Alkmaarsche Courant m drukken uw bezoekaankondigingskaarten vlug en net. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.b. Herms, COSTER ZOON, FEUILL1T0X. In verkttrde sohoenen. Vergadering van den Gemeenteiaad. Voordam G 9, ALKMAAR. Yrgdag 12 Oetober. Brieron nit Weenen. Stateji-ffgperaal. N» 240. t®38. Honderd Vijl sn Ifintigste Jaargang. De gestabiliseerde Kroon. Weenen, September 1923. Na een wel wat langdurig zwijgen, is bet mij toch weer een genoegen mijn bericfatge- ving over Weenen voort te zetten, vooral nu er in Oostenrijk voortdurend vooruitgang valt te constateeren, Het is nu vrijwel een jaar geleden, dat de wending ten goede be- gon. In Juli en Augustus van het vorige jaar was oo-'k de kroon nog steeds dieper ge- vallen en dat ging gepaard met al die treu- ri-ge verscfaijnselen, die wij nu nog in Duitsch land waarnamen. De bankbiljettenpers was dag en nacht werkzaam en wierp zonder op- houden papieren geld in bet verkeer, de pnj - zen van alle artikelen stegen van dag tot dag, ja haast van uur tot uur, zoodat niemand met zijn tokomen op behoorlijken voet stond. Vooral de rijksambtenaren, wier traktementen alleen de noodzakelijkste uitgaven konden dekken. Zij eischten daarootn voortdurend ver- hoogtog, een verlangen, waaraan de Staat wel moest, imaar sledhts kon tegamoetkomen door altijd weer nieuw papieren geld te druk- ken. De steeds toenemende tnassa van dat geld dreef natuurlijk den prijs van alles om- hoog, wat tengevolge bad, dat de ambtenaar ook met bet verhoogde traktement niet kon rondkomen en telkens weer herziening der sa- larissen moest aanvragen. Een jaar geleden had dit alles een' zoo bedenkelijken omvang gekregen en waren zulke onmiskenbare tee- kenen van verval en ontbinding zichtbaar, dat ieder bet gevoel had, dat het zoo niet lan- ger kon gaan en dat er krachtig moest wor- aen ingegrepen, wanneer men ten slotte ver- hinderen wilde, dat Staat en volk ten gronde gingen en dat de dhaos intrad, het bolsje- wisme, de strijd van alien tegen alien. In dien tijd gelukte bet onzen Bondiskanse- lier Seipel van den Volkenbond de zooge- naarnde Saneeringsakte of bet protocol van GenCve te verkrijgen en van dien dag af is de toestand van Oostenrijk beter en helderder geworden. Ofschoon het niet zoo gamakkelijk was het Internationale crediet los te krijgen, was toch het Geneefsche protocol in staat om den val van de kroon, die al 3 jaar had ge- duurd en waarvan het tempo steeds versnelde te brelcen. Sedert dien dag is ons geldwezen stabiel geworden en het is de vraag of bet er- gens op aarde stabieler is, gezien de Beursno- teertog van dollar en Nederlandschen gul den. De stabiliseering volgde weliswaar op een zeer lagen stand van ongeveer het zes- tienduiizendste van de vredeswaard'e van de kroon,- terwijl op het oogenblik (der stabili seering de kroon op het veertienduizendste van de waarde v6or 1914 stond; maar er werd nu duidelijlk bewezen, dat bet van min der belang is bij welken stand de stabilisee ring plaats heeft, maar dat bet er alleen op aankomt of zij1 gelukt. Reeds alleen het feit. dat de koers vast staat, is een merkwaardige verlichting, die weld a dig aandoet, zoowel in de groote industrieele ondernemingen, als in het kleinste huishouden. Iemand, die't geluk heeft dat bij altijd burger is geweest van een Staat met volwaardig geld, kan zich, geloof ik, geen voorstelling er van maken, hoe al leen het feit, dat voortdurend bet geld aan waarde verliest, op de gebeele bevolking werkt. Dat geldt voor alle mogelijke toestan- den en verhoudingen. De koopman is niet meer in staat betrouwbare berekeningen te maken, zijn geheele zaak wordt min of meer gewaagde speculatie. Daardoor komt het ook, dat in zulke tijden de slechtste elementen er het best aan toe zijn, omdat voor hen het spe- culatieve moment het verlokkelijkste is, omdat het gelegenheid geeft om zonder ernstigen ar- beid, zonder vakkennis en zonder ervaring, alleen door zonder te beden'ken brutaal te wa- gen, door wild speculeeren groote winsten te maken. Maar ook in het burgerlijke huishou den, dat gewoon en verplidht is met een be paalde som rekening te houden, stuurt de waardevenmindering van het geld alles in de war. De onophoudelijke prijsstijgingen, die ver uitgaan boven betgeen verwacht icon wor den, maken het telkens moeilijker, de noodza kelijkste huishoudelijke uitgaven te dekken; niemand kan voorzien, weike som hij tot aan het einde van de maand noodig zal hebben; hij zou, om zeker te zijn, een zeer hoog be- drag besdhikbaar moeten hebben en toch voelt hij een aandrang om het geld uit te ge- ven, ook weer, omdat hij niet weet, wat hij er den volgenden dag voor kan koopen. Ook in dit opzicht heeft de speculant een voorsprong, n.l. hij die den moed en het ruime geweten heeft, om elk bedrag, dat hij in handen krijgt, dadelijk als een handige goochelaar in een vorm om te tooveren, die spot met de waarde- Naar het Engelsch, door Berta Ruck. „Ecoutez!" riep hij, het donkere hoofd op- geheven naar de ramen. „Ik heb hooren Wij zwegen alien. „Schieten ani de verts schieten", zei hij!. „Kanonvuurl" ;,Kanonvuur? Bests vriend', je hebt het ge- iuid van kanonvuur in je hoofd. Natuurlijk antwoordde de jonge Hanry Tlracey, die be- ziig was aan het buffet koude kip te snijden. (Het buffet was een zwarte eikenhouten En- gelsche tot). „Ik denk dat we die allemiaal nog eeni paar jaar nadat de vrede gesloten is zul'lfen' hooren.... Zeg eens tante Ethel", zoo wendde de jiooge man met de lange beenen zich tot mevrouw Traoey, diie hern, dat zag men, de plaats deed vervullen vani.een1 zoom- waar ze doll op zou zijn, „zeg tante, is roode inlet het eenige wat u ons toestaat te drin- ken? Vier vijf man van het front, waar van een nog wel1 een vroolijke bruidegom Wat dromrnel1Zeg, krijigen! we niet een- entoel glaasje champagne?" „D, dat 'is goedl, ga dan' maar zelf naar den kelder", zei' mevrouw Traoey. Haar neef ging been en kwam terug met een! paar groote fltesschen met vergulden hals. In na- volging van den theatralen oberkelliner bif Henry, iiep hiji de taM rond en schonk den verminderirig van het geld. Het Is duidelijk, dat een groot gedeelte van de bevolking en wel de besten en de soliedsten, de fatsoenlijk- sten voor dergelijke machinatien niet te vin- den waren, maar daarom dan ook het aller- hevigst door de waardevennindering getrof- 'fen werd. Men kan dan odk begrijpen, welk een verlichting het voor het betere deel der natie was, toen aan den treurigen toestand een einde kwam door de stabiliseering van de kroon. Men voelde plotseling weer vasten bodem onder de voeten. Men was te vergelij- ken met een sdiipbreukeling, die van den eenen golf op den anderen wordt gesmeten en op zijn laatste kracliten steunt maar die plot seling voelt, dat hij op het strand is gewor- pen. Een algemeen gevoel van verlichting ging door de bevolking, een gevoel, dat haar moed gaf om ook den nu geopenden weg naar uitredding blijtoioedig af te leggen. Ook van politiek standpunt was de stabili seering van de kroon van groote beteekenis, want zij gaf rust ook in die kringen. waar be- denkelijke teekenen van gisting zidn vertoon- den. Geen omstandigheid is voor een Staat gevaarlijker, dan wanneer toestanden ont- staan, waardoor de rustige, arbeidzame en goedgezinde meerderheid ider bevolking den grondslag voor haar welzijn voelt wegzin- ken eni als het volk het oor opent voor demai- gogisdie groote woorden en' voomspiegelin- gen. In Duitschland is juist daardoor .de toe stand zoo vol van gevaren, omdat het d'alen van de marfc niet feon worden gekeerd. Ook de zwaarste en drukkendste voocwaarden van de Entente en de grootste moeilijkheden in het dagelijksche ileven zouden gedragen wor den, als de bevolking maar eenige zekerheid had, dat het tot een gunstig resulltaat zou leiden. Maar de tegenwoordige toestand in Duitschland kan op den duur niet verdragen worden. Zulke toestanden werken zoo vemie- lend op de zenuwen, dat de grootste dlende en de onverwachtste gebeurtenissen er het ge- volg van kunnen zijn. De Oostenrijksche kroon was sedert het uitbreken van den oodog tot voor ongeveer een jaar vastgeketiend aan het lot van de mark. Elke waardevertmindering van de mark had automatisch een geliike daling van de kroon ten gevolge. Ben jaar geleden- is het gelutot het lot van de 'kroon to® te maken van de mark. En ieder kan dagelijks in de finan- cieelc berichton in de bladen zien, hoe ver zij nu uiteentoopen. Zoo is het ook mogelijk geworden om met behulp van de Nationale Bank en van de in uitzicht gestelde credieten, de bankbiljetten- pers stop te zetten. Het geld lcreeg daardoor weer waarde en al mocht die ook nog gerihg zijn, het stond op een bepaalde hoogtc en daardoor kwam de verloren gegane lust tot sparen weer boven. Het had nu weer een ge- zonden zin om zekere bedragen, die men niet dadelijk noodig had, tor zijde te leggen. Merkwaardig is het, dat onmiddellijk het al- coholgebruik verminderde en de exploitatie der nachtlokaliteiten, die er op ingericht wa ren om in den kortsten tijd het meeste geld stuk te slaan, ontzettend veel slechtere resul- taten had. Maar de inbreng in spaarbanken nam in een jaar 'tijd met 1200 procent toe. De gezamenlijke inlagen bedroegen in Sep tember 1922 maar 3.1 milliard en in Juli 1923 reeds 44 milliard, zonder dat de rente- voet nu zoo bijzonder veel hooger is, dan vroeger. Alles bijeengenomen, zou ik zeggen, dat de stabiliteit van de kroon de grondslag is voor de zoo gelukkig begonnen en voortwerkende saneering van Oostenrijk en dat alles, wat tot nu toe tot stand ns gekomen, daaraan is toe te schrijven. In een volgenden brief hoop ik te spreken over andere omstandigheden, die de sanee ring van Oostenrijk ten goede zijn gekomen en over enkele bewijzen voor de gezondere toestanden in ons land. Dr. E. (Heeds in een gedeeUe van ons vorig mum mer vermeld.) NAMEN VAN STRATEN. B. en W. stellen den raad: vdor aan de straat welke de verbinding vorxnt van de Prins Hendrikstraat met de Emmastraat den naam te geven van Julianastraat en daartoe te nemen het volgende besluit: de straat welke de verbinding vormt van de Prins Hendrikstraat met de Emmastraat den naam te geven van JULIANASTRAAT. z. h. s. aangenomen. VERVOLGONDERWIJS. B. en W. stellen in bijlage 170 voor te be- sluiten, gedurende den cursus 1923/1924 van gemeentewege vervolgonderwijs te doen ge ven op den voet der daaromtrent geldende be- palingen. Het rijk geeft daarvoor wel is waar geen subsidie meer, waardoor de kosten geheel voor rekening van de gemeente komen, doch bruisenden wijn ini de fijn gesneden Fransche glazen. „En nu de gebruikelijke toast", kondlgde mevrouw Tracey aan, van het hoofd van de tafel: „Go«3i suoces voor onze wapenen 1" De Indische oEficheir voegde er het aan- hangsel hiji: „Our arms tor your defence „Your arms for recompense! Fail 1 in!" Wij bieven ons gl'as op; Ik ving PhiMppa's donkere oogen -op die mij toelachton boven den- gouden wijni. Ziji knifete mij toe, levendiig en .liefelij'k, evenals die bloed^roode anjellier op haar borst. Zij- leunde voorover en riep met haar heldere stem als toevoeging aan- die toast: ,,'GCluk voor de bruid1!" Dat waren de Ibatste woorden die zij sprak. Want ziji werden overstemd, de wborden van haar vrooll'ijke, ridderiijfce toast door eeni oor- verdoovende uirbarsting, de „fcnjal", het sduiiiH le geluid van brekend glas, het ploltsding om- rollen van stoden, betgeen- betedcende dat Strijd, moord, ptatsdinge dood zi'ch een weg haaden gebaand eh hUn 'intrede hadden ge- daan iin dit vroolijke, lachende, niets kwaadS verm'oedende gezelschap, dat op diat oogen blik aan geen ooriogsgevaar had gedacht. Hebt -ge ooilft een jaar of wat geleden, een to-ouedstuk gezien1 -eeni akeliig, puofetisch stuk, gen-oemd: „Het huis van een Engdsch- man". Het voorSpelde moeiilijkfaeden' met Duitschland; dientengevoilge noemldien ved B. en W. toonen in een uftvoerige raotlevee- ring, die wij reeds eerder publiceerden, aan, dat desondanks voor Alkmaar van dit onder- wijs niet mag worden afgezien. De heer Westerhof wees er op dat bij aanneming tevens besloten wordt het bijzon der vervolgonderwijs te bekostigen. Spr. ver heugde zich dat deze bijlage het onderwijs van beide rich-iingen bevordert. Hij hoopt dat dit steeds met onderwijsbdangen het geval zal zijn. Met St. Joseph was het nog niet in orde, omdat door het leerplan de gelijkwaardigheid van het daar te geven onderwijs, waaraan hij niet twijfelt, moet worden gedemonstreerd. gedemonstreerd. Spr. verzocht B. ep W. te wachten de gel- den daarvoor echter reeds beschikbaar te stel len. Spr. lichtte de bijlage nog nader toe. Mr. Sluis verheugde zich er over, dat de wethouder zich op het ruime wettelijke standpunt stelde. Over deze beterschap ver heugde hij zich in hooge mate. Spr. vroeg, of de inspecteur geraadpleegd was. Westerhof wees zijn beterschap af. Hij was in dit Opzicht steeds gezond geweest Het tegenhouden van de toenmalige school bespaarde de gemeente groote uitgaven. De inspecteur was niet geraadpleegd, om dat een bestaande toestand wordt voortge- zet. Mr. Sluis zou voorstemmen, m-aar be- hield zich vrijheid voor andere jaren voor. Mr. Kiisters gaf den wethouder in overweging te trachten voor het openbaar vervolgonderwijs meer leerlingen to zien te krijgen. De hr. Wester fa of had z'n gedachten daarover reeds laten gaan. Tot dusverre was niets gedaan dan 'n oproep plaatsen. 'n Twee- de oproep had meerdere aangiften tengevol ge en spr. hoopte ook daarvoor in de toekomst iets meer te doen. z.h.s. werd het voorstel aangenomen. Een voorstel in zake de vaststelling van het kohier voor schoolgelden van het gymnasium wer-d aangenomen. VRA-OEN VAN DEN HEER VE FN. De heer Veen ikneeg hierna het woord tot het stellen van zijn .vragen over de betar ling der versiering van het Gemeentefaius op 8 October. Het had hem1 en meerdere stadgenootea leed gedaan-, dat op 8 October het Gemeente- huis was verlicht. De licnten hebben 3 dagen- gebrand. Dat voor de jubileumdagen 5-000 was gevo- teerdi wisten wij, maa-r dat kosten zouden worden gemaaikt voor het 8 Octoberfeest wist de Raad niet. Het kwam spr. voor, dat B. -en W. hun boekje te buiten waren gegaan. De benoodig- de geldcn had de Raad moeten voteerai De voorzitter had alien tijd geh-ad' de gelden aan te vragen in de Raadsvergaider'ing van 4 Sep tember. De voorzitter merkte op, dat de toe- lichting van- den- heer Veen in twee deelen gesplitst kan worden-. lo. een zuivere toelichting op zijn vragen en 2e een critiek op een eventueel antwoord. Dit laatste wilde spr. voorloopig ter zijde leggen. Het antwoord op de eerste vraag of het gemeentehuis op 8 October versierd is voor de ontzetvereengiing is: neen. Op het 2e gedeelte of't voor rekening der gemeente geschiedde antwoordt spreker ook: neen. Aan den Raad is -inderdaad het budget- recht. Het kan- wel eens zijn dat B. en W. in een of andere spoed-zaak de beslissing van den Raad- vooruit loopen. Daartegen is geen bezwaar als't college overtuigd is in den geest van's Raads meer derheid te handelen. Formeel heeft de heer Veen gelijk. Het is niet in overeenstemming met de gemeentewet. Op de hoofdvraag of de versiering voor rekening der- gemeente is aangebracht moet spr. het verrassende antwoord geven dat hij dit op dit oogenblik niet kan zeggen, aange zien het vermoedelijk niet voor rekening der gemeente is geschied1. Mochj dit wel't geval zijn dan zal den Raad daaromtrent een voorstel bereiken en is 't oogenblik gekomen om daarop critiek uit te oefenen. De heer Veen maakte den voorzftter een compliment voor diens juridische handigheid. Z. i. hadden B. eni W. echter mede kunnen onderzoeken wie de kosten zou dragen. Spr. zal nu voor't uitoefenen van critiek het ant woord op de rebus afwachten. De voorz. had door het instellen van een onderzoek geen pos-it-iever antwoord kxrn- .nen geven. Het bangt af van een beslissing buiten het Dag. bestuur der gemeente om. Spr. kan zich dan ook niet anders dan raad- selachtig uitdrukken. D-e heer Westerhof -had de kwestie reeds in het college van- B. en W. besproken -menscfaen het ongerijmdi en ver gez-ocht. Maar er kwam een tooneell in- voor waarvan zelf-s deze hoogverheven menschen het spel prezen. Wanneer Lauren-ce Grossmiiith, e-eo jonge woetba-ller, die zich aan> millitaine oefe- ning had onttrokken, wordt doodges-choten 'terwijl hij voor de tafel stond1 to zijn eigen huis en keek naar het -vechten.,, Hij stoot den verkeerdCn kaut uilt1!" roept hij- opgewonden toen hij igteteoffen wiordt. Op eens breekt zijn stem. Hij! v$lt neer zonder een kik to geven-; zakt to- elkaar, levenloos, op de plaats -ge- diood. Hat was precies zoo dat Philippa Tracey to George's armen vid1. Een lu-ch't-raideen Fokker boven Parijs! Dla-t was -het geheim geweest van het sch-ieten in de verte dat de jonge Franschman- met zijn scherp gehoor had opgevangen. Een bom werd neergewtorpen zonder be- paald dbel; een bom die slechfcs twee sla-cfatof- fers m'aatote zoover wij gehoord1 hebben. Hij kwam door het dak van het atelier, dbodde een vrouw en wondde een Enigelsdhe® offli- -cier. Want toen George vooruitsprong werd) zijn schouder bijna doo-rgesneden door een drie^ h'oeki'g stuk glas uiit het bovenra-am. En- Phii- lippa werd' ged'ood door een slag -opi het hoofd1 van een stuk hout neergewbrpen to' al haar scfaoonfaedd; gedood op 't zelfde oogenblik in de armen van den man dien- zij' nooit had O'pgehouden to bemtonen. „Het is de beste oplosstog". De voorzitter had daar toen naar voren ge- bracht dat hij reeds maatregelen had moeten treffen en te kenuen gegeven dat de gemeen te moest versieren. De gemeente was ook lastgeefster. Spr. had opgemerkt dat wanneer't intijds was aangevraagd de Raad die to die din- gen altijd royaal is, zelfs zoo dat burgerlij ke bladen daarover critiek oefenden de uitoave wel zou hebben gevoteerd. Spr. had echter op't gevaar van het schep- pen van een precedent gewezen. Als het mogelijk is gelden uit te geven buiten den Raad om, dan handelt men to strijd met de gemeentewet. Als nu de een of andere nabob of de Ontzetvereenigtog het Gemeentebe- stuur wil redden, zal dit spr. aangenaam zijn, maar't feit blijft bestaan, dat de zaak formeel anders was. Spr. heeft waardeerende woorden gehoord over de houding der niet-oranjegezinden. Het spreekt echter van zelf, dat zij die zich zelf respecteeren nimmer de feesten van an deren verstoren. Gelukkig behoort ook het „AUe socialeu to een harington" tot het ver- ledenZe zouden -er ook niet meer in kunnen. Sprekers faesmerking en die van den heer Veen houden- geen verband met wrevei over de feesten. Het gaat om It feit zelf. B. en W. mogen geen gelden voteereu buiten den Raad om, zelfs niet bij suppletoire begroottog als er geen bianco crediet aangevraagd was. De leden van het college die hebben voorgestemd zullen het dus zelf moeten betalen. Spr. is overtuigd dat d'k lid- van den Raad het er mee eens is, dat 'it geen goode regeling is dat B. en W. gelden uitgeven, waarto de Raad1 niet is gekend. Mr. S Hi u i s Ze hadden't te voren moe ten doen, dan hadden ze misschien een' best'je meer gekregen. (Gelacfa.) De neer Westerhof was verbaasd over de tweesladi'tiigfaeid1 van mr. Sluis, die geen gelden voor't Sportpark over had. DeVoorzitfer oordeelde dat de zaak tot een tfaeoreliscihe kwestie was terug gebracht. Daarover is geen verschil van ge- voelen. De heer Westerfiof bracht dit reeds in het college naar voren en maakte d-aar een zoo grooten indrii-k, dlat bereids maatrege len getroffen zijn om het theoretisch geschil- punt niet tot practische ellende te laten wor den. De Raad ging hierop (te half 3) to comito ter behandeltog van eon voorstel van het aan- koopen van een perceel. Wij vernemen, dat tot de voor-gestelde a-an- koop niet werd besloten. Daarna sluiti-ng TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister was, zooals we gister reeds onder teleerammen meld- den aan de orde de toterpellatie van den heer Troelstra, betreffende de oorzaak en de oplosstog der crisis, mede in verband met den financieelen toestand van Nederland en Ned Indie. De heer Troelstra (S.-D.) zeide, dat deze toterpellatie overbodig zou zijn geweest, indien de regeering haar plicht tegenover de volksvertegenwoordiging had vervuld. Wij hebben to Juli een crisis gehad, die algemeen de aandacht trok. Het had voor de hand ge- legen, indien de regeering eigener beweging de gelegenheid had aangegrepen de volksver tegenwoordiging over het verloop dezer crisis to te lichten. De regeering heeft dat nagela- ten en spreker meende dan ook te kunnen zeg gen, dat de afstand tusschep de regeering en het volk zoo groot is, als slechts zelden het geval was. De houding der regeering is zoo- danig, dat de grootste partij in ons land, de R. K., daarvan to eigen gelederen de storm ondervindt. En op een na de grootste partij, de S. D; A. P., die to deze zaak het initiatief heeft genomen, blij-kt daarbij te kunnen reke- nen op groote groepen, die van de sociaal-de- mocratie als zoodanig niets moeten hebben. Offirieel weten wij omtrent het verloop der crisis nog niets. De eentoe inlichtingen stam- men af van den afgetreden Minister van Fi- nancien. Op de meest krachtige wijze wordt thans op alles bezuinigd; op de gezondheidszorg, de ambtenai-en, het onderwijs, de werkloozen- zorg, de uitkeerigen voor de gemeenten, enz. Maar op een punt wordt de bezutoiging niet toegepast: op de Vlootwet. De Staatscommissie van 21 Nov. 1922 heeft zekere conclusies aangenomen. De com- missie beweert, dat Nederland, zonder tegen over het buiten] and te abdiceeren, het niet buiten een vloot kan stellen. Zeer terecht heeft de afgetreden Minister van Financien dit al- dus gekwalificeerd, dat die bezutoiging ter be- veiliging van den gulden vervangen wordt door een bezuniging ter beveiliging van de Marine. Dat noemt spreker een nieuwe koers op het gebruik der bezuiniging, die niet over- eenkomt met wat de heer Colijn hier zijde op 7 Nov. 1922: ..Wij moeten alien wat weten op te Offeren van onze bijzondere verlangens en er moet niets zijn, wat voor bezutoiging ge- Deze gedachte 'kwam bij mij op te midden van den vreeselijken scfarik die volgde; te midden van haar moeders doffe smart en het snikken van haar zuster en de sfcilte, on-heil- spel'lende woede van de fcrijgslieden' die hun landgenoote zagen vallen. Met den besten wil van de wereld bon ik niet anders denken dan dat Philippa het zelf zoo het beste gevionden had!. Zelfs toen zou zij niets liever gewld hebben dan afsdteid nemen van' 't leven. Want niet waar, zij had1 het toppunt van het leven bereik't. Zij had zooveel van dien man gehouden dat zij hem zelfs kon opgeven. Zij kon vrien- delijk zijn -en lief voor het meisje dat hij ge- kozen had. Zij! kon de pijnlij'kste uren doorie- ven met een- gtltollacfa op de lippen, tot het laatst toe. Nooit, neen nooit zou zij van' die hoogte behoeven af te dalen. Er zou geen reactievoor haar komen-. Ze zou niiet beh-oevoi terugval- leni tot het ailed aagsche, fcletogeestige leven zonder emoties. Geen aanval van jaloersch- faeid, die misschdbn gek-omen was. Geen- hait- zeer. Geen kennite van een huwelijk zonder liiefde. Heb ik ongelijk te denken dat Phillippa gelukkig was dat alles niet te beleven? Wat ik mij steeds van haar zall1 heriinneren is de rustige, kalme houdtoig van dat kleine fiere donkere hoofd omrin'gd' door bloemen, en den glioiilach, half ondtogend, half zege- viereod, die nog speelde om de o-ogleden met de donkere wtmpers, om de fijnbesneden lip- vrijwaard is. Spreker kwam thans tot de oplosstog der crisis, de persoonswisseling in net kabinet Daaromtrent vroeg spreker: welke zijn de re- denen, die daartoe hebben geleid. Spreker zal deze vraag beschouwen ook in verband met de bezutoiging. Zijns inziens was hier dus de bezuinigingspolitiek verzwakt. Zeer terecht heeft de afgetreden Minister de Geer gezegd, dat men bij de poltiek veel sterker staat, wan neer de bezutoiging universeel is. In Minister Colijn hebben we zegt men meer den sterken man. Spreker zou zeggen, dat het sterke standpunt vervangen is door den ster ken man. Ons volk houdt nu eenmaal niet van sterke mannen In dit verband herinnert- spre ker nog aan de bekende petroleumzaal in de Djambi-debatten. Spreker ging vervolgens de argumenten na, door den neer Colijn v66r de Vlootwet aangoyoerd in „De -Standaard" van 12 Sept. welk.artikel to drie millioen exemplaren -on der het opschrift „Weg met de leugens!" on der ons volk is verspreid. Merkwaardig is het. dat daarin alle verband tusschen de Vlootwet en den eisch eener sluitende begrooting wordt ontkend. Verbaz-ingwekkend was het, dat de Nieuwe Haagsche Courant, dat ook doet. Spreker zou willen vragen., was dan de af getreden Minister van Financien gek gewor den? Wat bezielde de Vlootwet-commissie dan, die eveneen-s dat verband lefde? En de regeering zelf, die de Vlootwet in 1922 aan- hieto met het oog op de Nederlandsche en Indische financien? Wat bezielde links? Toch heeten het thans leugens, wanneer men spreekt van dit verbandEenige nadere toe lichting hieromtrent ware zeker niet onge- wenscht. Als motief voor de noodzakelijkheid der Vlootwet wordt to het artikel verder gewezen op onze plicht van handhavtog der neutrali- teit van ons grondgebied. Spreker beweerde, dat hier de verplichtingen van een neutralen Staat bij een. zee-oorlog veel te sterk zijn ge- schilderd. De Haagsche Conventie legt ons deze verplichtingen niet op, doch stelt den neutraliteitsplicht btonen de grenzen van de beschikbare middelen. En wat die middelen moeten zijn, is nergens omsehreven. Dat ligt aan de beslissing van iederen neutralen Staat zelf. Men kan dit nader uiteengezet zien in het rapport van- de Vlootcommissie van 1912. Spreker behandelde verder nog de zand- en grintkwestie om te concludeeren, dat er op grond van de ervaring in ons volk een hope- loos ongeloof heerscht in alles wat de verde- digbaarheid van ons land betreft. Bovendien zijn er stroomtogen to ons volk, die een af- keer hebben van alles wat strekt om den geest van vijand-schap tusschen tee volken te handhaven en te versterken. Sinds 1887 heb ben wij aan onze Marine 830 millioen be- taald om ten slotte to „Onze Vloot" te lezen, dat onze Marine geen Marine is! Wie alle „vaste plannen" op Marinegebied gedurende de laatste 30 jaren heeft meegemaakt, moet ten slotte beu zijn geworden van dat geschar- rel. Kan men zich dan verwonderen, dat to het Volk en ook in deze Kamer to verschillen- de partijen de gedachte komt. Moet men nu weer beginnen zich groote uitgaven te ge- troosten om iets, wat ten slotte niets zal be- teekenen en dat in een tijd, dat op noodige uitgaven op cultured gebied moet worden be zuinigd? Laat men blij zijn, dat bet Neder landsche volk zich thans met deze zaak be- moeit en zijn conclusies trekt. Het artikel to „Oe Standaard" neemt het als axioma aan: als dit Vlootplan er komt, is de zaak in orde. Spreker dteerde den vice-adtniraal Mac Leod, den heer Koning, gepensioneerd inspec teur van het stoomwezen aon het Departe- ment van Marine, kapitein ter zee Scheffer, gepenstoeerd luitenant-kol. Van Rossum, ge pensioneerd overste Van der Toorn. Spreker citeerde verder de.vergelijkin-g van „De Stan daard van de Vlootwet met een -nieuw dak op het huis to plaats van jaarlijksche herstellin- gen, die evenveel of meer kosten. De voorge- stelde Vlootwet zegt de cshrijver kost aan Nederland1 geen cent meer dan wij than9 voor de Marine uitgeven. De Vlootwet biedt pen die voo-r het laatst gesproken hadden: „Hartelijk gCluk voor de bruid1!1' HOOIFDSTU-K XXXV. De Bruid wordt naar huis gebracht. Het was een maand -na dat ik naar Wales was vererokken met deu 'ttrein- waarvan ik verteld-e aan het begin van dit verhaail de treto die om 10.30 van het Euston-station vertre-kt naar Llandedwydd via Camrys. Geo-rge Meredith zag nog b-leek na -de wo ken die hij- tot herstel van zijn wond in Passy had doorgebrach-t-hij zat to een hoekje na-ast mij en keek het raampije uiit met een gelukkigen glimladh, toen. de vto-kke, uitge- sitrelote velden en trage kanalen der Miidllandls vervangen werden door de scherpe no tsen en dalen-de steenen muren, groene weiden en stroomende wateuen van. WallCs. „Het is moo! hier, niet waar lieveltog zei mijn man, terwijl hij' mijn hand, die to de zijne lag, opnam en eventjes -beet to- den. vto- ger, waaraan zijn nieuwe trouwring gesto- ken was. Want na al die dagen van. ons voorgewend huwelijk, die een opeenvolgtog van toletoe lcugentjes en moeilijkheden en hopeloos ver langen geweest waren, waren wij nu werke- 1'ijk getrouwd. Dien- eigen' rnorgen voor ons vertrek waren- wij. in het huwdijk getreden. In en onoogelijk kerkje in Bloomsbury, to te- genwoordi'gheid- van Mevrouw Tracey, die er voor uit Franfcrijk was over^ekomen om mij „weg te geven". Zooals dfat m Engeland ge- brui'kelijk is. 'George had de vergunnto-g to zijn zak om aan zijn moeder te laten zien. (5to* volgt.) 90)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5