De Jubilemnfeesten in illkmaar. Radiotelegrafie en Radiofeletonie. Iecfereen heeft hij fljden eem zacht faxeer- middel noodig voor de lever en ingewandten. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeimg der gal op en verschaffem natuurlijke working der inge- wanden. Slaap, eetlust en een goed hnmeur worden door roster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacou van vijftig versuikerde pil'len 0.65; in apothekeu. en drogistzaken. terievrij, a-septisch was. Het eenvoudigste jniddel, om dit doel to bereikem is de hoogc temperatuur. Tegen kookhitte ge'cturende eenigen tijd, bijv. 10 minuten, zijn de ziek makende bacterien niet bestand. Wat er niet door beschadigd wordt, zal dus door uitko- ken gedurende 10 minuten a-septisc,h ge maakt worden. Men uoemt dit steriliseeren en d'e zoo bchandelde stoffen ook wet steriel. Behalve koken kan het verblijf in oververhit- te stoom denzelfden dienst bewijzen. Dit ge- beurt in den untsmettingsovea en in kleinere toestellen in de operatiekamer. In het huisge- zin bestaat hiervoor in den regel geen gele- genheid. Helaas kunnen, de handen niet aan deze behandeling worden onderworpen, en dit treft te meer, omdat gebleken is, dat het ontzettend moeilijk is, de handen volkomen steriel te maken. Het veel gebruikte voor- sehrilt 5 h 10 minuten wasschem in warm water, ondter voortdurend borstelen met zeep, daama afwrijven met spiritus en eindelijk ond'erdompelen in een oplossing van subli- maat, is nog niet eens altijd afdoencte. Het verstandigste is daarom, als stelregel aan te nemen nooit of althans alleen bij besliste noodzakolijkheid, met de handen de wond aan te raken noch eenig voorwerp, dat nu of later met ae wond <n aanraking kan komcn.' Men gebruike altijd) eenig intermediair, een tangetje, pincet, schaar of staafje, dat be- hoorlijk gesteriliseerd is. Hands off H. A. S. (Wordt vervolgd.) Uit enz:e Staatsmachme. (Nadruk verboden.) Een en ander over de werkwijze der Staten-Oeneraal. II. Voor de algemeene werkzaamheden van het Parlement, de uitvoering van de wetge- vende macht, heeft de Tweede Kamer de lei- ding. Bij haar worden de wetsontwerpen en de kutiatief-voorstellen aanhangig gemaakt; behalve de Staatsbegrooting, die dadelijk na de opening der zitting namens de Koningin wordt aangeboden, worden alle van de regee- ring uitgaande wetsontwerpen met een Ko- niuklijke boodschap ingediend. Die Konink- lijke Boodschap is, behoudens de aanduiding van de bedoeling van het wetsontwerp, aan een vast formulier gefoonden.. Dc leden der Tweede Kamer hebben het recht van initiatief, d.i. zij mogen zelf wets- voorstellen in overweging geveu, maar voor een 5-tal gevallen is bet initiatief uitsluitend de Koningin voorbehouden; verandering in de erfopvolging; benoeming van een troonop- volger; instelleu van ridderordenontwerpen der begrootingswetten; bet onder de wapenen houden van dienstplkutigen, die wegens bui- tengewone omstandigiieden onder de wape nen zijn geroepen. Het voor-onderaoek van ingediende wets ontwerpen kan op verschillende wijzen ge- schieden. De meest gebruikelijke weg is ver- zending naar de afdtHingen. Daar wordt het ontwerp onderzobht; elke afdeeling benoemt een rapporteur, die die punten aanteekent waarover gsproken is. De 5 rapporteurs (coinmissie van rapporteurs) stellen de pun- ten vast, waaromtrent opmerkingen aan de Regeering zullen worden gemaakt en een der griffiers stelt naar aanleiding daarvan een voorloopig verslag op, dat aan den Minister wordt aangeboden en waarop deze antwoordt met een Memorie van Antwoord, soms verge- zeld van een Nota van wijzigingen. Daarna volgt meestal een verklaring van de Commis- sie van Rapporteurs, dat h.i. de openbare be handeling van het wetsontwerp voldoende is voorbereid. Een enkele maal is nog nader overleg noodig. Een tweede wijze van behandeling is deze, dat de Voorzitter een bijzondere commissie van 5 leden benioemt, die in de plaats komt van dte Commissie van Rapporteurs, maar afdeelingsonderzoek heeft dan niet plaats, omdat deze wijze van behandelen alleen wordt tocgepast bij wetsvoorstellen van tech- nisdhen aard. De leden der Kamer kunnen hun opmerkingen schriftelijk mededeelen aan de Commissie en die dat doen mogen in de Commissievergaderingen ook aan de beraad- slagingen over het door hen behandelde punt deelnemen. Weer anders gaat het bij sommige zeer belangrijke wetsontwerpen. Dan wordt de Commissie van Voorbereiding ingesteld. De voorzitter der Kamer wijst 5 leden en 5 plaatsvervangers aan, die tot de meest des- kundigen behooren omtrent de zaak, waar over het wetsontwerp gaat, en deze Commis sie stelt een leiddraad op voor het afdeelings onderzoek, om daarin meer eenheid te bren- gen. Ook zullen de minder ingewijden in de zaak d'aand'oor wat inzicht krijgen. Of door de Kamer of door den Voorzitter kunnen bij- zitters worden aangewezen, die de commissie vergaderingen bijwonen. Ook kan een wetsontwerp verzonden wor den aan een vaste commissie, die dan alle wetsontwerpen ontvangt en voorloopig be- oordeelt die dezelfde zaak betreffen. Maar zoo iets is, naar wij meenen, nog nooit voor- gekomen in ons land. Ten slotte is sedert eenige jareu een bij zondere wijze van onderzoek der begrootings wetten ingevoerd. De voorzitter wijst 60 le den aan, verdeeld1 in twaalf groepen van 5, dus voor elke begrooting een commissie van 5 leden. Na toepassing van een van deze wijzeri van onderzoek, komt het wetsvoorstel in open- bare behandeling, in den regel ten minste 5 Geen lid mag zonder verlof der Kamer meer dan tweemaal het woord voeren over hetze'fde onderwerp. Zijn er in den loop der discussie belangrij ke veranderingen in het wetsontwerp aange- bracht, dan wordt niet dadelijk na afloop aer behandeling tot stemming overgegaan, maar wordt de eindstemming iii'tgesteld. Door het aannemen van amendementen kan hier en daar de tekst rammelen en ook is het moge- lijk, dat hier en daai- redactiewijzingen noo dig zijn en dat alles moet in orde worden ge bracht, vddrdat de wet, door de Eerste Ka mer onveranderd aangenomen en door de Koningui bekrachngtl, in. het Staatsblad wordt opgenomeu, ais laatste bediiji van de voorPaeiuing der uitvoering. De plaatsing in het btaatsblad is de atkondiging en, wan- aeer niet in de wet zelf omtrent inwer- kmg-Ueuen bepaliug is wordt de wet 20 dageu na de oputinnig ia het btaatsbiad verhindend. Wij spraken zoo even over de wijzigingen door amendementen. Van dit recht van amen- denient, dat de Eerste Kamer niet heeft, maar vmug viehiangit, wordt een druk g-enruik gemaakt. De ameudementen nemen veel tijd en zijn soms ware verrassmgen, waarvan de beteekenis soms niet maar dadelijk ten volie wordt overzien. Daarom is al bepaald, dat bij de meeste wijzen van voor-onderzoek amendementen kunnen worden mgediend bij de voorbereidende commissi^ die ze dan kalm kan bestudeereu. En bij de gewone be- handding moet een ameadement door een bepaald aantal leden onderteekend zijn en tweemaal 24 ureu voor de behandeling zijn ingediend. Een enkele maal ontstaat er strijd over de toelating van een amendement, want het mag geen ineuw element in de discussie brengeu. Zoo is in den loop der jaren eens een amendement van Thorbecke c.s. en in veel later jaren een van 'lroelstra c.s. onlwelaat- baar veiklaard. Duurt de discussie te lang, dan kunnen 6f de Voorzitter, of 5 aanwezige leden voorstel- ien de discussie te sluidenzoo n worstel komt duect, zonder beiaadslaging in stem ming. Op ge'lijke wijze kan voorgesteld wor den om de discussie op een bepaald tijdstip te doen eindigen. Wordt er van het recht van amendement naar soinmiger oordeel een te ruini gebruik gemaakt, in de latere jaren wordt ook het in- dieuen van moties wel wat oveidreven. Slechts zelden client de motie om goedkeuring of hulde uit te spreken; veel vaker is zij de uitspraak van den weasch, dat de Regeering een of andere zaak zal behartigen; en soms kan zij de bedoeling hebben, afkeuring van het beieid der regeering uit te spreken, of de behaudeling van eeu wetsontwerp op de lan- ge baan te scihuiven. In den laatsten tijd schijnt vaak de motie geen andere bedoeling te hebben dan een onderzoek hoevelen en wie met den inhoud instemmen om daaruit poli- tieke munt te si aan; of bij eeu cieel der kie- zers een brevet van ibnaafheid te verweawen; sommige stellen een motie voor, waarin de wenschelijkbeid van een maatregel wordt uit- gesproken, terwijl zij vooruit weten en wellicht hopen dat zij verworpen wordt. Maar een motie kan ook groote gevolgen heb ben, zoals de nog altijd beroemde motie- Keuchenius, die de aftreding van het toen- malige ministerie ten gevolge had; maar dat is al bijna zestig jaar geleden. Naar de meening der Regeering en haar beieid kan voor spetiale gevallen de Kamer informeeren door vragen te stellen, die bin- nen 30 dagen mondeling of schriftelijk moe- ten worden beantwoord. Discussie wordt daarbijj niet toegelaten. Dat is wel het geval bij de iaterpellatie. Voor het houden van een interpellatie is de tocstemming der Kamer noodig en de behandeling wordt op een la- teren dag vastgesteld. Door het verlof van de Kamer, wordt de interpellate er een van de Kamer. Vaak emdigt de behandeling met het indienen van een motie en steeds met een dankbetuiging van den Voorzitter namens de Kamer, aan den Minister voor de gegeven inlichtingen. Hoogst zelden wordt het ver- 7'ck tot het touden vac een mtc-pe'latie ge weigdrd. Heel spaarzaam maken de Kanters gebruik van haar redht om aan de(n) Konmg(in) adressen aan te bieden. Het „Adres van Ant woord op de Iroonrcde" van de Eerste Ka mer is het eenige telkens weerkeerende geval. Overigens zijn het adressen van gelukwen- sching en rouwbeklag; zoo o.a. bij gelegen- heid van het 25 jarige Kcningsciiap van wii- lem III in 1874, toeu de Staten-Generaul „cn corps" het adres aanboden. (De tijden wr- andeven en de menschen ook.) In dit zittingsjaar 1922'23 heeft de Tweede Kamer 101 vergaderingen gehouden en een ontzaglijk aanta'l bladzijden van de Handelingen volgepraat, waarvan naar onze bescheidien meening heel veel achterwegie had: kunnen blijven. Maar als men daarbij nog voegt den tijd van sectie- en commissieverga deringen en onderzoek van stukken en feiten, dan begrijpt men dat vacantie wel eens noodig is. Wel wat naief luidt het: de Kamer gaat op reces, wanneer de agenda is afgewerkt. Dat gebeurt nooit weer naar alle waarschijnlijk- heid. Maar tegen Kerstmis en tegen Paschen gaan de leden in een stemming, die aan hun schooltijd herinnert naar huis en in den zo- mer wordt ook door de leden Van de Staten- Generaal de groote vacantie in vreugde tege- moet gezien. Door H. JANSEN, Dir. Radioschool HolderAlkmaar. X. In de vorige artikelen is zoo veel mogelijk gestreefd den amateur en den „outsider" een kijkje te geven hoe en uit welke deelen een omtvangtoestel is opgebouwd. In1 het bij'zon- der bespraken wij toen de ontvangst op kris- tal. Behalve deze soort van ontvanger be- staau er ook vele andere systemen, geschikt tot ontvangst van radio-seinen, enz. Allicht rijst de vraag: Wat heeft men nu aan zoo'n ontvangtoestel, de z.g. kristalont- vanger? Wat kan men alzoo uit den aether opvangen? Met een eenvoudigen kristal-ont- vanger, aangesloten op een' liuchitnet van pl.m. 20 Meter lengte en pl.m. 10 Meter hoogte, kan1 men in een behoorlijke radiotelefoon (1000 a 2000 Ohn weerstand) allereerst waamemen de gewone Morse-teekens, n.l. de letters van het alphabet, opgebouwd1 uit eene bijzondere samenstelling van punten en stre- pcn. Het opneroen' van deze teekens, waar- mede de woorden van het radiotelegram wor den samengestel'd, is niet gemakkdijik. Bij middelmatigen aanleg is hieivoor vereischx een oefentijd van pl.m. 2 maanden. Na dezen oefcntijd is men reeds in staat om het Hol- Danlsche Weerbericht van het Fort Vossegat (Utrecht) te 12.30 n.m. en 8 uur om, Axnst. Zomcrtijd te kunnen opvangen en neerschrij- ven De seinsnelheid van dit weerbericht is ongeveer 6 woorden per min. (elke 5 letters of elke 5 cijfers gerekand voor 6en woord). Is men deze snelheid meestcr dan kan men pro- beercn het Duitsche weerbericht van het ra- diostation Nordeich bij Wilhehnshaven te 1 i 35 v.m. en 10.50 n.m. Axnst. Zomertijd op fe angen. De seinsndhdd hiervoor is pu.m lO vvocrden per min. Het v< n der comspondcntie van het overige radioverkeer ter zee door de schepen onderiing of door de schepen met de kust- stations en omgekeerd zal den amateur niet gemakkelijk vallen, daar de snelheid van sei- nen dezer stations gemiddeld gehouden wordt op 17 wdn., soms 20 wdn. per min. Wie hier- toe wel in staat is kan dagelij'ks, zoowel des daags als des nachts, op ziju ontvangtoestel voortdurend de correspondentie volgen van de radio-stations Amsterdam PGA. Schevenin- geo Haven P G H, Soeaterberg STB, Vlis- singen P G D, Helder P G1 B, Vliegkamp „de Mok" P G E; Ostende OST, North-Foreland G N F, Cullen Coaits G C C, Norddieidi K A V, Vossegat B i, Parijs F L, enz. (E>e lettergroep achter de stationsnaam geeft de wijze van oproepen van het station aan). Voor 'n oningewijkie zijn deze geluidlen in de teldoon een onaaugenaam gdcrijsch en gekras, veroorzaakt door de bovengenoemde vonlczenders, die hunne electrische energie omzettcn in de aethergolven, welke daama weer als electrische stroompjes in het ont- vaug-apparaat worden opgenomen en door de iclefoon hoorbaar gemaakt. Als het alleen dit was, dat men kon1 hooren op een ontvangtoestel, dan was het amateu- risme onder de draadlooze lang niet zoo groot. In de laatste jaren is de radio echter bij- zonder populair gewordeni, doordat hiet zelfs mogelijk is telefonische gesprekken langs draadloozen weg te kunnen opvangen; en last not least de radio-concerten. Dadjelijk dien ik er op te wijzen, dat men nu niet te veel moet verwachten van de radio-concerten, wanneer mm deze wil hooren op een. eenvoudige kris- tal-ontvanger. De werkiugsfeer, beter nog de kring waar in men radio-concerten en radio-telefonische gesprekken lean opvangen op dlit ttoestel, is go- ring, n.l. 30 a 40 K.M straal. De bekende radio-concerten, welke geregeld gegeven worden door de onderstaande radio- stations zijn in den woord schitterend. Een groot deal van het publiek is hiervan onwetend. Een amdar dee! is van gedachte, dat het geiijkt op het afdraaien van een gra- mofoonplaat. Niets van dit alles. De rad'io-techniek heeft gewelchge vorde- ringen gemaakt. De inrichting van de heden- daagsche radio-concertzalen o. a. te Louden, Parijs en den Haag, van waaruit de radio- coticerten via een in die zaal opgestelde mi- crofoon en via een buiten opgehangen lueht- net de aetiier ingezonden wordem, is smaak- vol aangc.kleed. in venschiillende, vrij ver van elkauder verwijderde vertrekken vindt men in hiet eene de zendtoestellen, in het. andere de plaats vanwaar de medewerkers zingen en spreken in dc microfoon. Een groote kamer, met zeer dikfee tapijten en ware bekleedselm laugs de wandfen, dient als concertzaal. De bekleeding dicnt om den hollon klank weg ffae nemen, die zonder deze voorzorg zoo licht optreedt. Als het concert begint, komt ook de Censor" in actie, die met een hoofdtelefoon in de concertzaal mede- luistert. Daartoe is eon vrij ongevoebg ont vangtoestel in een ander deel van het gebouw gepiaatst en de „Censor" hoort nu het effect van het uitgezondene, evengoed als wanneer hij op honderden kilometers afstand zaf. Hij wenkt den zanger of de zangers dichter naar de microfoon of verder er vanaf, ai naar ge- lang het noodig is Onder zijn bereik is ook een schakelaar, waarmede bij de gehieele zendinrichting kan stoppen. Men ziet uit deze korte beschrijVing hoe keurig alles in orde is voor het uitzenden van een radio-concert. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat wegens de gevoeligheio van den zender, al het door de artislen gesprokene, tusschen de bedrijven door, mede zou worden ui'tgezonden. Voor de aardigheid is dit wel eens gedaani. Men denkt dan een heele vergadering van menSchen te hooren. Maar als regel waarschuwt een rood lampje die aanwezigen in de concertzaal zoodra hun microfoon wordt ingeschakeld en bij het licht van dit lampje leest mm deze wandspreuk: „Brandt het licht, dan koppen dicht". (Wordt vervolgd). Zondag 36 n.m. den Haag; 'Zondag 8.3010.30 n.m. Hilversum; Maandag 910 n.m. dm Haag; Dinsdag 810 n.m den Haag; Woensdag 8.30—9.30 n.m. Am sterdam, Donderd'ag 9— 11 n.m. den Haag; Zatcrdag 8.3010 n.m. IJmuidm. Alkmaar wil feestvieren. Het was al heel lang bekend, dat de Alk- maarders bij de herdenking van het vijf-m- twintig-jariig regeeringsjubileum van onze Kcningin van plan waren om eens duchtig feest te vierm. Want feestvieren, daar houden ze in Alk maar van en de Alkmaarders laten dan ook gem enkele gelegmheid voorbij gaan om te toonen hoe mooi ze hun karakteristieke oude stad kunnen versierm en illumineerm en hoe vroolijk m prettig ze de bloemetjes ook in figuurlijken zin buiten kunnen zetten. Hoe enthousiast is er gefeest torn in 1920 de Koningin em bezoek aan onze stad ge- bracht heeft, hoe wordt nu voor dm 8m October, als H. M. wederom naar Alkmaar zal komen, weder em programma in elkaar gezet dat van opgewektheid m lust tot feest vieren getuigt. En nu, op 12 en 13 September, is de Ko ningin wel niet in ons kaasstadje, maar waar Nederland op feestelijke wijze haar jubileum herdenkt is Alkmaar ook niet acbtergebleven en heeft de geheele Oranije-lievmde burgerij de handen in elkaar geslagen om de stad em sprookjesachtig aanzien te geven. De versieringen. Dat begon verleden Womsdag al miet de winkelweek. De winkeliers hebben begrepm, dat de mooiste straatversiering ini het niet valt als de winkclramm aan beide zijden niet em toonbeeld van kleurige dtalages, vol lichtjes m vol oranje biodm. Ze hebben hun beste beenitjie voorgezet en we hebben reeds uitvoerig in het licht gesiteM met welk succes hun arbeid bekroond is en hoe onze stadgmooten en de duizenden uit oinaiggende gemeeu.. a vam hun etaleei- en v lei'ingskunst hebben genoten. Na de winkeliers hebben de ledm van buurtverevni'gingen en tal van particulieren de uand aan dm ploeg gestagen. All dagen lang wcrden dc straten versperd dood ihooge en lage trapjes, werden er links en rerii.... ijzcrdraden gespannm, omwonden met sparregrom en versierd met tal van kleu rige lampions, waarin het oranje de boven- toon voerde Dat beloofde allerlei verrassingm en wer- keiij'k, nn alles gereed is, nu de geheele sitad haar Oranje-feestkleedje heeft aangetrokken, lean niet anders getuigd worden dan dat Alk- faar cm sprookjesachtig aanzim heeft gekre- gm. Straat- en gevelversier'mgen. Op de Mient heeft de heer Kuxjk. ten keu- rige versiering van orauje-bloemien aange- Oracnt, waarboven een kaoon en de jaartaiitn. 1698—1923 prijken. Tussdim alle boomen zijn hier lampions opgehangen en in het gracbtwater dohbert een met groene pianten versierd bootje, dat langs zijn. boord-lijum evenals alle wallekan- ten en brugge-bogm met dicht- naast elkan- der hangende vetpotjes versierd is. De Laugestraat is eigeulgk niet versierd, maar heett, doordat uit de mecste buizen de dnekleur wappert, tocb' em fcestelljk karak- ter. De firma Meijer bracht em keurige W met entourage in oranje met illuminatie voor vetpotjes aan, eenige winkels bieden een speaale oranje-eialage en de eigenaai1 van het Hotel Proot heett met groea, oranje- bloemen en heesters een keurige gevelversie- rmg geschapm. Bovenal trekt ons stadhuis de aandaclit. Door de samenwerking van de dimsten van gemeentewerkm, lichtbedrijven en plantsoenen m na overleg met de commissie voor de versieringen, is onder persoomlijk toe- zidrt van den sderkunstenaar Hoek, dim Alk maar het geiuk heett als directeur van ziju plantsoenen te bezitten, een artistiek geheel verkregm. Langs alle kozijnen zijn bakkcri met grom en zonneblomien aangebracht en- langs de stecnen leuningen der front trap prijkm fraaie goud'sbloemm, uit welker gebladerte talloozie oranjekleurige lampjes kornm gluren. Boven de hoofdpoort is rood op wit de Alkh maarsche burcht aangebracht en langs de deurpostrliinen, evenals in breede cirkeis 'tangs de beide elkaar flanfaeerende vlaggemastm, zijn gloeilampjes in bollen van' oranjekleurig celluloid verscholen. Em Perzisch tapijt hangt over dm puixand en langs alle ramm prijkai oranjewimpels, een vlugge m artistieke vlaggetooi; die nage- volgd is van de versiering van het Antwerp- sche raadhuis. De oranje- en de rood-wit- en-blauwe vlag wapperm tussohm al dat fraais en heel hoog aan den zijgevel trocnt in rood en wit de Alkmaarschc vlag met het burcht-wapen. Een gelijksoortige versiering is aan het woonhuis van Mr. Wendelaar aangebracht. De celluloid-bollen lijken bij: avond door- zichtige Alkmaarsche kaasjes cn wekken juist (laardoor niet alleen oranje- m jubile- umgedachtm, maar ook meer chauviniatische overpeinizingen, die aan de liefde voor onze stad gewijid zijn. De Koorstraat en het Ritsevoort bieden een vrii eenvoudige versiering. De aaar langs beide zijidm van dm weg geplante sparreboompjes zijn nog een beetje on opkomst en de lampions, die hier aan ijzerdraadsnoerm langs de huizenirijen go- spannm zijn, hebben duchtig van den wind te lijden gehad. Het is hier de paats waar de wind uit de geheele sitad zich gewoonlij'k verzamelt. waar tie hoeden van voorbijgangers gewoonhjk als leegc eierschaaltjes langs d:e straten huppelen en het is dus niet te verwonderen, dat de luch- tige papieren lampions het hier niet lang uit- gehouden hebben. De straa'tjeugd' zat hier twee dagm op den loer om alle afgewaaide feestartikelen onder luid gejuich tot goeden buit te verklaren. Wat verderop naar de Koorstraat heeft de wind de versieringen minder geteisterd en hier en daar prijkt tussdim de lampionsliin- gers een slanke witte paal, die aan de onder- zijete in een keurigen bloembak is herschapen. Het sodetdtsgebouw „De Unie" is dezer dagm in een toevlucht voor daklooze comite- leden herschapm' en biedt in zijn groote voor- zaal een keurige versiering van groen, lam pions en oranje-bloemm. Bij1 de Nederlandsche Bank prijkt em ma- gere eerepoort, maar aan de andere zijde biedt de Laat zoover als het oog reikt een zeer feetselijkm aanblik. Langs beide zijden van deze breede en lange straat zijn de witgekalkte vaten op'ge- stel'd, waaruit de hooge mastm spruitm, die over en weer elkaars met grom en vlaggedoek versierde slingers dragen. Kwistig wordt het smettelooze wit met oranje afgewisseld en aan den ingang prijkt een fraaie eerepoort, waarin een kostbare bloemenmand onder een koninklijke kroon bengelt, geflankeerd door de feestelijke jaar- ta'llen. Ontelbare oranje-lampions gaan in kruislijnen tusschen de huizengevels m het was te verwachten, dat deze straat, die reeds bij dag door hare groene boomen versierd is, voorai bij: avond em feerieken aanblik zou bieden. Dc Schoutenstraat heeft aan' beide zijden em fraaie eerepoort met goudsbloemversde- ring, terwijl groene slingers met lampions een sierlijik afdak boven de voorbijgangers vor- men. Ook de Hoogstraat heeft een keurige versie ring van balvormige lampions met oranje en honderden oranjewimpels. Het Payglop is em. lusthof van groene guirlandes, waarin temiddm van de vele oranje-ballm papieren Chineesche lantarens prijkm. Aan beide straatzijdm zijn fraaie eerepoorten opgericht, getooid met chrysan- tm m andere bloemen). Dc Boterstraat heeft iets aparts. Die staat in het teekm van de klomp. Tal van paar- sche klompm' hangen in bloemmtrosjes uit de over en weer gespannm guirlandes van oranje-lampions en aan beide zijden van de straat prijkt het origineele opschrift: Zoo- i Lang ons volk op klompen gaat, *t harte voor Oranje slaat. In deze straat is een schitterende lichtre- clame voor de bekende Victrix-rijwielen aan- gebracht. Op de Kraanbuurt prijkt het Centrum, hotel langs alle raamkozijnen in bloemem tooi m in het water is een kuustig,. rijkelijt met levend grom versierd vlot aangebracht, waaruit een torenhooge waterstraal spuit. De Stemenbrug is in al hare bogen met vetpotjes verlicht. langs de Vischmarkt prijkt een kleurige rij driekaute vaantjes m de vet- potjes zijn laugs alle wallekantm aaiige. bracht, terwijl oranje-vlaggm, wimpels en Lin. ten het Verdronkenoord m em lusthof her scheppen. In de Magdalen-, straat heeft de heer Bis- kantcr een heusch zwart varken en em' heusch swart schaap in- zijn etalages. Gclukkig zijn beide dieren reeds overleden, anders zouddi zij zich niet zoo gewillig met oranje en rooli-wit-blauw laten versierm. De hee.r Geus heeft 'n beweegbare electri sche verlichting laten aanbrengeu en de heer Englander toont fraaie etalages van wit-gocd met oranje, waartusschen de boomen met oranje-appeltjes een goede bodem scltijnen te vinden. Het Hofplein ziet er bijzonder aardig uit. Hier is eeu monument van bloemen verrezen, waaromhem in breeden kring vlaggepalen gepiaatst zijn, terwijl aan het begin en het emde der versiering fraaie, kleurige eere- bogen zijn opgericht. Eat reusachtig orchestrion speelt hier onaf. gebrokeni zijn walsm, steps m andere melo- dieen, wat voor de omwonmdm heel prettig kan zijn, maar ons voor de zieke oudjes van luet Diaconiegesticht, die daar juist hun zie- kcnzaaltje hebben, minder aanbevelenswaar- dig iijkt. Het Maastridits bierhuis in de Pieterstraat heeft ook een fraaie eerepoort naast zijn ga vel zien verrijzm. Het oranjekleurig portret van H. M- de Koningin prijkt hier tusschen de beide jaartallen, welke aanleiding tot deze jubileumfeesten zijn geworden. De versiering van de Kooltuin verdient in alle opzichten een kijkje. De groene guirlandes langs den waterkani, op regehnatigen afstand afgewisseld door dennen met er voor een verlichting van oranje-lampions m een fon- tein in het midden, doen het goed; voorai des avonjds Het pittoreske grachtje komt hiitrdooir bij zonder tot zijn recht. De Nieuwlandersingd is tusschm de boo men met lampions versiert, terwijl bij de Nieuwlanderbrug en aan het einde van de le j Kabelstraat eerepoorten' zijn gepiaatst. Aan verscheidene woningen heeft men daar ook huisversieringen aangebracht, ter wijl de Kneppelbrug tegenover de Wester- burgs traat op fraaie wijze is versierd). Die Zaadmarkt toonde groote Oi-anje-lampe. kappen, die als parapluie's boven de gracht hiugen. Langs de walkanten liingtn em paar hondeerd ballons, die Dinsdagavond de heele Za;idmarkt em eigenaardig licht gaven. De Heulbewoners hebben hun straat mei groenguiflandes, papieren' oranejbloemen en lampions versierd. In de Vrouwenstraat zijn eveneens groen- siingers met lampions m sparrengroen aan- gebradtt. De Ridderstraat is overdadig met oranje- buttons versierd. De vetpotjesveriiditing doet het daar goed. De Laat vanaf de Boterstraat tot den Lim- merhoek maakt em goed figuur. Aan beide tinden staan smaakvolle eerepoorten, terwijl de kwistig aangebrachte wimpels, met de elec trische verlichtmg het geheei em levendig aanzien geven. Op vei-sieringsgebied bracht men hier wat nieuws. Het Fnidsen em straat die zich bij uit- stek voor versiering leent is zeer mooi ge worden. Een fijn uitgevoerde eerepoort vormt het begin van zoo'n prachtig geheel, waarbij de versiering van de Appelsteeg zo6 nwoi aansluit, dat het niet alleen des avonds, maar ook des daags de moeite waard is, eens ea wandeling door het Fnidsen te maken. Des avonds echter is het als een droom, een sprookje van licht en kleur, in bekoorlijke schakeering: cirkeis van licht en slingers van groen. Het electrische licht heeft dit zij ter- loops opgemerkt em sterkte vertegenwoor- digd van 16000 kaarsm- De Hekelstraatbewoners m hunne kind'ereii zijn reeds eenige weken bezig geweest klim- opbladeren aaneen te rijgen tot guirlandes es kunstrozen te vervaardigen, met welke ingre- dienten thans de Hekelstraat is versierd en wel zoodanig dat een smaakvol' geheel is out- staan, waarbij em mooie eerepoort volkomen past. De noodige lampions beschijnen des avonds in zaehten gioed' het geheel, dat dan een prettig aanzien heeft. Ook in de St. Annastraat heeft mm zijn best gedaan. Een eenvoudige doch smaalt- voile eerepoort vomit het begin van- een ver siering, die gezien mag worden. Guirlanda van dennengroen slingeren zich kruislin^ door de straat en electrische lampen ter ge- zatnerulijike sterkte van 8000 kaarsen ver- spreidm een zacht Mcht, volkomen in haimo- nie met de verdere versiering. De Lindelaan, waarbij aansluitmd het Var- nebroek, staat geheel in het teekm van oranje en biedt vanaf de Hei'looerpoort gezien1 een zeldzaam fantastischen aanblik. Oranje om de boomen, oranjedoek van boom tot boom, oranje lampions overal. Twee mooie eerepoorten Vamebroek en ingang Lindelaan vanaf den Westerweg - verhoogen bet fantastische, het wondervolit van een versiering in een kleur. Het Scharloo zoo kort als deze straat is- werd gisteravond verlicht door 350 vetpotta en cemzelfde aantal lampions. Dundoek in de nationale kleuren in kruisvorm gespannen to schm eveneens roodLwit en blauw geschilder1 de palm' vormt een kleurrijk geheel. Een gun- lande met een bloemst.uk en verdere versie ring is een prachtig sluitstuk. Als aanslui'tend aan het Scharloo venffil- den we even het bloemperk op het terras van care Slenters aangebracbij, waar in oranje- bloemm (waartusschen electrische iampjes) geschreven staat: 1898—1923. Aardig te dacht. De Snaarmanslaan1 bestaat uit twee dieelen, wat betrclt de versiering, die gescheid'en zijn door een smaakvolle eerepoort. Het noord- einde lijkt ons het mooiste. De eerepoort aan

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6