DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STEEMAN's Kolenhande! No. 219 Honderd y§f en t^intigste Jaargang. 1923 DINSDAG Directeur: G. H. KRAK lioofdredacteurTj N. ADEMA. 18 SEPTEMBER DE TROOltREDE. Bit numraer tat 2 Abonnementsprij s bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brieven franco N.Y. Boekr en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. H. M. de Koningin heeft heden bij de opening dier Staten-Generaal de volgende rede uitgesproken: Te midden van U, leden der Staten-Gene raal, is het rnij een behoefte God1 te dankeni voor den zegen ons volk beschoren. Moge Hij ons de kracht schenken om niet zonder hoop de veelszins duistere toekomst tegemoet te gaan. Zwaar is de druk der tijden: Handel, Nlj- verheid, Landbouw en Scheepvaart kwijnen tengevolge van omstandigheden, die veer- kracht noch vlijt vermogen te dwingen, werkloosheid heerscht in emstige mate. Ten gevolge van een en ander blijft de financi eele en economische toestand des lands zorg- wekkend. De uitgaven gaan ver boven het bedrag der inkomsten uit, zij hebben een peil bereikt dat ligt boven de draagkracht van het volk, terwijl het doorwerken van ver schillende der geldende regelingen verdere staging zal veroorzaken. Een blijvend herstel van het economisch leven wordt ook door sommige al te druk- kende heffingen belemmerd. Order deze omstandigheden zullen ingrij pende maatregelen getroffen moeten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitga ven met dat der inkomsten overeen te bren- gen en zal met betrekking tot de uitoefening van de staatszorg naar beperking zijn te streven. Onze betrekkingen met de andere mogend- heden zijn van vriendschappelijken aard en geven aanleiding tot voldoening. Intusschen blijft de internationale toe- stand onzeker en schrijdt de staatkundige en economische ontreddering die de wereld- oorlog heeft achtergelaten voort. Het belang der geheele menschheid vordert dat daarin verandering kome en rechtvaardigt den wensch dat voor de hangende vraagstukken eerlang oplossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan zoo- wel geestelijk als stoffelijk dringend behoefte bestaat. Aan herziening van de wetboeken zal ver- deren voortgang worden gegeven. Een wetsr ontwerp tot regeling van de invoering van het uieuwe wetboek van strafvordering zal u dezer dagen bereiken; tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel zullen u verschillende wetsontwerpen worden aange- boden; een voorstel zal worden ingediend tot opheffing van privaatrechtelijke belemme- ringen, die aan de totstandkoming en in- standhouding van werken, in het openbaar belang bevolen of ondemomen, in den weg wordt-n gelegd; wetsvoorstellen strekkende tot het brengen' van meer eenheid en vereen voudiging in de sociale verzekerings-wetge- ving worden voorbereid, medte om te komen tot vermindering van de aan hare uitvoering verbonden lasten. Een wetsontwerp strekkende om bestuur en wetgeving van Nederlandsch Indie te re- gelen in den geest van de herziene bepalin- gen der grondwet zal U eerstdaags berei ken; ook zal spoedig uwe medewerking wor den gevraagd voor een wet kraehtena welke de verdere exploitatie der tinertsen van Bil- l'iton zal geschieden in gemeenschappelijk bedrijf met de Billiton maatschappij met overwegende zeggenschap van de regeering. De bevordering van de geestelijke en stof- felijke belangen der bevolking, ook van die der overzeesche gebiedsdeelen, blijft, voor zoo- ver de benarde geld'elijke omstandigheden dit toelaten, een onderwerp van aanhoudende regeeringszorg uitmaken. Moge Gods zegen op uwen arbeid rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal1 geopend. Over het algemeen is deze troonrede te- leurstellend. Zij is evenals zoovele harer voorgang- sters een in zoo algemeenen zin gestelde verklaring, dat men na het lezen daarvan nog even wijs is als te voren. Natuurlijk is zij in mineur getoonzet. Dat is zoo met al haar voorgangsters uit de na-oorlogsche jaren het geval geweest. Het Nederlandscbe huishouden maakt het tijdperk der zeven magere jaren door, de staatsruif moet telkens weer met kunst en vliegwerk gevuld worden en alien die er uit eten moeten, blijken juist in deze zuinige ja ren een onverzadelij'ken honger te bezititen. Het algemeen parool is dan ook: bezuini- gen. Wil men er zeker van zijn, dat de Neder- landsche belastingbetalers de staatsruif voortdurend van n'euw financieel voedsel voorzien zullen, dan zal het voor alien be- schikbare min of meer gedistribueerd moe ten' worden. En dan zal men nlet de hoogere ambtena- ren in hun bevoorrechte posdtie moeten laten, maar zal het tot dusverre voor elk beschik- bare een1 zelfdle verminderings-percentage moeten ondergaan. Het valt te prijzen, dat de ministers dezer dagen vrijwillig tot verlaging hunner sala- rissen besloten, dat de koningin en de Ko- ningin-Moeder het Haar uit's Rijks kas toe- komende eveneens verminderd wenschen te zien en' het is te hopen, dat ook de kamerle- den1 vrijwillig een offer zullen brengen. Salarisvermindering zal voor velen moei- lijk te aanvaarden zijn, maar er zal heel wat ontevredenheid weggenomen worden wan- neer de hoogste ambtenaren vrijwillig het voorbeeld geven. Dan dringt meer door de algemeene ge- dachte, dat het geheele staatshuishouden in moeilijke omstandigheden verkeert en1 dat groot en klein gezamenlijk en in gelijke ma te moeten medewerken om den wagen van onze nationale welvaart*weer uit het moeras te kunnen trekken. De Troonrede begint ditmaal met een woord van dank tot God voor den zegen die ons volk beschoren is. Waarom ditmaal uTdrukkelijk op den ons volk beschoren zegen moet gewezen worden is ons niet recht duidelijk. Zwaarder dan oodt drukken ons finanei- eele- en andere zorgen' en onmiddellijk na de dankbetuiging voor den zegen heeft "Hare Majesteit voor ons volk dan ook de kracht gevraagd om niet zonder hoop de veelszins duistere toekomst tegemoet te gaan. Eerst dan volgt de ware kenschetsing van den toestand waarin wij ons thans bevin- den. De druk der tijden is zwaar, handel, nij- verheid, landbouw en scheepvaart kwijnen. En wij, kunnen daaraan niets veranderen. Het is alles het gevolg van de ontwrichting van Europa in de na-oorlogsche jaren en de malaise is het gevolg van omstandigheden, die veerkracht noch vlijt vermogen te dwin gen. N Werkeloosheid1 is nog steeds het kenmerk van dit malaise-tijdvak en tengevolge van dit kwijnend bedrijfsleven blijft de finandeele en economische toestand des landes zorgwek- kend. De financieele zorgen volgen natuurlijk uit het zorgwekkende van' den economischen toestand. De achteruitgang van bedrijfsleven geeft in breeden kring zijn terugslag. Het volk in al zijn geledingen komt in financieele zor gen, klemere inkomens brengen kleinere be- lastingaanslagen die met grooter moeite dan vroeger voldaan worden. Het volk kan ons staats-huishoudien wanneer dat alithans op denzelfden grooten voet ingericht blijft niet meer bekostigen en het vraagt zich steeds dringender af of op de uitgaven van dat huishouden' niet wat be- spaard kan worden. Moet alles zoo duur zijn als het thans is, zijn er voor den dienst bij dat huishouden niet veel te veel overtollige kxachtan en zou er niet heel wat door bezuiniging op de sa- larissen bespaard kunnen worden? Heeft de staatsmachine voor hare rich- tige functionneering inderdaad zoo veel per- soneel op zoo hooge salarissen noodig? De uitgaven, heeft de koningin gezegd, gaan ver boven het bedrag der inkomsten uit en hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draagkracht van het volk, terwijl het door werken van verschillende der geldende rege lingen verdere stijging zal veroorzaken. Dat is de onomwonden mededeeling dat wij met Snellen tred de richting van een staatsfaillissement uitgaan. Wie boven zijn inkomen leeft en geen po- gingen dioet zijn uitgaven te verkleinen moet financieel te gronde gaan. Het vorig jaar sprak die troonrede over de onvermijdelijkheid van ingrijpende beperking der publieke uitgaven. Toen heeft men gepoogd op all'e begroo- tingen 17 pCt. der uitgaven te schrappen, toen hebben vele tijdelijke ambtenaren en militairen hun conge gekregen en zagen tal van nuttige instellingen hun subsidies ver- minderen of geheel verdwijnen. Maar desniettegenstaande wijst de komen- de begrooting een tekort van meer dan 100 millioen aan. r Dat wijst er wel op dat alle tot dusver ge- nomen maatregelen te weinig ingrijpend ge weest zijn. Er zal meer en doeltreffender bezuinigd moeten worden dan tot dusverre het geval was. Wel heeft de troonrede een vorig jaar al aangekondigd, dat de bedrijven van den Staat en de zoodanige die daarmee op een lijn zijn te stellen, aldus te beheeren zullen zijn, dat madeelige sloten worden vermeden, maar het is duidelijik dat bedrijven als de Posterijen en de Staatsspoor, die zeer sterk den terugslag van liet verminderd bedrijfsleven ondervin- den, niet zonder verliezen beheerd 'kunnen worden als men ze niet tegelijlkertijd bedui- dend verslechtert. Een blijvend herstel van het economisch leven zegt de troonrede thans wordt ook door sommige al te drukkende heffingen belemmert Dat is de erkenning dat nationale welvaart door te zware belastingm niet gedijen kan. Onder deze omstandigheden, zegt de troon rede, zullen ingrijpende maatregelen getroffen moeten worden, om binnen korten tijd het be drag der uitgaven met dat der inkomsten over- ecu te brengen. Met andere woorden dus: het mes zal veel dieper in de wonde gezet moeten worden dan tot dusverre. "Met betrekking tot de uitoefening van de staatszorg zal naar .beperking zijn te streven. In het algemeen is deze verklaring weinig preciseerend en kan men er uit lezen, dat zoo- wel op de staatszorg als op het inkomen van alle daarbij betrokken ambtenaren bezuinigd zal worden. De benoeming van een man als Colijin, de thans reeds bekende plannen inzake artikel 40 van het bezoldigingsbesluit, het vrijwillig voorgaan van ministers en de Kroon in sala- risverlaging wijst er wel op, dat men op de voor salarissen bestemde gelden 'n zoo groot mogelijke bezuiniging zal toepassen. Is het staathuishoudten te duur, moet er werkelijk bezuinigd worden, soit, het kan niet anders. Maar dan zou het toch zeker te betreuren zijn, als militaire plannen zooals in de vloot- wet belichaamd zijn, de spaarpennmgen zou- den eischen, die thans met zoo groote moeite bij elkaar gebracht zullen wordien. Dat het tot kostbare uitgaven als die welike de voorgenomen vlootwet zai eischen, niet be- hoeft te komen, zouden wij gaarne lezen in de verklaring, dat onze betrekkingen met de an dere mogendheden van vriendschappelijken aard zijn en aanleiding tot voldoening geven. Maar onmiddellijk daarop volgt de ken schetsing van de groote ontplofbaaiheid der. talrijke in Europa aanwezige kruitmagazijnen. De internationale toestand blijft onzeker en de staatkundige en economische ontreddering, die de wereldoorlog heeft achtergelaten* schrijdt voort Grootere bestaanszekerheid voor alle staten is een eerste vereischte. Het recht van den sterkste zal plaats moe ten riaken voor het recht, dat na onpartijdig onderzoek als het ware erkend wordt en dat een internationaal gerechtshof mioet kunnen doen eerbiedigen. Terecht uit de troonrede den wensch, dat voor de hangende vraagstukken eerlang op lossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstd, waaraan zoowel gees telijk als stoffelijk dringend behoefte bestaat. De Volkenbond is nog in zijn ontwikke- lingsjaren, maar het zou een zegen voor ge heel Europa zijn als dit instituut bij' interna tionale vraagstukken steeds meer als een lichaam van beteekenis erkend werd. De troonrede belooft voootgang met de her ziening van onze wetboeken. Die verklaring was wel noodzakelijfc, want in het thans achter ops liggende jaar is er van alle vroeger aangekondigide herzieningeu met veel gekomen. Het toen beloofde wetsontwerp inzake de rechtsposuie van de kerkgenootschappen en een nieuw wetboek voor burgerlijke. rechits- vordering laten nog steeds op zich wachten, evenals de toegezegde herziening van de drankwet, de regeling der arbeidsovereen- komst en de wijziging van de wet op de be- snfettelijke ziekten. Thans wordt een wetsontwerp' beloofd tot regeling van de invoering van het nieuwe wet boek van strafvordering en worden verschil lende wetsontwerpen toegezegd tot het bren gen vani wijzigingen in het belastingstelsel Wanneer hierbaj: rekening wordt gehouden met de verklaring, dat ons volk momenteel veel te zwaar belast is, zullen de komende ver- anderingen ongetwijfeld wel bewooderaars vinden. Een voorstel zal worden 'ingediend tot op heffing van privaatrechtelijke belemmeringen, die aan de totstandkoming en instandhoudang van werken in het openbaar belang bevolen of ondemomen, in den weg worden gelegd. Hopelijk zullen de onfedigeaiugsvraagstuk- ken liierdoor wat spoediger tot een opfossing gebracht worden. Wetsvoorstellen strekkende tot het brengen van meer eenheid en vereenvoudiging in de sociale verzekerings-wetgeVing worden voor bereid, mede om te komen tot venninderkig van de aan hare uitvoering verbondien lasten. Het is te hopen, dat het de regeering nu emst zal zijn, want van de het vorig jaar be loofde voorstel len ter vereenvoudiging van de verzekerings-wetgeving is tot dusverre niiet veel gekomen. Wij gelooven, dat nog heel wat ambtelijke liehamen met een te groot pensoncel als ge volg van te omsjachtige en ingewikkelde werlcwijze de schatkist noodeloos groote offers vragen Dat met geen woord op nadere voorstellen inzake de vlootwet wordt gezinspedd, mag verwondering wekken. De militaire toekomst-plannen., waarvan minister Colijn ondanks de noodzakelijke algemeene bezuiniging zoo'n groot voor- stander is gebleken, hebben toch een storm van protesten in ons land ontketend. Is het opzet of toeval d!at de troonrede zich te dezen opzithte zoo bedektelijk of liever in het gehee niet uitlaat? Indie komt, als steeds, het laatst aan de beurt. De thans afgelegde belofte van een wets ontwerp, strekkende om bestuur en wetgeving van Ned. Indie te regelen "in den geest van de herziene bepalingen der grondwet, is vrij- wel dezelfde als die welke het vorige jaar in de troonrede voorkwam Er zal een wet komen, krachtens welke de verdere exploitatie der tin-ertsen van Billiton zal geschieden in gemeenschappdijik bedrijf met de Billiton-Maatschappij met overwegen de zeggensohap der regeering. Als gewoonlijk bevat de Troonrede de ver- zekering, dat de bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking, ook van die der overzeesche gewesten het eerste heeft dus op de bevolking bier te lande be- trekking een onderwerp van aanhoudende regeeringszorg uitmaabt. Het vorig jaar werd van de onverdeelde aandacht der overheid gesproken, thans is er sprake van een aanhoudende regeeringszorg in zooverre de benarde geldelijke omstandig heden dit toelaten. Met andere woorden dus: als er geen geld meer is, blijft de regeeringszorg achterwege Dta moeten we zelf maar voor onze geeste lijke en stoffelijke belangen zorgen, Ziedaar aan. het slot nog de meest fcrasse verzekering, dat er geld 'in het laadje moet komen, wil het groote Hollandsche huishou den van dezelfde gerenorameerde degelijkheid als vroeger blijlven. 1 De geheele, overigens weinig zeggende, troonrede, is van het begin tot het einde niets anders dan een jammerklacht over een hope- loos gebrek aan financien. In de eerstvolgende jaren zullen we sober en ingetogen moeten leven, zullen we langer dan tot dusverre en voor een kleiner loon moe ten werken. Laat het er dan eindelijk tbe komen. Maar laat men dan ook geen cent meer dan noodig is voor improductieve uitgaven beste- den. Een huishouden waar de moeder spaart en dte vader het geld verbrasit, zal nooi't toit eenige welvaart kunnen komen. Buitenland HET GRIEKSOH-ITALIAANSCH CONFLICT. De Engelsche majoor Haxence van het 2e regimmit landers van het Indisdie leger -is benoemd' tot Biritsch vertegenwoordiger in de intergeaJliiieerde commissie, welke toeziicht zai houden op het onderzoek van Griekenlamd naar de moordenaars van den Italiaanschen generaal Telilin-i en' zijin staf. Volgens het plan van den Raad van gezamten van 13 Sept. heeft de intergealleerde commissie hare werkzaamhedion te Janina gister aangevan- gen en majoor Harence is op weg daarheen v. Kanstaniinopel. Zooals reeds is miedegededd, moet de com missie binnen 5 dagen hare eerste optaerlkin- gen opsteHlen en seinen. In geval de moorde naars op dit tijdsiip niet zijn gevond|en;, zal de commissie napporteeren, hoe het onder zoek naar hem door de Grieksche regeering is ten1 uitvoer gebracht; naar dit rapport zal de Raad van' gezanien beoordeelen, of de Grieksche regeering voldaan heeft aan clau sula 5 van de noita, welike de Raad van ge- zanten op 8 Sept. tot haar gericht heeft, wel ke aldus luidt: „De 'Grieksche regeering neemit top zich, te verzekeren, dat het ohder- zoelk naar de moordlenaars, ten einde deze voorbeddig te bestraffen, in alle opzichiten spoedig zal plaats vinden." Indien mocht blij'ken, dat de Grieksche regeering nliet de vereischte pogingen had aangewendl, om de moordenaans te ontdekken, werd in het plian der gezanten van' 13 Sept. Ite kenrnen gege ven, dat door de gealfeerden andere maatre gelen zouden kunnen wordien menomen ten ©pziehte van Griekenland dat b.v. die Raad van gezanten' het voorstel van 8 Sept. zou kunnen initrddken, Jhetwdfc bevatte, dat het Haagsche Hof van' Internationale Justitie het bedrag der Grieksche schadeloostelling zou vaststellen, met het oOg op de uitspraak waarvan de Grieksche regeering bij de Zwit- ser'sche nationale B'anfc de som van '50' millit- oen lire heeft gedepoeeerd, en' dat de Raad van gezanten zou kunnen varfangeu, dat die Grieksche regeering deze som terstend aan die Italiaansche regeering betaal'de zonder zoodanige uitspraak. In gezaghehhende fcrini- gen te Louden geeft men de ihoop te kennen, dat de Grieksche regeering hare venpliditin- gen zal heseffen inzake het vindien der moor denaars. DE DEUTSCHE PERS OVER POINCA'Re's REDE. Alle DuAtschie hladien' geven inlting aan hun teleurstdliilng over de door Poincare ge- 'houden rede, waarin hij, zooalh die Deutsche Allgemeine" opmerkt, het eerlijke verlan.gen der Duitsche regeering naar overeenstemr ming, diat in een dtudeilijk omlijnd betalingsi- voorotel en in een voorstell tot een vredtesver- ddag ondubbelzinnig uiMrukfcing vindt, on>- verbidddTijk met een hot „neen" afwijst. De „Vlossische Ztg." zegt, dat die Franscfae pre mier sedfert weben niets uitlaat, om het popu late worden van het voiding brijgen met Frankrijfc te bemoeilijken. Helt scherpste protest heffen de M'aden van rechts en de s!odaairi.enio cratische „Vor- warts" aan tegen Poincare's hemieuwdfe be- wering, dat de onitruimingstermijnen voor het Rijhland ndg niet zijn beginnen te loopen, onidat Duitschl'and nog geen enkele van zijin in fad Verdrag van Versatile neergelegde ver- plichtingen is nagekomen. Deze hewerilng is iin Strijd met veld ambtelijke vertolarihgen der Entente. De weigering om die ontruimings- 'termijnen te erkennen' zou volgens dd bladten het grootete gevaar beteekenen voor den Euro- peeschen vrecle en van dd rusti'ge ontiwikke- ling van DiifecMandL Men kan, zegt de ,,Vorwaris", dien indlruk niet van zicb afzet- fen, dat Poincare door zulke redevoeringen de uiifhansting van ventwijMing wil teweeg- brengen en dat hem aa» een' beeindiging van het Ruhrconflict door een verstandiige rege- PERRONSTRAAT 7-9. Tel. 2 x 774. Vraagt prijs voor wintervoorraad. ling van het schadevergoedingsproblteem niets ge'egen ligt. DE TOESTAND IN BULGARIJE. Sedert de arrestatie ddr communistische leiders is thans de toestand weder bijna nor- maal en gaat het leven zijn gewonep gang. J.l. Vrijdag werden pogingen ondemomen' om in de stad onlusten te verwekken, bene- vens in eenige der dorpen zonder gamizoem de besturen af te zetten en de Sovjet-repu- bliek 'uit te roepen, die natuurlijk slechts duurde totdat de militairen waren aange- rukt. REDE BEIERSCHEN MINISTER- P RESIDENT. De Beiersche minister-president verklaar- de te Tuntenhausen voor de Beiersche Boe- renvereeniging, dat Beierien alle sdheiding van het Rijk verwerpt. De granzen zijn voor Duitschland tegenover Frmikrijk getrokken door de nationale eer en waandigheid en de no'odzakelijildieid der Duitsche economic. Von Knilling gispite de misbruiken bij1 de vaderlandscfae vereenigingen en zeide, dat het de pli'cht was der Duitsdie staten, ae Rijks- gedachte hoog te houden, zelfs wanneer dfe tegenwoordlige Rijksregeering evenitueel mocht worden vervangen door een radicaile linksche di'ctatuur te Berlijini of door .eene Raden-dic- tatuur. EEN ME'ENING VAN THEUNIS. De Belgische minister-president Theunis verfclaarde tot een vertegenwoordiger der Independence Beige, dat die mnetiijkheden, waarin het kahinet Stresemann verfceerldle, een spoediige oplossilng dler afwijkingen tus- sdien het Bdgischie standpunt .en'.de Duit sche 'these verhinderden. Het tijidstip itloth uitgifte eener internationale leening achtte hij niet gunstig. TERUGKEER VAN BALDWIN NAAR ENGELAND. De Engdsche premier en mevr. Baldwin vertrekken heden van Aix-les- Bains naar Parijs, alwaar zij, naar men verwacht, een paar dagen zullen blijven, alvwrens naar Louden terug te keenen. Baldwin' zal' het Britsdhe gezantschap te Den Haag bezoeken; en men kan als zeker aannemen, dat hij Frankrijfc niet zal verlaten, zonder een be- leefdlheidshezoek te hebben afgedegd bij Poin care, wien hij. nog noodt heeft ontmoet. GROOTE BRAND TE BAZjE'L Uit Bazel wordt gesieind, dat daar Zo'ndlag een ernstige brand heeft gewioedi in de gebou- wen van de Zwitsensdie Monster-Jaarireurs. De gehouwen werden bijna geheel door het vuur vemield. De schade is zeer groot. EEN TREINONGELUK TE W'EENEN. Op het Weeosche Westbahnhof had gister- morgen, waarschijnlijfc ten gevolge van het weigei'en van de remmm van een' binnenfco- mendbn locaaltrein, een' ongeluk plaats, waarbij 32 personen gewond werden, van wie drie zwaar. De drie achterste wagens werden over elkaar geschoven. DE TOESTAND IN DIUTTSCHLAND. De Zwitserische regeering besdiouwit1, vol gens den diplomatieken medewerber van de Daily Telegraph", den binnenlandsdien toestand1 van Dujitschland als zoo emstig, dat zij ianigs de geheele Duitsch-Zwitsersche grens de gamilzoenen aanzienlijk heeft ver- sterlct. Men vreest iin Zwitserland een paniek in Duitschland, 'gepaard' met eoonomisdie of politieke wanortdelijkheden, met als gevolg eirvan een vlucht „en masse" van Duitscheris over de Helvetische grens. Musschen ligt, naar de medewerfcer van de „D. T." opmerkt, db gevaarldjlke zone meer in het middlen van Duitschland. HEEFT BULGARIJF. PLANNEN TEGEN SERVIe? !De dreigendie toestand op den: Balkan blijft hier nog Steeds bezorgdhedd wddken. De „Temps", die de fcwestie uiitvoerig behandelt, wekt dfen- indlruk, dat de Bulgaren, gebruik- mdkend1 van het Fiume-iucident, het plan zouden hebben, binnenkort de Joego-Slaven aan; te vallen. Sinds lang wordt er in Brtigarijfe weer ge- stookt. De bertkening van hen, die den haat tegen de Serven aanmoed'igen, is blijkbaar, dat Italic met zoo gemakfcetijk zal toegeven in het Fiume-geschil, waarom1 Engdand zich ndnder befcommert. De Italiaansche pu blieke opinie, MeurgeSteld doordlat nu itodh de enframing van Korfioe 'op een bcpaalden datum door Mussolini is aanvaard, zal in zake Fiume op onverlzetiteliijbheid aandrihgen. Het oogenblik is dus prachtig om de Serven, wier aandacht naar het Western wordt afge- leid, in het Otosten op het lajif te vallen. De Bulgaren beschifcken over een aanzienlijke hoeveelheid wapenen, afkomstig uit sommige havens aan de Middellandsche Zee en Mace- dOnische henden' worden druk opgestoobt. De groote sdiuld van dit alles, oordedt de „Temp's", ligt bij de tegenwoordlige Bulgaar- sche regeering. In M&art is te Msj tusschen Servisdhe en Bulgaarsche vertegenwoonefgers een overeenkomst gesloten, die de vermijlding van grensincidenteni ten doel had. De bedoe- ling was vooral, .dialt de grens gezuivetrld zou Worden van allerlei gevaarlijke elementen en dat het polifietoezi'cht er van weeriszijden'. op zou worden uitgebreid en verscherpt.. Na de staatsgreep, die de tegenwoordlige regeering AL&MAARSCHE CODRANT. to is

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1