DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 229 dm o*aer beateat s Maaeo. Honderd rgf en trtintigste Jaargang. 1923 Afooimementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brie yen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Sc Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redaetie No. 33. ZATERDAG Directeur: O. H. KsftA-K. ItoofdmtoneteufrTj N. ADEMA. 29 SEPTEMBER Naar het land ran verwoes ting en wederopbouw. Bjiitenland i De Belgische regeering heeft zich diezen zomer tot het bestuur van den Nederllanck schen Journaiistenkring gewend met bet ver- zoek era aantal vertegrawoordiigera van Nederlandsche dagbladra tot era excursie naar de Belgische slagyeldra uit te noodlgen. Niet om de verwoesting te zira, want die behoort reeds tot het verledra. Maar om te constateeren, dat de levrasdlurf, de veerkr'achit en dte raergie van het Belgische volk door den oorlog niet zijn gebrokra. Om te constateeren hoe dit zwaar'beproefde kleine landje onmiddellijlk de hand aan den ploeg heeft gestagen en in enkele jarra tijds het totaal verwoeste gebied weer nieuw leven, weer nieuiwe welvaart en1 de rust en viede van vrieudelijke stadjea en dorpra heeft geschon- ken. Het bestuur van den- Nederkndschra Jour naiistenkring heeft met groot graoegra aan die uifaoodigtog gevolg gegeven. Het heeft rich van1 de medlewerking van era vijftigtal journalistra uit atle deelen van ons land verzekerd en zoo heeft ook ondergefee- kende deze week de excursie meegemaakt en ouder deskundige voorlichting van regee- ringsvertegrawoordigera het nieuw hexborra Belgie bekeken. En niet altera' hebbra wij bewonderd wat era klein land in twee of dire jarra tijds tot stand wist te brengen, maar ook hebbra wij! er genotra van' de vriradschap en hartelijk- heid die ons overal betoond zijn gewordra. Er mogra tusschen Belgie en Nederland! in donifeere dagra misverstandra geheeracht hebben, er mogra binnra de Belgische gjra- zra fanaiieke imperialistra wonen, zij! zijn de d'rijivers wier onbesuisde woordra ra hande- lingra in het hart van het volk gera weer- klank hebbra gevondra. Dat' volk ra nu spreek ik voomajtnelijk van het rijke land der Vlamingen is era goed, een gastvrij ra era hartelijk volk. Het spreekt tot ons in onze eigra taal, waarop het Zuiden het cachet van gemoede- lijikheid gedi'ukt heeft. Het krat Nederland, het waardeert Nfeder- tand, het voelt de stamverwantscliap ra het zet zijn deurra wijd open voor de breeders uit het liooge Noorden, die het begroet met een spontane harte-lijkheid, die ons bijha be- schaamd gemaakt heeft. Hier gera holle phrasen, gera fngestudeetrde gelegenheidsreaevoeringra-, maar een harte- Ejke wolkomstgroet ra een bewogra dlank- woord' voor alles wat Nederland in de don- kere jarra voor de arme, van huis ra haard verdrevra landgraootem 'gedaan heeft. 'Zoo is tie tocbt der Nederlandsche joumna- listra niet altera era interessante shidiereis gewordra, maar heeft hij! tevens Nederland ra Vlaandercnland in wederrijdSch begrijipra ra waardeerra dichter dan ooit tot elkaar ge- bracht We hebbra in de woelige na-oorlogsche ja rra, in de tijdra dat. het Belgische imperialism me soma onverwachts tot uiting kwam, zoo niraigioiaal de goedra niet van de kwadra on- dcrscheidra Wij hebbra Belgig als een gevaarlijkra vijand uitgekretra, maar wij: vergatra, dat wat wij' veroordeeldra, niet de gedachte ra niet de wit van het geheele Belgische volk was. Dat volk is trotsch op onze vriradschap, dait volk wil niet anders dan tot uiting brengra wat het aan dankbaarheid in zijn hart be- waard heeft voor de hulp ra gastvrijjheid, die wij aan duizendra zijner landgenootra bewe- zen. De Belgische regeering, Belgische hoog- waardigheidsbekleeders ra de besten ra edel- sten van Vlaanderen hebbra onze excursie te baat genomen om hun bewondertog ra dank baarheid voor ons land ra ons volk uit te spre'ken. En daarom is onze excursie naar Belgie niet alleen era studie-tocht, maar ook era ver- broederingsreis gewordra Het was oorspronkelijk mijn doel, de offi- cieele ontvangsten, de diners en de toespra- ken slechts in het kort te mexnoreerra ra het zwaartepunt van mijn reisbeschrijving n<aar het verwoeste en weder hersteldie gebied te verplaatsen. Maar nu mij duidelijk is gewordra, dat door deze reis niet allera een journalistisch doel bereikt is, maar dat zij daarnoast tot het uit dert weg ruimra van misverstandra ra het aanknoopen van banden van hartelijike vrirad schap geleid heeft, zal ik-aan de ontvangst, aan de toespraken en maaltijdra ook in deze couran't de plaats inruunen waarop hun be- teekenis hun recht geeft. Zoo moge dan hier een korte beschdjving volgen van< het bezoek dat Hollandsche jour nal is ten onder instemming van de Nederland sche regeering deze week era viertal dagra aan de meest geteisterde streken van'Belgie gebracht hebbra. Wij warra met z'n 6£n en Vijftigen, allien vertegenwoordigeira van dagbladra. - En wij warra vogels van zeer divrasle plui- mage, Wij vertegenwoordigden Hadra van alle den'kbaxe kleurra en godsdienstige gezindtra, van af stemmige katholieke familiebladra als Het Huisgezin, tot onvervalscht roods als Het Volk ra de Voorwaarts, Wij waren alien deftig in het zwiarti be- halvc de redacteur 'van de Voorwaarts5', die demonstratief era grijs colbertje had aange- trokkra. Wij kwamen uit alle deelra van het land, maai' wij zaten alien in drazelfden trein, die Maandagmorgra van Amstexdain naar Koo- sradaal is geredra. En hoewel wij op ieder tusschcnstation in de voor ons geresemSerde coupe's hier ra daax al bekrade oollega's met greotere en kliei- nere koffexs zagen verdwijnra, kwamen wij eigenlijk pas op het perron in Roosendaai bij elkander. Daar stond era vriradelijke, blozrade heer met era zwart snorreitje ra drukte era ra vijf- tig handira met hetzelfde rathousiasme als hij1 het era goede vriradenhand zou: gedaan heb bra De heer Hans, de voorzitter van den Neder- landsclira. Journaiistenkring, noemde onver- stoarbaai' al onze namra ra wiji bogra ra glimlachten .om beurtra naar den vriendelij- kra regoeringsvertegrawoordiger, den heer Mechant, kabinets-overste van den Minister van Economische Zakra, die ons op Neder- landsch grondgebied tegemoet gereisd was Tora ging het even later naar het greos- station Esschra. Eu de Belgische douanen, ons daar alien met den Kabinets-overste der regeering op het perron verzameld zirade, achtten't niet noo- dig onze gereserveerde coupe's aan era afzon- derlijke inspectie te onderwerpen, nochi zelfs inzagc van onze paspoortra te nemen. Op dat oogenblik gevoeldra wij reeds, wat wij al ddra tijd ondervondra hebbra: de gas- ten der Belgische regeering te zijn. Er stond een mijnheer met era hoogen hoed op het perron in Esschra ra hij: bood het be stuur van dra Nederlandschra Journatistra- king met een van waardeering getuigende red'evoering era fraai bloemstuk met die lint- kleurra der Nederlandsche vliag aan Dht was de heer Wijnperle, de voorzitter der Antwerpsche Wilhelmirta-vereraiging, de vereeniging van landgenootra in dlen- vreexnde ra ook hij was zoo vriradetijk geweest ons' tot Nederiandsch gebied tegemoet te reizm Tora ging het onmiddellijk door naar Ant- werpen, waar hulpvaardige handira alle jour nalistra van hun bagage verlosten en die- zelfde dagblad-vertegrawoordigeris zich wei- nige oograblikken later vereend! zagra in een fraaie zaal van het yiak tegenover de Nloor- derstatie gelegra Terminusr-hotel, era der grootste ra fraaiste hotels van die oudie Schelr destad. Daar warra de hoofdtedacteurra van alle Antwerpsche 'bladeq1 tegrawoordig. En daar heeft de heer Reinders, voorzitter van de afdeeling Antwerpen van den Bel- gischen P ersbond, het w.oord genomen om te getuigen, dat het Belgische volk nooit Ver- geten zal wat het Hollandsche voor de uit- geweken landgenootra gedaan heeft. Hij dankte daarbij Yoor de hartelijkheid die vele Belgi«che collega's in ons land ge- noten hebbra. Sommigen werd'en door Hol landsche bladra overgenomra ra werktra hier in era omgeving van sympathieke waar deering wat era wederzijdsch begrijpra ten- gevolge gehad heeft. Sprekei- zag met groote belangsitelling de besfchrijvingen van de Belgische verwoesting en weoeropbouw tegemoet en verzocht era glas op de Nederlandsch-Belgische toenade- ring te ledigra, waaraan met groot rathou siasme voldaan werd. Toeiti' sprak de voorzitter was verhim- derd de vice-voorzitter van den Belgischen Drukpersbond, de heer Monet, die in de oorlogsjaren deel van dra redactiestaf van de Telegraaf uitgemaakt heeft. Hij had de vriendelijkheid van zijn bewon dering voor onzra ijver en handigheid te ge tuigen en sprak zijn dank' uit voor de hulp van de Nederlandsche Pers aan de Bel gische uitgetrokkrara. Hij wees er op, dat de overweldiging van Belgie in gera enkel Nederlandsch blad gerechtvaardigd was of't moest zijn in spe- ciaal voor dit doel in het leven geroepra krantjes, die ha den' oorlog weer even spoe- dig verdWenen als zij destijds verschraen waren. Spreker hoopte in het slot-van zijn rede, dat de Nederlandsche journalistra bij al hun bagage hun hart niet zoudra thuis gelatra hebben. Het was de voorzitter van dra Nederland- schen journaiistenkring, de heer Hans, die hierop geantwoord heeft en 'dank bracht voor de hartelijkheidi die wij zelfs nog v66r het bereiken van die Belgische grens van ver- schillende zijden mochten ondervinden. Hij Heeft getuigd hoe wij in de oorlogs jaren den strijd van het kleine land tegra zijn machtige belagers met'groote bewonde ring hebbra gadegeslagen ra hoe, wat wij voor Belgie dedien, onze voile sympathie had. De heer Monet, zeide hiji, heeft gehoopt, dat wij bij al onze bagage ons hart niet ver- getra zoudra hebben. Maar ons hart is era van de voornaamste voorwerpra, die wij hebbra medegebracht. Wij zullra deze dagra kijken met ons hart. Na afloop der redevoeringen, na het ge- bruik van diverse glazen ioenaderings-cham- pagne schuimwijn zegt men in het land der Vlamingen hebben wij onze diverse kamers opgezocht en onze bagage uitgepakt waarna gezamenlijk era bezoek aan het Mu seum Plantin Moretus gebracht werd, waar de conservator, de bekende Vlaamsche schrij- ver Maurits Sabbe, ons ontvangen en rono- geleid heeft. In dit Museum braditra Plantijn (1549) en zijn opvolgers, die de voornaamste dmkkers niet alleen van Antwerpen maar van geheel Europa waren, alles bijera wait in de ge- schiedrais der drukpeis van beteekenis ge weest is. Het museum was een familie-museum maar werd later eigradom van de stad Ant werpen. Wij zagra er tal van fraaie schilderstuk- keq waaronder portrettra van Rubens, de oudste geteekende en gedrukte bijbels, exem- plarra van 1402, de oude drukkerswinkel waarin de hertog van Alva era codex met Plantijn's eigra boeken liet ophangra, een uitgebreide geschiedenis van die boekdiruk- kunst; Qude drukletters, drukpersjes ra cliche's, bijbels in Latijnsche, vroeg-Griek- schra en Syrischra tekst, zieekaartra van 1584, een bijzonder groot plan van de stad Ant werpen uit 1564, koper-gravures die Rubens, voor de hier gedrukte boeken vervaardigde, een biblotheek sinds het begin der 17e eeuw onveranderd geblevra en in de oorlogs jaren in kelders in veiligheid gebracht de geheele boekraverzameling die bij Plantijn gedrukt is en diras correspondratie to 9 lij- vige deelra gebonden. Het was alles hoogst toteressant en het was allera maar jammer dat wij dra tijd mistra aan deze keurcollectie meerdere aan- dacht te bestedra. Wie krat niet de fraaie btonraplaats van dit eeuwenoude gebouw met de borstbeeldra van de stichters. die to hun wapenschild Lahore et Constantia hebben geschrevra. En to dte zaal waar al die primitieve druk persjes uit vroegere eeuwen verzameld wa rra, gaf era geuniformd wachter ons alien era geheimzinnig to papier verpakte rol mee, die bij thuiskomst een sonnet van Chistophe Plantijn bleek te bevattra,' die met het oude materiaal van deze wereldberoemde drukkerij was vervaardigd, waarin le bonheur de ce monde vertolkt wordt ra waarvan wij ten minste de eerste vier regels hier era plaatsje willen inruimra. Avoir une maison commode, propre et belle, Un jardin taplssi d'espaliers odorons Des fruits, d'excellent virt, peu de traine, peu d'enfans, PosSeder seal sans bruit une femme fidile Daar volgen nog heel wat andere goede wenken op en wie dat alles naleeft, zegt de dichter, kan attendre chez sol bien aouce- ment la mort. Na die bezichtigtog van het museum volg- de een boottocht op de Schelde langs de groote, bedrijvige koopmansstad ra to hare havens en dokira. En daarna de gala-maaltijd ten stadhuize waar door regeering en stadlshestuur opra- lijk van de groote dankbaarheid voor Hol lands hulp ra gastvrijheid to de donkere ja rra van den wereldoorlog is gesprokra. Daarvan zal ik to een "volgend nummer vertellra. Tj. DE TdESTAND IN DUITSCHL AND. Allera de communistra hebbra aan dra op- roep tot de algemerae staking to het Ruhrga bied gevolg gegevra. De sociaal-democrati- sche ra confessioneele aibedders hebben zich geheel afzijdig gehoudra. Klaarblijkelijk werd deze demonsiratie beschouwd als era krachtproef van de communistische partij to het Ruhrgebied. Deze wapenschouw is dan niet erg gunstig vooi- de ondernemers verloo- pra. Aangaande dra nieuwra politiekra toe- stand to Beierra schxijft de „Muncihener Post" o.a.: „Wat wij; op het oogenblik hebben, is niet anders dan era dictatuur van von Kanr. Zijn vroegere ra zijn tegrawoordige verhouding tot de rijksregeertog moett alien, die to de to- standhouding der van binnra ra buitra be- dreigde rijkseraheid de grootste taaik van het oogenblik zira, met zorg vervullra. 'De macht van dra algemerara staats-com- missaris is echter aanmerkelijk beperkt door voor het geheele rijk dra uitzonderingstoe- stand in te stellen, ra door het feit, dat rijks- weermeester Gessler de militaire uitvoerrade maeht in geheel Duitschland to handira heeft. Hetzelfde blad publiceert era oproep van het bestuur van de Beiersche sociaal-democra - tiscbe partij, waarin de partijgraootra wor- den aangemaand, indira dit noodig mocht zijn, met alle kracbt op te tredra voor de re- publiek, de grondwet ra die thans geldrade recfatra vbor aibedders ra ambtenarra. De op roep besluit met de woordra: „Weest bereid, bldjft kalm, bewaart de strragste tucht ra sfceunt het Rijk". Evraals de avond van Donderdag is ook de nacht te Munchra zonder tocidratra voor- bij gegaan. Overal to de stratra zag men de „Blauwe Polizd". De „Grune Polizei" ra de Rijksweer, alsmede de versterktog op de ge roepra' „Fremdratruppra" warra wel to da kazernes aanwezig ra gereed ieder oogenbjik uit te rukken, doch aanleidtog hiertoe etstond to gera enkel opzicht. De staatscommissarts, Von Kahr, heeft gister besprektogra gehouden met de verte- grawoordigers der vakvereraigtogra, ten eto- de de maatregelra te overwegra, die genomen dienra te worden ter ophefftog van dra nood- toestand. Uit Frankfoi^ am Main wordit door de Tel. d.d. gisterra gemeld: De coalitie-partijra besprakra met de ver- fegenwoordigera der vakvereraigtogra dra door de ophefftog van het lijdelijk verzet to het leven geroepra toestand. Algemeen w?s mien het eenS over de noodzakelijkheid van de vastgestelde uitzonderingsbepaltogra en men verklaarde eraparig de regeering te zullra steunra. Beslotra werd, dat de door de com munistra op touw gezette vergadertogra on der de verbodsbepaltogra zullra vallra. De heerschrade spanning demonstreerde zich evraeens to het feit, dat de Jaarbeurs plotse- ltog is afgebrokra. Dit heeft echter gera schadelijke gevolgra gehad- op het zakrale- vra, daar de meeste stands, in verb and met het feit, dat sedert Donderdag de vrachttarie- vra zijn verhoogd, toch reeds warra gesloten. De gebeurtraissra der laatste dagra hebbra echter de sluittog van de Jaarbeurs slechts verhaast. De door de Ueutsch-VolHsche Partef be- legde protestvergadertogra ra betoogtogen te Hamburg tegen de opheffing van net lij- delrak verzet zijn alle verbodra. De Rijksweenninister droeg, op grond van de verordraing van dra Rijkspresident van 26 September, de volledige uitvoerrade macht in Duitschland over op zeven militaire bevelheb- bers ra bevorderde hen tot riviel-commissa- rissra. Volgena de tot gistermiddlag dngekomra be- richten was de toestand to het Duitsche rijk en to het bijzondler ook te Muxucham en to dte bezette gebiedra rustig. Het voor gistermorgra vier uur vastgestelde algemerae alarm van dra Beierschra „Kampf- biind" van Hitler heeft niet plaats gehad. Ook de vergadertog der Rossbaehmannra, welke voor gisteravond was aangekond-igd, ra waar Hitler het woord zou voeren, is verbodra ge- wordra to era Domderdagavond gehoudra vergade rtog der vereenigde vader'landsche vcreenigin- gra to Beierra1 wend, naar het Hbld. meldt, een resolutie aangraomen, waarin zij met blijdfichap .vaststellen, ,,dat de parlementaire regeeringen van het Rijk ra van1 Beierra met de erkenning van hun eigetnj ontioeireikendhieiid door het overdragra van hun bevoegdheden aan dictators, het parlemratatoe stelsel den doodsteek hebbra gegeven. to de resolutie wordt verier gezeg-d, dat dte vadterlainidlache vereraigingra to Stresemann geen vertrou- wra hebben en van elkra vaderiandslievraden Beier eischen dat hij zich arbiter Von Kahr stelt Na zulke moties mag mra vexbaasd zijn dat alles nog rustig bleef. Thans is ook voor Saksen de utizondertogs- tpestand aigekondigd. Optochten ra vergade rtogra to de open lucht, ra het uatgevra van het parool tot het, stopzettra van voor het le ven noodzakelijke bedrijven, zijn verbodlein door dra militairen commandant voor Sajcsen, luitenant-graeraal Mutier. De -„Vorwarts" koestert de vnees, dat dieze verordentogra in Saksen een verontrustrade uitwerking zal hebbra ra dat zij to verband met de tichtgeraakfheid der regeering tot nieuwe uitbaxsttogra aanleidtog zullra kun- nen gevra. Intusschm merat mra, dat er reeds kahnee- ring is op te merkra in Saksen, vooral to Dresden Men hoopt nu nog, dat ook dte vele diefstallen van aardappeira te velde ra -an dere plunderingra op het platte land zullra ophoudra. Tora Donderdagavond te Dresden to aan- slui'ttog op die begiraifenis van dra eenige dla- gen geleden doodjgescbotra werkloozrateider Konnecke zich era groote menigte op de Alt- markt verzamelde, veegdra Schutzpoliziei en Rijksweer het plein to rakele oograblikken schoon. Te Dresden is het sedert volkomra rustig. In de afgeloopen week w-erd te Barmen de leider der communistische jeugdLoiganisatie door een lid van de Jong-Duitsdue orde dood- geschotra. De communistra hadden zich gis ter voor een lokaal, waar de Jong-Duitsche oidc vergaderde, verzameld. Tora dbor icmand de ruitra werdra togeworpra, viel een schot, dat den nieuwra leader der jragdL organisatie doodde. De regeering van dra staat Thuringen ver- klaart in- een oproep, dat zij: alles wil dora om de verordraingra der rijlksregeering te sfceu- nen ra alle maatregelra' wil nemra, welke binnen het kader van haar bevoegdheid voor h-et rijk. noodzafcelijk zijn. ITct Pruisische ministerie heeft, volgras het Hbld., een oproep uiitgevaardigd, waarin de bevollcing wordt aangcspoord vrijwillige b; - dragen te gevra voor voedselverstrekking aan het volk. In alle sttedra zal zoo spoedig mo gelijk era voedselverstrekking op groote schaal wordra georganiseerd om de annstra en den- te gronde ga-andra midd'enstand ten hiinste teen warm tnaal per dag te gevra. De leidtog der actie is to handra Van dra minis ter van landbouw PUTSCH-GERUCHTEN UIT POM- MEREN. In Berlijn en andere steden dies rijks gtaan geruchtra omtrent ieen Putsch-poging to Pommerra. De opper-president van: de provin- Brussalscha en Ja&rsaa Kaarden, Qodia- en Etna Kaehels, Orlglneela ,,araetz" Petroleum- kaohela, Holl. IJzermagazfln DB1 WILD. cie Pommerra geeft thans dra tohoud weer van twee proclamaties, die door dra Burger- bond ra den Pommerschen Landbond zijn uit- gevaardigd De Burgerbond heeft era schtrijf- ve naan de aangeslotm afdeeitogen geilcht, dat het na het afbrekra van dra Ruhrstrijd plicht is van: iederra burger, het voortbestaan van het rijk, ongeacht alle politieke tegenstel- ltogen, te verzekieren. De Duitsche burgers moetra elke pogtog tot era1 Putsch: afweren ra moetra: er voor strijden, dat de rust ra orde in het land bewaard blijft ra de produCtieve arbeid, die zoo noodig is voor dra wederop- bouw van het Duitsche rijk, weder verricht kan wordra. Ook de Pommersche Landbond verklaart, dat absoluut gera gevaar voor een Putsch te duchtra is. NA DE OPHEFFING VAN HET LIJDELIJK VERZET. De „Matto" meldt uit Coblraz, dat de Fransch-Belgische spoorwegregie een groot I aantal verzoekra om tewerkstelltog heeft ont- ivangen van spoorwegpersoneel dat tot heden i in staking was. De directeur van de regie heeft verklaard, dat er voornemens bestaan tot de oprichting van era intergeallieerde maatschappij, ra dat van Italiaansche zijde reeds te kennen is ge geven, dat men er op rekende zich voor deze aangelegenheid te interesseeren. TOENEMENDE ONVEILIGHEID IN DUITSCHLAND. De plunderingen op het platteland in de omgeving van Lubeck, nemen steeds meer toe. Groote troepen trekken het land op, de dorpen in en eischen daar afgifte van de le- vensmiddelen. Vaak zeggen zij, in opdracht van het „Lubecker Wohlfahrtsamt" op te tredra ra leggen dan machtigingra over, welke door de betrokken ambtenaren zijn on- derteekend. Ook treden zij dikwijls zeer drei- gend op. De op deze wijze afgedwongen goe- aeren wordra op wagens geladra en wegge- bracht. De politie te Lubeck i9 thans dorade dras- tische maatregelen tegen deze brandschattin- gen te nemen. NOG GEEN BESPREKINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. Bij het bericht, dat rijkskanselier Strese mann eergisteren de gezanten van Frankrijk, Engeland en Belgie ontving ter bespreking van dbn toestand, teekent de „B. Z. am Mit- tag" aan, dat het geheel verkeerd zou zijn, te verwachten, dat uit de opheffing van het lij delijk verzet alleen, de besprektogen tusschen de geallieerden en de Duitsche regeering zul- len voortvloeien. Van deze besprektogen is nog geen kwestie, doch wel is een goede stap in de richting gedaan. iDE BURGEROORLOG IN BULGARIJE. Uit de berichten van de Donderdagmorgen verschenen bladen over den toestand in Bul- garije blijkt, dat de burgeroorlog to dat land onveranderd voortduurde, in het bijzonder to het Zuiden en het Noord-Oostra. De regeering heeft alle beschikbare troe pen tegen de opstandeltogen samengetrokken De algemeene opinie is, dat de beslisstog heel spoedig zal vallen, hetzij naar links, hetzil' naar rechts. Over den toestand in de stad Sofia is slechts bekend, dat daar weliswaar rust heerscht, doch dat op 20 K.M. af stand van de stad een hevige strijd wordt gevoerd. Tot diusverre heeft de regeering in Sofia de macht nog to handra; het spoorwegverkeer ■gaat op de voornaamste lijnen weder onge- stoord zijn gang. In het bijzonder is de dienst van den Orient-Express weder geheel gere- geld, de tretoen hebbra wel eenige vertra- ging, doch komen over het algemeen vrij nor- taaal aan. EEN SPOORWEGRAMP IN AMERIKA. Uit Casper (Wyoming) wordt gemeld dLd. gisterra: Vijftig tot honderd personen zijn gedood bij era spoorwegongeluk nabij Lochett. Toen era trein over de brug over de rivier aldaar ,reed, stortte de brug to. De trein viel to de rivier. De passagiers kropen door de portie- ren boven de wagens, doch slaagden er niet in, aan den dood te ontkomen, door de diepte ra snelheid van den stroora, die redding on- mbgelijk maakten. DE -SEPARATISTENDAG OP A.S. ZONDAG. Naar door de soc.-dem. „Volkszeitung" ge meld wordt, zijn de Franschra voornemens om morgra over de stad Dusseldorf den staat van beleg af te kondigen met de 'bedoeling om de actie der sepanatistra, die dan to alle groo te zalra der stad vergadteringen zullra hou- den gemakelijker te makra. Door era verbod van vergaderra in de open lucht zou het hou- den van tegra-demonstraties onmigelijk zijn. En dan wil men nog wel beweren, dat de Franschra de separatistische beweging niet zoudra steunra. NIEUWE REGELING VOOR DE rMM!I- GRAJTIE IN AMERrKA. De Amerikaanscihe minister van Arbeid, Davis, heeft het Oongres era wetsontwerp voorgdegdi, dat nadere bepalingen 'inhoudt betreffende de toelatilng van iimtoigranten. Dte Amerifcaansdhe consuls zullra den) imttti- grantra era aantal vragra sfellra^ ra wan- neer de antwoorden daarop bevredigrad zijn, wordt' hun era certifikaait afgegeven, waar- ALKMAARSCHB COBRANT. <r

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1