DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 223 Honderd yfif en t^intigste Jaargang. 1923 Afoonnementsprijs bij yoormtbetaling per 3 maanden f2.~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. jBrieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. D© heer Westerhof en de W ethouderszetel. Buitenland. Haarden en Kachels Dtt nurnmer bestaat ait 3 bladen. ZATERDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredaetaurTj N. ADEMA. 22 SEPTEMBER Het kan niet ontkend wordea, dat de Alk- maarsche Raad bij het samenstellen van het college van Burg, en Weth. tot dusver voor bijzonder groote moeilijkheden gestaan heeft. In sommige gemeenten is zooiets een heel gemakkelijk werk en weet de kleinste school- jongen al te vertellen wie na elke nieuwe raadsverkiezing wethouders zullen worden. Maar in Alkmaar is dat in den. laatsten tijd heel moeilijk geworden en kan slechts met absolute zekerheid worden voorspeld, dat de burgemeester deel van het college zal uit- maken. Hoeveel wethouders en welke wethouders -er naast den burgemeester in het gestoeljte der eere zullen plaats nemen, is een vraag- stuk waarover hevige politieke veldslagen moeten worden geleverd, waarvan de uit- slag pas diep in den nacht v66r de verkie- zingsvergadering met eenige zekerheid voor- •speld kan worden. Zoo is het weinige weken geleden ten- minste in Alkmaar gegaan en we behoeven den toen uitgevochten strijd niet meer in her- Himering te roepen om te constateeren, dat de eindlelijk gevonden oplossing een uit veel ver- >bittering, veel naijver en veel fanatisme gebo- ren compromis is geweest. Slechts de gelukkig gevonden oplossing dat Alkmaar voortaan vier inplaats van drie wethouders zou hebben, maakte het mogelijk hier ter stede een regeering te vormen, waar- *mede de Raad in zijn geheel voor een nieuw -vierjarig tijdvak in zee heeft durven steken. Maar nauwelijks is dit resultant bereikt of er komt weer een kink in den kabel. Wethouder Westerhof, die zich onmiddel- lijk in onderwijsvraagstukken verdlept heeft en reeds zijn spreekuur heeft vastgesteld, kan uit „Het Volk" iezen, dat op een verzoek van de raadsfractie om naast zijn functie als pro pagandist een wethouderszetel te mogen waarnemen, door het Partijbestuur afwijzend beschikt is. Het Partij-bestuur was principieel van oor- deel, dat aan het richtig vervullen van de functie van gewestelijk secretaris zooveel werk verbonden is, dat het den vollen mensch eischt. Zoo wordt het met zooveel moeite ter we- reld gekomen college onverwachts weer. een ernstige kinderziekte op den hals geschoven. Is men er daar id Amsterdam onkundig van hoe zwaar er hier gevochten is om links in den strijd tegen rechts de overwinning te doen behalen? Weet men niet hoe het hier noodzakelijk was, dat vrijzinnigen en sociaal-democraten schouder aan schouder tegen een sterke rechtsche raadsminderheid, gesteund door hulptroepen uit het Vrijz. Dem. kamp, hebben gevochten? En hoe het resultaat van die welverdiende overwinning van links op rechts nu weer te niet dreigt te gaan door de eenvoudige over- weging, dat de heer Westerhof als geweste lijk secretaris geen tijd voor het wethouder- schap meer zou hebben? Het komt ons voor, dat de heer Westerhof zelf het allerbeste kan constateeren of het wethouderschap al dan niet te veel van zijn tijd eischt. En wanneer hij het aandurft, wanneer hij, door het aannemen en zelf bezoldigen van administratieve hulp voor zijn secretaris- werkzaamheden, voldoenden tijd uitwint om de gemeente als wethouder te kunnen dienen, dan is het niet minder dan een belemmering van de persoonlijke vrijheid wanneer men zich in Amsterdam tegen deze combinatie van betrekkingen blijft verzetten. Te vreemder doet dit aan, daar het van al- gemeene bekendheid is dat de voormannen der S. D. A. P. vaak tal van moeilijk te com- bineeren functies op zich nemen. Heeft Troelstra maar een baantje, doet Wibaut aan niets anders dan zijn wethou derschap, is Gerhard alleen lid van de Twee- de Kamer of ook nog Staten-lid, zijn Duys en Ter Laan alleen Kamer-leden of ook nog wethouder en burgemeester? De voorbeelden liggen voor het grijpen. De partij-propagandist in Overijsel, de heer Van der Sluis, is tegelijkertijd redacteur van het sociaal-democratische „Land- en TuinbouwbladT' en reizend' redacteur van „Het Volk". Die collega van den heer Westerhof schijnt overal tijd voor te hebben. Maar voor den heer Westerhof maakt het Partij-bestuur zich bezorgd dat hij zich over- werken zal of geen tijd vooi1 het behoorlijk verrichten van zijn tegenwoordigen werk- kring zal overhouden. De raadsfractie protesteert/ De afdeeling protesteert eveneens en zelfs de leden die zich eerst niet met het bezetten van een wethouderszetel konden vereenigen, staan nu aan de zijde van den heer Wester hof. Algemeen acht men den tijd voor een ver- bod ferstreken en meent men dat het Partij- bestuur, nu de heer Westerhof reeds wethou- Ider is, in alien gevalle zijn weigering voor de nu komende raadsperiode achterwege had moeten laten. In de Donderdagavond gehouden vergade- ring is besloten contact te zoeken met de ge- Iwestelijke afdeeling en een commissie van 3 leden af te vaardigen teneinde het Partij-be stuur tot andere gedachten te brengen, Men houdt er rekening mee dat noch Troelstra, noch Wibaut op de bewuste ver- gadering van het partij-bestuur aanwezig ge weest zijn en hoopt een nieuwe uitspraak uit te lokken waardoor de belangen der Alt maarsche sociaal-democraten beter gediend zullen worden. Zal deze commissie slagen? Het is niet te voorspellen, maar wel te ho pen. Want als zij niet slaagt, moet de heer Wes terhof als wethouder aftreden en komt de ge- heele zoo moeilijk voor elkaar gekomen wet- houdlersverkiezing weer op losse schroeven te staan. Dan komen wij weer voor allerlei verras- singen en zullen de loopgraven, die nu juist met algemeene instemming onder het zingen van een vredeslied dichtgeworpen zijn, op- nieuw uitgegraven en van politieke mijnen voorzien worden. Blijft de heey Westerhof niet aan, dan ont- etaat een nieuwe toestand, dien wij hier even onder de oogen willen zien. Dan is er een college van den burgemees ter met drie wethouders, twee rechtsche en een linksche. En dan zal het o.l. onmogelijk blijken, de vierde wethoudersplaats weer aan te vullen. Want wie zou den ledigen zetel van den heer Westerhof moeten overnemen? Niet een der sociaal-democraten. Hun fractie telt behalve den heer Wester hof niemand die als wethouder een dragelijk figuur zou maken. Ook niet een Vrijheidsbonder. De heer Govers zal zich de zorgen van een wethoudersportefeuille niet op den hals ha- len. Dan blijft alleen mr. Offers over en zou door zijn verkiezing het college twee Vrij- heidsbonders tellen plus den burgfemeester, die ook Vrijheidsbonder is. Wij gevoelen veel voor den Vrijheidsbond, maar vinden zijn fractie in den Raad toch te klein om haar een zoo groot overwicht in het college toe te wenschen. Dat zou in politiek opzicht op den duur niet goed zijn. v Zou een der Vrijz.-Democraten dan kans op een wethouderszetel hebben? De houding van die partij, die bij de jongste wethoudersverkiezing indirect rechts tegen links steunde, is van dien aard ge weest, dat zij o.i. zonder een openlijke politie ke schuld-erkenning geen steun van Vrij heidsbond of Soc.-Dejn. te verwachten heeft. Zij zou er dus met steun van rechts moeten komen, maar het is de groote vraag of de ver- houding tusschen de Vrijz-Dem. partiji en de rechtsche raadsmeerderheid nog even vriend- schappelijk is als toen de heer Cloeck nog het wethouderschap bekleedde. Te duidelijk, te openlijk heeft men in en buiten de Vrijz.-Dem1. partij, zijh afkeuring over het tot dusver gevoerde beleid1 uitgespro- ken, en het is te verwachten^ dat de Vrijz- Dtm. een directe of indirecte samenwerklng met rechts thans in het belan'g van hun afdee ling niet meer willen of durven ondernemen Trouwens, wanneer uit die samenwerking tegen den uitdrukkelijken wil der linkerzijde in, weer een rechtschen of rechts-freundlichen wethouder naar de groene tafel zou afgevaar- d'igd worden, zou het gevaar zeker niet uitge- sloten zijn, dat de obstructioplannen van vroeger andermaal naar voren zouden komen en het college het regeeren onmogelijk zou worden gemaakt. Werken de Vpijz.-Dem niet met de redhter- zijde mede en bepalen zij zich in de toekomst niet tot bianco stemmen, dan1 kan rechts in de vacature Westerhof niet een derden rechtschen wethouder kfezen. Dat zou trouwens al even ongewenscht zijn als wanneer mr. Offers en de heer Thom- sen samen achter de groene tafel zaten, nog meer ongewenscht zelfs, want rechts heeft in den Raad de minderheid en zal daarom in het college nimmer over drie van de vijf stemmen mogen beschikken. Ergoniemand kan den heer Westerhof ver- vangen. En het college van drie zou dan een' college van cjrie moeten blijven. Er is van rechts wel eens beweerd, dat dit college van drie nimmer de goedkeuring van de linkerzijde zou hebben1, omd'at men van links immers zoo hardnekkig heeft gevochten tegen het voornemem het college voortaan uit twee rechtsche en een linkschen wethouder te doen bestaan. Maar dan vergist men zich toch zeer. Want de linksche oppositie richtte zich1 niet tegen een college van twee rechtsche en een linkschen wethouder, maar tegen de wijze waarop men dit voor elkaar trachtte te bren gen. Het ging tegen de poging den rechts- freundlichen heer Cloeck als wethouder te handhaven, het ging tegen de samenwerking van Vrijz.-Dem. en rechtschen, het ging te gen het welbewuste streven den heer Thom son die zich als wethouder van Fihancien niets te verwijten heeft voor een rechtschen wethouder te doen plaats maken. Maar wanneer de heer Westerhof geen wet houder meer mag zijn, behoeft voor de rech- ten van zijn partij niet meer gestreden te wor den. De heer Thomsen heeft zijn zetel behouden, ook de op hem gerichte aanval behoeft niet meer afgeslagen te worden. Dan is er met het college van vroeger slechts dit verschil, dat de heer Cloeck door den heer Ringers is vervangen en dat brengt voor de linksche raadsleden waarschijnlijk niet zoo'n groote verandering. Een college: Leesberg, Thomsen, Ringers kan evengoed werken als een college: 'Lees berg, Thomsen, Cloeck. Dat heeft de vroegere samenstelling wel be- wezen, toen de heeren Leesberg en Thomsen met den anti-revolutionnairen heer Sluis sa- menwerkfcen. Mocht dus de heer Westerhof als wethou der moeten aftreden, dan zal waar het be zetten van de vierde wethoudersplaats niet mogelijk is het college weer uit drie leden met den, burgemeester bestaan moeten Dan zal met de aanblijvende wethouders moeten door-gewerkt worden en het zal zon der twijfel niet tot moeilijkheden leiden. Maar voor den heer Westerhof hopen wij, dat zijn Partij-bestuur hem ten slotte den. ze tel zal toestaan. Zijn fractie heeft daar in den Raad recht op en dc heer Westerhof is ongetwijfeld een man die de hem toevertrouwde belangen op strikt eerlijke en rechtvaardige wijze zal beharti- gern BULGARIJE EN JOEGOSLAVIe. De Joegosilavisohe gezant te Sofia heeft de Bulgaarsche regeering een nota overh'andigd, waarin de Joegoslavisehe regeering haar vredellevende hedoelingen te kennen geeft. De Bulgaarsche premier ontving gisteravond de gealiieerde diplomatieke veaitegenwooridi- gers, op wie hiji een beroep had gediaan in verband met de vorige noita van Joegosla- vie; de Bulgaarsche minister-president stelde bij deze gelegenheid voor, een. iintemationaal ondCrzoek aan de grens tusschen beide dan- den te doen indtellen. De gealiieerde vertegen- woOTdiiigers ga.ven hen geruststellende verze- keringen. Volgens te Sofia ontvangen berichtten, zijn de Joegosilavische troepenbewegingen aan de grens gestaait en zullen de troepen haar het binneniland wordien teruggetiokken. DE TOESTAND IN BADEN. Oe toestand is belangrijk verbeterd. De politie-troepen konden uit Lbrradx worden terug getro'kken. Te Heidelberg en Freiburg moest de polb tie echter nog eenige malen groo,te samen- scholingen van meest conianunistische elemien- ten uiteen jagen. Als protest tegen het optreden van de po litic te Ldrrach hebben' die comanunisten een oproep ufttgevaardigd tot de algemeene sta king. De vakvereenigingsleiders hebben edh- ter bewerkstellligd, dat hierover biji referen dum Zal worden beslist. IN HET BEZETTE GEBIE'D. Aan het gemeentebestuur van Essen is door de Fransche bezethngsautoriiteiifien mondeling medegedeel d, dat men, van de stad en het district Essen dagelijks een belastihg van 18.000 frames zal heffen. Bij: betaling van dleze beHasting zal men van alle inbe- slagnemingen afzien. Deze eisch wend door het gemeentebestuur van Essen afgewezen. De krijgsraad te Dusseldorf, die het hoo- ger beroep van, den 8 Sept. j.l. iter do,od ver- oordeelden student Raabe behandelde, heeft het vonnis bevestigd. HINDENBU'RG IN BE IE REN. Dondlerdag kwaim Hindenburg op zijh rtetis door het Beiersche gebeTgte te Munchien. Onder degenen, die hem aan het station verwel'komden bevonden zich onder meer Von Kahr, generiaal Ludendorff en de vroe gere kabinetchef van den kroonprims van Rupprecht, Soden, aismede professor Her mann Bauer, de feidler van de nationalistische vereenigingen in Beierten. Himdenhurg richtte tot prof. Bauer het woord en verklaarde, dat geen enkele stlaat van Duitschland zich, zij, het ook slechts tij- delijk, van belt overige Duitsehl'and mo,cht atf- scheiden. Bauer 'had nam'elijfc kort geleden in een rede, wdke hij te Berlijm hield, gezegd, dat de nofcraallsten. van Beieren hun eigen weg zouden gaan en' niet zouden, strijden onder de leuze van „Los von Berlin" 'maar „Auf Berlin los!" G'RIEKENLAMD EN ITALIe. Donderdag verleende de Grieksche vl'oot in de haven van Phaleron de eerbewijzen aan de ItaTiaansche vloot, door het' lessen van 21 sal'uutschoten. Biji die plechtigheid waren eveneens gealiieerde oorlogsschepen tegen- woordig, welke eveneens ieder met 21 sal'uut schoten' werden begroet. Na afloop hierwm, had aan boord van het Grieksche admiraalschip een eeredienst plants voor dfe slachtoffers van den moord te Janina. Een enorme mensdhenmenigte, zoowel uit Athene,' de provinde alsook zelfs uit Saloni ka had zich verzamdd, teneinde getuige te zijn van de vlootplechtighedien. In de kathedraal van Sanetus DtemiM werd des morgems in tegenwoord i gheid van den' Italiaansche amb'assade een lijfcdienst ge houden voor de slachtoffers van dien Janina- moord. Bij, deze plechtigheid waren eveneens de Engelsche en Fransche vertegeniwoordi- gers, aismede vertegenwoordigers van de Grieksche regeering tegenwoo«iig. Kort voor twaalf uur vertrokken de Itali aansche en gealiieerde schepen weer in de richlting van Korfoe. Het sdhip San Marco Is gisterodhtend te Tarente aangekomen met het stoffelijk over- sch'ot van de te Janina vermoorde leden' van de Italiaansche missie aan- boord. De lijken werden in tegenwoordigheid der autoriteiten en een groote menschenmenigte gedebarkeerd en naar het station vervoerd. Zij' wordien naar Rome gezonden. DE ONTRUIMING VAN KONSTANTI- NOPEL. De Turksche Generale Staf zal op 1 Octo ber a.s. zijn officieelen intocht in Konstanti- nopel doen. Generaal Harington, de bevel- hebber der intergeallieerde troepen in Tur- vkije, zal zich op 2 October inschepen. TEGEN SEPARATISME EN DICTATUUR. Leiders der Duitsche spoorweg- en trans- portarbeiders hebben verklaard, dat zij trouw bleven aan de rijksgrondwet. Het spoor- en postpersoneel zal zich verzetten te gen alle separatistische actie en alien arbeid onder een dictatuur weigeren. EEN GRENSGESCHIL TUSSCHEN TUR- KIJiE EN PERZIE. Tusschen Turkije en Perzie is een klein grensgeschil ontstaan. De Turken zonden on- langs eenige troepenafdeelingen naar Boelah Basji, met de opdracht deze plaats te bezetten aismede twee aangrenzende dorpen, beweren- de, dat deze plaatsen tot Turksch -gebied be- hooren. Perzie heeft hiertegen geprotesteerd. HEFFING OP ZAKELIJKE WAARDEN IN DUITSCHLAND. Naar vemomen wordt is in het Rijksminis- terie van financien een ontwerp aangenomen, volgens hetwelk de regeering beslag zal leg- gen op dte zakelijke waarden tot een totaal van 3 pCt. Het bedrag, dat hierdoor zal wor den verkregan kan momenteel nog niet vast gesteld woixfen, doch algemeen wordt ver- wacht, dat de regeering op deze wijze de be- schikHng zal krijgen over ongeveer 2 tot 3 milliard Goudmark. BESPREKINGEN TE PARIJS OVER DE RUHRBiEZ ETTING. Dondlerdagavond had' op den Quai d'Orsay onder voorzitterschap van Poincare een con- ferentie plaats, die werd' bijgewoond door maarschalk Foch, Le Trocquer, De Lasteyrie en De Mouy, een hooggeplaatst ambtenaar van het ministerie van financien. Le Trocquer bracht rapport uit van zijn ihspectiereis door •het Ruhrgebied'Rna afloop waarvan een aan- taj kwesties betreffende de Ruhr en het Rijn- land v/erd behandield. De „Matin" weet te melden, dat in de bij- eenkomst op den Quai d'Orsay alle kwesties onder het oog zijn gezien, die zich zullen voordoen op het oogenblik dat het lijdelijk vei-zet op het punt staat op te houden. De mi nister van openbare werken, Le Trocquer, ver- schafte uitgebreide inlichtingen over de her- vatting van den arbedd' in sommige mijnen De minister van financien, de Lasteyrie,, sprak over de maatregelen, die door de mar- kencatastrofe noodig zullen zijn. De hooge commissaris in Rijnland, Tirard, behandelde in zijn uiteenzetting het moreel aer bevolking van de Rijnprovinrie en de separatistische be- weging welke dagelijks veld wint. Zoo, aldus de Matin," is Poincar6 voor zien van alle wenschelijke voorlichting, zoo- dat hij, na met Baldwin en Theunis te heb ben gesproken, de noodige instructies kan-toe- zenden, zoowel aan generaal Degoutte als aan den Franschen gezant te Berlijn. DE DUFTSGHE GEZANT IN AMERIKA. Voor zijn vertrek verklaarde Wiedfeldt, dat, zoodra de passieve tegenstiamd in het Ruhr- gebied zob zijn geeindigd, Duitschland1 zou trachten een groote heraM4eening te slhin ten. Wiedfeldt keerde naar Duitschland terug op verzoek van Stresemane, ten einde de con- ferientdie van Duitsche gezanten bij te wo men. i DE RUSSISCHE HULP AAN JAPAN GESTAAKT. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russi- sche inschrijvingen voor het Japansche steun- fonds zijn gestaakt; eenige inschrijvers heb ben hun geld teruggevraagd. Volgens officieele mecl^leeling ontving het Russische stoomschip „Lenin", dat medi- cijnen voor de slachtoffers der aardbeving vervoerde, last, Japan weer te verlaten, daar het vermoed wordt communistische propa ganda aan boord te hebben. Ook de beman- ning van een ander Sovjetschip werd de lan ding verboden. BOMAANlSILAG TE ESSEN. Op de lijn RiittenscheidtHeissen, in' de buurf vani de kolionie Margaretha H'ohe, bin- nen het gebied van Essen, is een' bomaanslag gepleegd. De rails werden vernield en1 tele- graafdraden beschadigd. Ook hebben' otalig- gende huizen sdbade opgeloopen. Men vreest voor zware sanctiemaatregelien. Te Ber'lijn is men het er over eens, dat dte aanslag op dit oogenblik, waar de regeering tot nieuwe ondierhandelingen 'trach.t te gera- ken, onverantwoordelijik is en niet scherp ee- noeg veroordbeld kan' wotridem. Het ,,Acht Uhr Abendblatt" schrijft, dht deze nieuwe aanslag zeer gewetenlloos is, zoowel ten' op- Keuzo uit meer dan 20(f modellen, HOLL. IJZERMAG. DE WILD zichte van de bevolking van Essen, welke ver- moedelijk nieuwe sancties wordt opge!legd als voor de Rijiksregeering, wier taak om het Ruhrconflicti tot oplossing to brengen, door dergelijfce aanslageni zeer benioeilijkt wordt. RADIUM-VONDST IN FARGHANA. De eypeditie, uitgezonden door het Radimn- instituut te Petrograd, naar de Russische provincie Ferghana, heeft daar een radium- bron gevonden, die waarschijnlijk den groot- sten voorraad bevat, tot dusverre ergens ont- dekt. De „New-York Times" deelt mede, dat men bij de bespreking van deze vondst in het Ra- dium-insti'tuut te New-York oordeelde, dat zij van buitemgewoon groot belang is voor de we- tenschap en een zegen voor de menschheid was. Men meent, dat door deze vondst de prijs van radium zoo laag zal worden, dat het binnen het bereik van ieder hospitaal zal vallen. Tot nu toe zijn er ruim dertig Staten, die nog geen radium in voorraad' hebben en naar schatting kan het element nog niet wor den gebruikt in tien procemt van de gevallen van kanker, die het wellicht zou kunnen be- strijden. In de maand Juli werd1 de voorraad radium waarover men op aarde te beschikken had, geschat op ruim 226 Gram. DE B'BSTRIJDING DER CRIMINAILI- TEIT IN DUITSCHLAND. Een draadloos bericht meldt, dat voor die opsporing van den mioiordenaar van Kreyssig, die omlangs in den trein FrankfortBerlijn werd vermoord, drie Zweedsohe ingenieurs uit Stockholm 100 Zweedsche Kronen1 hebben gezondien, zoodiat nu de belooning op het vinden' van den' diader tot 5 milliard Mark is gestegen. Tegelijkertijd werd medegedeeld, dat in Zweden op het 'oogenblik golden war den ingezaitneld voor de Duitsche politic ten beboeve van de bestrijding der criminaliteit DE IMMIGRATIE IN DE VEREENIGDE STATEN. Wadsworth, de Amerikaansche onder- staatssecretaris der schatkist, beveelt een grondige keuring van elken immigrant aan. Hij vindt, dat ae stoomvaartmaatschappijen zwaar moeten worden gestraft voor het ver- voer van personen, die klaarblijkelijk niet in Amerika behoorden te worden toegelaten. Geestelijk en lichamelijk onbekwamen dienen afgewezen te worden. DE ONLUSTEN IN BULGARIJE. Bij, de in den nacht van 20 op 21 September plaats gehad hebbende relletjes te Tsjirpan, waar de communisten het conimissariaat van politic aanvielen, werd een twaalftal der bela- gers gearresteerd. Bij het gevecht werden zes communisten gedood. Te Starazagora werden vijf communisten gedood en een tiental gewond, terwijl ook !wee soldaten werden gewond. Te Starazagora en te Novazagora is de rust hersteld. In de andere deelen van1 het land werd de orde niet verstoord. v DE POSTDIENST TE KOBLENZ. De directie der posterijen te Koblenz heeft zich na overleg met de Rijnl aodcommissie be- reid verklaard den dienst weer te hervatten. De tefegraaf- en telefoondienst zal weer her- vat worden, onder toezicht der Rijnland-com- missie, terwijl vier ongewapende militaire te- legrafisten toezicht zullen houden, dat geen sabotage zal worden gepleegd. Binnen acht dagen zal een beperkte plaatselijke dienst weer te verwachten zijn. KORTE BERICHTEN. De^ Franschen namen Donderdagmid- dag van een stilstaanden wagen 7.8 billioen mark noodgeld van het district Koblenz weg zonder de gronden daarvoor mede te deelen. De Beiersche regeering heeft besloten om de doodstraf van den student Zwengert, die des tij ds den student Bauer vermoord heeft (een politieke moord) in levenslange gevangenisstraf te veranderen. In Britsch- Indie heeft een zwafe re- genval plaats gehad, drie weken na den moeson. Overstroomingen volgden, die alle verkeer verhinderden, daar de wegen in rivie- ren veranderd werden. Welken invloed de re- genval op den oogst zal hebben, is nog niet uit te maken. De Berlijnsche Rijksmunt heeft de vervaardiging van gemunt geld opgegeven. Met ingang van 1 Oct. wordt het bedrijf ge staakt. Uit Seattle in Alaska wordt bericht, dat Audsen voornemens is met 3 in Duitsch land bestelde metalen vliegtuigen den vol- genden zomex eene nieuwe vlucht naar de Noordpool te ondernemen. De Russische Sovjetpers meldt, dat be halve Scmanof, den bekenden anti-bolsjewisti- schen generaal en stichter der Trans-Baikal- reputlic'k, wiens door reeols gemeld werd, ook Merkulof, eens het hoofd der witte regee ring te Wladiwostock, biji de Japansche aard beving is omgekomen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sov- jotregeering in het district Archangel 400 priesters heeft verbannen en 250 andere heeft gearresteerd, beschuldigd van oen complot tegen de regeering. ALKMAABSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1