DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. n__ No. 230 Honderd yfff en t aintigste Jaargang. 1923 Abonnemeritsprijs bij yooraitfoetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmimto. Brieven franco N.Y. Boek- en B[andelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. MAAMDAG Directeur: G. H. K®A<K. l-ioofdredacteurTj Nf. AOEMA. 1 OCTOBER Naar het land ran verwoes- ting «n wederopbouw. G&menfd Menws Bit miauBQr bestaat 2 bteriea ii Antwerpen is eea sitad die eigealijk alleen van den Schelde-kant goed bekeken kafl wor den. In veel van1 haar ruime straten en pleinen neexnt zij1 de allures van rustige voornaamheid aan, door haar hotels en' warenhuizen tracht zij bedriegelij'k eea mondaine wereldstad na te bootsen. Maar het eigenlijke Anifcwexpen heeft een heel ander karakter. Dat is de havcnsiad, de stad met hare ein- delooze kadem-muren, met hare tallooze slee- perswagens, met hare vrachtaufo's, met hare bruggen, dokken en sluizen, met hare ontel- bare m-asten en schoorsteenpijpen, waaruit stoomfluiten hun loeien en iacnen ver over het breede Scheldewater doen weerklinken. Dat is de stad waar elevators zich als reusachtige bloedzuigera aan de graansche- pen vastgezogen hebben, waar langs toxm- hooge verschansingen kleine vuile kolen- scheepjes in het rimpelige water dbbberen en langs afhatigende touwladidertjes tientallea van* zwarte figuurtjes op en' af fctauteren. Dat is de stad waar de wielen dex vracht- wagens over het grove plaveisel daveren, waar de voerlieden hun zware paardeu met luide schreeuwen tot groote krachtsinspan- ning aanvuxen, waar het overal hamert van ijzer op hout en van staal es ijizer. Dat is de machtige koopinansstad, het cen trum van ahndel en nijYerheid, de reusachtige expeditie-ondemerning, die aanv-oert en1 ver- scheept, die lost en laadt en die laqgs haar breede kaden en in haar groote dokken en ka naka de duizenden vrachtschepen, sleepboo- ten, Rijnaken, passagiers- en pleiziervaartui- gen herbergt, die den polsslag van het mach tige handelsleven hier sterker dan overal el ders in den lande doen gevoelen. Zoo hebben wij terwijl het Kringbestuur zijn opwachting op het stadhuis ging maken op onzen Schdae-tocht Antwerpen gezien, de mooie breede stad, waar Onze Lieve Vrou- we-toren tusschen honderckn zwart berookte kranen en elevators, met haar vergulde wij- zerplaten steeds weer als een sierlijk fcumst- voorwerp de aandacht blijft trekken. Zoo zijn wij langs sluizen en loodsfauizen gevaren, langs reusachtige entrepots van' de Red Star Line, waar uit O'ceaanstooomers honderden kisten met Ford-auto's werden uit- geladen, door sluizen en bruggen, waarvan de eene helft mechanisch naar boven ging, oni' de andere helft er bij onze doorvaart heel practisch onder te laten wegkruipen. Zoo zijn wij gevaren langs schepen van alle naties ter wereld, langs hiuizenhooge Congo- booten, langs zeekasteelen met het IJzeren Kruis op de schoonsteenpijp ten teeken dat in den handel geen vijandschap meer bestaat en de betrekkingen tusschen Duitschland en Belgie in dit centrum van lbssen en laden weer als van ouds aan duizenden nijvere han- den werk verschaft hebben. Zoo hebben wij eenige uren, op een boot van het stadsbestuur heen en weer varend, in het brandpunt van het Belgische handelsleven gedobberd. Totdat wij ten slotte door bruggen en slui zen vastliepen tusschen een onoverzienbare menigte schepen van alierlei voxxnen en afme- tingen en aan alle kanten fegesloten mee den stroom afdreven tot wij eindelijk veel te laat volgens d'e berekening uit den klauw- greep der rivier ontsnapten en langs een hoo- gen steiger den vasten wal bereikten, waar een lange rij' auto's wachtte om ona vliegens- vlug, langs- kaden, grachten en boulevards, naar ons hotel te expedieeren. Een uurtje later al per taxi naiar het raad- huis. Het raadhuis, waaruit de Nederlandsche en Belgische vlaggen wapperen, waar de hoog- gehelmde politie-agenten de nieuwsgierigen op een afstand houden en1 een looper feestelijk uit de groote bal over de stoep naar de straat gelegd1 is. Alle ramen zijn verlicbt en trappen en' gan- gen zijn in velden van levendle bloemen her- schapen. Geunifoxmde boden verlossen ons van jas- sen en hoeden en boven aan de statietrap met hare prachtige bronzen beelden ontvangt ieder zijn kaart met aanwijzing van de plaats die hij aan tafel zal innemen. In de prachtige Leys-zaal, door den kunst- schilder van wereldberoemde wandschilderin- gen voorzien, wacht het Antwerpsche ge- meentebestuur zijn gasten. Burgemfeester Van Cauwelaert, in wiens bleek. door een zwarten baard omgeveii ge- laat, de oogen achter brilleglazen in sinial gouden montuur schitteren, begroet er op jo- viale wij'ze zijn dischgenooten. Op het zwart van' tal van revers schittert het goud en de kleurigf sierselen van vele eereteekenen en een BeTgisch generaal in1 kha- ki-klerige uniform heeft zijn kraag vol sterren, 1 streepen en zOverdraad borduurseli Hier en daar prijkt nog een militaire uni form, maar als wij even later met ongeveer honderd gasten in de fraaie trouwzaal aan de m-vonnige tafels zitten, blijkt het zwart en wit der feestkleeding verre de overhand' te hebben. Het op ileders plaats nieergelegde menu is geheel in het Hollandsch opgemaakt. Feestmaal staat er onder het stadswapen den heeren leden der Nederlandsche driuk- pers a-»ngeboden door het gemeentebestuur op Maandag 24 September, 1923 om 19 uur ten stadhuize. In deze stad, waar de bewoners evengoed Fransch' als Hollandsch spreken, is het sa- menstellen van het rijke menue in het Neder- landsch een daad van groote hoffelijkheiid. Slech'ts de Fransche namen der wijnsoorten blijken niet in het H'ollandsch. vertaald te kun- nen worden. Talrijke keilners draven af en aan en onr der gezellig gesprek verloopt de maaltijd in de fraaie zaal, op welker wanden een Bel- gisch kunstenaar voorstellingen van huwe- iijksvlechtigheden uit verschillende tijdperken geschilderd heeft. Een achter groen en palmen verborgen strijkje speelt het „Wim Neerlands Bloed" en de „Brabangonne", die door alle aanwezigen staande worden aangehoord. En gedurende den maaltijd vergast een zan- geres van het Conservatorium mevrouw Ontrop de aanwezigen op hare bekoorlijke Vlaamsche liederea. Er zijn vele autoriteiten aan het feestmaal verschenen. Wij' zien er den' heer Van de Vijvere, minis ter van Economische Zaken, jhr. Van Vredenr burgh, Nederlandscb gezant te Brussel, gene raal Reynaert, garnizoenscommandant, de waarnemend1 gouverneur der provincie, de lxocr Mediant. Kabinets-overste van den mi nister, de Hollandsche consul te Brussel, de heer Smeding, voorzitter van de Ned. Ver. tot hulpbetoon, de heer Van M'aanen, voorzitter van de Hollandsche Club, de gemeente-secre- taris vde schepenen der stad waaronder de bekende sodaal-democraat Camiidle Huys- mans vele raadsleden ook de beide vrouwelijke tal van Belgische journalisten, do conservator van het stadsmuseum en' vele andere notabelen. Er is een prettige, opgewekte stemming en het gesprek tusschen Noord- en Zuid-Neder- landers wordt overal tot een vlot en aange- ooam discours. Dan liuidt een bel en staat burgemeester Van Cauwelaert op om een dxonk aan Ko- ningin Wilhelmina en de Vorstelijke Famil'ie et wijden. Alle aanwezigen zingeni staande het „Wien Neerlands Bloed". En onze gezant, Jhr. Van Vredienburgh, een rij'zige figuur, op Wrens feestrok een schitte- rende sfer prijkt, brengt een toast uit op Ko- ning Albert en het Belgische Vorstenhuis. De muziek speelt de „Braban?onne", door alle aanwezigen weer staande aangehoord. Eerst daarna komen de officieele toespra- ken. Burgemeester Van Cauwelaert machtig redenaar als hij spoedig blijkt te zijn hui- digt den Nederlandschen gezant en spreekt zijn blijdschap over de keuze onzer regeering uit. Hij begroet minister Van de Vijvere en noemt hem den werkzamen vriend van de ha vcnstad Antwerpen. Hij roept den Nederlandschen journalisten een hartelijk woord van welkom toe en hoopt d'at^ de vriendschap tussdhen Noord- en Zuid, die dkaar zulke groote diensten kuunen be- wijzen, versterkt zal worden'. Laten we, zegt hij, wederzijds etkaars standpunt begrijpen en waardeeren. De Nederlandsche pens staat 'hier hoog aangeschreven om hare technische volmaking en betrouwbaarheid. Moge dit bezoek U de stemming van ons zoo zwaar beproefde volk doen begrijpen'. Wij vergeten niet wat de Noord-Nederlan- ders gedaan hebben voor tallozen onzer land- genootm in de donkere dagen van Europa. ■En na het daverend applaus, dat op dleze woorden volgt, zegt de burgemeester, dat er geen, land in verhouding tot zijn bevolking ils, dat moer gedaan' heeft dan het vrijlgevende en menschlievende Nederland, waarvan vooral het zoo zwaar geteiisterde Antwerpen: geprofi- teerd heeft. Hij noemt in het bijzonder de namen van de ministers Oont van der Linden en Ruys die Beerenbrouck, die zioh als vriendeni van Bel gie onderscheiden hebben. Er is een voorbijgaand misverstand ge- weest, maar het zal van geen beteekenis blj!- ken. Spreker drinlkt op de Hollandsche pens en de toenadering tusschen Belgie en1 Nederland. Dan spreekt minister Van de Vijvere. Hij vooral is een en al1 eenvoud. Geen holle phrasea, geen geiegenheids- wooirden, maar een gemoedelijk Vlaamsch speechje, waarin hiji zijn blijdschap over het bezoek der Hollandsche jouimlisten uit- spreekt. „Maine vrienden, ik ben blai da ge alien van Clland naar ier zijt gekommen". Hij dankt voor de gastvrijheid op het Ant werpsche raadhuis en noemt de heeren1 Van Cauwelaert en Van' Vredenbupghi zijn goede vrienden. „Men moet, betoogt hiji, „ook in Clland van naderbij nagaan wat we ier onder opzet van ©retelling verrichten". Hij waarschuwt dat hij ons niet alles ban toonen'De wederopbouw van verwoeste stre- ken rond Antwienpen, in Luxemburg, Namen, Leuven, Vise en Airsdhot zullen we niet aan- schouwen. Maar men' zal ons het eigenlijke slagyeld toonen en we zullen de streep grond zien waar alles verwoeet was, waar de bodem ver- giftigd, zonder leven en vol kraters was als in een niaanlandschap. De herbouw is door het werk van het ge- heele Belgische volk bereikt. Zij die hun eigendomnien verloren hiadden, mochten kiezen tusschen- een som gelds om zelf te bouwen.of een wederopbouw van hun woningen door den Staat, waarbij steeds het karakter van de streek bewaard werd. De staatsschuld moest vermeerderd wor den en- het werk werd uitgevoerd met Belgi sche credieten, waarvoor nieuwe leeningen werd'en aangegaan. ,.Ik betrouw er op, dat men in Olland1 door U voorgelicht zal verstaan oe grioot de taak van er^el was". De heer Hans, voorzitter van den Nleder landschen Journalistenkring, antwoordt Hij wijst op ons verlangen het werk van den wederopbouw te zien, collegiale banden sterker aan te h'alen en de toenadering tus schen Noord- en Zuid-Nederland te bevorde- ren. Wij1 zijn gekomen als vrienden van Belgie en zoo zullen wij' Uw landstreken beschou- wen. Wij luisieren aan onze stranden naar den eeuwigen zang van dezelfde zee en in gelijke taal hebben velen uwer en onzer beste man- nen1 en vrouwen hun edelste gevoelens ver- tolkt. 'Hij herinnert aan de wedterzijdlsche betrefc- fciingen op kunst-, mercantM- en sportge- bied. Liever dan naar de verwoeste- zullen wij naar d'e herstelde gebieden kijiken, omdat wij liever dan den oorlog en den verwoester het heilige vredeswerk van het herstel en den hersteller zien. Spreker brengt namens de Nederlandsche journalisten een woord van diepen eerbied en van innige, weemoedige hulde aan de Bel- gen, die. in den grooien wereldoorlog voor liun land het leven heten. Wij zullen luisteren met de ziel en verlan- gend zijn om het woord te verstaan, dat uit het herstelde land- der Belgen tot ons spreken zal van energie, van vrede en beschaving. Spreker brengt eerbiedig hulde aan het vorstelij'k gezin van Belgie, aan de welvaart en- voorspoed van het land en hoopt in dit huis der vriendschap, dat de schoone en nij vere stad Antwerpen, waar van vroeg tot laat de forsche zang van den arbeid Idinkt, tot steeds- grooter bloei moge komen. Wanneer het land der Belgen een schoone toekomst van vrede en voorspoed' tegemoet gaat, zal men1 zich daaroyer nergens hartelijr ker verheugen dan in Nederland. De maaltijd is geeindigd en de aanwezigen verspreiden zich door de prachtige zalen en gangen van het raadhuis. De raadszaal, waar voor elke fauteuil een koperen plaatje den naiam van den afgevaar- digde aangeeft, heeft prachtige plafondschil- deringen en electrische kronen. Het kabinet van den burgemeester, met pal men versierd, is een klein museum' van oude en moderne kunstwerken en in de zaal der schepenen hangt een lichtkroon van ongeeve- naarde schoonheid En wie door de ramen naar den naehtelij- ken hemel kijkt, ziet tusschen- voortjagende kolkengevaarten de maan een wonderlijk blauw licht op het steenen kantwerk van Onze Lieve Vrouwentoren werpen. Dat is als een sprookje. Bij groepjes nemen wij afscheid van onze guile gastheeren. Het is morgen vroeg dag. Een extra-trein zal ons van Antwerpen naar Kortrijfc brengen. Dan zullen wij in- auto's twee voile dagen door het oude terrein van strijd en verwoes- ting rijd'en. Maar wij; zullen een herboren Belgie bekijj- ken. DE BEZUIN1GING. De regeering schrijft aan de centrale com- missie voor georganiseerd overleg in ambte- naarszaken, in verband met het door haar uit- gebracht adVies inzake de intrekking van arti- kel 40 van het Bezoldigingsbesluit, o. m het volgende Zooals uwe conmiissie terechi opmerkt heeft de intrekking van art 40 eene juridische, eene moreele en eene economische Zijde. Wat de juridische zijde betrjpft, acht de re geering het niet voor betwisting vatbaiar, dat zij1 de bevoegdheid zou hebben art. 40 op de zelfde wijze, waarop het is tot stand1 geko men, weder in te trekken. Overigeris kan zij! de meening van uwe commissie, de antbte- naar, in dienstgetreden of bevorderd op eene bcpaalde wedde met vastgestplde weddevoor- uitzichten, zelfs afgezien van artikd- 40, recht heeft op deze wedde en deze vocxruitzichten en dat deze hem niet eenzij'dig kunnen worden afgenomen, niet ondferschrijven. Nog daarge- laten, dat deze meening ihet karakter van de verliouding tusschen- overheid en ambienaar in het algemeen miskent, is zij' in strijd met artikel 63 der Grondwet, luidende: De Ko- ning heef t het opperbestuur van de algemeene geldiniddelea. Hij! xegelt de bezoldigmg van alle collegian en- ambtenami, die uit 'srjjiks kas worden betaald Opgemerkt zij nog, dat het feit, dat men bij s alaris-herziening ten gunste der betrokke- nen de.zg. „verkregen rechten" van indivu- eel per^oneel pleegt te ontzien, geen rechtsro- gei schept, en zeker ook geen precedent ten aanzien van algemeene salaris-verlagingea. Ware het hier verkondigde niet juiSt, dan zou de laatste wijziging van artikel 40 of zinledig of ongeoorloofd moeten warden geacht, aan- gezien die wijziging juist bedoelde het aantas- ten van verkregen rechten mogelijk te maken; 1s de regeering dus juridisch bevoegd tot intrekldng van artikel 40 over te gaan, zij acht zich daartoe ook moreei gerechtigd Wat de economische zijde van het vraag- stuk betreft, verklaart de commissie niet in te zien op wat grond de regeering meeot. een- zijdig te kunnen overgaan' tot vermihdering van bepaalde uitgaven, welke zij als niet voor vermindering vatbaar kenschetste (rente en af- lossing, pensioenen, uitkeering aan gemeen ten-, bijdragen exploitatie-tekorten, woningen), indi'en zij, meent eenzij'dig de aan ambtenaren toegekende wedden te kunnen verlagen In d'it- verband zij er op gewezen, dat er een principieel verschil bestaat tusschen den band' tusschen den Staat en zijine sehuldeischers en dien tusschen den Staat en zijne ambtenaren. De ambteoaar verkeert slechts in dezelfde po- sitie als de schuldeischer voor zooveel betreft de belooning van reeds gepresteerde nrabeM1, en wordt in dat opzicht niet anders behan- deld' dan de andere sehuldeischers van den Staat. Afgezien van dit prindpeel ondierscheidi in de verhouding zij er op gewezen, dat eenzijr dige aantasting van de verplichtingen tegen- over de staatsschuldeischers voor het staiaits- crediet gevodgen zou hebben, welke langs in- directen weg ook voor de ambtenaren met te overziene onheilen zouden medebrengen. De regeering kan niet aannemen, dat de commissie een aantasten van toegekende pen sioenen wenschelijk zou achten. Afgezien van het voremstaande is het niet juist, dat de salarissen tot slultposc van de be- grooting word'en gemaakt, noch dat een rechtstreeksch verband is gelegd tusschen een tekort op de Staatsbegrooting in het algemeen en het peil der salarissen. Slechts is met cij- fers aangetoond, dat de tegenwoordige toe- stand van's lands financien bewijst, dat't te- genwoordig salarispeil economisdi niet te handhaven is, heigeen o. a. blijkt uit het feit dat thans ook na gebruikmaking van alle an dere middelen, het tekort op de Staatsbegroo ting met kan warden overbrugd zonder aan tasting van het peil der salarissen. Ook na kennisneming van het advies der centrale commissie blijft de regeering daarom de noodzakelijkheid gevoelen van intrekking van artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit en van verlaging van de salarissen van het rijks- personeel. Zij acht het noodzakelijk het vraag- sjuk van de salarieering van het personeel in zijn geheel te onderzoeken, doch meent op de resultaten van dat onderzoek niet kan worden gewacht. In afwachting dharvan acht zij- voor 1924 een algemeene salarisverlaging van 10 pet noodzakelijk. Deze algemeene verlaging al- dus d-e regeering wordt door de daling van de kosten van levensonderhoud voldoende ge- motiveerd. N-aar de Crt. verneemt komt de centrale commissie Donderdag 4 October bij'een om over dit schrijven der regeering te beraadlsla- gen. EEN VERGIFTTGINGSGEVAL.- Op 18 September liet de 31-jarige lste stuurman H. J. K., wonende in de Zwartjan- straa-t te Rotterdam, bij' den drogist J1 A. J. Hoed-einaker in de Benthuizerstraat door zijn dienstbode een asthmapoeder halen. Nadat K. de poeder had ingenomen^ voelde hij zi'cfa eeoi- gen tijd later onwel Hevi-ge brakingen wezen op vergiftigingsverschijnselen. De patient werd naar hetziebenhuis Bergweg gebracht in bewusteloozen toestand Gelukkig heeft men den man kunnen behoudien, hoewel zijln foe- stand nog vrij' ernstig is. Bij onderzoek bleek, dat de drogist, die wei- nig versitand van het vak had', „Folia Stramioh- nia" had verkocht. Dit iis een aftreksel van Doornappelbladeren, dat men wel op een kooltje vuur strooit en' waarvan dan de dam pen door de asthmalijder worden- ingeademd. Bij inwendig gebruik is het 2!waar vergif. Het zit ook in opium. Tegen den drogist is pro- ces-verbaal opgemaakt ter zake het veroorza- ken van lichamelijk letsel door schuld. WAAR HtT GELD BLIJFT! Een heerenhuis te Neede, voor ongeveer een paar jaar geleden door het RSj'k aange- kocht voor woning der Militaire politietroe- pen, en dat 23.000 heeft moeten opbrengen, is, na eenigen tijd te hebben' leeg gestaan; bij publieke veiling verkocht voor 7800 JEUGDIGE MOCRDENAAR Vrijdagavond kregen twee jongens van 14 h 15 jaar te Velzeroord op straat ruzie. De eene jongen, de Z. genaamd, trak een mesje en sink daarmee naar den anderen jongen. Deze trok toen ook een mes, zwaaide er mee en trof de Z. in de hartetreek, zoodat deze da- delijk dood neerviel. De d'ader, B. genaamd, weid voor den oommissaxis van politie te IJmuiden geleid. Omtrent den doodslag te Velzeroord wordt nader gemeld, dat de jongens oneenigheid hadden om een meisje. De verslagene liep wel eens met een meisje uit de straat van B., wat deze niet verslagen kon. Dinsdagavond hadden ze ook at ruzie gehad. Vrijdagavond kwam de Z. weer te Velzeroord, hij ontmoette B., en toen hetd aarop tot woorden kwam gaf De Z. B. een klap in het gezicht. Daarop werd B. zoo boos, dat 'hij' zijn mes trok en De Z. stak, met het bekende noodlottige gevolg. T ABAKS ACCIJ N"S. Pp aanstichting van het Veribond van Ver- eenigingen van Sigarenfabrilkanten in Neder land is gisteren te Utrecht een vergaderiug geh-ouden inzake een te voeren actie tegen de plannen tot verhooging van den tabaksaccijns Vertegenwoordigd waxen de volgende organi- saties: Nedjerl. R.K. Vereeniging van Siga- ren'faibrifcanten, Vereen'igingen van R.K. Si- garenfabrikanten 'Eindhoven, Valkenswaard en de Kempen, Ned. Bond' van Sigarenwinket- liers, Nationale Hanzebond van Sigareniwin- keliers, Ned. Siganenmakers en- tabaksbe- werkerebond, R. K. Tabaksbewerkersbond, Chr. Bond van' Sigarenmakers en Tabaksbewertkers in Nederland, Ned. Federaie van Sigaren- makers en Tabaksbiewerkera, en1 A'lgem. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewer- kers in NederTand; Uitvoerig werd de toestand, waarin de si- garenindustrie verkeert, besproken. Volled'ige overeenstemimiing werd bereikt over een plan van een te voieren 'actie tegen de voorgestelde verhooging van den tabaksaccijns. Algemeen was men van oordeel1, diait bet bediijf geen verdere lasten kan dragen. De vergadcring besloot met alle geoorloofde middelen te tracbten, bet dnaigende gevaar voor die siga- 'renindustrie af te wenden-. Allle «rganisaties hebben een gedelegeerde in- (het comiite van actie aangewezen. DE BEZUINIG ING'SPLANNEN VAN DE REGEERING. Naar de Res. bode verneemt heeft de re geering beslo'ten, het advies van de centrale commissie voor fact georganiseerd overleg niet op te volgen en met ingang van 1 Janu- ari a.s. een "algeheele loonsverlaging van 10 pet. in te voeren. Het desbetreffende Koninklijk besluit is reeds in beweiking en zal dezer dagen- afko- men. Vender verneemt het blad, dat er zeer groote kans bestaat, dat de tweede salarisver laging van 10 pot., welke tegen 1925 was aangekondigd, niet zal doorgaan, wijl er hbop is, dat langs anderen weg het restee- rende tekort zal kunnen worden gedefct. Hieromitrent zullen binnenkoxit mledledeelin- gen worden gedaan. DE PO)STCH£QUE- EN GIRODIENST. Ter bespoediging van bet 'opsporen van de fouten, welke in de administratie van1 den postchfeque- en1 girodSenst zijn ontstaan, zal deze dienst aan rekeninghouders per circu- laire het verzoek doen, daartaj behulpzaam te zijn. Aan1 alle rekeninghouders zal verzoeht worden, per keerende post aan' den- postchb- que- en girodienst te 'sGraven'hage opgave fe doen van hun saildo per 24 Augustus 1923, volgens de laatste, rechtetredks van het post- fcantoor (dus niet van het centriaall kantoor te 's-Gravenhage), onltvangeni opgaVe. 'De postchfeque- en girodienst hoopt op deze wijize binnen enkele dlagen in het bezit ie zijn van bdangrijk controle-materiaal, ter verge- lijking met zijn administratie. Een- nieuw contrOle-buieau voor het verwer- ken van- dit binenkomend controle-materiaal wordt ingericht De postebbque- en girodienst zal sneller dan voorh'een zi'ch met rekeninghonders in verbinding kunnen stellen, omdat gisteren een nibuw telegraafkantoor fe hbt gebouw van dten postchtque- en- girodienst aan het Spaarneplein fe Den IHaag fe werkfeg is ge- treden. DE DELFTSCHE KERK-RESTAURATrE. Ondanks de vereenvoudigfeg van de plan nen en het betrachten van soberheid' fe de uitlvoerfeg der werken zegt de Telg. zal voor de restaunatie van de Oude Kerk 215.000 nood'ig zijni, d. i. ongeveer een- ton mieer dsan de beschikbare gelden bedragen. Een restaunatie fe glad metsellwerk en- miet natuursteenen zullen fe koor en schipi, zoo als enkele leden- van's Rijks i commissie voor Monuxnentenzorg hadden' gewenscht, zou wellicht een half millioen hebben gekost, een bedrag, dat in- deze fijden van algemeene be>- zufeiging de kerkvoogdij' deed' afschrikken. ■Wiel veridwijnt overal de onoogelijke kalfclaag en worden mtiren1 en zuillen fe een nieuw ge- waad1 gestoken, hetgeen het aspect van: hhet gebouw aanmerkelijk verbetert. Het wegbrei- ken van alle galerijen, 'houten schotten en1 het wegnemen van die groofle gordijnen, die voor- heen het koor en het schip sch'eidden, betee- kent eveneens voor het fewmdiige der kerk belangrijke verfraaifeg. Verschillende van de voorgenoxnm plan nen, waartoe o.a. ook behoorde het plaafsen van een groot glas-in-lood-raam in den noor- delij'ken gevel van het dwareschip, kunnen ech'ter om financieele redtenen niet word-en uitgevoerd. Tot een der veranderffe'gen- welke nog zullen warden aangetaachtl en- die ver band hOuden inlet den gewij-zigden toestand van het fewendlige der kerk, behoort het mar ken- van een nieuwen ingang in het dwans- schip aan de zuidzijde. Diaar met weinig personeel1 wordt gewerict, vordereni de wdrkzaiamhedleni fe dten laafsten ALKMAARSCHE GODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1