DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De 350-jarige gedenkdag van Alkmaar's Qntzet. No. 236 Honderd vQf en tffintigste Jaa»gang. 1923 Abonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f 2.—fir. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieven franco H.Y. Boek- en Eandelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. Ho. 3, Bedactle Ho. 33. MAANDAG Drrecteur: G. H.'KRAK. lioofdredaoteurTj N. AD1MA. 8 OCTOBER Otf numiner bestewit uit 2 btadtes Zoo is dan eindelijk de groote dag voor Alkmaar aangebroken. Reeds lang bestonden er plannen de 350- jarige herdenking van Alkmaar's omtzet met bijzonderen luister te vieren en met groote belangstelling werd die gedenkdag tegemoet gezien toen bekend werd, dat H. M. de Ko- iningin en Z. I<. H. de Prins der Nederlanden het voornemen hadden, dien dag naar Alk maar te komen. Door deze vorstelijke belangstelling krijgt de gedenkdag nog grooter beteekenis en wordt geheel Nederland doordrongen van de gedachte, dlat Alkmaar's ontzet, na de inne- ming van Den Briel, de belangrijkste gebeur- tenis uit de geschiedenis van onzen strijd te- gen den Spaanschen overweldiger geweest is. Het bestuur van de Ontzetvereeniging heeft gedaan wat in zijn vermogen was. Het heeft kosten noch moeite gespaard om dezen feestdag niet alleen tot een stemmings- volle herinneriiigsdag te makenl, maar tevens de geheele burgerij, de hooge gasten en de duizenden die vanuit alle deelen van ons land naar Alkmaar gekomen zijn, een feest van bijzondere schoonheid te bieden. De versieringen in de stad. Alkmaar's ingezetenen, die nog maar zoo •kort geleden hun straten en huizen tijdens de jubileumfeesten met groen, met vlaggedoek en bloemen getooid hebben, zijn onmiddellijk aan het werk getogen om ook nu de stad weer een feestelijk aanzien te geven. Nu H. M. de Koningin, wier regeeringsju:- bileum hier nog zoo kort geleden: met groot enthousiasme gevierd is, persoonlijk in onze gemeente komt, bleek men alom onmiddellijk bereid straten en huizen in een passend feest- kleedje te steken. Buurtcommissies werden gevormd, reeds bestaande gingen opnieuw aan het vergade- ren en het gevolg was een wedstrijd welke straat er in slagen zou de mooiste en meest karakteristieke versiering aan te brengen. Hoewel alles nog niet gereed is en hier en daar de laatste hand aan Alkmaar's feest- gewaad gelegd wordt, het schoone kleed van groen en vlaggedoek dat hedenavond weder- om de schittering van duizenden gloeilampjes en vetpotjes zal dragen, heeft toch die stad reeds in een lusthof herschapm. Straat- en gevelversiering. Een korte rondwandeling, waarbij de straat- en gevelversieringen uiteraard slechts vluchtig bekeken konden worden, heeft ons reeds doen zien met hoe groot enthousiasme ide ingezetenen dezer gemeente ook nu weer met eenv'oudige hulpmiddelen een fraai resul- taat wisten te bereiken. ,Bij Kitsevoort en Koorstraat is oranje-, rood- en wit vlaggedoek in sierlijke drape- rieen tusschen de huizengevels gespannen en boven den kaashandel van dten heer Kaan prijkt in roode en witte gloeilampen, met tal van oranjekleurige bailed, de typisch-Alk- maarsche voorstelling van twee kaasdragers met hun volgeladen burrie. Bij avond biedt dit werkelijk een verrassenden aanblik. De Langestraat heeft over haar geheele lengte een feestkleed van sparregroen met rood-witte wimpels dat 'savonds met hon- lerdeu ballons in de Alkmaarsche MOurea ver sierd is. Hoe eenvoudig en toch hoe mooi zijn die fraaie feestslingers over en weer van huis tot huis. Het Stadhuis prijkt opnieuw in een feest- gewaad. Langs den breeden gevel zijn van sparre groen fraaie kransen met afhangende zij- stukken gevormd. In tegenstelling met de ju bileumfeesten zijn de oranje-bloemen langs de trap-balustrade en vensterbanken thans door fraaie roode en witte bloemen de stadskleuren vervangen. Hier en daar ook aan den toren-kop laten's avonds oranjekleurige ballen hun ge- zellig licht schijnen. De Alkmaarsche en de Oranjevlag getui- gen van de liefde der stad voor het Oranje- huis en de wimpels in de stedelijke kleuren ge ven het geheele raadhuis een feestelijk aan zien. De breede gevels van vele particuliere hui zen zijn door het aanbrengen van sparre groen, bloemen of illuminatie-vonnen op aardige wijze versierd. De Huigbrouwerstraat is getooid met groene slingers, roode en witte bloemen en oranjewimpels en de Hofstraat heeft-fraaie eerepoorten en electrische lampen met groote, in punten Afhangende oranje-kappen. De Laat is vanaf de Boterstraat tot* aan de Keetgracht als bij de jubileumfeesten ver sierd geworden en draagt verder op 10 me ter afstand van elkaar geplatitste draperieen van oranjedoek met lampen in roode en witte kappen en de gekroonde W als midddpunt De' Boterstraat is ook ditmaial bijzonder mooi geworden; tusschen tal van: groene guirlandes hangen lampions met kappen iinj de stadskleuren. Oranjdampions vcrsieren de eerepoorten aan de ingangen die naast de beeltenis van de stadsibuncht die jaartallcn 1573 en 1923 dragen. Het Payglop is met guirlandes van groen gesierd, die bii de poorten aan de ingangen fraaie bloemenkorven dragen. De Scnouteh- straat met groenslingers en oranje-wimpels getooid draagt op de eerepoorten het op- schrift Alcmaria Victrix met de jaartallen 1573. en 1923. Do Heul trekt bebalvte door haar fraaie eerepoort en. versiering van groenslingers vooral des avonds de aandacht dbor een sdiit- terende ilium inatie en de Hoogstraat prijkt met groen, wimpels, oranje-lampions en bloemen in de stadskleuren. De Doelenstraat heeft een aardige versie ring van groen met tallooze rood-witte wim pels waartusschen honderden kleine gekleur- de electrische lichtjes schitteren en het Hof- plein heeft een algeheele verandering onder- gaan. Dit heeft een reuachtigeni dansvloer gekre- gen en in een in't midden daarvan geplaat- ste muziektent speelt de kleine- kapel van Zuid-Scharwoude in fraaie Zuid-Duitsche uniformen haar walsen, steps en tango's. Tal van danslustigen maakten reeds van deze gelegenheid gebruik en eventueele baten zullen ten voordeele van de algemeene armen komen. In hun fraaie uniformen hebben de muzi- kanten als inluiding van de groote feesten Zaterdagavond reeds serenades bij den bur gemeester en de drie wethouders gebraeht. Eenzelfde hulde-betuiging viel heden den heer Landman ten deel die vo6r 50 jaren aan de eerepoorten voor de ontvangst van koning Willem III medewerkte en nu in de Ramen weer een fraai staaltje van zijn kunstzin en vaardigheid ten toon spreidt. Als uit beton staan daar de zuilen der eerepoorten met een vierkanten koepel in het midden der straat, waarop voorstellingen van wagenrennen en een vergulde reproductie van- bet Victoriebeeld prijfceqj. De Magdalenenstraat is vooral des avonds een lust voor de oogen. Men wandelt er on- der een boogvormige overkoepeling van ster- ke electrische gloeilampen en ae Achter- straat, die .geheel in boogvorm met gaas overspunnen is, doet aan een- groenen tunnel denken, waarin het aspergegroen vooral des avonds, wanneer het met oranjelampen be- licht wordt, een sprookjesachtigen aanblik biedt. Langs de palen prijken hier bloemen in de stadskleuren De Houttii heeft een fraiaie versaterihg van groene slingers met electrische lampjes en oranje-Meurige lampions. lets bijzonders hebben de bewoners van den Stationsweg bedacht. Daar is de oude Friesche poort verrezen. Men ziet er na de oude lantarens het afsluit- hek en een ophaalbrug, waarna een natuur- getrouwe weergave volgt van de stadspoort bij welke in 1573 de zwaarste gevechten om het behoud van Alkmaar zijn geleverd. In de St. Annastraat treft in de versiering de combinatie van de Alkmaarsche en de Na tional kleuren, toegepast door oranjelinten, groene guirlandes en lampjes. De eerepoorten aan dezen en genen kant van de straat zijn een mooi staaltje van ver- sieringskunst. In de Hekelstraat vormt een oranje-lint het middelpunt van de versiering en van daaruit slingert zich veel groen, terwijl lampions de rest doen om het geheel smaakvol te maken. Ook in- dien Achterdant heeft mm iets zij het dan niet Veel willem dioen. Midden in de straat zijn eenige guirlandes gehangen, die met daarbij behoorend materiaal toch iqien feestelijk idee verwekken. De Difk is bijzonder aardiig versierd, waar- bij de Heerenstraat in denzelfden geest harmonisch aansluit. Op eenigen afstand zijn telkens eerebogen op gericht, :terwij!l daar tusschen heesters, palmen e. d. op voetstukken zijn geplaatst. Ltet licht dat uilt vele llampjes gisteravond daarop viel, deed: deze vemiering uitstdkmd tot haar recht fcomlen. De bewoners van; dte Hafstmat [hebben hun best gedaan en hebben ieltis tot stand ge bracht, waarop zij met een zekeren trots kunnen neerzien. De groote oranje-kappen komen tusschen het vele groen zeer mooi uit. Wat vlaggen etc. dragen verder het hunne bij. De Emmastraat leent zich doordlat er boo- men ter weerszijden van het tnottoir staan, uitstekend voor versiering, melt behulp van lampions, die in een lange rij1 de gehetele straat verlichiten. De eerepoort verdient zelker een bijzonder woord van l!of. Deze is keurig; Dte Achterweg hteeft zich ook in feesttooi gestoto en de vervaaPdigers hebben ook daar alle eer van- hun werk. Vooral dtes avondis, wanneer dte versiering dbor een hol der licht uit versdiillende lampjes wordt ba- schtenen, geefit dit een- wonder-mooi effect. Ook Dinsdagavond1 zal dte Achterweg verlicht worden. In de Oudegracht Ipeeflt men een soort van drijven'den ifcuin gemaakt, die alleszins de moeite waard is om eens bekeken1 te worden. Vterdter ligt er nog een boot, sdhitferend opge- tuigd meit plaats voor :tal van: vetpotjes. Wan neer deze er due in hangen zal dit ongetwijb feld een mooden aanblik geven!. De Ridderstraai biedt in hoofdzaak oranje, waartusschen het groen mooi uiitkomt. De bloemStukken passen daadbij uiitsfekend, ter wijl de eerepoorltem spediaali de aandacht vra- gen. Htet Varnebroek met zijn door slingers van oran jedoek versierde boomen heeft een waar- dig begin in de mooie gevelversiering van dten heer Ringers. Bijl onze rondwandeling gister avond leek het ons alsof men nog nitet klaar was met alle werk voor de versiering, of dat men althians de lampions voorloopig nog ach'terwege had gelaten waarvoor zoudten anders de ijzerdradm van boom tot boom diemen en de hoepel van ijzerdraad, die aan het begin der straat midden boven den weg hangt? De Undelaan heeft aan beidte einden een eerepoort, die aan het begin is getooid met de jaartallen 1898—1923 en een gekroonde W, terwijil die aan der.1 kant van dten Wester- weg het -met dit laatste hoofdsiiersel allleen moet doen. Beide dragen verdter Vlaggen m bloemlen en plan'ten, die er. een welverzorgd aanzien aan geven. Over den weg zijn lange breede oranje-lmltem gespannen, hier en dlaar saAm verbondm door hoaptelS, waaraan waar- schijnlijlk nog lampions zullen: worden ge hangen, evenals naar wij vermoeden aan de nog gespannen ijzerdraden. De bewoners van de Smarmanslaan heb ben dezen keer geen versiering aangeibracrit in hun straat. Anders dan bij: dte jubileum feesten, hebben zij! zich nu te vredten gesteld met een eerepoort aan dm kant van dm Geesterweg. Maar die mag er dan- ook zijn. t Is eigenlijk een dubbtete ondter een dak van oranjewimpels m dragmde de jaartallten 1573—1923. De verlichting vetpotjes en electrisch mafcm de poort tot itelts moois. Het Scharloo begdnt ook at met een eere poort, mindter forsch dan die van de Snaar- mansiaan, dii© er vlak naast staat, echter met hare verlichting en haar rood-wit-blauw en oranje evengoed een mooi stuk werk. De gevelL verSiering van1 het cafe Slmters sluit etr zeer mom bij: aan. De straat zelve is gettboid met guirlandes en het nationale doek, hier en daar an teen punt samlmbomrnd. Voor dten Berger- weg staat wteer een eerepoort, waarboven een mooie groote electrische lamp met oranje- kap. Van dte Spoor straat is, evenals bij1 de vorige feesten, weer iets moois gemaakt, GuMandes hangen in de breedte en in de Iwgte bovm de Straat, veel oranje-Meurige ballons plaate verlemmd m evmems aan oranje-linten1 en Vlaggen van verschillmde kleur en vorlm. Op witte palm met oranje getooid, staan flinke bloemenmanden met witte en roode en oranje-bloemen. Aan beide einden der straat. zoogenaamde „sluitstukken" heerlijk verlicht met oranje-lampen. Aan dm Oeesterweg .uaai bij het hotel de Nachtegaal een inderdaad mooie poort, waar- naast op een meter afstand aan weerszijden nog weer aparte zuilen, die het Alkmaarsche waprn dragen. Ook die van de poort zelve zijn getooid met em wapen, terwijl alle zui len tevens groote bloemstandaards zijn. Oranjevlaggm sieren de poort, terwijl groene guirlandes haar veihinden met de naaststaande zuilm. Het geheel maakt met de vetpotjesverlichting em aangenamm indruk. Het Zevenfudzen ziet er, noewel de straat slechts kort is, heel aardig uit met zijn guir landes en vlaggetjes in de Alkmaarsche kleu ren en zijn electrische lampen nfet oranjekap- pen. Aan beide einden der straat is een sluit- stuk aangebrocht, waarop vele bloemen een mooi piaatsje vonden. In dte Paternosterstraat is alleen het Stads- ziekmhuis in em feestkleedje gestoken. 't Is een eenvoudig kleed geworden, maar daar- door juist zoo goed passend bij1 het geheel Over de geheele breedte zijn bovm de ramen guirlandes gespannen, terwijl de vensterban ken zijn voorzien van bloembakken met veel oran jebloemen m igroen. De Koningsweg zal vanavond em nog mooier aanblik leveren dan gisterm, omdat aan de hoepels waarin een electrische lamp met oranjekap, die op verschillmde punten midden bovm de straat hangen, nog ballon3 zullen warden bevestigd, wat tusschen de groene guirlandes zeker heel mooi zal zijn. Bij de Doelenstraat staat em groote eere poort met bloembakken en het Alkmaarsche wapen, waarbij te lezen is: „Het Vaderlant ghetrouwe, blijf ick tot in dm doof'. Aan de poort aan het andere einde der straat is even- eens het Alkmaarsche wapm aangebracht. De Konlngsstraat sluit op waardige wijze bij dm Koningsweg aan. Overal guirlandes, langs de muren der huizen m kruislihgs oyer de straat, terwijl in de snijpunfen mandje3 hangen met oranjebloemen. Verschillmde electrische lampen, waarbo- ve groote oranjekappen, aan welker beneden- rand weer tal van kleinere lampjes hangen, verspreidm em zee van licht. De sluitstukkm aan beide einden der straat dragen oranje- lichten, terwijl die aan de zijde der Peper- straat nog een uiigesneden Alkmaarsch wa pm voert. De Pieterstraat is niet overdadig versierd, slechts een eerepoort aan den ingang, maar deze maakt het dan ook goed voor de heele straat. Zij is de eenige waaraan wij' op onzen rondgang door de stad het portret van de Koningin zagen m bovendien is er een foto van haar vader koning Willem III aan bevestigd, waarom hem. kwistig guirlandes met oranjebloemen zijn gehangen. Schitte- rend is de verlichting, maar bovenal die van de kroon, die bovm het portret van H. M. staat, een verlichting, die doet denken aan schiterende edelsteenen. Het korte Peperstraatje had niet veel guir landes noodig en daarom heeft mm er zeker ook nog maar wat langs de muren gehangen, getooid met oranje,' iete wat inderdaad goed staat. Midden bovm de straat hangt em mand bloemen. Ter weerszijden van1 de straat groote bloemstandaards in rood-wit-en blauw, maar meest wit, waar bovm em groote witte mand met roode bies met een groene plant erin. Alles te zamen em mooi geheel. Aan de Vlerstaten Is de versiering nu heel anders en mooier dan bij de jubileum feesten. Wei zijn de beide eerepoorten blijVen staan, maar zij zijn geheel nieuw aangekleed m in plaats van de huldebetooning hangt nu in het midden tusschen groene nngen em mand bloemien. Maar dte grootste verandering vormen wel de vijif reuzen-bloemstandaards, die vlak v66r het groote grasperk werden ge plaatst en die gpvuld zijn met roode, witte en oranjekleurige bloemen. Door strak gespan nen guirlandes, waartusschen verschillmde ringen en enkele bloemen, zijn deze stand- aards onderling verbondm, terwijl zij van uit de op de hoeken geplaatste weer door een guirlande bevestigd zijn aan de dichtsbijzijn- de eerepoort. Inderdaad em mooi geheel Zoo heeft zich heel Alkmaar in een pas send feestkleed gestoken en was de stad he- rienmorgen gereed de vorstelijke familie te toonen hoe zeer de koninklijke belangstelling op dezen dag op prijs gesteld wordt. De Reveille. Half acht Prachtig herfstweer. Er Is bijna geen windje. Wel is de lucht wat bewolkt, maar hier en daar vertoonen zich reeds eenige blauwe plekjes, die al grooter en grooter worden en een mooien dag beloven. Als't zoo blijft dan slaagt de 350-jarige herdenking van Alkmaar's ontzet uitstekend. Drommen van menschen trekken naar de Steenenbrug, aan welk punt de reveille een aanvang neemt. Daar is het reeds zwart van belangstellendeni voor dm opfodit van de ko ninklijke marinekapel uit den Helder en de circa 500 kinderen, welke laatste, voorzim van oranjestrikken en sjerpm, em kleurrijke gtnoep vormen Dan begint de reveille. De Marine-kapel (onder leiding van den heer Jac. ter Hall) zet zich in beweging en eenige oogenblikken klinkt daverend de mu- ziek. De kinderen volgen m aldus neemt de stoet den volgenden weg: Steenenbrug, Langestraat, Koorstraat, Laat, Ridderstraat, Zilverstraat, Emma straat, Kennemerstraat, Heiloerbrug, Ritse- voort, Oudegracht (N.Z.), Hofstraat, Laat, Zoutstraal; Verdronkenoord (Z.Z.), Kraau- buurt, Steenenbrug. Voor het huis van den burgemeester aan den Kennemerstraatweg werd halt gehouden. Daar had een mannenkoor plaatsgenomen, samengesteld uit leden van verschillende vereenigingm hier ter stede. Tevens was daarbij het Stedelijk Muziekkorps. Nadat de deelnemers aan de reveille waren aangekomen, voerden de zangers en de mu- zikanten gezamenlijk uit het bekende werk van Richard Hoi „Holland's Glorie". De heer Joh. Brands dirigeerde. Het lied klonk zeer mooi op in den vroegen morgen en het werd dan ook onder ademlooze stilte aan- gehoord en met dankbaar applaus beloond. De traaitioneele tractatie van de school- kinderen door dm burgemeester had thans ook weer plaats en de tuin achter de burge- meesterswoninn leende zich wederom uitste kend voor dit doel. Dankbaar aanvaardden de kinderen hun reep chocolade, de belooning voor het zangnummer, dat zij onder leiding van dm heer Ohlen hadden ten beste gegeven na de uitvoering van „Hollands Glorie". De optocht ging daama zijns weegs m werd op de Steenenbrug ontbonden, nadat de voorgeschreven straten waren gevolgd. Carillon-bespeling. De stadscarrillonnist deed' van19 tot-10 uur de klokken van den ouden Waagtoren haar feestliederen boven de versierde stad beieren en heeft natuurlijk voor een bijzonder toepas- selijk programma gezorgd. Qodsdlenstoefening in de Oroote kerb. Minister Dr. J. Th. de Visser, die in den Briel de gedachtenisrede heeft gehouden, is bereid gebleken ook den gedenkdag van Alk maar's ontzet een bijzondere wijding te geven door in de groote kerk een herdenkingsrede uit te spreken. Voor een groote belangstellende schare heeft hij em historische uiteenzetting gege ven, die tot een dankgebed voor Alkmaar's ontzet en Nederlands vrijmaking is gewor den. Na bet gebed, d'alt Voorafgegaan wias door het zingm van vaderlandsche liederm door alle aanwezigm, zong het mannenkoor Or pheus, onder leiding van dm heer Fred. Roeske uit Amsterdam, het bekende en juist nu zoo stemmingsvolle „Wilt heden nu tre- den" van Valerius. Nadat vervolgens de aanwezigm Psalm 77 het 7e vers hadden gezongen, feld Dr. De Visiter de volgende gedachtenisrede: Het is goed gevoeld, dat Gij Uwe feest- viering met em kerkgang, em godsdiienstige wijding wildet beginnen. Evenals voter ons Koningmnefeest een dankdag, is thans em diankstond op zijn plaats. En mooi valt bo vendien de herdenking van Alkmaar's ontzet voter 350 jaren, zoo terstond na ons gevier- de Oranjefeest. Toen Was er alom Mijdschap en weerklon- ken de jubelzangen door geheel ons land. In allerlei vonnen werd door jong en oud, door arm en rijk uiting gegeven aan de lief de van ons volk voor zijne Vorstin. Op dm 5m September stroomden overal de kerken vol om God te danken en te loven voor de zege- ningen- die Hij over ons vadierland heeft uit- gestort. In fen woord: het Nederlandsche volk vierde zijn nationaal feest op waardige wijze en wijdde voortdurmd zijne blijdte stem ming met zijn' heerlijke Wilhehnus-psalm: „Mijn schilt en de betrouwen, zijt Gij, 0 God, mijn Heerl" Maar nu komt, terwijl een ieder weer rus- tig aan het werk is getogen en aan het werk hoopt te blijven, Alkmaar ons nog eyen op- roepen tot faerdmking van de schitterende victorie, die hier vteter 350 jaren is behaald. „Dat treft mooi" zoo zeide ik. Want „in 't verleden ligt het heden", ,en al1 de stof tot blijdschap en dankbaarheid, waarvan deze weken getuigmis gaven, is door de eeuwen saamvergaard.Maar die eeuwen hadden ook in dit opzicht hare hoogtijen en daaron- der behoort de heldenmoed, door de Alk- maarders in 1573 getoond, ter wille van de vrijheid en zelfstandigheid van het Neder- landsche volk. Zonder deze hoogtijen had den wij de onze niet kunnen vieren. Daarom noopt ons de plicht der dankbaarheid reeds tot herdenking. Maar er is meer dat hiertoe dringt. WIJ willen dat onze feestviering blijvmde vruch- ten zal afwerpen. Zij mocbt en mag niet zijn een suggestie, gevolgd door neerslag, ver- flauwing, leegte. Het heeriijk, vlammmd vuur moet brandend gehouden worden. Die- per en dieper moet de vaderlandsliefde in ons wortelen. Welnu, hiertoe bestaat geen beter middel dan de toenemende waardeering van de schatten, die ons lijdend en strijdmd, godvreezend m biddend voorgeslacht, onder Omnje's stoere leiding, ons in den schoot heeft geworpen. Zulk een schat is Alkmaar's victorie. En als ik nu ga pogen zijne juiste waarde te bepalen, dan stoot mijn keel, met klimmmde geestdrift, de vermaning tot mijne landgmooten uit: „Bewaart -het pand, dat U is toevertrouwd." In den Briel was de Iont in het kruit ge- stokm. Eerlang sloegen naar alle zijden de vlammen uit. De Spaansche slavertboeim werdm afgeschud; de vrijheidsbeweging froeide aan met dm dag; een moed en vol- arding werden tentoon gespteid, die nog na eeuwen landgenoot m vreemde met eerbded' vervullen. Maar de woede en de wraak van den ijzeren hertog warm: ontzettmd. Ik noem slechts de narnen van Zuiphen, Naar- den m Haarlem, en nog vaart ons een ril ling door de leden, als wij de klauwen der dwingelandiji zien grijpen naar hun weerloo ze prooi. Het is echter Alva era zijn zoon don Frederik niet genoeg, strcfomen bloeds in die stedm te hebben doen vloeien. De weg moet ook naar het Noorderkwartier worden gebaand. Want, zoo dat va-lt, is: de algemee ne- opstand in zijn hartader getroffen. En daarom moet Alkmaar, de sleutel van dat Noorderkwartier, er aan gelooven. Zelfs reiken Alva's plannen verder. Onge- veer gelijktijdig wil hij de Zuiderzee van Geuzen zuiveren door Bossu's vloot. Gelukt dit, dan zijn Monnikendam, Hoom, Enkhui- zen en Medemblik spoedig in zijn macht en als dan Alkmaar valt, is in geheel Water- land het verzet gebroken. De koning kan dan tevreden zijn en hij zelf heeft de kans den vorstelijke gunst geheel te h rwinnen, dien hij ten deele heeft verbeurd Ontzettend is het lot, dat alzoo Alkmaar boven het hoofd hangt. Want alb bet waagt weerstand te bieden, zal er, zoo het wordt in- genomen, niemand worden gespaard. De brief van Alva aan Filips is reeds weg, waarin deze woorden staan: „Als ik Alk maar bemachtig, ben ik besloten gem enkel sche'psel te laten leven, voor elke keel zal het mes getrokken zijn." Roomsch en onroomsch zullen dus zijn slachtoffer zijn. En als men de poorten voor Don Frederik's leger, op be- dongen voorwaarden, ontsluit, wat zal er dan gebeuren, waar Alva's stelregel luidt, dat men aan ketters en rebelled geen woord be- hoeft te houden? Naarden geeft het ant- woord, waar Juliaan Romero zijn woord, als edelman m krijgsbevelhebber brak, en in de kerk de arme burgers liet vermoorden. Arrne stad, die met haar 800 soldatm m 1300 bur gers zich welhaast tegen de 16000 oud-ge- diende troepen zal hebben te verdedigen! Menschelijkerwijze is Uw ondergang nabij en de zaak van den Prins verloren. Genius van Holland's vrijheid omfloers U njet rouwl Maar wie zoo spreekt, kent ons martelaars- volk, kent zijn godlsvrucht niet. Daar in Alkmaar's raadzaal spreekt de kranige bur- germeester van Teijlingen, als er geweifeld wordt, het beslissende woord: „Ik wil bij den Prins en de burgers leven en sterven." En ook hier blijkt voor de zooveelste maal, dat wanneer de Overheid pal staat en hare hooge roeping volgt, aan mannenmoed onder de burgerij niet te twijfelen valt Als een elec trische schok werkt de standvastigheid van het hoofd der gemeente op de bevolking. Alle aarzeling wijkt. Men is algemeen bereid voor de vrijheid in den dood te gaan. Op de wallen staat straks zoo goed de deftige pensionaris Nanning van Foreest als de ruwe bonk Dirk Duyvel. Grijsaards .en kinderen, mannen en vrouwen Snellen ter hulpe tegen den opdrin- genden vijand. De visschers, uit de zeedorpen herwaarts gevlodm, ontwikkelen even groote kracht als de geoefende hoplieden. Die geen vuurroer heeft, neemt zijn mes; wie geen spies bezit, grijpt den dorschvlegel of de zeis. Van oneenigheid is peen spoor te bekennen. Allen gehoojrzamen trouw de bevelen van ALRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1