1 Vtaagt in alle goede Sigarenwinkels 9 ?f TEOFANS ^^^^est^^taportctgaxe^nj Gemeentebesturen. overheidsperconee! was Dimmer een ®iultpos£ op de begrootingen en mag dat ook nu niet zijn. c. Art. 40 van hei Bezoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren is een waarborg te- gen inddenteele salarisverlaging. Vastge- steld door de regeering en door de Koningin bekracbtigd, kan genoemd artikel zonder het rechtsgevoel der ambtenaren ernstig te kren- ken, niet worden ingetrokken. De Bond van ambtenaren bij departemen- ten van algemeen bestuur en1 hooge colleges van staat heeft een algemeene ledenvergade- ring uitgeschreven op Woensdag 19 dezer te 's Gravenhage, tot het houden van bespre- kingen in verband met het voomemen der re geering tot verlaging der salarissen. DE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. In de gnooiie zaall van 'het Paric Tivoli tie Utrecht wend1 gisieren diooir den Bond van Ambtenaren in dienst bij1 de Nederl. Spoor- wegen een drukbezocht conignes gehouden om ■te proiiesteeren tiegen den beraamden aanvJ op de bestaamsvoorwaanden der ambtenaren en tegen de vertnagkug bij de invoering der verbeterde pensioiemregeliing. - IDe waaruemende voorzitter, de heer H. Bo- rema, nit Zwolle, wees zegt de Grt. in zijn openingswoord er op, hoe in ons land over all een stireven bestaat om1 van de leveusvoor- waarden af te hailen wat er van ai te halen is. Daartegen moot vanuit dit congres geprotes- teerd worden en wij moeten traohtem te be- houden wat we hebben. Voorts diirnt gepnoh tleislteerd tfigen het uiltbllijVen van de verbeterde pensioenregeling. De eerste spreker, de heer J. G. Balkcr stein udit Den Bosch, hednnerdie allereerst aan de versehillende acties die reeds gevoerd1 zijn voor pensioenverlbetering De Pensioen- bond deed nuttig weric dioor de publicatie van de lage pensioenen die uiitbetaiald werden aan weduwen en weezen van het personeel. Daar- na is wel een en ander verbeterd, doch de nieuwe regeling waarop wij reeds zoo lang wachteo karat nog maar steeds niet. Spr. be- treurt het, dat niet heden aJlle vatarganisa- ties protesteeren tegen dat long uitMiijven. Van premievrij pensioen is bij het spoorweg personeel i mooit spraike geweest, wanit men verlaagde eenvoudig "de loo-men met 4 pOt. en begin van dif j'aar heeft men hat personeel wederomi gedwongen een nieuwe premie te betalen, dioch de reeds op 6 November 1920 door de dirediie itoegezegda verbettering van: de pansiioenen zijn er thams nog niet, hoewel ze in somlmige opziditen zelfs nog sIHechfer zijn dan bij! d'e rijksregeling. Van den toege- zegd'en spoed bij; de invoering der verbeiering is niet gekomen, hoewel de verbeteringen voor belt lijkspersonedl reeds 1 Juli 1922 werden ingvoercf. De bekende brief van den naiad van eommissarissao deed alle toegezegdle vent- beterimgen van de pensioenen wear te niet. Te- gen dat in1 uJfzkhl gestelde uittetd is door den B. A. N. S. ernstig geprotesteerd. Er kwamen weer nieuwe toezeggingen van direc- he en regeering, doch thans wachten we weer bifna een jaar cn er is nog niets. Spreker meende, dat dit congres een; uiitepraialk in daze zaalk moat doan en een beroep op de regee ring voor een sposdige towering. 'Het pensio ned heeft nu gedtuld genoeg getoond en spre ker is ilang nidt 'gerust over adze zaak na de laatete medededingen van den; minister van Waterstaat aan de ChriSteliijte argamisaties gedaan. Sprefker hoopte, dat de nieuwe rega ling spoedig tot standi zial kotnen. (Luidl aip- plaus.) Daama sptalb de heer 1. Willemseta nit Utrecht over den algemeenen toestand. Spre ker wees er op, dat het spoorwegpersoneel al- tij-d achteraan komt, indien het verbeteringen bdtreft, doch wannear het om verslechiteringen gaat is het spoorwegpersoneel gewoonlijk het eerst aan de beurt. Als het spoorwegbedrijf slecht gaat miodt het personeel betalen, als dte Staat een tefkorlfc heeft en als men een nieuwe vloot wil, ook dan moet het perso ned betalen. Bij; alles hoomt men niets anders dan toonsverlagtog en het meddijden dat men daiaPbij; met den spoorwejgman toonf, adhit spreker sleChts huichd'arij'. De directie en regeering werden van zdkere zijdte tfei weg opgedrongen. Het is een1 recht dat de Staat voor de itekorten bij1 de spoorwegen op- draait en n'tet het personed'. We hebben thans een nieuwen minister van Finanrien die de tekorten in de eerste plaate op da werknemetis wil herhalen en in de altereerste plants op de ambtenaren'. Wij erkennen evengoedl, dlat de toestand in het algemeen ongunsig is, doch het spoorwegpersoneel lijdt daar reeds onder door de verschillende verslechteringen 'als verlengtog van de dienst- en ruslttijden, 83d pGt. toonkoiiitog, de wacfatgeMregeltog, enz. Eh nu wil men' de tekorten1 ook nog op het personeel gaan veihalen. Daartoe heett men het recht niet in vetrband met de door beide partijen gesloifen arheidsovmeenlkianisit, beldch'aamd in het R. D. V. Spreker besMjdt vervolgens uitvoerig de pogingen om door een vloot wet het volk nog mieer te doen betalen. De ambtenaren zijn te- gen de vlootwet en willien diaarvoor niet bei- taleni. Elet standpunt dat we lOonsvedaging mioeten hebben, aanvaarden we met ein daar- om dient een scherp verzdt dlaartegen te wodk den aangeteekend. (Luid appilaus.) Daama werden met algemeene sltemmieh moties aangenomien, waarin werd1 geprotes teerd tege de vertraging in de totstandko- ming van de nieuwe pensioenregeling en te- gen de voorgenomen ealarisverlagingen. DE NEDERLANDSCHE SCHOOL Zaterdagmiddiag 3 uur heeft onder be- langstelling de officieele opening van het nieuwe gebouw.der Nederlandsche school, gelegen' aan de d'Oultremontstraat, op het grondgebied van de Brusselsche voorstad Etterbeek, in de onmiddiellijke nabijheid van het Cinquantenairepark, plaats gehad. Onder de talrijke aanwezigen1 bevonden zich dr. Th. De Visser, die de school geopend VERLAGING VAN DE MINISTERSSA- LARISSEN. Naar het Utr. Dgbl. vemeemt, heeft de ministerraad besloten tot verlaging van de salarissen der ministers met 20 pet. De daartoe noodige maatregelen zouden binnen- kort worden getroffen. DE SLUITING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENER'AAL. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, is gistermiddag tegen 3 uur van het ko- ninklijk paleis aan het Noordeinde naar het jJ CIGARETTES gebouw van de Tweede Kamer gereden, tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. De minister was bij aankomst in het paleis ontvangen door den hofmaarschalk jhr. V. Boreel, die bij het vertrefc den minister uit- geleide deed. Het galahofrijtuig, waarin de minister, die in ambtsgewaad wa9 en het grootkruis van de Eikenkroon droeg, gezeten was, werd voorafgegaan door een commando, cavalerie, dat bij het instappen van den minister het militaire saluut had gebracht, en begeleid door een aantal politieagenten. Door de Heulstraat, over den Kneuterdijk, door de Gevangenpoort en over het Buitenhof, waar de politic verkeersmaatregelen had getrof fen, bereikte de stoet het Binnenhof, waar zich een aantal belangstellenden had ver- zameld. De heer Ruys de Beerenbrouck werd bij zijn aankomst aan den hoofddngang van het gebouw der Tweede Kamer, waar een wacht van de militaire politie ter sterkte van 15 man was geplaatst, die die militaire eer be- wees, ontvangen door de commissie van ont- vangst. De voorlezing van de sluitingsrede werd door de leden staande aangehoord. Hierna deed de commissie den minister uitgeleide, waama de stoet langs denzelf- den weg naar het paleis terugkeerde, waar jhr. Ruys weder ontvangen werd door den hofmaarschalk jhr. V. Boreel. AFSCHEID Dr. W. REINDERSMA. Zaterdagnamiddag heeft dr. W. Reinder- sma, directeur van de gemeentelijke kweek- school voor onderwijzers te Rotterdam, af- scheid genomen. Hij is, zooals vroeger is ge- meld, benoemd tot drecteur van het Lyceum in Den Haag. BRAND. Zaterdagnacht omstreeks half drie brak door onbekende oorzaak brand nit in een hooiberg, staande naast de waning van den heer G. Bakkum, aan den Jodenweg te Wijk aan Zee. De brand liet zidi aanvankelijik zeer ge- vaarlijk aanzien, daar twee schelven hooi, die naast elkander stondlen, reeds hadden vlam gevat. Niet mmder dan 30 duizead K.G. hooi stond in lichte laaie De brandweer was spoed'ig ter plaatse, doch het blusschingswerk viel niet mee. Eerst om 6 uur was men het vuur volkomen meester. Omtrent de oorzaak tast men zooals reeds gezegd' in het duister Vennoed wordt, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. De heer B. had zijn hooi niet verzekerd. Tijdens de feestelijkh.eden te Dintelloord is een der eserepoorten afgehrand. De omvoor- zichtigheid, waarmee verikhiting ward aangestoken, lis hiier die oorzaak van. GROOTE BRAND TE ROTTERDAM. Gistermiddag ongeveer half een werd te Rotterdam brand ontdekt in de lompenop- slagplaats van de firma S. E. Cohen en Co., op een terrein, gelegen tusschen de Rotte en het Zwaanshals; een oppervlakte van onge veer 1 Yi A H. Op dit terrein waren tiendui- zenden balen geperst papier en lompen op- geslagen, die worden afgedekt met gegolfde ijzeren platen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar bleek tegen de ontzettende vuurmiassa niet opgewassen. 20 minuten, nadat de brand was uitgebroken, werd „groot alarm" ge- maakt, waarop verscheidene stoomspuiten uit- rukten. Door deze werd toen een etiorme wa- terraassa op het vuur geworpen. Op deze wijze werd het vuur 334, uur lang aangepakt. Eerst om 5 uur was men den brand meester. Het blusschingswerk leverde zeer groote be- zwaren op, door de neervallende zinkplaten van de daken en de stukken ijzer, die naar ornlaag stortten Ongeveer 35 brandweerlieden' werden' licht gewond aan handen, beenen en hoofd. Om 7 uur vermoedde men, dat het wel den geheelen nacht zou kunnen duren voor men het vuur gehoel onder de knie zou hebben1. Omtrent de schade, die ontzettend groot is, kon de firma gisteravond1 nog geen tastbare gegevens verstrekken Alles wordt door ver- zekering gedekt. NEDERLANDSCHE JOURNlALISTEN NAAR BELGIe. Inzake de reis, die Nederlandsche jour- nalisten op uitnoodiging van de Belgische regeering naar de herstelde gebieden in Bel- gie zullen doen, wordit ons nog gemeld: Aan den tocht nemen deel 48 joumalis- -ten, uit alle deelen van ons land, en boven- dien 3 vertegenwoordigers van de Indische pers. Het dagelijksch bestuur van den Neder- landschen Joumalistenkring, bestaande uit de heeren D. Hans, voorzitter; A. Voogd, vice-voorzitter, en W. N. van der Hout, se- cretaris, heeft de leiddng van het gezelschap. Het vertrek is vastgesteld op Maandag 24 September, 's morgans, met den trein, die 12 u. 43 min. in Antwerpen aankomt. De voorbereiding van den tocht van Bel gische zijde was in handen' van den heer Ch. Mediant, vertegenwoordiger van den minis ter van> economische zaken. WHERRY VERONGELUKT. Zondagmorgen waren twee roeiers met een wherry van de vereeniging „Nauilus" uit Rotterdam gaan roeien tot onder Maas- sluis. Nabij deze gemeente stuurde de wher ry op een ankerketting van een baggermolen ten gevolge waarvan het ranke vaartuig omsloeg. Beide roeiers geraakten te water. Een hunner, de heer V. uit 's-Gravenhage, geraakte onder de ketting en kon zich niet meer redden. Zijn lijk werd later opge- haald De tweede, de heer V. uit Rotterdam, slaagde er in de zwaar beschadigde boot weer te bereiken en werd door een motorboot uit zijn benarde positie gered. HET SPOORWEGPERSONEEL. Vrijdag heeft een deputatie uit de hoofd- besturen van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael en den Pro test. Christel. Bond van Spoor- en Tramweg personeel een langdurig onderhoud gehad met den minister van waterstaat in hoofd'- zaak over het thans aanhangige vocrrstel ton wijziging van den standplaatsaftrek voor bet spooiwegpersoneel. De deputatie ontvouwde in den breede de motieven warom St. Raphael en de Protest Christel. Bond zich met de voorgestelde wij ziging van de klasseindeeling en den stand plaatsaftrek niet kuanen vereenigen en be- toogde dat, waar de staat practisch de werk- gever van het spoorwegpersoneel is, dit per soneel het als een achterstelling van zijn be- langen zou voelen, indien het voor de tweede maal nadediger zal behandeld worden dan het rijkspersoneel. De minister gaf te kennen de hem voorgelegde regeling niet zonder meer te aanvaarden. Hij zal de zaak aan een ernstig onderzoek onderwerpen. Ten aanzien van gelijke behandeling van spoor- en rijks personeel moest de minister zich zijn mee- uing voorbehouden. De deputatie vroeg verder naar den stanc van zaken betreffende de nieuwe pensioen-re geling voor het spoorwegpersoneel. Opge merkt werd, dat het personeel zich ongerus; begon te maken omtrent de invoering, hoewel het anderzijds zijn hoop stelt op de in No vember 1922 met de directie getroffen over- eenkomst. De minister erkende, dat de invoering van de nieuwe pensioenregeling urgent is. De voorbereidende maatregelen waren reeds ver gevorderd, enkele moeilijkheden, voomamelijk van financieelen aard, moeten echter nog tot oplossing worden gebracht. Omtrent den da tum van indiening bij de Tweede Kamer kon niets definitiefs worden medegedeeld. Met het oog op de vele berichten in de dagbladen over loonsverlaging werd nog aan den minister gevraagd of daaromtrent be- paalde meded'eelingen konden worden ge daan. De minister kon hierop geen antwoord geven. HET REGEERINGSJUBILEUM. De Koningin heeft weer tal van particulie ren en vereenigingen in audienfie ontvangen, waarbij eenige schilderijen werden aangebo- den, o.a. werd een adres van de Staten van Zuid-Holland aangebodea. TEGHNISCHE HOOOESCHOOL. Prof. L. A. van Rtoynien heeft hedienmid- dag bij de overdirachifc van1 die waardighedd' van rector-magnificus der Technisdhe Hooger school1 te Delft een rede uiigesprokm. HET PQLITIE 90H AND A AL. Naar het Bat. Nieuwsblad meldt was het de resident van Batavia; de heer Sdieock de Jong, die het eerst de zaak tegeni die politie heefit' ter hand geinomlen. Naar de Telg. vemeemt is hier te Handle door den StJaat beslag gelegd1 iop da zich in Nederiand bevindemdle eigmdommen van den ■te Batavia gearresieerdm hoofdcommisslaris van politic C. van; Rossen. Tegen den comimissaris van polifiie Misset, leider van de pdMeschoot, is eveneens een on derzoek ingesteld, maax zonder resultaai EEN GRAFMONUMENT VOOR ENGELSCHE MATROZEN. Dezer dagen ds, naar de „Msb." nteilidt, te Noordiwijk het benoodiigde materiaal aange- voerd voor het oprichten van een grootsch gafmlonument voor ru'im 80 op de openbano begraaiplaaifis aldaar begwavem Engelscfae m'otrozani, wier lijken gefddrende diem oorlog op de Noordzeekusf zijn aangespoeid. ;Het gehede nfamraent woridt uitgevoerd1 din ,ge1e mergelsteen. LA'FFE AANSLAG TE GEL'DRPP. Vrijdagavond is onider Geldiiiop wederom een laffe aanslag gepleegd. Toen; rili gister avond een' zdkere D. uit Midrlo, die aan het EindhovenSch kanaal had zittm vilsschen, zich naar huis wdlde begwen, vervoegde zd'dh iemand bij hem omi t&ik. D. gaf herni te goeder trouw het gevraagde, doch idle onbe- icende bleek daaxmede niet 'tevnedien en vroeg ook om geld, waarop D. amtwoordde„Dat leb ik niet biji me." DaaTop maakte de onbe kende aanstaliten om1 D. te lijf te gaan, doch deze was hern te vlug af. Mettemin ondst'ond er aanstonds een hevige worstdmg, toen1 een tweetal, eveneens 'onbekende individuen, ach- ier het struikgewas te voarschijn kwam; eni D. te lijf ging. D. werd zood'anig gestagen, dat hij ongeveer een uur bewusteftooe heeft gelegen. Tevens heeft mien hem' een emstige anijwomde toegebracht. De politde van deze zaak in kennis gesitdd, is op onderzoek naar de daders. EEN VERKOOP MET EEN STAARTJE. Daar in1 de laaltste janem de gemeenitddjke gasfabriek te Gorkum niet rendeerde verr coeht de gemeente den lsten Januari 1922 de gasfabriek aan dd Ned.- Ind Gaa-'Mij. te Rotterdam voor 350.000. Bij dezen ver- koop werd bepiaald, dat de N.I.G.M. het ge- leeld personeel van de gasfabriek moest over- nemen. Het gemeenitehesituur was zeer tevreden met deze tramsadie. Achteraf blijtot deze verkoop echter nog een- staartje te hebben. Door den; Raad van Adbeid is nl. gebleken, dat de directeur en het andere personeel van' de voormalige gemeenitelij'ke gasfabriek vol- gens de wet recht hebben: op pensioen van- de gemeente. Hderaan heeft het gemeenitebeshmr bij den verkoop niiet gedaoht. Enkele werkldeden, die bij het gemieentelijk bedrijf vasten dienst waren hebben reeds een eisch bij de gemeente ingedliend. Gp de begrooting zijto voor dit doet geen gelden uitgeirofcken, zoodat de gemeente door deze kwestie in een' Tasddg parket ds gekomen1. HET SPOORWEGONGF.LUK BIJ HANNOVER. De begrafenis van den heer Arkema, een der slachtoffers van het spoorwegon'gduk bijl Hannover, heeft te Appdngedlabi op eenvou- dige wijze plaats gevonden. Er was zeer ved beliangisteflling. Ds. Lammersm'a, troostte de weduwe en; de familde. 'De hear Toppen sprafc als vriend van den overtedene. De vad'er van den heer Arkemia dankte voor de belangstelling. Gezamienldjk werd daama gezongen ps. 89 vers 8. Twee kransen, zegt die Telg., een van de spoqrwegddrectie te Hannover en een van dte familie van den heer Lobit te Leiden, een der medeverongalukten, dekten de baar. INBRAAK TE ROTTERDAM. Toen het personeel van de „Standaard en Transportmaatschappij te Rotterdam op het Koningin Emmaplein Zaterdagmorgen op kantoor kwam, vond men op (ten grand ae portefeuille, die gewoonlijk gevuld is met bankbiljetten, en in de braadkast worden be- waard. De politie werd gewaarschuwd, die vast stelde, dat in den afgeloopen nacht ingebro- ken was. Vennoedelijk hebben de dadera zich laten insluiten. Door inlrapping van een deur verschaften zij zich toegang tot het kantoor, waar de brandkast staat. Zij hadden de sleu tels ontdekt in een lessenaar, zoodat dit geen bezwaar voor hen opleverde. Vermist wordt een bedrag van 30.000.aan bankpapier; twee zakken met specie, waarin te zamen 800.hebben de dieven zeker te zwaar ge vonden, want deze hebben zij laten staan ERNSTIG ONGELUK. Vrijdagmiddag heeft te Assen in de nabij heid van Hoogersmilde, door een samenloop van omstandigbeden een emsig ongeluk plaats gehad In de Drentsche HoofdVaart voer een melkschuitl, welke door een paard', dat langs de naast de vaart loopende tramrails liep, vooitgetrokken werd. Uit de richting Mep- pel kwam een motorrijder, met op de duo een dame. Toen de motorrijder juist het paard passeerem zou, sprong dit plots over de tram- rails, Inet het noodlottig gevolg dat de motor rijder er mede in botsing kwam en met zijn rijwiel te vailen kwam. Op het zelfde oogen- blik passeerde er een tram, die het paard overreed, dat deerlijk verminkt werd en later afgemaakt moest worden. De motorrijder en de dame, die op de duo zat, werden ernstig gewond. Dr. Fijkema, uit Smilde, verleende de eerste medisdie hulp, Per ziekenauto werden de gekwetsten' naar Hoogeveen vervoerd. De toestand van de mo torrijder is thans redelijk wel, voor de dame vreest men het ergste. De slachtoftens zijn vermoedelij'k de beer Kuiper en zijn vrouw uit Ruinerwoldl SMOKKELWAAK IN EEN KINDERTREIM In verband met de berichten in de pers over de voorvallen aan de grens te Oldenzaal bij de aankomst van het kindcrtransport1 van het Nederlandsch R. K. Huisvesting^Comite, ver- zoekt het dagelijksch bestuur van genoemd comite mede te deelen, dat zij met deze beele smokkelgeschiedenis niets uit te staan heeft. In hiet onderhavige geval, schrijft het co mite, stood het Idndertransport niet onder de hoede van ons comite. Al vervoerde de trein de voor ons comite bestemde kinderen-, over de rein zelf noch over het personeel hebben wij iets te zeggen. De HOngaarsche kindertrans- porten worden heen en terug vervoerd door de Hongaarsche Kinder-liga, het daarvoor door de Hongaarsche regeering aangewezen lichaam, dat, behoudens het vervoer der kin- deren, geen enkel contract heeft met ons co mite. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Onder het opschrift: Het voorbeeld, lezen wij de volgende driester in De Standaard: Terecht is er in enkele bladen opgemerkt, dat zij, die harde maatregelen tot verlaging van salarissen moeten nemen, goed doen zelf het voorbeeld te geven. Zoo goed als over heel de lijn zijn de salarissen verhoogd. Het is noodig, zoo goed als over heel dfi lijn ook de verlaging te zoeken. Er worden allerlei tegensirijdige dingen over de bezuiniging gezegd1, maar dit ver- neemt men overal. Dit is overeenkomstig het billijkheidsgevoel, dat vooral bu het moeten brengen van offers uiteraard. zeer sterk spreekt. Ministers, leden van Gedepufeerde Staten, wethouders, die maatregelen tot salarisverla- gingm oeten heffen, zijn verstandig, als zij ook zichzelf in die verlaging betrekken. Voor de Kamerleden is er deze moeilijkheid dat hun vergoeding in de Grondwet vastligt en er dus wijziging van de Grondwet, met al de moeilijkheden, daaraan verbonden, ont- binding, enz. voor noodig zou zijn, de verla ging dwingend te maken. Wij- vragen echter, of men nief vrif is een deel van zijn vergoeding terug te storten. Het wil ons voorkomen, dat zulke vrijwillige daad, zonder dat een nieuwe regeling daartoe dwingt, een uitnemenden indruk maken zou. Misschien deden alien het niet, maar dat is een zaak, die zij zelf moeten weten. Er is dus niets, dat het langs heel de lijn in den weg taai I In een Woensdag gehouden druk bezochte vergadering van de Vereefliging van Hoogere ambtenaren, verbonden aan het Bureau van den Industrieelen Eigendom, stelde men zich algemeen op het standpunt, dat schrapping van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit mo- reel niet te verdedigen zou zijn. Voorts was men van oordeel, dat het onbillijk is te ach- i:en, het tekort op de begrooting voor een on- evenredig groot deel door de rijksambtenaren te laten aanvullen, te meer waar het huidige peil van de salarissen van de rijksambtena ren in het bijzonder nu reeds niet geacht kon den worden voldoende te zijn in verband met de door hen gepresteerde diensten. Men oor- deelde, dat de lasten van het te kort behooren te worden gedragen door het geheele volk. HET KON NIET DIKKER. De Rotterdammer" vertelt een kostelijk staaltje van bureaucratic. Aan de Zeevaartschool te Willemsoord was :et gewoonte jaarlijks aan den besten leer- ling een gouden horloge van rijkswege te schenken. Het zonderlinge geval deed1 zich voor, dat elk jaar het gouden horloge dikker werd. Het bereikte zoodanigen omvang, dat ten slotte de autoriteiten te Willemsoord1 van den oudsmid het vertwijfelend bericht ontvingen, at het nu onmogelijk dikker kon. Die dikte was niet begeerd en men pijnigde zich met de vraag, waaruit de abnormale af- metingen waren te verklaren. Ten slotte vond men de oplossing. Jaren geleden bad d'e verificateur van 's rijics zeeinstrumenten, de heer Kaiser, de op- merking gemaakt, „dat voor zulk een gele- genheid de kast wel iets zwaarder kon". Met die opmerking werd aan het departe- ment rekening gehouden. In het model vati den bestellingsbrief kwam, „dat voor zulk een gelegenheid de kast wel iets zwaarder kon." :1k jaar werd1 dat letterlijk overgenomen t otdat het niet dikker kon! Hoe langer hoe gekker duurt altijd nog iets anger dan hoe langer hoe dikker! DE BEZU'INIG INGSIPLANNEN. De afdeeling Amsterdam van het N. O. G. iceft Zaterdag in haar vergadering de vol gende motie aangenomien.: De vergadering enz., kennis genomen heb- bende van die plannen dier xegeening tot m- trekking van art. 40 van het Bezoldigingsbe sluit en stopzetting der toekenmimg van perte- dieke verhoogingen; ovmvegende dat door de regeering dien ambtenaren en ondierwijzera tal aanzienlijke offera zijn opgelegd door invoering van die 834 pOt. kort'ing voor pensioenen, eien maat- regel; oie de ouaierwijziera feiitel'ijlk dubhelli heeft getroffen aangezien in 1920 bij de vaeltl- stallmg hunner eallariissen rekening is ge houden met het felt, dat ze premievrij zouden zijn en dus op lager niveau zijn bepaald dan anders het geval geweest zou zijn; ovenvegende, dat bit toepassiug van 2C pCt salarisverlaging, net safaris van zoo'n onderwijzer zald alen benedien dat van de laagsiek las der gemeenteweiMieden constateerende, dat dtoor de huidige regee ring bij; monde van min. De Geer uitdrukkelijk is verklaaid', dat de regeering moreel ver- vlich't was eenmaal genoten wedden te hand- haven; verklaart zidhi Ifegeu de door die regeering voorgesiteldb nteatregelen, vraagt van haar naleving der door haar zelf vastgelegde waarborgen, en protesteert in het bijzonder tegen elke verdere verlaging der oaderwij- zerasalarissen. KORTE BERICHTEN. In de Buitensotiteit te Zwolle werd Don- dcrdag onder voorzitterschap van den heer A W. J. J. baron van Nagelli, de 35ste alge meene vergadering gehouden van d'e Neder landsche Heidemiaatschappij. Het Indische schoolhoofd K. te Weltevre- den zal justitieel worden vervolgd wegens verduistering van schoolgelden tot 'n bedracr van 2000. Advies van bet Permanente Hof van Internationale Justitie heeft uitspraak ge daan inzake het vraagstuk der inteipretatie van art. 4 van het Poolsch minderhedeu- verdrag. (Nederiand). IHet congres voor openbare gezondheids- regeling sprak zich uit over opleiding en arbeidsverdeeling van wijkverpleegsters, huisbezoeksters enz. Rijksambtenaren te Delfzijl hebben Vrijdagmiddag 2500 liter jenever, die de handelaar E. aldiaar niet wilde veraccijnzen, in de zeehaven later leegloopen. Vrijdag hebben de rijksambtenaren te Terapel (Gr.) een groote partij uit Duitsch- land gesmokkelde cognac in beslag geno men. Vrijdagnacht is bij Hengelo ingebro- ken in d'e villa van den heer D. W. Stork. Er wordt alleen eenig geld van een dienstbode vermist. De bewoners waren .afwezig. Te Dreumel zijn Donderdagvond toen de jubileumfeesten in vollen gang waren, door onbekende oorzaak de boerenwoningen van F. V. en F. v. d. B. aan den Hoogen Weg afgebrand. Van den inboedel werd wei- nig gered. Levering van all'e teermiddelen voor de scholtem Uwer Gemeente tegen uiterst billijlke prijzen. VAN PUTTEN OORTMEI TER, PAYGLOP A'LKMAAR. Tftlesirammpn van hpflpn OVERDRACHT RECTORAAT. AMSTERDAM, 17 Sept. De rector magnificus der Universiteit, prof, dra P Zeeman, heeft hedenmiddag in de Aula verslag gegeven van de lotgevallen der Universiteit in den afgeloopen cursus en het rectoraat overgedragen aan prof. dr. R. C. Boer. OVERDRACHT RECTORATEN. LEIDEN, 17 Sept. Bij het begin van het nieuwe Universiteitsjaar heeft heden de af- tredende rector-magnificus prof, dr L. van Itallie het rectoraat overgedragen aan diena opvolger prof. mr. H. Krabbe, met een rede in het groot-auditorium van het Uni- vcrsiteitsgebouw, vermeldende de lotgeval len der Universiteit in het afgeloopen jaar, waarbij hij van groote verliezen aan hoog- leeraren had melding te maken. ONTBINDING DER SPAANSCHE KAMERS. MADRID, 16 Sept. Onder de decreten, die hedenavond door den Koning zijn getee- kend, behoorde een-, waarbij! de beide Hui- zen van het Cortes worden ontbonden. De voorloopige militaire regeering heeft thans zitting genomen. Medegedeeld wordt, dat zij d'e regeerings- zaken in handen zal houden- tot mannen „geschikt om te regeeren1" deze kunnen ovememen-. Generaal Primero de Rivera spreekt het bericht tegen, dat vredesonderhandeiingen zullen worden geopend met Abdel Krim. Het leger zal zijn prestige tegenover den Maroklcaanschen vijand herstellen. Generaal Aizpuru zal d'e operaties leidlen voligens het plan van den generalen staf. Prorlnciaal Niciiws UIT HEILOO- Blijkens een adv-ertentie in dit 'mummer beloven de jubileumfeesten alhier een' buiten- gewoon succes te zullen' worden. Er is een uitgebreid programma in elkaar gezet, waarvan oud en jong kan genieten. Aangiften voor bloemen'corso en gecostu- m-eei'd bat worden zoo spoedig mogelijik bij den sccretaris van de feestcommissie inge- wacht. UIT BERGEN, De bewoners van de St. Anthoniestraat werden Zaterdag op onaangename wij'ze ver- i ast. Het mooie, tegenover hun woningen 'ge legen korenveld, werd n.l. als voetbalveld in gebruik genomen en met leelijlke rietmatten af- gescheiden. Wij vera amen, dat de R. K. Voetbalvereeni- ging genood'zaakt was geweest van speelveld te veranderen en het door de gemeente aan- geboden terrein aan den Russenweg naast het speelveld van de niet Kathoiieke voetbalver- "eniging had geweigerd. Wij kunnen ons voorstellen, dat de advi- seurs van de R. K. Voe'tbalvereeniging mee- nen dat er voor gewaakt m'oet worden-, dat een bat van een niet R. K. vereeniging op het veld van de R. K. vereeni-ging geschopt kan worden, doch meenen anderzijds dat B. en W. ■fot taak hebben er voor te waken, dat de be- angen van andere inwoners, door dit streven naar separatisme niet te zeer geschaad wor den. Een voetbalveld met schreeuwende jon-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2