DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 228 Honderd yfjf en tiriitigste Jaargang. 1923 YRIJDAG DirecteurQ. H. KKAK. IiooMpedaoteaTTj N. ADEMA. 28 SEPTEMBER l>k nummer bestaa* uit 2 Maflben Afoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en B[andelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Bedactlo No. 33. Buitenland DE OPHEFFING VAN HET LIJDELIJiK VERZET. (De Duitsche rijksregeering zou gisteren in den loop van diem dag alle verordeningen en aanwijzmgen nopens dot lijdelijik verzet in tot bezette gebied1 intrekkem. De rijksminis- iteri voor tot bezette geibied toeft van de rijiks- regeering de opdracht outvaiigen, de leidaag biji tot liquideeren van bet lijdelijk verzet en in tot bijzonder ibiji de ondlerhanrielingen met de bezettingsautoriieiten, op zich te nemen. Er is nu needs een duidelijke ontspanning merkbaar tusschen de Duitsche ambtemaren en de bezettingsautori'teiten. De directeur van de rijksbank te Dusseldorf kwam tlit eigen beweging aan den gedelegeerde van1 diem com mandant voorstellen, aan tot burgeriijk be- stuur elke week een som in mariben te star- ten, die de waarde vercegenwoordigt van 10.500 Franscto francs voor die benoodigd- toden van1 de bezettingstroepen te Dusseldorf. De gedelegeerde nam tot voorstel aan. Te Dusseldonf zal geen enkele mark in besllag wonden genomen. De beambten van post, telegraaf en tele- foon te Mainz torvattem gistienochitemd den arbeid. Volgens de bladen zou gisteravond de of- ficieele mededeelkig van de staking van tot lijdelijk verzet door bet rijk aan de vertegen- woordigers van Frankrijk en 'Belgie ite Beillijn plaats -hebben. Naar de Parijsche correspondent van de „Telegraphen Union" vemeemt, verwatiht die Franscto regeering, dat bet kabinet-Strese- mann na tot intrekkein' van alle verordeninr gen betreffende bet lijdelijk verzet, officieele voorstellen tot opllossing van bet scbadever- goedingsprobleem zal doen. Naar aanleiding van bet opgeven van bet lijdelijk verzet beeft de Duitsche Rijksminiister voor de bezette gebieden en oproep tot de be- volking van tot bezette gebied gericht, waafin hij den- dank van tot vaderland uitspneekt voor alles, wat in de laatste negen maanden door hen werd gedaan en gedragen. „Met tot afbreken van den strijd1", heet bet verder, „richt ik tot u alien den oproep, den scheppenden arbeid voor het vaderland weder op te nemen. Alle verordeningen, die door het rijk zijn uitgevaardigd, zijn opgehevem. Wij willen u bij de faervatting van tot werk tolpen zooveel in ons vermogen ligt. De rijksregiee- ring heeft mij met de regaling van den over- gangstoestanld belast. Voorbereidtende maat- regelen zijn, voor zoover dat door mij kan geschieden, reeds getroffen, terwijl op vastge- steide plaatsen in het bezette gebied bespre- kingen zullen plaats hebben. Den ambtenaren zal ik biiinen den kortst mogelijkeii' tijd de noodige aanwijzmgen geven" DE TOESTAND IN' DUITSCHLAND. Gelijk verwacbt werd^ Is ook in Beieren de uitzonderingstoestand afgekondigdi. He{ bekend worden der verordeningen aan- gaande tot afkondigen van den staat van be- ieg in Beieren en in het rijk toeft biji de Deut sche bevolking en vooral bij de politieke krin- gen te Berlijn opzien gewekt. Daze maatrege- len zijn ecbter niet veroorzaakt door een reclitstreeks dreigend groot gevaar, maar slecli'ts ter voorkoming van eventueele binnen- landsche ongeregeldtoden. Aanleiding tot bet besluit der rijksregeering was de verorde- ning in Beieren, die boofdzakelijk gericht was tegen de nationaal-sodalistische bedreigin- gen. Intusschen had! de rijksregeering zich reeds^lang met de kwestie van zulk een' veror dening bezig gehouden en kon haar derhalve terstond op de Beiersche buitengtewone veror dening latcn volgen. Tegenover de meeningen volgens welke de verordening der rijksregee ring met de Beiersche in botsimg komlt, wordt op den meermalen gdijken inhoud van. beide besluiten gewezen. De eenige verandering is thans, dat de uitvoerende macht ook Voor Beieren op den rijksweerminister en zijne dis- trictsorganen, d i. voor Beieren op gieneraal von Lossow, is overgegaam. Binnenkort zullen civiele commissarissen benoemd worden; voor Pruisen wordt de rijksminister van binnenlandsche zakeni Seve ring genoemd. Bevelhebber van Berlijn wordt volgens het „Berliner Tageblatt" gieneraal von H'orh en zijn civiele cotomissaris de poli tic-president Richter. In Beieren is tot dusver nog niets alarmee- rends voorgevallen, waarop men niet had durven hopen omdat de uitzonderingstoestand daar was afgekondigd buiten' medeweten van Berlijn en" de later voor het geheele rijk afge- kondigde verordening als een1 tegemzet tegen Miinchen is op te vatten. De veertden verga- deringen van de nationaal -soci alisten1, waar de bekende agitator Hitler zou spreken, zijn verbodien door von Kaihr zoowel als door von Lisson en ook een bed'rijfsxadencomgres, door de soc -dem. bijeengeroepen., mocht niet door- gaan. Naar uit Munchen gemeld wordt, heeft von Kahr ter verzekering van de openbare orde en rust verscheidene maatregelen getroffen, die echter nog geheim worden gehouden- Zoowel de Beiersche regeering als von Kahr zien de komende gebeurtenissen met 'groote zekerheid tegemoet. In een bespreking, die von- Kahr met den commandant van de Rijksweer te Miinchen, generaal von Lossow, en den com- mandant der Beiersche landpolitie heeft ge- had, is gebleken dat de Beiersche regeering zich op de rijksweer en de landspolitie kan verlaten., Daarenboven houdit men1 die mili- taire kracht der rechts-radicale stormtroepen voor zeex gering, des te meer aangezien zoo wel de speciale wacht van Hitler als het vlie- gerscorps en het ruitercorps van den Rennred- ter Vrede vooreerst nog meer op papier dan in werkelijbheid bestaan. Van beteekenis voor de beslissing der na- tionaal-socialisten is de aansporing van den nationaal-sorialistischen Vblkischer Beo- bacliter", alleen nog Beiersche bankbiljetten in betaling aan te nemen en rijksbankbiljetten te weigeren. De Beiersche Volkspartiji heeft zich in een artikel van zijn partij-corresponent onvoor- waardelijk achter de grondwet der rij'ksxegee- ring geplaatst. Zeer duidelijk wordt in het ar- tikd gezegd, dat men van de Hitler-Luden- dorff-putsch niets wil weten, ,,want wanneer Ludendorff in Beieren revoluitie laat maken, vervult hij de hoop der Franschen. Wiji Beie ren hebben; geen vertrouwen in LudendorlP. Deze heeft aan de „Miinchener Neueste Nachrichten" in verband met bovenstaande bekendmaking der Beiersche volkspartij mee- gedeeld', dat hij er in de verste verb niet aan denkt, in Beierep revolutie te maken. Alles, wat hern door genoemd blad1 in die schoenen was gescboven, was- uit de lucht gegrepen en volkomen ongegrond. In Annaberg, in't Saksische Ertsgebergte, had een bloedige botsing plaat tusschen rechitsradicalen en arbeiders, waarbiji een per- soon werd gedood, vijf zwaar gewond en twintig licht gewond werden De arbeiders hadden een poging gedaan om een vargade- ring der rechtsradlcalea in de war te sturen. Wat de spoorwegmannen zullen doen in verband met de onder hen gevoerde actie voor een putsch, is nog altijd een lastige vraag voor de rijksregeering geweest. Thans hebben het „Deutsche Eisenbahnenverband" en de ^Deutsche Verkehrbund" er de aandacht hun- ner leden op gevestigd, dat zij slechts de in- structies der grondwettige regeering, d, i. dus de regeering Stresemann, moeten opvolgen. Alle desbetreffende opmerkingem van de zijde van de Beiersche „Verkehrveredn" en van de vereeniging van „mittlere und gehobene Be ambtenmoeten onvoorwaardelijb van da hand worden gewezen Uit Dresden wordt gemeld, dait de Saksir sche regeering tot plan koestert die „Hundert- schaften", de tegenstanders van Hitler's aan- hangers, met geld van den Saksischen staat te bezold'igen. De „Hundertschaften" zullen ech: ter niet in den stijkten zin des woord staats- ambtenaren worden. De bezoldiging van deze „Hundertsehaften" zal ongeveer in oveieenstemming zijn met die van een trein- conducteur. Van de communisten gaateen intensieve agitatie ter bereiking van een algemeene poli tieke staking uit. In Hamburg, Maagden- burg en vele andere plaa'tsen Wordt voor de afkomdiging van de staking gea'geerd Deze beweging wordt evenwel door de sociaal- democratische arbeiders beslist tegenge- werkt. In Sovjet-kringen te Mosfcou volgt men met groote aandacht de tegenwoordige ge beurtenissen in Dui'tschlandi. Het Sovjet-or- gaan „Prawda" bevatte eenige dagea geleden een artikel van Trotski, waarin1 deze uiteen- z.ette, dat de communistische revolutie in Dtiitscliland onder gunstige omstandigheden vrijwel overeenkomstig het vastgesteldie plan zou kunnen worden uitgevoerd. De sodaal-democratische „Rhednische Zei- tung" publiceert een oproep van de piaatse- lijke afdeeiing van tot Vakverbond en' van den Allgemeinen Freien ADgestelitenbund tegen de communistische oprui'ing, welke ten doel toeft, onder de bevolking verwarring te stichten. Tevens wordt gewaarschuwd tegen de poging der communistien, om de arbeiders tot een. algemeene staking, ingaande gisiter, op te roepen. De bestuursvergadering Van den Duit- schen Ambtenaarsbond gaf met algemeene stemmen uitdrukking aan den wil, de Rijks- grondwet tot tot uiterste tCverdedigen, dlaar slechts door instandhouding daarvan rust, orde en eenheid des Rijks worden verzekierd. De Duitsche Algemeene Bond van arbei ders, bediaaden en beambten keert zich tegen alien die den binnenlandschen vrede der Duitsche republiek in gevaar hrengen, er den nadruk op leggende, dat de Bond trouw blijft aan de grondwet. De Berlijnsche Schupo is, in verband met den uitzonderingstoestand, ter beschikking gesteid' van den Rijksweerminister. Tot nu toe is nog geen mobilisatiebevel gegeven. De opheffing van het lijdelijk verzet is in Duitschland door de communisten al even- min als door de nationaal-socialisten met enthousiasme ontvangen. Eerstgenoemden zijn in het Ruhrgebied plotseling een actie tegen de regeering begonmen en' hebben een proteststaking van1 een etmaal uitgeschreven, waaraan vooral die arbeiders in het district Gelsenkirchen gehoor gaven. Hier en daar werden zelfs mijnwerkers met geweld tot staking gedwongen. Communistische agita tors verklaarden dat het, nu het lijdelijk ver zet prijsgegeven is, noodzakelijk is, over te gaain tot directe actie en de Franschen met geweld uit het Ruhrgebied' te zetten. Naar aanleiding van de berichten uit Beieren omtrent een dreigenden putsch en de aanstelling van een staatscommissaris voor geheel Beieren, is het rijkskabinet gis- teraacht om 12 uur bijeengekomen. De beraadslagingen waren uitsluitend ge- wijd aan de kwesties, welke door de procla- matie der Beiersche regeering op den voor- grond zijn getreden. Kort voor 1 uur's nachts is door den rijkspresident een verordening uitgevaar- digd, waarin voor het geheele Duitsche rijk de mtzonderingstoestand afgekondigd wordt. Een aantal artikelen van de Rijksgrondwet worden tot nader order buiten werking ge steid; de persoontijke vrijheid, de vrijheid van drukpers, het vereenigings- en het ver- gaderingsrecht worden in hooge mate be- perkt; tot briefgefaeim wordt opgeheven. De uitvoerende macht gaat op deh Rijksweermi nister over, die deze op ae militaire bevel- hebbers kan overdragen. EEN REDE VAN BALDWIN. Gistenniddag te Overstone, bij Northamp ton, het woord voerend, verscheen Baldwin voor het eerst.in het publiek sedert zijn on- derhoud met Poincare. Baldwin zeide, dat de groote tohoefte der weneld thans was: vrede en een geest van vrede. iHij trachtte den Euro- peesdhen toestand in dezen geest te behande- len. Toen de tegenwoordige regeering op- trad, toenschte er een atmosfeer van gere- serveerdhdd en bijna van wantrouwen tus schen Frankrijk en Groot-Brittanje. Daar Bonar Law zich verplicht zag af te treden, was deze niet in staat geweest, zijn taak; de verdrijving van deze atmosfeer to voltooien, maar Baldwin verklaarde, dat het gesprek dat hij verleden week met Poincare had ge- had, er toe zou medewerken de atmosfeer van vertrouwen, welke eenigen tijd zoek was ge weest, te herstellen. Zoowel Parijs als Londen beseften thans het belang van een entente, zonder welke een regeling van de Europee- sche zaken veel moeilij'ker zou zijn. De beste hoop op een regeling lag in de goede ver- standhoudmg tuschen Frankrijk en Groot- Brittanje. Baldwin besloot met de mededee- ling, dat de geheele kwestie van de positie der wereld besproken zal worden in een der eerste zittingen van de rijksconferentie. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIE EN GRIEKENLAND. Een diraadloos telegram uit Rome mddt, dat de ontniiming van KorioC gisteren Vol- tooid is en dat tot dlandi aan de Grieken is teruggegeven. Een Italiaamsdh eskader zal in de wateren van Korfoe blijven' tot de regeering de 50 mil- lioen lire schadeloostelling zal hebben ont vangen, die Griebenland moet betalen, inge- volge de beslissing van den gezantenraad. Deze beslissing is in Londen niet gunstig ont vangen. In verschillende bladen wordt opge- komen tegen' de oplegging van de voile scha- devergoeding van 50 millioen lire, hoewel de sc'huld niet voldloende is gebleken. Hoewel toe- gegeven wordt, dat volgens de strikte inter- pretatie van de voorwaardem door den Raad van gezanten gesteid, en door de Grieken aanvaard, die beslissing gerechtvaardigd is, wordt er toch op gewezen, dat volgens de En- gelsche wet iemands onschuld wordt aange- nomen, zoolang zijn sdhuld niet bewezen is. Echter wordt die voldoening uitgesproken, dat de Italianen definitief Korfoe verlaten hebben. DE ZITTINO VAN DEN RiJKSDAG. In de zitting van den Rijksdag, die gister voor de eerste maal na het zomer-reoes weder bijeenkwam, trachtten de uiterste partijen van beide zijden onmiddellijk een groot pohtiek debat uit te lokken. De Duitsch-nationalen met bun ,,Deutsch- Vdlldschen" eenerzijds, die communisten met hun aanhang van onafhankelijke sodalisten anderzijds, deden voorstellen, die een onmid dellijk debat eischten, waarbij de communisten wien na het veibieden van de „Rote Fahne" thans de rijksdagtribune tot eenige spreek- buis is, nog de onmiddellijke opheffing van den uitzonderingstoestand eischten. Alle deze voorstellen werden met groote meerderheii van stemmen verworpen, een deel der sotiaal- democraten nam echter aan de stemming geen deel. Het voorstel der communisten en Duitsch- nationalen tot opheffing van de te Berlijn en Munchen uitgevaardigde verordeningen be treffende den uitzonderingstoestand is voor heden op de agenda van de rijksdagzitting geplaatst. Er bestaat dus mogelijktoid, dat over dit voorstel toch reeds morgen een poli tick debat zal worden gevoerd. DE TOESTAND IN SPANJE. Marines Primero de Rivera heeft thans medegedeeld, dat de regeering voorstellen toeft ingediend om den militairen diensffijd van drie tot twee jaar te vemrinderen. Er hebben langdurige beraadslagingen over dit tolangrijfce vraagstuk plaats gehad. De voorzitter van het directoire heeft ook enkele verklaringen afgelegdi over de voor- loopige liquidatie der begrooting 1922 1923. De uitgaven bedragen 3.373.000.000 pesetas (ruim 1400 millioen gulden) tegen ontvangsten van 2.952.000.000 pesetas (bij na 1100 millioen gld.) Met.de schulden uit andere bronnen zal het totaal deficit onge veer 325 miljjoen gld. beloopen. ENGELAND VREE'ST VERBROKKE- LTNG VAN DUITSCHLAND. Renter vemeemt dat ofschoan bdpaalde inlidhtingen over den toestand in Duitsch land ontbreken men de benoeming van dic tators in Beieren en Duitschland uitlegt als een maatregel, gericht tegen de communisti sche beweging. Ofedhoon men niet gelooff aan een algemeene opstand in Duitschland, is men in verantwoordelijke kringen te Lon den toch zeer bezorgd over wat een voortee- ken lijkt van een verbrokkeling van Duitsch land in kleine staten met een algemeene chaoa als onvermijdelijk gevolg. DE TOESTAND IN BULGARIJE. De te Belgrado uit Sofia aangekomen koerier van den minister van1 buitenlandsehe zaken decide mede, dat hij' slechts met groo te moeite uit Sofia kon komen, diaar de ver- bindingen op vele plaatsen waren onder- broken. Men heeft in Bulgarije zeer strenge maat regelen genomen om vreemdelingen te be- letten het land binnen te reizen en de stad Sofia binnen te komen. De levensmiddelen zijn zeer schaarsch, ten gevolge van de sta king van het vervoerwezen. Het Bulgaarsche Telegraaf-Agentschap maakt bekend, dat het communistische op- roer overal is ondardrukt, met uitzondering van de districten Barkovitsjka en Ferdinand, waar de regeeringstroepea de opstandelin- gen achtervolgen. ONLUSTEN TE DANZIG. De economische toestand van Danzig heeft emstige onlusten veroorzaakt. De prijzen, voor eerste levensbehoeften gevraagd, zijn fantastisch en geven aanleiding tot troebelen, die een amti-semietisdi karakter aannemen. De betoogers vragen een verandering van po- litiek, invoer van voedingsmiddelen uit Polen en verzoeken de Poolscto mark als wettig be- taalmiddel te erkenuen. DE FASCISTISCHE BEWEGING IN ROEMENIe. Volgens berichten uit Boekarest was het doel der fascistische 'beweging in Roemenie de miilitaire dictatuur. Ziji droeg een mlitair en antisemitischi karalkter en had' in de Do- broedsja en Zjevenburger ook een irredentis- tische tendenz. In het district Moldau heeft het gepeupel zich biji de beweging aangeslo- ten. Dertig percent dier actieve officieren moet fasdstisch zijn. De opstand was beTaamld te gen de laaitste dagen van September. De regeering heeft thans aan tot hoofd van het legerbestuur een hunger geplaatst en er zullen in den loop der volgende week bij1 het leger op groote schaal offidcren worden omtslagen. DE BEVGLKINGSDICHTHEID OP DE AARDE. In 't „Aper?u annuel de la demografie des divers pays du Monde", dat biji de N.V. Van Stockum en Zonen te den Haag is ver- schenen, komt in de inlddiog een staatje voor dat laat zien hoe de bevolking der ge heele wereld zieh na den oorlog heeft her- steld. Wij laten het staatje hieronder volgen: 1910 bevolkings- bevolking. dichtheid. Europa 447.480.000 45.7 Amerika 180.397.000 4.1 Afrika 126.854.000 4.4 Azie 858.497.000 20.7 OceaniS 6.866.000 0.8 Totaal 1.620.094.000 1920 bevolking. 452.102.000 207.909.000 132.580.000 990.809.000 8.096.000 11.1 bevolkings- dichthdd- 45.0 4.8 4.6 24.2 0.9 1.791.496.000, 12.4 Europa Amenka Afrika Azie Oceania Totaal DE GEZONDHEIDiSTOESTAND DER RUSSISCHE JEUGD. In opdracht van het commissariaat voor Volksgezondhdd heeft de. commissie, belast met het toezicht op de gezondheid der kin- deren en half-volwassenen, den gezondhdds- toestand dier half-volwassenen in de geheele republiek oniderzocht. Tot nu toe zijn er ge- gevens ingekomen uit 22 gouveroementen. Daaruit blijkt dat 50 pet- der onderzochten aan verschillende ziekten, voomamelijk aan tuberculose lijden. Volgens de ?,Isvestija" van 7 Sept. hebben 80 pet. der zieken me- dische hulp gekregen. Voor een deel zijn zij naar sanatoria en rustoorden gezonden. d Nietiws WAARSCHUWING. AHvoriens onderfaandelingen aan te knoo- pen met Michtel de 'Lanige, geboren te Anir sterdam, 6 November 1899, ex-colporteur, in dienst van1 den agent der Electron Lux te Hil- versum, zich ook wel noemende Van Leeu- wen, wordt aangeradten inlichtingen in te winnen bij den, Commlissaris van Politie te Hillversum. NOTARIEELE VEREENIGING. Te Amsterdam hield gister de, Broeder- schap der Notarissen in Nederland haar ge- wone jaarlijksche algemeene vergadering en herdacht tevens het 80-jarig bestaan der Broederschap. De voorzitter, Mr. P. J. van Wijngaarden opende de bijeenkomst met een rede. BLIKSEMTNSLAG OP VRIJE BALLONtS EN VLIEGnnUIGIEN. Het Kon. Ned. Met. Instiituut schrijft ons: Naar 'aanleiding van' de betreurleoswaaridiL ge ongevallen bij den wedstrijdi om den Gor- don-Bennetbeker voor vrije ballons is het van bdlang na te gaan' in boever er gevaar voor blikseminslag zou zijn voor vliiegtuigen. Zoowel op statiStische als op algemeene KACHELS HAARDKN Orlgineele „Graetz" Petroleumkaehels. Holl. IJaermagaefln DE WILD. gronden mag vastgiesteld worden, diat dit ook voor vrije ballons uiterst gering is. Gevalilen van blikseminslag op vriie ballons zijn ons slechts zeer enkele bekend. Voor het grootste deel vindt diit zijn oorzaak hierin, dat een ballfon, niet naar die aarde afgdeidl, op zieh zelf geen groote trefkans biiedt; verder dat ieder luehirvaarder het gevaar ontwijkt door direct te landen ate de ballon een onweers- buil dreigt te gerakien. Voor vliegtuigen met veel geringer aftnetingien in vertikale richtinig geldt tot eerste eveneens in sterke mate; ook de gelegenheid om een bui te ontwijken is veel grooter en uit de statistiek zijn ons dan ook geen gevallen bekend, dat een vliegtuig door den bliksem werd getroffen. Het feit, dat de vliegtuigen in groote getale bij alle weer vliegen' en ook b,ij slech't weer met onweersnei- ging hem' weg rustig vervolgen, zotoer dat zich ooit een noodlottig ongeval door onweer veroorzaakt voordeedi, bewijst, dat de tref kans van den bliksem op een vliegtuig uiterst gering is. TYPHUS-G'EVALLEN TE ARNHEM. Te Arnhem heeft zich een drietal gevallen voorgedaan van buik-typhus, meldt de Tel. De geneeskundige dienst heeft toen tot ge- meentebestuur^ geadviseerd de rauwe melk, die oorzaak was van het eerste ziektegeval te onteigenen, te pasteuriseeren en- voor' boterbe- reiding te bestemmen Den melkslijter, die zelf buik-typhus heeft, wordt andere melik ver- strekt. Deze melk, die buiten zijn huis blijft, wordt door anderen rondgebracht. Deze maatregel is zeer practischi, daar de kans groot is, dat nu vele iyphus-gevallen zul len worden vermeden en de kosten gering zijn. EEN OUD GElBR'UIK IN EERE HER- iSTELD. Te Venlo is een zeer oud gebruik, dat ge- durende den oorlogstijd achterwege was ge- bleven wederom in eere 'hersteld. Het Akker- mansgilde maakte Woettsdagmiddag zijn rondgang door de stad, met den koning der schutterij, benevens reuzen-poppen o.a. voor- stellende de stichters van Venlo, Valuas en zijn vrouw. Volgens oude regelea werd die optocfat vroeger gehouden op den Maandag der najaarskermis Op de vier hoeken der stad en bij den deken, werd met het vendel ge- zwaaid en door Valuas en zijn vrouw een dansje ten beste gegeven. DOODELIJK MIJNONGEVAL. Te Lutterade werd Woensdagmorgen de mijnarbeider B. bij1 den schachtaanleg van de staatsmijn Maurifcs zoodanig door vallead gesteente getroffen, dat hij onmiddellijk Over- leed, aldus de Telg. AAN DE GEVOLGEN BEZWEKEN. De tremconducfeur, die Woensdagmorgen aan het station W.P. te Amsterdam door een binnenkomenden trein werd gegrepen, is in den loop van den dag in het O.L. Vrouwe- gasthuis aan de bekomen verwondingen over- leden. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Te Edit is ondier de buurtschap Lilbosch onder een struik het in verren staat van ont- biniding verkeerende lijkje van een pasgebo- ren kind gevonden. ER IN GEVLOGEN1 Iemand, die al een paar jaren in een groote plaats over de grenzen woont, ook al om de hooge belastingen te Maastricht te ontgaan, kon zijn vaderstad toch nog niet goed vergeten, en kwam hier nog wel eens gaame per auto een kijkje nemen, ten einde zijn vrienden eens te bezoeken. Hij ging dan meestal ook naar de socie- teit en had er zich al een paar malen op to- roemd, dat hij den fiseus ten mimste voor een bedrag van 1700 bij den neus had ge had. Op het laatst der vorige week was hij weer in Maastricht." Zijn auto stoad op een groot plein voor een cafe!. Een agent in burger gaat het cafe bin nen. Ah! dag menier. kom-de'r Mas- treech, auch weer ins bezeuhe?. Is deen auto vaan uuch? Jao, Jong, zeker is deen auto vaan mich. Ich moog zeker eur rijbewies wel ins zien?" Het rijhewijs werd getoond, maar inmid- dels waren nog een1 paar andere heeren bin- nengekomen. Toen men zich aldus overtuigd had, dat de auto zijn eigendom was, werd een bewijs- getoond en werd mijnheer aan- gezegd dat men, voor een belastingschuld van 1700 zijn auto in beslag moest ne men ten minste als hij niet dadelijk zijn achterstallige belasting betaalde. Daar de heer niet zooveel geld bij zich had, werd een bankier getelefoneerd, die na eenige oogmblikken met het geld verscheen. Nadat alles was geregeld en geteekend, kon hij vertrekken. Zqnder zijn glas leeg te drinken, stapte hij in zijn auto en binnensmonds mopperend maakte hiji aanstalten tot vertrek. Geer zalt nog wel de vaan' huure, dat geit mer zoe neet, wat meint geer wel Jao da's good1 menier, dog menier, gooie reis! Iemand die had staan te kijken zei tegen zijn buunnan: „Dao hubbe ze eine putter ge- vangen" (Tel. J ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1