ID© ca-roenling; Ingezonden Stukken. DET DAGBLAD VAN GOUDA IN VEILING. Diij'Keui ecu aankondiging van den make- ii, vuii nssen te Amsterdam zal op V( oenscwg 20 uezer in hotel „de Zaun" te i_wuda, icu overstaau van notaris J van Kra- ueiiDuig, in open Dare veiling worden ge- urae'iit net recnt van uitgilte van hot D-agblad van Gouda, en daamevens de geheel inrich- nny van het drukkerijbedrijf van de uitgeef- oiu ue firm a Edauw en Johannissen. DIE INBRAAK IN DE R.-K. PASTORLE TE VELP. Het is den recherche van Velp gelukt, na em uitgebreid onderzoek in deze zaak licht te breugen. Zaterdagmorgen heeft de reeher- chcur Huumian van Velp te Tilburg gearres- teerd mej. M. V., die vroeger eenigen trjd als huishoudster bij den rector te Velp gediend heeft. Dinsdagmorgen heeft M. V cen volledi- ge bekentenis afgelegd: de ledige trommel is reeds teruggevonden, maar de efiecten zijjn tot nu toe nog niet gevonden. M. V. heeft Zon- clag, terstond na de inbraak, den- effecten- u'oumiei door een smid te Arnhem laten open1- hreken. Deze smid heeft verzuund de politie mcrvan m kennis te stellen. OVERVAREN. In het Woudmansdiep biji Leeuiwarden is ten foeibootje, waarin twee personen zaten, door een zeilschip overvaren. De beide inzit- teiiden raakten te water De een wist zich zweinmende te redden; de ander, de ruim 40-jarige korenmeter W. T., is verdronken. i lij laat een vrouw en drie kinderen achter. EEN BATIG SALDO. In de gister gehouden slotvergadering der Sub-Conumssie voor Tocneel enz. (afd- Jubi- leumieesten) bleek uit het financieel verslag, dat er een batig saldo is van 200. Zeker wei een bijzonder feit EEN' VLIEGTUIG VOOR IEDEREEN. Kleine vliegtuigen, die beschreven worden als lucht-moiorfietsen, worden nu door de Havilland Company vervaardigd. Het zijn monoplaantjes voor een persoon en ze krijgen een motorfietsmachine van zes paardekracht Zij meten, van den buitenkant der vleugels gerekend, 10 meter in de breedte en zijn maar 7 meter lang en 2 meter hoog. De vleugels zijn, ter vergemaklcelijikinig van het onderdak brcngen, afneembaar. De kosten van deze machine, die naar men hoopt, het mogelijk zal makea dat ieder zich een viiegluig aanschaft, zal ongeveer 200 pond (J 2500) btdragen. HET AUTO-ONGELUK BIJ LOURDES. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van de dames Van der Waal op de algemeene be- graafplaats te Rotterdam aangekomen. He- deniiiiddag zal daar de teraardebestelling plaats vinden. Het stoffelijk overschot van mej. Schoggers en den lieer Klerk, ook beiden slachtoffer van het auto-ongeluk bij Lourdes, is gisterochtend per ire;n in Den Haag aangekomen. De ter- nardcbestelLug van het stoffelijk hulsel van mej Schoggers had gistermiddag plaats op de algemeene begraafplaats aldaar; dat van den heer Klerk is naar Nieuw-Eik-en-Duinen overgebracht, waar de begrafenis dezer dagen .plants hebben. Maandagmiddag zal op Nieuw Elk en Duinen, in den Haag, de ter aarde bestelling plaats hebben van het stoffelijk overschot van den heer D. Clercq, den leider van het sgczelscliap EEN ARME FAMILIE. Te Gennep overleed de vorige week de laat- ste persoon van de eigenaardige familie M., genaamd „Faan", die evenals zijn gestorven broer en zuster, er een zonderlinge levenswij- ze op na hield, vertelit „De Tijd". Het scheen, dat de geheele familie een volslagen afschuw had van water en al wai met zindelijkheid verband hield, zoodat iedereen hun nabijheid zooveel mogelijk ontvluchtte. Buren beweer- den ech.ter, dat de menschen er warm bijza- ten, in weerwil van hun zeer armoedige en so- bere levenswijze. De vorige week, na den dood van het laatste familielid, werd van rechtswe- ge een onderzoek ingesteld, dat tot groote verrassingen leidde. Men vond in oude vazen hoopen bankpapier, evenals in bed, op zolder, in kastan en in een oude kous ettelijke hon- dcrdtallen verloopen zilverbons van een gul den. Ook werd bankpapier gevonden, waar- onder hankies van 1000, dat in een der vochtige laden in verren staat van ontbinding was geraakt. In een andere lade lagen enkele honderden gouden tientjes, zoo maar voor't wegnemen. Op de onmogelijkste plaatsen werd geld gevoniden, en toen men ten slotte alles doorzocht had, bleek het vennogen te bestaan uit 40.000 gulden, behalve htm on- roerend goed. En dat heetten arme menschen te zijn Voor enkele maanden, toen eenige Groesbeeksche jeugdige ho-utventers in de bewuste gouden tientjeslade een greep hadden gedaan, werd door de politie gevraagd1 hoeveel de jongens gestolen hadden. En „raan" antwoorade: „lk weet't niet!" Kenschetsend voor hun levenswijze is het volgende: „Faan" was koster der protestant- sche gemeente, en juist toen hij een paar nieu- we schoenen gekocht had, liet de dominee zeg- gen, dat hij ontslagen was. Z'n broer jeremi- eerde: „Daar zit je nou met je nieuwe schoe nen." Daar de naaste familieleden van verren graad zijn en er geen testament is, kan de bsms op een aardig buitenkansje rekenen. VEEARTSENIJKU^DIGE HOO- GESOHOOL. De rector-magnificus der Veeartsenijkundige H'oogeschool, prof: dr. G. KTediet, heeft gis- "^rmiddag in het groot-auditorium der Utrcchtsche universiteit biji gelegenheid1 van de overd'racht van het rectoraat een rede ge houden. NATIONAAL HULDEBLIJK. Het gerestaureerde koor met het praal- graf van Willem den Zwijger te Delft zou heden morgen gedurende een .unr na het ver- trek van de Koningin, voor een ieder koste- loos zijn te bezichtigen. HET INTREKKEN DER NOODUITKEE- RING. Niaar wij vememen, zegt de Telg. zal de beslissing der regeering in zake het intrekken der nooduitkeering aan de igemeenten dezer dagen ter sprake komen in een vergadering van de „Vereeniging van Nederlanasche ge- meenten." Deze vereeniging, welke bijna alle gemeen- ten omvac en welice de belangen van de ge- meenten behartigt, zal dan, naar verwacht wordt, stappen doen bij de regeering, om in deze aangelegenheid tot een voor de gemeen- ten bevredigende oplossang te komen. DOOR L1GEN SCEfULD GEDOOD. Woensdagmorgen is de 33-jarige H. V. tc Wapserveen (Dr.) toen hij op jacht zou gaan, door een scliot uit zijn eigen geweer getrof- ien Hij was dad'elijk dood. EEN HOUTEN BEEN LUXEnAlRTIKEL. Dat een houten been van een oorlogs-in- valide als een luxe-artikel zou gel den klMct wel bed ongelooflijk. Toch was een Frahsch dou ane-ambtenaar aan de Belgisahe grens van deze meening. Een officier, die dezer da gen te Brussel van het Roode Kruis een kunstbeen ontving, moest n.l, aan genoem- den amibtenaar een bedrag van 2QO francs storten als invoerrechten op zijn „luxe-arti- kel". KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik heeft de Fokker-fabriek aan de pverzijde van het IJ te Amsterdam be- zooht. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Parijs mieldt dat de Nederlandsche pelgrim Van der Heyden, uit Weert, gistemacht, even voorbij Angouleme, uit een naar Lour des gaanden trein is gevallen. Zijn hoofd werd verpletterd. Te Amsterdam is een koopman aange- houden, wiens opsporing was verzocht door deu commissaris van politie te Nijmegen- Hij wordt vcrdacht van medeplichtigheid aan op~ ichting van 2000 De Rijksimiddelen hebben over Aug. 23 bijna 4 millioen minder opgebracht dan in Aug. '22. Over de eerste achtmaanden is de achteruitgang 9 milldoen. De onder de Sovjet regeering gestichte universiteit te Samara aan de Wolga is we- gens gebrek aan alle middelen tot onderhoud geslotcn, loan welke reden reeds verscheid'ene andene umiversiteiten van Sovjet-Rusland de 'lessen gestaakt hebben. Te Finsterwolde is het huis van P. Edens geheel afgebrand. Een paard en twee varkens kwamen in de vammen om. Alles was verzekerd door RINKE TOLMAN. (Nadruk verboden.) Wanneer ge in de maanden Augustus. September of October door ons mooie, heer- lijke land een' wandeling maakt, dan kan •het haast niet missen, of ge komt ergens langs de spoorlijnen of op een andere plaats, waar de sierlijke distels druk hebben staan te bloeien of wel een overvloed van onkruid zijn duizenden zaadjes heeft gevormd, club- jes vogels tegen, die op of bij de distels en andere planten zich te goed doen aan dien rijkdom aan' zaadjes. In de meeste gevallen zullen het wel kneutjes zijn, voor wie de natuur dien heer- lijken maaltijd heeft bereid, welken de vo gels zich terdege laten smaken. Aan hun knutterende geluidjes kunt ge hen makkelijk herkennen. Nu de broedperiode achter den rug is en- de jongen zijn groot gebracht, heb ben de kneuen, bij wie zelfs in den leg- en broedtijd de zin voor gezelligheid sterk is •ontwikiceld, zich aaneengesloten tot troep- jes, die, gezamenlijk heen en weer zwervend, voer zoeken, waar hun de gelegenheid) maar gunstig is. Doch tezelfder plaatse, waar de kneuen zich voederend ophouden, kunt ge ook tien tegen een wat grover gebouw- de vogels, soms in krachtige verbanden, aantreffen: de groenlingen of groenvinken. Dat zijn eveneens zaadeters, wat ge trou- wens reeds Zoudt kunnen opmaken uit het feit, dat de vogels heel dikke snavels hebben. Op rozebottels zijn de vogels gewoonweg verlekkerd; die pluizen ze uit elkaar tot zij het laatste pitje hebben gevonden en ook betoonen ze een voorliefde voor zonnebloem- zaad. Met deze wetenschap kunt ge wellicht uw voordeel doen door tijdig in deni herfst de pitten in te zamelen; de winter kan hard zijn, vorst en sneeuwval kunnen de meeste voedselbronnen verstoppen en dan maakt de ongunst der tijden het ste'llig noodzakelijk, dat ge distributie houdt onder de vogels; trouwans van die uitdeeling, die heel amu- sante tooneeltjes geeft te aanschouwen en een mooie gelegenheid biedt om uw omitho- logische kennis aan te vullen, profiteeren tegelijk allerlei andere noodlijdende vogels. Overigens moge worden opgemerkt, dat een „onvervalschte" zaadvogel als de groenling aan zijn jongen nog respectabele quanta in- secten voert! Dit heeft hij dus gemeen met andere, zeer uitgesproken, zaadetende vogels, zooals zelfs de weinig bij die menschen in den pas staande musschen. Het was dezen zomer, dat ik op een avond, buiten gezeten, plotseling op het tuinpad twee oude groenlingen zag neer- strijken, die twee reeds volwassen jongen rondleiddem, welke reeds uitstekend konden vliegen, maar als echte sullen zich door de afslovende ouders nog den bek lieten vol- stoppen met wat dezen aan insectengoedje uit mijn knapkers, mispel, sneeuwbessen en rozen hadden saamgelezem. Nu, in een tuin hooren de groenlingen eigenlijk ook thuis, d.w.z. in een tuin, die er niet te ijzig-keurig en nuchter uitziet. Er moeten flink wat boo- men en1 struweelen in staan. Ook in parken, op kerkhoven en in flinke bongerden kiest Chloris, chloris, zooals zijn wetenschappe- lijke naam luidt, gaarne zijn woonstee. In elk geval houdt hij zich het liefst op in stre- ken die door den mensch in cultuur zijn ge bracht en tevans voldoende bosschig of met struiken begroeid zijn. Er wordt wel eerts gezegd, dat de groen ling geen algemeen voorkomende vogel is. Nu is het stellig waar, dat hij lang niet zoo talrijk is als zijn verwant: de schildVink. Maar terwijl deze in een opvallend bont habijt is gestoken, terwijl tevens diens hel- dere metalen slag bijna niet van de lucht is, ziet de groenvink er veel simpeler uit. Tus- schen de vollooverige takken en twijgen valt hij bijna niet op, omdat in zijn veerenkleed een lichtgroen domineert, dat door de om- gevende tinten als het ware wordt geabspr- beerd. Hij bezit inderd'aad een prachtige schutkleur, die dikwijls de oorzaak zal zijn, dat de vogel ontgaat aan de blikken van den waarnemer, die hem tusschen de over- eenkomstig gekleurdle bladeren dan ook dik wijls niet vermag te vinden. Groen zij dus de overheerschende kleur, op een paar plaatsen vertoont het veerenkleed van den groenling echter een zeer sprekend geel: op de vleu gels, waar het een mooien z.g. „spiegel" vormt en daar, waar de rug in de staart overgaat. Ook de vleugels zijn tenslotte nog aan den donkerbruinen kant. Ziedaar het signalernent beknopt aangeduid. Oemakkelijker echter is de vogel te ken- nen aan zijn lied, dat weliswaar niet be- hoort tot het alleruitmuntendste wat vogels kunnen presteeren, maar toch zeer lieve en van harte te waardeeren elementen bevat Vooral de lokroepen (gu-gu-gu, tjie-ub, fju- ieb, dsjeb) worden herhaaldelijk in den zang ingeschoven en bouwen soms bijkans geheel het lied1 op. Het uitbundigst heb ik dezen zomer een groenvink gezien: ik stond in mijn groententuin, die aan een spoorlijn grenst. Opeens het was, of hij uit die lucht tuimelde laat zich op het pad bezijden de rails een groenvink neer. En die begint mij plotseling te zingen, z66 opgetogen, als ik het nooit te voren heb gehoord1. Zijn liedje was allerverrukkelijkst en bestond voor een goed deel uit passages van het kneuen-lied. En het heerl'ijkste diaarbij was, dat hij zijn zang begeleidde door een bizonder opgeto gen geklep met zijn vleugels, zooals spreeu- wen dat ook zoo heerlijk-blij kunnen doen. Een paar minuten lang mocht ik genieten van deze uiting van een kostelijke levens- vreugde. Toen vloog hij in de beuken van een tuin in de buurt, waar zijn kleuren a.h. w. werden opgezogen door die van het hem omringend loover. Waar echter het groenlingen-lied het best aan te herkennen is, dat zijn juist de on- welluidende passages van den zang. Onze- vogel heeft nl. de gewoomte om tusschen zijn „normale" strofen door misschien is het wel een zonderlinge en voor onze ooren on- aesthetische uiting van opgetogemheid een allermalst krijschend gerekt geluid te produceeren. Zoo kan alleen de groenvink het. 't Klinkt even onzuiver als 't krijschen van den Vlaamschen gaai. Uit het vorenver- melde ziet men dus, dat, wat den zang be- treft, de gro.envink zich niet kan meten met zijn verwant: dien schildvink. Hetzelfde geldt eveneens voor den nest- bouw. Men weet, dat het nest van den schild vink een compositie is, die nauwelijks haar weerga heeft in artisticiteit. Het nest van den groenling, dat weliswaar zijn verdien- sten heeft, is op veel simpeler wijze gebouwd van mos en takjes, terwijl als voering vaak wol, veeren en haartjes wordten gebruikt. Je kunt het bijna overal met de vier tot zes bleek-grijze eitjes, dlie roodachtige en pur- per-grijze vlekjes vertoonen, aantreffen. De groenling bouwt zoowel in naald- als loof- hut en het heerlijkste is, dat hij de boomrijke parken der ateden ook niet mijdt. Met de kneuen hebben die groenlingen die zin voor gezelligheid en verdraagzaamheid gemeen. Tal van legsels van groenvinken kan men vinden in elkanders onmiddellijke nabijheid. Dit is inderdaad merkwaardig, daar, zooals men weet, in den broedtijd de meeste vogels een bepaald gebied voor zich opeischen en andere vogels niet in de buurt dulden. Ik vind die conciliante gezindheid bevestigd door den schrijver van een aardig Engelsch boekje over vogels, J. G. Black, die letterlijk opmerkt: r „I remember finding seventeen nests with eggs in a lane near Cambridge that was not half a mile lang." Ten verderen bewijze, dat de groenvink een gemoedelijke vogel is en een groot aan- passingsvermogen bezit, diene het feit, dat hij zelfs broedt in de kooi. Dit doen wilde vogels anders vrijwel nooit. (Buiten verardwoordeltfkheul van de Redac- ti&. Ue opname in deze rubriek bewijst geens- zins dot de redactie er mede insierkt.) ALKMAAR ZONDER MALARIA? Ouaer bovenstaanden titel senreel de heer Dr. A. J. Korteweg een arukei in uw geacut btlad van 5 Febr. j.l. Lchter zonder vraagtee- ken1. Lr behoort 'n vraagteeken. achter jammer genoeg, Immers ;uoen 1 Jan. 1923 de winter- campagne ter verdelging van de Maiana- muggeu eeu aanvang nam, gebeurde dit op Rijkskosten, omdat onze Regeering zeker over- .uigd was, dat de Ataiaria-muggeu de kaniter vuor de voiksgezondheid zijn, altuans zij knos Alikmaar uit om ieen proef op groote schaal te nemen en'm veel inteusiever muggen- bestnjdmg toe te passen. Zelfs werd bier een uiaiaria-poiikuniek geopend, waar de maiana- lijders gratis gehoipeu weraen. I weeiedage ot- suijiding dus. Aan den eenen kant ue ntuggen verdeigen, aan den auaeren kant de koortsijij- dters genezen. Dus konden wij verwachten een Aimiidar zontler malaria, at gaai on ntcL m een1 jaar. Dat is toch die weg waaxlheen wij! wilkn. Dat is toch de algemeene verzuchtiug. Zijn de koortslijderis genezen en de muggen veideigd, dan is besmetting buitengesioten. Maar helaas: 24 Aprn weid uit bezuunging de bestrijding stop gezet. Geen uiuggenvei- iKiring meer JJe potiklmiek opgelieven. Bc- zuiniging duq ten' koste van de voiksgezond heid. Dat is onverstandig, dat staat geiijk, met uit bezuimgingsoogp'unt de premie van -een ziekenionds nieo meer betalen. Waren de rapporten die uitgebracht werden dan zoo gunstig? Was het aantal nmiggen dan zoo ge- ring, dat de bestriding met meer noodig was Men oordeele1 Januari 1923 is de be strijding ter hand genomen en wel in twee g'ruepenle groep het district, 2e groep de wing. De kring d. w. z. tot 2 kilometer rond- orn de stad In dezen kring waren 87 adressen bekend van veehouders, waar de malariamu-ggen O'verwinteren. E)eze lijst is heden uitgebreid1 tot 206 adressen met te zamen 312 afdeelin- gen, waar volgens schatting 82650 muggen zijn aangetroffcn, waaronder zeer weinig an dere aan Anopheles. In een afd. was de schatting 7000, in 2 afdeeiingen 6000, 1 van 3500, 6 afd. van 32000, 10 afd. van 2 1000, 13 afd. van 1000-500; 57 afd. van. 500- 100 de overige afdeeiingen bleven beneden de 100 ntuggen. Acht maal waren dte afdeeiingen bczochi om de muggen te dooden en werden bij de 8e maal nog 4760 muggen doodge- maakt. Waren b.v de 5e, 6e of 7e maal dat de stallcn verlaten werden er geen muggen meer anwezig, de volgende maal waren zij er wel weer Enkele malen soms tot een getal van 100 Deze muggen zijn buiten de schatting gcbleven doordat zij verscholen zaten boven in kapbergen of in rieten daken en komen dan met mooi zoning weer naar oeneden, om zich te voeden met het bloed van het vee. Hun win- terslaap is dan zachtjesaan uit. Wordt't weer nan dagelijks zonmg in AprilMei, dan- fctuin zij naar- de siooten om nun eitjes te leg- gui, waar wij later het nieuwe larve-gebroed ..uimtii aantreffen. Aangezien er dus 4760 muggen dood- gemaakt werden m de 8e rondte, welke rondte door een man gemiddeld m 10 dagen werd verricht, was er nog alle reden om de vcrueiging voort te zetten. Ik stel het op Imogen, prijs, dat in de ge meente Aikmaar alle siooten die voor ont- smetting in aanmerking kwamen, ontsmet zijn op kosten van de gemeente Waar het Rijk te kort schiet, is Aikmaar actieL Maar het is niet de goede weg. Wii weten dat niet alle gemeenten op zichzelf de malaria-bestrij- dmg ter hand zullen nemen, en al was dit wel het geval, dan nog zou dit een te groote versnippermg geven en de kosten van alge- heeie hestrijding te hoog worden. De bestrij;- ding per district ter hand te blijven nemen, komt mij wel het beste en' het voordeeligste voor. Het is daarom noodig dat de commissie- leden van de Voiksgezondheid in Noord-Hol- land de malarta-bestrijding verdedigen en aanddngen bij onze Regeering op 't besluit terug te komen. Wenscht de Regeering niet alle kosten te dragem, welnu, dan gezamenlijk de ihanden aan den ploeg, doqr Rijk, Provin- cie en Gemeente. Om mij te orienteeren beaocht ik enkele stailen en was ik verheugd1 te vememen, dat het aantal muggen minder was dan voor- gaande jaren, alhoewel ik mu reeds stailen aantrof met honderden muggen. Stadgenooten, help mede de malaria-plaag te bestnjden, niet alleen in stailen of schuren, ook in uwe woning vindt ge ze, de parasieten. Wanneer dagelijks in elke afdeeling kamer, j keuken, zolder, alcoof enz een mug gedood werd, dan dooden wij dagelijks 25000 miuggen of 150000 in een week. Daardoor wordt het werk der bestrijding verlicbt en zijn de kos ten geringer. Aller medewerking is, noodig. Wanneer de malaria-bestrijding op groote schaal weer ter hand genomen wordt, hetzij uoor regeerjngssteun oi door den' regeerings provmcie- en gemeentesteun gezamenldj'k, dan is mijn doel bereikt. Het is een groot belang 1 voor de voiksgezondheid in Noord-Holland. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de vvrieende plaatsruimte, teeken ik met achting, H. JANSEN. Geachte Redactie. Hoewel ik U dankte voor het plaatsen van mijn laatste woord, zou het miji toch aange- naam zijn, zoo U nog een keer mij) een plaatsje wilde inruimen naar aanleiding van den uiterst grovan aanval van Tj Visser, aan mij gencht Visser 1 Gij heebt niet geantwoord op mijn vraag of gij, zonder het recbt te hebben, on der protest tegen den Ned. Kring v. Beeld- houwers zijt uit de jury getreden. Als eeu kwajongen roept gij: „maar hiji heeft dat ge daan", alsof daar de zaak mee recht gezet kon worden. Over de ploertigbeid van uw betoog zal ik u op de jaarvergadering ter verant- woording roepen, evenals over het verstrek- ken van onjuiste inlichtingen, door u ten op- ziclite van mijn persoon aan de Commissie van Bijstand in Kunstzaken te Amsterdam. Hoewel niet sohuw, zal ik miji niet verdedigen in het openbaar; als ik bedenk dat ik slechts een jaar op „Rossinante" woonde (geen twee dus) en zoo'n onbeduidend gevai onjuist wordt gesignaieerd, dan kan een ander ge- voeg'lijk de conclusie trekken dat Visser het zoo nauw niet neemt. Dingen te schrijven die met de zaak niets te maken hebben, is onjuist, een antwoord te ontgaan is laf en dat te doen op ploertige wijze is voor een kunstenaar fnuikend. Gij haalt uw kunstenaarsschap neer. U, geachte Redactie, dankend voor dit (nu werkeiijk) mijn laatste woord. Hoogachtendl, A. REMIeNS. (Wij gelooven, dat het debat in een onge- wenscht stadium is gekomen. Wil dq heer Tj Visser nog antwoorden, dan zullen wiji hem daarvoor nog eenmaal ge- legaiheid geven. Daama wordt het debat ge slotcn. Red. Allan. Crt.) Aikmaar, 21 September 1923. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U een kleine plaatsruimte te wiiien afstaan HET 8 OCTOBERFEEST. Nog versch liggen ons de beide Jubileum- teesidagen in het geheugen. We weten het alien hoe er feest gevierd is. De gezelligheid in de overvolle straten kende geen grenzen. Was het geen genot 'savonds door de pradi- tig versieme en verlichte straten te wandelen of te hossen Welnu, we staan aan den voor- avoud van een paar dergeMjke dagen, n.l. 7 ea 8 Octooer (aangezien 7 October op IZondag valt, zal deze ook wel 'als feestdag be- sohouwd worden). Zooals uit verschilteade tx:i-ichten blijkt, zal wederom de stad een feestelijk aanzien krijgen, vennoedelijk nog veel meer dan de vorige week. Natuurlijk oieugt dit weer veel menschen ter been en vooral's avonds, ten minstewanneer niet ecu leelijke factor ons die vreugde komt ver- storen, nJ. het gooien met voetzoekers, rotjes en ander straatvuurwerk. Niet alleen zou dit niet bevorderlijk zijn voor't op straat lokken van het publiek, doch de versieringen en 1am- p.ons zouden er zeer onder te lijden hebben, en wellicht nog brand kunnen veroorzaken. Hiet d,oel van dit schrij:ven is dan ook, de au- tonteiten hierop opmerkzaam te maiken en een absoluut verbod uit te vaardigen tot het afste- ken van straatvuurwerk. Ik weet dat een der- gelijk verbod bestaat, maar het is toch wel eens oogluikend! toegelaten. Nu echter zal 'n strange handhaving van dit verbod medewer- ken tot een prettige, geen schade berokkenen- jde feestviering. Laat een ieder hiertoe mede- werken. Met dank voor de plaatsing, T. (Wij hebben tijdens de jubileum-feesten niet veel van vuurwerk gemerkt Maar hat kan misschien geen kwaad als er op gelet wordt. Red. Alkm. Crt.) Marktberichten ALKMAAR, 21 Sept. 1923. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 185 stapels wegende 160.000 kilogrammen. Fabriekskaas: kleme met njksm. f 48, zonder rijksrn. f 44.50, commissiekaas met rijksmerk 51. Boerenkaas: kleine met rijksm. 47, zon der rijksrn. J 44.50, commissiekaas met rijks merk 54. Handel vlug. ALKMAAR, 21 Sept 1923. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 7404 H.L. Tarwe f 10—/ 12, Rogge 8— 9.25, Gerst Chev. 10.25—/ 12, Haver 8—/ 11, Paardenboonen 11.50, Rood Mosterdzaad 38—/ 40, Groene Erwten kleine f 21—f 23, groote 28—/ 30, grau- we 44—/ 52, vale 21—/ 36 p. 100 kilo. AMSTERDAM, 21 September. Die prijzen waren hedien: Zeeuwsche bon'tan 3.954.20; Zeeuw- sche blauwen 44.20; Zeeuwsdhe edgen- heimers 3f 3.50; Zeeuwsdhe bl. eig. 3.503.60. Aanvoer 5 ladingen. PURMEREND, 20 Sept. 1923. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerendi en Om- streken". Aardappelen 1.12 tot 1.20 per zak (25 Kg.), Kleine Aardappelen 0.45 per zak (25 Kg.), 820 zak Slaboonen 1.80 tot 3.20 per zak (15 Kg.), Snijboonen 0.30 tot 6.per zak (15 Kg.), Peren 0.05 tot 0.38 per Kg., Appelen 0.03 tot 0.17 per Kg., Bloemkool 2.10 tot 5.50 per 100, Roode Kool 4.10 tot 4.30 per 100, Savoye Kool 4.80 per 100, Andijvie 1 tot 2.50 per 100 krop. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Sept. Bloemkool le soort 3.80i—f 6.50 p. 100 stuks; Bloemkool 2e soort 1.50—/ 2.90 p. 100 stuks; Wortelen 3.50; Roode kool le soort 2.30f 4.60; Gele kool le soort 3.404.70; Witte kool le soort 1.90 2; Uien 77.20; Drieliingen 6.40— 7.20; Nfep 11.40—11.90; Slaboonen 16.7020; Bieten 4.20; Sdhotsche mui- zen 5.80; Seboolmeesters 5.40f 5.60; Blauwe 5.707.90; Eigenheimers 6; Drielingen 1.30—/ 1.80; Kleiine 0.90, alles p. 100 K-G. Aanvoer 27450 stuks Bloemkool, 1300 K G. Worte len, 36800 KG. Roode 'kool, 14800 K.G. Gele kool, 123600 K.G. Witte kool; 7400 K.G. Uien, 1440 K.G. Slaboonen, 500 K.G Bieten, 7300 K.G. Aardappelen. NiOORDSCHARWOUDE, 20 Sept. 1923. Schotsdhe muizen 6f 6.30; Bl. Eigen heimers 5.60; Drielingen 1.40; Spercie- boonen 13.70-/ 21.30; Snijboonen 19.70; Grove uien 6.90—/ 7.30; Drielingen 8.10—/ 8.20; Gele nep 11.70-h/ 12.20; Peen 3.4013.50; Kroten 3.20; Roode kool 2—f 3.90; Witte kool 1.90—/ 2.40; Gele kool 2.10—/ 4.20, alles p. 100 Kg.; Boswortelen 5.105.80 p. 100 b Bloemkool 3—/ 7.40 p. 100 st.2e soort 1—/ 2.50 p. 100 stuks. Aanvoer op 19 Sept. 20225 K.G. Aardappelen', 1532 K.G. Sper- cieboonen, 45 K.G. Snijboonen, 35 K.G. Zilveruien, 7975 K.G. Grove uien, 8225 K.G. Peen, 20650 K.G. Roode kool, 90550 K.G. Witte kool, 8400 K.G. Gele kool, 1660 bos Boswortelen, 9626 stuks Bloemkool. BOiVE'NlKA RSPEL, 20 Sept. 1923. Vei ling „De Tuinbouw". Heden besteedde me" voor Bloemkool I 4.25—/ 7.50; Bloemfaoiol II 2.40f 4.-50; Bloemkool' III f 0.75— 1.80; Roode kool 1.60—/ 2.70; Witte kool' 1.20—/ 2.20; Gele 'kool 34; Uien 2.70f 2.90 p. baail; Slaboonen (dunne) 2f 2.95; Slaboonen (d'ikke) f 1.40—/ 2; 'Blauwe aardappelen 2.80; Bonte aardappelen 2.85; Bieten 16.50— 22.50 p. 100 stuks. WARMENIHUI'ZEN, 20 Sept. 1923. Schotsche muizen 5.40; Slaboonen 15.60—/ 16; Witte kool 1.80—/ 2.30; Gele kool 2.50; Roode kool 2.10—3.80. Aanvoer 1500 K.G. Aardappelen, 16050 K.G. Witte kool, 3300 K.G. Gdle kool, 4900 K-G. Roode kool, 640 K.G. Slaboonen. STOO MJV A ARTLIJ NE N STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Koningin der Nederlanden arr. 20 Sept. v. Batavia te Amst. Batoe arr. 20 Sept. v. Hand), te Amst. Sumatra arr 20 Sept. v. New-castle te Amst. Krakatau (truisr.) arr. 19 Sept. te Negapa- tam. Roepat (thuisr.) vertr. 19 Sept. v. P.-Said KON. NED. STB. MIJ. Bacchus arr. 19 Sept. v. Malaga te Genua. Hector arr. 20 Sept. v. Amst. te Rott. Hercules arr. 19 Sept. v. Salonica te Com- stantinopel. Neptunus arr. 19 Sept. v. Amst. te Vigo. Oberon vertr. 19 Sept. v. Napels n. Catania Orion arr. 20 Sept. v. Amst. te Rott. Pluto arr. 19 Sept. v. Amst. te Pasages. Polux vertr. 19 Sept. v. Algiers n. Nemours. Rhea arr. 19 Sept v. Smyrna te Samos. HALCYON LIJN. Agnetapark arr. 16 Sept. v. Hatnb. te Con st an tza. HOLLAND OOST AFRIKA LIJN Nijkerk vertr. 19 Sept. v. Zanibar n. Taoga. Sitoebondo vertr. 19 Sept. v." Zanibar n. Dar es-Salaam. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Gaasterland (thuisr.) arr. 14 Sept. te Lome. Reggestroom (uitr.) arr. 19 Sept. te Dakar. HOLLAND ZUID AFRIKA LIJN. Rietfontein vertr. 19 Sept. v. Rott. n. Zuid- Afrifca. Springfontein vertr. 17 Sept. v. Delagoabaai n. Port Natal. ROTTERD. LLOYD. Deli (uitr.) arr. 19 Sept. te Antwerpen. KON. WEST IND. MAILD. Agamemnon (thuisr.) arr. 19 Sept. te Havre. Jason vertr. 17 Sept. v. Mollenao n. Callao STOOMV. MIJ. OCEAAN. Stentor v. Liverpool n. Batavia, vertr. 19 Sept. v. Pad'ang. HOLLAND AM'ERIKA LIJN. Volendam v. Rott. n. N.-York, vertr. 20 Sept v. Southampton. HOLLAND OOST AZIE LIJN. Oostkerk (uitr.) arr. 20 Sept. te Manilla. Saparoea (thuisr.) vertr. 19 Sept v. Cebu. Ouderkerk (uitr.) vertr. 19 Sept. v. Genua. ROTTERD. ZUTD AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr.) arr. 19 Sept. te S. Vincent. Algorab (thuisr.) vertr. 16 Sept. v. Monte- Poeldijk arr. 16 Sept. v. Amst. te B.-Ayres video.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 7