DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FIAT ADTO's De groote prijs van Europa Een enkel woord over de Alkmaarsche Feesten. Rijkslafldbauwwinterschool Nlenwe successen der 9 Sept. 1923. A. DAW Co. Tel. 490. fi No. 217 Honderd yflf en Iffintigste Jaargang. 1923 Ahonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 mmmden f3.—ft*. per poit f2.50. Btfwijsn. 5 et, Adyerlentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Itedactie No. 33. ZATERDAG 15 SEPTEMBER Buitenland te SCHAGEN. Dit mmrmer bestaat tdl 9 tflacfen. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. BERICHT. In verband met den achterstand bij den Post-Cheque- en Girodienst, verzoeken wij beleefd de aan ons komende gelden voor- loopig niet per Postgiro, doch per post- wissel over te maken. DE DIRECTIE. Nu dje schorre klanken van papieren feesfc- toeters zijn weggestorven en de ijverige diena- ren van de gemeepte-reiniging de laatste serpentine- en confetti-restjes netjes tusschen de straatsteenen weggeveegd hebben, is die tijdi voor een korte nabetrachtuig gekomen. Wij willen in dit artikel onzen algemeenen indruk van de feesten geven en even duideliik in hct licht stellen hoe de bevolking van Alk- maar en omgeving op buitengewoon enthou- hiaste en ordelijke wijze het jubileum van onze Koningin gevierd heeft et Duidelijker dan ooit is thans bewezen dat elk feest een bepaald cachet heeft. De kermis ligt nauwelijks achter ons en wij kunnen niet nalaten het kermis- en het ju- bdeumfeest even met elkaar te vergelijken. Dan blijkt een opmerkelijk verschii. Zoowel tijdens de kermis als in de nu ach ter ons liggende jubileumdagen heeft een tot feestvieren geneigde bevolidng de straten onzer stad gevuld. In de avonduren heeft de fbeststemming steeds haar hoogtepunt bereikt, is er gezon gen, gehost en gedanst en heeft AUcmaar's be volking ruimschoota gelegenheid gehad, de bloemetjes buiten te zetten. In de kennisdagen was de feeststemming die van een pret zoekende meni'gte, die zich vrijwiiiig slachtoffer van spullebazen en ker- mis-artisten wist, die in een chaos van draai- orgelklanken, in een atmosfeer van pqffertjes, oliebollen en gebakken vised, bevrediging van het verlangen naar „Wein, Weib und Ge- sang" gezocht heeft. De „Wein" was veelal de slechtste soort jenever, het „Weib"soort was dikwijls niet veel bijlzonders en het „Gesang" stand in het teekcn van „hitte-petit'' en van de „toffe jon- gens, die overal zijn waar't bal is". Van algemeene verbroedering was geen sprake en ais buurt- of straatgenooten in de drukte al eens tegen elkaar op-botsten en het tot gemeenschappelijke feestvierimg kwam, dan was het om gezamenlijk naar het een of an- dere cafe te trekken en er te hossen en te dansen en luidkeels te zingen dat de Alkmaarsche kermis „nooit verloren" gaat. Het kermisfeest stond en staat in het teeken van het banale, in het teeken van het klater- goud en spiegelglas der tenten, die in werke- lij'kheid niets anders dan goedkoope combina- ties van hout en zieildoek zijn. w Het cachet van het jubileum-feest was een heel ander. Zeker, ook nu werd er gedanst en gezon- gen, ook nu weergalmde de lucht van het schorre geluid van papieren taetePs, ook nu dansten de pretmakers in oranjepakjes en sckreeuwden luidkeels hun feestliederen uit achter maskers en papieren neuzen Maar de feestviering stond ongetwijfdd op hooger peil. Er waren heel weinig „hittepetitten", heel weinig „toffe jongens", er was een algemeen opwekkend' „van je hela hola houdt er den moed maar in" en bovenal een eenstemmig „Oranje boven" en „leve „d!e" Willemien". Heel het feest heeft in het teeken van Oranje gestaan, het gaf den indruk dat men niet al- leen pret zocht, maar zich ook wel degelijk bewust was waarom men eigenlijk feest vierde. De bezoekers uit buiiengemeenten kunnen dikwijls op eigenaardige wijze feestvieren. Zij meenen het allemaal goed', maar we hebben heel wat rustige voorstellingcn in de war zien sturen als er een hossend groepje naar binnen was gekomen, die den zanger of voordrager telkens weer, onder algemeene hilariteit, in de rede vielen of gezamenlijk op- stonden om midden onder de een of andere redevoering spontaan te zingen van ,,we leven honderd jaar" en „is de koffie nog niet Haar". Welnu, al die feestgangers, de stedelingen en de gasten van buiten, hebben tijdens die jubileumfeesten twee dagen onze straten1 ge vuld. Ze hebben er gehost en gedanst, gezongen, gewalst en gestept op de muziek van draah orgels en harmonica's, maar ten alien tijlde viel een bewustheid van feestvieren voor ons Koningshuis te ondbrkennen. Z6o verschillend mocht de agemeene feest- zang in cafe's of cabarets niet zijtn of bij: de eerste tonen van het „Wilhelmus" gingen alle hoeden en petten af en werd eendrachtig het volkslied van ons vaderiand! gezongen. ..Hittepetit" en de „toffe jongens" waren verdwenen. Een publiek van geheel ander gehalte vulde onze straten, Er was een „hela, hola, houdt er den moed maar in", maar er was bovenal een „oramje boven" en „leve „de" Willemien". Er was een verlangen naar Weill, Weib und Gesang", maar de ,,Wein" was ranja en grenadiene, het „Weib" was een vroolijk HL B. S.-meisje en het „Gesang" was het „Wilhelmus". Er was een verbroedering tusschen straat- en buurtbewoners als nooit te voren. Tezamen hadden re spaarpotjes gemgakt, tezamen hadden ze op ladders en1 trapjea ge staan om het sparregroem tusschen de ge- vels te hangen en tezamen zaten ze nu een- drachtelijk bij een om lange tafels of in ge- zellige kringetjes, in het feestelijke licht van vetpotjes en oranjekleurige lampions. Ze trokken door de straten, groot en klein, zingend en dansend, ze troffen ond'er weg andere buurtvereenigingen, ze vochten niet en ze keven niet, maar grepen elkaar broe- derlijk onder den arm en diansten en hosten en zongen van oranje boven. Het karakter van dit jubileumfeest ge- tuigt van een diepgewortelde liefde voor ons koningshuis. Het moet geapprecieerdi wordlen, dat de politieke partijen, die de lief die voor het ver- bond van Nederland en Oranje niet kennen, geen enkele poging gedaan hebben de feest- vreugde te verstoren. Trouwens, ook anderzijdis Is alles nagela- ten wat andersdenkenden had kunnen prik- kelen en het heeft ons getroffen dat het vroe- ger gangbare „Weg met de socialen en leve Willemien" thans algemeen vervangen was door het veel neutral ere „A1 wie geen oranje draagt aie mag niet met ons mee". Er moet een wederzijds waardeerem van elkanders opvattingen zijn, zal elk volksfeest het best tot zijn recht komen. En in Alkmaar hebben we dat in de nu achter ons liggende dagen met groote vol- doening kunnen constateeren. Toen mr. Sluis .in den Raad zeidle, dat een tapverbod op het feest niet noodig zou zijn omdat die beteekenis van dit jubileum het volk begeesteren zou en het feest daardoor op zoo hoog beschavingspeil zou staan, dat men vrijwiiiig dtrankmisbruik achterwege zou la- ten, hebben we een oogenblik aan al te groot optimisme gedacht. Maar de feiten' hebben bewezen, dat de heer Sluis in alle crpzichten gelijk had. Ondanks het enthousiasme waarmee ge- feest is, ondanks de tapvergunning en het openstellen van alle cafe's tot twee en drie 'uur in den nacht, ondanks het zeer nauwlet- tend toezicht der politie, is er gedurende beide feestdagen slecbts driemaal procesverbaal wegens drongenschap opgemaakt. En in die drie gevallen is de dronkenschap nog maar in het beginstadium geweest. Kunnen wij op dit resultaat van vrijwilli- ge on thou ding niet heel wat trotscher zijn dan wanneer het door een absoluut drank- verbod was verkregen? Hier past een woord van waardeering aan alle cafe- en vergunninghouders die tot dit mooie resultaat hebben medegewexkt. Vrijiwel alien zijn aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Koffiehuis- restauranth'ouders en slijters en vrijwel alien hadden op duidelijk zichtbare wijze de van den bond uitgaande waarschuwing in hun lokalen opgehangen: „Misbruik en dronken schap wordien hier ten' strengste geweerd. Werkt mede diat het feest voor ons een feest blijft." Dat heeft het werk dier politie ongetwij- feldi verlicht. De politie heeft op dergelijke feestdagen een buitengewoon zware taak, zij heeft die thans op voorbeeldige wijze vervuld, maar de commissaris heeft ons ook zijn groote te- vredenheid over de medewerking van het pu bliek betuigd In het bijzonder bij dlen optocht heeft men niet den minsten last van meeloopende en ge- drang Veroorzakendie belangstellenden ge had. Alles is ordelijk en rustig verloopen en daarvoor past een woord van dank en hulde aan alien die daartoe medegewerkt hebben1. Het hoofdcomite en de talrijke leden der subeomite's kunnen met genioegen1 op het resultaat hunner bemoeilngen terug zien. Voornamelijk het hoofdcomite, dat zich, onder leiding vhn den burgemeester, onver- moeid toonde, dat overal tegenrwoordig bleek waar zijn belangstelling op prijs gesteld werd, mag een woord vn bijzonderen dank niet onthouden worden. Het moet voor alien, die hun tijd en moei- te aan dit feest gaven, een groote voldoening zijn te weten, dat het jubileum van onze koningin in Alkmaar op voorbeeldige wijze gevierd is. Moge, als Hare Majesteit binnenkort per- soonlijk in ons midden zal zijn, de gebeele bevolking van even groot enthousiasme en even groote samenwerking getuigen. DE STAATSGREEP IN BARCELONA. De te Barcelona begonnen emstige bewe- ging tegen de door het Spaansche ministerie gevolgde politiek, heeft, zooals reeds uit ons vorig nummer bledc, in verschillende sfeden aanhangers gevonden. De leider der bewe- ging, de kapitein-generaal van Barcelona, generaal Primero de Rivera markies d'Es- tella, senator en grande van Spanje, heeft een telegram ontvangen van het regiment te AannQlding tot DOKDIRDAG o.s. 20 dozer. Candidates took Rijfestoelage ef bears Roll. Mij. van Landbouw ZOO SPOEDIG MO GELIJK. Do Dlreetear, 8. SMEDING. Madrid, dat onderteekend was door den kapi- tein generaal van de troepen te Madrid, als- mede vele andere hooggeplaatste militairen luidende: „De generaals van de te Madrid liggende garnizoenen verklaren, dat zij zich om zuiver patriot tische redenen bij de bewe- ging willen aansluiten. Zij zullen echter hun- ne thans aangenomen houding handhaven tot de komst van den koning, die aader over den toestand zal beslissen". (Men weet, dat de koning, die te San Sebastian vertoefde in- middels is teruggekeerd en aan den kabinets- raad heeft deelgenomen) Wat de houding van den koning betreft, deze schijnt bescliermend te zijn voor de sa- menzweerders. Immers de laatste berichten melden reeds het aftreden van het ministerie. omdat hij, weigerde toestemming te verleenen tot hunne bestraffing. (De opstandelingen hdbben te Barcelona reeds de telegraaf- en te- lefooncentralen bezet, 'alsmede verscheidene andere openbare gebouwen. 't Geheele gebeu- ren begint veel te lijken op 'tgeen in Italie ge- beurde, toen iVlussoIini's optreden begon. Frouwens, de Rivera wordt al voorgesteld als een bewonderaar van genoemden Italiaan en als iernand, die ook in Spanje een fascisme zou willen doen ontstaan. Over den leider der Spaansche beweging wordt voorts nog gemeld, dat bij is de beli- chaming fen van de ontevredenheid die in het leger jegens de regeering bestaat fen van openbare meening waar deze zich kant tegen de voortzetting van de Marokko-politiek. tlij wil aan de Cataloniers een ruime plaats inge- ruimd zien, maar is geen separatist en zinter in de allereerste plaats op, de orde in Spanie te herstellen. Generaal De Kv-.,. deed1 al eerder van zich spreken door zijn vijandige houding te gen de ondememing in Marokka Reeds in 1917 voerde hij te Cadix een krachtige actie om er op aan te dringen, dat Spanje zich ge heel uit Marokko zou terugtrekken. Op 25 November 1921, na vier jaar gezwegen te hebben, hield hijin. den senaat een redevoe ring, ten gevolge waarvan hiji uit zijn ambt van kapitein-generaal van Castilie werd onL zet. In deze rede bepleitte hij krachtig de volkomen ontruiming van Spaansch Marok ko en de teruggave van Gibraltar aan Span je. Omtrent de bedoeling en de beteekenis der begonnen beweging verklaarde de leider te- genover een vertegenwoordiger van het bu reau Havas, dat zij beoogt de politiek te zui- veren, ten' einde er een optechter atmosfeer te scheppen, de wetten krathtiger toe te passen, een eind1 te maken aan de verspilling, den ar- beid te beschermen, de verantwoordelijkheid vast te stellen voor een dfebacle in Marokko, en aan de- campagne van het Rif-gebied een nieuwe richting te geven. Hij verklaarde dat de beweging niets te maken had met de bur- gerlijke elementen. De afgetreden premier, markies Alhucemas, i heeft omtrent het heengaan van het kabinet de volgende verklaring afgelegd: „Ik heb aan den koning het onmiddellijke ontslag voorgesteld van de kapiteins-gene- Vaal van Barcelona en Saragossa, beneve'ns wan alle andere militairen, die in deze dagen op den voorgrond zijn getreden. Ik heb ver- volgens voorgesteld net parlement onmiddel- lijk bijeen te roepen ter beraadslaging over, en vaststelling van, de verantwoordelijkhe- den, niet alleen van de staatslieden der regee ring, maar ook van alien, die haar beletten te regeeren. De koning antwoordde mij, dat het noodzakelijk was, dat hij zich nauwkeurig op 'de hoogte stelde en rijpelijk nadacht alvorens een antwoord te geven. Ik heb bij den koning onmiddellijk het ontslag van het kabinet in- gediend, dat deze heeft aanvaard." Kapitein-generaal de Rivera heeft een tele- fonisch onderhoud met den koning gehad Deze aanvaardde een directoire, door die mi litairen voorgesteld, en dat onder voorzitter-. schap zal worden geplaatst van den kapitein- generaal van Catalonie. De leden van dit be- wind zijn reeds aangewezen. De kapitein-ge- generaal is, door den koning geroepen, gis- teravond naar Madrid vertrokken. De koning belastte hem met die vorming van een kabi net. 't Gaat alles precies als in Italie, waar we ook het kabinet zagen heengaan na weige- ring van den koning om de opstandelingen te vervolgen, waarna het hoofd van dezen (Mussolini) met de vorming van een nieuw ministerie werd belast. Ook de Spaansche so- cialisten en syndicalisten verzetten zich tegen de beweging. De besturen der socialistische partij en van het algemeene vakverbond heb ben een oproep tot de arbeiders gericht om de beweging der militairen niet te steunen maar integendeel hen te boycotten. Geconstateerd kan wordlen dat de openbare meening bij de bourgeoisie en de gematigde nationalisten eenigermate voor de beweging is. Bevestigd wordt, dat het militaire bestuur der provincie Castelloblanca den staat van e- e niet ge- beleg heeft afgekondigd en zich aan de zijde van Barcelona heeft geschaard. In de stad Barcelona is van de beweging •niet veel te merken. Een paar botsingen zijn voorgekomen, waarbij echter niemandi wond is. Overigens bleef alles normaal. telefoon- en telegraafverbindingen zijp verbroken, maar onder strenge controle steld. DE KWESTIE OVER FIUME. Naar Stefani verneemt zijn de alarmeeren- de geruchten in zake Fiume van alien grond ontbloot. In de eerste plaats moet worden verklaard, dat er geen Italiaansch ultima tum bestaat, dat Zondag a.s. afloopt 15 September werd door Rome en Belgrado vast- gesteld als de datum, waarop men elkander de wederzijdsche besluiten zou doen kennen, maar dit had volstrekt niet het karakter van een ultimatum en er is niets, dat belet, dat de regeeringen van Italie en Joegoslavie dezen termijn verlengen. Het is niet juist, dat Italie geweigerd heeft de arbitrage van Zwitserland te aanvaarden. Tot dusver heeft de Joegoslavische regeering nog niet formed arbitrage voorgesteld. De onderhandelingen tusschen Italie en Joego slavie worden voortgezet en niets belet, dat zij tot het bereiken van overeenstemming lei- den. De vrees voor complicaties is derhalve overdreven en het spreken over oorlogsgevaar is absoluut misplaatst. De Times constateert dat de Italiaansche regeering er ernstig naar streeft om de Fi- ume-kwestie niet erger te maken dan zij reeds is. Op haar last toch werd te Florence ge- arresteerd kapitein Calossi, de secretaris van P'Annunzio's Unione Spirituale, terwijl hij op het punt stond naar Guarro te vertrekken, /om aldaar deel te nemen aan de viering van den vierden verjaardag van den tocht naar Ronchi. Na het eerste verhoor werd de kapi tein op vrije voeten gesteld, op voorwaarde, dat hij Florence niet mocht verlaten, dat hij geen redevoeringen zou houden, geen politie ke agitatie aanwakkeren en geen stappen ne men of anderen bewegen stappen te doen, waardoor de regeering in grooter moeilijkhe- den zou kunnen geraken. De kapitein was verontwaardigd over de inbreuk over zijn persoonlijke vrijheid en zond aan Mussolini een in krachtige bewoordingen vervat tele gram. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIg EN GRIEKENLAND OPGELOST? Het besluit van den Gezantenraad (be- doeld in een telegram in ons nommer van gister), dat is neergelegd in een nota aan den Volkenbondsraad en aan de Grieksche regee ring, zegt in hoofdzaak het volgende: le. Dat de Italiaansche troepen van Kor- foe zullen worden teruggetrokken voor den 27sten September, welke dag is bepaald voor de overlegging van het rapport der enquete- commissie. De Italiaansche regeering neemt deze verplichting op zich zonder voorwaar- den of beperkingen van eenigerlei aard te stellen. 2. Dat indien het rapport der enquete- commissie als conclusie behelst, dat Grieken- land verantwoordelijk is te stellen voor den moord op de Italiaansche leden der grensaf- bakenings-commissie, en wel hetzij in dier voege, dat de personen die de daad bedreven Grieksche onderdanen zijn het zij dat de re geering van Athene geen voldoende zorg heeft aan den dag gelegd voor de arrestatie en de bestraffing der schuldigen, de som van 50 millioen lire welke bij een Zwitsersche bank is gedeponeerd, van rechtswege aan de Italiaansche regeering zal toevallen en haar daadwerkelijk zal worden overhandigd. Naar Avezzano, het Italiaansche lid van den gezantenraad heeft verklaard, gaat Mus solini met deze verklaring accoord. Italie zal dus voor het nadeel dat't heeft geleden een moreele en geldelijke schadeloosstelling krijgen, maar er geen voordeel uit trekken in den vorm van grondgebied noch in dien van politieke winst. Aangezien men Donderdag heeft beraad- slaagd met den Griekschen gezant te Parijs, hoopt men dat ook Griekenland met deze de- finitieve oplossing accoord zal gaan. Gemeld wordt, dat het Frankrijk was, dat de formule vond, waarmede alle leden van den Raad zich vereenigen konden. NiAAR HET EINDE VAN HET LIJDE- LIJK VERZET. Uit Parijs wordt bericht, dat tusschen Duitschland en Frankrijk nog geen onder handelingen, naar informeele besprekingen gaande. Zijn over de opheffing van het liide- lijk verzet en het in verband daarmee ophef- fen van de bezetting van het Ruhrgebied. Over den aard dezer besprekingen is men in offitieele kringen vriji optimistisch gestemd. Men gaat langzaam vooruit, maar het is zeer wel mogelijk dat de besprekingen nog lang duren. GENERAAL DEGOUTTE EN DE AF- SCHEIDINGSBEWEGING IN RIJN- lAnd. Naar de Fransche opperbevelhebber van het bezette Duitsche gebied tegen over een ver tegenwoordiger van de Tel. verklaarde, i9 zijn standpunt ten opzichte van de Rijnland1- kwestie het volgende: Dit is geen rranseh, maar een Duitsch vraagstuk van binnenlandschen aard. Natio- nalisten, communisten, separatisten, dat is voor mij: alles hetzelfde, dat zijn voor mij slechts: Duitsche politieke partijen. Vragen de nationalisten verlof tot het houden van een vergadering, dan sta ik hun dat toe, mits eon wedstrjjd van 800 K.M. gewonnen door SALAMANO op FIAT in 5 nur 27 minuten 38 seoonden. Gemiddelde snelheid van 146.5 K.M. p. uur. 2e. MAZZARO op FIAT, 5 uur 28 min. 2 sec. 3e. MURPHY op MILLER, 6 uur 32 min. 51 eeo. Eenig agent voor Alkmaar en Omstreben de veiligheid van de bezettingstroepen daardoor niet in gevaar wordt gebracht: vra gen de communisten dat verlof, dan krijgen ze het onder dezelfde voorwaarden, en de separatisten evenzoo. Als de generaal hier eerlijk zijn standpunt heeft weergegeven, zou het toch heel anders zijn, dan tot dusver uit verschillende berich ten kon worden opgemaakt. Het is toch altijd voorgesteld, alsof de Franschen de afschei- dingspogingen zouden steunen. INT BEZET GEBIED. De burgemeester van Montjoie heeft voor den Belgischen krijgsraad terecht gestaan, onder beschuldiging dat hij lijsten, met wel- ker bijhouding hij door de Rijnlandcommissie was belast, niet volgens de bepalingen had bijgehouden. Het openbaar ministerie had een gevange- nisstraf van 2 maanden geeischt het von- nis luidde: een geldboete van vijf millioen mark en vergoeding der proceskosten. MIJNWERKERSSTAKING IN DUITSCHLAND. Gister zijn de arbeiders en beambten van de verschillende mijneru van den Eschweiler Bergbauverein in het Worndistrict, alien in staking gegaan, wegens een loongeschil. Terwijl de fabrieksarbeiders reeds worden betaald met ca. 70 millioen Mark per dag, ontvangen de mijnarbeiders nog slechts 15 millioen Mark. In het geheel zijn bij deze staking circa 17000 arbeiders en beambten betrokken. In de mijmen Goully, Hanna I en II, Ma rie Drost" en „Lauerweg" staken alle ar beiders. Alleen de noodzakelijkste werkzaam- heden worden verricht. DE ONLU'STE'N IN SILEZIe. De on'lusten te Beuthen dint Oppu>Silezie, waarvan sprake was in een telegram in ons vorig nummer ontstonden ten gevolge vain _de hooge levensuiiddelenprijzen. Bij de bo'tsin- ,gm werdien drie pea'sonen gedbod en' vier ge- wond. Ook uit Dresden wordlen' berichten ontvan gen over betoogingen van1 de werMoozen en botsingen met de politie. Naar verluidt, wesd een aanital personen in hechtenis gen/omen. EEN KUSSISCHE NOTA AAN BULOARIJE. In een note van Tsjitsjerin1 wordlt met vol doening kennis genomeni van' den step vanide Bnlgaiarsdhe regeering om een vergoeding te geven aan die Russische burgers wier famiu lies gdkwetst zijn en waarin deze in hun. functies hersteld wordien. Da prefeot V'arna verzoekt uauwkeurige in- lidbhngen 'betreffende vetrvolgingen door de Witte Garde van Russische ambtenaren. in Bulgarije. Hi] verwadit een standvastige hou ding van dte Bulgaarsche regeering, die de schuldigen moet straff en. De scholen der Witte Garde moeteri ont- bonden worden, zoodlat een eindia wordt ge- maakt aan de vijiandteEjkheden. De sovjdt-regeering stemt er in toe een- commissie naar Bulgarije te storen. Bulgarije moet borg staan voor db voUledi- ge pariementaire onsdnendbaarheid van deze commissie. De Sovjetregeering spreekt categorisch die besChuldiginigeE tegen de Roode Kruis-missie tegen. De Sovjetregeering zal' de leading van een dergelijke commissie opdfagen aan Varna, president van db Sovjet 'in Petrograd. DE AARDBEVING IN JAPAN. Officieel wordt bekend gemaakt, dat aan personen in de verwoeste gebieden in even- redlgheid met de geleden verliezen algeheele of gedeeltelijke ontheffing van betaling wordt verleend! van de inkomsteni- en bedrijfs- belasting voor het loopende jaar. De beta- ling der andere belastingen wordt uitgesteld. De invoerrechten op bouwmaterialen en' le- vensbehoeften worden tijdelijk opgeheven of verlaagd. Te Tokio breiden de epidemische ziekten zich uit. Woensd'agavond waren 130 geval len van dysenteric, 45 gevallen van typhus en1 twee gevallen' van roodvoni geconsta- teert. Dagelijks komen er gemiddeld 30 ge vallen van dysenteric en 10 van typhus bij. Het aantal beschikbare dokters is gerinig. WAARSCHUWING AAN DUITSCHE MEISJES. 'Het Duitsche politietoezicht heeft een waarschuwing verspreid om Duitsche meis- jes te waarsdiuwen tegen het zoeken van MAARSCHE COBRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1