Men moet die cutter opyeitm ala ctu apart bedrijf. Wanneer er een nieuwen weg gc- maakt wordt, dan tient er een grondbedrijf gesticht te worden. De voorzitter zou het zeer op prijs stellen wanneer de heer de Brijn ook een schema van den nieuwen weg maaktc en zegde toe, dat hij daarbij op den steun van den gemeente-archi- tect kan rckenen. De heer de Bruijn wilde van den Laanweg tot het Kamp in ieder geval een kiinkerweg en zoo mogelijk van Bergen tot den Laanweg een asp ha 1 tsteenslagweg. De neer Bijl ontraadde in ieder geval van Hargen tot Kamperduin een kiinkerweg. De heer Duin whs overall tegen wanneer niet over het geheele gedieelte een gelijk soort weg gemaakt werd. Doet men dit niet, dan krijgt men weer haakjes en oogjea. heer de Bruijn was er niet tegen om een berekening op tweeerlei wijze van beharding vokw den geheelen weg te maken. Ook zal spr een plan maken om over het 2 K<M. ge- deelte een nieuwen weg te maken. Hi era a werden1 nog eenige besprekingen ge- voerd over een te maken rijwielpad. De heer Schermer sprak ten slotte de wensch uit, dat de gemeente in vol vertfou- wen met den A. N. W B. zal meegaan en ai- lecn van dat lichaam advies zal inwinnen. De voorzitter kon zich daarmede volkomen vereenigen. Met de Provincie waren echter reeds besprekingen gevoerd Spr. zal den heer de Bruijn daarmede volkomen op de hoogte houden en zegde hem hartelij-k dank voor dims mededeelingen. Rondvraag Op verzoek van mevr! Hleringa zegde de voorzitter het plaatsen van een bord bij den weg naar de dokterswoning toe, om verkeerd rijden te voorkomen. De heer Luhrs oordeelde, dat de wethouder inzake de werkvoorziening een eigenaardig standpunt had1 ingenomen. De Raad besloot zoo ruim mogelijk tegenover die werkloozen te staan en met verbazing zag spr. dat B. en W. de werkloozen rangschikken, waar naar weet spr. niet. Misschien naar de grootte van bun maag, maar dan diende dit wetenschappelijk te gcschieden. B. en W. laten ze nu 2, 3, 4 h 5 dagen werken, maar het inkomen van de werkloozen client ook zoo te zijn, dat deze met de zijnen in een week 7 dagen kan leven. Spr oordeelt het een plicht om menschen, die door de tijdsomstandigheden werkloos zijn geworden, werk te verschaffen, Spr. vernam daarom gaarae waarom B. en W. aldus han- delden. De voorzitter zeide, dat B en W. tot de conclusie waren gekomen, dat de toestand van de kas zoo was, dat met het voor 1923 be- schikbare geld het slechts mogelijk was rond te komai wanneer de menschen 2, 3, 4 a 5 da gen te werk werden gestcld. Daarbij is zoo- veel mogelijk rekening gehouden met de be- langen van de menschen, De heer'Liihrs oordeelde dit onvoldoende. Men kan wel zeggen „er is <geen geld", maar dient zich ook het' leven van die menschen. in te denken en deze kunnen toch niet van die twee dagen in de week werken leven, De voorzitter was het hiermede eens, doch dte regding had het gevolg gebad, dat vden reeds ander werk hadden gevonden. De heer Luhrs hoopte, dat dit aan alien zou gclufcken. Wanneer dit niet zoo is, d!an moet men echter rekenschap houden met de menschen die de andere dagen geen ander werk kunnen, vinden. Spr. eischt principieel, dat de menschen van hun arbeid 7 dagen kun nen leven en hoopt dat daarmede rekening zal worden1 gehouden. Spr. kwam hierop tot een ander punt. Spr. vroeg of men bij het uitbreken van het mond- en klauwzeer kan volstaan met het plaatsen van een bord in bet land Hij meende te weten dat menschen, die in aanrakinig met besmette koeicn zijn geweest, de besmettmg op bet 'an dere vee kunnen overbrengen en achtte het •mond- en klauwzeer voor de melkgebruikers ook niet zonder gevaar. De boeren geven al- thans hun jong vee geen melk van koeien die het mond- en klauwzeer hebben. Spr. had ver- nomen, dat een veearts te Alkmaar op de markt met vee dat aan mond!- en1 klauwzeer leed, toebehoorend aan zijn vader, op de markt was geweet en hij hoopte, dat de boe ren door hun organisaties zouden bereiken, dat het niet meer mogelijk werd. Verschiil- lend'e dieren waren daardoor aangetast ge worden. Het gebeurde aan het Katraal, waar een bord is gcplaatst, dat jagers desondanks in dat land jagen. Ook zij brengten de besmet- ting van het eene land in het andlere over en spr zon gaarae zien dat ook dit werd tqgen- gegaan. De voorzitter zeide, dat dit wettelijk reeds vcrboden is. De heer Liihrs zou dan gaarne hierop mieer poiltietoezicht wenschen. De voorzitter deelde mede, dat de Veewet verbiedt te komen in land waar van besmette- lijke ziekte verd'acht vee loopt. In den Aagt- dorperpolder,loopt een landpad1 en spr. heeft daar juist met het oog op het mond- en klauwzeer het landpad afgesloten. Het vee op de Alkmaarsche markt aangevoerd, was vee van den vader van de bewusten. veearts, doch werd niet door dien veearts maar door diens broer aangevoerd. De heer Liihrs oordeelde het wel lets eigen aardig®. De heer Duin was dit miet den heer Liihrs eens. Van verre was reeds te constateeren, dat het tongblaar was. Het maakte wel een eigen- aardigen in'druk, dat dit vee ter observatie in het land ging bij het abattoir en weer vrij1 ge- geven werd. Dit werpt een eigenaardig licht op dit openbaar lichaam. Het mond1- en klauwzeer heeft zich hierdoor verbreid De voorzitter zeide dat het een licht geval betrof. x De heer Liihrs had nog geen antwoord ontvangen op jijn reeds eerder gestelde vraag of het voor een onderwijzer op de lagere school geoorloofd1 is godsdienstrichting te propageeren, kinderen te betrekken in poli- tieke vraagstukken en afbreuk te d'oen aan de mora a 1 van and ere volkeren, De bewuste' on derwijzer beweert, dat dit volgens de Wet macr, maar atideren betwisten dit. Spr. ge- looft dat dit een onderwijzer aan een: open- bare school, die toegankelij-k behoort te zijn voor kinderen van ouders van alle richtingen, niet geoorloofd1 is. De voorzitter wees er op, dat in de Wet staat, dat de kinderen worden onderwezen in alle ma'atschappelijke en christelijke deugden. Spr ziet er dus geexi Awaad in dat «e op ae school over godsdienstige onderwerpen wordt gesproken. De heer Liihrs wist, dat de Inspecteur hem over zijn optreden reeds op de vingers had getikt. Om de kinderen te laten schrijvm „Jezus is mijn Heiland" is in strijd met de neutraliteit op godsdienstgebied. riet opzetten van naties tegen elkander is ook verkeerd. Spr. mecnt, dat dergelijke onderwijismethoden op de open bare school niet mogen voorko men. De voorzitter zal de zaak nog eens onder- zoelcen, cn bespreken. De lieer Liihrs zou gaarne zien, dat in Schoorl de menschen met worden opgeschrikt door schietoefeningen in de duinen. In de Berger duinen is men al niet veilig. Dat zij, die zoo voor dje IZondagsrust zijn, op Zondag de duinen on veilig m'aken, meeat spr. te moe- ten afkeuren. De heer Kaag deelde miede, dat diit gedaan wordt om de arbeidende klasse ook .gelegen- heid te geven zich te oefenen. Het is geen Zondagsarbeid, maar sport en zoo beschou- wen de hooggeplaatsten het ook die in het eere-comite zitten voor de Nationale Schiet- wedstrijden De heer Duin vond dat het een eigenaardi- gen indruk gaf, onverschillig van wie het uitgaat. Wanneer partieulieren zich de vrij- heid veroorloofden op hun eigen grond een schietinrichting te maken, dan zouden zeker de omwonenden een aanklacht indienen Spr. was het met den heer Liihrs eens, dlat het in dc duinen de plants niet is en vroeg of de burgemeester hiervoor zijn toestemming had gegeven. De voorzitter was met het gebeurde niet be- lccnd. De heer Sdienner vond het schieten in de duinen niet in harmonie met de natuur. Het is ook niet ongevaarlijk, dat leerde de Berger schietbaan. Spr verzocht den burgemeester dit schicten tegen te gaan. Des zomers is het in d'e week ook gevaariijk. De hoer Kaag geloofde niet, dat de pen- siongastcn zich er iets van aantrekken. Veel d'ames en heeren vroegen of ze ook eens mee mochteri schieten. Zondag was er groote be- langstelling uit Schoorl van dames die niet met de Burgerwacht synipathiseeren. Het Staatsboschbeheer heeft ae plaats aangewe- zen onder voorwaarde dat de onveiligheid door vlaggen wordt aangegeven. De voorzitter zou er met den heer van Sleijn over spreken. De heer Schermer veronderstelde, dat de be- langstellend'en, waaroveir de heer Kaag sprak, personal als sprelcer waren, die voor dit ge- doe vluchtten. De heer Kaag ontkende d'iit. Dc heer Luhrs oordeelde, dat de dames en heeren, die kijken, niet bewij'zen dat ze het synipathiek vinden. Het is mogelijk dat zij wilaen zien welke arme menschen: zich diaar wilden oefenen. Spr. weet in ieder geval dat het groote deel van de Schoorlsche bevolking er tegen is, dat daar op Zondag wordt ge- schoten Dc voorzitter oordeelde het ook beter, dat op Zondag er niet meer mode wordt doorge- gaan. Spr. beschouwt het niet uit een oog- punt van de Zondagswet, maar uit een oog- punt van veron trusting van, de bngcrij. De heer Kaag wees er hierna op, d'at aan den Kogerweg oolc velen verkeerd rijden, zoo- dat het plaatsen1 van een bord aldaar zeer ge- wenscht is. De voorzitter zegde ook dit toe. De heer Kaag zou gaarne zien, dat het af- gekeurde vleesch niet werd1 vernietigd, maar nog voor veevoeder gebruikt kon worden. De voorzitter had dit reeds geprobeerd', doch er is niets aan te doen. Op een vraag van den heer Schermer ver- klaarde de voorzitter, dat in een volgende' ver- gadering een nieuwe regeling voor de brand- woer verwacht mag worden. Spr. vernam gaarne of de Raad bezwaar had tegen een vrijwillige brandweer. Dit bFeek niet het geval, De hee£ Schermer wees er op, dat de stra- tenmaker nog steeds niet de hem op 8 januari beloofde instructie had1 ontvangen. Spr. hoop te, dat deze in de eerstvolgende vergadering van den Raad1 behandeld kon warden. Oak de heeren Mosk en van Lienen zijn nog niet in het bezit van instructies. Spr. vond dit ongewenscht, omdat hiji de rechtten van de werknemers en van de gemeente vast omschreven wilde zien. De voorzitter was van meening, dat het steeds goed was gegaan en gdoofde niet, dat het goed was om van beide kamten alles op een weegschaaltje te leggea. De heer Schermer wees er op, dat ook vol gens de Gemeentewet instructies noodig wa ren De voorzitter zou dit nazien en zegde be- spreking in de volgende vergadering toe. De heer Schermer merkte nog op, dat-de gemeen'te-opzichter wel instructies heeft, doch diens verl of dagen zijn er niet in vastge- legd. In den laatsten tijd geschiedde wel wat hij moest doen, door anderen. Spr. gun.de anderen wel wat, maar de rechten van den opzichter raken zoo in gedrang. Is hij niet goed voor zijn werk, dan kan hij niet gehand- haafd blijven, doch zoo is het niet juist Spr. hoorde straks ook al spreken van den gemeen- te-architect. Dit is toch zeker zoo niet be- doeld? Dit alles gaat echter niet zonder kos- ten en vordert meer dan noodig is. Er zijn in de gemeente wel anderen, die dit extra werk voor niemendal willen doen. De voorzitter gaf toe, dat de. gemeente geen gemcente-architect heeft. Het maken van den leggcr was echter door den vorigen Raad aan een ander dan den gemeente-opzichter opge- dragen. Spr. meende, dat dit ook diens werk niet was. De heerJSchermer bracht de beharding van het Achterpad in bespreking. Spr. zou dit ter hand willen nemen, wanneer de bewoners een bijdrage geven. De voorzitter oordeelde dit gevaariijk. Tot nog toe nam de gemeente de wegen over wan neer ze behard waren. De gemeente heeft toch al veel wegen te onderhouden De heer Schermer wees er op, dat het hier een publiek belang geldt, evenals bij den Gortersweg, waarvoor een openbaar lichaam ook een fl'inke bijdraige gaf. Na eenige bespreking zegde de heer Scher mer toe, de belanghebbenden te zullen bezoe- ken om te vernemen wat zij er voor over heb ben. Spr. zou in de volgende vergadering dan met een voorstel komen. De heer Schermer vestigue nog ae aandacbi op het schoolplein, dat een inodderpoel is ge worden. De voorzitter zegde verbetering, toe. Hierna slutting UIT OUDKARSPEL. Door de afdeeling van de I. A. M. V. werd gisteren een openbare vergadering ge houden welke door ongeveer 50 personeni be- zocht was. Als spreker trad op de heer J. F. v. Ge- mert, ex-kloosterling, de op zijn wijze hoe de godsdiensit dte steunpilaar is van het militai- risme en daarom een anti-militairist ook anti- godsdienstig dient te zijn. Het was sprekers oordeel dat de meeste oorlogen door de godsdienst verwekt worden. Er was geen debat. Zaterdag en Zondag zal de tentoonstel- ling gehouden worden van de kamerplanteo die dit voorjaar om op te kweekem aan de schoolkinderen zijn uitgereikt. Het yvoonhuis van de erven wed. Paarl- berg dat in openbare verkoop werd gekocht door de heeren Meier en Beers is nu overge- daan .aan de heer M. Moras te Noordschar- woude. De tuinbouwvereeniging „De Een- dracht" heeft voor haar leden de gelegenheid opengesteld om cooperatief anthraciet voor huisbrand aan te koopen. UIT NOORDSCHARWOUDE. De gascommissie heeft het plan om met in- gang van het nieuwe boelqaar den gasprijs te verlagen van 15 op 14 cent en de stroom- prijs van electrisch van, 45 op 42 ct. UIT AKERSLOOT. Hedennacht omstreeks 1 uur toen de ar- beidler Bruin1 van de fabriek huiswaarts keerde, hoorde hij, toen hij aan de sluis was, getoeter en geschreeuw op het Alkmaarder meer. Direct waarschuwae hij de in de on- middellijke nabijheid wonende rijksveldwach- ter Gorter, die spoedig met zijn motor-poli- tieboot in gezelschap van Bruin op onder- zoek uit trok. Zij troflen dwars van het eiland twee menschen aan die tot hun armen in het water stonden op de roef van hun gezonken schuit. Met veel moeite wist de rijksveld- wachter Gorter, ondanks het onstuimige weer beiden aan boord te krijgen. Hij heeft ze naar zijn woning vervoera en van droge kleeren voorzien, waarna ze per rij wiel naar hun woonplaats zijn gegaan. Het waren1 de schipper J. de Waard (vroeger alhier woon- achtig) en zijn knecht van Broek op Langen- dijk varende op de Trio 2. Ook de visachers Glijnis en Zweeris die in1 de Stierop visschen- de waren, hoorden het hulpgeroep, maar toen zij bij de plaats kwamen, waar de schuit gezonken was, waren die menschen al reeds gered. Door het varen over de gezonken schuit verspeelden dezen hun roer. Ook schipper Verduin heeft's nachts nog gezocht maar niets gevonden. Deze heeft het wra'k van een licht voorzien daar het midden in het vaarwater lag. Had de redding langer geduurd met dit gure weer dan had het voor de betrokken personen wel eens slecht kunnen afloopen. De oorzaak was de zware over- hangende vracht en de hooge golven die op het meer gingen. Het was een groote motor metende 45 ton. Een woord van lof aan den heer Bruin en den rijksveldwachter Gorter is hier zeker op zijn plaats. OUDKARSPEL (September.) Geehuwd; P. N. Roggeveen en Maria Wonder. G eb or en Pieter, z. van D. Kooijman en G. Smtt. Jan, z. van Joh. Spruyt en Antje Kroon. Arie Pieter, z. van A. Kee- man en A. Kat. Pieter Jacob z. van J. Greeuw en T. Wey. O v e r 1 e d e n-Johannes Nicolaas, z. v. Peitrus Weel en Wilhelmina Twisk. UIT ST. PANCRAS. De raad vergaderde Woensdagmiddag vol- tallig. Van dai directeur der lichtfoedrijven was een opgave ingekomen van vermeerderd ge- bruik van over het le halfjaar in vergelijking met het le halfjaar van 1922: Er Week uit, dat de toename 15015 kub. M. was of ca. 5 pit. Van electrische stroom was de toename 2405 kw. of 4 Yt pit. Over Juli eh Augustus was de toename van gasverbruik 5720 'kub. M. Van den directeur van het waterleidingbe- drijf was de mededeel'ing ingekomen, dat ac- coord werd gegaan met de voorwaarden, in zake het leggen van de buis door de gemeen te. Alvorens tot aanleggen over te gaan, zal met het hannebestuur overleg gepleegd wor den. B. en W. hebben den toestand van den Twui- verweg besproken en bettoten een schrijven te richten tot het gemeentebestuur van Alk- maar, waarin gewezen wordt op de voortdu- rende klachten, welke bij onderzoek juist ble- ken te zijn. De toestand van den weg vraagt de specia- le aandacht. Wel worden de gaten voortdu- rend door den wegwerker in orde gehouden, doch dat is verre van afdoende. De zijbermen zijn bovendien in een zooda- nigen toestand, dat er voorfdurend stukken van wegvallen, wardoor op somimige plaatsen twee rijtuigen elkaar niet meer kunnen pas- seeren. De bermen worden zoo slap, dat het ge vaar steeds grooter wordt. De voorzitter heeft een bezoek gehad van den heer Hoogland, die lid van de commissie voor verkeer van de Kamer van Koophandel is. Deze deelde mede, dat de zaak fn de e.k vergadering besproken wordt en de K. v. K zeker zooveSel mogelijk medeweridng zal ver- leenen. De heer Slijker deelde nog mee, dat het poj- derbestuur de vernieuwe brug zoo laag ge- maakt heeft, dat er bijna geen schuitje met bloemkool onder door kan. Als plaatsvervangend burgemeester wer den achtereenvolgens aangewezen de heeren: Duif, van Kampen en Kloosterboer De voorzitter deelde mee, dat voor de ge meente 3000 stuks turf van de veenderij zal worden aangekocht De !Hoofdingenieur-Di- recteur van de Waterstaat wenschte het bord met maximum-snelheid bij het begin Twuiver- weg bij St. Pancras, geplaaist te zien, en niet bij het begin van Broek. De raad! was van wHtaaeil, dai •ook <k Twm- verweg in de maximum snelheid moet worden opgenomen, doch B. en W. wilden zich nu bij het ingekomen rapport neerleggen, omdat he: berust op een persoonlijk bezoek. De heer Gutker wilde het bord bij de Mira- kelbrug plaatsen, waarmee ook de heer Slijker accoord ging. Na eenige bespreking werd het voorstel Gutker met 52 stefnimen aangenomen. Voor het Vervolgonderwijs hebben zich bij het openbaar onderwijs 8 leerlingen aange- meld, waarvan 3 onder de gemeente Koedijk woonachtig. ^Bij het bijzonder onderwijs, was het aantal B. en W. vonden faierin aanleiding om voor te stellen het vervolgonderwijs op te heffen omdat ze in verband met de kosten meenen, dat minstens 10 leerlingen noodzakelijk is. Het onderwijs zal voor 120 uur behalve vuur en licht 180 gulden kosten, wat dan ongeveer 25 per leerling wordt, welk bedrag dan ook voor het bijzonder onderwijs moet worden uit- getrokken. De heer Slijker vond het jammer, dat er zoo weinig animo was. Ook de heer Zeegers vond het diep treurig, d'at er zoo weinig leerlingen waren en vroeg, of de burgers wel wisten waar het om ging. Ook de 'heer Gutker vond het jammer dat het zoo liep. Allen gingen- met het voorstel van B. en W. accoord. In verband met dit besluit werd aan den heer Engel en Mej. Maas eervol ontslag ver- leend als onderwijskraditen bij dit onderwijs De heer Gutker vroeg of het besluit alleen voor dit jaar geldig-was, waarop de voorzit ter antwoordde, dat de raad elk jaar gerech- tigd was, het weer in te voeren. De heer Kloosterboer was van oordeel, dat het gemeentebestuur zeker zou helpen, als eventueel een particuliere cursus opgericht zou worden. De hegr Zeegers: De burger® duwen het onderwijs zelf weg. In verband met de nieuwe inrichting der begrooting, werd door Gedeputeerde Staten een goedgekeurde suppl. ingetrokken, waarna de raad deze op de nieuwe basis opnieuw vaststelde. Na behandeling der begrooting voor het gasbedrijf werd deze goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 128600 en die voor het electrisch bedrijf 55842.94. Goedgekeurd werd een stukije grond bij de gasfabriek in erfpacht af te staan aan bet prov. Electr. bedrijf. Daarna kwam de gemeentebegrooting aan de orde. In verband met den plaatselijken toestand werd de ramingspost voor schoolgeld ver- laagd. Het bedrag voor hoofdel. omslag werd be- paald op 11500 gulden. De heer Duif wilde de ontvangen 450 gul den in plaats van 800 gulden op de begroo ting brengen, omdat dit overeenkomstig raadsbesluit was. De voorzitter merkte op, dat de kon. goed- keuring op dit besluit nog niet was ingeko men. De subsidie voor de ijsclub werd ingetrok ken, omdat er toch bijna nooit geen ijs is. De heer Kloosterboer wilde de 200 gulden welke door het armbestuur voor het salaris van de vroedvrouw betaald werd op de ge meente overbrengen, omdat het armbestuur al genoeg te doen heeft. De gemeente zou daardoor voor de voile 600 gulden komen. De voorzitter was van oordeel, dat de re kening van het armbestuur deze uitgave wel toelaat. Bovendittn zou daardoor de geheele over- eenkoms't worden verbroken en het armbe stuur komt toch bij de gemeente, als het te kort komt. Na verdere bespreking werd geen voorstel gedaan. Daarna werd de begrooting goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 51522.56 en 1008 voor onvoorzien. Daarna slutting dec vergadering. UIT HPORN. Voor het tijdvak van 1 dezer tot 1 October 1924 is benoemd tot leeraar aan de Rijkstuin- bouwwinterschooL te Hoorn A. M. E. Gtra- bowsky, aldaar. UIT LIMMEN. De heer G. J. Meijer, hoofd der O. L. school gaat het onderwijs met 1 Dec. verla- ten. Een langdurige rust voor zijn arbeid in het belang deT Limmer jeugd zij de onver- moeiden werker tocgewenscht. UIT HEILOO. De chaos bij den Rijks Girodienst heeft ook hier iemandl plotseling rijk gemaakt. Iemand die een te goed had van een gering bedrag kreeg een afrekening van ruim 95000. Men moet maar boffen! De Tuinbouwvereeniging „De Voor- uitgang" heeft het vervoer van produ'cten naar Beverwijk opgedragen aan Gebr. van1 der Steen alhier. Het conflict tusschen de besturen der R. K. Kiesvereeniging en R. K. Volksbond (inzake het royement Gellis als lid) is nog niet geeindigd. Het bestuur der kiesvereeniging wil een' arbitrage-commissie en uitspraak van het provinciaal- en rijkskieskringbestuur. De le den houden aan hun recht vast een openbare vergadering met uitspraak van de kiezers. Binnenland. DE SALARISVERLAGINgF De Minister van Finanrien heeft aan een medewerker van „Het Vad". zijn meening ge- zegd inzake de salarisverlaging. Volgens Z. E. heeft de ambtenaar minder van den alge- meenen financieelen druk te lijden dan welke andere salaris- en inkomentrekker ook. Im- mers het nationale inkomen daal'de tusschen 1922 en 1923 met een milliard twee honderd miilioen. De ambtenaarsstand maakt onge- vear een txvaalfde van de bevolking uit. Hij zou dus, gelijk omgeslagen, 100 miilioen min der inkomen moeten hebben. In werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 35 tot 40 mii lioen in den nationalen achteruitgang. Verder werd medegedeeld, dat de minister bij de tweelde tienpercentverlaging wel dege- lij'k van plan:, is individyeel te werk te gaan en en last naar draagkracht, en dus ongelijk te verdeelen. Te laat is, volgens Z. E., ingegicpen eu daarom moest m dadfclijk bach tig worden gehandeld. De tijd ontbrak voor het opmaken van een verdeeling ajs Z. E. voor de toe- komst overweegt. HET PRPV. ELECTRICITEITSBBDRIJF. Ingediend is de begrooting van het Provin ciaal Electriritettshedrijf voor 1924, itihans opgemaakt naar het systeem, door den heer Limperg aanbevolen. In afwachting van de beslissing dler Provin ciate Staten omtrent het voorstel van den heer D. Kooiman e.a., het bedrijf geen rente in rekening te brengen* der voorechotten tot dekking der tot en met 1921 geleden exploi- tatie-verliezen, omtrent wellk voorstel Gedep. Staten spoedig het prae-advies hopen uit te' brengen, is de rente over de ver' lessaldi in de begrooting van verlies en winst tot het voile bedrag uitgetrokken, n.l. 201.600. De begrooting van lasten en baton der ex- ploitatie sluit met een bedrag van 3.742.500: Het voordeelig, saldo der exploitatie-rekening is geschat op 246.700. De begrooting van winst en vrelies slluit met 486.700. De be grooting op buitengewone inkonisten en uto gaven wijst 780.000 aan, waaronder 7 480.000 uitkeering der provincie voor uit- breidingswerken en 300.000 uitkeering der provincie voor uitbreidingswericen der P.'E. G.E.M. PROV. STATEN VAN N.-HO'LLAND. De begrooting van het Provinciaal Water- teidingbedrijf voor 1924 zegt de Telg. die thans ingediend is, slluit met een bedrag van 2.522.000; het tekort is op 127.0(X) be- groot. De provincie zal 468.000' besdiik- baar stellen voor uitbreidingswerken. Het totaal van de begrooting voor 1924 van het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch" to Bakkum wijst 1.674.905 aan, waaronder de bijdrage der provincie van 630.169 om het tekort te dekken. De be- grootingv an het Provinciaal Ziekenhuis na- b'ij S'antpoort wijst aan 2.291.335, waaron der een bijdrage der Provincie is om het te^ kort te dekken van 710.490. Gedep. Staten stellen voor af te wijzen het verzoek van het Comite der Vereenigingen van Burgemeesters en Secretarissen te Hoorn Alkmaar, Purmerend en Schagen betreffen- de wijziging van het besloif der Staten did. 11. 20 Dec. 1921 inzake subsidlieering van het Nijverheidsonderwijs. Adressanten vragen bijd'ragen aan de provincie voor del leerlingen van buitengemeenten. DE VLOOTWET. Naar het Hlbd. verneemt zullen vanwege de anti-rev. partij.drie miilioen strooibi'ljetten in het land worden verspreid, waarin de Vloutwet wordt verdedigd. 'De heer Kersen heeft tot den minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Is het U. E. bekend, dat een ambteyaar ten postkantore te lerseke bezoekers van dit kan- toor aan het loket het anti-'Vlootwet-adres ter teekening aanbood? Acht U. E. dergelijk optreden van een ambtenaar in Rijksdienst toelaaitbaar? Geraengr(a nieuws OOiMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Wlgens de Telegr. zal dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg omstreeks Fe- bruari aftroden als commiissaris der Koningin in- de provincie Utrecht, in verband met: de benoeming van zijn echtgenoote tot groot- meesteres van de Koningin. RECLAME OP POSTZEGELS. Het allernieuwste. 'De acfaterkant van de postzegels zal beschikbaar worden gesteld voor reclamedoeleinden. Wie biedt er wat voor? MOTORONGELUK. G-isteravond reden drie jongeluii uit Hil- versum op een motorfiets in woeste vaart over den Bussemschen grintweg in de richting van H'ilversum, toen tor hoogte van het ftetspad naar Crailo een vrachiwagen naderde. Door het schijnsel van een lantaarn, die onder den wagen hing, in de war gebracht, en meenend, dat van de andere zijde ook een voetrtoig na-' derde, raafcte de bestuurder van: de motor fiets, Van Schijndel zijn stuur en evenwicht kwijt. De motorfiets vloog tegen den wagen en daarna over den weg tegen een boom:. Alle drie jo-ngelui sloegen tegen- den grond. De bestuurder kwam er het best af; hij had alleen ontveMingen. De beide 'anderen zijn v ernstig gevvondvan den een werd een voet verbrijzeld, die hedenmorigen afgezet is, -en de ander 'kreeg een verbrijiMde k-nie. Zij' zijn in d'e r.-k. ziekenverpleginig te Hilversum' on- dergebracht. POSTGIRODIENST. De N. R. Cut. schrijft: De postgirodienst is toans stop'gezet, en daarmee is offirieel de meest vernietigende critiek over de nieuwe organisatie uttgebracht, die zicl^ denken laat. Wij zullen aan: dit eer- ste officieele woord, dat houvast geeft, niets toevoegen. Alleen een opmerking. In het com munique wordt gezegd, dat de slutting van den dienst noodzakelijk is, om tijd vrij te krij gen ter nasporing van de talrijke foutfen, die zijn gemaakt, en mogen wij er wel bijvoegen nog bij voortduring werden gemaakt. Maar zal men zich de gelegenheid tevens ten nutte maken, om nu ook de ambtanaren, die met den dienst zijn belast, eens aan nadere toet- sing te onderwerpen. Daar moeten er bij zijn, die van den dienst geen fl'auw begrip heb ben. Een1 lezer zendt ons een teekeningetje dat bij zijn laatste afrekening ingesloten was! Het is een onbeholpen teekeningetje van een poppetje, d'at door den auteur met den naami Jochem vereerd is. Het ventje heeft een sch'op in de hand. Eteze ambtenaar-teekenaar, die of met zijn tijd of met den girodlienst geen r'aad wist en daarom maar poppetjes teekende, is overi'gens nog de kwaadste niet. Hij maakt in de verwarring er ten minste geen fou'ten1 bij. Doch wij: hopen, d'at baas Jo-dhem, die op dit teekeningetje verzinnebeeld is, zijn schop flink zal hanteeren, en niet slech'ts de tou- ten doch ook de foutimakende amb'tenaren1 zal weten te vinden. RIJKSAM'BTENAREN. De vergadering van het algemeen bestuur van de centrale van vereenigingen van perso- neel in 's rijksdienst, dezer dagen gehouden te's Gravenhage, heeft op voorstel van com- missies van onderzoek besloten tot stichting- van een onderlinge ziekteverzekering en een onderling inkoopbureau. De aansluiting bij het Algemeen Nederl.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6