DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 233 Hon der d vtjf en tffiitigs&e Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2 ft. per post f2.50. BewijBn. 5 et. Adyertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. DONDERDAG Direcfeur0. H. KRAK. lioofdiredaetetHrTj N. ADEMA. i OCTOBER Naar het land ran verwoes* ting en wederopbow. v. n Buitenland StadsnleuTfs Wasch- en Wringmaehiaes. k?st Bummer tefea* a* 2 fciaden Wij rijden door het bosoh van Houthulst, voor meer dan honderdi jaren berucht als schuilplaats van geduchte rooversbenden. In den oorlog hebben de Duitschers ex een schuilplaats voor hun zwaxe geschut van gemaakt. Van Meruit zijn ontelbare projectielen naar de vijandelijke loopgraven geschoten en de vliegers der geallieerden hebben als wraakgierige vogels over het woud ge- zweefd om boven elke batterij hun vemieti- gende bommen te laten vallen. Het bosch van: Houthulst is een bosch des doods geworden. Niet de houthakker heeft het gedood. Dan zou er uit alle boomstronken nieuw leven schieten. Het is verbrand, stuk geschoten, het is vergiitigd. Troostelooa is in dit land de aahblik dter doode boomed. Hier is er een heel woud van. De stammen staan er als versplinterde, zwart geblakerde monument en van dood en vervvoesting. Hoe somber is dit woud waar de met bloed gedrenkte aarde slechts levenlooze brokstuk- ken van boomstammen draagt Bit Poelcapelle rijden' wij langs het stand- beeld van den Franschen vlieger Guynemer op de plaats waar hij gevalLen en gestor- ven1 is. Hier is ook het groote kerkhof der tanks. Er ligt er nog een die met haar roestbrui- nen rug boven de aarde uitkomt. Scheef weggezakt in den grond, is zij het meest treffende monument in) dit oord der vemietiging. Plotseling rijden wij langs een nieuw ge- bouwd kroegje en op zijn uithangbord heeft de eigenaar „In den Treur-Met" geschilderd. Die Vlaming kij'kt niet meer achter zich. Hij ziet in gedachten dit land der ver- wossting al vol aieuwe huizen en vol1 Men- we klanten. Langs West Roosebeke, Passchendaele, Moorslede en Oostnieuwkerke, die alien voor een1 belangrijk deel herbouwd zijn, gaat onze tooht naar Roeselaere waar ons een rijk voorziene disch wacht. Wij zijn in het hart van Vlaanderen. Hier staat het Klein Seminarie, waar Vlaanderens grootste dichter Guido Gezelle leeraar was en waar Hugo Verriest zijn les sen aan Albrecht Rodenbach heeft gegeven. Diens standbeeld staat op de St. Amands- plaats. Het is tijdens de beschieting van Roeselaere door de Engelschen naar Gent gebracht en heeft nu zijn oude standplaats weer her- kregen. Roeselaere is slechts gedeeltelljk verwoest geworden. Het is op den terugtocht door vliegers be- schoten maar de bezettingstroepen hebben de meeste huizen van alle houtwerk beroofd. Een 2500 tal min of meer beschadigde wo- nfogen zijn in 2 maanden tijds hersteld ge worden. De heer Mechant heft aan tafel het glas en dankt bewogen voor de „bloemengarve" die wij, als vertegenwoordigers van het volk dat prat gaat op zijn vrijheid en onafhan- kelijkheid, op het graf van een „Soldat in- connu" gelegd hebben. Hij herinnert aan het 25-jarig regeerings- jubileum van Koningin Wilhelmina die steeds een bezorgde moeder voor haar volk geweest is. Wij zingen staande het Wilhelmus. De heer Van der Hout zegt in een korte rede dank, betuigt onzen eerbied en onze ach- tmg voor het reuzenwerk dat bet volk van 'Vlaanderen in zoo korten tijd tot stand wist te brengen en huldigt Dr. Brutsaert, den ko- ninklijken hoogen commissaris die onze disch- genoot is. De Braban?onne wordt staande aange- hoord en dan zingen wij de Vlaamsche Leeuw. Niet overal valt dat lied in goede aarde. Maar hier is het op zijn plaats. Wij zingen het met enthousiasme en de vriendelijke meisjes die ons bedienen, zetten een oogenblik hun borden en scbalen op zij en zingen het luidkeels met ons mede: „Zij zullcn hem niet temmen den Keren Vlaam- schen Leeuw!" Wij zijn hier wel in het hart van West- Vlaanderen. Even voor Roeselaere hadden wij een on- geluk dat wonderwel afgeloopeU is. Een auto met 3 joumalisten, waaronder de directeur van het Haagsche Correspon- dentiebureau, zwaait in vliegeode vaart plot seling van den weg af en komt in een' aras- sig stukje land, juist tusschen twee huizen- gevels tot stilstand. De stuuretang is gebroken, de chauffeur had geeni macht meer over zijn wagen, de voorwielen zijn vanzelf omgezwaaid en de auto is den weg afgereden. Enkele seconden vroeger of later en de inziitbenden war en1 tegen een huts te pletter gereden. Maar hoe magnifique werken de monteurs uit onze reserve-auto. Als wij na de lunch weer buiten komen is gebroken stuurstang hersteld en de auto weer berijdbaar. Hier en daar wordt vliegensvlug een lekke band gerepareerd. Met het snelle tempo waarin we rijden hebben de auto's op de ruwe keiwegen heel wat te verduren. Wij rijden over Staden, Wercken, Boveker- ke, Beerst, Keyem, Leke, St. Pieterscappelle, SUipe en Middelkerke naar Ostende. Even voor wij da kust bereikeo krijgt onze wagen een beurt. Met mijn college uit Deventer ben ik in ge- zellig gesprek als plotseling onze auto met een- schok stil staat. De chef-monteur komt de schade opnemen. We hebben een vo6r-veer gebroken1 maar zullen trachten in matige vaart nog Ostende te bereiken. Weldra schieten alle andere auto's ons voorbij; en blij ven wij achter met den herstel- lingswagen die ons in het oog houdt. Langzaam gaat het naar Ostende waar voor het raadhuis, waar Hollandsche en Bel- gische vlaggen1 uitgestoken zijn, de auto's zich reeds verzameld hebben en wij1 bij onze binnenkomst nog juist een deel van die rede- voering van dien waamemenden burgemees- ster, schepen en volksvertegenwoordiger Baels kunnen opvangen. Hij is in ambtsgewaad met tweekleurige sjerp en gala-degen. Hij spreekt van de Samaritaansche liefde van Nederland voor de vluchtelingen en roept ons het welkom tot in Ostende, dat zich in eenige maanden van die zware sla- gen van den oorlog hersteld heeft. Er wordt champagne en sigaren gepre- senteerd, de heer Van der Hout spreekt on zen dank en de beste wenscben voor Ostende uit en- de burgemeester noodigt ons na het diner nogmaals in Ostende voor een avond van Hollandsche muziek in het jrKurhaus" waar Albert Vogel ons op zijn declamatie zal vergasten. Wij komen buiten en o wonder, onze auto staat al weer klaar. Er kruipt nog juist een man in een blauwe kiel onderuit die de laatste schroeven van een nieuwe voorveer vastgedraaid heeft. Wij kunnen weer naar hartelust rijden maar de keiwegen van het verwoeste gebied liggen achter ons en de mooie zeeweg tus schen Ostende en Blankenberghe belooft geen verrassingen meer. In Blankenberghe scMjnt de pears al propa ganda voor ons te hebben gemaakt. Overal langs den weg staan wuivende en vriendelijk lachende menschen en als na een rondrit over den zeeboulevard alle auto's zich voor het groote hotel de Venise verza- melen, moet de politic ruim baan maken om ons een doortocht te verzekeren. Hier in dit zeestadje van hotels en pensi ons is onze komst wel zeer gewaardeerd ge worden. HET EINDE VAN HET LIJDEL1JK VERZET. De teekenen, die wijzen op de prijsgeving van het lijdel'ijk verzet in de bezette gebieden, vermenigvuldigen zich-. Dusseldorf, Essen, Dortmund, H'oerde en Bochum hebben d'oen wetm, dat zij voome- mens war en1, een evenredig deel van de kostcn van het onderhoud der bezettingstroepen te storten. De arbeiders in het gebied van Hattmgen hebben besloten, alien het werk te hervatten. Op de mijn „Amalia" wenscben de arbeiders het werk in de cokesbranderijl onder toezicht der Franschen te hervatten. De arbeidersorganisaties te Gelsenkirchihien hebben een circulaire aan hun leden gericht, waario zij er op wijzen, dat het hervatten' van he't werk thans plicht is, en dait alleen door de rust en orde te bewaren Duitschland' kan1 war den gered. In de circulaire wordt verder gezegd, dat van communistische en andere zijde pogingen in het werk worden gesteld om een alge- meme staking uit te lokken, doch dat de air- beiders er goed' aan zullen doen Met fe luiste- ren naar deze volksmisleiders. De besturen verplichten zich vo6r alles de belangen der arbeiders in het oog te houden, doch verkla- ren tevens dat zij1 die van de natie Met uit het oog mogen' verliezen. DE MINTSTERCRISIS IN DUITSCH LAND. De regeeringscrisis in Duitschland is on- danks bijna onalgebroken besprekmgen der coalitiepartijen nog steeds Met tot een oplos- sing gebracht. Door de lanjgdiurige conferen- ties kon weder geen zitting van den' rijksdag plaats h'ebben. De socialisten weigerden Stresemann de ge- vraagde volmachten te geven op scoi'aai-poli- tiek gebied en zouden zich reeds uit de negee- ring hebben terugegtrokken. De Deutsch-Volkische Bond Zwari-WIf- Rood heeft zijn leden opgewekt tot de dicta- tuur. Nadat in den laten avond glister nog eon kabinetsraad1 was gehouden, begaf Stresemann zich om half twaalf naar dien Rij om hem de ontslagneming van net kabinet aan te hieden. De Rij !<spresident bdiield zich zijn beslissing omtrent het aanvaarden hier- van voor. HET GEBEURDE TE DUSSELDORP. De vertegenwoordigers van alle vakvereeM- gingen hebben een protesischrijivea aan gene- raad Deg;Ouitte gericht, waarin zij, er op wij zen, dat van de zijde der bevolking alles ge- daan is om de bloedige botsingen van Zomdag j 1. te vennijden. Daarvoor, zoo zeggen zij:, zijn alleen die ,,Stosstruppen" der separatisten verantwoordelijk, die in het bijzijn van Fran- sche militairen die ontwapende Duiitsche poli- tie-agenten ergerlijk mLshandelden. De vakvereenigingien spreken haar vertrou- wen uit, dat Degou tte de begunstiginig dier separatisten door de Fransche militairen tij dens deze incidenten Met goedkeurt, protestee- ren tegen de door de bezattingsautoriteiten getroffen maatregelen en edschen dat voorv taaa geen burgers zonder meer bewapend in de straiten mogen rondloopen. Het protestschrijyea verlangt tea stotte de invrijheiidstelling der gearresteerde Duitsche podltie-ageaten. AARTSHERTOG JOZEF NAAR MiiNCHEN? Naar een der avondbladen te Weeaen me- dedeelt, heeft de te Boedapest wonende aarts- hertog Jozef zich op 1 October met zijn echt- genoote en zijn secretaris, in gezelsdiap van den polizeirat Berczeviczy, met een valscihien pas ten' name van Graaf Czaky (welke hem door de Hongaarsche regeeringi is verstrekt) naar Munchen begeven. Het is bekend, (aldus het blad), dat die Beiersche monarchisten met Hongaarsche po- litieke kringen in verbind'ing staan, en de vroegere kroonprins Rupprecht heeft destijds geruimen tijd dOorgebracht op het landgoed van aartshertog Jozef in ttongarije. Men acht dan ook bovenvermelde reds van den aartshertog van groote beteekeMs in ver- band met den politieken toestand in Beieren. Aartshertog Jozef werd in den oorlog" veld- maarschalk en verdedigde het Oostenrijksche front tegen Italie. DE SFOORWSG'ARB'EIDERS IN DEN PFALZ. Het gerucht loopt, dat de Duitsche spoor- wegbeambten in den Palz er in zouden zijn geslaagd zich den len October een voorschot van drie maanden1 te doen uitbetaien, dat voor elken beambte al naar gelang van de catego- rie, waartoe Mji behoort, tusschen de 30 en 100 milliard mark zou beloopen. Dit zou (zegt het B. T. A-telegram) een zonderling licht op de houding van zekere DMtsche au- toriteiten werpen. In Parijs maaikt men er van, dat Berlijn elgen'lijk nog niet opgehou- den heeft het lrjdelijk verzet te subsidieeren en dat Stresemanp geen inderdaad emstig rijks- kanselier is, die het voile vertrouwen katt ge- nieten. UIT HET BEZETTE GEBIED. Volgens het Hbld. hebben dte bezettLogs- autoritdten besloten tot omtwapening en ont- binding van de vdlighddlspoilitie in het Ruhr- gebied. BANDIETTERIJ IN CHINA. Onder aanvoering van den- rooverhoofd- man Fan Man Sin zonden baadieten als boe- ren verfeleedde spdonnen in de stad Hisiwa in de iprovincie H'onan. Toen deze binnen de muren waren, sti'dh'tten zijl op vensdhillende plaatsen brand, teneinde bevolking vrees aan te jagen. Hierin slaagden zijl maar al te best en de wadhters openden de poonten, om de door een jpaMck aangegrepen bevodi- Idng gelegenhdd tot ontvMditiing te geven. Haerop kwamen de bandieten1 in groote drommen de stad binnen' en plunderden deze 24 uur lang. Een der overlheidsperisionen werd1 door hen afgeranseld, 'terwijl ddens edhtget- noote door de onveriaten gedood werd. Ten slotte voerden zij 350 pemsonen gevan'kelijk weg, waaronder twee vrouwelijke zendelin'- gen, de 60-jarige miss Darroch en de jongtere miss Sharp. EEN POGINO TOT ONTVLUOHTINO UIT EEN GEVANGENIS. Vier veroordeeMen in de staatsgevangenis te Eddiyville (Kenrucky) sdhoten twee dpiers dood en' verwondiden drie andere. Daarop verschansten' zij' zidi in de gevangeMskeuiien en begonnen in het wilde weg te sdhieten. Zij: bieden nog steeds weerstand aan pogingen om hen weer gevangen te nemien:. H'ET NIEUWE REGIME IN &PANJE. Het decreet tot onitbindiing van alle ge- meentebesturen van Spanje is door den mili tairen gouvemeur toegepast over alle raden, 9254 m aantal. Onm'iddelliik werdfen tot ver- vanging van de afgezette gemeenteraadsl e- ddn nieuwe autoriteiiten gefcozen, en wel' dbor de oude comite's van belastingbetaliarQ. 'Dien- tengevolge kreeg Madrid' tot burgemeester een der onlangs ontslagen 'Heiiken van het Mi- nisterie van- openbare werken' die zidh thans plotseling in net bezit bevindt van een jaarv wedde van 1000 pond sterling en een offid- eelen gemeente-auto. De man was hoogelijk veibaasdi over zijin verkiezing en verkf aairidle Mets van gemeentezaken af te weten. Hij: ibo- lOofdie echter ijverig te zullen studeeren in de Ceentewet. Tot de Meuwe raadsleden be en o.a .drie koetsiers, een- schoenlapper, een mellkbezorger, een leeriooier, een kruidb- nlieT, een tooneelspeler en' een likdoomsuijder. Een pas verschenen koninklijk decreet be- paalt diat op allle salarissen van ambtenarea op regeeringsdepartementen vooriaan 25 pCt. zal warden ingekrompen. 'De Spaansche Staatscouranf Ibevaitte een decreet, waarbij aan de magistratuur wordt opgedragen, over te gaan tot een algehede herziening van de processen, gedkniende de laatste vijf jaren geinstmeerd, en hun de be- voegdheid wordt verleend, de straf van af- zettmg toe te passen op rechters en' magistra- ten van alle rangen, die verantwoordelijk zijn voor onwettige instnictiea. EEN TWEEDE CARUSO. De speciale correspondent van de „1he Chicago Tribune" meldt Mt New-York aan zijn blad, dat de venmaarde zanger, Angelo RaggiM' die algemeen beschouwd wordt als den miededinger naar de roeml van Caruso en die reeds den naami dfaagt van „East Side Caruso", de valgende week naar zijn moeder- land, Italic, zal vertrekken, ten einde zijn muzikale studies te voltooiea. Hiertoe is 'hij in staat gesteld door een speriaali te zijnien behoeve gestidht fonds van 7500 dollars. Diit fonds werd door zijn bewonderaars bijeenge- bracht en1 zij betoven zich een overvlioedag succes met het optredem van dien zanger in de opera-wereld. RaggiM begon In Amerifca als schoenpoet- ser, doch zijn wondierschoone tenorstem maakfe hem reeds spoedig bekend en laegza- merhand vormdle zich door de suocessieve in- schrijvingen een fonds, dat gedurendle eenige jaren in zijn onderhoud zal voorzaen. DE FEESTEN OP 8 OCTOBER. De voorbereidingen voor de feesten op 8 October vordleren thans snel. Tal van straten worden in een nieuw feest- kleedje gestoken en op het Sportterrein zijn vele Mjvere handen bezig alles voor de rid- derspelen' in orde te brengen. Het feestprogramma vermeldt om 734 uur een reveille met medewerking van een koor van 500 jongens en meisjes. Tijdens de reveille wordt een zanguitvoe- ring van JTollands Glorie" onder leiding van den heer Brands bij het huis van den Burgemeester gehouden. Van 9—10 uur zal het carillon bespeeld worden en van 034 tot 1034 uur ?al minister De Visser in de Groote Kerk met medewer king van het mannenkoor „Orpheus" een gedachtenisredie uitspreken. Te 11 uur arriveeren de Koningin en de Prins aan het Station, waarna in die wacht- kamer de raadlsleden voorgesteldl worden en verschillende vereeMgingen op het Stations- plein een vaandelgroet zullen brengen. Door de Spoorstraat waar de schoolkinde- ren opgesteldl worden, airiveert de voTstelij- ke familie te 1134 uur langs een aader aan te geven route, bij het Victoriebeeld. Daar zal de heer Blaauw een feestrede houden en wordt met medewerking van de Kon. Marinekapel een zanguitvoering gege ven door het klein gemengd koor „Harmo- nie". Van: 1 tot 2 en van 45 wordt het caril lon weer bespeeld waarna om 2 uur het rid- dertoumooi plaats heeft. De Zuidzijde van het Sportpark wordt af- gesloten door muren, wallen en torens, waar- achter zich de decors van een oude stad ver- toonen. Als de vorstelijke familie gezeten is, zullen de stadspoorten opengaan en van hieruif zullen alle medewerkenden zich langs de koninklijke tribune naar kunne plaatsen be geven. Daarna neemt het ridderspel Mt het mid den der 15e eeuw een aanvang. Als datum van het toumooii is 8 Jull 1445 gekozen, toen Holland reeds 17 jaar lang door Philip den Goeden, Hertog van Bour- gondie bestuurd was, op welken datum Philips de stad Alkmaar tot wederopzeg- gings toe het redht schonk opnieuw deuren in haar poorten aan te brengen. Men ziet achtereenvolgens het voorbij trekken van de regeering der stad Alkmaar en van hertog Philips van Eourgondie met zijn gemalin Isabella van Portugal met hun gevolg, w. o. Jan van Nassau, de Graaf dfEtampes; 's hertogs Kanselier, de Stadhou- der van Holland en de souvereine Prins-Bis- schop van' Luik. De Bourgondlische ridders, die aan het toumooi deelnemen (bereden politietroepen uit Amsterdam) zijn ieder vergezeld door een schildknaap. Op het tijdstip dat het Ridderfeesf gege ven werd, was de waterstaatkundige toe- stand van Noord-Holland Met te vergelijken bij dien van tegenwoordig. Voortdurend moest de Landsheer ingrijpen om' landver- lies te voorkomen en vele zijn dan ook in dit opzicht de bemoeungen van Philips van Bourgondie geweest. Het was juist omstreeks dien tijd, dat het natuurlijk bolwerk dat Noord-Holland be- schermde, de duinen, het bij Petten' begon te begeven. Een geweldige storm had daar in den St. Elizabethnacht van 142:1 een groot gat in de duinen geslagen, en de kerk, waar in een 400-tal menschen een schtelplaats hadden gezocht, was door de zee verzwol- gen. Wel was <fit gat gedicht, maar reeds tien jaar later bleek het noodig, dat een zanddijk ter plaatse werd gelegd, waartoe de Graaf mannen uit Rijnland en Kentnemerland op- riep; na eenige jaren baarde de toestand Hollandseh IJzermagaKjjn DE WILD. echter opnieuw groote zorg, en moest de Graaf wederom ingrijpen. Daarom gaf Philips aan zijn baljuw van Kennemerland en Vriesland, Heer Jan van Heemsteden, den 6 September 1443 bevel1 om te trekken naar den Rijndijk te Petten met last daar bij zich te ontbiedien de waarschap. pen Mt de dorpen van zijn bedrijf, die een ten vorigen jare gegeven bevel om te dijken Met hadden opgevolgd, en welk bevel zich, behalve tot die dorpen, ook had uitgestrekt tot steden van Haarlem, van Alkmaar en van Beverwijk, tot den abt van Egmond en tot de oaderzaten van den Heer van Eg mond. Het is nu de baljuw van Kennemerland en (West-)Friesland, als plaatsvervanger van den Landsheer, vergezeld van den dijkgraaf van Kennemerland en (West-)Friesland, van twee burgemeesters van Haarlem, een sche pen van Alkmaar, den schout van Beverwijk, en twee kloosterlingen van de Abdij1 van Eg mond, benevens een vijftal Heemraden, die, nadat zij den Landsheer omtrent den toe stand der dijken verslag hadden uitgebracht, dit ridderfeest komen bijwonen. Deze groep stelt dus voor een fase uit de ontWikkelingsgeschiedenis van ons dijkbe- stuur. Zij: roept de herinnering wakker aan het feit, dat in de 15e eeuw dorpsi- en dlijk- bestuur veelal in 66n hand vereenigd waren eene vereeniging die tol het midden dier vorige eeuw heeft geduurd. Zij doet recht wedervaren aan den arbeid der geestelijkheid, waar het gold haar werk- zaamheid tot het behoud van den grond. En. zij brengt naar voren het bestuur der stad Haarlem, dat eenige jaren later, ver- moedelijk in 1477, octrooi verkreeg om aan het Hondsbosch te dijken, en met welk oc trooi het onistaan werd ingeluid van het Hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten dat voor dit gewest zulke rijke vrudhten heeft gedragen tot het in 1921 moest plaats maken voor het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder- kwartier, dat een drietal jaren terug werd opgerichf en in Alkmaar zijn zete! heeft. Deze groep stelt dus in het licht de groo te beteekeMs van den zorg voor het behoud van den bodem een taai die thans aan de waterschappen is opgedragen. En daarbij kunnen onze gedachten Met nalaten eernge oogenblikken te verpoozen bij de treffende woorden van Willem van Oranje, toen hij in zijn schoone ordonnantie van1 24 April 1581 den grondslag legde voor een beteren staat van zaken in dit gewest door de bevestiging van het z.g. Boezemrecht, teneinde te ver- hoeden „dat sulken schoone heerlyken landt, „daer Ons sooveel aen gelegen is, 't welk den „algemeene vijant, noch met gewelt, noch „practijcquen, ofte listigheyt en heeft kon- „nen F onderbrengen, Met te gronde en gae „ende rydende blijve door quade toesicht, ,^noetwilligheyt ende misverstant ofte dis- ,^entie tot Onser aller schaden ende verwijf van de nakomelingen." En het doet ons met des te meer trots ge- denken dat wakkere voorgeslacht, dat, ter wijl het een' moeilijken strijd voerde voor zijn onafhankelijkheid, toch nog de gelegenheid vond te xrndden van1 het oude land diepe me- ren droog te maken en dertig duizena Hec- taren vruchtbaar land te voegern aan het va- derland. De abt van het klooster te Egmond ver- schijnt met eenige van zijn monniken. 'Een belamgrijke groep is die der burgers en burgeressen van Alkmaar, benevens de Kennemer- en West Friescfae boeren en boerinnen. Het spel1 zelf bestaat uit twee gedeelten, de afzonderlijke tweekampen en de strijd van twee partijen tegen elkaar. De graaf d'Etampes, vergezeld door zijn - krijtrechters, herauten1 en trompetters treedt op als wapenkoning. Bij het lansgevecht rijden beide kampioe- nen[ op elkaar in en de mooiste stoot is die op het schouderschild der tegenpartij. Wie het paard van den tegenstander treft verliest de ronde. Biji overtreding der toumooi-wetten blazen de trompetters een alarm-fanfare, en werpt de wapenkoning zijn witten staf in het zand. Vervolgens wordt de overtreder voor de krijtrechters geleid, die een beslissing nemea Elke beslissing wordt door de herauten luidkeels verkondigd, en wel in de Fransche taal, die, der toumooien. BijV. le chevalier... a triomph^. De prijswinnaar wordt door den wapen koning naar de hertogelijke tribune geleid, en ontvangt uit de handen van Isabella van Portugal zijn belooteng, een fraaien strik aan zijn lans. Dan rijdt hij in' triumf een- maal het strijdperk rood, onder het blazen der trompetten. Er heeft nu een korte pauze plaats, gedu- rende welke de ridders zich versterken voor den komendlen eindstrijd. De krijtknechts rui- men het strijdperk op, nemem de haag weg, ■en spannen divars over het terrein een koord. Vervolgens stijgen de 12 kampioenen weer te paard em scharen zich, Hollanders tegen- over Bourgondiers, in twee rijen tegenover elkander, gereed tot het gevecht. De wapenkoning roept nu: „Coupez cordes et hurtez batailles quant vous voudrez". Vier krijtknechts kappen met bijlslagen het koord, en beide pelotons rijden op elkaar in. Het HAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1