Alkmaarsche Courant N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herins. COSTER ZOON, FEPILL1T0H. In verkeerde schoenen. Voordam G 9, ALKMAAR, Vrodag 5 October. Stateienws Provinciaal Nieuws Ziei Uwe Drukwerken na. Onze zetmachines stellon ons in staat 1) vlug te bedienen bevrediging brengen. De voorzitter wilde clw achten, of tie plan- nen der centralisatie ut beloof-de bezuiniging brengen. De heer Kuijper wees er op, dat bij den nieuwen toestand de afwikkeling der zaken toch een dag of vier duurt en de centralisatie dus nadeelig is. Ondanks de beloofde bezui- niging wilde spr. den ouden toestand terug, omdat die bezuinigingen gaan ten koste van den< handel. De heer Wagenaar geloofde, -dat alle even- tueele adressen zullen blijven liggen tot de Ned. Bank, die nu, in den girodienst ia be- trokken, met haar onderzoek gereed is. De zaak werd na nog eenige discussie in handem gesteld' van de handelscommissie. 1. Adres van de Kamer van Koophandel te Tilburg inzake handhaving der loterijwet. Genoemde Kamer constateert, dat bij kermis- sen o.a. de loterijwet slecht wordt gehand- haafd, terwijl zij in alle gestrengheid wordt toegepast op bonafide winkeliers, wanneer zij voor reclamedoelednden tot een of ander middel hun toevlucht nemen. De Kamer te Tilburg drrngt er daaroin bij den minister op aan, den burgemeesters op te dragen aan een strengere naleving der loterijwet ook door kermisvakgenooten e. d. de hand te houdem Aangehouden tot de volgende vergadering. j. Schrijven van de Kamer van Koophan del te Deventer, inzake verlaging posttarie- ven. Als geen verlaging tot stand kan komen, wenscht genoemde Kamer toch in elk geval een sneller poatvervoer. Zij geeft daarbij een voorbeeld van lang onderweg zijn van brle- ven. Het Bureau der Kamer achtte de genoem de bezwaren plaatselijk en stelde voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Al- zoo besloten. k. Missive van het ministerie van water- staat, dat Bergen en Alkmaar niet in een locaal telefoonnet zullen worden vereenigd daar hiervoor tusschen die plants en naar terzake geldende normen, niet een belangen- gemeenschap van genoegzame beteekenis aanwezig is. Het Bureau der Kamer stelde voor In overleg met de besturen der Middens tan ds- vereenigingen en dat van het Vreemdelitagen- verkeer, indien zij zulks wenschelijk achten, de actie door te zetten, omdat het locale ver- keer tusschen Bergen en Alkmaar zeer be- langrijk is. Men zal op samenwerking van uit Bergen aandringen. „En als we met Bergen klaar zijn, kunnen we met den Langendijk begimnen," zel de heer Wagenaar. Conform het voorstel besloten. 1. Adres van de Kamer van Koophandel te's Bosch inzake algemeene werktijdVerrui- ming als middel om tot verlaging van alge meene productiekosten te komen. In handen gesteld van de commissie van verordemingen. m. Adres van.de Kamer van Koophandel te Oouda inzake het handelSverdrag met Tsjecho-Slowakije. Deze Kamer laakt het, dat de Karners v. K. en F. niet om a-dvies is gevraagd v66r dat het verdrag tot stand kwam en schaart zich nu aan de zijde van Tilburg, dat aan de Tweede Kamer verzoekt het verdrag niet goed te keuren. Voor kennisgeving aangenomen. n. Missive van de K. v. K. te Breda, waarin zij' mededeelt, adhaesie te hebben be- tuigd aan den inhoud van het adres der K. v. K. te Alkmaar inzake de faillissementswet. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 4. Mededeelingen van den voorzit ter inzake N. Z. H. T. De voorz. herimnerde er aan, dat de K. v. K. de wenschelijkheid had bepleit om de tram te behouden. Het heeft evenwel niet mogen baten. Spr. had op de besprekingen der belanghebbende corpora ties nog gewezen op het belang van den uitvoer van goederen uit Alkmaar. In verband met de opheffing der stoom- tram, vreesde spr. dat nu ook in de toekomst helaas niets zal komen van een electrische tramverbinding met de omgeving, daar die voor Alkmaar en zijne naaste omgeving on- getwijfeld te duur zal worsen. ■Punt 5. Mededeeling van den heer M. A. Kolster, voorzitter van de afd. Grootbe- drijf, inzake een conference met den handels- agent der Nederl. Spoorwegen, die voor het onderzoek van eenige kwesties naar Alk maar kwam. Daar de heer Kolster niet aanwezig was, werden deze mededeelingen aangehouden tot de volgende vergadering. Punt 6. Rapport door den Voorzitter over het bezoek van Dr. Metz, secretaris der Ka mer van Koophandel in Frankfort (Duitsch- land.) De voorzitter deelde mede, dat op den eer- sten zitdag van dr. Metz ten kantore van de Kamer aan de Oucegracht verschillende per- sonen ini htingen nadoen ingewonnen en dat de heer Metz zeer goed tevreden was over de betoonde belangstelling. Meerdere van die zittingen zullen worden gchouden. Punt 7. Aan te wijzen afgevaardigden voor het Middenstandscongres te Breda op Donderdag den 18en October 1923. Bij ac- clamatie werd aangewezen de heer v. d. Kleij, die ook het vorige jaar de Kamer vertegen- woordigde. Deze nam de benoeming aan. Uitgegane stukken: a. Schrijven aan het bestuur van het Vrije Ruilverkeer. b. Adres inizake den postckSque- en giro- j dienst. c. Mededeeling aan den minster van ar- beid, handel en nijverheid inzake de IJkwet. d. Bericht aan het gemeentebestuur te Leiden inzake de haven-, brug- en kadegel- den aldaar. Hierna slutting. WITTE KRUIS. Woensdagavond had in cafe Central een le- denvergadering plaats van de afd Alkmaar van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". De voorzitter, Dr. Pameijer, opende de bijeenkomst, door de weinige aan- wezigen welkom toe te roepen. Hierna werden de notulen gelezen en zonder veranderingen goedgekeuid. De verkiezing van drie bestuursleden had plaats wegens periodieke aftreding van de heeren Dr. Pameijer, Mr. Kusters en J. G. Messelaar, die alien herkozen werden. De twee eerstgenoemde heeren namen deze her- benoeming aan, terwijl aan den heer Messe laar, die op de vergadering niet aanwezig was, van zijn herbenoeminjg kennis zal wor den gegeven. Aan de orde wasl hierna de benoeming van een lid van de commissie tot nazien der re- keningen over 1923. De heer Leemeiier, die deze functie vervuld had, was niet herkies- baar. In zijne plaats werld de heer Prins ge- kozen, die zijne benoeming aanvaardde. Voorstel van het Bestuur tot wijziging vant art. 1 en 2 van het Huisihoudelijk Reglement. Art. 1 behelst, dat van leden, die een inko- men van 2500 of minder hebben de contri- butie 2 bedraagt, in zeer bijzondere ornstan- digheden soma 1Dit is voor leden met een inikomen van boven /2500 3 met vrijwil- lige verhooging tot een maximum van 10. Donateurs(trices) betalen 10. Het bestuur stelde voor, om wegens de malaise ook leden van 1 aan te nemen en de verdere regeling te bepalen, om van inkomens tot 1500 1, van 2000 2 en 3000 3 contri'butie te heffen. De heer Nouen stelde het bestuur voor, deze grens iets lager vast te stellen, zoodat van 1500—2500 2 wordt gehe- ven. Hierboven echter 3 met vrijwilliige ver hooging tot maximum 10. Aldus werd dit eenigszins gewijzigde voorstel aangenomen. Art. 2 houdt in, dat, als een lid heeft be- dankt en later weer lid wenscht te worden, hij zijn achterstallige contributie plus een entree moet betalen. Voorts dat, als een persoon lan- ger dan den jaar in de gemeente woonachtig is en daarna lid wil worden, hij de achterstal lige contributie plus een entree van 5 /of 10 moet betalen, naar verhouding van zijn inkomen. Het bestuur wensehte deze bepalin- gen wat soepeler te maken en stelde voor het zoo te veranderen, dat oud-leden alleen de achterstallige contributie xnoeten betalen, en de entree voor de tweede categorie op 2.50 te stellen. Dezen moeten ook de achterstallige contributie betalen. De heer Claus informeer- de of de nieuw inwonenden op de hoogte wor den gebraoht van het bestaan van de vereeni ging, zoodat zij als zij dit wenschen, dadelijk als lid kunnen toetreden. De voorzitter ant- woordde hierop bevestigend. Het voorstel werd hierna met algemeene stemmen aange- nomen. De begrootihg over 1924 was in Juni al bij B. en W, ingediend. De secretaris-penning- meester, de heer H. W. Frese, had de inkom- sten geraamd op ongeveer 6000. Door den verderen gang van zaken, wat betreft de con tributes, zou dit nu wel te hoog blijken te zijn, m'aar aangezien de begrooting reeds in gediend was besloot men, dit maar zoo te laten. De begrooting in totaal is 14300, zoodat men kan vermoeden, dat zij met een nadeelig saldo zal sluiten. De begrooting van het badhuis zou 5400 in totaal zijn. Daar niemand tegen de begrooting bezwaren in- bracht, werd zij goedgekeurd. Als afgevaaraigde voor de algemeene ver gadering te houden op 5 Oct. te Amsterdam, werd Mr. Kusters aangewezen. Deze is ech ter gebonden aan de uitspraak van de ver gadering, tenzij natuurlijk als er onbespro- ken onderwerpen op het tapijt komen. De be- Ko. 284 192$ Honderd Vijf an Twlntigste Jaargang. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR breflgen ter algemeene ken nis, dat zij bij besluit van 29 September j.l. hunne beslissing op het verzoek van J. HEI- NIS te AMSTERDAM om vergunning tot het oprichten van een machine-herstelplaats, waarin een electro-motor van 3 P. K. en ver schillende werktuigen In het perceel BLEE- KERSLAAN 7 hebben verdaagd. Al'kmaar, 29 September 1923, Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Burg. A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. BUR GEM EiE STE R en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat zij bij hun besluit van 4 October 1923 vergunning hebben verleend aan JAC. MET alhier tot het uitbreiden van eene inrichting voor houtbeiweriring door plaatsing van een electro-motor van 5 P. K. voor aandrijving van een te plaatsen fraisbank, in het perceel ACHTERDAM, WIJK C. nr. 19, Alkmaar, 4 October 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorz, A. KOELMA, Secretaris. GEVONDEN VOOR WERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lanigestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 2 en 3 October 1923: wit sehortje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 2 en 3 October 1923. C. Visser, Gedempte Baansloot 44, gym- nastiekschoen; W. rlelenius, Spoorstraat 67, twee roode du'iven; J; S. Janssen, Stations- weg, portemonnaie met inhoud; M. H. Na- bennan, Uitenboschstraat 15, venm. zilveren armband; Q. Jansen, Heul 22, dames arm- bandhorloge; H. van der Wal, Overdiestraat 43, zilveren broche;' W. Stoop, Verdronken- oord 18, taschje met rozenkrans en zakdoek; P. Ruiter, Snaarmanslaan 121, groene haar- sixik; Ranzijn, Wildemanshofje, pakje, inhou- dende wol en medaillon met portret; Van der Kooy, Kinheimstraat 14, 1 Kilogram koevet: E. Mooy, Omval 52, bruine rozenkrans; C. Asma, Oosterburgstraat 7, halsketting; D •Zweedijlc, Ei'kelenbergstraat 56, zilveren arm band; de Groot, Langestraat, hond; H. Punt, Westerkolkstraat 6, drie Idnderbroekjes. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van litie. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. (Vervolg.) h. Schrijven van de Kamers van Koop handel te Amersfoort, Zwolle en Breda in zake den postcheque- en girodienst. Amersfoort geeft een drietal wenschen der practijk, bij; welker inachtneming naar de meening dier Kamer aari de bezwaren tegen de decentralisatie van genoemden dienst wordt tegemoet gekomen. De Kamer te Zwolle gelooft niet dat het zal gelukken uit het ontstaande labyrinth te gerakeni dan door terugkeer tot den ouden toestand. Zoo noodig zou die Kamer de rentevergoeding aan de rekeninghouders willen zien ver- laagd of zelfs geheel ingetrokken, als de dienst maar weer op den ouden voet werd hersteld. Breda wenscht ook den ouden toe stand! terug eni als dat te duur mocht komen zelfs nog met verlaging of geheele intrek- king der rente, zou, meent die Kamer, een heffing op de giro-rekeningen kunnen wor den ingevoerd gelijk ook geldt voor die cheque-transacties. De heer Hoogland bepleitte terugkeer tot den ouden toestand, opdat het klein-bedrijf zijn klein kapitaal zoo vlug mogelijk kan omzetten, om zoodoende te kunnen verdienen. De voorzitter noodigde den heer Hoogland uit, zijne meening eens op schrift te zetten, misschien is dit iets om den autoriteiten na- der on der het oog te brengen. De heer B. Kuijper wilde niu reeds voor- stellen om een adres te zenden aan den mi nister om tot den ouden toestand terug te komen, want de centralisatie zal toch geen Naar ko( E'ttgeksch, door Berfea Buck. 84) „Ja, o ja. Zij haidl groot gelijk." Nu is ni'ets ter werelldj zoo uiterst ontlmloedi- gend afe van ganscher harte gelijk te krijigen wanneer men gerekend heeft op een veront- waardigde tegenispraak. Is het niet de meesit afdoende methode om de kanonnen van deni vijandi te verzegelen; ze tot stilzwijgen te Ik voel'de mij1 zelf dus pltotsaling wel wat dwaas en antweordde op den toon van het tegenovergestdidie van cl'imiax: „H!Jheel goed brengen, evenals die andere Ehiifeche 'kanon nen 'Op het plein beneden ons? dan! W-wat hebt u nu nog te zeggen?" ,;Een miassa, als ik miaar aan het wooro kan komen. Ik kom naast u ziifen als ik rniag." En hiji zat niaast mij1 op de bank, en' zette zijni bruine laars flink vo'or zi'dh uit' en groef met zijn stokje een gaatje ini de steenen tusn schen zijn voeten. Toem, zondier mij1 aan te zien-, met aandacht starende naar de punt van zijini stok spraik hij swell maar zacht... Hij was al middbn ih voordat ik goed beP greep waar het ailltes over was. Maar de eer- ste woorden die dbidblijk doordirongen' tot mJn veitwarde hersenen waren,, haast maken" „Oefeniingstijd munitie alles! Het is alles haasten, spoed", zei hij. „Wij gaven een jongen man vroeger tie Sanldh'urst twee of drie jaar voordat wij daehiten dat hiji er ge- nioeg van wist om mee te doen. Maar nu, het is zes weken vooTbereiding en vooruit met hem in1 die vtuiriinie 1 Zoo gaiat hot met alles. Niete kan meer zoo langzaam als vroeger. Nu niet. Geen tijdi voor de goede oude kalme manie- nen.- In dezen oorliog is er niete zoo veel waard ale spoed' maken, zelfs in Nu sloeg hij1 ,een vro'olij'ken bHk op mij. en keek; toen weer gauw naar zijn wandelstofcje. als men iemand het hof maakt." „Dat scheen u ten minste te denkenant- woordde ik kortaf, terwijl ik mijni kalmte voelde terug konten. „Dat scheen u te dien- ken voordat u den; ""aatsten keer moest uit- trcldo0EL.w ,Ja, dat was een kwadte beurt", stemde hij somber toe. ,,1'k beweer niet dat ik geen heel ikwadle beurti gaf". (Een por). „En er was niet veel' verontschuMiging Voor ook. Ik was eHiendlig en voelde mij! gekwetst... 1k was een ezeT'. (Drie op'gewoindten porren). „Maar om terug ite komen' op wat ik zooevm besprak. Waarom ik u zoo haastig gevraagd heb. Ik moest wel. Ik heb u gezegdl dlat ik wist wat ik behoorde te dloen. Nu1 vertel ik u waarom dat niet kan. Het is misschien een geval van nu of Hij keek naar dte eombere rij kanonnen1, die nu geen kwaad! meer kunnen1 doen. „Of nooir, ging hij opgewondlen voort. „Ik moet over een week weer weg, zooals u weet. U u mocht mij1 dus ten minste wel aanhooren." Bij die woorden zoo leenvoudig uitgespro- •ken, scheen er een veraindering in mij pl'aate te grijpen. Die heete golven 'van toom sche- men weg te vloeien en1 een terrein te verlaten dat een' nooit ondierzocht gedeelte van rnijn gemoed openlegde... Hij! moest over een1 week weg,.weg om de geweertmonden tegemoet te gaan, kanonnen die er uifeagen als die grijze, wraakzuditige kanonnen daar voor ons; maar 1 die kanonnen zouddn niet nuttoloos wezen. Terug naar de iosbarstende granaten en geweren en honderden andere gevaren. Ik keek hem aanik keek hem aan alsof ik hem nooit tevoren had gezien. Daar zat hij naast miji, een weintg voorover. Met zijn lange bruine handen hidld hij het sbok'je vast, waan mee hij een gat boorde in het plaveisel. Zijn donkere hoofd met die zachite, punitige khaki- pet was een weinig op zij geschoven om mij aan te zien Ik heb alitijd gezegd dat ik kapitein Mere- di'th een bijzonder knap uitertijk vond. En hij had nog zooveel meter dan een goed gezicht. ,'Hlij was 'een type vain zijn leeftSjd, van zijn stand en afkomst; het type van >een Engelsch- mian, het beste type van zijn nationaliteilt. Ik zag hem in al zijn jeugd en' fcnacht, zijn ge- makkel'ijke bevaldigheid, zijn levendigheid waar ik nooit op gelet ihad. De gedaChte kwam biji mij op: „Verbeeld je zoo iets op te offeren aan. een' kogel En die geaachte maakte mij stil. Hij ging voort met spreken en behandtelde het omaerwerp nu weer van een andieren kant. „Het maakt 'een^ inensch veel vrijmoediger de oorlog, en het gevoel dat als men niet zegt wat men heeft tt zeggen, men misschiien geen tijd heeft het op een andere manier aan iemand kenbaar te maken. Ach en wat die oorlogshuwelijken betreft. Een massa men- schen zijn er tegen. Ik hoorde dhar zelf ook bij. Maar niet sSert ik begrepen heb wat deze oorlog speciaal bed'uiidde. Hij keek kalm naar die kanonnen. En weer begon hij. „In mijn kamer thuis hangt een groofe getencadreerde groep van een menigte jonge mannen, waaitmiee ik te schrijvingsbrief voor deze vergadering werd behandeld en toeiichtingen werden- zoo noo dig gegeven. Een schrijven van de afdeeling Bloemen- daal was ingekomen, in veihand met de ver- bonwing van Heideheuvel. De afdeeling had ernstige bezwaren tegen bijdragen hiervoor te heffen per lid, om de groote onkosten te dek- ken. Wel was zij er voor om van de contribu- ties procenten te vragen tot een maximum van 5 pet. In den beschrijvingsbrief werd nog gerept over de begrooting van het hoofdbestuur, welke niet sloot. De heer Claus vroeg of het een der aanwe- zigen bekend was, op welke wijze deze te- korten gedekt zouaen worden. De heer Frese deelde mede, dat men van plan was de sala- rissen van het personeel te verminderen met hoogstens 10 pet, De -heer Claus vond zulks niet te pa9 ko men en informeerde of dit dan de eenige ma nier was. Men zou deze tekorten kunnen ont- vangen als men de contributie b.v. met 5 cent verhoogde. Dan zouden tenminste deze tekor ten niet d-oor een paar personen alleen gedra- fen worden, voor wie net natuurlijk in ver- ouding veel te groot was. Dit gewichtige punt was niet In den be schrijvingsbrief vermeld of op eenige andere wijze aan de afdeelingen bekend gemaakt. Men was het er algemeen over eens dat dit geval, dat bij verrassing op de algemeene ver gadering zou behandeid moeten worden, on- gehoora was. De heer Kusters stelde dan ook voor, zich hiertegen te verzetten, waaraa nog eenige besprekingen volgden. Na de rondvraag, die niets opleverde, volg- de sluiting. UIT SCHOORL. (Vervolg gemeenteraad). Op een vraag van d-en heer Liihrs verkla-ar- de de heer de Bruijn, dat de asphaltsteenslag- wegen op zandgronden zeer voldoen. Op een slappen grond is een kLinkerbestrating eerder op zijn plaats. De heer Schermer stelde voorop, dat In Schoorl rekeuing gchouden moet worden met de geringe finanrieele draagkracht der bevolking, Ook moet in het oog gehouden worden, dat de weg van noord tot zuid ver- beterd moet worden. Spr. was echter van mee ning, dat een asphaltsteenslagweg op deo duur het goedkoopste zou zijn. Men moet dan wel meer leenen, dioch zoo'n weg is niet zoo duur in onderhoud. De heer de Bruijn deelde mede, d'a-t op de Rij-kswegen in dte buurt van Den Haag en Haarlem vakken zijn, die om de 3 jaar ver- nieuwd moeten worden. Dit is je reinste geld- vermorsing. Men weet dit, doch houdt toch aan de klinkerbestrating vast, hoewel men weet, dat beharding met een beetje duurder materiaal 10 h 12 jaar zou duien. Men wil in Den Haag echter zooveel mogelijk uit de di- rocte middelen bekostigen en verkno-eiit daar- door veel geld. De heer Schermer vond den weg, door Mr Langevcld voorgestaan, prachtig. Doch er zijn meer dingen die rnooi zijru, maar niet zoo goed te bereiken. Spr. wildie daarom vasth-ou- den aan de verbetering van den bestaanden weg, natuurlijk met verlegging Van enkele punten. Spr. wilde ook vasthoudten aan de beharding van 4% B. breedte. In de 8 K.M. is niet begrepen den Kanaalweg en ook deze moet noodzakelijk verbeterd worden. Mevr. Heringa wees er -op, dat de heer de Bruijn uit het oog had verloren, dat wanneer van de 8 K M. 2 K.M. nieuwen ,weg wordt genomen. ook nog 2 K.M. van den ouden weg, die blijft, verbeterd1 moet worden. De heer de Bruijn vond dit volkomen juiist, maar daarvoor kan volstaan wordien met een verbreeding tot 4%: M. met klinkers Het groote verkeer zal den nieuwen weg volgen Die kosten zullen' dus gering zijn. Mevr. Heringa vroeg hoeveel den weg bij benadering zal kosten. De heer de Bruijn had de kbsten van girondaankoop niet kunnen beoordeelen. Afge- scheiden van een rijwielpad, zal de beharding van de baan met asphaltsteens'l'ag ongeveer 30 per strekkende Meter kosten. Van Koedijk naar Alkmaar ligt een gewone steenslagweg Deze is goedkooper, maiar in onderhoud duur der en in de toekomst door de learn onhoud- baar. Wanneer het Rijk niet uit de gewone middelen wilde betalen, maar uit de buitenge- wone, waarvoor hier alle aanleiding is-, dan zou men op den duur hierbiji veel kunnen be- sparen- Een klinkerbestrating zal een goede 100.000 kosten. De heer Zuurbier had zich dte klinkerbestra ting voorgesteld voldoende voor 25 j'aar. Tot de overgang van het zandspoortje wil spr. be- Siamdhurst geweest ben. Het is een groep 'die lies kreeg io het schieten. Wte waren met ons twee-en^ertigen. Ik lag er den vorigen nacht over te denken, over wat er met al dlie kere'-s gebe-urd is, en ik ging hun namen in zijn ge- dach'ten na. Dertig van die twee-en-dentig zijn geva-llen. Sommigen te Mons, an-deren later bij, Loos, niiet lang geleden. Beste jongens, ail- lemaalEr zijn er maar twee over van die k'lasse. Een ander en ik." „Ja", zei ik, ik had eenb rok in mijn keel. Be herinnerde mij die fotografie in „Georgeis kameT", die -kamer die de mijne geweest was op die B-ryn. Ik herinnerdte mij de groep jon- gensachtige gezichtlen, vroo'lij'k vol levenslust, fatsoenlij'k opgevoed, flinke sportslui-, van goede afkomst. „Twee maar over om weier voort te gaan", zei George eenvoudig. ,,Men voelt -dat het doodj-ammer -is. Dat soort j'ongens het eerst weggenomen. Andere menschen, zonder bepaalde zedewat of levensstiandagra, of be- grip dat mjen- iets voor Zijn land moet doen, zedelijke -kruikken; conscientieuse tegen'Wer- ikers en wat n-o-g meer van die soort en de o-n- geschikten die worden gespaard1 en zijn verantwoorddijk voor het... vol gend1 geslacht. Zonde en jammer." Zij .zweeg een oogenblik om den- groet te beantwoorden- van een pod-lu, dlie o-nze bank passeerdte, en een 'Mauwe 'tinmen helm- droeg, die hem een vneemde gddjkeni® gaf met; een ouden Romdnhij had een klein jon-getje bij de hand, met een zwarte fciel aan. George keek naar den kleinen jongen. Het was dte- zdfdte blik dien ik had waargenomen- op zijn gezicht toen hij die Heine ventjes in wapenrok had gegroet in de Jardlin du Luxembourg. •„U begrijpt wat ik bedoeH", zei George, mij straten en van daar tot het Kamperduin be- hard en met het vrijkom-ende materiaal. Spr wil dit l'aatate als werklooz-env-oorziening uit- voeren. Men is daar toch de eerste jaren niet af en op deze wijze goedkoop uit. De heer de Bruijn dacht ook in deze rich- ting. Van Bergen tot den Laanweg, waar een druk doorgaand1 verkeer is, zou spr, echter d-en asphaltsteenslagweg willen nemen -Dat men daar onder boomen is, kan nu geen kwaad meer, hoewel men da'arvan vroeger, toen teer gebruikt werd, veel hinder ondter- vond. Spr. stelt zich voor, dat Kamperduin een groote toekomst heeft en een druk verkeer, maar geen zwaar verkeer zal krijgen. De vrachtauto's zijn het fnuikende voor de wegen, niet de toer-auto's. De autobussen zijn ook fnuikend doch niet in die mate als vracht auto's. De autobussen zijn veerender en mcestal van iuchtbanden voorzien. Een eerste eisch voor een klinkerweg is echter een goed' onderhoud. Kuilen moeten er direct uitge- haald worden. E-en spreelcwoord zegt, dat geen enkele stad zich de luxe van silechte we gen kan permitteeren. Een stad die haar we gen niet behoorlijk onderhoudt is veel duur der uit dan wanneer ze dit wfel doet. De heer Schenner gaf nog te kennen dat Schoorl het meeste belang heeft bij een goed- verkeer met Alkmaar. De heer de Bruijn dacht dit ook. De heer Schermer wilde daarom verblnding zoeken met het plan AlkmaarBergen en vertrouwde er op, dat Alkmaar dan zal mede- - werken. De heer dte Bruijn was van oordeel, dat er voor Alkmaar veel aan gelegen lag hierin sa- men te werken. De heer de Bruijn was gene- gen, met behulp van den gemeente-architect, plannen uit te werken voor - een klinker- en voor een asphaltsteensilagbehardimg Spr. zou er vo6r zijn om voor een eveqitueel te-maken nieuw gedeelte de gronden Hangs dat gedeelte te koopen, om die later aan den man te bren gen. Op- deze wijzg kan dte gemeente een groot .deel van de kosten verdienen. De voorzitter was hot hiermedie roerend eens, doch betwijfelde of dit met den Raad het geval zou zijn. Er gaat zooveel kapitaal in zitten De heer de Bruijn was van meening, dat dit niet zoo veel z-ou zijn. Men moet het niet koo pen als bouwgrond. Voor de eigenaren is het niet gewenscht dat daar een weg kornt. Men kan aeze ook ergens anders maken. Hun aan- f renzende gronden stijgen in waarde en men an van hen, wanneer zij hun belangen goed begrijpen, zelfs een bijdrage voor den weg verwachiten. De heer Bill geloofde niet, dat men dit in Schoorl zou d-oen. De heer de Bruijn betoogdte, dat die eigena ren moesten begrijpen, dat voor hen zoo'n kaiisj-e, om een weg door hun land te krij'gen, maar eens komt. De mogelij-kheid daarvan hangt af van hun med-ewerking. De heer Liihrs twijf-elde er aani, dat dte land- eigenaren in Schoorl kunnen inzien dlat dit hun voordeel is. Men wil hier steeds eenst cntvangen. De heer de Bruijn wees er op, dat dte Raad den loop van den weg kan laten afhan^en vail de genegenheid van de menschen. De gemeen te heeft het ook in de hand belasting te heffen van de waardevermeerd-ering van de gronden von ATrs'tend'ig doen zich reeds dadelijk het bezrt vn die gronden te verzekenen. De heer Schenner oordeelde dat het geen kwaad kon om naast de verb-reeding van d-en Vs'-ap.nden weg het maken van een nieuwen v-eg onder de oo-gen te zien. Een gemeentelijk 'Trond'be-drij-f vond spr. voor Schoorl gevaar- lij'k. De heer de Bruijn -oordteelde, dat het er maar on pan kornt hoe men het dbet In vele eemeedten is een grondbedlrijf zeer succesvol. De heer Schermer oordeelde dat de ge- m-ponte or te duur aa-n moet. De voorzitter wilde dan onteigenen. Dp h-eer T uhrs was iu.-ist van meening, dat ^en qmndbedriif in elke gemeente noodig- was nu goed aanzienide. „0 ja, iik begrijp het", zei iik. „Maar miaar". „Maar" Ja ik weet wat u meant. Hij zweeg plotseling om met dien stok te prikken. Nu tegde hij- hem -over zijn rijbroek op zijn knie, terwijl hij wat achterover -leunde en mij aanzag. „U bedoieilt dat so-ort van huwelijks- vo-orstel zou ja natuurlijk niet een beleedi- ging zijn. Een- comp'iment zelfs. Maar een boelbloedige manier om een meisje te vragen met hem ite trouwen, alls dat dte eenige redlen was. Lieve hemtel ja!" De witte rij tanden kwam te v-oorschijn on der de zwarte vinger afdirubken van zijn snor, toen 'hij er bijvoegdte: Maar dat -is niet dte reden. 'Hed' verwonderd1 vroeg ik„Welke welk andere redten is er dan-, daar het niet zoo- als u zegt, omdat het de gemakkelijkste uit- weg is. „Natuurlijk niet", zei' dte jonge man naast mij, glimlaohend. En er een wioord bij voe- gende om deze redten te verkffiaren: „o Tieve- Ling Nu, dit trof mij natuurlijk weer ontzet- tend. Ik voelde al den rooden gloed1 van den zonsondergang naar mijn wangen stijgen. "Ik vodde mijn blood suizen in mijn doren en O'verstelpt en veriegen van verbazing hoorde ik hem, terwijl ik daar zat, doorpraten, zacht en -overtuigend. Begrijpt u nu niet wat ik bedoelde toen ik zei dat de laa:tste drie dagen' voor mij on- eindig veel moeilljker waren- dan voor u zd hij vll'ak bij mij. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5