Alkmaarsche Gourant Uw Prijscouranten In verkeerde sehoenen. Laat ons drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, 11IIL1BTOI. Voordam 6 9, ALKMAAR. Dins das: 28 September. Ms. 221. HondBrtt Yljf en Twintigste Jaargeng, BURGEMEESTER E'N WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar No. 858 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 23 Augustus 1.1. waarbi] is vastgesteld eene ■Verordening als besdoeld to arfiiM 7, le lid le der Drankwet. Welke verordening, heden afgekondigd, ge- durende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen be- taling ran 0.10 to aidxuk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 24 Sept. 1923, Burgemeester en Wethouders voorth W. C. WENDELAAR, Burg. VAN DEVENTER lo. Seer. DI EN STP'LICHT. Bekendmaking van uiispraketl in zake vrijsteUing, De Burgemeester van ALKMAAR brengt ter algemeene keimis, dat omtrent aanvragen om vrijsteUing van den dienstplicht w eg ens BROEDERDIENST, betreffende de hier- onder genoemde persQnen, de uitsprakeo zijn geschied, bij ieders naafn vermeld: BOULONiOIS, B. lichting 1924, datum toi welken de vriistelltog is verleend: voor- goed. SCHILDER, S., lichting 1924, datum tot welken de vrijsteUing is verleend: voorgoed. Tegen elke uitspraak kan binnen TIEN DAGEN na den dag dezer bekenidmaking to beroep warden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door dim wettigen vertegen- woordiger: b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- eonen, of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrtft, daartoe aan de Ko- nlngin te richten, moet met redenen zijn om- kleed en worden ingediend bij den Burge meester, ter secretarie dezer gemeente, af deeling Militaire Zaken, die voor de doorzen- ding zorgt. Alkmaar, 22 September 1923. De Burgemeester voomoemd, W. C. WENDELAAR. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 21, 22 en 23 September 1923. Stoffeerdersschaar, beige grijze dames- handschoen. Aanwezig en to bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegevea op -21, 22 en 23 Sep tember: P. Koopman, Omval, jonige faerdershond: P. Beemsterboer, Voormeer 9, damespara- plude; J. Paauwels, Lutixk-Oudorp 7, rozen- krans in etui A. Haakman, Boterstraat 5, wit- te Mndermuts K. Vennik, Verlengdh Stuart- straat 92, etui met schrijfgereedschap; Betsy Al, Koningsweg 45, portemonnaie met to- houd H. Langendam, Korte Nieuwesloot 3, nikkelen potloodhouder; W. Peetoom, Dijk 3, bril in etui; J. de Vries, Laat 180, beige grij ze dameshandschoenJ. Solli, Achterom 14, damesparapluieK. Bol, Schoutenstraat, huissleutel; J. Hoekmeijer, Fabrieksweg, kin- derportemonnaie met inhoud J. Oudhof, He- kelstraat 18, blauw werkpak; M. Janse, Laat 53, balsketttokje; J. Koopman, Akerslaan 1, rozenkrans; J. Bruin, iHouttil 8, portemon naie met inhoud; A. de Ruiter, Middenstraat 9, zilveren dameshorioge; A. Butoink, Baan- singer 18, zilveren rozenkrans. Wanneer men weder in het bezit is van net verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennto to gevsn aan het Bureau van po- htie. B'rjOYmmaal Nlenws UIT OUDKARSPEL. Langendijk twee gemeenten Bij B. en W. dezer gemeente zijn to ver- band met Langendijk den gemeente de vol gende missieven van Ged. Staten ingekomen: le dato 12 Sept. Wij hebben de eer u me- de te deelen dat de Minister van Binnen- Stoar &dt btagelaoh, door Bonto Kin&k. 75) HOOFDSTUK XXIX. Op, Tttanve postpapier. Was het verbedding of verspreidde die brief een sterken geur van „Pbul Nana" en poudre de lis zoodra hiji geopend werd Hdt was een lange brief; een pak dikke mauve blaadjes die kapitein Meredith moest rangschiMcen, terwijl ilk to den grooten pludhe armstoel gezeten eerst hem en daarna den anderen jongen man aanzag. Mr. Arthur Harrison stond met over eikaar gestagen air men, de eene kniie een weinig gebogen, een weinig omihoog te kijken naar de candelabra, precies alsof hij voor den fotograaf meer van een van ons bdden, maar begon dadehjik te lezen, zonder haast of onhanaigfheid. Wat kon de beteekenis hiervan wezen? Dat vroeg ik mij af. Kon die malle, krankzinnige Vera Vayne zich verbeelden' dat, omdat zij verkozen had baar „wefctigen echtgenoot, ka- piitein Meredith, to verloodhemen, zij nu het recht had weg te Toopen en to trOuwien met wien zij verkoos ZekeT, zij \va» er mai ge- noeg voor. Had zij Ach bond op! zij had natuurlijk gedadht dat zij: vTd} was. Zij dadht immers dat zij een oorilogsweeuwf je geworidlen was, en trouwen kon. Maar zoo spoedig? Eh nadat zij met een man getrouwd was geweest die oneindig ved te goSi voor baar was ja! Ik denk dat zij zich echter meer „thuis" voelde met dien an- dere, met dien verschrikkelijken jongen man. Hij, mr. Arthur Harrison bad zijn oogen af~ gewead van de candelabra en1 keek nu met landsche zaken en landbouw, wegena de daartegen in de gemeente Broek op Langen dijk gerezen bezwaren, welke de Minister ge- grond acbt, niet bereid is, de vereemiging van- de vier Langendijker gemeenten te bevorde- ren. De vraag is intusschen gerezen, of niet de met die vereenigtog te bereiken voordeelen mede ten aanzien van uwe gemeente verkre- gen kunnen wordien door een samenvoeging van drie der Langedijker gemeenten, te we- ten: Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel. Wij verzoeken U ons omtrent dit denkbeeld wel uwe meening te willen doen kennen. 2e dato 19 Sept. De aandacht van den Minister van binnenlandsche zaken en land bouw is gevestigd op de uitgaven, welke de bouw van een nieuwe Roomsch Katholieke Lagere School te Noordscharwoude van de gemeentekas zal vorderen, welke uitgaven bij een vereemiging van de vier Langedijker ge meenten vermeden zouden kunnen worden, aangezien in dat geval wellicht een der open- bare scholen dezer gemeenten zou kunnen worden opgeheven en het sc'noolgebouw voor R. K. School zou kunnen worden beschikbaar gesteld. Intusschen is uit het schrijven van Gede- puteerde Staten aan Burgemeester en Wet- nouders uwer gemeente d.d. 12 September 1923 no. 86 gebleken, dat bedoelde samen voeging door den Minister niet zal worden bevorderd, doch daartegen wordt overwogen de samenvoegihg van arie dezer gemeenten t.w. Zuidscharwoude, Noordscharwoude en' dudkarspel tot stand te brengen. De Minister heeft mij: to verband hiermede j opgedragen uwe medewerking in te roepen, opdat deze schoolbouw zoo mogelijk kan worden uitgesteld tot tijd en wijl omtrent de samenvoeging van de drie genoemde gemeen ten zal zijn beslist. Ik heb mitsdien de eer U te verzoeken om voor geval het bestuur Uwer gemeente wordt betrokken in pogingen ten- eincie zooda.nig uitstel mogelijk te maken uw invloed tot het slagen van deze pogingen wel te willen aanwenden. Uit deze missieven blijkt wel, dat de plan ner! inzake vereenigtog van gemeenten nog niet van de baan zijtn. We verinoeden dat elk der drie gemeenten zoodanige missieven' ont- vangen heeft, zoodat spoedig het punt in kwestie weer aan een algemeene bespreking zal dienen te worden onderworpen. In hoeverre de nieuwe samenstelling van de raden en de meening van den Minister dat Broek er buiten moet hlijven op vroegere besluiten van invloed zal zijn, zal dan blijken. Voor het vervolgonderwijs to deze gemeen te zijn 27 teerltogen opgegeven. Dit is een aantal ver boven het aantal wai itol heden bereikt was- De lesrooster to door Ged. Staten goedge- keurd, zooals deze door het hoofd1 der school was vastgesteld. Er zal 50 ureni les gegeven worden. Overeenkomstig het laatste raadsbesluit zal dus het onderwijs plaatselijk gegeven worden. Gisteravond had ten overstaan van notaris van Riet to Bergen de verkoop plants van het huis, schuur en1 erf, eigendom van de erven van mej. wed. K. Paarlberg, staande aan de Spoorstraat. Van de brandstoffenschuur en erf Werd kooper de heer Jb. Smit Sr. alhier voor 1110 en van'het woonhuis met erf de hee- ren C. Meier en P. Beers beiden te Noord scharwoude voor 1710. In combtoatie werden de perceelen niet gemijnd. De voetbalwedstrljd tusschen D. T. S. 1 en Koedijk 1 kon door den regen niet door- faan. De competitiewedstrijd tusschen D. T. 3 en Zeemeeuwen 2 van Egmond eindigde met 06 to het nadeel van D. T. S. UIT LANGENDIJK. De afdeeling van de L. T. B. to er nu to te- genstelling van het vorig jaar to geslaagd een tutobouweursus to het leven te roepen. Deze zal gehouden worden in de R. K. school Als hoofd van de eursus zal optreden de heer Renaud' hoofd der school te Waarland. De afdeeling van den Ned. Bond van ar- bdders to het landbouw- tuinbouw- en zuivel- bedrijf hield een ledenvergadering, vooral ter bespreking van de komende werkeloosheid. Er werd besloten, ha gepleegd overleg met de R. K. vereenigtog van arbeiders, een adres tot de betreffende gemeentebesturen te richten, om zoo noodig productief werk te laten verricbten. Voor den cursus to vakonderwija welke 1 October wederom wordt geopend, zijn als leeraren aangewezen de heeren S. Vto te 1 Oudkarspel, D. Dirkmaat te Noordschar woude en A. van da' Baar te Broek op Lan gendijk. UIT BERGEN. De koe, welke eenige dagen geleden vermlst werd door den veehouder P. v. W. alhier en waarvan vermoedi werd dat zij gestolen zou zijn, is teruggevonden in een weiland van den veehouder B. aan den Kanaald'ijk onder de ze gemeente. Van diefstal is derhalve geen sprake. Door die commlssie, belast geweest met het voorberdden en organiseeren der feeste- lijkheddi in deze gemeente ter gelegenhdd van het Regeeringsjubileum van' H." M. de Kontogln Is, op de den ingezetenen aangebo- den inteekenlijsten, In totaal ontvangen 509.31. Het batig saldo ad /2.34 zal in de kas van het Burgerlijk Armbestuur worden gestort. De Zondag door B. S. V. II gehouden voetbalwedstrijd tegen een club uit Oudorp, is door B. S. V, gewonnen met 21. Qevonden en verloren voorwerpen. Oevortden: Eenz warte portemonnaie met eeoig geld, een cdntuur van gegraveerde koperen plaat- jes, een pen met touw en wartel, een gouden damesarmband, een bruin zakmes, een meta- len gradenboog, een vfirmoedelijk double arm band met horloge, een zilveren schakel arm band, een kldne goudfen kinderring met steen- tje, twee beenen armbandjes en een gouden damesring met drieb lauwe steentjes, een bruine mantel, een witte kindermuis met roo- de binnenrand, een lederen hondenriem met knip. verloren. Een cape, een vulpem (merk Swan), een zwart baapak met blauwe rand en een bad- handdoek, een alpacca beursje met eenig geld1 een broche (gouden tientje Willem III), een leerboek Russische taal, een groene muts met kwast, een blauwe muts, een cdntuur, een gladde gouden ring, een lichf bruine mantel- cdntuur, een portefeuille met 50. h f 60 enz., een groot model sierhaarapeld. Premiebouw. BIJ beschikktog van den Minister van Ar- bdd van 21 September 1.1. is aan de gemeente Alkmaar bijdragen uit's Rijks kas toegezegd ten behoeve -van het verleenen van steun aan de particuliere bouwnijverhdd, i.e. 12.000 voor 40 woningen te bouwen door F. de Heer Kloots aan die Tulpstraat. UIT WIERINGERWAARp. Qnze gemeente krijgt tegenwoordig veel be- zoek uit het buitenland. jX Zondag zijn hier wc^r 17 personen (landbouwers) uit Letl'and geweest, die een excursie, tevens studiereis, maakten. Het was een reisje van ongeveep 3 weken. Van uit Anna-Paulowna, waar een bezoek was gebracht aan de boerderij van dien heer G. W. Waiboer en aan de van Ewijcksluis, kwamen ze naar hier. Na bij; den heer Schou- ten te hebben koffie gedronken, werden1 de boerderij,en van de heeren Jb. Kaan Kz. en F. A. F. Groneman bezocht. Zij: werden bege- ldd door den heer Smeding Van- Schageni. Zaterdagmiddag werd door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Wieringerwaard publiek aanbesteed het afhakken' van riet enz. en verder krooswerk. De uitslag is geweest als volgt: Perceel 1, J. Mosfc Kz. voor 35; perccel 2, P. Peper voor 18; perceel 3, de- zelfdte voor 19; perceel 4, A. Rob voor /23; perceel 5, dezelfde voor 33 perceel 6, P. P,cper, voor f 22. j UIT OUDE NIEDORP. J1 Zondag speelde V V V 2 haar eerate weds'trijd in dit seizoen voor de competitie te gen B V V 2. V V V was to de meerderheid en won dian ook met 6—0.' UIT NOORDSCHARWOUDE. De voetbalwedstrijd tusschen Holland 1 en Grootschermer 1 kon door de onbespeelhaar- heid van het terrein niet doorgaan. UIT ST. PANCRAS. Vrone's eerste elftal wist met 90 van Alkmaar 3 te winnen, het tweede maakte er gelijk 2—2 van met D. T. V. I, en het derde won met 1—0 van Alkmaar 4. UIT IIOORN. Door B. en W. is op advies der Huurcom- missie alhier, aan den minister het verzoek -ge- richt, om met gebruikmiaking van Art. 7 der gewijzigide Huurcommissiewet, voor.Hioom te heparan, dht geen 50 en 37 K pCt., doeh slechta 40 en 30 ipCt. huurveriioogmg boven die van 1916 (1918) mag worden ioege- Bpanning naar George's gezicht, teen deze eindelij'k den brief uit had. Hij sdhraapte zijn keel, maakte dia axmen lbs en zeide: „Welnu: begrepen?" Heel eenvoudig en bedaard en beleefd zei kapitein Meredith: „Ja, ik geloof het well, dank u." Toen richitte hij etodelijfc het woordi tot mij u hem lezen?" vroeg hij. Ik aarzelde. „Och maar het htoft wer- kdijk niefcs met mij te maken, wel? Is het j^ter „Ik dacht van wel." Ik naim, de hand vol geparfumeerde mauve blaadjes postpapier aan. Zij waren vol gekralbbeld met het schrift, dat ik al eenmaal gezien had; op de brief- kaart die ze mij, of liever aan Mevrouw George Meredith op de Bryn had geschre- ven. Die briefkaart was^ onderteekend „Prin- ses Meta". Dat zelfde handschrift, lbs daar been geworpen woordta, met paarse inkt ge- schreven, bladzijden vol, en ik moest goed kijken naar de gekrulde cijfers voor dat ik er achter was wat bladzij, 3 was en wat blhdizij 5. Toen begon ik voor die tweede ntaal to die zdfde kamer een brief te lezen geadresseerd aan mijn zoogenaamdten echtgenoot. Hiji was geda'teerd en geschreyen op ka- mers ergens to BloomSbuiy. En hij begon al- dus „Lieve, ouwe keirel Ik vehwadit dat dit wel wat lam voor je wezen zal, maar als je goed over de dlngen nadenkt, zal je er mij tech naet heelem'aal de schuldl van geven. „Dien avond to die taxi, tern je miji thuis brachit na1 die vertooning met de jongens toen je de fatale vraag aan miji deed, heb je er niet over gedadht tnlijl to vnagan of ik al eens te voren getrouwd1 geweest was Hier hield ik even op met lezen. De twee woordeu te voren hadden mij doen sdirik- ken alsof er een mijn was gesprongen. „Ta voren getrouwd I Met O'pen mlond keek ik van den' eenen jongen man1 naar deni andere. Ik sprak tot den acteur. En vroeg, zijn antwoord kton mij b'uitengewoon veel schelen: „Was zij was Miiss Vera V'ayne dan eerst met u getrouwd?" Weder op toe manier van straks antwoord- de hij,: „Getnouwid met mij? O ja, zeven lange jaren geleden!" „0", zeii ik. En teen de waarheid langza- merhand voor miji begon op te doemen, zei ik: „Dan moet zij nog met u getrouwd zijn?" Mr. Arthur Harrison sloeg zijn armen weer over elkander, keek op mij neder en' knik- te zoodat zijn haar schudde. „Ja zeker", bulderde hiji. JuistI" Ik wendde mij af van'.het tableau dat hi} vorrnde en' zag het kalme gelaat aan1 van den andleren echtgenioot van Miss Vera Vayne. „Intoen indien hij1 met haar ge trouwd is. dan bent u het niet, veronderstel ik", hoorae ik mij: zelf tot kapitein Meredith zeggen, bijna alsof ik hem de verbazingwek- kende tijtong meedeelde. „Natuurlijk kunt u het dan niet zijn, weet u! U to het zelfs nonit geweest!" Met de lakonidkste stem die ik ooat zelfs van hem gehoord heb, zei hij,,U heeft den brief nog niet gehed uit, geloof ik". „Neen mompel'dte ik. En ik nam de ge parfumeerde blaadjes weer op. De brief luidde verder: „U zal het kluchtig Vinden, maar ik heb er geen' oogenblik aan gedlacnt u van mijn eerste huwelijfc te vertellen, het was zoo lang geleden en u weet, wij' meisjes van het Vak zijn zoo gewend oozen meisjes uaami te be- stajan. Tenetode te kunnen beoordeelen of voor deze uitzondertogsbepaling termen aanwezig zijn, to door den Minister een overzicht ge- vraagd van den stand der huren op 1 Jamuari 1916 en dien van 31 Juli 19,23, voor zoover het woningen zijn, welka ondier de huurwet- ,ten vallen. Naar aanleidling hiervan to, in opdracfat van B. en W., door de Huurcommtosie, een uitgebreid onderzoek naar deze huurprijzen ingesteld en to aan den minister een zeer uit gebreid overzicht toegezonden. B. en W. deelen mede, dat Regenten van het Sint-Pietershof gebrui'k zullen ma ken van het aanbod, 3600 een gedieelte van het saldo van het Waterleidingbedrijf aan te wenden tot verbetering der toriehttog en dat tot bedrag zal wordm' beaut voor den aan- leg van watarieidtog, closets en brandkranen, i waarvan de kosten worden begroot op 1 f 490O, waaarom B. en W. voorstellen tot college voor tot doel een bijdirage to eens toe te kennen van 3600. Naar aanleiding. van het voorstel van B. en W. tozake rtoleering van de buiteniwij- ken, deelt de Comtaissie voor de Financien mede, dat uit een financileel oogpunt bij haar tegen bedoeld plan geen bezwaar bestaat, Weshalve zij advtoeeren dienovereenkomstig te besluiten'. Uit hygienische en finandeele over- wegingen geeft zij evenwel to ovarweging te zijnar tijd in de bo'uwverondening de ver- plichting op te nemen tot aansluittog van alle wioningen op het gemeenteriool binnen een tijdvak van bij'v. 10 jaren, Door den heer Ha'alebos, organist der Groote Kerk to in samenwerking met het be- kende mannenfcoor Sappho" een kerkconceit gegeven, dat alleszins geslaagd mag heeten. Door den heer Haaileboa werden werken van Bach, Guilmont, Pieme en Liszt ten gehoone gebracht, terwijl het mannenkoor werken' zong vara Palestrina, Witt, Oilman en' Roeske. Jammer, dat het publiek niet to gnooter getale was opgekomen. Door de Afd. Ho'ora van de Hoil. Mij. van Landbouw to een vergadlering gehouden ter bespreking van de plaramen voor de alge meene vergadering, da tentoonstelltog en fcestelijkheden der 'Hoofdvereenigtog to 1924. Door den aecretaris, den heer J. Pz. Eriks werden de plannen voor een vereenvoudigde tenteonstel'ling uiiteengezet. Men stelde zich voor 2 dagen te organiseeren voor rundvee; 66n dag voor paarden en1 6to diag voor scha- pen, geiten enz. Zooveel mogelijk wilde men de afdeding organtoatie onderbrengen to bijlv. de Noorder- kerk, terwijl tozendtogen ter oplutotering in de ledige Kazernelokalen en Boterhal1 een plaats je fconden vinden. Het ved zou ge- plaatst kunnen worden op de afgeSloten veo markt. Het afdeeltogsbestuur Is van' meentog, dat met deze vereenvoudigde opzet 'een garantie- fonds van' 10.000 voldoende is. Aangeraomen wordt, dat de tentoortotelling uitgaat van fie afdedingde regelimg van de tenteonstelling rekenplichtig to aan de afdee ling en in hoogste ressort de Algem. Verga dering uitspraak doet. Men stelt zich voor op de medewerktog te kunnen rekenen' van de Fokvereenigingen, Mi'ddenstandsvereenigingen, V. V. V. en zoo mogelijk den L. T. B. Uitvoerig werd gedfscussleerd of men-. 9e tenteonstelling en de daaraan verbonden fees- telijkheden gescheiden zou houden, of wel, dat alles to een hand zou berusiten. Het af- dbelingsbestuur wenschte deze zaken' zooved mogelijk geschdden. Besloten werd deze kwestie aan een nader onderzoek te onder- werpen en to een volgende vergadering te be- spreken. Nog sprak die meerderheid zich uit voor een vertoting. 'De vergadering dbong er fen stertste op aan den heer Eriks met het algemeen secre- tariaat te 'belasten, aan wien dan hulpknacb- ten zouden kunnen warden' toegevoega. UIT SCHAGEN. Het jubileumfeest alhier begon Zondag met een herdenking in de verschillende kerken. In de kerk der Ned. Her?. Gemeente, waar ds. v. Dijk een keurige rede hield naar aanleiding van Pred'iker 10 17: „Welzalig zijlt gij, land, welks koning een zoon der edden to", werd de herdenking opgeluisterd door het zang- koor, dat op zeer verdienstdijfce wijze een drietal toepasselijke liederen zong, waarbij Herders Zondagslied" en „Wilt heden nu treden voor God den Heere", terwijl de ge meente ten, slotte staande, begeleid door het houden dat ik totsml' vergat u te zeggen dat ik alileen Miiss" werd genoemdi op het too- nee!! Ik dacht er niet over u te vertellen drat Mr. Harrison en 'ik ruzie gahad hadden en van eikaar waren gegaan en dat ik vara Aif, zijn getrouwden broer, gehoord had, dat hij dood was en ik dat ook geloofde. Ik gieloofde het waariijk, George, en nam geera deel aara de pretjes. Ik heb dien brief van' All jaren bewaard er stond to dlat de artne Arthur nu weg was era ik hem niet meer plagen kon, d!at hiji altijd in den herfst kou vatte en zich ziiek voeldle, dat wist ik zelf wel, en1 nog een an deren brief, waarto Alf terug schreef, dat Arthhr begraven was in Califomie raa een mistigen avond bij de goede oude Bohemers, waar hij naar toe gegaan was met de Num- mer Veertiende Compagnie en' hij zond mij een pren tbriefkaart met een oneihdige massa bergen met een. kruisje om aan te diuiden waar hij begraven lag. Het was eerst toen wij eikaar ontmoetten, de (heer Harrison en ik op het bureau van Verioren Goedefen to de Ltosestreet, waar ik vara de stoomboot maar toe gegaan, was met de parasol met het pagegaaiiera 'kopje, dat uw vriend Majoor Thornton miji gegeven' had als huwelijkscadeau, dat u mij met een veer had1 kuranen' neenslaan. En wat kon ik er aan' doen dat wij weer goede vriendera werden', het Was of wij dten dag van gisteren van eikaar gescheiden wa ren en ieaereen zou hetzdfde gedaan heb ben, die to mijn sehoenen stond. Zeg wat u will, hij to de eenige man' die eigenlijk ooit bij miji paste. Hiji was het die mij' overhaalde niet naar New-York te gaan op die boot. Want wat had je er aan een salads te (krijgen biji de Movies als een echfe minister als je todh misschien' en heel waarschijralijik getoxpedeerd Wordt door die I iunnen voordat je aan Long- Island aanlandt of een cent salads ontvangt? pracnuge orgel, het volkslied zong. Op straat waclittc den kerkbezoekers bij het verlaten tier kerk eene stortbui. Dat was de eerste op dien dag Officieel werd toen ten raadhuize het feest geopend met een toespraak van den voorzittcr van het eerecomiite, diem heer J. Cor- nelisscn, burgemeester der gemeente. Aara het slot van deze toespraak werd het volgende te legram aan H. M. gezondera: „Comite en Eere-Comite der jubileumfees- ten tie Schagen wenschen Hare Majesteit har- telijik gcluk met het 25-iarig Regeeringsjubi leum en bieden Uwe Majesteit eerbiedige huldc aan". Terwijl de inwijdtog van het feest op de raadszaal plaats had, verzamelden zich voor het raadhuis een 100-tal zangeressen en zan- gers, om eene toepasselijke feesticantate uit te voeren. Een dichte menigte volgde met groote aandacht de compositie van den .heer Jac. Jansen te Alkmaar met wooiden van den heer M. Visser te Schagen. Eene algemeene toe- juiching beloonde het zangkoor voor de goed geslaagde uitvoering, na vele uren van in- spanraende studie, voor dit werk gevorderd. Intusschen waren de winkels geopend voor den dtal age-wedstrijdDe algemeene indruk dien wij daarvan ontvingen was voor Schar gen's neringdoenden en handeldrijvendcn middenstand zeer bevredigend1. Over de be- kroaingen zal het publiek biji algemeen etem- rccht uitspraak doen. In den namiddag zou Sparta I van Schagen tee-en Alcmaria Victrix II van Alkmaar op- reden. om het herinnerings-plaquette, ultge- loofd door de feestcommissie. In de pauze zou de Oymnastiekvereeniglng „Lycurgus" demonstreeren, met knotszwaaien voor vrou- wen en groepen voor rnannen. Dan nog zou „Quos Ego" van Schagen In het strijdperk treden tegen een elftal uit den West-Frieschen Bond om elf jubileum-draag- modailles door de feestcomimssie beschikbaar gesteld. Zoo was het plan, maar tot eene volledige uitvoering kwam het niet. Toen de match tusschen Sparta en Alcma ria Victrix afgeloopen was, maakte een extra Noord-Hollandsche stortbui een einde aan't sportfee&t-gedeelte eq gelasf: „Over dria weken verder". UIT HEILOO. Men schrijft ons: Waar voor eeniga Wekert lusSge paartjes dansten, to nu die ruimte tot een bloemtuin gemaakt. De afdeeling Heiloo van den Volks- bond tegen drankmisbruik houdt bij gelegen- heid der jubileumfeesten haar Florajia-tea- toonstelling in de danstent vara den heer A, P. de Rooij. Tal vara bloemen zijn uit stekjes ge« kweekt en worden nu tentoongesteld tar be- oordeeling. De heeren Hoek, opzichter der stadstuinen te Alkmaar, en Teerink, bloemtot aldaar, had den weer geen gemakkelijike taak om do echoonste exemplaren te vinden. De afdeeling Heiloo boopt, dat menig bloemenliefhebber getuigt van zijn nieuwsgie- righeid naar de gekweekte planten, dan heeft zij een tweeledig doel bereikt. De bekroningen zijn als volgt: Groepen van vijf sinksle. Mevf; Brouwer- Hendriks; 2. Mevr. Hoekstra; 3e. Mej. B Grootewillink. Groepen van drie stuks: 1. Mevr. v. d. Klauw; 2. Mej. van Wedderen; 3. jongejuf- frouw Truus Hoogland. Enkele planten. Marguerites: le pr. me}. M. ru Steeg; 2e pr. jongeheer Jan Koning; 3e pr. mej. W. Grootes. Coleus: le pr. jongeheer H. Peppinck; 2e pr. mej. W. Grootes; 3e pr. jongejuffrouw Betsy Schrooder. Begonia's: le pr. mej. Zeemaa; 2e pr. mej. J. Rus; 3e pr, mej. Wed. Ruiter. Fuchsia's: le pr. mej. de Rooij; 2e pr. mej. J. Bood; 3e pr. mej. Th. Rozing. Dus, George, i!k stemde er to tee weer met hem te beginnen, aangezien ik tech ook zijn vrouw ben en ik duxf wel zeggen1 dat ik hem helpen kara het gezellschap te vorrnen, waar- mee hij de volgende rnaand wil 'beginraen, dlat wil zeggen indien de Militaire Dienst niet een, beletsel' to voor iedereen die een artistiek werk wil' ondememen. Arthur to een wonder op dat gebied. Ik kon altijd goied1 met 'hem opschieten, ofschoon- hij' een heethoofd to, tot- dat we siandjes kregen en ons gedroegen ails kleine 'ktoderen. „En zooals ge weet, ik ea jij, George, ztjh; bijna totaal vreemdelingen voor eikaar. Je kumt niet zeggen dat het met gauw gegaan to teen ik je genomen heb." Weder hield ik even' op met lezen; om een blik te werpen van omwillekeurige vergelij- king op de twee jorage mannen, waarvan het Vizi'oen schreef. Het gelaat vara den eene zei hoegenaamd niets van' wat hiji op dat 'oogen blik modht gevoelen. De andere (het heet hoofd) stand opgewekt, sympathiek, bewege- lijfc, van het eene uitenste vara uitdrakking gaande naar het andere; (gezichten trekken noemera kinderera dat). Want de soldaat moet zi'ch oefenen om, waraneer het noodig to alle jgevoel te verbergen. Dit helpt hem om het werk van de halve wereld1 af te doen en te bewerera dat hij ongeveer raieite heeft uitge- voierd. E>e acteur daarentegen moet rich oefenen, zooveel als hij maar kara uit te drukken. Daardoor, al doet (hij ongeveer niets, wordt hij veroncfersteld, geloof ik, massa's te doen. De sold'aat verbergt onder vrooliikheid en onbeduidende praatjes, wie weet hoe veel strijd? Maar onder donderende plechtigheid ver bergt de acteur aandoenrngen die ik niet arndens dan heel alledaagsch-kara raoemen. fWa/idi vermlgd.) I IHI 'I ..'.I..'jUf JWI..'.TIC.'.l,

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5