Alkmaarsche Courant 'Vutpsnhouders. Alkmaarsche Huishond- en Industrlesohool. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij vl Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. Woensdasr 19 September. Uit do Pers urr de rijp. Onoto Swan Waterman So. 220. I92S. Honderd Vijt en Iwintigste Jaargang, Zij, die zich met 1 October voor min- stens drie maanden op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschij- nende nummers gratis en franco. DE DIRECTIE. BERICHT. |n verband met den achterstand bij den Post-Cheque- en Oirodienst, verzoeken wij beleefd de aan ons komende gelden voor loopig niet per Postgiro, doch per post wissel over te maken, DE DIRECTIE. LAATSTE AAN6IFTE voor alle WIN TEROURSUSSEN (ziet advertentie 15 Sept. 1.1.) I DONDERDAG 20 en VRIJ DAG 21 SEPT. van 2-31/, nnr. Tevens aangifte voor CURSUS KANT ELOSSEN, 12 lessen, f 20 per cnrsns. Vacoinebewfls bij aangifte overleggen. De Directrice J. F. BEDMER, Uit „de Nieuwe Crt." (lib.); De Troonrede van 1923 is wat we er van verwachtten: een kort, ernstig woord, diat in overeaisternming is met den economischen druk, waaronder wij leven. Het is een forsche waarschuwing, tot voorbereiding dienend van niet minder forsche maatregelen, die niet in bijzonderheden wordeni aangegeven, dtoch aangekondigd De Troonrede zelf noetot die Jngrijpend" en verklaart, dat wij „binnen korten tijd" het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten moeten herstellen. Zij erkent echter, dat een blijvend herstel van het eco- nomisch leven „ook door sommige at te druk- kcnde heffittgen belemmerd" wordt. Aange- zien het doel der Regeering moet zijn om het eoonomisch leven b 1 ijvend gezond te doen zijn, zullen we dus hieruit de gevolgtrekking mogen maken, dat enkele bdastingen zwltea worden verminderd'. Wij leven, als natie, op een te grooten voet Er moet dus wordein gehandeld; i n g r ij< pcndenspoedig. Dat is de kern van de Troonrede van 1923: krachtig en snelfa Lands budget sluitend ma ken. Alles te zamen genomen1, geeft de financiecle en economische nood den toon aan, waarme- de tcr inleiding van de werkzaamheden der Staten-G-eneraal's Lands toestand in deze Troonrede wordt gesproken. Het pas gevierde Regoerihgsjubileum heeft niet vermocht in deze Troonrede een blijden klank te doen hoo- ren, al schijnt de eerste zin, die o. i. wel eenige aanvulling zou 'kunnen verdragect, daarop te doelea ,,Het Vaderland'' (lib.) schrijff o. trt.l Het treft ons, dat in de .Troonrede gezwe- gen wordt over de Vlootwet. Als het is, onir dat die regeering zelf inziet, dat de „ingrij- pende maatregelen om onze financien in ffven- wicht te brengen" nog iets zwaarder zullen drukken, dan ze reeds doen zullen door gelijk- tijdige veiligstelling van de toch al veel te hooge Marmebegrooting, terwijl ze van plan is de Vlootwet zoo spoedig mogelijik aan de orde te stellen, bewonderen wij' deze tactiek der slimheid1 niet. Wij kunnen ons toch niet vleien met de hoop, dat zij oak tot de condu- sie zou gekamen zijn, dat herstel van den fi- nancieelen toestand aan de regeling van onze defeusieplannen zal moeten voorafgaan. Dat de staatszorg beperkt zal moken wor den, is d'uidelijh. Dit zal o i. moeten geschie- den in die riehting, dat met veel minder kos- ten dan thans de sociale wetgeving haar doel zal bereiken de bureaucratic kost zoo on- no-emelijk ved' geld en dat wijl in de plants van de ondersteuning van de werkloozen met geld daarvoor zullen krijgen een voor de ge- meenschap productieve wdrkverschaffing aan deze Door het thans vigeerende stelsel kwee- ken wij een generatie van arbeidera, die het werken als een straf beginnen te bcschouwen, ea die, staande voor de keuze van X guldens aan steun en X -(- 5 guldens Voor arbeid, verontwaardigd vraigen of remand kan ver- wachten, dat zij voor 5 in de week zullen werken. Resumeerende zoudefl wij deze Troonrede kunnen noemen een stuk van groote realiteif, en daar men noodt een stap verder koimit met die niet te willen zien, mag daarvoor een woord van dank niet achterwege blijven. De Troonrede zegt dat wat in hoofdtzaak floor ieder wordt beaamid, ail durven weitiig het openlijk uitspreken. Moge deze regeering in everleg met de Staten-Generaal, en wijl leggen den nadruk op het woord) o V e r l e g, er in slagen het bezuinigingsmes zoo te hanteeren, dai de billijkheid zal worden' betracht; en dat, al zal het tempo van onze geestelijke wel- vaart vertraging krijgen, deze niet worde geknakt. Daartoe mede te werken is de plicht van ieder, die zich wezenlijk Nederlander voelt. „De Nederlander" (c.-h.) heeft in de Troon rede een toon van ernstigen tnoed beluisterd. Een terugslag op de gevierde jubileumfees- ten vermeldt de Troonrede niet; maar het oot- moedig woord Van dank aan God voor dien: zegen, ons volk beschoren, doelt zonder twij- fel op de gezegende 25 janen door Koningin en volk te zamen beleefd Bizondere aanvejzing in welke riehting zich zullen bewegen ae maatregelen tot herstd van het budgetair evenwicht, geeft de Troon rede niet. Misschien brengfe de financieele Nota. die eenige uren later zal versdiijniein, ons dit licht. Hetzelfde moet woirden gezegd omtrent de Regeeringsplannen met de sociale verzekering. Dat gestreefd wordt naar meer cenheid en meer eenvoud1, weten wij reeds langmaar hoe getracht zal worden dezen wensch te be- vredigen, daarop zsouden wij zoo gaaxne eenig anfwoord ontvangen Met bizondere bel? retelling zal het Ne- derlandsche volk kecnis nemen van He para, graaf omtrent de verhoudingen tot het bui- tenland- Als wij ons twee opmerkingen crogen ver- oor'oven zoo zijn het deze: Wij hadden gehoopt op de aankondigjng van een wetsontwerp tot het verleenen van amnestic aan degenen, die in de oorlogsijaren, tcngevolge van hun verblijf in het buitenland. nalieten op te komen voor Landweer en Landstorm Die hoop is diet vervuld. Ten slotte vra»gen wij of de zinsnede, om trent de bevordering van de geestelijke en' stoffelijke belangen dler bevolking, de bedoe- ling der Koningin wel geheel juist weergeeft? Er staat „dat de bevordering dozer befan gen een onderwerp blijft van aanhoudende Regeeringszorg, voorzoover de benarde gelde- lii'ke omstandigheden dit toelaten". Wij onderstellen, dat de bedoeling is: „de bevordering van de geestelijike en stoffelijke belangen der bevolking blijft het emstig on derwerp van aanhoudende Regeeringszorg, a! z,al de mate van deze bevordering den weer- slag ondervinden van de benarde geldielijke omstandighed'en". De „N. Haagsche Crt" (a.-f.) is tteMelijk teleurgesteld: Wie zich de Troonrede voor het jaar 1923 gedacht had als een monumentaal stuk werk, dat met enkele strakke sprekende trekken het toekomstig staatsbeleid zou teekenen, zal bij de lezing er van een- lichte telemstelling zich bezwaarlijk kunnen ontveinzeni De sfeer van gewichtigheid, waarvan 3ii: belangrijke staatsstuk doorgaans pleegt te zijn omihuld', is voor ons besef ditmaal niet evenre- dfg aan hetgeen er in aan het NederfandSche volk wordt meegedeeld Met name voor ons anfi-revolutionnairen blijft het eenigermate beneden de verwachtin gen. welke wij ten aanzien van mcer dan een punt van principeel regeerbeleid meenden te mogen koesteren. Wat de geestelijike en stoffelijke belangen betreft, acht het blad het moeilijik om in een Troonrede te verklaren, dat het met de regee ringszorg daarvoor anders zou worden. Uit het „Dagblad v. N.-Brabant" (r.-k.): Met name wordt van het Vlootwetontwerp niet gerept Formeel was dat misschien niet noodig, omdat dit onderwerp tot de oudere zaken moet worden gerekend. Maar toch wordt de beteekenis ervan door deze Troon rede bepaald1 zonder twijfel bizonder door de zinsnede, dat de Internationale toestand onzeker blijft em de staatkundige en economi sche ontreddering, die de wereldoorlog heeft achtergelaten, voortschrijdt. Dat is dus een dalende lijn, waartegen maatregelen1 moeten worden genomen, opdat wij op alles kunnen zijn voorbereid Ala „zwart in zwart" schildert „Hot Volk" (s.-d.) de rede: Deze troonrede bevestigt, dat het miniate- rie-Ruys de Be'erenbrouck-Aalberse is overge- gaan i!n een ministerie-Colijia Het stuk kon als hoofdartikel in „de Standaard" gestaan hebben. Het ademt volkomen den pessimisti- schen geest van den kalvinist, die dea niets- ontzienden bezuinigingsopzet van den minis ter van financien zoozeer te stade komt De schildering van den economischen en financi- eelen toestand is zoo zwart mogelijk gekozen, ten einde de aangekondigde reactie to motivbe-, rem Overigens onthoudt "de regeering zich yah elke nadeie aanduiding der maatregelen van bezuiniging die zij vooxnetruens is voor te stellen In dit opzich't is deze troonrede een' der meest onbed'uidende die ooit zijn voorge- lezen. Het blad1 hoopt, dat d'it geen uiting van een verrassingstaktiek zal zijn om de maatregelen op zoo kort mogelijken termijh door do Ka- mers te laten behandelen. Overigens heerscht ook te dezen opzichte weer de vaaghedd die het kenmerk dezer troonrede is. Niet vaag echter is zij in hare algemeene strekking van bewuste en stelselmatige xieactie. Provmciaal Nieuws UIT HEERHUGOWAARD. In een buitengewone vergadering werd in het lokaal. van den heer K. de Boer door de tuinbouwvereeniging „Nieuwleven" haar 25- jarig bestaan herdacht. Door den heer Brugman werd de bijeen- komst geopend waarbij spr. in het kort rele- veerde, wat voor het bestuur als redeni mocht gelden om een, zij het dan ook zeer eenvou- dige, feestvergadering uit te schrijven. Spr. meende in de eerste plaats het Wel- kom te mogen toeroepen aan den heer P. Meereboer, die, evenals hij 25 jaar bestuurs- lid is geweest, waarvan een twintigtal jaren penningmeester. Een bijzonder woord van welkom ook aan het eerelid, den heer Akker- man uit Heiloo, naar hier gekomen om ^de zen avond in ons midden te zijn, gaarae had hij ook een welgemeend welkom willen toe roepen aan bet eerelid, den heer P. Wonder, van wien zeker zonder eenig voorbehoud getuigd mag worden, dat deze in- eerste,de moeilijkste be*taansjaren van onze vereeni- ging, daarvoor veel heeft gedaan. Een hartelijk woord van welkom aan de oprichters, die hoewel geen leden onzer ver- eemiging meer, toch heden onze gastem heb ben willen' zijn. Voorts heette spr. welkom de vertegen- woordigers van het bestuur van den Noor- dermarktbond, zijn medebestuursleden, de leden der vereeniging, waarbij dan een spe- cialen welkomstgroet aan den' heer Van Slooten, wien hij heden niet zoozeer be- schouwde als lid onzer vereeniging, doch als loofd der gemeente en hem deswege als gast wilde begroeten, ten1 slotte ook een woord van welkom aan de pers. Met den wensch, dat een paar gezellige uurtjes zullen worden doorleefd verklaarde lij deze feestvergadering voor geopend. Het bestuursvoorstel om de werkzaamhe den te verrichten onder een glaasje wijn (tenzij men andere consumptie wenschte te gebruiken) ondervond geen tegensitand, doch werd met applaus begroet en gevolgd door een dronk op het gezellig samenzijn door den voorzitter ingesteld1. Onder applaus werd het bestuursvoorstel, om den heer Meereboer het eerelidmaat- schap aan te bieden, aangenoaien. De heer Meereboer diankta voor dezo dq- derscheiding. Het keung bewerlcte programma de als volgend punt: „Eeestrede uit vennstdh uit te spre- ken door len voorrttter", doch vooraf werd meciedeel eg gedaan *Lr toezegging van' het gemeemeoescuur van net gebruik te mogen maken van een verwarmd en verlicht lokaal voor den te houden tuinbouweursus. De voorz. nam even deze gelegenheid waar nu er op te wijzen dat met dezen dag de termijn van aangifte sloot en daarom de leden opwekte alsnog hunne zoons te doen inschrijven, met dit gevolg, dat het aantal cursisten ruim voldoende is om subsidie te kunnen verkrijgen. Nog werd voorlezing ge daan van een' schrijven van „Waarland en Omstreken", behelzende een hartelijke felici- tatie aan de jubileerende vereeniging. De voorz. had het oude notulenboek door- gelezen. Hier en daar had hij uit dit docu ment een jaartal, een datum, een enkel woorc soms opgeteekend en naar aanleiding daar- van mocht het hem toch gelukken een half uurtje de aandacht der aanwezigen gaande te houden, af en toe de vergadering brengend in een stemming van stille herdenking wan- neer door hem enkele woorden van warme hulde werden gebracht aan de nagedachtenis van te vroeg gestorv,en mannen van groote verdiensten in ons vereenigingsleven, een anderen keer weer klonk een guile lach door de zaal, wanneer de vermelding van' feiten het soma yermakelijke naar voren trok. Een hartelijk applaus klop on toen spr. zijn rede eindigde met den wensch, dat „Nieuwleven" moge bloeien en blijvea voortbestaan tat in lengte van dagen. Door den- secretaris, den heer P. Koste- lijk, werd daarna een verslag uitgebracht over het tijdperk van zijn secretariaat. In wel gekozen woorden werd het voornaamste uit dat tijdperk in herinnering gebracht, waaruit ten duidelijkste bleek, dat „Nieuw- leveni" wel door veranderde omstandigheden een vrij wat minder groot ledental telde, doch dat er nog leven in zat, terwijl spr hoopte waaran hij niet twijfelde dat de vereeniging nog veel nut zal stichten en nog zeer velen ten nutte zal mogen zijn. De voorz. bracht, naast het krachtig ap plaus der aanwezigen, den secretaris een hartelijk woord van dank voor zijn verslag. Vervolgens werd door den heer Meeerboer een financieel overzicht gegeven. Over de eerste jaren was door den voorz. reeds het een en ander gereleveerd met betrekking tot het toenmalig financieel beleid, zoo dat spr, zich kon bepalen tot het tijdperk 19031923. De penningmeester aanvaardde zijn functie onder tamelijk ongunstige omstandigheden, een financieele warboel met een tamelijk S'oot nadeelig saldo der laatste rekening. ank zij den toenemenden aanwas van het ledental en opbloei van Nieuwleven's markt werd dit gaandeweg beter en mochten we in het bezit komen van een aardig spaar- bankboekje. In 1912 telde Nieuwleven niet minder dan 725 leden verspreid over een zeer groot deel van N.-Holland. Dp het mo ment, waarop spr. dat verslag uitbracht, telde de vereeniging nog 188 leden, geen ge volg van mindere belangstelling, doch van de stichting der markt aan Wuijversloot en het oprichten van verschillende zusterver- eenigingen, waarmede we in vele opzichten steeds samenwerken tot een doel: bloei van den tuinbouw in deze omgeving. De verga dering beloonde dit overzicht met 'n krachtig applaus. De voorz. met een woord van dank ook voor het goed beleid van dien- penning meester. Daarmede was de agenda zoover afge- werkt, zeide de voorz. dat het gezellig samen zijn genaderd was. (Wot® W«tV6l£dO In de afgeloopen week hadden hier die jubi- leuinfeesten plaats tor eere van EL M de Koningin, welke bijzondier goed1 geslaagd zijn. De feestcommissie had voor eene uitmun- tende rcgelmg'zorggedragen, zoodat alles vlot van stapel liep. Verschillende vermaketi vooi; groot en klcin werden gehouden, evenals op- tochten, waarvan wij in het bijzonder noemen de historiseh-allegorische optocht, welke schitterend was. 's Avonds waren de srraten en diverse winkels zeer aardig gei'llumineerd en heerschte er op straat en in de cafe's eene gezellige druket .Een bijzondere atractie be- zorgd-e ons het Nederfandsch Biograaf-Thea- ter, diirectie Reg-ter en de Jong, uit Edam, welke den geheelen optocht's avonda weder- om in zijn theater yertoonde. De kermis, welke in dezeifde week plaats had, was overigens still, ongeregeldheden had den niet plaats, zoodat de Rij-p op al zijia festi- viteitea met genoegen kan terug zien. UIT GRAFT. De jubileumfeesben alhier zullen Worden gehouden op Maanda-g 1 en Diinsdag 2 Octo ber. Het programma zaj nog nader worden vastgesteld, UIT OUDKARSPEL. D T S I speelde voor den competitiewed- strijd tegen Vrone I en verloor met 0—2. D T S III klopte Vrone III met 4Oi. UIT NOORDSCHARWOUDE. Holland I trad tegen Koedijk I in het Veld ea verloor met 0—2, UIT LIMMEN. Maandag 17 September werd alhier in de zaal van mej. de Wed. J Visser door den Jeugdbond voor Onthouding een feesfavond gegeven. Na opening door de voorzitster, mej. Joh. Vooren, begon het programma met een aardig in elkaar gezet kinderstukje „Lotty's droom". Lief werd dit kleine stake, waartoe ook het decoratief zeer medewerkte, uitgevoerd, Een opofferend werk moet dit geweest zijn voor hen dit dit stukje voor mtvoering mogelijk maakte EEema volgde: „Gebroeders Kalkoen", vroolijk spd in drie bedrijven door Gerard Nielen. Gelachen, gegierd is er van begin tot eind. Den jon-gen kracliten komt een woord van lof toe voor de uitstekende vertohang; liun spel was in een woord „af\ De geheel gevulde zaal betuigde dan ook laar instemming met de woorden van lof, door den heer Boschman gesproken voor den genotvollen avond door dezen Jeugdbond en medewerkers(sters) aan alien bereid. Na ski ting door de voorzitste ward met een gezellig bal beslbten. UIT SCHAGERBRUG. Uitsfag der handicapdraverij alhier op 18 September. Baanfangte 350 M. 'Handuapgeci C. Wavboer. Wieringerwaard, G. Haremaker, Koog a. d. Zaan. Ingeschreven: 1 Amie, G. Vos te Midwoud, 325 M.; 2. Barones, J. M. Schoon te Medenblik, 320 M.; Favoritk, Harbrink Numan te Schoorl, 345 M.; 4 Adam, K. Zijp te Twisk, 315 M.; 5. Catharine Spier, C. J. Helderman te den Haag, 340 M.; 6. Edfel A, Th. Schraider te Watergang, 320 M.; 7. Spriggan, stal Z, te Hoorn, 350 M.8 Harrold, S. de Ridder Az. te N. IJpolder, 320 M.; 9. Petite Amie, J. Bak- ker te Hoogwoud, 325 M.; 10 Catharine R, J. M. Schoon te Medemblik, 330 M.; 11. Con dor, stal Z te Hoorn, 325 M.; 12. Bandage, J. A. Bakker, Wieringerwaard, S30 M.; 13. Finl, G. Baren, Haarlemmermeer, 335 M 14. Koosje W, T. Vos, B-enningbroek, 315 M. Prijs 250 Catharine R.; prijS f 100': Adam; prijs 50: Koosje W.; prijs f 25: Spriggan ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN NED KOLFBGND TE SPAN- B'ROEK. In verband met den Nationallen Kolfwed- strijd, welke dit jaar in de Societeitszaal van de „Vier Eenen" plaats had, werd ook de algemeene vergadering in deze gemeente ge houden. Het was ae 3 be algemeene vergade ring. Vooraf werden de afgevaardigden ver- zocht van hunne zitplaatsen op te staan, om 'n enkel woord te wijden aan de nagedachtenis van het overleden hoofdbestuurslid, den heer C. Bij'post. Onder plechtige stiilte werd den overledene hullde gebracht voor hetgeen hij voor den kolfbond gedaan heeft. Het was een moment, dat niet als een laatste eer beschouwd werd1, doch, zoo verzekerde de Voorzitter die overledene zal steeds in aangename herinne ring in onze gedacbten blijven voortleven. We zullen' zeker alien zijne nagedachtenis blijven eeren. Uit de rekening van den penningmeester blijkt een ontvangst van 352.65, een uit- gaaf van 267.28, afczoo een saldo van 85.37, zoodat er met irabegrip van het vo- rig batig saldo 225.26 in kas is. Bij aoclamatie worden de aftredende hoofd- bestuurders, die heeren G. C. E'isma, T. Lu nenburg en M. D. Kalker Jr. als zoodanig faerikozen. Ter voorzienlng In 3e vacafure was slechfa een aanlbeveling ingekotnen en wel voor den heer Stammes van Nieuwe Nied'orp. Op voorstel van de vergadering wordt de hfeer Stammes bij accilamatie tot lid van het h'oofdbestuur vericozen verklaard. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering wordt Koog aan de Zaan aan- gewezen, tetwijill Ufcrechti plaatsvervanger zal zijn. Hoewel het nog all1 eens gewoonte is omi de plaatsvervangende gemeente voor het vol gend jaar als wedstiijdpilaats aan te wijzen, zal hiermee nu moeten worden afgeweken, omdat in 1925 het 40-jarig bestann van den Bond gevicrd1 zal wiordien en de baan te Utrecht niet -geschik't is om1 een wedstiiijd alls deze te houden. Voor den wedstrijd in dit ju- bileum'jaar worden door den voorzitter ge- noemd Barsingerhont, Nieuwe-Niedorp, Bo- venkarspel, Heer-Hugowaard, Lopik, Goes en Alkmaar, waaruiit door het hoofdbestuur, na de noodiige meaedeelingen uit die plaa/fc- sen, een keuze zal worden gedaan. Sta Vast to Bovenkarspel zou er prijs op stellen- als de wedstrijd diaar kon plaats vin- den. Zaanstreek geeft het Hoofdbestuur in overweging om wedstrijd in klassen> to verdeelen. De voorzitter wijsit er op, dat er reeds wed- s'trijden zijn voor korpskolvers, junioressen' en voor personen, hij acht verdere splitsing niet wenschelijik omdat toch de bestte kolvers de prijzen moeten winnen. Het zal echter in het hoofdbestuur bespro- fcen worden. Mik-Wis te Koog aan de Zaan zag gaarne in de Sportkrontek meer kolfnieuws geplaatst. Tot hfeden ontbreekt dat bijna ge heel. De voorsteller heeft Qaarbij o.m. Bef oog- op de verschillen'de onderllimge wedsitrijdlen welke worden geh'ouden. 'De voorzitter merkt op, dat hei hoofdbe stuur zich bij de diverse secretarissen aan- bevolen houdt voor het toezenden van ver schillende .beriefateo, waarvan ze meenen, dat ze voor plaatsiog in aanmerking komteni Krommeniepleit voor een andere regeling bij de wedsitrijden. Zij zagen gaarne, dat de vroegtijdig komende afdeelingen niet moeten wachten op hen, die veel later komen. De voorzitter acht dit een juiste lopmerfcing die echter bij de oootroleurs thuis behoort. Tot heden werd deze lijn steeds gevollgd en de voorziititer weet niet waarom daarvan- is afgeweken. De voorzitter zal indien mogelijk nog hedien maatregelen laten nemen. Goes vraagt a.h. Hoofdbest. of dat geen kans ziet in't bezit te komen van 'n Bondssa- jetballenmaker. Deze ballen zijn nu niet meer te krijgen. Dat is een levenskwestie, zegt de voorz., en alles dient in bet werk gesteld te worden om zoo'n goeden geest te vinden. Olp Maat te Zuidschanvoude kan- zich niet vereenigen mat het besluit van het hoofdbe stuur om niet meer foe te staan, dat man- ceurs mogen mee kolven. Daarmee ver- dwijn-en twee goedte kolvers uit db baan, of zien we twee uitstekende marceurs niet rnieer terug. Ota de heeren GoudislMom en Berfkhout zoowel voor het een als voor het anlder te be- touden, zag Op Maat gaarne dit beSluiiit in- getrokken. De voorzitter wijst er op, dat het geen -per- soneele .'IrAiestie is, doch het hoofdbestuur meende in het algemeen dezen maatregel te moeten toepassen. Het punt ?al ech'fcer op- nieuw ter sprake gebracht worden. Met dank voor den aangenamifflr toon wordlt daarna- de vergadering gesloten. UIT HOORN. Te Oosferbeek 19 in den ouderdom van 82 areu overeden de heer J. C. van de Blocque- ry, voorhcen lid van den Raad en Wethouder aezer gemeente De heer de Blocquery sproot uit een oud Hoomsch patricisch g^facht. UET ENKHUIZEN. De hier gehouden' jubileumfeesteni hebben sucees gehadl iDe eerste dag werd geopend met klokgeliul en caril'lonbespeling. 'Het pro gramma bevatte vender Wijdingssatoenkomi- sten, sportfeesteni, opvoering openluehtspel en aaniiata. Dsn tweedea dag warden irindmifa^. ten gehouden, gevolgd door een historisdh- alllegorischen opto-chiti Het historische ge- deelfe stelde de verschillende loranjevorsten met gevolg voor? benevens regeerders enz. der stad Enkhuizen. De feesten werden be- sloten met volksspelen, harddraverij' en vuur- weric. Stadsnienws ALKMAARSCHE ONTZETVEREENI- GING. Besprekirtgen over de a.s. 8-Ociober-feesten. Gisteravond kwam de Alkmaarsche Ont- zetvereeniging in een zeer druk bezochte ver gadering in de.Unie bijeen, teneinde te be- raadslagen over de op 8-October a.s. te hou den herdenkingsfeesten. De vootz.j kap. A. H. P. Blaauw opende de vergadering, wijzende op de speciale re- den voor het uitschrijven der bijeenkomst. Het is n.l. hedten 18 September, de benauwdste dag tijdens het beleg in 1573, naar aanlei ding waarvan hedenmorgen ook het carillon beierde. Spr. stond met enkele woorden stil bij de historic van het beleg en het ontzet van Alkmaar. De 18e Sept. was de belangrijkste dag, op welken dag drie aanvallen der Span- jaarden werden afgeslagen. Spr. wilde hulde betuigen aan de mannen, de vrouwen en de kinderen, door het zingen van het lied' van C. Coster „Van Alkmaar de Victoria". Spontaan werd nieraan door alle -aanwezigen gehoor gegeven. Kap. Blaauw, wilde na deze hulde aan de burgers en burgeressen van 1573, de bespre- kingen lnleiden over de vraag, hoe op 8 Oc tober a.s. deze hulde voortgezet moet worden. Spr. uitte hierbij zijn groot genoegen over de talrijke opkomst, er op wijzende, dat de fuij op 8 October niet de hoofdzaak moet zijn, doch dat't feit zelf, waarom we feestvieren, dit wel moet zijn, Er zal op dien dag weder een roodgang gemaakt worden met tamboers en pijpen, ter wijl daarna het gewone bezoek aan den bur- gemeester gebracht zal worden. Vervolgens zal, -gelukkig, zeide spr. in de Groote Kerk een rede door min, de Visser ui-tgesproken word'en. Dan volgt de traditiorreele huldiging bij het beeld;, waarbij ook de koningin zal zijn. Dat zal juist het eenheidssymbool zijn. Want in de feestviering is voor ons de kern: Oranje, thans dus de koningin, Verder staat op het programma, hef rfd- dertournooi, dat ontstaan is als volgt. Er la- gen als gewoonlijk, plannen gereed voor een historischen optocht. Daar echter met de ju- bileumfeesten reeds een bptocht gehouden werd, had spr. gemeend, een zoodanige at- tractie niet weder te moeten organiseeren. Wij hebben toen onze blikken gewend maaT de October-vereeniging te Leiden en we heb ben het plan opgevat voor een riddertournooi, dat gehouden wordt in de 15e eeuw, ten tijde van Philips van Bourgondie. In dien tijd was Alkmaar ontpoorterd, omdat het stond aan de zijde van jacoba van Beieren. Later kwam het aan de zijde vail Philips van Bourgondie, en heeft toen het een belang- rijk handvest gekregen, toen is weer de ont-. poortering opgeheven. Uit de toevallige vindlng van een ge- schrift van dien tijd, bleek daf er een ridder- gevecht is geweest. Men vond de namen van alle edelen, die daarbij betrqkken waren, zoo dat alles zuiver historisch vaststaat. De magistraat vervult de hoofdrol, Dan komt er een groep van Philips van Bougon- die zelf, van de geestelijkheid, van de abdij van Egmond, van den Baljuw en van da Heemraden. Aan deze laatsta groep wijdde spr. eenige woorden, erop wijzende, dat Ph. v. B. veel ge daan heeft voor-de waterkeering, in het ook toen met het water kampende land. Spr. bracht hulde aan het waterschapsbestuur, daf de historische gegevens voor de groep „heem- raden" zoo juist heeft uitgewerkt (Applaus.) Het tournooi zal gehouden worden door 12 ridders, 6 Hollandsche en 6 Bourgondi- sche, die hun strijd voeren in het krijt in hef midden van het Sportpark. Spr. zette vervolgens in details hef verloop van het tournooi uiteen, en niet alleen daar van, doch ook van alles wat daarmede in nauw of in zijdelings verband1 staat. Spr. wees er dan op, dat het tournooi al leen dan kan sliagen, wanneer iedereen zoo goed mogelijk medewerkt, welke medewer- king bij voorbaat al zeer groot is, getuige de groote deelname. Er moesten 280 deel- nemers zijn en men haid er veel meer, zoodaf men moest gaan schrappen. Des avonds zal er ook een grool zangcon- cert in de Gr. Kerk gehouden worden en ver volgens een veelbeloovend vuurwerk. Na een korte pauze richtte kap. Blaauw zich weder tot de aanwezigen tot hef doen van enkele mededeelingen, wijzende op de ge legenheid tot het stellen van vragen. De heer van Lidt de Jeude vroeg of tie voorzitter reeds wist, wie de rol van de tnon- niken van de Abdij van Egmond zouden ver- vullen. De voorz. zel daf men op deze manier den katholieken gelegenheid1 .wilde geven mede te doen aan het historisch spel. Spr. gaf verder over dit punt het woord aan den burgemees- ter. DC heer Wendelaar wees er op, dat hij als burgemeester er steeds op uit is, de eenheid onder de bevolking van Alkmaar te beVor- deren. Spr. betreurd'e het, d'at de katholieken niet met de Octoberfeesten medededen. Reeds de eerste maal, dat de heer Wendelaar het Octo- berfeest medemaakte, speet het hem, dat een deel van de inwoners niet mede feestvierden. Spr. nam zich toen dadelijk voor, pogingen te doen daarin verandering te brengen. Zooals het nu bij het tournooi zal gaan i«

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5