Mateena HELPER ll-ALGM. VIGTRIX II, Competitiewedstrjjd. Be Alkmaarsche Jubileumfeesten. HILVERSUM I ALC1L VICTB1X I. "V. tnissie, heeft de minister van walerstaai ge- i le tot httldigicg vac de iidgeuaeh&nli vw antwoord De aardi der commissie een eenvoudige dienst-eommissie, wier oordeel over een dienst- aangelegenheid de directeur-generaal wenscht te kennen als van in den dienst ervaren amb- tenaren geeft den ondergeteekende geen aanleiding een aanvulling te bevorderen, ge- lijk die wordt gevraagd. Het is de bedoeling van den directeur-generaal het oordeel der commissie te publiceeren, opdat alle organi- saties en belanghebbenden in de gelegenheid zijn van hun meening te doen blijken en hiermede bij't treffen van maatregelen reke- ning kan worden gehouden. Zooals ondergetefikende in zijn antwoord aan den .heer Oud reeds te kennen gat, geeft hij de voorkeur er aan geen wijziging te over- wegen in zijn beslissing betreffende de aan- wijzing van surnumerairs, voordat hij kennis heeft gekregen van het rapport van den di recteur-generaal in verband met het door de commissie uit te brengen advies. Een1 tijdige afdoening zal hij bevorderen. 12 UUR: Gemeng-j3 nieutrs HET POLITIESCHANDAAL. E>e hoofdpolitie-opziener Kelder is gear- resteerd .Hij legde in U/2 jaar ruim 10 mil- le over. Zooals wij reeds opmerkten zegt het Hbl. moet het geknoei bij de Bataviasche politie het warete hopen dat het bij Batavia bleef reeds geruimen tijd hebben plaats gehad. Een Aneta bericiht noemt dan 00k een tijd van anderhalf jaar, zoodat het begin valt midden in den tijd van den duurtetoeslag en van de voorstellen tot nivelleering van de traktemen- ten naar boven. Aldus ontbreekt 00k elke grond voor eventueel „goed praten" of „ver- klaarbaar maken" van het knoeien door 1 age- re politiebeambten, op grond van onderbeta- ling. Het feit, dat zelfs een hoofdcommissaris van politie, die na slechts weinige jaren ver- blij'f in Indie tot dien rang werd benoemd en op een traktement van 800 gld. 's maands plus duurtetoeslag aan het .geknoei blijkbaar de lading gaf, toont voldoehde aan, dat men hier te doen heeft met een treurigen geest van verwording onder het voor dit dienstvak uit- gezonden personeel. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de po- litieopziener Kokshoorn gedeeltelijk en zijn collega De Ruyter ten voile bekend heeft. De Javabode meldt, dat de landsadvocaat toestemming heeft gekregen, beslag onder derden te leggen tot een bedrag van 300.000 De bedoeling is, beslag te leggen namens de regeering op alle gelden, welke van Rossen bij bankinstellingen enz. heeft staan. MAReCHAUSSEE. Naar de „Leeuw. Crt." verneemf, zal 't volgende jaar de staf van de vierde devisie marechaussee van Leeuwarden naar Gronin- gen worden overgeplaatst. Leeuwarden wordt dan districts-hoofd- plaats. „DE VRIJGEZELLIN." De burgemeester van Maastricht heeft de vertooning van de film: „De Vrijgezellin" daar ter stede verboden. Ook in andere plaat- sen is een zelfde verbod uitgevaardigd. ONJUISTE BELASTINOAAINGIFTE. W. P. H. L. 'te Afferden in die eerste oor- logsjaien in firm'a samenwerkend! met P. C. C. L. en met tabaksverbouw en verkoop veel geld vendianemde, maakte het dleni -beilastiing- ambtenartein bij het vaststdten van zijn ver- mogen en ihkomen tog niet gemiaikkelijk. Had hij in en voor 1914 6000 inkomen, in 1917 beliep dit 86000 en in 1918 wend hij voor 130.000 aan gestagen. De belastinginspecteur, die reeds eerder 'aian de waarhedd dier opgaven gefcwijfeld had, bij vroegeie aanstagen reeds, verniami togs iu- directen weg, dat W. P. H. L. 90.000 op een bankinSttelmg te Nijmegen geddponeehd had', ten name van zijn kin-derm. Dai inspecteur Werd op zijn vraag of er nog meer belastbare gelden waren, geant- woo-rd, dat alle bescheiden waren werge- legd. De Officier van1 Justitie te Tiel, die den opzet om den belasting-'ambtenaar ou'juiste in- lichtingen te verscliaffen, bewezen -ach'tite, en het een ergerlijk en. ernstig feit noemde, eischte wegens overtrading van ait. 81 der Wet op de Rijksirnk. bel-astinig en de oorfogs- winst belasting, 3 maan-den gevangen i-sstraf d. i. het maximum, wat voor di't misdrijf kan opgelegd worden. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HANNOVER. Het lijk van den beer Arkema, die ge- storven is aan zijn wonden, is naar Neder- land overgebracht. De begrafenis zal Vrijdag a.s. te Appinge- dam plaats hebben. MJVERHEIDSTENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Donderdagmiddag te 5 uur had in de be- stuurskamer van het tentoonsteliingscomiite in tegenwoordigheid van den heer J. J'. Hup- scher, rentmeester stichting Oranj-e-Nassau- oord den heer B. I. Eelkema, accountant, en enkele leden van het tentoonstellingscomite, de trekking plaats van de veitoting, ten bate van Oranje-Nassauoord, van het chocolade- stuk dat door de firma Ringers in haar stand voor dat doel ter beschikking was gesteld. Dfe gelukkige winner is de bezitter van lot 2703, tot wiens beschikking bet stuk staat bij Ringers' chocoladefabriek, Baan 60. De opbrengst van de verloting en de bate van den verkoop in den stand' van de firma Ringers bedraagt 1060,28, welk bedrag door de firma Ringers kan den penningmees- ter van de stichting Orahje-N'assauoordi, den heer Van Til, te 's-Gravenhage, zal worden vergemaakt. PROF. STRUYCKEN EN DE VOLKEN- BOND. In de Volkenbondsvergadering diende in de eerste commissie de heer Kolin een motie in, tevens namens de heeren Scialoja en Zah- prol. Struycqen, die altijd op zulk een' schi terende wijze aan de besprekingen had dee genomen. Daarna werd aan den Nederlant- schen gedelegeerde tnr. Limburg verzocht, deelneming aan inevr. Struycken te willen be- tuigen. De president, de heer Motta, sloot zich na mens de geheele commissie hierbij aan en verzocht den leden zich van hun zetela te willen verheffen om den gestorvene in stilte te herdenken. P A DDE NSTOE L VE RGI FTIG INO. Te Vogelenzang heeft zich een ernstig ge val" van paddestoelvergiftiging voorgedaan. in het gezin van den timmerman J. Bliam, Zondagavond gebruikte Bham, een Duit scher, sedert kort te Vogelenzang woonachtig, met zijn vrouw en dochtertje. zooals hij dikwijls deed, eea hoeveelheid pad- destoelen. Het vier-jarig zoontje vond ze niet lekker en wou ze niet eten. Den volgenden nacht werden de drie personeo ongesteld Gistermorgen 9 uur is de 32-jarige moeder gestorven, en drie uur later het 8-jarige dochtertje. De man, die ook zeer ongestek was, is gistermiddag 4 uur naar het diaco- nessenhuis te Haarlem vervoerd. Gisteravonc verwekte zijn toestand nog veel zarg. LIJKEN GEVONDEN. De VI1 van de Vissdherij-inspectie heef Woensdagnamiddag het lijk (in verren staat van ontbinding) van W. Melchers aange- bracht. De lijken' van alio 5 opvarenden van den verongelukten baggennolen zijn nu ge vonden en naar Hardingsveld en Sliedrecht vei-voerd. Van den gezonken baggennolen is nog geen spoor ontdekt. BRANDEN. Te Sprang-Capelle is gisternacht het huis van den landbouwer Smits geheel afgebrand Met veel moedte wist men de kinderen uit het brandende huis te halen, waarbij Smits zelf vrij ernstige brandwonden opliep. Enkele var kens en eenige kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Vrieschelo (Gr.) is gisteren't win- kelhuis van G. G., eigenaar H. K. geheel af gebrand. Niets is gered. HET ONTWE RP-STAATSBEGROiOT ING Naar de Telegr. vemeemt, zal de regee ring a.s. Dinsdag het onrtwerp der staatsbe- grooting indienen, zooals dot voor 'het optne- den van' miinlsiter Golijn was vastgestdlid, eni zullen later bij1 niofa's van wijzigiingein de be- zuinigingen worden voorgcsite'id, welke de nieuwe minister van financial heeft ontwor- pen. RAAD VOOR DE SOHE E PV A ART. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft gisteren onderzoek gedaan naar de oorzaak van den het aan den grond loo-. pen in het Panamakanaal op 23 Juli van het stoomschip „Alkmaar" reederij Kon. Ned. Stb. Mij. te Amsterdam, gezagvoerder O. H. Blauw, te Alkmaar. Kort voor het aan den grond loopen kwam van het seinstation aan stuurboordwal het teeken: „er komt een schip..' Dat seih betee- kent: „nader met voorzichtigheid en sla acht op de schepen." Bij het naderen van de bocht gaf men het gevraagde sein: een langen stoot op den iioora. Er kwam antwoord van een tegenlig- ger. De loods zei onmiddellijk: „Jongens, dat komt slecht uit, we passeeren elkaar net in de bocht. De loods Iiet bakboordsroer geven en voile kracht achteruit want men mag elkaar niet in de bocht passeeren, aldus de kapitem. Het schip bleef bakboord uitdraaien, ondanks het feit, dat men voile kracht achteruitsloeg. Het schip kwam echter niet stuurboord uit. Later bleek, dat daar veel stroom liep. Er was niets aan te doen, dat het schip aan den grond stootte. Men wierp eerst stuurboords- anker, daarna bakboordsan'ker uit. Nadat het andere schip gepasseerd was, haalde men de ankers op en vervolgde de reds. De kapitein is van oordeel, dat men in het Panamakanaal verder van de bocht af moet blijven wachten tot de tegenligger gepas seerd is. Het zou goed zijn, als dit stondl in het reglement voor het Panamakanaal. De schade leek in het begin in het gehee! niet erg, na het voorloopig experts-onderzoek in Colon. Na drie dagen op zee te zijn ge- weest, bleek, dat het schip wat meer water maakte. Er waren 5 spanten gebroken en er was veel verbogen. Men verwerkte 150 ton lading en met eigen personeel maakte men voorloopige reparaties. Men stoomde naar Bermuda, waar men sdheepsraad hield en be- sloot door te stoomen. In Liverpool werd nog- maals expertise gehouden, waar men ook ver- gunning kreeg, verder te stoomen. De Alkmaar, die in het Panamakanaal de bocht aan stuurboord1 had, moest op grond van het het reglement op het andere schip wachten. De kapitein verklaarde nog, dat men in het Panamakanaal Veel moeite heeft met loodsen. Als men iets adviseert zeggen ze onmidedl- lijk. „0, als u het wilt doen, gaat u gang!" Getuige Jan Blok, eerste stuurman, ver klaarde overeenkomstig de verklaring van den kapitein. Uit de verklaring van den inspecteur voor de scheepvaart blijkt, dat deze ook de wen- sdhelijk inziet, dat men, evenals in het Suez- kanaal en het Noord-Oostzeekanaal. het schip vast moet raken, als er in een bocht een tegenligger nadert. De inspecteur vestigde er de aandacht op, dat de kapitein van een expertisebureau een attest van zeewaardigheid kreeg, terwijl het naderhand bleek, dat men hard moest werken om het schip zeewaardig te houden. Hetgeen men dan ook met beleid deed. De raad zal later uitspraak doen. DE VLOOTWET. In de jongste vergadering van het bestuur van de S ,D. A. P. is, naar „Het Volk" nxellt, besloten, in samenwerking met het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen een petition- nemect tegen de Vlootwet te organiseeren DE RELLETJES TE KATWIJK. Het lid der Tweede Kamer, de heer Albar- da. heeft, naar ,yHet Volk" meldt, aan de mi nisters van binnenlandsche zaken en van justitie schriftelijke vragen gesteld naar aan- 'eiding van de mishandelSng van jonge soci- aal'-democraten te Katwijk en de daarbij door de politie aangenomen houding. BEGRAFENIS Ds. M. LINDENBORN. Op de begraafplaats Crooswijk te Rotter dam is gisternamidda'g, onder groote belang- stelling, het stoffelijk overscliot van ds. M. Linden born, director der samenwerkende zendiingsicoi'poraties, ter aarde besteld. DE POSTCHeQUE- EN1 GIRO DIENST. Het „Hbld." verneemt, d'at de directie van den post cheque- en girodienst in Den Haag de assistentie heeft ingeroepen van den post- dienst te Amsterdam, ten' einde zich spoediger door den chaos te kunnen werken. Van het te Amsterdam gevestigde perso neel zijn gisteren enkel tientallen naar Den Haag vertrokken; in den1 loop dezer week zult- len nog anderen volgen. AANGEHOUDEN. Woensdag is te Leeuwarden aangeh'ouden de opkooper J. de H. aldaar, verdacht van den diefstal van f 2000 uit een kist ten huize van den landbouwer Luxen te Stiens. De meid-huishoudster van den heer Luxen was reeds des ochtends aangehouden. VISSCHRESSCHEPEN VERGAAN. In vis&cherij'kringen te IJmuiden wordt aangenomen,' dat de ongeveer 14 dagen gele- den van daar naar de visscherij' uitgezeil.de treilloggers K-W 142' Jacob em K.W. 46 Mercurius door den storm overvallen en met man. en muis vergaan zijin DE HULD E BETOOG ING VAN DE NE'DERLANDSCHE WEERMACHT. Bij de huldebetooging van de Nederland- sche weermacht op Maandag 17 dezer is op de Leusdensche Heide voor de Koningin zul len van de Nederlandsche marine aan het de file deelnemea een compagnie mariniers uit Rotterdam met de beschikbare tamboers en pijpers, een compagnie bestaande uit een sec- tie adelborsten en drie seeties matrozen en voorts de marine-stafmuziek uit den Helder. Het defile zal geopend worden- door 35 vliegtuigen van de landmacht en 15 land- vliegtuigen van de zeemadht, onder comman- van den commandant der luchtvaartafdee- ling. Voorop gaat een jachteskadrille van 5 vliegtuigen, en daarachter volgens 15 ver- kenningskadrilles, elk van 3 vliegtuigen. Aan het defile zullen ongeveer 12.000 man deelnemen. HET 2e KAMERLID G. GERRITSEN. Naar wij vernemen is het Tweede Kamer- :id, de heer Gerritsen te Rotterdam, hoogst ernstig ongesteld. De toestand, die gistermor gen zeer critiek was, was gistermiddag iets oeter, maar het gevaar is nog niet geweken. KORTE BERICHTEN. De Rijksschool voor klei- en aardewerk-in- dustrie te Gouda is geopend. - Te 's Gravenhage is Dinsdag en Woensdag onder voorzitterschap van prof, dr. J. R. Slotemaker de Bruine de algemeene vergadering van de Nationale Christen-Ge- heelonthouders Vereeniging gehouden. - Uiltgifte heeft plaats van 66 millioen sch'atkistpapier im dem vorrn van promessen en 4 pots, biljetten. - De Noondelijke Credietban'k te Hooge- zcud is failli-et verklaard. Te Enschede is ten huize van zijn groot- moeder het 3-jarig zoontje van den heer G. G. in een rioolput geraakt en verdronken. De Maatschappij voor Tuinbouw en aanneemt dat de vereeniging „Excelsior" uit afdeeling Amsterdam- heeft daar ter stede een Nederlandsche en Ned.-Indische Tuinbouw- en Bloemententoonstellling georganiseerd. - Het winkelhuis van den heer G. Ger- rant, te Vri-cscheloo, mede bewoond door den aeer H. Kuiper Jr., is tot dem grond toe afge brand. Doordat de bewoners afwezig waren is er niets gered. flottille betreft, moetsn 15 mlllioec goud- mark door Tsjecho-Slowakije betaald wor den. Ook hiervoor heeft Benesj een toezeg- ging gedaan. Italie zal van haar kant bijzondere han- delsvoorrechten aan Tsjecho-Slowakije toe- staan. HISTORISCHE ANECDOTEN Frederik Vi van1 Denemarken was een vij- aind van aille kunsten, maar als koning kon hij zich in dat opzacht niet aan alle verplich- tingen onttrekken. Toen in 1838 Ole Bull ge heel Kopenhagen door zijn vioolspel in ver- rukking bracht, drong de koningin crop aan, dat hij ook aan het 'Hoi op Amalienburg zou worden ontboden. Toen hij ook daar al'le dames en heeren van het Hot in verrukking had gebracht, vroeg Frederik VI hem op zijn gewone droge inanier 'Van wien hebt gij. het spel ge- leerd1? 'Dat heb ik van Noonvegen's verheffen- de natuur gielleerd, majesteit, antwoordde Gle Bull, van de sciiuimende waterval- len, de bruisende stroomen, de hooge met sneeuw bedekte rots en deninen, die naar den heme! wijzen. Na deze woorden keerde de koning den spreker den rug to-e, ging naar de deur en zei onder het heengaan tot zijn ad'judant: Arme kerel, hi) is stapelgek! Niemand kon je gemakkelijfcer iets op den mouw spelden dan La Fontaine. Hij had d'e onnoozelheid' van een kind. Er logeerde eens een zekere Poignan bij hem, eem man op leeftijd en zonder geest. Nu bliezen vijanden van mevrouw den echtgen-oot in 't oor, dat hij heleedigd werd dat hij moest duelleeren om zijn eer te redden. La Fontaine slikte a'lles, wekte den gast in den nacht, dwong hem mee te gaan en irok op zeka' oogenblik den degen. Poignani stel> zich te weer ien wipte in een omimezien't wa- pen uit de hand van dem fabeldichter. Toen zei deze: „Ik bam voldaan, 'k ben in mijn eer hersteld1". Ze gingen samen ont- bijten en over de zaak werd niet gesproken. AAN V ANG 2 UUR. Terrein WILHELMINALAAN. RUSSISGH GRAAN NAAR ITALIe. De Italiaansche regeering heeft thans on- d'erhandelingen aangeknoopt met de Sovjet- regeering over den invoer van Russisch graaru ITALIe EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Uit Rome wordt aan de „Neue Freie Presse" gemeld, dat tijdens de laatst-e be sprekingen, die de Tsjechische minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Benesj, met Mus solini gehad heeft, ook de kwestie van de hetaling der sommen in de schad-evergoe- dingskas ter sprake kwam, waarvoor zich d'e successiestaten ingevolge het overnemen van de op haar gebied ligg-ende Oostenrijksch- Hongaarsche kroongoederen en het Donau- flottille gei-nteresseerd hebben. Zoowel Esjecho-Slowakije alsook de overi- ge successiestaten- hadlden tot d'usver gewei- gerd deze betalingen te doen, door te be- weren, daet Oostenrijk en Hongarije hunne schadevergoedingsverplichtingen nog niet nagekomem zijn. Daar Italie een vierde ge- deelte van het bedrag op toekomst, heeft Mussolini bij Benesj op betaling aangedron- gen. Tsjecho-Slowakije heeft zich thans ver- plicht -de Italiaansche eischen zoo spoedig- miogelijk te vervullen. 'Het Tsjechische aandeel bedraagt onge veer 1 >3 roilliocn gc-u-dmarSc. Wat de Donau- Pro«riticiaal Nieuws UIT BERGEN. Door den veehouder P. v. W. wonende Ka- re! de Grootelaan alhier, is bij de politie aan- gifte gedaan, dat een door hem te Purmerend gekochte koe, welke hij te Bergen in zijn wei- land heeft laten loopen, verdwenen en ver- moedelijk gestolen is. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur( de navol gende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op: 10. 11. 12 en 13 September 1923. Kassleutel, blauwe haarstrik, rozenkrans, groene mantelband, zes huissleutels, mantel- ceintuur, twee petten, zijde muts, en een band van een mantel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven op: 10, 11, 12 en 13 September 1923.: Kinderportemonnaie met inhoud, G. de Rie Liefdelaan no 11; een gerlngde postduif, Gootjes, Nieuwesl-oqt no. 79zilveren lepeltje F. Wagenaar, Laat no. 125; bont kussen- sloop, J. Malte, Oudeeracht no. 11; kettinkje met twee sleuteltjes, Joh. de Boer, Snaar- manslaan no. 43 zakdoek, W. Asma, Oos- terbrugstraat no. 7; bal van een signaal- aoorn en een sierspeld; J. Th. de Wit, Eg- m'onderstraat no. 6; zilveren broche met haarwerk, C. Abcil, Snaarmanslaan no. 103; Zadeldekje, M. Blankendaal, Omvau no. 32; lederen beursje met een rozenkrans, Jo. Wa genaar, Laat. no. 205; kettingceintuur, P Boon, Uitenboschstraat no. 4; rose band van een jurk, M. Overtoom, Scheteldoelkshaven, hond met ketting, H. Brand, 2e Landwars- straat no. 34; gevlochten witte band, J. F. Nieuwenhuis, Zeglis no. 38; damesparajlue, Af. Smorenberg, Breedstraat no: 7; fantasie- armbandje, A. P. E. v.d Berg, Overdiestraat no. 65etui met rozenkrans, F. Licher, Lutig- Oudorp, hoek st. Annastraat; een bankbiljet, W. Siewers, Lindenlaan no. 68; zwart zijden oeintunr, M. H. Naberman, Uitenboschstraat no. 15; double armband, Th. van Gijzen, Breeds! no. 33; damestasch met inhoud, B Haakman, Boterstraat no. 5; zilveren arm- oand, N. Carels, Zijdam, no. 9; gouden broche, P. van den Berg, Rochdale, no. 4; kinderzroekje, P. L. Volkers, Tuinstraat no. 54; zilveren damesharloge, J. ten Hage, Sta- tionstraat no. 11; zilveren datneshorloge, M "ansen, Nieuwpoortslaan no. 155; double armbandhorloge, B. draining, Magdelenen- straat, no. 18; band van een mantel, K. Geus Stationsweg no. 16; melkbusje, Ris, Breed straat no. 31; gouden broche, T. Wortel, Geestersingel no. 10; een linnen kinder- schoentje, A. Hubert, Oudegracht no. 184 en een rijwiel, Smit, Laat, no. 136. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp wordt men verzocht hier- can kennis te geven aan het Bureau van po litic Toiefirrammefi van heden DE STAATSGREEP IN BARCELONA. MADRID, 14 Sept. De mi'litaire revoilu- tiie, diie in Barcelona is uitgebroken, neemlt voortdurend groptere afmotin-gem aan. Vble gamizoemen slluiten zi'ch bij- de beweging aan. ■Gisitlerenavond laat werd gemeld, dlat de regeering zeer waarschijnilijk zaf aftredien en diat de Koniing met de miilitaiiile autori- teiten overieg zal plegen over de vanning van een nieuw kabmet. De leidter der revollutiionnaire beweging, dfe gouverneur van Barcelona en -de vroegere minister vain oariog verzekaidOT diem Ko ning .in een- telegram van de loyaliteilt van 'het leger en verklaarden, dlat de beweging uitsluicend gericht is tegen de regeering we gens het Vasthoudlem aan die campagne in Marokko. De beweging heeft zich i^gtibreidl over de bekngrijkste districlten, namdijk Barce lona, Seviffa en Saaiagossa. Tegenover het beri'dit, dat die niimisiter van buiten'l'andsche ziaken tegen wien de beweging voortnamdijk is gericht, te S'an- Sebastian is gearresieend, wordt van1 am^ d-ere zijde gemtefd, d'at hij over die Franr sche grens is gevlucM. De Koning, to te Satni Sebasban ver- toefde, lis maar MaicMui teruggekieerd. De toest'and te Barcelona is rustig. On danks de ernstige gebeurtenissen is de groote meubel-:tentoonstefling geopend. MANIFESTATIES IN SILEZIe. BEUTHEN, 14 Sept. Mandfestoten trachiten de politie te ontwaponen. Een botsing had plaats, waarbij1 een persoon werd gedo-od en veilen werden gewond. MI-JNWERKE R9STAKING. AIX LA GHAPEL'LE, 14 Sept. 1500 mijnwerkers van de irnijn Uikelheven zijm in staking gegaan. HET CONFLICT MET GRIE-KENLAND. EENGPLJOISSING? PARIJS, 14 Sept. Gemeld- wordt, dat de Raad van Gezanten besloten heeft van Italie de lOE'ruim-ing van Korfoe -tegen 27 September te eischen, op voorwaard'e, dat de Grieksche regeering uitvoering geeft aan de haar op!gelegde verplichtingen. Indien de Grieksche regeering haar ver- plichtiingen m'iet zal zijn nagekomem!, zal het1 bedrag van 50 miiillio-en like, dat op een Zwitsarsche bank is gezet, aan Italie van- vail en. Vierwacht wordt, dat de beslissing van den Rdadi van- Gezianten zal leiiden tot die beeindiging van' het conflict. DE OMWENTELING IN SPANJE. MADRID, 14 Sept. Na een manifest te i en gericht tot het Spaansche volk, heelt kapitein Trino de Revera een nota tot de regeering gericht, waari nden mi- nister-pnrjdent, de besluiten van de mili- tairen worden1 medtegedeel-d. De regeering wordt verantwoordelijk gesteld voor de ge- leden verliezen. Om een bloed'bad te voor- komen, wordt ze uitgenoodigd af te tre- den. De minister van buitenlandsche za ken is afgetreden en verwacht wordt, dat de geheele regeering haar ontslag zal in dienen. Het gamizoen van- Madrid steunt de beweging. MIJNONOELUKKEN. BERLIJN, 14 Sept. Op verschillende, door -de Fransche ingenieurscommissie in bedrijf genomen Duitsche mijnen, hebben 11 en 12 Sept. ernstige ongevallen plaats gehad, waarbij 52 arbeiders, onder wie 40 door ontploffingen, om het leveni kwamen. DE PADDENSTOELENVERGIFTIGING. HAARLEM, 14 Sept. De toestand van den timmerman Bahl, die naar het Diaco- nessenhuis in Haarlem is overgebracht, is gunstiger. Hij heeft een goeden nacht door- gebracht. RUSSISCIH GRAAN NAAR NEDER- LAND. MOSKOU, 14 Sept. Een -groote Neder landsche firma heeft in Rusland graan aangekocht. DE O NT RUIM ING VAN KORFOE. LONDEN, 14 Sept. De ontruiming van Korfoe zal, naar gemeld wordt, voor 1 Oc tober a.s. plaats hebben. D'E FIUME-KWESTIE, ROME, 13 Sept. Tegengesproken wordt, dat Italie een ultimatum aan Joego Sla- vie inzake de Fiume-kwestie heeft gesteld, dat 15 September afl-oopt. De onderhande- lingen met de regeering te Belgrade duren voort. VECHTPARTIJEN. STIELEN, 14 Sept. Na afloop van de kermis ontstond een vechtpartij, waarbij messen te pas kwamen. Verscheidene per- soneni werden ernstig gewond. DIENSTPLICHT. BEKENDMAKING VAN UITSPRA-KEN IN ZAKE VRIJ STELLING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat o-mtrent de aanvrage om vrijstelilin-g van den dienstplicht wegens KOSTAA'INN'ERSCHAP betreffende den hieronder genoemden persoon, de uit spraak is geschied, a-chter zijn naam ver- meld. F. ZUT, lichting 1923, afwijzend beschikt. Tegen deze uitspraa-k kan binnen tien da gen na den dag dezer bekendmaking in be- roep w-orden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; door elk der overi-ge voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door diens wettigen vertegen- woo-rdiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko- nigin te richt-en, moet met redenen zijn om Meed en worden ingediend bij) den Burge meester ter Secretarie dezer Gemeente, afdee ling Militaire Zaken, die voor de doorzen- din-g zorgt. Alkmaar, 14 September 1923. De Burgemeester voomoemd, W. C. WENDELAAR. De op 101 eht. Na het uitgebreide verslag in ons voiig nummer valt er van de jubileumfeesten betrek- kelijk weinig meer te schrijv-en-. E>e optocnt heeft een vlot verloop gehad en te half vijf was men weer op het Doelen- veld terug. Tijdens den rondgang werd' de optocht-com- missie op- het stadhuis door den waame- mend burgemeester, den heer Thomsien, ont- vangen, terwijl de geheele optocht-stoet voor het huis van den burgemeester stopte, waar door den heer en mevrouw Wendfelaa-r alien deeluemers de politie incluis gebak en limonade werd aangeboden, Dat dit na den vermoeienden ommegang zeer in den smaak viel, laat zich begrijpen1. Concert Paardenmarkt. Dit concert werd den- tweeden feestd'ag ge- geven door een groot orkest gevormd door vijf Alkmaarsche korpsen, n.m. het Stede lijk 9 UUR gekookt en dan koud gegeten met Malzenavla vormen een heerlljken gezond «agerecht Het is nu tijd om fegjteprobeeren. €iett>p het sluitzegel, waar- mee onder en boven elk Sakje Honig's Maizena is Fgesloten.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2