DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 220 Honderd yfjf en tffintigste Jaargang. 192B Abonnomentsprijs Dij yooruitbetaling per 3 jmrnden ft*. per post f2.5t). Bm^sn. 5 et. Adxertentlepr, 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herrns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Eedactie No. 33. Bnitonland. Bitmenlaud. De Landbouwtentoonstelllng. Da numrner besfiaat nit 2 bSaaten WOENSDAG Directeur: 0. H. KRAK. lioofdredacteurTj N. ADEMA. 19 SEPTEMBER HET SCHADEVE RGQE D1NGSVR AAG- STUK. Sabotage? Eemgen tijd gelodeu werden op da srtadi Dusseloorf door de bezettogsautoriitoiten sanctiies toegepast, omdht in het blok Elier sabotage zou zijn gepileegd. Die Duitscha pph litie is er thans achter gekomen, dait hot ihier voornamdijk orn een diefstal gnat. Voor da rest van de vemielingen ligt de schuld bij die Franschen zelf, omdat biji een poging om de wissels te verzetlien deze schade aange- ricfat werdi. Toch blijyen da Franschen, voor- namelijk de apoorwegregie, erbij, dait sabo tage is gepjleegd. De spoorwegregie tradrt de schade, die ongeveer 2684 goudmarken, op de stad Dusseldorf te schuiven. STRESEMANN OVER POINCARd's REDE. Maandagmidldag hood de rjjksikaoselier, dr. Sifresemann, in den ituin dier fcausdarij 'a thee aian, die boofdzaMijik een tegenheleefd- heidwas, voor bet diner, dat omldngs die „Verein der auslandische Pnesse" hem had1 aangebodeu, Vele buitenlandlsdhe joumalisten waren aanwezig bij bet ministerfe van buitenliand- sche zaken o.a. de plaatsvervangendl minis ter van buitenlandsdie zaken, von Maltzahn. Door persoonlijke gesprekken niet den rijks- kanseliier en heerten nut zijn omgeving kreeg iik den indruk 1mefldt de Berlijneche corres pondent van het Hbld1. dat de beidle rede- voeringeu van Poincare hier groote depressie haddeu veroorzaakt en toen ook de geweidi- ge stijging van den dollar aan de beuns be- kend werd) heerscbte hier een zeer groot pes- Bimisnie. Men ontkende niet, dat Poincare wd in d'e eeriste plaaits zich tot Engdand had gcrichtmaar dat hij toch ook Duifsch- land zoo'n vemietigend antwoord had gege- ven, dat de Duifcsidhe regeering het gevoel had weer aan het begin van hoar vroegere ondierhandelingsf'aze te staan. Deze stemming van venbwijMing, die hier heerscht zal de regeering met het oog op haar binaenlamdsche pottitiek wel niet too- nen, maar z'iji hondt wel reedls rakening met de miogdijkfaeid, dat de dating der mark een catastrophe kan brengen. De regeering heeft zich dan ook van de betrouwbaarhdd van aUe itroepen overtuigd en vast staat dat zij bij mogelijfce onlusteni of nog erger van de Rijksweer en1 VeilighddspoHitie zaiT gebruik ma ken, hoewel men hier ook overtuigd is dat men wiereldSchiokkende gebeurtemisisen niet met troepen kan verh'inderen;. Vast staat dat Poincare de posiiie van het kabinetuStresemann zeer heeft verzwakt. De buitenlandsdie journalisten waren he- demmdddag alien zeer onder den indruk van den toestand een de rijkskanselier werd met vragen bestonmd. BOTSINO TUSSCHEN SEPARATISTEN EN DE BEVOLKING. V66r en na de separatisdsche vergadering, te Aken gehoudert, kwam het tot een botsing tusschen separatisten en de bevolking. Een separatist werd door een messtek zwaar ge- wond Twee k drie versonen uit de tnenigts werden door kogels getroffen STAKING DER BAN'KBILJETTEN- DROKKERS TE DUSSELdORF. Te Dusseldorf zijn de bankbiljettendruikkera in staking gegaan. Om niet in geldnood te ge- raken, zijn hun eischen onmiddellijk ingewiT ligd. Maar zij eiscbten de hun toegezegde loonsverliooging voor alle drukkiers en zetten de staking voort. Reeds was er gister gebrek aan geld. De overheid tracht tot een overeen- stemining te komen en onlusten te voorkomen, omdat toch reeds de arbeiders, wegens de uit- sluiting van het geheele peisoneel in de Man- nesmantiwerkc, zeer onrustig zijn. DE OPSTAND IN TRANS-JORDA'NIe. De troepen van Emir Abdullah hebben de revolutie in Trans-Jordanie den kop inge- drukt. Volgens de laatete beridhten is de rust weergekeerd. Nladler wordt nog gemeld, dat de opstandeliingen in den vroegen' Zondag- O'chitend) Amman ingesloten en de tolegnaaf- en telefoonverbindingen hebben' doorgesne- den. Na een hevig gevecht zijn de aanvallters teruggedreven met aehterlating van 82 dloo- den, onder wie verscheidene aanvoerders. STAKING VAN MUSICI TE BERLIJN. De voor j.l. Maandag aangekondigde yoorstelling van „Troubadour" m de Grosze Volksoper moest op het laatste oogenblik Worden afgelast, daar het orkest weigerde te spelen. De music! stelden aan de directie eischen, die deze onmogelijk kon inwilligen. Alle bezoekers van deni schouwburg kre- gen hun entree gerestitueerd. BOTSING TUSSCHEN NATIONALIS- TEN EN COM MUN ISTEN Naar -de sociaal-democratische „Dresdener volkszeitung" meldt, wilden van den Hitler- dag terugkeerende gedeeltelijk gewapende inwoners van Plauen Zondag in optocht door Plauen trekken. Toen1 zij1 door een ge- deelte van de proletarische afweerorganisa- ties aangemaand werden, den optocht te ont- binden, gaven de Hitler-menschen het teeken tot den aanval. Uit de voorste rijen1 werd ge- schoten en bovendien regende het stokslagen op de ledeni van den Selbstschutz. Dezen slaagden er echter in, zich te herstellen1 en de demonstranten terug te drijven naar het staticmsplein, waar de politic onderzocht, of zij wapens bij zich hadden. Daama trokken zij af, een groot aatal gewondeo met zich meevoerende. FRAlNSCHE MINISTER IN HET RUHR- GEBIED. De Fransche minister van Openbara Wer- ken, Le Trocquer, alsmede generaal Begout- te, hebben een bezoek gebracht aan de mijn „ViktoF', de grootste van Duitschland, die bestaat uti zes schachten, waarvan op het oogenblik dat de bezetting der mijn begon twee ongebruikt lagen, doch die thans alle in werking zijn. De exploitatie, die op 11 September nog eerst 60 ton opleverde, bracht op 16 Septexnber reeds 450 ton op, en zal tegen het einde der maand 1000 ton dage- lijksch opleveren. Minister Le Trocquer verklaarde, dat het verwerken der kolenophoopingen goed van stapel loopt en de cokesproductie op nor- male wijze plaats vindt. „Wij zullen", zei hij, „te zamen met Belgie ook de andere mij- nea blijven exploiteeren, zonder ons door ae moeilijkheden te laten afschrikken, tot op het oogenblik, dat Duitschland erkent, in het Ruhrgebied overwonnen te zijn." TREINAANSLAGEN IN DUITSCH- LAND, De aanslagen in Duitsche treinen nemen op schrikbarende wijze toe. Nu weer wordt eea nieuw geval gemeld. In den IAtrein Keiulen— Berlijn is in eea derde klasse coupe die vnouw van een Berlijnsche bankbeambte bewusteloos gevonden. Zij verklaarde naderhand, dat zij even voor Maagdenburg in het toilet is ge- duwd en aldaar met chloroform is verdoofd. Gestolen werd haar trouwring, haar tascb en een koffer. Het rijksministerie voor Verkeer overweegt thans een reeks maatregelen voor de veilig- heid der reizigera O. a. overweegt men om een eigen bewakingsdienst in de treinen aan ARBEIDERSRELLET JES. Wegens moeilijkheden betreffende het loon werd in vele Duitsche industrieplaatsen het werk neergelegd. Te Lorrach (district Ober- Baden) kwam het Maandag tot een botsing tusschen politic en1 de arbeiders. De politic moest de wapens gebruiken. Een arbeider werd gedood en velen gekwetst In den nacht wist de politie een antal hufl- ner te aaresteeren, en de wapens en munitie der demonstranten in beslag te nemen. Gis- terocbtend kwamen weder onlusten1 voor, waaxbij de politie het vuur van haar aanval- lers onbeantwoord' liet. In de districten Loxrach en Saeckihgen werd de uitzonderingstoestand afgekondigd, EEN AANVAL OiP STRESEMANN, De „Rh.euaisch-Wastf. Zitg." valt m haar mummer van Zondag da regeering te Berlijn scherp aan, omdat deze volgens de geruchiten zonder het Ruhrgebied' er in te fcennen, on- derhandeliagani met Frankrijk voert. 'Het blad verlk'laarit, dat alleen de bewoners van het Ruhrgebied te beslissen hebben of en' on der wel'ke omstandigheden de strijd zal won- den opgegeven. Zooals da zaken thans staan, zal er echter geen sprake van randerhandelin- gea maar wel van onderwerping zijin. MEXIGO GOEN LID VAN DEN VOLKENIBOND. Mexico heeft een uitnoodiging afgewezerl van de Latijnsdi-Amerikaansdie delegates bij den Volkanbond om lid van den V. B, te worden. De minister van buitenlundlsdhe zn- ken, Alberto Pani, heeft verklaandl, dlat Mexico godwongen was de uitnoqdiging van de hand te wijzen wegens „bet bdetsel op dlen weg der regeering om een verzoek itiot teela- ting te doen", wdk bdetsel wocrdt gevormd door het feit, diat de dlplomatiieke hattrelddia- gen tusschen Mexico en Groat-Briitannig nog niet zijin hersteld. EEN RE IS 0'M DE WERELD. Da bekende Fransche lawntennisspeler Alaiin, die van Cannes uit geheel allieen in een klein jacht van 10 ton een zeiltocht om de wereld rnaakt, heeft thans Amerika be- reikt na 142 dagen vanen. Hij1 werd1 eemge keeren overvallen door een orkaan en moiet een'igen tijd alleen van drinkwatier levien. 'Hij was twea dagen lang bewusteloos en werd geheel uitgeput opgapifct door het Gdeksdhe stoomschip „Byron", 190 mijli van de kust. Hij hoopt zijn reis om de wereld voort te zet- LUJJMiM KORTE BERICHTEN Uit een heerenkleedimgm'agazijn in de Chariottenburgerstrasse te Berlijn zijin stof- fen, linnen, enz., vertegenwoordigcnde eea waarde van 500 milliard, gestolen. Het resultaat van de in Tsjccho-Slowa- kij:e gehouden gemeenteraadsverkiezingien heeft aangefcoond, dat ook hier het aationalis- me veld wint. E>e sociaal-democratiBthe par- tijen, zoowel de Tsjecbo-Slowaaksche als de Duitsche, hebben een zware nederlaag gele- den. De Franschen hebben te Essen een be- drag van een biliioen mark in beslag geno- mea Da Fransche minister van Openbare Werken, Le Trocquer, is gister te Dusseldorf aangekomen en is onmiddellijk op een inspec- tiereis vertrokken- Volgens een beriicht uit Dusseldorf is Krupp von Bohlen met zajh medegevangenen uit de gevaegenis naar de woning van den ge vangenisdirecteur overgebracht. De algemeen geldende bepalingen voor politieke gevange- nen in Frankrijk zijn dus tjjans ook tegen hen tocgepasi. In de zitting van den Vdlkeoibondisraad hebben Salandra (Italifi) en Politus (Grieken and) hun voldoenmg uitgesprokem over de bijleggmg van het Urieksch-ItaEa aasche con flict De Amerikaansche admiraal Kittelle meldt van de plaats, waar de zeven torpedo jagera zijn gestrand, dat maar zijn meening gcen enkel dier schepen geredi kan warden, hoewrel van vier welhcht het geschut gebor- gea kan worden. Het opeabaar onderzaek vangt heden aan. De Deensche onderzoekingsreiziger Lan- ge Koch is met de „Hans Egede" te Kopenhair gen teruggekeerd van zijn reis naar Green land, Hij heeft geheel Nbord-Groenlliand in kaart gebracht en belangrijke geologische en fossiele vondsten gedaaa. De Matin" ontvangt via Londen eea telegram uit Osaka, inhoudend dat het aantat versonen, omgekomen geduxende een cycloon, die Zaterdag de streek van Tottori teisterde, 5000 bedraagt. Er is voor 30 miUioen yen materieele schade aangericht. De dranksmokkelaars in Amerika maken thans, wanneer zij achtervolgid' worden, zoq- veel gebruik van chemische oorlogsmiddden, zooals traangas, dat de politie in vele steden een beroep heeft gedaan op het departement van Oorlog om daartegen maatregelen te ne men, Volgens een bericht uit Mioskou is te Vokohama itijdens de aardbeving de voorma- lige leider der aati-balsjewist'ische Russdsche troepen, hetmam Semenof, om het ilevea geko- men. Tretski heeft voor herstdl van' gczond- heid te Hengerburg, een badplaats in Est- lamd, een villa gdhuurd1. De LetlandSche re geering staat echter niet toe dat een roodle lijfwacht hem daarheen veigezelt. Het congnes der. arbeiders in de AlmerL fcaansdhe an'thraoiet'-mijnen heeft de nieuwe loonovexeenkomst goedgekeurd en' beslofen het weak heden te hervatfem. Van heden af kost een tramrit in Ber lijn 2 millioen mark. De Belgische politie arresteerde, naar uit Aken gemeld wordt, een der leiders van de Orgesch, Blankenberger genaamd, op wien belangrijke documenten werden1 gevon- den. De koning en koningin van Belgie zijn met hun kinderen Maandag uit Italie te Brussel teruggekeerd. Van gezaghebbende zijde wordt medte- gedeeld, dat een revolutie is uitgebroken in Transjordanie tegen Ernie Abdullah. Het observatorium te Zurich heeft Maandagochtend een aardbeving geregis- treerd, vermoedelijk in de Himalayaketen. De nieuwe hoofdeommissaris van' po litie te Konstantinopel, heeft in een circu late aan het politie-corps verordend, dat de politieagenten zich minstens tweemaal per week moeten scheren en hun kolbafe niet scheef op'het hoofd mogen dragen. DE MILLIOENEN-NOTA. Verschenen is de millioenen-nota. Gerekmd; wordt op een tekort van ongeveer 50 millioen gulden, op den gewoneu diienst van 1923. De voor 1924 geraamde gewone uitgaven zijn ruim 31 millioen meer dan het voor 1923 toegestane bedrag Maar hieria zit 22 miliioen voor dekking van het tekort op de spoorwe- gen, welke post verleden jaar niet in die aan- vankelijke begrooting voorkwam. Op den gewonen ditenst van 1924 wordt geraamd eten tekort van 98 millioen gulden. Indicn geen bijzondere maatregelen werden genomen, zou op den gewonen dienst gere- kend moeten worden op eea tekort van 116 millioen. Het wetsontweip op de gezondheidsdien- sten en dat tot wijzigjng van die wet op hdt middelbaar onderwijs blijven voorloopig lig- gen, om de kosten. Verder wii' de regeering voorloopige stop- zetting van alle periodieke traktementsverhoo- gingen en geen invoering van' het 7e leerjaiar. In het geheel acht zij, rekenende op een ver- dcren teruggang van de rijksmiddeien, de overbrugging vaa een tekort van 140 millioen noodzakelijk. Zij' hoopt door reorganisatie en inkiimping van den staatsdienst een besparing van 50 millioen te kunnen krijgea. Verder wil zij een verlaging met 20 pet. (over twee jaar verdeeld) op den totalen last van de salaris- sen en loonendaartoe zal' zij intrekkinig vaa art. 40 van het Bezoldigingsbesluit voor bur- gerlijke rijksambtenaren bevorderen. Gerekend wordt op een besparing hierddor van onge veer 60 millioen De regeering overweegt een andere finan ciering van de sociale verzekering en wil al1- vast stopzetting van de bijdirage (21%! mil lioen) aan het invaliditeitsfonds en aog geen begin in 1924 van de storting van 12 millioen in het ouderdbmsfonds. Verder zal zij wij- ziging van bestaande ea invoering van nieu we heffingen voorstellen. Daaruit wii zijl 30 millioen gulden halen. De regent en hagelbuien deden hedennacht en in den vroegen morgen voor die landbouw- tentoonstelling weinig goedls voorspellen. Wij, vreesdten ten zeerste, dat ook dit jaar God Pluvius, evenals het vorige jaar, de teu- toonstelling niet gunstig gezind zou zijn. Toen wij hedenmorgen 9 uur het Waag- plein betraden, waren wij ten zeerste ver- baasd de inzendingen vee in zoo groote mate aanwezig te zien. De Doorbraak en de Nlieu- wesioot opwanddende, kwamen wij tot de conclusie, dat het met de schapen, de varkena en het pluimvee alsmede met de rubriek ter opluistenng eveneens goed gesteld was en wij constateerdea met genoegen, dat de bewoners van ons polderland niets van de Italianen id zich hebben ea zich doaii hfifc water niet laten afschrikken. Oiu half 10 brak de zon door die onheiispel- lende lucht mett zijn voortjagende wolken. Efe zon gaf door haar straien het tentoon- steliingsterrein een steeds levendiger aanblik, welke ievendigheid door het toestroomea van het steeds grooter aantal' bezoekers werd ver- hoogd. Om 11 uur opende de heer J, Half, vice- voorzitter, de tentoonsteliling met de volgende tocspraak: Dames ea Heeren. Namens de afdeeling Alkmaar van de Hoi- landsche Maatschappij van Landbouw heet ik u alien hartelijk welkom Ik zou deze pliicht als vice-voorzitter met veel meer genoegen hebbea vervuldl, wanneer ik dit niet moest doen omdat onze voorzitter door een ongeval belet werd zajn functie waar te nemen. Ik wil hern dan ook van deze plaats van harte beterschap toewmschen en spreek de wensch uit, dat hij spoedig geheel moge herstelen. Ik wensch thans mij ia het bijzonder te richtcn tot het dagelijksch bestuur van onze gemeente, dat ons, zooals steeds, weer in de gelegenheid heeft gesteld onze plannen uit te voeren. Gaame breng ik B. ea W. dank voor den financieelen en moreelen steun, ook dezen keer vcrleend. Met het oog op de nieuwe samenstelling van het college van B en W. houden wijl ons ook voor volgende keeren bijzonder aanbevo- len bij' het nieuwe college. Dank breng ik aan de iazenders, die in zoo ruimea getale zijn opgekomen en ons weer in de gelegenheid hebben, gesteld, het goede en schoone van1 onzen Noordiholiaadschea bo- deni te mogca aanschouwen. In het bijzonder breng ik een woord' van bulde aan de inzenders van het geregistreerde vee, zoowel bestaande uit rundvea, wolveie en varkens. Ik meen, dat het op den weg der ver- eerigingen ligt op deze wijze voort te gaan, opdat in de toekomst het wilde vee woxidt uit- gesloten. Gaarne richt ik een woord van dank tot de jury, die met genoegen ook dit jaar de zware taak weer op zich nam en vervulde. De regelingscommissie heb ik dank te bnen gen voor de goede regeling op dezjen dag. Dan breng ik bulde aan de feestcommissie voor haar bereidwilligheid om ons ook dit- maal beh-ulpzaam te zijn. Omdat dit jaar de feesten in onze stad niet van die lucht zijn, heeft zij in overleg met ons bestuur gemeend dit jaar het feest te moeten inkrimpen, doch een woord van dank aan de feestcommissie voor hetgeen zij desondanks heeft moeten verrichten is hier wel op zijn plaats Dank zeg ik den commissari9 van poiltie, die dadelijk bereid was met zijn corps de goe de orde op de tentooostelling te bewaren. Thans wend ik mij tot den directeur van het Stedelijk Muziekcorps, om hem en zijn corps dank te brengen voor de bereidwillig heid' dezen dag dioor de tonen van de rnuziek op te wekken. Dames en' heeren, ik eindig met den wensch dat deze tentoonstelling ten voile moge sia- geo en den wensch, dat de gezondheid van onzen veestapel, dit met het oog op het heer- sohend mond- en klauwzeer, moge toenemen Met den wensch dat de landbouw moge bloeien, verklaar ik de tentoonstelling voor geopend. (Applaus en fanfares). Onder de omstanders merktm wij o.a. op de voorzitter van de Hoilandische Maatschappij van Landbouw, den heer D. de Boer, de bur- gemeester, de wethouders Thomsen en Rin gers, defcommissaris van politie, de bur- meester von Oudorp, de voorzitter van den Bond van Zuivelfabrieken. Na de openingsspeech van den heer Haiti trad burgemeester wendtelaar naar voreni, die verklaarde een enkel woord van dank te wil- Len spreken voor het woord van welkom, het college toegeroepen. Spr wilde dit niet doen, dan na ook zijnerzijdls zijn leedwezen te heb ben uitgesprofcen over het feit, dat de heer Govcrs niet tegenwoordig kon zijn. Wij weten alien1, aldus spr., hoe hij! elk jaar let hart en de ziel van het feest is. Het land1- >ouwfeest wordt niet ten onredhte wel eens let feest van den heer Govers geneemd. Wan neer hij er niet is, dan mankeert er zeer zeker een belangrijk deel van het feest. Daarom d'oet het ook ons leed, hem niet in uw midden te zien. Ook ik hoop dat hij spoedig herstdd zal zijn. U heeft een toespeling gemaakt op de wis- seling, die in ons college heeft plaais gevon- d'en en zeide, dat het u goed deed', dat ook het nieuwe college dadelijk blijken van belangstel- ling in dit feest geeft. Ik wil deze gedachte onderstreepen en wel in den vorm van't oud- Tollandsche spreekwoord„Wat ook val, trouw staat pal". Ik haal dit aan omdat ik u can verzekeren dat wat er ook in het college moge veranderen, misschien wordt er een volgende keer nog meer gewijzigd dan thans, een ding vast staat en wel de trouw van Alkmaar aan den landbouw. Daarop kunt u ten alien tijde rekenen Het gemeentebestuur van Alkmaar, hoe ook de samenstelling zal zijn, zal zich tot in lengte van dagen voor het leven van den landbouw en het werken van den landbouwer blijVen interesseeren. Uw goede voorbeeid volgende, wil ook ik het niet lang maken en na deze woorden ein- digen met de beste wenschen uit te spreken voor het welslagen van deze tentooostelling en den groei en den bloei van de afdeeling Alkmaar van de Holiandsche Maatschappij van Landbouw. (Applaus en, fanfares). Hiema werd de tentoonstelJiinig bezichtigd. Wij; konden constateeren, dat de tentoon stelling van het rundvee een tnooien vorm van samenwerking vertoont, doordat Stompe- toran ditmaal voor het eerst aanwezig is met zijn fokvee voor het houden van zijn jaarlijk- sche Heristkeuring. De inzendingen van Stompetoren komen in zijn geheel beter uit dan voor twee jaren, Vooral de rubrieken oude koeien, pin ken en kalveren waren goed' te noemen Niet onaardig was de bijeengebrachte collectie kinderen van een vader, terwiji 4 col- lecties, van een moeder afkomstig, zeer zeker toonai, dat de fokkers van Stompetoren den goeden weg opgaan. De gewone rubrieken geregistreerd vee waren onvoldoende in aantal opgekomen). De kwalitedt was echter goed. Vooral, muntte uit „Anna 13", geb. 14 Febr, 1919, opbrengst op 2-jarigen leefidjd 3659 K.G. melk, 4.02 pet. vet, 147 KG. vet in 275 melkdageni; op brengst 3-jarigen leeftijd 6492 K.G. melk met 4 pet. vet, 260 K.G. vet in 337 melkdagen. Volgens het oordeel van de jury was dit ook een buitengewoon best beest. In de ruhriek vaarzen van bekende af- komst geboren in 1921 bleek „Lob III" F. R. 769, geb. 24 Maart 1921, een beest van groo te melkopbrengst, die in de eerste 150 melk- dagen 3186 K.G. bedroeg, 108 K.G. vet 3.39 pet vet. In- de rubriek geregistreerd van Melktwin- tors, geboren in 1920, met voidoende melk- staat, was slechts een beest, eigendom van dea heer A. Francis,, van Schagen, ingezoa- den, doch dit was volgens die jury dan' ook een edel beest. De twee inzendingen in de rubriek geregis- treerd vee Mel'kvaarzen, geborea in 1921, wa ren van een zoodanig kwalitdt, dat ze volgens de jury beiden voor den len prijs in aanmer- king kwamen De stier Constantijn 28 welke In de ge wone tentoonstellingsnibriek den len prijs be- haaldte vormde het glaspunt van de expositie De expositie schapen leerde, dat bet met de Engeslche rassen minder wordt. De bloei van de tentoonstelling vonnden de Texel- sche schapen en de Yorkshire varkens. De heer A. de Haan, van N. Beemster, was met een tweejarige dekbeer aanwezig, welk beest voor 2 jaar reeds als biggetje den len prijs behaalde en zich tot een pracht beest heeft ontwikkdd De inzendingen pluimvee ea konijnen fcen- merkten zich door vele goede exemplaren en Lrokken als altijd) ved belangstdling. Ter opiuistering was de heer V. S. Olun- stede J.Czn. met een keurige uitgebreide col lectie land-, akker-, graanbouwwerktuigen en gereedschappen aanwezig^ De heer A. van Tiel sloeg met zijn land- bouwwerktuigen mede een flink figuur, T*e ^rma Wiglama exposeerde met deze ar- hkel«i voor haar pand' aan de Doorbraak en had haar beste beentje voorgezet De firma Jac. Met kwam goed uit als auito- fabrikaat. De heer M. Beers exposeerde als wagen- maker een paar goede werkstukken. De heeren K. v. Bodegraven en Grootes te Heerhugowaard exposeerden ook hier en trokken bijzonder dte aand'acht met de grep- pelploeg het vorig jaar in de tent van nieuwe uihanden tentoongesteld. De heer de Boer ontbrak met zijn manden- werk ook dit jaar niet en exposeerde als iets nieuws een- geldkistje, dat, wanneer het door een onbevoegde wordt opgenomen, de eige- naars door wekkergeluid waarschuwt. De heer J. Liind Az. was met een keurige collectie zadelmakersgamituren aanwezig en vertoonde een fraaie collectie lederwaren. De heer Kaal was met een groote en fraaie collectie rijwiel'en en rijwielbenoodigd- heden aanwezig. Op d'e Nieuwesloot exposeerde voorts de chemische fabriek van veegeneesmidde 1 en „Asda" uit Leeuwarden. Wij oordeelen deze expositie op een land- bouwtentoonstelling, die voor alles beoogt, de boeren met de nieuwste inzichten' van d'e wetenschap bekenid1 te maken, minder op haar plaats. Ook de veegeneesmidd'elen behooren meer onder controle van de vereenigingen gesteld! te worden. Voor heden volstaan' wij voorts met de volgende bekroningen te vermelden: A. FOKVEE. Stieren, geb. in 1921 of eerder, ingeschre- ven in het N. R. S. le pr. 30, 2e pr. 20, 3e pr. f 10. le pr. P. de Geus, Stompetoren. Stieren, geboren in 1922, goedgekeurd voor het dekken van fokvereenigingsvee. le pr. 25, 2e pr. 15, 3e pr. 10. le pr. A. Slot, wervershoof2e pr. J. H. Kohne, Beemster: 3e pr. J. van Berkel Cz., Wognum. Stierkalveren, geboren in 1923, van moe- ders met voldoenden melkstaat. le pr. 15, 2e pr. 10, 3e pr. 5. 2e pr. J. H. Kohne, Beemster. Melkkoeien, geboren in 1919 of eerder, met voldoenden melkstaat. ALKMAARSCHE COURANT. tp efpllipn,

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1