DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ondergoederen H. BULTHDIS- No. 222 Honderd yfjf en tffintigste Jaargang. 1923 Albonnemeiitsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco S.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Buitenland. Langsstraat 88, Hoogstraat 18. WOUEN en HALE WOLLEN Alle soorten Wol en Sajet. Bit mummer bestaat ait 2 blades DirecteurQ. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Zij, die zich met 1 October voor min- stens drie maanden op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschij- nende nummers gratis en franco. DE DIRECTfE. BELGIe's HOUDING I£I DE RUHR-KWESTIE. Zekere Duitsche bladen aldus de Tel.-cor- respondeat te Brussel hebben berichten gepubliceerd' voigens welke de Belgische re geering te Parijs tusschenbeide zou zijn ge- komen ten einde de Fransche regeering aan te sporen geen onaanemelijke voorwaarden voor het ontruimen van het Ruhrgebied te stellen. De Belgische regeering spreekt deze geruch- ten tegen en houdt vast aan baren eiscb, dat, voor men met Duitsehland eenige overeen- komst zou treffen, eerst het lijdelijk verzet, aismede de verordeningen die dit hebben be- volen, zouden moeten worden opgeheven. Voigens eveneens ut Berlijn afkoinstige me- dedeelmgen zou de Belgische regeering in het bezit zijn van een nieuw memorandum, waar- in door Stresemann het Duitsche standpunt ten aanzien van de schadeloosstelling zou zijn uitecngezet. In dit verband doet men opmer- ken, dat de door den Duitscben rijkskanseher gehouden besprekingen met den Belgischen gezant te Berlijn nooit het karakter van offi- cieeile onderhandelingen hebben gebad. De Belgische gezant heeft voortdurend tegenover Stresemann het besluit van de Belgische re geering bevestigd, niet eerder te zulien foe- stemmen in onderhandelingen met Duitseh land dan na beeindigmg van hlet lijdelijk ver zet DE FRANSCHEN IN MANNHEIM. De Franschen hebben gistermorgen het Mannheimer Schlosz bezet, waarin momenteel de bureaux gevestigd1 zijn. van het financieele bestuur der gemeente, de rechtbank en andere instellingen. Een bevel werd uitgevaardigd1, dat de „Schupo" van de stad de kazerne niet mocht verlaten. Men vermoedt, dat de Franschen de ge- meentekas in beslag willen nemen. Naar van officieele zijde wordt medegedeeld, bevinden zich op het oogenblik slechts zeer weinig gelden in het slot. De bladen verklaren dat die bezetting een nieuwe daad van geweld is tegen een gebied wat onder Duitsche souvereiniteit staat. Dit beteekent een zware stoornis van het gehee- le bestuur van Manheim. De „Voss. Ztg." schrijft, dat de reden do zer bezetting nog niet bekend is. Er zal er wel een worden uitgedacht, maar eenige plausible verklaring voor deze nieuwe daad der Franschen is er niet te vinden. Ondanks de berichten over op handen zijnde onderhandelingen tusschen Duitseh land en Frankrijk, gaat laatstgenoemd1 land dus toch den druk op het Ruhrgebied ver- sterken, iets wat zeker te betreuren valt. DUITSCHLAND VOORWAARDELIJK BEREID TOT ONDERHANDELEN. Aangaande de mededeeling, dat de Fran sche regeering bereid is met Duitsehland te onderhandelen, wanneer het lijdelijk verzet ophoudt, wordt van welonderrichte zijde te Berlijn betoogd, dat het den geallieerden be kend is, dat ook Duitsehland streeft naar definitieve schadeloosstellingsonderhandelin- gen en tot dit doel alles wil doen, om het economisch bedrijf van het Ruhrgebied we- der te herstellen. Maar de bevrijding van het Ruhrgebied en de hervatting der normale economische functies zijn ook slechts voor den duur van een provisorium moeielijk denk- baar, wanneer niet aan de veroordeelden am- nestie verleend wordt, en de uitgewezenen kunnen terugkeeren en zoolang het bestuur niet weder in de handen van Duitsche be- ambten is gelegd. Evenzoo hangt de herle- ving der bezette gebieden er van af, dat vrije arbeid wordt gewaarborgd en het vrije ver- keer tusschen het bezette en het onbezette ge bied wordt verzekerd. Wordt zulk een toe- stand zoo spoedig mogelijk in het leven ge- roepen, dan is ait de voorwaarde, dat de schadeloosstellingskwestie zelf door effectie- ve betalingen wordt opgelost op eene wijze, die de ontruiming van het Ruhrgebied in zich sluit, en dat de toestand in het Rijnland we der wordt hersteld overeenkomstig het ver- drag. OPSTAND IN BURGARIJE De „Matin" publiceert ohder voorbehoud telegrammen uit Belgrade, voigens welke uit Tzaribrod aan de avondbladen wordt gerncld, dat in verschillende districten in Noord-Bul- garije de boeren, geholpen door de commu- uisten, in opstand zijn gekomen. O. a. zoud'en onlusten zijn uitgebroken na>- bij Trinovo en Sliven, welke geheel het karak ter van een revolutie dragen. Er zouden troe- pen naar deze plaatsen zijn gezondea. In verscheidene steden zou reeds de staat van beleg zijn afgekondigd. Volgeas andere tele grammen, afkomstig uit het Bulgaarsehe grondgebied, zouden de opstandelingen de stad Sliven hebben bestormd en genomen In Sofia zou de staat van beleg zijn afgekon digd. BALDWIN EN POINCARA Router verneemt, dat in officieele kringen te London niets bekend is over de ontmioeting tusschen Baldwin en Poineare. Men neemt daar algcmeen aan, dat de algemeene be- woordingen van het communique over de ont- moeting de zeer uiteenlooperude gevoigtrek- king in verschillende kringen niet reihtvaar- digen. Het is alleen gerechtvaardigd1 te ver klaren, dat de twee staatslieden elkaar heb ben ontmoet, dat zij; het over de algemeene beginselen eens waren en dat zij: misschim de besprekingen zulien vortzetteni De „Daily News" zegt, dat het communi que over het onderhoud tusschen Poimcare en Baldwin beslist gunshger is dan men had verwacht. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" waarscbuwt tegen de opvatting, dat verschil van meening omtrent het doel en beginselen zoo zijn uitgeschakeld- DE STAATSGREEP IN SPANJE. Generaal Primero de Rivera heeft aan persvertegenwoordigers verkiaard, dat hij ten gevolge van gerucbten, als zou op den presi dent van het directoire een aanslag zijn ge- pleegd en als zouden er maatregelen tegen de spoorwegmaatschappijen genomen worden, een onmiddellijk onderzoek heeft bevolen om de bron van deze gerucbten te ontdekken. De- geneu die deze geruchten hebben verspreidi, zulien door den krijgsxaad kort en bondig woren veroordeeld, terwijil het vonnis binnen 24 uur zal worden voltrokken. De president van het Hooggereditshof te Madrid is ontslagen. De koning teekende een decreet, strekkende tot oprichting van civile gardes in alle Spaansche provincies en in de bezittingen in Afrika. De nieuwe regeering heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij alle ha-zardspelen in het Spaansche rij'k, in alle casino's, badplaat- sen en zelfs in de aristocratische club te Mar drid worden verboden. Naar aanleidktg van het uitroepen der militaire dlictatuur in Spanje, heeft de socia- listische partij in samenwerking met het bij het I. V. B. aangesloten vakverband een ma nifest gepubliceerd, waarin deze staatsgreep scherp wordt veroordeeld. Het manifest zet uiteen, dat het eigenlijke doel is, door voontzetting van den strijd in M axokko een motief <te vinden voor het in dienst houden van 25.000 Spaansche officie- ren op een leger van 300.000 man, hetgeen neerkomt op 1 officier per 25 man. Het manifest richt zich tot dte leden der beide organisaties, de met de arbeiders sym- pathiseerende elementen en tot de openbare meening. Geprotesteerd1 wordt tegen deg ewelddaad, terwijl eveneens critiek wordt uitgeoefend op de afgezette regeering, die door haar talmen tot den tegenwoordigen toestand heeft mede- gewerkt. „Het volk staat thans tegenover een militaire bende, welke poogt een militaire ex- peditie voor te zetten, die gedurende 14 jaar slechts geweldige sommen gelds en stroomen bloeds gekost heeft De generalen willen het volk juist d'at op- dringen, waartegen het zich met alle kracht verzet." Markies dTstella heeft na een vergadering van het directoire meegedeeld, dat besloten was, de uitgebreide Somaten of Katalaansche burgerwacht op te roepen deze zal met ge- weren en pistolen worden bewapend. Hier- door komt ongeveer 40.000 man locale politie ter beschikking der regeering. Gevallen van separatistische propaganda komen voor den krijgsraad. Het vertoonen van andere dan Spaansche vlaggen wordt ge straft met zes maanden gevangenisstraf en boeten van 20 tot 200 pond. Ook op rnonde- linge of schriftelijke beleediging, gewapend oproer of verzet, zijn buitengewoon zware straffen gesteld. Het regionale leven en de adr ministratieve ontwikkeLing der gewesten zal door het directoire worden bevorderd, maar alle separatisme zal worden onderdrukt BURGARIJIE DOET EEN BEROEP OP DEN VOLKENBOND. De Bulgaareche regeering heeft in ver band met de concentratie van ZuidLSlavische troepen bij de Bulgaarsehe grans een nota gericht aan het secretariaat van den Volken- bond. Deze nota zet uiteen, dat de onjuiste berichten die verspreid worden den toestand voor Bulgarije zoo onrustbarend maken, dat de regeering te Sofia de Zuid-Slavische re geering verzocht heeft een commissie van on derzoek naar Bulgarije te zenden om zich te overtuigen dat er geen komitadji's in het grensgebied aanwezig zijn, doch dat men te Belgrade geweigerd heeft gevolg te geven aan' deze uitnoodiging. Bulgarije verzocht daarom den Volkenbond maatregelen te wil len treffen om vast te stellen, wat er waars is in de Zuid-Slavische beschuldigingen. In- dien de Bond een vertegenwoor'diger naar Bulgarije zenden wil, zal de regeering alles doen wat in haar vernxogen is om hem net on derzoek makkelijk te maken. De spanning tusschen Zuid-Slavie en Bul garije is ondertusschen heel wat verminderd, daar de Zuid-Slavische gezant te Sofia aan de Bulgaarsehe regeering heeft medegedeeld, dat Belgrado er in toestemt, het werk der conferentie van Nisj weer op te vatten. Op deze samenkomst werd door de regeering van Stamboelinski samen met de Zuid-Slavische regeering een plan opgemaakt voor het hand- haven van de orde aan de grens. Begin Oc tober zulien nu de Zuid-Slavische en Bul gaarsehe gedelegeerden weer bijeenkomen om deze regeling verder uit te werken. De Zuid-Slavische troepen blijven voorloo- pig de wacht houden bij de grens. Er is een sterke legermacht bijeen, vooral tusschen Tsaribrod en Strumitza, tegenover de Bul gaarsehe stad Kastendil, waar dan ook een paniekstemming heerscht. Voigens de Zuid- Slavische berichten zouden de komitadji's voornemens zijn geweest de grens te over- schrijden tusscheni 15 en 25 Sept. en het is mogelijk dat Zuid-Slavie zijn troepen bij de grens houdit, tot deze laatste datum voorbij is. DE HULP VAN RUSLAND AAN JAPAN. Een Japansche nota brengt de Russische re geering dank voor haar dedneming en haar voorstel de noodige hulpmiddelen, werklieden en mateiiaal te zenden. Materialen zulien worden aanvaard. waarvoor de Japansche re geering zeer erkentelijk is, doch ziji meent, dat het niet noodig is werklieden te zenden DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Generaal Aizpuru, de nieuwe opperbevel- hebber in Marokko, vertrekt heden naar Tetu- an, de hoofdstad van de Spaansche zone. Hij zal een offensief op de Westelijke flank oxga- niseeren. Dit offensief wordt dringend noo dig geacht met het oog op het feit, dat binnen veertien dagen de Tanger-conferentie te Lon- den zal plaats hebben en Spanje bewijlzen moet in staat te zijh de Noordehjke zone te besturen. Marokko is de laatste belangrijke overzee- sche bezitting van Spanje en het land wil me- dezeggenschap hebben in het bestuur van Tanger. WERKLOOZEN-RELLETJES TE GROSSGERAU. Te Grossgerau (Hessen) heeft een aantal werkloozen, die sedert eenigen tijd geen gel- delijke ondersteuning meer hebben ontvangen, het districtsbureau bezet, in de meening, dat dit bureau wel in het bezit der gelden was, dotch dit niet wilde uitbetalen. Verdier ver- zochten zij de finna Opel in Riisselsheim noodgeld te drukken, en toea daaraan geen gehoor werd gegeven, dreigden zij de Opel- fabriek te zulien binnendringen en daar de ar beiders tot het drukken van het gewensdhte noodgeld te zulien dwingen. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN RUSLAND EN ROEMENIe. Op 24 September zulien te Tiraspol de onderhandelingen worden hervat tusschen de Unie van Sovjet Republieken en Roemenie betreffende het maken van een regeling voor de onwettige overtredingen op de Dnjestr. RUSLAND EN JAPAN. Het niet toelaten van Russische schepen in Japansche havens heeft in arbeiderskringen te Moskou groote verwondering verwekt De „Rabotchaia Gazeta" meldt, dat de Russische arbeiders desondanks zulien trach- |ten den steun aan de Japansche bevolking voort te zetten. De „Pravda" constateert, dat de Japansche regeering de voorkeur geeft aan het toelaten van Amerikaansche torpedo- jagers boven Russisch graan. HET HANDELSVERDRAG MET TSJECHO-SLOWAKIJE. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg heeft een adres gericht tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Daarin zegt de Kamer o. m. met belangstel- ling kennis te hebben genomen van het han- delsverdrag voor Frankrijk met Tsjecho- Slowakije gesloten op 17 Aug. j.l. In dit verdrag is o. a. bepaald, dat Frankrijk voor den invoer van verscheidene artikelen zeer belangrijke reducties op het algemeen tarief krijgt, o. a. voor wollen ma- nufacturen, van 30 respectievelijk 60 pet. Adressanten zouden gaarae vernemen of ook bij den invoer van Nederlandsche pro- ducten dezelfde reducties worden toegestaan. Bij het adres zijn nog gevoegd afschriften van een tweetal adressen door de K. v. K. gericht tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal betreffende het Handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije. In bedoelde adressen verzoekt de K. v. K. o. a. aan de Tweede Kamer haar goedkeu- ring te onthouden aan bedoeld handelsver drag, om daardoor te voorkomen, dat de weg tot het nemen van handelspolitieke maatre gelen ook tegenover genoemd land zal zijn afgesneden, als de toestand van onze in- dustrie en van onzen land- en tuinbouw daar- toe te eeniger tijd mocht nopen. DE RAMP IN JAPAN. Het Japansche kabinet heeft besloten als dringenden maatregel onmiddellijk een half miilioen dollar beschikbaar te stellen voor het aankoopen van noodzakelijke benoodigdheden in de verwoeste gebieden. DE ONTRUIMING VAN KORFOE De voorbereidingen voor de ontruiming van het eiland door de Italiaansche troepen gaan even snel in haar werk als 14 dagen ge- ieden de bezetting geschiedde. Zij wordt rus- tig en zonder opzien te baren uiigevoerd. Zondag werd reeds een groote boeveeliheid ammunitie in Italiaansche schepen geladen. De Grieksche pohtie verzocht den bevel- voerenden Italiaanschen commandant, haar toe tc staan voor de handhaving der orde zorg te dragen. Het antwoord luidde, dat de generaal binnen enkele dagen dit verzoek hoopte te kunnen inwillligen. Een ItaliaansCh vloot-eskader, bestaande uit een slagschip, een kruiser, twaalf torpiedo- booten en vier hulpkruisers, liggen nog in de haven, terwijl nog 4000 man Italiaansche troepen op het edland aanwezig zijn. Voorbereidingen worden getroffen voor de ontruiming van het eiland Korfoe door Ita lic. De daarvoor noodige operati.es worden rustig uitgevoerd. Reeds Zondag is een aan- vang gemaakt met de inlading van de groo te hoeveelheden op het eiland gebrachte mu- nitie en andere goederen. Het laat zich aanzien, dal de ontruiming vlot van stapel zal loopen. ZITTING VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Toen het conflict tusschen ItaliS en Grie- kenland was ontstaan tengevolge van den moord te Janina en de daarop gevolgde be zetting van Korfoe, heeft de kwestie, of de Volkenbond bevoegd was in dit geval op te •ireden, een punt van veel bespreking gevormd umder de leden van de vergadering van den bond en elders. Italie betwistte de bevoegd- heid van den bond, die evenwel door weinig of geen andere leden van den bond werd be- rivijfeld. In vele kringen is beweerd, dat aan het Haagsche Internationale Gerechtshof met succes verzocht had kunnen worden, eene definitieve beslissing te nemen over de kwesties, die het Grieksch-Italiaansch geschil deed rijzen, zooals: lo. de bevoegdheid van den Raad van den bond; 2. de graad van •verantwoordelijkheid van staten voor misda- den, op hun grondgebied begaan; 3. de be zetting van grondgebied als wettig middel om eischen af te dwingen, door den eenen >staat aan den anderen gesteld en inzonder- heid, wanneer die staten beide leden van den bond zijn. Toen de Raad van den bond gister bijeen- "kwam, deed de voorzitter, burggraaf Ishi, de ■volgende mededeeling: „Eenige kwesties be- itreffende de uitlegging van verschillende ar tikelen van het verdrag, die de bevoegdheden van den Raad behandelen, en andere kwes ties van internationaal recht hebben bijzon- tier de aandacht getrokken van eenige van mijne collega's. Ik acht het noodzakelijk, dat vdeze kwesties worden geregeld, ten einde in -de toekomst alle verschil van meening aan- gaande deze zaken te voorkomen en om het werk van den Volkenbond te vergemakkelij- Ten. Om deze reden acht ik het mijn plicht, den Raad voor te stellen, met' behulp van rechtsgeleerden een weloverwogen en degelijk ^onderzoek van deze delicate problemen op "zich. te nemen en om zonder uitstel te beraad- slagen over de methoden, welke het best ge- schikt zijn, om dit doel te bereiken." De perscorrespondenten te Geneve berich ten, dat Lord Robert Cecil bij het verlaten -van den Raad zeide, dat hij volkomen vol- daan was over de genomen beslissing, daar hij er zeker van was, dat de definitieve uit legging van de artikelen van het verdrag thans zou worden gevonden. EEN VORSTELIJKE VERLOVING. De „Tribuna" meldt, dat op 4 November de verloving bekend zal worden gemaakt van den Italiaanschen Prins Piedmont en Prin- ses Marie Jose, de eenige dochter van' den Koning en de Koningin van Belgie. DE MOORD OP DE TSAREN-FAMILIE De „Lokal Anzeiger" meldt, dat de Rus Ja- kowleff, de moordenaar van de Russische kei- zerlijke familie, zich te Berlijn ophoudt. JUWEELENDIEFSTAL. Juweelen ter waarde van 14.000 Pond Ster ling zijn mevrouw May Fielding ontsto>n. Toen zij Woensdagavond ut Nice te Lon- den aankwam, miste zij: haar juweelen, met inbegrip van een damanten halssnoer ter waarde van 6500 Pond. Dit snoer werd twee maanden geleden ook gestolen, doch den vol- genden dag teruggevonden in een kuil in het Bois de Bouioigne. Twee groote diamenten waren er toen ech- ter uitgenomen. IN HET RUHRGEBIED. Generaal Degoutte heeft een nieuwe ver ordening uitgevaardigd, waarin wordt be paald dat de agenten van de intergeallieer- de controle-commissie voor de mijnen het recht hebben, niet alleen de mijnen, doch ook de annexe etablissementen (electriciteitswerk- plaatsen, havens, stations enz.) te onderzoe- ken, ten einde aldaar de voorraden aan ma- teriaal, grondstoffen, afgewerkte producten enz. op te maken. Bovendien zouden de agen ten het recht hebben1 de boeken na te zien, ten einde de verschillende productiecijfers van de mijnen gedurende de laatste jaren na te gaan. Verder zijn de directeuren der mijnen ver- plicht, alle maatregelen te nemen, welke noodig zulien zijn, ten1 einde bij een onder zoek door de agenten' der intergeallieerde controlecommissie, een vijandig optreden van de zijde der arbeiders te voorkomen. De straffen, welke op nalatigheid of sa botage dezer bepalingen worden gesteld, va- rieeren van een geldboete van ten hoogste 500.000 goumark tot 5 jaar gevangenis straf. Voigens een door generaal Desvignes aan den Tegeeringspresiuent te Dusseldorp ge- zonden schrijven, moet't op 14 September j.l. uitgevaardigde verbod betreffende het in- schrijVen op de goudleening als niet-uitge- vaardigd beschouwd worden. DE NED. JOURNALISTEN IN BELGIe. Het programma voor de ontvangst van dte Hollandsche journalisten is nu ongeveer vastgesteld. Zij zulien het ontbijt gebruiken in den trein en te Esschen door den heer Mechant, vertegenwoordiger van de regee ring, verwelkomd worden. Te Antwerpen arriveeren de heeren met den Parijschen trein om halftwaalf. Van 't station zulien ze direct worden geleid, hetzij van JANSER en TILAKUS. Model- en prjjsboekjes gratis. VOORDEELIQE PRIJZEN. naar het Tenninushotel, hetzij naar het res taurant van den Dierentuin, waar ze zulien worden verwelkomd door den1 voorzitter der Antwerpsche afdeeling van den Belgischen Drukpersbond en door den vice-president van dezen bond. Dan wordt een rijtoer gemaakt om de haven, waarna de kathedraal en het Plantijn Museum wordt bezocht. Intusschen zulien de Hollandsche leiders van de delegatie ten stadhuize door den burgemeester verwel komd worden. 's AvondS wordt een banket gegeven in't stadhuis, waar ook de Nederlandsche gezant en de coisul der Nederlanden te Antwerpen zulien aanzitten. Van Antwerpen vertrekken de journalisten rechtstreeks naar Brugge en1 vandaar naar de verwoeste gewesten. Te Oostende zal hun een afscheidsbanket worden aangeboden. EEN SPAARBANK GEPLUNDERD. Zes gemaskerde mannen deden een inval in de spaarbank te Tar rasa en maakten zich van 3000 pesetas meester. Zij vluchten in de richting van Sabadell, achtervolgd door bur gers. Er werd van weerskanten geschoten. Een burger werd gedood en een gewond. Ook werd een bandiet gewond. Kort daarop werd de auto der bandieten tegen een boom geworpen. De drie inzittenden werden gear- resteerd. TREINROOVERIJ IN FRANKRIJK. Een Fransch diplomaat, die uit Boedapest met vacantie naar zijn vaderland reisde, had juist het traject van Vintimille naar Mar seille afgelegd, toen hij bij het uitstappen be- merkte, dat lijn reistasch, die juweelen en effecten bevatte ter waarde van honderddui- zend francs, was verdwenen. De diefstal schijnt te zijn begaan, toen de trein door een tunnel' stoomde. Een koopman uit Marseille is in den sneltrein tusschen die stad en Toulouse van zijn portefeuille beroofd; en een Italiaansche werd haar reiszak, die geld en kostbaarhe- den inhield, ontstolen. DE STAKING IN HET DAGBLAD- BEDRIJF TE NEW-YORK. De plaatselijke bladen verschijnen nog al- tijd onder een gemeenschappelijken kop, doch elk dezer dagen wordt uitgegeven in zijn eigen stijl1 en lettertype. Voigens de uitgevers bereikte de oplaag van deze gemeenschappe- lijk uitgegeven bladen gistermorgen 70 pet. van het normale aantal. De president van de International Press men's Union" deelt meae, dat 2500 leden van de plaatselijke afdeeling van den bond niet langer lid zijn van den bond, omdat zij het werk onwettig hebben gestaakt, terwijl de onderhandelingen nog voortduurden. In tusschen zal aan de plaatselijke kranten- menschen, die aan hun verplichtingen wen- schen te voldoen, door de „International Pressmen's Union" een arbeidskaart worden verstrekt. DE FIUME-KWESTIE. Het blad „Politika" meldt uit Belgrado, dat de laatste nota van Mussolini de volgen de voorstellen inhoudt: 1De haven van Baros en de Delta zulien aan Zuid-Slavie komen. Italie zal het overi- ge gebier van Fiume behouden. 2. Zuid-Slavie stemt er in toe, dat Fiume door een tweeden corridor met Italie ver- bonden wordt. 3. Als vergoeding daarvoor geeft Italie aan Zuid-Slavie het vrije gebruik van de haven van Fiume gedurende een1 tijdvak van 99 jaar. De „Grazer Tagepost" geeft een: bericht uit Belgrado over een toenadering tusschen Italie en Zuid'-Slav'e. Pasjitsj zou in1 October met Mussolini te Venetie of Abbadria een' ontmoeting hebben om de verschillende kwesties te bespreken. Ook zou den koning Alexander naar Rome komen en koning Victor Emmanuel daarna een bezoek te Belgrado brengen. 'De contmunisten hebben m eenige steden en dorpen het politiebureau en de kazeraes aangeval'len, ten einde hun kameradten, die tien dagen geledten gearresteerd waren, te bevrijden. De troepen verspreidden dte aanvallers, waarbij o.a. in Starazagora 6 communisten ged'ood werden en eenige andere personen, o. w. een soldaat, werden gewond. LOONDEMONSTRATIE VAN MIJN- WERKERSVROUWEN. In Carnap kwamen Woensdag, naar uit Essen gemeld wordt, honderden mijnwer- kersvrouwen van de mijnen Nathias Stin- nes I en II bijeen om tegen de geringe be- taling te demonstreeren. De middagploeg AARSCHE COORANT. ONMOOUie 3Q4AAPJtfl OMNUCTiiK SCHAAPjis"

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1