis van deze hypotheken en van de renten daarvan door iutgifte van obligatieleeningen op te ne- men. Daardoor wordt de mogelijikheid ge- opend dat ook Frankrijk tersitond in het be zit komit van groote betallingen1, terwijl te vens de rentebetalingen in bepaalden tijd vloeiend gemaakt zouden kunnen worden. Een dergelijke oplossing is ongetwijfeld1 geen the- oretisch recht en geen algemeene garantie, maar een reeel feit, dat voor geenerlei andere opvatting vatbaar is. Frankrijk kan daardoor in het bezit gera- ken van betalingen, waardoor de van Fran sche zijde gestelde cischen voor de ontrui- rning van het Ruhrgebied vervuild zouden zijn, doch voorwaarde voor ide oplossing is dat Duitschland woder de beschikldng krijgt over het Ruhrgebiel en voorts het herstel van Duitschlands souvereiuiteit over het .Rijn land. Deze oplossing kan aan de vraag over den passieven tegenstand een einde maken, wan neer mra ook de zekerheid hceft, dat op grond van zulk een oyereenkomst het Ruhrge- zied wortd ontruimd en wiji in het Rijnland wedcr in onze oude rechten worden hersteld. Geeft men ons de verzelcering dat ieder, die in het Rijnand of het Ruhrgebiedl zijn Heih mat heeft, zijn vrijheid worde teruggegeven, dan is er geen reden. meer waarom deze eens zoo boeiende districten hun werklust niet zou den terugkrijgen. Ik hoop op de mogelijik heid van deze regeliing. Frankrijk heeft herhaaldelijk verklaard bij monde van zijn minister-president dat het geen annexatie ten doel heeft en niet in de Ruhr wil blijven. Engeland is het ongetwij feld met deze opvatting eens. Belgie zou het herstel van een normalen economischen toe- stand zeer zeker met vreugde begroeten en ik ben overtuigd, dat ook de opvatting van Ita- lie zich in dezelfde richting beweegt. Voor ons is het de vraag, of de Duitsche idustrie de belasting, welke haar woi'dt opgelegd, zal kunnen dragen. Wij weten, in welk een zw'a- ren tijd wij leven, doch ik mag er met voldoe- ning op wijzen dat aan het tegenwoordige kabinet door leidende personen in handel en industrie aanbiedingen zijn gedaan, die ons de verwezenlijking van de voorgestelde beta lingen zullen mogelijk maken. In de voorheen reeds genoemde rede van Kroonprins Rupprecht te Munchen vind ik dezen zin„Het gaat thans niet om dynastic- ke kwesties, maar om het bestaan van het rijk en het land". Ik ga nog iets verder en zeg: Het gaat niet om partijpolitiek, om bijzonde- re belangen van speciale standen, maar om het leven of sterven van het Duitsche volk" Eike overeenkomst houdt verband met de vraag, of men gelooft dat een overeenstem- ming tusscheti Frankrijk en Duitschland mo gelijk is, waarop een zoodanige overeenkomst is te bouwen. Of die overeenstemming inder idaad mogelijk is, is een vraag die ik slechts voor Duitschland kan beantwoorden, maar in ieder geval is zij noodzakelijk". De rijkskanselier maakte daarop een histo- risch uitstapje naar aanleiding van de door Poincare aangehaalde correspQndentie tus- chen den Franschen minister-president Thiers en den Duitschen commandeerenden generaal von Manteufel in Frankrijk na den oorlog van 1871. Uit deze correspondence, evenals uit de memoires van den eersten Franschen gezant te Berlijn na den oorlog bewees Stresemann dat Duitschland destijds voor den wederopbouw van Frankrijk maat regelen had getroffen, die het Fransche volk dankbaar stemden. De kanselier besloot met de volgende woorden: „Wanneer thans na 50 jaar Duitschland onaer andere omstandigheden bereid is de gevolgen van een verloren oorlog on zich te nemen, dan is het te wenschen dat door de persoonlijkheden, in wier handen thans niet slechts het lot van Frankrijk en Duitschland ligt, maar van wier besluiten de rust en de vrede in geheel Europa afhangt, zich mogen laten leiden door den wensch de vrede te willen en te handhaven door een politiek van gerechtigheid, die de nationale hartstochten dempt en daardoor den grondslag tot een werkelijken vrede geeft". UIT HET BEZETTE GEBIED. De Franschen hebben de mijn Katharina bij Kray bezet. De arbeiders hebben als pro test het werk neergelegd. Naar aan de Duitsche bladen wordt be- richt, zijn de Franschen druk bezig de bos- schen op den linker-Rijnoever te kappen. Op het station te Trier worden groote hoevoel- heden hout ter verzending aangebracht, even als te Wcmgerhr aan den Moezel. De student Raabe, die op 8 dezer door den Franschen krijgsraad ter dood is veroordeald, heeft hooger beroep aangeteekend. Diusdagavond hebben de Franschen bij wijze van sanctie voor den aanslag op den Franschen schildwacht aan de Lippe de plaat- «en Bork en Vinnum bezet. TOESTAND OP DEN BALKAN DREIGEND? De Times" bericht, dat de 'toestand op den Ba'kan te Parijs dreigend wordt geacht, daar de Yogo-Slaven troepen aan de grens samen- trelcken, teiwijl Italic nog drie regimentem, zoomede post- telegraaf- en douanebeambten raar Corfu gezonden hceft. DE MARKENJACHT. In het raadhuis te Gelsenkirchen word door de Frnsche en Belgische troepen een bed'rag van 40 milliard mark in beslag genomen. Ook in het raadhuis te Buer werd op 70 iiiii.ij.ufcn mark beslag gelegd. ie nsseu' namen he oexgcn in het kantoor van uen Bona van Mxjueigenaars een bedxag, van JU mnuard mark xn beslag. ie Duisourg xs een inval gedaan in de oiuKKenj van het ixiiaax van de Rijiksbank. i xet pcrsoneei werd geawongen de tot door- sxxijucn gereed hggenue oanRpapjervelxen ver- ucr te Oevvern.cn en de bankbxljetteu klaar te maKen voor uitgifte. in net gexxeex werd een bearag van 50 rnxlr iaid xnarK in beslag genomen. le Dusseidorp werd gister door de Frant- schen 350 nnliiard mark in besiag genomen. Enkele dagen geleden hebben de Belgische Oezeitiugsautomenen bxj de lihaien der xijte- oantt ie AKen, Escnwitiler, jixlxch en Stolberg de kas in beslag doen nemm. Den Beigen viex in totaai ieen bedrag van 2b4.8bo.800.UOtJ mark in handen. bij one beammeu van den Bergbauverem wera aoor ae rranschaa een bedrag van 30 milliard mark in beslag genomen. DE AARDBEVING IN JAPAN'. Men is met het herstel in de meeste han deisceutra van Tokio en Yokohama, die bijna geneei vermeld waren, begonnen. De voe- diogsmiddelen worden gerantsoeneerd. De japansche Bank lijdt geen schade van betee- Kcms. Vei'sciullcxide andere Banken in beide steuCii hebben hun deuren reed's weer ge- opend. Zij hebben hun betalingen hervat, buracn de grenzen van het moratorium. BLOEDIGE B'OTSINGEN TE DRESDEN. Te Dresden is het Dinsdagnuddag tot bloedige botsingen tusschen werkioozen en de politic gekomtn. De werkloozai maakten tumult voor het raadhuis en de politie moest van de wapens gebruxk maken om de nieniigite terug te dringen. Daarbij weiden acht perso nen gewond, waaiwan eenige zwaar. RAAD VOLKENBONlD OVER HET ITALIAANSC1 i-GRIEKSCHE CONFLICT 111 de zitting van den Raad van den Volken- bond van gisterochteud verklaarde de presi dent, dat hij. het in het belang eener vreedza- me oplossing voor doelniatig hield1, de be- raadsiaging over het Korfu-confliot opnieuw te verdagen.' De debatten werden dorlialve uogmaals verdaagd. KORTE BERICHTEN. Een miilitair vliegtuig is bij! Melilla ver- ongeiukt, waarbij, een kapitein werd gedood en een luitenant zwaar gewond. In het Offenbacher Filiaal van de Cre- miscue Eabriek Griesheim-Elektronen is een aminoniakketel uit elkaar gesprongen. De slag werd op grooten afstand gehoord. Door de neervallende stukken ijzer werden vijf arbei ders zwaar gewond. Naar de „Kdlnischc Zeitung" uit Dus seidorp verneemti, zullen Krupp von Boihlen und Kalbach en de drie andere door de Franschen veer oordoe lde directeurea van Krupp hi de gevangenis te Dusseidorp blijven en met. zooals eerst was gemeid, naar een Fransche gevangenis worden overgebracht. CORRESPONDENTIE. Den heer C. T. alhier. Uw stuk houdt een beschuldiging van partijdigheid aan het adres onzer Redactie in. U dient zoo flink te zijn uw stuk nu met uw volien naam te teekehen. Eerst daarna zullen wij van Uw schrijven notitie nemen en U van antwoord dienen. Red. Alkm. Crt. Frovinciaal Meuws CURSUS ZAAKVOERDERS. Het uitvoerend Comite voor het houden van Cursussen voor Zaakvoerders heeft het plan opgevat, behoudens goedkeuring der betrok- \keu Landbouworganisaties, October a.s. een of meerdere cursussen voor N.-H. te openen. De cursus duurt ongeveer 1 lA jaar en vangt aan begin October a.s. Na afloop wordt den candidaten een examen afgenomenwordt aan dat examen Voldaan, clan zal een diploma voor zaakvoer- der worden uitgereikt, wat erkend wordt door alle landbouworganisaties in Nederland. Verplichte deelname aan het examen wordt niet vereischt; een goede gelegenheid dus voor bestuursleden van verschillende coope- raties om zich in hun functie te bekwamen. Voor deelname moet men den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en een bewijs over- leggen ten genoege van de commissie, dat hij 'of zij tenminste een volledigen land- of tuin- bouwcursus met vrucht heeft gevolgd, of ge- idurende den cursus zullen volgen, of ten minste een jaar met de leiding of een deel der •administratie van een landbouwvereeniging, 'Zuivelfabriek of van een particulier bediijf is belast geweest. Voor deelnemende dames is "een diploma van een huishoudschoolvoldoen- ;de. Van hen, die den leeftijd van 30 jaar of ^ouder hebben bereikt, wordt geen diploma van land- of tuinbouwcursus vereischt. De cursussen worden cj,es Zaterdagsmid- •dags gehouden op nader te bepalen plaats, afhangende van de woonplaats der deelne- mers. Het lesgeld bedraagt 40.per leerling voor den geheelen cursus. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den secretaris, den heer P. Best Jzn., 3 -Boomlaan 26 te Hoorn. Zie vooral de advertentie voorkomende in dit blad. UITHOORN. B. en W. hebben aan de leden van den raad afschnften verstrekt van een groot riolee- ringsplan voor de buitenwijken. Raming van de kosten: 176.000 In een rioleerings- fonds is vroeger gestort 4O.Q0O, zoodat voor citvoering van het plan nog noodig zou zijn 136.000, welk bedrag B. en W. den raad1 voorstellen thans te verleenen. Gietrocht zal worden de betonbuizen in werlcverschaffing te docn uitvoeren. UIT OUDKARSPEL. De afdeeling Oudkarspel van het cfeparte- ment tot Nut van het Algemeen hield Dins dagavond een ledenvergadering, welke als naar gewoonte slecht bezocht was. Na opening en lezing der notulen werd be- sloten ae Volksbibliotheek tegen brandschade te verzekeren. De rekening van den penningmeester werd nagezien en in orde bevonden met een ont- vangst en uitgaaf van 774.53 eh een over- geboekt vooraeelig saldo van 175.60. Het •■saldo vorig jaar was 140.76. Uit het jaarverslag bleek, dat het departe ment 55 leden telt, alzoo 2 minder dan het vorig jaar. Uit het verslag van de spaarbank bleek, dat het bedrag aan ingebrachte spaargelden ruim f 29000 en het bedrag der terugbetaal de spaargelden ruim 27.000 was. Uit het verslag van de volksbibliotheek bleek, dat 1321 banden zijn uitgereikt. Hu'lde werd gebracht aan den bibliothccaris voor de wijze waarop door hem de portefeuil- les in orde worden gehouden. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren C. Butter, G. Prijs en C. J. de Wijn. Twee nieuwe leden die zich opgaven wer den aangenomen. Bij de rondvraag werd besproken een reor- ganisatie van de portefeuille, om daarmee te voorkomen, dat met een groot deel der leden steeds wat al te oude tijdschriften ontvangt. Een voorgestelde verbetering werd gewikt en gewogen, verschillende bezwaren daar- omtrent kwamen naar voren, maar toch was men van oordeel, dat het gewenscht is, iets te doen, wanneer het maar eenigszins moge lijk is. Het bestuur zal daarom deze zaak nog eens nader onder oogen zien. Daarna werd de vergadering gesloten. UIT St. PANCRAS. Meldden wij in een vorig bericht dat den heer Jn. Groen een getuigschrift op een door hem zelf gekweekte dahlia was toegekend, thans vernemen wij dat hij van het recht, om een eigen gekweekte bloem een naam te mo gen geven, gebruik hceft gemaakt, en de dahlia den naam „Vrona" heeft gegeven, zoodat wij eerstdaags een bloem naar onzen historischen plaatsnaam kunnen bezitten. UIT ENKHUIZEN. Ter gelegenheid van het zilveren regee- rings-jubi-leum van de Koningin zal het deze week feest zijn. De stratem prijken met tal van versieringen en eerep-oorten), terwijl de winkels een schitterend toilet dragen. De Zui- dertoren is verlicbt en een rijk feestprogram- ma, waaronder een groote nationale handi- cap-harddraverij, zal wordein afgewerkt. UIT BERGEN. Bcnocmd tot directeur van het post- en tele- graafkamto-or alhier de heer A. van Veen, thans in eenzelfde functie te IJselmonde. UIT HOORN. Onze pastoor, de heer J. H. Smeele, is na een jl'angdiirige z'iekte in den ouderdom van 8[ jaar over'leden. Acht'-en-twintig jaar heeft hij de kathol'ieke kcrk itie Hoom- gediend. UIT HE I LOO. ]ubileumfeesten. In het cafe van den heer Rozing werd Dinsdagavond een vergadering geihouden tot nadere vaststelling van de verschillende commissien en feestprogram. De vooi'zitter de heer A. J. C. Maas Gees- teranus heette alien welkom en verheugde zich over de medewerking, inzonderheid van de onderwiizers welke hier vertegenwoordigd waren en de jonge dames die behulpzaam willen zijn. Spr. gaf een uiteenzetting van de voorbe- reiding en zegde dank voor de medewerking allerwege ondervonden. De commissien werden als volgt gekozen Uitvoerend Comite. Eere voorzitter N. van Foreest, voorzitter A. J. C. Maas Geestera- nus, Secretaris J. Akkerman, Penningmeester J. Opdam. M. Mulder, J. Rus, A. P. de Rooij, P. Frans, J. C. Wit, W. P. Swart, M. Michile, C. Bakker en Th. Broers. Redactie commissie: B. Veltman, J. Krom, Jac. van Gemeren, J. Admiraal, J. Akker man en Mej. I. Klaver. Kinderfeest-Commissie. Veltman, Heijt, Buijze en verder het onderwijzend personeel. Muziek- en Zangcommissie. D. Harder Jr. Th. Balten, N. Ursem en Mej. I. Klaver. Regelingscommissie: G. Smits, A. Michile, C. Vennik, K. Muijs, P. Jongejan, J. Renes. J. Krom, J. GrootewiUink, S. Modder, W. Groot, J. J. de Graaff, J. M. Zonneveld, P. Biersteker, Th. B. Brand, N. Versteeg, C. Zeeman, J. Mulder en Mej. de Vette-Per- soon. Programma vaststelling. Over de verschil lende spelen enz. verschilde men van mee ning, ook over de indee-ling van de feestelijk heden, vooral het al of niet plaats hebben van volksspelen, had heel wat voeten in de aarde. Ten slotte werd het vastgesteld zoo we reeds melden met bijvoeging van volksspelen en gemaskerd bal. Voor de optocht, welke 1 uur wordt gehou den. werden verschillende toezeggingen ge daan. Hiervoor worden fraaie prijzen be- schikbaar gesteld. De datum werd bepaaid op 27 September. UIT OUDORP. Het hulppostkantoor alhier wordt 16 Oc tober opgeheven. De brief- en pakketpostbe- stelling aldaar zal van Alkmaar uit geschie- den-. ST AATSLOTERI J. HOOFDPRIJZEN VAN 12 SEPT. No. 22685 2000. Ns. 9723, 10807, 18779 1000. Ns. 10798, 17820 400. No. 19038 200. Ns. 5071, 6900, 8610, 9517, 13612, 14188, 16086, 16916, 20575 100. Sport DE DRAVERIJEN OP ZONDAG 30 SEPT. Het programma voor de draverijen op Zondag 30 Sept. a.s., is als volgt samenge- steld: I. Sweepstakes. Draverij van meet voor Nederlandsche hengsten en merrien, geboren in 1920, afstand 1700 M. le prijs 750 be- nevens 250 voor den fokker van het winnen- de paard. 2e prijs 200, 3e prijs 150, 4e prijs 100. Door de Nederlandsche harddra- verij- en renvereeniging wordt bovendien uit- geloofd een prijs van 250 voor den fokker van het winnende paard. II. Septemberprijs, heatdraverij handicap 2e en 3e klas, afstand 1600 M. Prijzen 600 en 75. III. Schermeerprijs, prijzendraverij le klasse; afstand 2300 M. Paarden die 6000 of minder hebben gewonnen gaan van start. Belasting voor elke meerdere gewonnen 700 vijftien meter meer. Prijzen 500, 100 en 50. IV. Kortebaanprijs, kortebaandraverlj landicap open voor geregistreerde paarden, maximum-afstand 800 Meter. Prijzen 300, 100, 50 en 25. De inschrijvingen sluiten Maandag 17 Sept. a.s., des avonds 9 uur. Duiten ver ant woordelijkheul van de Redac tie. De opnatiie in deze rubriek bewifsi g&ens- zins dat de redactie er rnede instemt.) CE N i'RAAL GENOOTSCHAP VOOR K1NDER1IERS l'ELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Najaars- ai wmtcrveipleging van zwakke kindeien. De vier- of vijhiiaaudalijksche seizoenver- pieguig in d'e Nederlandsche koloniehuiizen loopt ten einde. Deze maaud of begin October wordt het overgroot deel der talmizen gesloiten. Waarom toch eigenlijk? Door de avaiing is bewezen, dat die na jaars-, win ter- en voorjaarsverpleging tven succesvol is als die in den zomei". 1 let Ceutraal Genootschap voor Kindalier- stelhngs- en Vacantiekolouies, een der meest gezagnebbende vereenigiugen op gebied van verpiegiug van zwakke ldnderen, heeft inder- ujd ten ernstig onderzoek ingesteid naar de meenm-g der meest bevoegde personen op dit gebied. Het heeft die meeningen gelegd uaasi eigen studie en ervaring en het heeft tocu door onweerlegbare uitspraken en erva- ring aangetoond de zeer groote waarde der zoogenaamde winterverpleginig zoowel aan zee als in de bosscben. Relatief is het succes 'swimtens vaak groo- ter. Immers, al geeft de zomer meer zon en licht, des winters is het lot van het zwakke kind thuis in de meeste gevallen het zwaarst. Dan is het vaak opgeborgen, lietziji in nette kamcrs, hetzij in bekrompen keukentjes cn verstoken van licht, lucht en zonmeschijn, de groote bronnen van levenskrach't en' levens- lus-t. Waar aldus de groote waarde van z.g, win- lervcrplcging onoms-tootclijk vaststaat, daar is het zi lfs verkwistend om de vele waarde- volle gebouwen ten diens-te van kinderherstd zes, zeven of soms acht maanden ongebruikt te laten. pe Staten der Provincie Noordholland zijn- zoo overtuigd van het nut, dat zij het subsi de per kind en per dag van 1 October tot I Met hebben verdriedubbeld en op drie kwart- jes hebben gesteld. Ik doe bij dezen wdderom een beroep o-p de i\ L'deriandsch-e Pers, om ondeTwijzers arisen, ouders en uitzenden-de comite's toe te rt-cpen: Staakt des winters uw arbeid niet, inaat help-t de Nederlandsche Kolonichuizea -.fcvt.'lkcu, ook in den winter. Vanaf ongeveer 1 October is overal plaats te vinden: A. C. BOS, Egmond aan Zee. TELEGRAFISCH WEE'RBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Sept. Med'ejgedeeld door 'het Kon. Nederi, Meteorologisch Instiiiiuut te De Bildt Hoogste barometeristand 763.7 te Zurich. Laagste bar-ometerstand- 735.8 te Roest Verwacht'ing (van den avond van 13 Sept. tot den avo-nd van 14 Sept.) Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Wes- telijken wind1, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuuir. Marktberichten BROEK OP LANGENDIJK (Langed'ij- ker Groentenveiling) 12 Sept. 28760 stuks Bloemkool le soort 4.90-/ 7.60, 2e soort 1.404.80- per 100 st., 3150 bos Wor- te en 2.50—/ 3.20 per 100 bos, 8955 K.G. Wortelen 2.90—/ 3, 79200 K.G. Roode kool le soort 2.40—/ 3.10, 33800 K.G. Gele kool le soort 2.40—/ 3.60, 92500 K.G. Witte kool le soort 2.40—-/ 2.70 8550 K.G. Uien 6.406.70, Drielin-gen £6.70-/ 9.60, Nep 10.70—/ 12.60, 1225 K.G. Slabo-onen 19.50—/ 22.80, 13500 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 7, Schoolmeesters 5.206.30, Due of York 5, Bla-uwe 5.907.50, Drielingen 1.70—/ 1.80, Heine 1—/ 1.30 per 100 WARMENHUIZEN, 12 Sept. 1923. Bloemkool 7.90—/ 10.10, Slaboonen 2024, Schotsche Muizen 5.80 7.30, Negentigvoud 3.50, Eigenheimers 4.30, Blauwe 5.80—/ 6.70, Witte kool 2.6-0, Gele kool 2.5013.20, Roode kool 2.203.70, Zilvemep 7.80, Ge- wone Nep 10.9011.80, Gewone Drie lingen 99.10, Gewone Uien 6.10 6.70, Boswortelen 3.70 per 100 bos, Losse Peen 2.70 per 100 K.G. Aanvoer: 5952 K.G. Aardappelen, 7500 K.G. Witte kool, 2350 K.G. Gele kool, 6775 K.G. Roode kool, 217 K.G. Zilvemep, 1320 K.G. Gewo ne Nep, 237 K.G. Gewone Drielingen, 550 K.G. Gewone Uien, 1368 st. bloemkool, 280 K.G. Slaboonen, 525 bos Wortelen, 100O K.G. losse peen. ZWAAG, 12 Sept. Veiling Bangert en Omstreken. Slaboonen 814—10 ct., Blauwe pruimen 22—26 ct., Victoria 22—25 ct., Witte pruimen 14—15 ct., Snijboonen- 27 ct., Druiven 3032 ct., Tomaten 2226 ct. NOORDSCHARWOUDE, 12 Sept. Schotsche Muizen 6.707.40, Duken 5.305.70, Schoolmeesters 5.60 6.30, Eigenheimers 4.50—/ 5.40, Blauwe Aardappelen 4.70—/ 6.80, Kleine I— 1.20, Spercieboonen 18—/ 26, Zilvemep 20.10, Vale nep 8.50, Grove uieni 5.80 tot 7.30, Drielingen 8.50—/ 9.50, Gele Nep 11.80—/ 14.7-0, Peen 3—/ 3.30, Roode kool 2.90—/ 5, Witte kool 2.60 tot 3.20, Gele kool 2.60—/ 3.80, alles per 100 K.G., BosworteTem 2.403.60 per 100 bos, Bloemkool 7.60'13.10 p. 100 st., 2e soorf 1.302.30. Aanvoer op 11 Sept.: 21625 K.G. Aard appelen, 1513 K.G. Spercieboonen, 450 K.G. Zilveruien, 1986 K.G. Vale nep, 11020 K.G. Grove uien, 3800 K.G. Peen, 34850 K.G. Roode kool, 30825 K.G. Witte kool, 10075 K.G. Gele kool, 6575 bos wortelen, 13053 stuks bloemkoiol. HOORN, 13 Sept. Op de heden gehouden caasmarkt waren aangevoerd: 13 stapels kleine fabriekskaas 47, 23 stapels kleine Boerenkaas, 2 stapels Fabriekscommissiekaas 46, 23 stapels Boerencommissiekaas 49, totaai 61 stapels wegende 41108 K.G. De .andel was matig.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 3