DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 232 num^ 2 bia*en Honderd rtlf en tiriitigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fp. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. WOEMDAG Director: O. H. KRAK. IioofdredactorTj N. ADEMA. 3 OCTOBER Naar het land ran verwoes ting en wederopbonw. Buitenland IV. Door Reninghe met zijn geheel nieuw her- bouwde kerk bereiken wij het oude Veume, de kleine stad uit de middeleeuwen met haar stompen toren waar sedert de 12e eeuw op den laatsten Zondiag van Juli de „boetpro- cessie" plaats vond. Het is een bijzonder schilderachtig plaatsje welks marktplein aan alle zijden door iraaie oude gevels omringd is. Toch heeft Veume niet het meest geleden. Slechts een^ klein gedeelte der huizem werd vernield of beschadigd waaronder de vijf historische huizen met trapgevels en1 het „Hotel der edele roze" die alien hersteld zijn. -Na een kort oponthoud rijden wij door naar De Panne, het kleine kustplaatsje waar koning Albert 4 jaren lang met zijn staf verbleef en waar koningin Elisabeth de ge- kwetste soldaten moederlijk verzorgde. Wij vinden er alien een onderkomen in het groote hotel Teirlinck aan den strandhoule- rard. Den volgenden dag is ons gezelschap met rerschillende Belgische deskundigen en autoriteiten uitgebreid. De heer Vossen, adjunct-secretaris aan het departement van economasehe zaken, Dr. Brutsaert, toegevoegd koninklijke hooge com- missaris, de heeren Verwilghen en T'oetenel, departementsdirecteuren, Van Kessel, kabi- netssecretaris van den minister van kolonien en eenige ambtenaren maken den tocht met ons mede en geven overal gaame alle ge- wenschte inhchtingen. Waar ik mij over verbaasd heb en waar- over ik niet kon nalaten nadere interna ties te vragen was het feit, dat Belgie plotseling een zoo enorm groot leger bouwkundigen en bovenai bouwvakarbeiders aan het werk kon zetten. Waar komem al die duizenden dieskundigen zoo plotseling vandaan en waar zullen ze blijven als West Vlaanderen binnen afzien- baren iijd weer geheel hersteld zal zijn? Het antwoord was heel eenvoudig. We hebben ze gemaakt, we hebben ze zelf gekweekt. Het groote leger der werkeloozen hood vol- doende geschikte krachten1 en zij werden in korten tijd tot bruikbare bouwvakarbeideTs gemaakt. Zij werken 8 uren per dag en verdlenen 3 a 4 francs per uur. En men is er niet bang voor, dat dit groo te leger van bouwvakarbeiders weer spoedig werkeloos zal worden. Er is in geheel Belgie nog wel 10 tot 15 jaar werk voor hen te vinden al zal het tem po waarin gewerkt wordt dan ook niet zoo snel meer zijn als thans- nog noodzakelijk is. Te veel huist men in het veld en langs de wegen nog in houten barakken en noodwo- ningen met het gegolfd plaatijzer van de slagvelden als dakbedekkmg. Wie daarin wonen moeten allemaal nog steenen huizen hebben en de Belgische steen- bakkerijen werken met voile kracht en vullen aan wat de mines der verdedigingswerken te kort opleveren. Het komt op een paar millioen steenen meer of minder niet aan. Er zijn steenen genoeg, er komen huizen zooveel er maar noodig zijn en elk dorp krijgt evenveel H.A. grond als het inwoners telt. Vroeg in den morgen staan onze auto's al weer gereed. Wij hebben een langen tocht voor den boeg. In snelle vaart rijden wij tot Nieuwpoort- Bains langs de kust. Daar komen- wij in de frontlinie. Tusschen de brokrfukken van ruines zijn hier en- daar in het duin al weer nieuwe hotels verrezen, maar er kan hier slechts met de uiterste voorzichtigheid gearbeid worden. In deze duinvlakte hebben de Framscben en Engelschen onder alle gebouwen een doolhof van mijngangen gegraven. En zij groeven zich zelf als konijnen In het zand Telkens weer stonden we voor de groote geheimzinnige openingen, de diepe putten, die aan vier zijden door planken tegen het invallende zand zijn beveiligd. Zij zijn soms 12 M. diep en een afdaTing er in bleek onmogelijk doordat de zich in den grond verzamelde gassen ons lantaren- licht doofde. Trouwens een afdal'ing in deze lugubexe diepten is ook nog om andere redenen ge- vaarlijk. Overal liggen de projectielen in het zand verstoken, en waar maar even de spade in den grond gegaan was, kwamen ze te voor- schijn. Die worden thans met de grootste voor zichtigheid behandeld. In het eerste jaar dat hier na den oorlog gewerkt werd, wierpen de arbeiders de lasti- ge projectielen1 eenvoudig ter zijde met het gevolg dat talrijke ontploffingen menschen- levens geeischt hebben. Nu worden zij alien- elk en dag zorgvuldig bij elkaar gezocht en in bijzondere inrichtin- gen op den eenig mogelijken weg onschade- Ujk gemaakt De inzamelingsdienst laat ze bij kleine hoeveelheden tegelijk ontploffen. Van dag tot dag worden hier eenige uren aan besteed, maar het zal nog wel een jaar duren eer al dit ontuig vemietigd is ge- worden. In dit zee-einde van het Westfront waar de strijd zoo hevig gewoed heeft, steken over al de betonnen versterkingen uit het duin- zand omhoog. De regeering behoeft ze niet op te mimen, want particuliere aannemers geven graag geld toe om ze te m o g e n slechten. Er zitten zulke groote hoeveelheden ijzer in, dat de opbrengst daarvan meer dan voldoen- de is om het arbddisloon van het opruimings- werk te betalen. Naast de stukgeschoten fundeerm-g van een huis, waar projectielen tusschen ver- warde bossen pnkkeldraad hun verroeste koppen uit het zand steken, staat een klein hardsteenen monument met het jaartal 1918. Een steenen helm dekt een breed uitloo- pend voetstuk en in het Fransch, Engelsch en Vlaamsch draagt het aan cCrie zijden het opschrift: „Hier werd de overweldiger tot staan gebracht." Wij zoeken de auto's weer op en rijden door het eertijds overstroomde gebied langs het IJzer-kanaal naar Nieuwpoort. Het doet ons aan onze eigen vaderlanid- sche geschiedenis temg denken, maar van den slag bij Nieuwpoort in 1600 zal nie- mand meer een spoor van verwoesting weten te vinden. Toen werd er nog heel anders gevochten dan in den grooten wereldoorlog van 1914 1918. Alle 961 woningen zijn in de oorlogsjaren verwoest, maar er zijn er reeds 623 weer her- rezen en onze auto's rijden weer geruimen tijd door tal van nieuwe straten en straatjes. De prachtige kathedraal met haar kunst- smeedwerk dateerend uit de 13e eeuw, is met steenen uit de puinhoopen geheel her- bouwd en draagt in haar crypt in gulden letters de nam en- van alle hier in den oorlog gevallen soldaten en burgers. Er staat een nieuw stadhuis en een uit architedonisch oogpuat zeer fraaie over- dekte markthal. Na een korte bezichtigiflg rijden wij verder Hier in het IJser-gebied) loopt de weg te linker- en rechterzijde: tusschen onaf- zienbare rijen soldatengraven. Hier zijn de groote open kerkhoven, zoo wel van Fransche-, Engelsche- en Belgische- als Duitsche soldaten. Maar de landgenooten rusten bij elkaar. Elk lichaam, dat aan zijn uniform of aan andere kenteekenen als van een Belgisch mi litate herkend werd, is onder een der zwart houten kruisen te ruste gelegd. Daar tusschen door zijn reeds kleine laan- tjes en perkjes aangebracbt en bonte, een- voudige bloemetjes steken er hun kopjes bo- ven de zwarte aarde. Bij Ramscapelle waar een breede rij krui sen langs den weg grenst, stijgen wij uit. En de heer Van der Hout, onze plaatsver- vangende voorzitter, legt als een stille hulde der Nederlandsche joumalisten een fraaie krans op een der graven. Het doet er niet toe op wellc, zij zijn alle gelijk. Zij dragen alle het opschrift „Belge In- connu" 7e of 6e ligne. Wij staan er met onze Belgische begelei- ders met ontbloot hoofd bijeen en staren al ien op het rood, wit en blauw der linten van onze bloemen. Een stille eerbiedige hulde aan de dappe- ren, die hier voor de vrijfaeid van hun vader- land hun leven geofferd hebben. Even voor Dixmuiden rijden wij langs de uit de oorlogscommuniqud'e beruchte Mine- auterie (Maalderij) waarop de Duitschers in 1915 hadden post gevat. Het is een troostelooze verzameling aarde en steen, ijzer en prikkeldraad en een handig ondernemer heeft dit monument van strijd1 en verwoesting voor 1 franc entree ter bezichti- ging gesteld. Op anderhalve K.M. van de IJzerbrug af strekt zich de befaamde doodsgang, de „Boyau de la mort" uit. In Dixmuiden wacht ons de grijze burge- meester Van Outen op het marktplein. Toen zijn gemeente bijna geen enkel huis meer over had, vertelde hij mij, is hij over den Ijzer gevlucht. Hij kwam na den oorlog terug in een woestenij van louter bouwvallen en heeft er Poincare op een- puinhoop ontvangen. Nu stond hij weer monter naar zijn vroo- lijk marktpleintje te kijken. De kathedraal met haar pTachtig roset- raam was bijna herbouwd, en langs alle zijden waren weer naar het oude model de huizen met hun namaak-oude trapgeveltjes verrezen. Een enkele modeme woming valt hier uit den1 toon, maar dat is zooals de heer Mechant mij nu werkelijk ondeugend vertel de om de schoonheid van de andere des te beter te laten uitkomen. Als er geen slechte menschen waren, zou- den de goeden niet gewaardieerd worden. Het is een verklaring, maar ik geloof dat hij zelf ook betreurde, dat zijn departement het bouwen van dien eenen modernen gevel tusschen al dat schoons niet tijdig voorko- men had. Het opruimen van de geweldige betonmas- sa's die de Duitschers hier als versterking hunner linies aangebracht hebben, was een bijna bovenmenschelijke taak. Hier werden 20.000 M". beton opgeruimd en 195000 M". aarde met spade en houweel bewerkt. Men heeft er 16 millioen baksteenen, 35000 M3. gruis, 3000 ton ijzer, 500 ton granaten en kartetsen en 6000 M*. brandhout uit verzameld. Geen wonder dat de Belgische aannemers graag voor het afval de kosten van het op- ruimingswerk willen dragen. Tj- KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. Er is gister een kabinetscrisis ontstaan.. De soci aal-democr aten, die er oorspronkelijk mede accoord gingen om de regeering die vrije hand te laten voor de imvoering van- be- palingen inzake een algemeen productieplanj en voor het beste gebruik der beschiM>are werkkrachten, o. a. ten opzichte der wexktij- den en de inricbting van de bedrijveni zelf, schijiien thans tot jnzicht te zijtu gekomen, dat zulik een volmadht met het politieke standpunt der sociaal-democratische partij niet in over- eenstemming is te brengen Dit is de eerste factor in d^e crisis. De tweede is de verklaring van den voor zitter der Duitsch-Nationale partij dat zijn groep een persoonswijziging in het kabinet noodig acht en In de eerste plaats verlangt, dat de Minister van volksvoedinig een man zal zijn die kijk heeft op agrarische aangele- genheden-. Deze partij heeft verder eeni mode aangenomen, waarin wordt aangedrongen op de wederinvoering der werktijden zooals die vo6r den oorlog bestondeni en tot herstel der productie in gelijken omvang. Verder wenseht ziji dat de posten van minister van finanden en- minister voor economische aangel'egenhe- den- zoo zullen worden bezet dat de uitvoering van dit program verzekend is, terwijl zij het liefst zou zien dat bdde posten in een en d'e- zelfde hand worden gelegd. Nlaar het sdbijtLt verlangt zij aftreden van Hilferding, doch zij blijft haar stetm geven- aan- het economische program van Stresemaon -en aan de vohnacht t. o van het productio-program aan de regee ring verlend. Niadat de rijkskanselier van zijn bezoek bij president Ebert was teruggekeerd, begon om half elf de zitting van den kabinetsraad. Tot het aftreden van von Raumer werd in de ver- gadering der Duitsche volkspartij-fractie be- sloten, o-mdat tusschen den minister en de fractie in economische zaken geschilpunten be- stonden-. Het aftreden van den minister van voedselvoorziening, die niet tot de fractie be- hoord, wordt gem-otiveerd- d'oor het voor- v/endsel dat men plaats wenseht te maken voor era landbouwdeskundige, die in derge- lij'ke aan-gelegenheden een meer bevoegde au- toritdt zal zijn. Als zijn opvolger wordt -genoemd! de vroe- gere Pruisische minister van lamdibouw, An bold, die in het Pruisis-che kabinet met de sociaal-democraten goed heeft samen-gewerilct. Van sociaal-democratische zijde vemeemt de Tel., dat de partij eerdier den -kansen-ier zal voorstellen den rijksdag te on-tbinden, dan haar ministers uit het kabinet terug te trefcken. De Berlijmche correspondent van het Hbl. telefoneerde gisteren om 4 uur: In de vandelgangen van den Rijksdag ver- telt men- mij zooeven, dat de Duitsche Volka- partij plotseling tot het besluit iis gekomen, de toetreding van de Duitsch-nationalen tot de regeering te eischen. De sociaal-democraten hadden echter niet in twijfd- gelaten, dat zij niet geneigd zijn, aan een regeering deel te ncmen, waarin ook de Duitsch-naiomalen zit- tin-g hebben. Het Centrum zou hebben verkaard, dat het slechts met de Duitsch-nationalen in een re geering zou willen zitten-, onder voorwaarde dat ook de sociaal-democraten daarvan deel uit zouden maken. Er heerscht op het oOgenblik een zeer groo te opwinding onder de parlementsleden der verschi-llende partijen, en de wildste geruch- ten dcen de ronde. Zoo sprat men reeds- van een dictatuur van Stresemanfl. DE HERVATTING VAN) DEN ARBEID IN HET BEZETTE GEB-IED. De vrije vakvereenigingen hebben- het re- geeringsdecreet in zake de op-heffin-g van lijdle- lijk verzet en de hervatting van dm arbedd goedgekeurd'. Het mijnwerkersverbond besloot tot on- middellijke en algeheele hervatting van- den arbeid, zoodat de vakvereenigingen daartoe last geven. Het H-bld. mddt: De organ-isati-e van spoorwegpersoneel In het district Essen heeft besloten den dienst niet te hervatten wanneer de Franschen niet afzien van- hun- eisch inzake het afleggen van den diensteed, en indien de uitgewezen personen niet tnogen terugkee- ren. Overeenstemmende beridrten van- verschil- lende zijden in het Ruhrgebied melden, dat het economisch leven nog steeds niet op gang komt, daar de bezettingsautoritdten sdiij'n- baar niet tegen de groote uitbrdding van het terrdn hunner werkzaamheden zijn opgewas- sen. De hervatting van het teliefoon- en tele- graafverkeer sluit tengevolge van db uitwij- zing van het technisch personed op zooveel moeilijkheden, dat het nog langen tijd za'l du- rem alvorens de telefoon- en tetegraaf weer zul len functioneeren. HAAHDEN EN KACHELS. Onderdeelen. Toebehooren. Hollandseh IJiermagas^ulDE WILD. EEN BOND VAN LEG-IOEN-SOLDATEN DER KLEINE ENTENTE. Draadloos wordt nit Praag gemeld, dat de conferentie van Tsjecho-Slowaakscbe legioen- soldaten, die in Pressburg wordt gehoudea, met vertegenwoord igcrs der Zuid-Slavische en Roemeensche vrijwil-ligersbonden, te zamen besloten heeft tot oprichting van een bond van legioensoldaten van de lamden der Kleine Entente. Deze bond zal zich ten doel stellen de gevoelens van kameraadschap tusschen de oude wapenbroeders uit den strijd tegen de centrale landen te bevorderen, de economische betrekkingen te versterken en het begrip van democratic, vrijzinnigheidi, voomitgang en soiidariteit hoo-g te houden, teneinde de leden der Kleine Entente te bescnermen tegen ieder gemeenschappel ifk gevaar dat de veiligheid en de onafhankelijkheid hunner land-en- kon be- dreigen. Te Praag zal het secretaiiaat van deze or- ganisatie gevestigd zijn. DE MOO-RD OP DATTO. Te Madrid Is Maamdiag begonnen- het pro- oes in zake den mioord1 icwp dlan vroegeren pre mier Dato, die op 6 Maart 1921 tijdens een autorit door revolverschoten werd gedood1. In de beklaagdenbank zaten de twee van den rnoord beklaagden, ailsmiedle een zevental- andere anarchisten, die beschu'l-digd worden van medieplichtigheid1 aan het misdrijf. Geeischt werden die volgende straiten: te- fegen den eersten beklaagde: de dbodstraf. Tegen den tweeden beklaagde: levenslange dwangarbeid1; tegen ieder der overige be klaagden: 15 jaar gevangenisstraf. WEEiR AARD-BEVINGEN. Zaterdag is het tot Japan -bchooren-de eill-and1 Formosa door aardsdiokken geteis- terd; veel huizen zijn verwoest en- o-fficieelte rapporten vreezen voor groote veriliezen aan menschenlevens. Op het bilandl Hondo, ongeveer 100 mijlien ten Z.W. van Tofeio, zijin Zondag verscheidie- ne sdxokken gevodldf in die streek van Sjizoeo- ka. DE COMMUNIST ISCHE REVOLUTIE rN BULGARIJE MISLUKT. De na de razzia's der Builgaarschje regee ring gevluchte hOofdldders der oonmunis- ten, Kolarof en Ehmi-trof, zijn te Bdgrado aangekomen. EEN FELLE VERKIEZING-9STRIJD IN OIKLAHOMA. Tengevolge van de campagne van den gou- vetmeur van Okliaihama tegen de Ku Kliux Kl-an, Is gister in den geheelen Staat een- ven- kiezing begonnen, -waarbij de partijen onge- kendl verbitierd- tegen-over elkaar staan. Of- sdi-oon de bedreigingen met gewald voortdu- ren hebben er totnogtoe geen onlusten plaats gbhad. Aan duiizenden zwaargewapende con- stabels is door de pHaatsdijfce ambtenaren-, effie weigerden aan het bevel van dan gouvemeur te geh'oorzameo, ml. om da verkiezingen te belettm, ijlinigs de eed! afgen-omen en de be- waking van de stembussen opgedragen. Van de 77 distriicfen, die OMIahbmla telt, hebben- slechte vijf te kennen gegeven, dat ziji aan het bevel van den- gouvemeur zuillen gdhoor- zamen-. Lntusschen- hebben- ventegenwoomi-gerg van dien gouvemeur een- verklaring gepubln ceerd, waarin zij exkennen- dat zij de nedar- laag hebben geleden. VIJF-EN-EEN-IL\LF TRELLIOEN MARK IN BESLAG GENOMEN Een B. T. A.-telegram uit Akm bericht van 1 d-ezer: Het intergeallieerde kantoor van Invoerrech- ten in de buurt van Vaals heeft bij: ean Ne- derlander beslag gelegd op een bedrag van 5 V, trillioen aan papieren marken. Het be drag zou, vermoedt men, bestemd zijn om het lijdelijk verzet te steun-en De aangeh-oudene kon geen aatmemelijke inhchtingen geven om- trent de herkomst van het bedrag. Het Vad teekent hierbij aan: Het genoem- de bedrag schijnt ons nogal apocrief. Immers al stelt men de waarde van een millioen mark op een h-alven cent, dan zou het in beslag ge- nomen bedrag toch nog in Nederlandsch geld omgezet zulk een hoog bedrag vertegen- woordigen-, dat het m-eer zou bediragen dan bet gansche nation-aal kapdhaal van- ons land RELLETJES IN- FREIBURG. Het districtscommando van de Rijksweer d-eeit mede, dat in Freiburg op 30 September na de slui-ting dler dansgelegenhedea eenige soldaten van de Rijksweer door een groote men-igte van opgeschoten jon-gens beareigdi zijn. De soldaten baanden zich- een weg met den sabel. Eenige burgers zijn gewond, waar- van een doodelijk. DE ONTBINDING DER ANTI-SEMI- TISCHE EN ANDERE ORG-ANISATIES. Naar iut Boedapest wordt gemeld, heeft de Hongaarsche minister van binnen landsche zaken aangekondigdi, dat alle anti-semitische en alle terreur-organisaties, alsmede de onder het revolutionnaire leger bestaande verbont- den zullen word ontbonden. Hongarije, zei- de hij, is de revolutie rnoedie en wil orde. De staatepolitie en de gendarmerie zouden echter voor haar bescherming volkomea- voldoeude zijn. Het eerst zullen de organeni van de ver- trouwenslieden van den zg. dienst tot be scherming van den staat worden ontbonden, welke destijds door een regeeringSbesluit na Met het oog op de stagnatie in den Post- cheque- en Girodienst wordt beleefd ver- zocht, zoolang deze dienst niet normaal werkt, geen betalingen op onze postreke- ning te doen, doch deze per postwissel aan ons over te maken. den val van de commiunistische dictatuur in het leven waren geroepen. Naar verluidt heeft minister Behlen zich daartoe in Geneve moe ten verplichten. HET GEBE-URDE TE DUSSELDORFF. Naar verluidt is die Duitsche regeering voornemens om in verband1 met de voorvallen te Dusseldorff en- het ingrijpenl van de Fran- sche troepen in de ache der Schupo, aldaar bij de Fransche regmihg te protesteerea De bezettingsautoriteiten hebben ien Duit- schen autoritdten- doen weten-, dat de Schupo te Dusseldorff op 1 October j.l. moest zijn ontbonden. Het gemeentebestuur is in gebreke gesteld en moet thans binnen den kortst mo- gelijken tijd het stedelij-k corps blauwe politie completeeren. RUST TE DUSSELDORFF. Naar uit Dusseldorff bericht wordt, heerschr te er gisteren te Dusseldorff rust. Slecht nu en d-an verzamelde zich voor het politie-presi- dium en het raadhuis eene groote volksme- nigte, welke voor de in hechtente geniomen politiemannen sympathieke -betoogingen hieLd. B-ij een muiterij van gevangen-en in de ge- vangeois ontstond1 een gevecht tusschen be- ambten en muiters, waarbij een gevati-gene gedood en een ander levensgevaarlijk gewond werd, beiden zware misdadigers. Aangaande dfe gebeurtenissen van Zondag wordt nog bericht, dat volgensi een onvoor- waardelijk geloofwaardige en beeediglde ver klaring de veiligheidspolitie de eerste schoten loste over de hoofden der menigte en eerst werbelij-k tot den aanval overgiing toen- de agnessieve houding van de s-eparatistische Stosztruppe eene andere kens nief meer toe* liet. HET KUSTRIN-AVCNTUUR GEeNDIGD. Naar officieel wordt bericht, is het Kustrirr- avontuur afgeloopen, nadat de opstandelin- gen, ten getale van omtrent 400 man, waaron der een dozijn raddraaiers, alien gevangen genomen en ontwapend zijn geworden. Bil zulvering der omgeving van Kus'trin- wera ook nog eene bende van 30 man gevangen ge nomen. De van andere plaatsen naar Kustrin ontboden- troepen- zullen hed-en weder naar h-unne standplaatsen terugkeeren. TEGEN DE ECHTSCHEIDINGEN IN FRANKRIJK. Het Fransche „geboorte-congres", dat thans te Marseille gehou-den wordt en dat zich bezighoudt met de voor Frankrijk zoo gewichtige vraag van de herbevolking, bo- venal in verband met de kwestie van het aan- tal geboorten, heeft dezer dagen o.a. ook behandeld de vraag, wel-k verband er bestaat tusschen de veldwinnende zu-cht tot echt- scheiding en het geringe aantal geboorten. In sommige redevoeringen werd gepleit voor een afschaffing van het recht tot echts-chei- ding, dat bij- de wet van- 1884 is ingevoerd. De heer Isaac, voorzitter van het con-gres, stelde e enmotie voor, waarin gevraagd1 wordt om intrekking van de amen-dementen, die op de wet van 1884 zijn ingediend. Het con-gres hechtte zijn goedkeuring aan diverse voorstellen, o.m. om echtscheiding na twee jaar huwelijk te verbieden, om het her- trouwen van vrouwen die echthreuk hebben gepleeg-d- en in't algemeen vaji gescheiden personen onmogelijk te maken; en om een echtgenoot wiens gedrag tot echtscheiding aanleiding heeft gegeven strafbaar te stellen met ten- minste drie maan-den gevangenis straf. DE HUIDIGE SPAANSCHE REGEE- RING EN DE ARBEIDERS. Het diiectoire heeft een oproep gerichf tot de werfagevers, waarin wordfc verklaard, dat het directoire zich tegen iedere poging tot in- breuk mlaken op de wettelijke rechten aan de werkgevers zal verzetten-; tevens verzoekt het den werkgevers, hunnerzijdls in geen- enkel opzicht aan de rechtvaardige eischen der 'ar beiders te kort te doen. KORTE BERICHTEN. Gisteravon-d heeft een mijngasontplof- fing plaats gehad in de kolemmijnen van Manrage, (Benegouwen). Tot heden zijn vijf dood-en naar boven gebracht. Uit Munchen wordt gemeld, dat de leider der ontbonden sociaal-democratische Schutzabteilung, Bouisson, in hechtenis is genomen. De bezettingsautoriteiten zijn geheel onbekend met de gebeurtenissen, die te Ham- bom zouden hebben plaats gehad. Te Malaga zijn bij een brand in een bioscooptheater 18 kinderen gewond. Naar uit Czemowitz, de hoofdstad der Boekowina, wordt gemeld? hebben acht mo vers, op klaarlichten dag in de nabijheid der stad op straat 140 personen aangehouden en deze van alles beroofd, waama zij hun buit op een kar wegbrachten. Volgens het „Berl-iner TageblatF' heeft de rijkskanselier Maandag de vertegenwoor- digers der Entente te Berlijn- ontvangen en hun officieel van de ontheffing van het lijde lijk verzet in kennis gesteld. ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1