DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 221 Honderd ygf en tirintigste Jaargang;. 1923 Abonnementsprijs Wj voorultbetaUng per 8 mamien Ti.-,fr. pOT post tun. Rmgn. 5 ct. Adyertentlepr, 25 «t p. rogel, grootore letters naar plaatsmlmte. Brieyen franco K.V. Boek- en Handclsdr. tJl. Henns. Coster Zoon, Toordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 8. Redactie No. 83. Buitenlanfi. Uit fie Pers Oft mranwr besteas ait 2 Htedtes DONDltHDAG Directeur! D H. RaCK ti m I.-.C11jjq SFPXEXTOER lioofdredacteurTj N. ADEMA. Zij, die zich met 1 October voor min- stens drie maanden op dit blad abonnce- ren, ontvangen de tot dien datum verschij- nende nummers gratis en franco. DE DIRECTIE. DE STAATSGREEP IN SPANJE. Naar de „Daily News" uit Barcelona ver neemt, heeft Koning Alfonso een decreet ge- teekend, waarbij in geheel Spanje een bur- gerleger wordt ingesteld. Door de ontbtodtog van bet parlement zijn de grondwettelijke waarborgen opgehe- ven, waardoor dus onder meer de militairen iemand zonder speciaal bevel kunnen ar- resteeren en huiszoekingen kunnen verrich- ten. Te Sabadell, een stad van 30.000 zielen, dichtbij Barcelona, is de burgemeester we gens separatistische uitlatingen gevangen genomen en de Catalaansche Club gesloten. Ook te Barcelona zelf verwachten de Sepa ratistische leiders elk oogenblik bun ar- restatie. Hier en daar is de acht-uriige aTbeidsdag afgeschaft en vervangen door dien van tien- uur-werk. Geen wonder, dat, vol-gens berich- ten van de Fransch-Spaansche grens de opwinding in arbeiderskringen groot is. Reeds is de algemeene staking in Bilbao ge- proclameerd en een. Algemecm Comity van Actie gevormd. Er komen wegens de censuur slechts wel- nig berichten door. Toch worden nog enkele bijzonderheden bekend. A1 de bij de beweging betrokken generaals zijn persooolijke vrienden des Konings en behooren tot de aristocratic. De beweging is uiterst-conservatief en heftig anti-liberaal. De publieke opinie werd door de gebeurte- nissen verrast en men kan nog met zeggen, welke houding de natie tegenover de gebeur- tenissen zal aann-emen. Alba, de voormalige Spaansche minister van buiten-landsche Zaken, is te Brussel ge- arriveerd en heeft een belee'fdheidsvisite bij den Spaanschen gezant gemaakt. Naar wij in een Spaanschen brief aan dte Times lezen, heeft Don Santiago Alba aan Primo de Rivera een brief geschreven oni hem zijn voornemen mede te deelen, voortaan in het buitenland te verblijven enhem te voorspellen, dat Spanje binnenkort een twee- de Mexico zal worden. De voorzitter van het directoire antwoordde met het verzoek, dat Alba den regeeringsauto, dien hij voor zijn vlucht gebruikt heeft, zou terugzenden. Marines de Altoucemas, die pas afgezette premier, heeft aan. dten president van het di rectoire het verzoek geriicht het tegein hiern aanhangige p-roces zoo spoediig mtogelijk te doen. aanvangen. De oud-premier verkiaandle voor een fami- fe-hezoek naar Irun te moeten veritrekiken en alda-ar de !bevdlen van het diretitoire te zullen afwachfen. De divide gouverneur heeft die burgemees- ters der steden Sabadall en Tar-rasa ontsla- gen wegens hun houding die ails separatis- tisch beschcnrwd woxdlt. De gouverneur gelastte, dat op de open- bare gebouwen a1teen de Spaansche vlag mag wapperen. In Madrid! kom imen dezer d-a-gen vreemcfe tooneelen medemaken, itoen hPndendten regee- riingsamWenaren, die tot mi toe hun- sailaris in ontvangst namcn- zonder ooit op hiun bureau :te komen, zidi tojgevolge die nadruk- kelijke orders van den president van1 het di rectoire, zich! haasttten hum' werkzaaimheden weder op te vatten. Vroeger hadden- zij., die een gemakkelijik regeeringsbaantje haddlen', de gewoonte agenten te zenden ora bum sala ds te toucheeren. Generaal Primo dte Rivera faoopt nu, door hen te dwingen dagelijks vijtf uur te werken, op straffte van oomiddlelilijk onitstag bij. afwezigheid, do-or een dergelijfcen ffiaatrqgel btelangrij'ke sommen te besparen. DUITSCHLAND EN HET LI JDELI JK VERZET. Uit groo'te industrieele kringen wordt ver- nomen, dat, in weerwil van den ongunstigen indruk, welke Poincare's red'e op het rijkska- binet heeft gemaakt, de voorbesprekingten op intensiever wijze worden voortgezet. Volgens dezelfde bron heeft de rijksregee- ring door den voorzitter van het gaxantie- comdte Hugu-enin, aan Poincare de int-rekking van de door de rijksregeeri-ng uitgevaardigde verordening, waarin het lijdelijk verzet gere- geld wordt, en hervatting der reparatiebeta- lingen op grond van een voorloopige overcen- korns-t op de volgende voorwaarden aangebo- den: Opheffing van dte militaire controle in de industrie-bedrijven; opheffing van de aMui- ting van de grens tusschen het bezette en- het onbezctte geb-ied; herstel van de pers- en ver- gaderingsvrijheid; terugkeer van de ui-tgewe- zenen en invrijheidstelling der gevamgenen. De rijksregeering veridlaarde, dat deze voorwaarden moeten warden beschouwd als de alleruiteiste om den weg naar definitieve onderhandelingen te effenen. DE FIUME-KWESTIE. De aansteling van den Italdaamschen g&- neraal Giardino tot gouverneur van Fiurne heeft de openbare meaning in- Bdgrado pijn- I'ijk verrast. In het kabinet van dien minis ter van- Buiten1andsche Zaken was het ge- rucht reedis bekend voor de publicatie. De feladen verklaren, diat Italia annexionistische bedcelingen koestert. De Italiaansche gezant bradit een bezoek op het ministerie van buitenlandsche zaken en verklaarde namens die Italiaansche regee- ring dat de benoeming van Giardino geen verandering m den rechtstioestand van' Fiume beteekent. Het is een noodzakelijke maatregeH tegen die nitbredding van extreme elementen. De oommentaren vain dte Italiaansche jpers, hetreffende de zending van' generaal Giar dino als miilifcair-gouvenieur van Fiume, leg- gen er den nadrulk op, dat geen' sprake is van een veikapte poging tot annexatie vain de zijde van Italie en1 dat derhalve uit de- zen stap hoegenaamd geen verwikkd'ingen te vreezen zijn. H-ET CONFLICT TUSSCHEN ITALIe GRIEKENLAND. Gister zijn weder eenige van de voorwaar den, door de Gezantenconferentie aan Grie- kenland voorgeschreven wegens den moord op de Italiaansche leden van de grensafba- keningscommissie bij Janina, op behoorlijke wijze vervuld. De Grieksche vloot loste voor Phaleron 21 saluutschoten in1 tegenwoordig- heid van Britsche, Fransche en Italiaansche oorlogsschepen. Op hetzelfde uur had in de kathedraal te Athene een gedenkdienst plaats voor den vermoorden generaal Telli- ni en zijn collega's, welke werd bijgewoond door de leden van het Grieksche kabinet en de leden van het diplomatencorps. DE B'EIERSCHE N1ATIONALISTEN. De oproep tot aaneensluiting, welke Hi#- ler thans voor den zooveelsten keer heeft uiitr gevaarcigd, 'heeft ith'ans dit resultant gehaid, dat zich de drie vereenigingen „Oberland- verein", „Rei'chsfl'agge' en .jTurnatoteaJliung" van de nationaal-sociialistisdhe Duiitlsche Ar- beidterspartiji, ondler een driemianschap heh'ben vereenigd, waarvan ook 'Hittler lid is. De nieuwe vereeniging diraagt dien naam v< Kampfgemeinschaft Bayertf' en schijL blijbbaar een zorgvuildlge keuze to zijn uit de fascistische eliementen, d. w. z. dte meest ac- tieve van dte aatiieve elementen. COMMUNISTISCHE ACTIE IN BEIE- R'EN. Volgens berichten- uit Baden is de beken- de Berlijnsche communist Eichthorn, die kort voor de revolutie politiepresident van Berlijn sedert eenige dagen in Baden om de arbeaders tot communistische actie aan te sporen. Over den toestand te Freiburg wordt be- richt, dat de geheele beweging thans een po litick karakter draagt, omdat de economi- sche eischen der arbeidens reeds in een over- eenkomst met de werkgevers geiregeld zijn Te Freiburg werden bij een demonstratie voor het stadhuis twee personen gewond. Na de afkondiging van den staat van be- leg is in Boven-Baden de toestand weer rus- tig. Te Lorrach iegde het persomeel bij de electriciteitswerken en de waterleiding het- werk neer. Het spoorwegverkeer is zeer belemmerd Van de bladen die te Freiburg uitkomen, kan alleen de „Volkswachter" (soc.-detn.) ver- schijnen. DE ENGELSCHE PREMIER TE PARIJS. De Engelsche premier Balldiwin en zijn Fransche ambigenoot P'oiacaite dejeuneerden gister gezamenlijk in het Britsche gezamt- schapsgcbouw. Daara-a haddten zij een on- djerhoud, dat anderhalf uur dhurde. Het volgende officieele communiqute werd' te Parijs uitgegeven na het dejeuner: 'Hedenmididag had een bijeen-komsi plants tusschen dte premiers van Franfcrijk en GPoot- Brittanniie, waarvan zij1 gebruik rnaakten om over te gaan tot het.uitwisselen van hun gedachteni over den algemeanen politieken toestand. Men kan niet verwachten, dat Poincare en Baldwin- in staat waren, in den loop van een ontmoeting tot een definitileve oplossing te komen:, doth zij; konden tot hun vreugde vastSttellen, dat hun beider mieendin- gen' overeenstemden en dat er in geen enktele kwestie eenig verschil van doel of verschil van beginsel -is, waardoor de samenwerking der twee landen1 in gievaar zou kunn'en wordlen gebracht, waarvan zoozeer de regeliing en- de vrede der wereld afhangen." De toon van d-it communique heeft een goe- den indruk gemaakt in polatieke -kringen lie Londen, waar men hot beschouwf als zondter een-igen twijJel bemoedigend. Pens-telegramh men wijzen uit, dat ih Fransche poltieke kringen dezelfdte voldoehing wordt geuit. Men verwacht er een betere verstamdhouding van tussahen Engteland en Frankrijk. Baldwin brachit in den- namiddlag, verge- zald van den Engelsdhen gezant, een bezoek aan den Franschen president op het kastetel Rambouillet. Nadat hij met den heer en> me- vronw Millerand thee had gedronken, haid de Engelsche premier met Millerand1, in to- genwoordigheia van den Engelschen gezant, een gesprek, dat anderhalf uur duurde. Dit onderhoud was bijzonder hartelijk. HET NIEUWE IERSCHE PARLEMENT. Het nieuwe parlement van den Ierschen Vrijstaat is gistermiddag te Dublin bijeen- gekomen. Op voorstel van president Cosgra- ve en met den steun van- Johnson, den leider der arbeiderspartij, is prof. Michael' Hayes tot voorzitter gekozen. Generaal Mulcahy stelde daarop voor, Cosgrave als president te herkiezen, wat dan ook geschiedda In het nieuwe parlement, dat 153 leden telt, hebben de republikeinen slechts 44 ze- tels, doch men zal hun niet toestaan zitting te nemen alvorens zij den eed van trouw, zooals door het Engelsch-Iersche verdrag wordt geeischt, gezworen zullen- hebben. Een aantal republikeinsche vrouwen, voor- zien van vaandels met opschriften als: laat de gevangenen vrij, heeft getracht het par lementsgebouw binnen te komen. Het is de politie echter gelukt hiervan te doen afzien zonder dat er incidental voorvielen. GRIEKENLAND BIEDT VERONT SGHULDIG-INGEN AAN. De Grieksche minister van- Oorlog heeft gistermiddag officieel aan de Italiaansche, Fransche en Engelsche legaties de veront- schuldigingen der Grieksche regeering aan- geboden voor den moord op dte leden der Ita liaansche missie. De inscheping der lijken van generaal Tel- lini en de andere slachtoffers had gistermid dag plaats. Te Preveza werd door twee com- pagnien infanterie en een tarpedojager de mi litaire eer bewezen. Het .program voor de plechtigheid van hedten bij Phaleron is op* gemaakt. AARDBEVING OP MALTA Telegrammen uit Malta berichten, dat termorg-en om half acht een hevige aardsi plants had, die omtrent 12 seconden duurdie. De gebouwen, voornamelijk te Valetta, schud- den, maar het sch-ijnt, dat er geen groote schade werd aangericht. Het door eene pa- niek bevangen volk snelde de straten op uit hunne huizen en de kerken-, waar juist eene Mis werd- gecelebreerd. Naar berichit wordt, werd de sdiok eveneens waargenomen op Si- alie TRAMBOTSINGEN IN MELBOURNE. Bij een itraimbotsing, welke Zondagavond te Melbourne plaats had, werden1 80 perso nen gewond. Van veenhen hunner is de toe stand ernstig. Ook Zaterdag zijn te Melbour ne twee trams op elkaar geloopen. Hierbij: werden dertif personen: gewond, onder wie de Australische oud-kampioen ve- dergewicht Spango. ROUW-POSTZEGEt S VOOR PRESI DENT HARDING. In die vereenigde Staten wordt een rouw- postzegel voor wijlen president Harding uit gegeven. Driehonderd raillioen twee-cents zegeis zijn hiervan in omloop gebracht. Deze zijn in zwarte kleur uitgevoerd en dragen de beeltenis van den president. In de bovenhoe- ken staat links het jaartal 1865 (het geboor- -tejaar van wijlen president Harding) en reoh-ts 1923. Het eerste blad van dleze post- zegels, hetwelk van de pers towaim, is aa»i me- vrouw Harding ten geschenke gegevgn. Naar de Evening News" meldt is er in de Vereenigde Staten slechts een precedent van dezen aard, nX die uitgave van de president Linooln-6erie. GROOTE BRAND IN HET SCHWARZWALD. In het dorp Wolferding in het Schwarz- wald brak in een zaagmolen een' hevige brand uit, welks vlammen zich al spoedig mede- deelden aan de belen-dende gebouwen in het geheel werden 26 woningen in de asch ge- legd. Door den brand zijn ongeveer 100 per sonen dakloos geworden, terwijl de aange- richte schade wordt geschat op een kwart mill-ioen gou-dmark. DE BRAND TE BERKELEY. Omtrent den brand in de Californische stad Berkeley, welike ongeveer 40.0i00 inwo>- neTs telt, wordt nog gemeldl: Htet onitstiaan van dien brand! is te wijten aan de boschbranden, welke in verschillenide gedleelte van Amerika woeddten, o.a. ook in de onmidldeillijke nabijheid van Berkeley. Door een hevigen Noordenwind werden de vl'anit- men dermaite aangewaldkerd, dat weldha een groot dteel van dte stad in lichtelaaie stond. De plaatselijke brand-weer was niet bij mach- te het hevige vuur meestler to worden, of- schoon talrijike sthdenten en 'andere inwoners ijverig assiStsntie veriieeaiden. 'Uit enkele na- burige steden1 moest in allerijl hulip worden ontbodlen.. Een aantal huizen werd door middled van dynamiet qpgeblazen, ton einde uiithreiding van den- brand tegen te gaan. Desmiettemin werd een bebouwde oppervlafcte van een kwart vierk. miji geheel1 verwoest. Behalve een groot aantal woonhuizen' verbranddten ook eenige handtelsmiagazijnen. Sommige koopfliedlen wisten- een -gedeelte van hun hauir delsgoederen uit de vlammen te redden, ter wijl' ook een vrij groot aanitat inwoners er in slaagde een- gedeelte van hun ihboedtel in vei- liighe'id te hrengen. Van- de hewonerS d-er door het vuur aangetaste stadsdeelen wordlen nog 26 vermist, 25 zijn er gewond 'De opwinding order de bevofking is zeer groot'. Htet tooneel van den brand -levert een jammerlijken 'aamblik op. Ook to andtere plaatsen to Californie hebben dte bosdhr- branden schade aangericht. E'EN TRIAGISCHE HUWE LIJ KSDAG Gisterodhtend heeft te Londen een- hoogsi tragiSche gebeurtenis plaats gegrepen. Maan- dag werd- het huwelijk voltrofcken- tusschen' den 40-jariigen burgemeester van MaldOn to het graafschap Essez en' dte 25-jarige do-dhter van zijn ambtelijken plaatsvervanger. Het echtpaar was voornemens de wittebroodswe- ken op de Kanaal-eilanden' dloor te brengen en kwam gisteren op weg diaariieen to de Britsche hoofdisitad1 aan. ODei jonggehuwdteni namen hun intrek to het Hotel- Cecil. Na aldaar hedeno-chtend gemeenschappe- lijk het on-ibijt te hebben genuttigd, begat het jonge paar zich naar zijn appartemen-ten op dte vierde verdieptog. Hder verwijderde ae jonge vrouw zich gedurende eenige mtouten. Toen zij -terugkeerdie, lag haar man dbod op de binnenplaats. Hijl was tijd-ens haar afwe zigheid uit hot raam geval-len. DE PUZZLE. Het is to Frankrijk gebeurd, dat iemand zich aanmeldde voor inlijvtog to het VTeeu- deltogen-legioen. Men stelde hem de gebrui- kelijke vragen: naam? leeftijd? nationaliteit? Hier aarzelde de recruut en zei toen: Mijn moeder was een Zuid-Amerikaan- sche. Zij trouwde to Italie met een Engelsch man, maar ten -tijde van mijn geboorte be- vondi zij zich .op een Spaansche boot, to de Franscne wateren op de reede van Marseille. Toen ik vijf jaar was, kwaimen mijn- beide ouders om het leven bij een spoorwegonge- luk; ik werd als kind aangenomen door een Duitscher, die mij to die Vereenigde Staten opvoedde. „Dank u," antwoordde de officier, „wi'i zullen u tokhrijven als een Volkenbond. BELANGRIJKE BESLUITEN TE WAGHTEN? De Dui-tsche minister van arbeid, Braun, is v-an' znij verlof naar Berlijn teruggeroepen to verband met de besprekingen over het staken van het lijdelijk verzet. Het rijfcskabinet heeft to deze aangelegenheid een zeer belaogrijke besprektog gehoud'en, als basis waarvan de conferenties dienden, die men met de 'leiders der axbeider&bewegtog to het bezette gebiec heeft gehad. Bijzonderfiedcu omtrent deze ka- binetszitting zijn niet gepublioeerd. EEN LEVENSMIDDELENDICTATOR VOOR BEIEREN. Uit Munchcti wordt gemeld-, dat de Beier- sche regeering van plan is can een1 levensmid delendictator te benoemen, die bevoegd zai zijn alle maatregelen te nemen, nood-ig can de leveosmiddelenvoorzieaing in Beierea siaande te houden. BUITENLANDSGH GELD TE BERLIJN IN BESLAG GENOMEN. Een ,X>evisen"-razzia" die to alle cafe's te Berlijn is gehouden, heeft goede resultaten opgeleverd. In besliag zijn genomen: 3120 dollars, 26 ponden, 373 giuiden, 1402 Tsjech- Slow. kronen, 475 Zwitsersche francs Vooris Oostenrijksche kronen, Poolsche en Sovjet-roebels. CHINEESCHE ZEEROOVERIJ. Chineesche troepen hebben te Foochow aan d'e Boven-Yang-tse onlangs het Japansche stoomschip „Yi Yangmarie" aangevallen. De kapitein en een andere Japanner werden ge- dood. Nu blijfct, dat deze troep-en een Ja- pansch- hoofdingenieur en nog anderen vast- houden, waarvoor zij een- milhoen dollar los- geld vragenzij dreigen deze gevangenen te zullen dooden, wanneer de NoordeSjke troe pen optrekken, De Zuidelijek troepen vielen Tsjanshe aan en vuurden1 17 September op een Japansch stoomschip en een Engelsch schip. Deze laatste boot werd door een Ikan'onneerboot be- geleid, die terugvuurdeL DE BOSCHBRANDEN IN CALIFO'R- Nle. De Liberliie" publiceert een berieht uit San Francisco volgens hetwelk uitgestrekte gebie- den in brand staan. Duizenden personen moesten midden to den nacht vluchten. Hon- derden huizen zijn verwoest. Men vreest, dat een zestal dorpen volkomen vernietigd is. De steden Bayspring en J-ohannisburg zijn geheel platgebrand. KORTE BERICHTEN. - Door de Franschen zijn eenige dagen geleden te Bonn 13 milliard M. in beslag genomen, die bestemd waren voor geregelde rentebetaling. Het verzoek van1 het gemeente- oestuur om dit bedrag vrij te geven, werd1 thans geweigerd. Omdat de meelprijs thans meer dan 1 milliard is, hebben de Berlijnsche bakkers besloten om den prijs voor brood op 12 -mil- lioen te bepalen. In het gedeelte van Marokko, hetwelk tot het Fransche protectoraat behoort is het metrieke stelsel togevoerd. Het Russische hooggerechtshof heeft den Franschman de Tournefort, als verdacht van spionnage te Batoem, ter dood veroor- deeld. Uit de kerk van de Heilige Maagd na- bij Gethsemane zijn juweelen, zilveren lam- pen en heiligenbeelden gestolen. De cafehouders in Keulen hebben be- sloten om met 1 October te sluiten, daar door de verhoogde belasttog hun bedrijf niet meer loonend is. D-E MILJOENENNOTA. De Standaard (a.-r.) is van oordeel, dat de ernst van den toestand onbeschroomd on der de oogen wordt gezien. Er is niet getracht bestaande tekorten Weg te redeneeren; evenmto zijn de cijfers te donker gekleurd. Een stijgtog van het tekort van 1923 op 1924 met ruim 60 millioen, zou zelfs de vraag kunneni doen rijzen- of een geraamdte stijging van 116 op 140 millioen tekort voor het jaar 1925, dus slechts 25 millioen meer, niet wat te rooskleurig is; of men dus wel voorzkbtig genoeg is geweest met het dek- ktogsplan op 140 millioen te baseeren, Te voorzien is toch dat de middelen voor 1925 allicht 15 a 20 millioen lager zullen zijn dan over 1924 en dan is er niet heel veel voor stijgtog van uitgaven over. Zal de reke- ntog kloppen, dan zal wel heel streng ge- waakt moeten worden tegen het kltounen der uitgaven. Dat de Regeering ten slotte ongeveer 1/3 van het te dekken bedrag op de salarissen der ambtenaren denkt te vinden, komt ons niet onredelijk voor, hoe hard het velen moge toeschijnen. De tokomens to het vrije bedrijf loopen als sinds 2 jaren hard- achteruit. Dat de ambtelijke groep het eenige volksdeel zou zijn, die dit niet zou ervaren, aan wie dit zou moeten voorbijgaan, kan- ons niet op re- delijke wijze duidelijk worden gemaakt. Etodelijk wenschen wij er onze voldoentog. over uit te spreken, dat de Regeering, naar verl-ui'd-t, de 30 millioen nieuwe belastingen nagenoeg geheel uit de heffing op het ge bruik van genotmiddelen denkt te vinden. De Tij-d (r.k.) Wat men van dit program ook m&ge den- ken, niemand zal durven beweren, dat deze nota betreffende den werkelijken toestand van's lands ftoancien aan duidelijkheid iets te wenschen overlaat. Te gepaster tijdl zullen wij alsnog to de gelegenheid zijn over ver- schillende onderdeelen van 's Minister Co- lijn's groot reorganisatieplan onzer staats- ftoancien ons oordeel te zeggen. Voor heden kunnen wij: volstaan met een woord van waardeertog voor deze nota-, wat getuigf van een helder tozicht ten van ernstigen moed. Met de ,J)ezuiniging in perspectief" zal het Goddank welhaast gedaan zijn. De tij-d, dat men door lapmiddelen den schoonen schijn trachtte te redden, is nu ge- lukkig voorbij. De tekorten- op de staatsbe- drijven worden niet 1 anger weggedecreteerd, maar eenvoudig op den gewonen dienst ge bracht, waar ze thuis hooren, om zoo spoedig mogelijk te worden weggewerkt door wer- kelijke vermtodering der uitgaven; en te be- ginnen met 1925 zullen, behoudens to het geval het betreft de liquidatie van vroeger genomen maatregelen, geen- posten- meer ten laste van den crisisdienst worden gebracht. Aan het afschuifsysteem komt dus" ook een einde en- dit verheugt ons des te meer, om dat het zuiver stellen van de cijfers de eer ste eisch is om tot een gezonde reorganisa- tie van onze staatsfinanden te komen. In de oogen van Het Volk (s.d.) wierp dte peering „het masker af": Wat de regeering thans aan bezufaigfagen voorsMt to die toelichttog tot de staatsbe- groottog overtreft alles, wat ook de zwart- alligste pessimist voor mogelijk zou heb- en gehouden. Op de verlaging van de salarissen doelen- de ,schrijft het blad: Ten koste dUs van het levensgeluk van al le personen to openbaren en half-openbaren dienst. Door dus de ambtenaren to een uit- zondertogspositie te plaatsen en hen, to af- wijktog van alle andere staatsburgers, een root deel van het tekort te doen dekken. let is niets andters dan naakte willekeur te genover personen, die de regeering, meer dan de overige staatsburgers, door hun loon- verhouding to handen heeft. Daarnaast moet de sociale verzekertog er- aan gelooven. De bij-dragen van 21 milli oen aan het Invaliditeitsfonds en van 12 millioen aan het Ouderdomsfonds, worden eenvoudig geschrapt. Of hierdoor de gehee- e sociale verzekertog gedesorganiseerd wordt, schijnt geen onderwerp van overwe- ging te maken. Daarnaast wordt de xnvoertog van't ze- vende leerjaar, met bijbehoorende uitbrei- ding der leerplicht met een jaar, uiigesteld tot. 1930. Weg dus een verbetering van het volksonderwijs, die met zooveel hoop op verhooging van het ontwikkelingspeil der :>evolktog begroet was. Zoo handelt de re geering eener richttog, die eenmaal met de euze: „Het geestelijke voorop!" de massa >edroog. Ln dezelfde lijn ligt het uitstel van I let wetsontwerp tot wijzigtog van het mid- delbaar onderwijs. Het wetsontwerp op de gezondheidszorg hlijft eveneens voorloopig liggen, met het oog op de kosten. Wat, zorg voor de ge- zondheid des volk? De gezondheid van den gulden is het eenige waarvan de regeering* Colijn vervuld is. Maar het ergste van al is misschien nog, dat de geheele steunregeltog voor werkloo- zen geschrapt wordt. Er mag, zegt de re geering, nu deze zorg niet van tijdelijken aard blijkt, „niet langer afgeweken worden van den weg, dien- de Armenwet wijst ter voorzientog to de nooden van hen die geen middelen van bestaan hebben'' en dus moet leel de werkloozensteun verwezen worden naar de gemeentelijke armen-zorg. Met een slag worden aldus de reeds door de schrap- >ing der nood-uitkeertog gedupeerde ge- neenten en de vele tienduizenden „uitge- i rokken" werkloozen getroffen, die nu aan de verarmd-e gemeenten worden overgelaten en tot bedeelden gemaakt. Elk sociaal begrip omtrent het wezen1 der werkloosheid wordt aldus met voeten getreden. Met een ruk springen wij jaren en jaren terug. Deze maatregel is zoo hondsch, dat wij hem zelfs van Colijn nauwelijks zouden hebben ver wacht. En Fockema en Simon Maas zullen triomfeerend lachen! Door dit ruwe hakken met het slagersmes ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1