DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 231 Honderd ygf en tyintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG 2 OCTOBER Naar het land ran yerwoes- ting en wederopbouw. hi. Buitenlan&. ©ft Bummer bestow aft 2 Maften Directeur: G. H. KRAK. lioofdredaoteurTj N. ADEMA. Weet ge wel hoe troosteloo® een elagvehj is? De aarde, de rijke, vruchtbare moeder- aarde is dood. Vergiftige dampen en gassen zijn over haar heengestreken en hebben de kiemkracht van het laatste grassprietje vernietigd. Uit haar levenssappen zal geen groen blad meer ontluiken, ziji draagt nog slechts ruwe, knoestige staken, die eens boomen waren. Stukgeschoten, zwartgeblakerde stammen, die met hoekige ellebogen 6en of twee naakte takken als dreigende armen tegen de lood- grijze luchten steken. De grond is modder, slijk, taai enkleverig waar alles diep in wegzakt. En overal hebben granaten er kuilen en kolken in gestagen. Henvels en dalen woest en ledig: een maanlandschap. En die grond Is doorploegd met tiendul- zenden scherven. Ontplofte en niet-ontplofte projectielen hebben zich diep in het slijk geboord, paten met duizenden kilometers prikkeldraad zijn er in weggezakt, het land des doods is een land van modder en ijzer. Waar de loopgraven beschutting en de zware kanonnen een fundament noodig had- den zijn van ijzer en steen reusachtige bouw- blokken opgeworpen. Het steen is doorvlochten met stangen en staven, dit zware bouwsel van menschenhan- den lijkt onverwoestbaar. Nu de oorlog voorbij, is en de slagvelden ontruimd zijn, hebben de breekijzers er hun tanden in gezet, maar zoo zwaar, zoo dege- lijk is de constructie, dat het opruimings- werk, ondanks de grootste inspanning, slechts langzaam vordert en overal de be- tonnen funaeeringen nog als monumenten van strijd in het verwoeste gebied staan. Slechts dynamiet is in staat hun kracht te breken en dagelijks hoort men de explosies die een lawine van zware steenen in een wolk van gruis en aarde omhoog spatten. Scheef gezakte palen dragen nog een vlechtwerk van verroest prikkeldraad, een tank ligt diep weggezonken in den modder en overal gapen de onderaardsche holen, die jaren lang diep onder de aarde den strijders als schuilplaats gediend hebben. Begrijpt ge, wat het zeggen will dit gebied weer bewoonbaar te maken? Hier alle sporen van wreed geweld te doen verdwijnen, hier te herbouwen wat eenmaal bestond, maar met den grond geljjk gemaakt werd? Maar bovenal wat het zeggen wil de aarde weer vruchtbaar te maken, den grond zoo te bewerken, dat het rijkelijk gestrooide zaad er voldoende kiemkracht in kan vinden. Want de lavenskracht van onze moeder- aarde was niet vernietigd, ziji kan door den mensch niet vernietigd worden. Zoo zwaar kan de strijd niet woeden, zoo giftig kunnen de gassen, zoo vreeselijk de branden, zoo alles uit elkaar rukkend de bommen en granaten niet zijn, of de aarde herstelt zich. De landman laat er het glinsterend ploeg- ijzer door heen trekken, de hemel doet er verkwikkende regendroppels in doordringen en de zon koestert de zoolang mishandelde vlakte met haar verwannende stralen. Dan, als een die lang ziek geweest is, be- gint de verwoeste grond langzaam-aan weer teekenen van nieuw leven te geven. Het gras komt in het veld van slijk en modder weer een frisch groen kleurtje bren- gen, hier en daar schieten struiken uit den bodem, jonge geplante boomen blijven in het levari en vormen weer een landschap dat van dag tot dag de sporen van verwoesting meer en meer doet verdwijnen. De boer heeft gezwoegd als nooit te voren. Het terrein, dat bij gaat beWerken is door- zeefd met ijzer, met kogels en scherven, die alien bijeen gezocht en opgestapeld moeten worden. Maar hij zaait in den- gezuiverden grond zijn koren en de gele halmen buigen weldra als van ouda de zware koppen in bet vrucht- bare land van- West-Vlaanderen. De architect is gekomen. Hij bouwt geen huizen, maar sitadjes en dorpen. Hij ziet wat er van sommige plaatsen nog is overgebleven, hij taxeert de hoeveelheid steen en ijzer van alle niet-opgeruimde yerde- digingswerken. Dan maakt hij plannen en teekeningen. Elk stadje, elk dorp zal in- den ouden trant herbouwd worden. Te nauwe straten zullen thans worden verbreed, sloppen en krotten zullen verdwij nen, wat mooi en schoon was zal naar oude foto's, naar oude plannen en teekeningen op dezelfde plaats als vroeger herrijizen. De verwoester heeft afgedaan, de herstel- ler begint zijn arbeid. En welk een1 arbeid! In heel West Vlaanderenland, in heel het gebied van dood en verwoesting is het leven nerboren. Het is of men een reusachtig groote speel- goeddoos heeft meegenomen en overal huizen en scholen om nieuwe kerken en torens ge- groepeerd heeft. Niemand krijgt eigenlijk den lndruk, dat dit gebied voor twee jaar nog leeg en ver- laten was. Men ziet het slechts als men er op let, dat alle huizen, alle kerken en alle torens nieuw zijn. De tand des tijds heeft ze niet aangevre- ten, ze zijn nergens verweerd, nergens met mos begroeid, ze dragen nergens de sporen van wind en water. Ze zijn gloed-nieuw, van gele en roode poreuze steenen opgetrokken en dat nieuwe doet in het begin wel een beetje vreemd aan. Wie in een oud stadje op het historische marktplein staat, wie om zich heen de gevels id den bouwstijl van vroegere eeuwen ziet, wie zich herinnert van welke beteekenis die stad in de geschiedenis des lands geweest is komt toch niet heelemaal als vroeger on der den- indruk. Want hy bedenkt, dat er voor twee jaren op deze zelfde plek geen huis meer te zien was, en dat het eenige dat in werkelijkheid van' vroeger is overgebleven de plek gronds en de historische naam zijn. Voor ik de beschrijving van onzen tocht ga hervatten is het noodiig in sprekende cijfers een kort overzicht te geven van wat het Departement -van wederopbouw in twee drie jaren tijds tot stand wist te brengen. Het aantal geheel vernielde of erg bescha- digde woningen in Belgie bedroeg ongeveer 78000 en het aantal minder belangrijk be- schadigde 22000. In enkele jaren tijds zijn ongeveer 85000 woningen herbouwd of hersteld. Er werden meer dan 1200 arbeiderswonin- gen opgericbt om de arbeiders in het bouw- bedrijf een onderkomem te bezorgen en er werden 11000 noodwoningen van het Koning Albertfonds opgetimmerd. De Dienst aer Verwoeste Gewesten heeft aan het herstelllngswerk van particuliere woningen reeds meer dan 725 millioen be- steed, waarin1 de sommen door particulieren voor herstel op eigen initiatief uitgegeven niet begrepen zijn. Het aantal volHdig vernielde of erg be- schadigde openbare gebouwen bedroeg 1100 en het aantal gedeeltelijk vernielde 100. Thans zijn diaarvan reeds ongeveer 1000 herbouwd of hersteld, waaronder 250 ge- meentescbolen en 125 vrije scholen. Tacbtigduizend hectaren grond werden weer effen gemaakt, honderdtallen kilome ters wegen aangelegd, verkeers- en vervoer- middelen werdien in het leven geroepen, wa- terleidingen en- riolen kwamen tot stand, slul- zen, bruggen en k^den werden gebouwd. Het opruimingswerk kwam in1 handen van ondernemers of werd door gemeente-ploegen van werkeloozen1 uitgevoerd. Onder de gewone aanbestedingsvoorwaar- den kon in het begin niet gewerkt worden, daar van verkeerswegen geen sprake was en de prijs der bouwstoffen' evenals de loonen steeds veranderden. Het laat zich begrijpen dat' met dit herstel- lingswerk reusachtige kapitalen gemoeid waren. In baar geld of in natura werden tot 1 Juli van dit jaar voor het herstellingswerk 7 milliard franken uitgegeven. Rekent mien daarbij de 7 milliard marken (ze waren toen nog niet zoo goedkoop als nu) welke door den Staat werden overgeno- men, dan komt men tot een vergoed'ing yoor oorlogsschade van 1434 milliard franken. Door de bezetting werden van1 1914 tot 1918 drie milliard franken aan interprovin- ciale bons en1 gemeentescbulden opgeeischt. Het herstel der Staatsspoorwegen (234 milliard) noch het herstel der staats- en provinciebanen, noch de uitgaven voor brug gen en wegen zijn onder deze cijfers begre pen. De bewoners van het gebied der verwoes ting, de van buis en haard verdrevenen, de vluchtelingen, die in vreemde landen een onderkomen vonden of in de loopgraven voor de vrijheid van bun vaderland streden, zijn na den oorlog geleidelijk weer terug gekeerd naar de plaatsen waar eens hun huizen ston- den. West Vlaanderen telde v6or den oorlog ongeveer 318500 inwoners en op 31 Decem ber 1919 waren er nog maar 189225. De regeering liet de terugkeerenden niet in den steek. Zij richtte duizendtallent barakken en nood woningen op, gaf premien, zorgde voor meubelen, beddegoecf en huisraad en naar- mate de hulpwoningen, door steenen huizen werden vervangen werd het bevolkingscijfer snel grooter. Het klorn van 209.959 op 30 Juni 1920 tot 285000 op 30 Juni van dit jaar. Na dit algemeen overzicht, dat een indruk geeft van de geweldige krachtsinspanning waarmee het kleine landje na vier jaren van uitputtenden strijd het herstellingswerk ter hand heeft genomen en van1 de enorme kapi talen die het tot dusver diaaraan heeft uitge geven, zal ik een kort verslag van onze ex- cursie laten volgen. Een extra trein uit een tweetal groote sa- lonwagens en een restauratie-afdeeling be- staanae en o.a. voorzien van' de gemakke- lijke draaibare fauteuils die men op onze spoorwegen nog niet ingevoerd heeft bracht ons in twee uur iijds van Antwerpen naar Kortrijk. Daar stonden, onder groote belangstelling van bet publiek, een 22 tal genummerde die- partementsauto's gereed om ons door de ver woeste en' herstelde gebieden te voeren. Elke auto droeg de Hollandsche en Bel- giscbe vlaggen en had haar nummer waarbij het opvallend was, dat no. 13 mankeerde. Een voorbeboedimiddel tegen alle ongeluk- ken is dit, zooals nader blijken zal, eveniwel niet geweest. Er was een reserve-auto voor passagiers en eeni auto met alle denkbare machine-on- derdeelen, zoodat de reparaties onder leiding van een chef-chauffeur en eenige mecaniciens onderweg verricht konden worden. In de voorste auto stapte de kabinetsover- ste van den minister met drie bestuursleden van den Journalistenkring en even later schokten wij in een lange rij door de hobbeli- fe straten van Kortrijk op weg naar de ransche grens, waar allereerst in Meenen getoefd werd. Het aantal inwoners (18393) is reeds meer dan v6or den oorlog hoewel hier 2600 woningen vernield en 250 beschadigd wer den. Tal van scholen, het gasthuis, drie kerken, het stadhuis en vele andere openbare gebou wen zijn reeds opgebouwd of nog in bewer- king, hoewel men1 nog een belangrijke groep barakken ziet en een 28 tal semi-perinanente woningen, die in twee maanden tijds uit den grond verrezen. Het meest aantrekkelijk is de thans bijna voltooide tuinwijk, die 222 semi-permanente woningen bevat benevens een 100 tal huizen door een plaatselijke maatschappij' voor ar- beiderswoningen opgericht. Die tuinwijk is een lust voor de oogen. Mooi, ruim, modern, alle gevell met spouwmuren op eigenaardige wijze met groene of paarsche balken doorsneden. Huizen, met twee kamertjes, kelder, keu- ken, erf en zolder met edn of twee afgeschoten vertrekjes. Het algemeene type kost niet meer Han 13000 francs en wbrdt voor 35 francs per maand verhuurd. Huizen met roode pannendaken, kleurige luikjes, moderne hek]es, met grasveldjes en wit beschilderde tuinbanken. Hier en daar een pleintje met groen ge- verfde pompen onder vierboekige rieiten af- daken, met gebogen lijnen als daken van Chineesche woningen. Hoe frisch, koe vroolijk, hoe gezond is zoo'n groot tuindorp. Men kan de gedachte niet van zich afzet- ten, dat de bewoners dezer huizen er door den oorlog niet op achteruitgegaan zijn. De auto's snorren verder. Het gaat nu met groote snelheid over de herstelde keiwegen langs de Fransche grens over Wervik, Komien waar alile 1700 wo ningen verwoest en op 400 na weer her bouwd zijn over Waasten, Meeseo en Wulverghem. En overal treft een bijna totale wederop bouw en een opruiming van alle overblijfse- len die aan het slagveld herinneren. De prachtige parochiale kerk met toren in Komen is op zijn fundamenten geheel her bouwd met steenen van de opruimingswer- ken. Men ziet weer de hooge gewelfde bogen, nieuwe gebrand-scMlderde ramen en nieuwe schilderijen hebben de plaats van de oude weer ingenomen en het is of dit in twee jaar tijds herrezen bouwwerk hier nimmer wegge- weest is. Geloovigen branden er hun kaarseni bij de heiligenbeelden en in de crypt met de namen der gesneuvelden brandt het was-licht voor het monument van' den steTvenden strijder weer geeft. Vliegensvlug gaat het dan naar IJperen waar in een cafe tegenover de brokstukken van lakenhallen en kathedraal d'e lunch ge- bruikt wordt en d'e beer Mechant aan de met de Nederlandsche en Belgische kleuren ver- sierde tafel van een Vlaamsch Pompel spreekt en nogmaals hartelijk dank brengt voor wat de kinderen uit Vlaanderen in Ne- derland aan liefde en toewijding hebben ge- vonden en voor alles wat onze landgenooten voor de strijders in de loopgraven gedaaa hebben. Zijn stem geeft zijn diepe ontroering weer. Hij schaamt er zich niet voor. Hij is in oorlogsjaren zelf soldaat geweest en weet hoe men ook in de loopgraven Hollands hulp en Hollands gastvrijheid op prijs gesteld heeft. Onze waarnemend voorzitter, de heer Van der Hout antwoordt en brengt ons aller be- wondering voor de stoere energie dezer Bel- gen tot uiting, voor de mannen, de ontwer- pers, de architecten, de uitvoerders van het grootsche herstellingswerk. En na de lunch zien wij IJperen, de oude middeleeuwscbe stad waar de lakenhandel tot bloei kwam en die de bakermat van het Calvinisme in Vlaanderen was. Hier stond de oude gothische lakenhal, wier bouw in bet jaar 1200 werd begonnen en in 1304 voltooia werd. Zij was 360 Meter lang en bealoeg een oppervlakte van 5000 M3. Er is evenals van de daarachtex gelegen kathedraal niets dan eaiige grillige stukken rui'ne over gebleven. Het aantal woningen v66r den oorlog was 3780. En het aantal geheel vernielde woningen was eveneens 3780. Dat geeft den duidelijksten indruk wat er van IJperen na den oorlog is overgebleven. Maar de hersteller heeft niet gerust. Honderden werkliedlen zijn aan den arbeid gegaan en IJperen is met 2000 geheel of bijna herstelde woningen weer een stadje van beteekenis, door welker straten men ge- ruimen tijdl kan rondrijden1 en dat als bewijs van terugkeerend leven in alle wijken weer winkels en magazijnen heeft geopend. Het puin van de lakenhal wordt voor den herbouw reeds uitgezocht en gerangschikt en' de groote kathedraal bezit al torenhooge verdiepingen. Honderden werklieden hijschen met reusachtige kranen de zware steenblok- ken naar boven en reeds het volgend jaar moet op de plaats van de oude een nieuwe kathedraal gereed zijn, die in geen enkel on- derdeel van hare voorgangster zal afwijken. Buiten de stadsstraten zijn tuinwijken ver rezen, waar de woningen aaast een groote huiskamer. met waschhuis, 4 slaapkamers met zolder benevens bijgebouwen slechts 15000 francs per etuk gekost hebben. In 5 maanden tijds werden 140 van deze woningen' voltooid en bewoond. IJperen is met verrassend'e snelheid her rezen en heeft van zijn 19407 inwoners v66r den oorlog er reeds 12631 in bijna alle nieuw gebouwde woningen weer een omderdiak kun nen verschaffen. Van IJperen gaat het in snelle vaart over Boosighe en Zuydschoote naar Reninghe. En overal Langs den weg strekken zich in onoverzienbare rijen de soldatengraven uit. Hier en daar zijn tusschen de met zorg aangelegde hloemperkjes reeds kleine witte grafsteentjes verrezen, maar over het alge meen zijn het nog zwart houten kruisen, al le gelijk, alle met kleine witte letters vermel- dend, dat er „un soldat inconnu Beige" be- graven ligt. Een onbekende Belgische soldaat. Een van de duizenden van het groote le- ger, die hier voor hun vaderland het leven hebben gelaten. Tj. DE RIJNLANDDAG TE DUSSELDORF De ygroene politic" is in opdracbt van den comimandeerenden generaal in bet brugge- hoofd Dusseldorff naar het onbezette gebied verbannen. De poiltiedieiist in E>usseldiorf moet nu geheel door die blauwe politic wor den' verridit. Een door de bezettingsautoriteiten ingesteld onderzoek zou met zekerheid hebben ultgewo- zen, dat de Duitsche politiek van agents-pro vocateurs gebruik zou hebben gemaakt om het incident, dat Zondag plaats had, uit te lok- ken. Het aantal dooden bedraagt thans tien, waaronder drie Schupo's en een lid der blau we politiehet aantal gewonden 200, waaron der zeven Schupo's en een lid der blauwe po litic. De toestand te Dusseldori is nog steeds dreigend. De separatisten schijnen nieuwe plannen te hebben, daar zij; Zich ten' gevolge van de ontwapenihg der Schutzpolizei mees- ter van den toestand gevoelen. De vakvereeni- gingen zijn voomemens een' nieuwe separatis- tiscbe actie met de algemeene staking te be- antwoorden. DE KOLENPRODUCTIE AAN' DE RUHR. Gister is de kolenproductie in het midden van het Ruhrgebied weder aangevangen. Van de zijde der werkgevers wordt niedcgedeeld, dat waarschijnlijk de prod'uctie voorloopig nog tamelijk gering zal blijven ten gevoige van de „arbeidsongescliiktlieid", welke de ne- gen. maanden werkloosheid hijl de arbeiders heeft teweeggebracht. Men rekent voorloopig op een productie van 200.000 ton (tegen een productie van 300 a 320-000 ton vo6r de; bezetting). De wees voor finiantieele moeailij'khedto is groot, niet alleen ten gevolge van het te ver- wachten productie-bericht, doch ook ten ge volge van de hooge kolenprijzen, welke die af- zetmarkt zullen beperken. De Fransche gezant De Lasteyrie te Berlijn voerde de laatste dagen herhaaldelijk bespre- kingen in het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn over de hervatting van den arbeid in het beziette gebied MILITAIRE PLECHTTGHEDEN TE MuNCHEN. Zondag hadden tte Mtindhen twee petirioh tische pfetMghetdien plants. Het garde-regiment wijdde een gedenfctafel voor de in dan' oorlog gesneuvelde militaiiren in. Op die binnenplaais der kazerne waren ongeveer 20.000 raiilitairen die vroeger bij dat regiment gediend faadden, opgestdd. Eix-kroonprins Ruppredht en zijn vroujv, vale prinsen en prinsessen, die premier von Kniflliing, de generaa1s Lossow en Bothimier, en vele anderen woonden de plecktigheid bij. ■Na een toespraak van een katiioUek en een Evangetisch geestelijke, huldigde generaal Epp, die megiimentscommandatnit was tij'dens dot ooriog, bet regiment als vertegenwoor- diger van de vroegere weermacht van bet Duitsche volt Kroonprins Rupprechiti ont- hulde vervolgens de aiangehrachte gedenkta- fiel. ,Na dc onithulling dleMeerdie bet regiment voor den ex-kroonprins en generaal Epp, waarbij het publiek een „hoena voor toning en konlngin uiitbracht. Ook generaal Epp wend sitormajchtig toe- gejuichit. Nd deze pledhtigheajd begaf Rupprecht zich naar het ileger-muaeuxn, dat) zijn 25-jardg be- sitaan viendte. De feestrede werd daar uiitgp- sprokeu door miinister Schweier. die in deze rale db „misdaden der inevolliutiije'5 geeselde. DO stad was rustig en er werd geen bui- itengewone geestdrifit betoond. Van de ka zerne woei de zwartLwit-roode vlag. EEN WAARSCHUWING VAN POINCAR6. Poincare is herkozen als president van den algemeenen raad van het Maasdepartement. Poincare hield1 em rede, waarin hij con- stateerde, dat het lijdelijk verzet van het Duitsche Rijk opgegeven is, doch dat de ver- ordeningen betreSende het verzet in dubbel- zinnige en vage termien zijn ingetroicken. Laat oos derhalve nog niet te woeg victorie kraaien, teneinde tegenspoed en rampen te vermijden. De moeilij'khedien zullen talrijik en ernstig zijn In elk geval is nog niets beslist. Laat ons kalm afwachten. Wannieer wiji het hoofd koel houden, zijn wijl meester van dm toestand1. Op den dag dat wiji in werkelijkheid voldoening zullm krij'gen, zullm alle Fran- scheu het recht hebben de resultatm te vier en, waarvan wij de werkelijfce bewerkers zijn. DE CRISIS IN DE FASCISTISCHE PARTI J. De executieve van de fascistiscbe partij heeft in haar geheel ontslag genomm, hetwelk Mussolini aanvaard heeft. In zijn antwoord verbiedt Mussolini iedere verdere discussie over de in de partij ontstane crisis. De afdeelingm Lucca, Reggio en Veoetig, bmevens van nog enkele andere steden^ waar onder ook Fame, hebben met het standpunt van Mussolini adbaesie betuigd. DE TOESTAND IN SPANJE Het officieele regeeringsorgaan publiceerde gisteren het decreet betreffende de ontbinding der gememteradm in geheel Spanje. Verte- genwoordigers van industrie en handel zullm onmiddellijk deze lichamen vervangm en zelf bij wijen wil in elke plaats em burgemeestex laezm. EEN PUTSCH TE KtiSTRIN. Em uit nationalistm en communisten be- staande bmde trachtte gisiter in dm woegen morgen de stad' Kiistrin te overrompelen. De bende drong de niet militair verdedigde oude stad binnen. De commandant van Kustrin slaagde er in, dm leider gevangen te nemm. Het garnizoen, dat versterking ontving uit de omliggmde Rijksweergamizoetiien, heeft op- dracht gekregm de geweldplegingen met alls ten dienste staande middelen tegm te gaan Het Rij'ksweerministerie decide gistermid- dag mede, dat de rij'ksiweer door onverwijld met krachtige hand in te grijpen de beweging meester is geworden. Het garnizom is het door de deelnemers aan den putsch bezette centrum der stad bdnnengedrongen en heeft de onruststokers in het tuighuis opgesloten. Verscheidme leiders werdm gearresteerd. De versterltingstroepm der rijiksweer, die uit na- burige plaatsen in aantocbt zijn, zullm, naar het zich laat aanzien, niet meer noodig heb ben in te grijpen. ONTPLOFFING IN EEN STATION. Op het Potsdammer Bahnbof te Berlijn heeft gister een gasontploffmg plaats gehad, ten gevolge waarvan in het adininisitratiege- bouw de muren m het dak instorttm. De in de lokalen werkende beambten werden met de neerstortende muren in de diepte meege- sleurd. Het gelukte de brandweer tot dtisver drie gewonden te bergen. Men vermoedt, dat zich onder de puinhoopen nog meer menschen bevinden. EEN TORNADO IN. DE VEREENIGDE STATEN. Drie Westelijke statm van' die Republiek zijn geteisterd door em tornado, gevolgd door wolkbreuken m overstroomingm. Negentien personen werdm hierbiji in verschillende plaatsen gedood, terwijl de scbade aan de ei- gendommen toegebracht meer dan een imil- hoen dollars bedraagt, zegt de TeL Te Counsel Bluffs werdm door em wervel- wind em winkel m twaalf huizm emvoudig omvergetrokken. Em zeer tragisch lot trof daarbij een moeder met hare drie kinderen Met groot levensgevaar wisten zij1 uit eeni der omgewaaide huizen te ontsnappen, doch nau- welij'k op straat, werden alle vier gedood door een neervallenden boom. Een hevige brand volgde in vele steden op deze verwoestingen. De brandweer werd ech'ter ten zeerste in hare werkzaamheden bemoeilijkt door de overstroo- ming, die zich over twee tot drie mijlea ver uitstrekte. Eveneens tragisch; was te Louisville (Ne braska) het lot, dat een gezelschap van' twaalf personen trof. Door een wolkbreuk stortbe het huis, waarin zij zich bevonden, ineen, waar- door alien onder het puin werden' bedolvm. Vele treinen werdm te Omaha opgehoudlen, ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1