DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 225 Honderd y^f en t™tigste Jaargang. 1923 25 SEPTEMBER DINSDAG DM mrawuer besteat 2 ttetoi Hbonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regol, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminiatr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H. KRA-K. lioofdredacteurTj N. ADEMA. Zij, die zich met 1 October voor min- stens drie maanden op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschij- nende nummers gratis en franco. PE DfRECTlE. Baitenland. HEX LIJDELIJK VERZET De ontwikkelingen in Duitschland wooden te Londen met de grootste aandacht gevolgd en men acht het mogelijk, dat binnenkort be- langrij'ke veranderingen in den toestand zuk len plants vinden. Hoewel de Britsche regee ring uitdrukkelijk heeft verklaard, dat z,ij de bezetting van het Ruhrgebied afkeurde, heeft zij tegelijk, zooals de Duitsche regeering wel weet, hare meeaing doen kennen, dat het lijtie- lijk verzet als tegenmaatregel nufteloos was. Zelfs in de kringen, waar het Duitsche lijde lijk verzet als moreel rechtmatig werd be- schouwd, hebben nooit eenige illusien be- staan, dat het als politiek geheel onvruchtbaar was of dat het ten slotte onvermijdelijlk op eene mislukkuig moest uitloopen. Met het oog echter op de krachtige gevoelens, die in Duitschland waren opg-ewekt, heeft men vol- komen beseft, dat zoowel kracht als raoed werd vereischt voor el-ke -Duitsche regeering, die de zaak onder de oogen wilde zien en zich onderwerpen aan het oavermijelij-ke. De fed- ten komen hierop neder, dat Frankrijk stand- vastig geweigerd heeft, toe te stemmea in iets, dat zou kunnen worden opgevat als eene over- eetikoinst inzake het Ruhrgebied, dat Frank rijk ongetwijfeld in staat is, zijn besluit onbe- paalden- tijd te handhaven, en dat het volhou- den van het lijdelijk verzet eene onproduc- tieve uitputting der Duitsche hulpbranneu- be- teekent en voortduring van den tegenwoordi- gen moeiiijken toestand van de bewonens van het Ruhrgebied. Het zou die vrienden van Frankrijk en Groot-Britannie voorzeker ver- wonderen, wanneer de onderwerping van Duitschland aan het onvennijdefijke niet spoedig werd gevolgd door daden van toege- vendheid Bovendien zou het karakter der be zetting, al was het alleen ter wille van de kosten, ongetwijfeld door de Franscheu gewij- zigd worden, zoodra de omstandigihedeni dit gedoogden. Intusschen worden commemtarea over den toestand in Duitschland door de bladen in verband' gebracht met de jongstfe besprekingen te Parijs tussch-en Baldwin-en Poincare. Men verneemt, dat de toestand in- het Ruhrgebied: in al zijne onderdeelen- werd besproken door de beide premiers en dat Poincare de overtui- gende verzekering gaf, dat de Fransche poli-' tick uitsluitend werd beheerscht door het ver- langen, schadeloosstellingen te verkrijgen. In gezaghebbende kringen te Londen wordt het standpunt gehandhaafd1, dat, indien de ge heele Ruhr-episode door den loop der gebeur- tenissen is uitgeschakeld1, eene gemeenschap- pelijke studie van het pnobleem der echade- loosstcllingen, waarbij rekening gehouden werd met deb estaande economische factoren, zou kunnen plaats vinden met zeer vermeer- derde kansen op eene bevredigende en defini- tieve oplossing. Gistermiddag zijn, naar de Tel. meldt, in het paleis van den Duitschen Rijkskanselier de beraadslagingen van de regeering met de Rijksdag- en Landdagafgevaardigden, de regeeringspresidenten, de vertegenwoordigers der ambtenaren der vakvereenigingen en de burgemeesters van de voornaamste steden in de bezette gebieden, begonneo. Naar de „Vossische Zeitung" mededieelt, zal de rijksregeering, nadat de vertegenwoor- gers van Rijn en Ruhr hun opvattingen heb ben medegedeeld, na nog een enkel# maal in kabinetszitting bijeengebomen te zijn, haar definitief besluit bekend maken. Het blad voorziet de mogelijkheid, dat het lijdelijk ver zet reeds in de eerstkomende dagen, Woens- dag of Donderdag, zal worden opgeheven. Het Rijkskabinet deeit eenstemmig de opvat- ting, dat zuiver om finaneieele' redenen de verordeningen, die tot het verzet aansporen, niet meer zijn te handhaven, terwijl dit ook de meening is van de vertegenwoordigers der bezette gebieden, waarmede de regeering ge- durende de laatste weken voortdurend in ver- binding heeft gestaan. Tot zelfs de Duitsch- nationalen uit het Rijnland en het Ruhrge bied zijn overtuigd van de absolute onmoge- lijkheid, het lijdelijk verzet op een wijze als tot dusverre voort te zetten. De „Vossische Zeitung" gelooft ook te mogen aannemen, dat tusschen de regeerin- gen der landen, wier minister-presidenten heden te Berlijn vergaderen, en de Rijksre' geering in dit opzicht geen verschil van mee ning bestaat. Het lijdelijk verzet staat voor het einde, omdat men het niet langer kan financieeren. De officieuse „ZeiP' verklaart, dat, indien van het lijdelijk verzet zou wordien afgezien, dit nog geenszins em capitulatie zou beteeke- nen. De bevolking van het Rijnland en hel Ruhrgebied wenscht een waardige behande- ling, en geen enkele Duitsche regeering zal de bezette gebieden prijsgeven. OM DE RECHTEN DER DUITSCHE KOLONISTEN IN POLEN. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitspTaak van het Haagsche Hof van Justitie, waarbij de rechten der Duitsche kolonisten in Polen worden erkend, hebben Poolsche bla den verklaard, dat zij een beslissing van den Volkenbond in dfen geest van de Haagsche uitspraak niet willen erkennen. Thans edhter, meldt het Hbl., gaat de Poolsche pers nog ver- der en verlangt het uittreden van Polen uit den Volkenbond. BALDWIN' EN POINCARd. De „Tkmes" bespreekt de ontmoeting van Baldwin en Poincare en verklaart, dat het Woensdagavond te Parijis uitgegeven officieele communique emstig misleidend is, wanneer de conclusie woidt getrokken, dat de Britsche eeriste minister het .mogelijk zou hebben geacht inzake de Ruhrkweshe zijn standpunt te her- zien en dat van Poincare tegemoet te komen. Met vertrouwen kan verklaard worden ziegt de „Times" dat gedurende het geheele on- derhoud Baldwin geen woord gezegd heeft om dt land 'in eenig opzicht van- pollitiek te doen veranderen. Wij hebben reden te geloo- ven, dat verre van dit hij een belangrijk ge- deelte van zijn tijd heeft besteed om Poincare te overtuigien van den 'weerzin van de ineer- derheid zijndr landslieden tegen de Fransche actie in het Ruhrgebied. DE TOESTAND IN TRANSJORDANIe. Een. telegram uit Amnan meldt, dat de sul tan EI Adwan, wiens benden de vorige week een coup d'etat in Transjordanie trachtten uit te voeren, naar Syrie geviucht is, vergezeld door zijin drie zoons. Het telegram meldt voorts, dat de toestand in Transjordanie thans normaal is. DE WEDEROPBOUW VAN JAPAN. In verband met de aardbeving heet de re geering tot 31 Maart a.s. de opheffing gelast van de invoerrechten op een groot aantaj ar- tikelen, noodig voor de steunverleening en den wederopbouwj De invoerrechten op automobiefen en oille machinerieen zijn met 50 pet. verl'aagd. EEN GOMPLOT ONTDEKT. Volgens een mededeeling van den commis- saris van politic is men te Presburg dezer da gen een complot op het spoor gekomen, dat. ten doel had een aantal vooraanstaamde Slo- waalcsclie persoonlijkheden, waaronder actieve leden van de regeering en van het parlement, te vermoorden. De ledder van het complot en nog twee anderai zijn gearresteerd. DE ANTI-FASCISTISCHE REULETJES TE LUGANO. Ingevolge de anti-fascistische mddenfen ta Lugano begaf de Zwitsersche gezant te Roane zich Maandag naar Mussolini en verklaarde, dat negen personen, die aan de relletjes had- dm deelgenomen, zijn gearresteerd en in han- den der justitie gesteld. Mussolini verklaarde, dat hij dit Incident hiermede als afgedaan beschouwde en' dat het gebeurdt in geenerlei wijze de betrekkingen tusschen Italie en Zwitserland zou schaden AARDBEVINGEN IN PERZIe. Een emstige aardbeving heeft 'Zondag plaats gehad te Kennan in Perzie. De eerste schok duurde twee minuten, gevolgd door vier schokkeu die te zamen negen minuten duur- den. Aanzienlijke schade werd aan de gebou- wrn toegebracht. Er zijn geen dooden. Aanzienlijke schade is Donderdag te Boe- joerd in de provincie Khorassan door een aardbeving aangerieht. Verscheiden dorpen zijn geheel verwoest. Met aantal dooden be- draagt tot duser 123, het aantal gewonden ongeveer 100. De schokken duren nog voorL Ook in Skirman is schade aangerieht. DE TREINROOF VAN UNTSJENO IN CHINA. Het Chineesche departement van buiten- landsche zaken heeft geantwoord1 op de nota der mogendheden, waarin geprotesteerd wera tegen den treinroof van Lintsjeng op 6 Mei. In hett Chiueesclie antwoord wordt gezegd, dat, daar het voorval geen gevolg was van een tegen de buitenlanders gerichte betoo- ging, de Chineesche regeering niet aansprake- Iijk is voor schadeloosstelliing, doch China is uit cigen beweging bereid bfllijk te handelen ten aanzien eener schadeloossteliing. In de nota wordt de wensch van Chihna bevestigd om de bandieten te onderdrukken en de bui tenlanders in het binnenland! van China te be- ,schermen. HET VAKGEHEIM VAN DEN JOUR NALIST. De hoofdredacteur van de „Depeche" fe Cherbourg is tot 100 frs. boete veroordeeld, omdat hij weigerde op grond van het vakge- heim als getuige nadere inlichtingen te ge- ven in verband met artikelen betreffende ar- beid in het arsenaal verricht. De rechtbank was van oordeel, dat het vak van den jour nalist niet behoort tot die vakken, welke het recht van geheimhouding verleenen zonder daarmede een delict te begaan. iHet „Journal des Debats" protesteert krachtig tegen zulk een interpretatie van de wet, een interpretatie, welke niet meer van dezen tijd is. Evenals de geestelijke en de medicus beoefent de journalist een vak, waarbij geheimhouding (van bronnen enz.) vaak noodzakelijk is in het openbaar be- lang. KORTE BERICHTEN. Raitsj; de dader van den aanslag, die op 27 Juni tegen den Servischen minister Pasijitsj plaate had, is tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Generaal Primero de Rivera, de dic tator van Spanje, heeft verklaard, dat de krijgsraad te Tarrasa twee der daders van den aanslag op de spaarkas te Tarrasa ter dood heeft veroordeeld, terwijl de derde is vrijgesproken en op vrije voeten gesteld. De Belgische Staatscourant maakt een besluit bekend, volgens hetwelk de zomertijd in den nacht van 6 op 7 October a.s. zal' woroden opgeheven. De „Neue Freie Presse" meldt uit Praag, dat de Tsjechische minister-presi dent een bemiddclingspoging is begonnen tot het bijleggen van de nog steeds yoort- durende mijnwerkersstaking. De crimineele politie te Keulen heeft een razzia gehouden onder valuta-speculan- ten. Voor een bank werden vijftien personen in hechtenis genomen en naar het poiitie- bureau gebracht, alwaar de zich op hen 6e- vindende buitenlandsche geldswaardeu wer den in beslag genomen. President Coolidge heeft gister zijn eerste openbare redevoering gehouden ter gelegenheid van het jaarlijksch congres van let Roode Kruis te Washington. Een mijngasontploffing vond Zater- dag plaats in de mijn „Reden" nabij Sosnowice. De lijken van een vijftigtal mijn- werkers zijn reeds boven gebracht, terwijl het aantal gewonden nog niet vaststaat. De zitting van den Rijksdag, die Woensdag zou plaats hebben, zal eerst Don derdag worden gehouden, daar er vertraging is gekomen in den loop der besprekingen van de regeering. Zondagnacht is een automobiel op den weg van Arlon naar Luxemburg omgesla- gen. Drie personen werden gedood, onder wie een afgevaardigde van de Kamer van Luxemburg. Een draadloos bericht meldt, dat Tei- xeira Gomes, de nieuwe presiden van Portu gal, die met het Engelsche oorlogsschip „Carysfort" naar Lissabon vertrekt, 5 Octo ber, den verjaardag van het uitroepen van de Portugeesche republiek in 1910, zijn functie zal aanvaarden. Meer dan honderd personen zijn ziek geworden te Lemvig (Jutland) na het ge- bruik van harde ixikking, diiie diaar' gerooikt wordlt. iDe mi'litaire rechtbank te Witten aan die Ruhr veroordeelde twee leden der comniunis- tische partij wegens anti-Fransche uttlatiai- gen resp. tot een jaar gevangenisstraf, subsi- dair zes maanden1 met ecu Ix-etc van duizend goudmark. In.de laatste dagen zijn de installaties van verschil'leade Poolsche fabrieken, dlie in- dertijd naar Rusland waren weggevoerd, in Polen terug ontvangen. Te Recklinghausen heeft de directie van de Schamrock-mijn een uiisluiting afgekon- dogd, waarop de anijnwerkers zich om steun tot de bezettiingsautioiri'teitlen hebben gewemdi. De arbeiders van de Gusstaihlwerke te Witten hebben gedreigd voor de Franschen te gaan werken, indien ziji niet een 'kxmsver- hooging van 50 pOt. krijgen. Clemeiigd Nicnw#. HET AUTOhONGULUK BIJ ANTWERPEM. Den beer J. van Hleugten, 26 jaar oud1, wonende aan den Heuvel te Antwerpen, die, gelijk beikend is, de eigenaar van de auito is, waairnede het droevige ongeluk gebeurd; is, deed het volgende verhaal, in de Tel. afge- dru'kt. Allies gingi opperbest, toen we oimstreeiks .twee uur des nachts aan den bewusten over- weg kwamen, die open stand. Geen belemime- ring ziende, reden wiji door, doch nauweTijks waren we op het spoor of de boomen aan den kant der stad werden gesloten, zoodat we niet meer voortkondm, terwijl ook langs den an- deren kant een begin werd gemaaikt met het sluiten van den overweg. Oim zoo te zeggen, waren we m eens opgesloten. We konden niet meer voor- of achteruii. Het was op dit oogetnblik, dat de goederentrein van dten kant der stad aankwam en voor alieer er iem'and aan had kunnen- dlenken de auto te veriaten, werden we aangeredesn en voo-rilge- sleept. Alles kraafcte onder ons. De wielen vlogeni aan spaanders en steeds reed de trein voort. Het waren vreeselijlke oogenblik- ken. Zoo werden we, gelijk all gemeld is, tot op een afstand van- 400 Meters gesleept, op het gevaar af, elk oogenblok onder den- trein te verdwij-nen en door het geivaarte te wordten vermiorzeld. In eens kwamen we op een wis- selspoor en dit werd het naodlottigste oogen- blik. Een geweldige scfao'k nam ik nog waar en op heizelfde oogenblik werd het rijtuig van de auto weggeslingerd, medevoerendte de viter inziftenden, die op de spoorb-aan viellen De angstkretten mijner makkers waren hart- verscheurend. De chassis van de auto was aan den tender van de locomotief blijven vasthangen en ik en mijn vriend Stevens ble- ven er aan vastgdklampt, heigeen onze red ding is geweest, want toen de trein een hon derdtal Meters verder stilstond, kwamen wij tot de gelufckige en O'ngeloofiijke oveiituigieg, dat wij er on^deerd van af gekomen waren. Beiden hadden wij dten machinist itoeget- schreeuwdstop, stop, in1 godlsnaam. De machinist anitwoorddb: „Ik kan niet, maar laat niet IPS". Met bolvenmenschelijike kracht trachtte hij te remmen en eindelijlk kon het gevaarte tot stilstand worden gebracht. De gedoode heer Van den Blerck, oud 29 jaar, was agent der Heinekensbrouwerijen te Tilburg. Hij heeft n-og sledhts enkele oogen- blikken geleefd. De heer Leo van de Velden heeft kneuzingen over het geheele lichaam. Hij is dadfelijk naar het gasthuis te Stuyven- berg overgebracht. Gisterochtend was zijn toestand naar omstandigheden bevredigend. De heer Arthur van G,erven is ook deerlijk ge- wond. Hij1 klaagde over pijn in het heele lir dhaam en er werd zelfs voor hersenschudding gevreesd. Bij1 hemi Meek de schrik evrnwel het ergste te zijn geweest. Gisteren voelde hij: zidx reeds wat Gpgefcnapf en kon hij het gasthuis veriaten. De overwegwachiter rnoei nog verklaard liebben dht hijl den auto zag aankomenl. Te jaat had hij geconstateerd dat de hefbootai om den weg te sluiten, niet warkte. In zijn ver- warring sloot hij eerst de boomen langs de stad, zoodat h voor dlen auto den- overgang open Met en toen de auto reeds op de baan stond, sloot hij1 de andlere boomen langs Merxem. Intusschen w'as de itrein er al. Vbili- gens de getuigenis van- dlen machinist en- den stoker, zou de overwegwaehter het signaal op veilig hebben gesteld, al^orens die boomen te sluiten. GROOTE BRAND TE BEERTA. Te Beerta is gister een groote brand uit- gebroken in drie koreilbergplaatsen, die dui- zenden kilogrammen stroo bevatten, toebe- loorende aan den landbouwer P. Dijkema. Waar de boerderij van v. d; Wal en de open- bare school en een rij huisjes gevaar loo- pen, is de brandweer van Winschotai ook tot hulp uitgerukt naar Beerta. Omtrent dezen brand aan welks blussching een stoomspuit en slangen&agen in vereeni- ging met die te Beerta eveneens met een stoomspuit en een handspuit medewerkte, verneemt de Tel. nog, dat alleen de wagen- schuur van den landbouwer Dijkema af- brandde. Beide .reeds vlamgevat hebbende boerd-erijen van'Dijkema en Van der Wal bleven behouden. Er wordt aan kwaadlwil- ligheid of wraak gedacht. LIJK OPGEGRAVEN. Te Schellingwoude is op last der justitie opgegraven het lijk van den 70-jarigen T. Wals, die onlangs te Haarlem was over le den. Vermoedelijk is er vergiftiging in het spel. Het lijk is ter onderzoek naar Amster dam gezonden. DE ANTI-VLOOTDEMONSTRATIE. Onder de gemeente Lexmond brak Zondag de as van een met 23 personen gevulde auto die naar de demonstratie te Amsterdam reed. Eenige passagiers werden licht ge- wond, terwijl voor een heelkundige hulp moest worden ingeroepen. EEN MEISJE ERNSTIG MIS- HA'NDELD. Eergisternacht omstreeks half twee la te Eindhoven in het Elzenpark een meisje van 18 jaar met geweld aangerand door zekeren J. v. D., oudi 22 jaar, wonende te Eindhoven. Hij greep het meisje bij den hals, waardoor haar kleeding werd gescheurd en zij eenige krabwon-den bekwam. Gelukkig bevond zich in de nabiiheid politie, die op het hulpge- schreeuw kwam toesnellen en den onverlaat arresteerde. Hij werd naar het politiebureau gebracht. Op last van den commissaris is hij ter beschikking van de Justitie gesteld. Dr. Verhagen stelde een onderzoek naar de ver- wondingen in. Het meisje moest onmiddel lijk naar het ziekenhuis vervoer-d worden. Haar toestand bleek vrij ernstig te zijn. Haar naam is Antoinette Cremers. Zij zou de volgende week te Eindhoven op een fa- briek gaan werken. Vroeger was zij dienst- foode. De jongen scheen haar in de Rechte- straat onhnoet en haar van daar met ge weld en- op een slinkscbe manier naar het Elzenpark gevoerd te hebben. HET JUB1LEUM VAN DE KPNINGIN. De geschenken, die de -KoaMngin heeft onlt- vangen1 ter gelegenheid1 van Haar regeerings- jubileum, zullen voor een ieder ten- Paleize Noordcinde Den -Haiag te bezichtigen zijln van morgen tot en met Zatterdag a.s., en wel d-agelijks van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uuT. NIEUWE BAINDEROILLES. Bij den minister van financien' zijn .klach- ten ingekomcn,'dat de handerolilen voor het stukSgewijs zegelen van sigarien geen- gele genheid laten voor vermeldkig van naam of nummer van dten fabrikant. Daaro-m heeft de minister een nieuw ontwerp laten nxaken, waarbij in het middten ruirnte is uitgespaard voor de vermeldiing van naam of nummer van den fabrikant. 'De minister wenscht nu omtrent dit ontwerp het oordeel van dte fa- brikantenvereenigangen in de sigarenn-ijver- heid te vernemen, en deze zullten nu over de nieuwe banderolilen (waarvan proefdrukken zijoi gezonden) advies aan den minister uitL brengen, na het oordeel van de leden te heb ben ingewonnen. EEN SLANG' IN DE KOTTA. Dat men- -iini Indie zelfs in bewoonde buur- ten- nog kans heeft door een giftslang te wor den gebeten, aldus het Soer Niwsbl., heeft de hteer H., wonende te Kassin, aldlaar aan den lijve ondervonden. Nladiat hij op een avond- omstreeks zeven uur even voor had gesitaan, ging hij in huis en ju-ist toen hij- op dte stoep stap'tte, voelde hij een- prik in het' been en zag een slang scnuifelen, een groene, -ter lengte van een meter. Het' dier had een bruin- achtigen' fcop, waarop eenige witte f-iguren. De heer H. ging direct naar binnen en had den moed een paar kruissnedten over de wond te brengen en die daarop in te wrijven met medicijn. Vervolgens bond hij' zidi 'het been onder de kmie af en begaf zich naar een dbk- ter. Onder geneeskundig toezi'cht is dte wood uitgebrandi en heeft de heer H. een- drieltal in- .Graetz" Petroleumkachels DE BESTE. HOLL. IJZERMAG. DE WILD. jecties gekregen, zoodat de gevolgen niet van emstigen aard zuMfin zijn. Volgens de Inlan ders was deze slang zeer vergiftigl NEDERLANDERS GEARRESTEERD. Op verzoek van de Nederlandsche regee- ring heeft de Antwerpsche poilitie twee Hol- landers gearresteerd, nl. W. F., 22 jaar oud en B. W., 33 jaar. ,De laatste varbleef onder een valsdhen naam in een hotel op hem werd een som van 7000 gevonden. De Nederlandsche regee ring zal de uMevering, dezer personen vra- gen. BEGRAFENI'S VAN DEN HEER KLERK. Gistermiddag is op de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen te 's-Grqvenhage het stofftelijk overschot ter aarde besteld van- wij- len den heer *D. Klerk uit1 Dordrecht, dten lei- der het reisgezelscliap, dat op zoo uoodlotjii- ge wijze te St. Sauveur om het leven -kwam-. Vo-oral uit de kringen der EvangeMsche Mij'. em Nederlandsche Reisve-reeniging waren ve- lea naar de begraafplaats gekomen om den overleven-de de laatste eer ite bewijzen, zegt dte Tel. Ook diens vrouw en -twee dOcbters waren aanwezig. Een groot aantal bloemstukken werd op twee baren in den lijkstoet meege- dragen. Mej. Klerk, de zuster van het slachtoffer, sprak het eerst. Zij- schetste het leven van Waar breeder, die een toonbeeld van leven s- -lust was. Een m-ooi -lteven is met hem vernie- tigd. Hlij was een voorbeeldige zoon, een tfouw echtgen-oot en een liefhebbend vad'er. In zijn- vrije uren- gaf hij pjn tijd aan ver- eenigingen, die zijn symlpa-thie hadden. Is zijn aardsdi bestaan- vernietigd, hieTb.oven leeft hij! voo-rt, zeidte spreekster. Dr. Prins, dlkecteur van dte H. B- S.jte Dor drecht, voerde namens de gemeente Dordrecht en de H. B. S. het woord. Hij- roemde dten ijver en- pli-ch-tsbetrachting van' den omgeko- mene. -De school verliest yetel aan hem. Voor die veneeniging van leeraren en leera- ressen bij het M..O. te Dordrecht sprak hiei^- ua de heer J. J. Lecker zijn droefanis uit met het tragische einde, waarna ds. Van Wijn- gaarden, voorzi'tter der Evangel-ische Maat- schappij memoreerdte, wat dteze vereeni-ging in den -o-verledene veriiieSt als hoofdbeStuurs- lid. Hij was een onbaatzuchtig man, zooals er tegenwoordig niet veel meer zijn. Hij bezat een sterke liefdie voor het protestantisme en beschikte over een idtealisme, dat velen op- beurde. De EVanigeliSche Maatschappij heeft veel aan hem -te danken. Ds. BeerendB uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur der Evangtelische Maatschap pij bradit in herinnering met hOeveel toewqV aing de zaak van het protestantisme door hem is gediend. Zijn heengaan heeft een groote open plaats in de gelecteren gebracht. Ds. Vermeer uit den Haag, voorzitter dter afdeeling Den Haag der Evangel-ische Mij. sprak nog in dtenzelfdten geest. De voorzitter /der Ned. Rteisvereeniging, mr. v. d. Flier, uit naam van het hoofdbeSituur en dte geheele vereen-i-ging het woord voerend, herdadut de dtoeve ramp, die een-en-twintig Nederlandsche families in rouw dompelde. Veel heeft de overledene gedaan voor de Reis- vereeaiiging. VrijlwilMg nam- hij de taak van leider op zich can anderen te kunnen laten' ge- nieten. Zijin leven en werken' zijn een voor- beeld voor anderai. Ten slotte spraken nog die -heer Die Jonge van de afdeteling Dordrecht van' dte Reisver- eeni'gingi en- de heer W. H. Meyer naimiens dte Haagsche afdteelin-g en1 de heer W. A. Bterg als voorzitter van den- Algemeenen Protes- tantenb-ond te Rotterdam. Mejuffrouw Klerk dankte namens de fa- milie. AUTO-BUS TE WATER. Te Z-aandijk kwamen Zondagmiddag twee autobussen die elkaar wilden passeeren in botsing, waardoor dte stuurinrichting van de autobus, toebehoorende aan den ondernemer Fontijn uit Wormer defect geraakte ten gevol- ge waarvan deze bus met 17 inzittenden te water geraakte. De passagiers wisten zich met groote moei- te te redden en kwamen er grootendeels met een' nat pak af. Verschiilende liepen echter ernstige snij- wonden aan gezicht en handen op welke door doktr v.d. H-orst werdten verbonden. Dit is de tweede maal in korten tijd dat een autobus van den ondernemer Fontijn te water is geraakt. DE TOESTAND BIJ DEN POST- CHEQUE EN GIRODIENST. Het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft zooals bekemd dezer dagen, den Minister van Waterstaat een telegram ge zonden, waarin er met klem werd aangedron- gen, dat door den Minister maatregelen zou- den worden voorbereid en aan den onhoud- baren toestand een- eind te maken. Verder werd er op aangedrongen, dat vanwege de regeering ter geruststelling van publiek en teneinde niet alle vertrouwen in den dienst te doen verloreu' gaan, onverwijld wordt me degedeeld, wat tot verbetering van den toe stand is of wordt gedaan en welke zekerheid kan worden gegeven, dat de giro-dienst ALRMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1