DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 227. Honderd yjjf en twintigste Jaargang. 1923. D0NDERDA6 27 SEPTEMBER Buitenland. Dk numraer bestow utt 2 Maden Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. AfzonderHjke en bewijsnummers 5 cents. Directeurs O. H. KRAK. PRfJS DER GEWONE ADVERTENTlfiN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordara C 9. Telef.nr. Administratie 3L Teleioonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. HET ELNDE VAN HET LIJDELIJK VERZET. De Duitsche rijksregeering heeft in de vol- gende proclamatie dte opheffing van bet lijj- delijk verzet aangekoodigd „Op 11 Januari hebben Fransche en Belgi- sche troepen, in strijd met recht en verdra- gen, het Duitsche Ruhrgebied bezet. Sedert dien tijd hebben Rijnland en Ruhrgebied de zwaarsfce onderdrukkin-g moeten verdurea. Meer dan 180.000 Duitsche mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen zijn van huis en hoi verdheven Voor vier millioen Duitschers be staat het begrip persoonlijke vrijheid niet meer. De bezetting is gepaard gegaan met ge- welddiaden zonder tab Meer dian honderd landgenooten hebben bun leven moeten geven, honderden smachten nog in de gevangeais- sen. Tegen de onrechtmatigheid van dezen inval kwamen xechtsgevoel en vaderlandisliefdle in opstand. De bevolking weigerde onder vreem- de bajonetten te werken. Voor deze, aan het Duitsdie rijk in de moeilijkste tijden bewezen trouw en standvastigheid is het geheele Duitsche volk dankbaar. De rijksregeering had op zich gienomen, naar haar beste krachten de lijdende volksge- nooten te verzorgen. In steeds stijgende mate werd daartoe een beroep gedbaa op de geld- middelen. In de afgeloopen week beredkte de steua voor Rijn- en Ruhrgebied een bedrag van 3500 billioen mark; in de loopende week is minstens het dubbele van deze som te ver- wachten. De vroegere productie van Rijn- en Ruhrgebied heeft opgebouden. Het economisch levcn in het bezette en onbezette gebied van Duitschland is vernitetigd. Met vreeselij-ken ernst dreigt het gevaar, wanneer wij aan de tot dusver gevolge ge- dragslijn vasthouden, dat het scheppea van een vaste valuta, het iustanidhouden van het economisch leven en de verzekering van het enkele bestaan van ons volk onmogelijk wor- dten. Dit gevaar moet in het belang van de toe- komst van Duitschland en evenzeer in het be lang van Rijn- en Ruhrgebied' worden afge- wend. Teneindfe het leven van volk en. staat te houden, staan wij thans voor de bittere nood- zakelijklieid, den strijd af te breken). Wij1 we- ten, dat wij daarmede van de bewoners der bezette gebieden een nog zwaarder mor-eel of fer vragen dan tot dusver. Vol vertrouwen was hun strijd, voorbeekMoos hun zeifbe- lieersching. Wij zullen n'ooit vergeten wat zij geleden hebben, die in het bezette gebied zoo- vcel verdragen hebben. Wij: zullen nooit de- gen en vergeten. die liever hun geboorteplaats verlietea dan de trouw aan het vaderland* te breken. Het zal de eerste en voornaamste taak der rijksregeering blijVen, er voor te zorgen, dat de gevangenen worden vrijgelaten en dat de uitgewezenen tergkeeren. Voor alle econo- mische cm materieele zorgen gaat de strijd voor deze elementaire menschenrechten. Duitschland heeft zich bereid vcrklaard1, de grootste materieele offers voor de vrijhedd der Duitsche volksgenooten en Duitsche burgers te brengen. Deze vrijheid vormt voor ons ech- ter geen object voor onderhandelingen of rui'l- aff aires. Rijkspresident en rijksregeering verzekeren hier plechtig voor het Duitsche volk en' voor de wereld, dat zij zich niet zullen leenen tot overeenkomsten, waardoor ook maar het kleinste stukje Duitsche grond van het Duit sche rijk zqu worden gescheiden. Het ligt in de hand van Frankrijk en Belgie en hun bondgenooten, of zij door de erkenning van deze opvatting Duitschland den vrede willen teruggeven of dat zij door de weigering van dezen vrede alle gevolgen willen doen ont- staan, die daaruit voor de betrekkmgen1 tus- schen de vol-ken moeten geboren worden'. Het Duitsche volk sporen wij aan, in de komende tijden van de emstigste moreele be- proeving en materieelen nood, de grootste eensgezindheid te bewaren Slechts zoo zullen wij1 alle voornemens om het rijk te doen uiteenvallen te niet kunnen doen. Slechts zoo zullen- wij de eer en het leven van dte natie kunnen behouden. Slechts zoo zullen wij de vrijheid1 kunnen herkrijlgen, die ons onschendbaar recht is." De proclamatie was onderteekend door den rij'kspresident en alle leden van het rijkskabi- net. Naar aanleiding van de prodamatJe merken de Duitsche bladen op, dat dit besluit berust op binnenlandsch-politieke gronden. Het is uitgesloten, dat door middel van het verzet de Franschen de bezetting van het Ruhrgebied zouden hebben op^egeven; een verlenging van dezen toestand zou, in verband met de d'aarop volgende algeheele werkloosheid, bo- vendien voor honderdduizenden inwoners ernstige bezwaren met zich meebrengen. Bij dezen binnenlandsch-politieken nlaatre- gel tot beeindiging van het lijdelijk verzet kan van een capitulaffie of van een niet-capitulatie in het geheel niet worden gesproken. Deze vraag zal zich voor Duitschland eerst voor- doen, wanneer de onderhandelingen met de geallieerdien worden- hervat en over een al dan niet aannem-en van hun eischen moet worden beslist. Het woord is -thana aan' de geallieer- den, zegt Wolff. 't Is nu maar de vraag hoe het bevel tot stri ken van het lijdelijk verzet in het bezette ge bied zelve wordt o-p-geevat. Paul Scheffer meldt uit het Ruhrgebied aan het „Berliner Tageblatt", dat zoodra bekend werd dat de rij'ksregeering besloten had tot't staken van het lijdelijk verzet, overal in de fa- briek-en het werk dadelijk neergelegd werd. De leiders der verschillende vakverenigingsr groepen kwamen voor voorloopige besprekin- gen bijeen. Het besluit der regeering heeft bij de overwegende meerderheid der arbeiders in het Ruhrgebied groote temeergeslagenheid en ook veelal opwinding veroorzaakt. In een reeks bedrijven werd besloten ook voortaan niet te werken, zoodra de Franschen zich met de bedrijven bemoeien. De christel-ijke vakver- eenigingen, die onder de arbeiders in't Ruhr gebied een sterken aanhang hebben, hebben nog een protest tegen de onvoorwaard-elijke overgave naar Beriijn gezondeni. Zeer leven- dig wordt de eisch geuit alles op het spel te zetten tegen het sluiten van een (verd'rag, waarbij- de huid'ige toestand tot een rechtstoe- stand zou worden gemaakt. Het den-kbeeld om den Franschen de voile verantwoordelijkheid te laten voor deni toe stand, dien zij door hun binnenrukken en door de wijze van bezetting in het leven heb ben geroepen, heeft in vele kringen vertegen- woordigers, zelfs ten koste van een tijdelijke, voorloopige scheiding tusschen het Ruhrge bied en het overige Duitschland. Veelvuldig wordt de meening verkondigd, dat er geen groote mogelijkheid bestaat de vaststaande plannen van Frankrijk te dwars- boomen, welke naar het algemeene oordeel de fedtelijke of zelfs staatsrecbterlijke afsdhei- ding van het Ruhrgebied van het Rijk behel- zen.- Een volledige hervatting van den ar- 'beid- geldet algemeen voor een reeks weken, zelfs maanden, als uitgesloten. Op gr-o-nd van onlangs plaats gehad heb- bende besprekingen wordt de bekendmaking van richtsnoeren voor dte opheffing der loon- bijslagen en der werkloozen on-dersteuning uiterlijk Vrijd-ag verwacht. Van grooter be lang is het lot der in Januari uitgevaardi-gde beschikking, waarbij- het ontslag van arbei ders totaal wordt verboden. Wrijvingen rijn gedurende den overgang zeker en de socia- listische pers in het Ruhrgebied draagt er toe bij dien te verzwaren, door de groote in- dustrieelen tendentieus eenvoudlg als zuiver egoistiscbe winstmakers voor te stellen. Op- vallend en alleen te verklaren uit de stem ming van het oogenblik is het feit, dat uit de gelederen der communisten thans stem- men opgaan Voor de Rijnrepubliek. Het is buiten twijfel, dat een deel der communisten de afhankelijkheid van Parijs beter acht dan die van Beriijn. Het gevaar voor een op zijn minet tijdelijken chaos blijft bestaan, Evenals tot dusver vormt de verkeers- quaestie het middelpunt. De beraadslagin-gen der spoorwegmannen zijn beslissend. Het is moeilijk rich de vreeselijke positie voor te sttellen, waarin de spoorwegmannen van het Ruhrgebied rich op het oogenblik bevonden In een gisteren gehouden vergadering van alle spoorwegorganisaffies van het Ruhrge bied is met algemeene stemmien besloten niet voor Frankrijk te werken. BEIEREN EN HET LIJDELIJK VERZET. Naar de correspondent te Munchen van het „Ach-Uhr Abendblatt" yit 'betrouwbare bron verneemt, heeft de Beiersche minister-presi dent in de conference der minister-presidenten verlangd, dat duidelijk en onomwonden ge- zegd wordt, dat Frankrijk het Verdrag van- Versailles heeft verbroken, dat dit niet meer geldig is en dat de leveringen op grond van dit verdrag ook met hervat zullten worden Dat de beslissing over het lijidelijk verzet ook aan Hitler en zijn men&chen de gewensch- te gelegenheid zou geven het een of ander te ondernemen, wast vooruit te zeggen. Gister werden te Munchen reusachitige plakkaten aangeplakt, waarin werd aangespoiord tot deelneming aan veertien massa-vergaderingen der nationaal-socialisten. In deze vergaderin- gen zullen Hitler en de andtere leiders der na- tion-alisten over de thans Meen feit geworden ineenstorting" spreken. De Miinchener Post" beweert te weten, dat de nationaal-soci'alistische stormafdeelingen en de bond „Gberland'" tegen! morgenotehtend vier uur een alarmbevel hebben ontvangen. Voor dte organisatie Rossbach zou dit reeds op hedenavond rijn bepaald1 en ook de andere Beiersche strijdbonden moeten teg® bed® resp. morgen mobilisatiebevelen ontvangen hebben. Tcngevolge van de nationaal-socialistische ag itatie wegens het ophouden van den strijd in het Ruhrgebied1, heeft dte Meiersche regee ring een proclamatie tot het volk uitgevaar- digd1, waarin- wordt aangemaand, die orde niet te verstoren. Von Kahr is benoemd tot Staats-commissia- ris-generaal, aan wien de uitvoerende macht wordt overgedragen. De grondwettige bepa- lingen aangaande vrije uiting van meening, vergaderingsrecht, enz. rijn tijdelijk buiten werking gesteld. Het optreden der Beiersche regeering is des te opmerkelijker, daar Von Kahr zell naar den rechts-radicalen kant neigt, merkt het Hbld. op. Men zal zich herinneren. dat hij vroeger als Beiersch minister-president rijn voorn-aamsten steun bij de DUitsch-nationalen vond en' dat hij bij zijn uittreden uit het kabi- net ijverig voor ae Vaterlandische Verbande werkte en laatstelijk op alle betoogingen van nationale organisaties redevoeringen gehou den heeft. Ofschoon de benoeming van Von Kahr eJ- genlijk nog niet het afkond'igen van den uit- zonderingstoestand beteekent, valt er niet aan te twijfelen, dat deze bianenkort volgt. Ook is het niet onwaarschdjnlijik, dat de Rijksregeering van Beriijn uit wegens dreigen- de onlust-en van links en rechts den uitzonde- ringstoestand voor het geheele rijk zal afkon- digen. DE PRUISISCHE REGEERING ACHT ZICH VOLDOENDE BE- SCHERMD. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Severing, heeft in eea buitengewone vergaaering van het Pruisische kabinet een uitvoeringe rede gehoudten betreffende den po- litieken toestand'. Hij legde de verklaring af dat de vraag, of de regeering voldoend-e beschermd1 mag wor den genoemd tegen overtueele pogingen tot saboteering van de regeeringspolitiek en de daarmede samenhangende pogingen tot op- roep, volkomen bevestigend; kan worden be an twoord. Hij drong er echter ten sterkste op aan, dat onmiddtelHjk maatregelen zullen worden ge- noinen, ter verbetering van den toestand van dat deel der bevolking, dat ten' gevolge van de crisis een steeds zwaarderen strijd om het be staan heeft te voeren, Zoo stelde Severing o. m. voor, dat van' regeeringswega maa'ltij- den aan de bevolking worden verstrekt, ten einde hen, die er het ergste aan toe zijir, zoo- veel mogelijlk daadwerkelijk bij te staan. DE DUITSCH-NATIONALEN EN EEN BREUK MET FRANKRIJK. Zooals men- weet heeft de Duitsch'-nationale leider dr. Heigt Maandag -bij de besprekingen bij d® rijkskanselier een onmiddeliijken breuk met Frankrijk geeischt Nlaar wij' vememen heeft men zich ook in de kringen der rijksre geering reeds zeer ernetig met deze vraag be- zig gehouden. De eigenlijke beslissing over de vraag, of het tot een breuk met Frankrijk moet komeri, kan echter eerst later worden genomen. Zij hangt er van af, of het Frankrijk gelukken zal, zijn bondgenooten tot rijn standpuut te bekeeren, dat het Rijnland aan Duitschland ontiukt moet word®. De bond genooten van Frankrijk, in de eerste plants Engeland en dan ook Italic, zullen nu eerlang in deze zaak kleur moeten bekennen. Onder- werpen zij rich aan Frankrijk's wil en zijn zij bereid de afscheiding van het Rijnland goed te keuren, dan zal de vraag van een breuk tusschen Frankrijk en Duitschland acuut wor den Op deze beslissing van de bondgenooten van Frankrijk kan de Duitsche regeering niet vooruitloopen en daaxmede is ook de eisch der Duitsch-nationalem tot een onmididtellijjkien breuk afgedaan. De „B. Z. a. M." heeft aan het partijbestuur der Duitsch-nationalen de Vraag voorgelegd, wat de partij van een breuk met Frankrijk verwacht.. In een uitvoerige verklaring zet het partijbestuur uiteen, dat men om te begin- nen een ultimatum tot Frankrijk zou moeten ri-chten, waarin de volledige ontruiming van het Ruhrgebied, de opheffing van alle in strijd met het Vredesverdrag zijndte verordeningen, de terugkeer der uitgewezenen, amnestic voor de veroordeelden en het weder op bun posten terugkeeren der verdreven ambtenaren wordt gegischt. Verwerpt Frankrijk dit ultimatum, dan moet Duitschland verklaren, dat het vre desverdrag van Versailles voor Duitschland dan niet meer bestaat. Er ontstaat dan een verdraglooze toestand, die Duitschland weer volkomen vrijheid van handlelen geeft. In elk geval zal dan de geheele wereld gedwongen worden, ten aanzien van het geheele Dhitsche vraagstuk definitief haar houding te bepalen. „Wij- kunnen^', aldhs besl'oot de verklaring der Duitsch-nationalen, „in het bewustrijn der nog steeds aanwerige en1 door de verscherping van den toestand weer herleefde Duitsche kracht, elke mog-elijkheid met gerustheid en vertrouwen onder de oogeni zien." Door de boven aangegeven1 houding der re geering is echter, zooals gezegd, het ant- woord1 op den eisch hder Duitscn-nationalen vloorioopig gegeven. Het is thans de eerste taak der regeering, na te gaan, of de Fran schen werkelijk een geregelde hervatting van den arbeid in het Ruhrgebied wenschen. DE ZITTING VAN HET BRITSCHE KA BINET. Het Britsche kabinet heeft heden voor het eerste sedert vele weken een1 bijeenkomst ge houden, welke ruim 2 uur duurde en die voornamelijk was gewijd aan een bespreking over het jongste onderhoud van den premier Baldwin met den Franschen premier Poin- carte en het besluit van de Duitsche regeering tot het 'Opgeven van het lijdelijk verzet in het Ruhrgebied. Naar verluidt, werd ook gespro ken over den Janinamoord en over de ontrui ming van Constantinopel. HET RUHRGEBIED EN DE OPHEFFING VAN HET LIJDELIJK VERZET De verklaring van de rijksregeering betref fende de staking van het lijdelijk verzet, is in het geheele Ruhrgebied zonder teekenen van opwinding opgenomen. Hoewel de bevolking zich geene illUsies maakt over een spoed'ige verbetering van den toestand, zoo doet rich toch een zekere mate van ontspanning gevoelen. Dte vakvereenigingen hebben ten oprichte der regeeringsverklaring nog geen stellang ge nomen, doch zullen rich hieromtrent zeer ze ker uitspreken, nadat dte vertegenwoordigers, die aan de besprekingen te Beriijn hebben dteeHgemiomen, zijn teruggekeerd en verslag hebben uitgebracht. Omtrent de actie der communisten- kan men, doordien hun pers zich niet kan uitspreken, slechts zeer weinig vememen. Gister werden vlugschriften uitgegeven, waarin de arbeiders wordteni opgeroepen tot voortzetting van het lijdelijk verzet en sabotage van de regeerings- pblitiek, terwijl bovendden wordt aangedlron- gen op onmiadellijke uitroeping van de ar beiders- en boeren-regeering VERKLARING VAN EEN ENGELSCH STAATSMAN. In eene verklaring, welke wordt toege- schreven aan een „uitmuntend staatsman", welke door de Daily Telegraph is gepubli- ceerd en ten zeerste de aandacht heeft ge- trokken, worden de redenen en de resultaten der besprekingen van de Britsche en Fran sche Premiers te Parijs uiteen gezet. Er wordt verklaard, „<dat het communiqute, het- welk werd' uitgegeven betreffende het onder houd en hetwelk eene gemeenschappelijke overeenstemming van inzichten aankondigde, hoofdzakelijk verscheen, omdat het duidelijk was, dat er iets definitiefs mo-est worden ge zegd ad usum Germaniae, om Duitschland precies te doen weten, hoe de zaken ston- den. Het was maar al te duidelijk gewor den, dat het lijdelijk verzet gedoemd was om te mislukken en dat elke dag, dat het langer duurde, er toe bijdiroeg om den' ondergamg van: Duitschland te voltooien. Toch liet de beslissing te Beriijn op zich wachten. De waarheid gebiedt te bekennen, dat, ofschoon er geene aanmoediging werd gegeven van- dte zijde der Britsche regeering en zelfs in te- genspraak met de positieve verklaringen, welke berhaaldelijk aan den Duitschen ge- zant te Londen gedaan werden, regeerings- kringeu te Beriijn tegen beter weten in ble- ven- hopen op een Britsch wonder. Het was een eenvoudige daad van barmhartigheid tegenover Duitschland, de gunstigste gele genheid te baat te nernen, om deze verkeerde hoop". Aangaande de resultaten beweerde de uit- muntende staatsman vertrouwelijk, dat het van1 zelf sprak, dat Frankrijk er in zou toe- stemmen, af te rien van een tact'rich voor- deel tegenover Britannie, hetwelk zij wellicht hebben behaald ten gevolge van hun succes in het Ruhrgebied. Hij voegde er bij: „Poin- care is bereid, den Duitschers concessien te doen, wanneer de tijd daar is. Het ligt veel meer voor de hand, dat hijl alles doet, wat in rijn vermo'gen is, om zijn grooten bondge- noot te verzoenen. Het practische doel van het huidige phase der Engelsch-Fransche onderhandelingen is, een vereenigd gealli- eerd front tot stand te brengen, alvorens, wat binnen weinige dag-en1 geschieden moet, de onderhandelingen met Duitschland in ernst aanvangen. En laat mij d-eze voorspel- ling doen. Indien wij het verlangen, zullen er geene afzonderlijke Fransch-Duitsche onder handelingen zijn, ten minste niet over de voornaamste kwestie, die der schadeloosstel- lingen". ENGELSCHE PERSSTEMMEN. In de Londensche pers is men het er alge meen over eens, dat spoedig besluiten behoo- ren te worden genomen door d-e geallieerde leiders aangaande het een of ander defini tief ontwerp om schadeloosstellings-betalin- gen te verla-ijgen. In verband hiermede gelooft de Times, dat de verschillende inricht-en van de Britsche en de Fransche regeering omtrent het li- chaam, hetwelk het betalingsvermogen van Duitschland zou moeten schatten, zeer goed verzoend zouden kunnen worden. Het blad meent, dat aan het bezwaar van' Frankrijk tegen een onpartijdig internationaai lichaam vermoedelijk zou kunnen worden tegemoet gekomen, imdien de commissie van herstel, welke de Fransche premier het geschikte li chaam voor dit doel verklaard heeft, deskun- digen moest benoemen. De Times wijst er op, dat art. 7 van1 bijlage 2 van het hoofdstuk der schadeloosstellingen de commissie van herstel duidelijk machtigt: „alle noodige be- ambten, agenten en geemployeerden te be noemen, die vereischt kunnen' rijn voor de Haarden-Kachols en toebehooren, groote sorteering, ooneurreorende prjjzen. Hollandseb IJzermagazijn DB WILD. uitoefening van hare functien," of zelfs so mite's te vormen, wier leden niet noodzake- lijk leden van de commissie behoeven te zijn." Het Britsche pleit voor onpartijdigheid zou, naar de Times meent, in vol doende mate wor den voldaan, wanneer het mogelijk bevon den werd een Amerikaanschen. deskundige toe te voegen aan de commissie van onder- zoek daar oospronkelijk werd aangenomen, dat -d-e Vereenigde Staten zouden zijn verte- genwoordigd in de commissie van herstel. De Times denkt, dat eene schatting, verricht door zulk eene commissie van deskundigen van de totale verplichting van Duitschland niet bindend zou zijn voor de geallieerde re- geeringen en slechts de jongste onpartijdige meening zouden weergeven, maar waar hare bevindingen van onschatbare waarde zou den rijn, zou het aanwijzen van' de bes te methode, volgens welke Duitschland we der kan beginnen, betalingen te verrichten' en hoe lang moet het tijdVak duren, alVorens de eerste betaling zou geschieden. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIe EN GRIEKENLAND. De Gezantenconferentie, van oordeel dat de vijfde voorwaarde der nota van 8 Septem ber niet vervuld is tengevolge van het niet arresteeren van de schuldigen en verschillen de tekortschietingen en verzuimen van Grie- kenland nopens het leiden van het onderzoek en het opsporen van de schuldigen, besloot dat Griekenland aan Italie de 50.000.000 bij een Zwitsersche bank gestorte lire moet uit- keeren. Het Hof van Justitie te den Haag zal de overdracht van deze som door de Zwit sersche bank aan de Italiaansche bank te Rome op de rekening van de Italiaansche re geering gelasten. DE WAPENDEPOTS TE BERLIJN. Naar het „Berliner Tageblatt' meldt, zijn op aanstichting van de militaire controle- commissie in de zaak der wapenvondsten stappen der Entente biji de rijksregeering te wachten. De militaire controlecommissie voelt rich ongerust door de mededeeling van de „Vorwarts", dat er in Duitschland een wet- telijke opslag van wapens der Russische re geering kon plaats vinden. MiASSA-MEETING DER SEPARATIS- TEN TE DUSSELDORP. Zondag a.s. vindt een groote meeting van de separatisten plaats, waarvoor reeds meer dan 70 extra-treinen zijn aangevraagd. Na afloop van deze vergadering is het de be- doeling aan Generaal Degoutte een nota, be- vatende de politieke eischen der separatisten, te overhandigen. De separatistische leiders deelen officieel mede, dat voor de vergade ring van a.s. Zondag reeds 200.000 aanvra- gen rijn ingekomen, waar onder ook van vele mijmverkers in het Ruhrgebied. Overal wor den door de separatisten vlugschriften ver- spreid, waarin de Rijnlandsche bevolking wordt opgeroepen rich te bevrijden van het Pruisische juk. De Bond van de Rijnlandsche separatis tische partijen spreekt officieel een bericht tegen, volgens hetwelk de Rijnlandsche se paratisten het voornemen zou hebben, na de bovenbedoelde massa-betooging de republiek uit te roepen. DE MIJNRAMP TE FALKIRK. Er bevinden. zich nog 42 mannen in de mijn te Falkirk. Er werden drie lijken bovenge- bracht Er bestaat weinig hoop, dat er nog meer mannen zullen worden gered, daar het water snel wast. HET ONGELUKKIGE JAPAN. Het gebied rond Tokio en Yokohama is Dinsdagnacht door een storm geteisterd; de lage gedeelten der hoofdstad rijn overstroomd, waardoor ernstig ongerief aan de vluchielin- gen, in de barakken ondergebracht, werd ver oorzaakt. DE SPAANSGHE PILOTEN. De beide Spaansche offideren, die Zondag- avond te Woldendorp met hun ballon zijn geland, zijn Dinsdagavond zoo goed als hersteld naar Brussel vertrokken ONEENIGHEID IN RAAD GEZANTEN? In den Raad van gezanten, evenals in de intergeallieerde commissie van onderzoek in- zake d® moord te Qaniua, is nog geene over- eenkomst bereikt tusschen' het Engelsche, Fransche en Italiaansche standpunt. De Raad van gezanten zal in hare zitting van heden een compromis vinden, maar zelfs dan zou het volgens een bericht uit Parijs rijn uitgesloten, dat de op morgen vastge- stel-de ontruiming van Korfoe werkelijk ge- schiedt. DE KRANTENSTAKING TE NEW-YORK Ondanks de regeling van de hoofdzakelijke grieven dter drukkers en iypografen, in zake de loonen en werkuren, zijn die acht leidende New-Yorksche ochtendblad® en een zestal avondbladen Maandag toch in sterk beknot- ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1