PAARDENMARKT De Lange De Moraaz. te Alkmaar, GBOOTE •p Woensdag 31 October a.s. GYMNASIUM ALKMAAR. Sollicitanten worden opgeroepen naar de betrekking van: TIJDELIJK LEERAAR(ES) in het Nederlandsch aan het Gymnasium, met togang van 15 Nov. a s. Somdtaties' (op zegel) in te zenden uiter- lijk 27 October a.s. aan het Curatorium (adres Mr: P. A. Offers, Oudegradht.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, roepen op sollicitanten naar de betrekking van: TIJDELIJK ONDERWIJZERES in de nuttige handwerken aan de 2e Gemeen- teschool, uiterllj'k tot 1 Juli 1924 Sollidtatie in te zenden aan het Gemeente- bestuur v66r 23 October 1923. eens, dat het, van algemeen maatschappelijk oogpunt bezien, een geluk zou mogen worden geuoemd, indien door maatregelen, door een werkgever getroffen, verkregen werd, dat ou de werknemers bij het aanbreken van hun rusttijd zich finandeel kunnen redden. Indien voorts een werkgever er voor zorgt, dat bij een vroegtijdig sterven van een werk- nemer diens weduwe niet onverborgd achter- blijft, dan zal ieder zulk een werkgever wel noemen: een menschlievend patroon, en er- kennen, dat hij, van maatschappelijk stand- punt uit bezien, een goede daad verricht. Het zou voor de hand liggen, dat de Staat, door het maken van wettelijke bepalingen, het doen van zulke goede daden vergemakkelijkte, zelfs bevorderde. Zulks zou aanbeveling ver- dienen, niet alleen omdat het bevorderen van goede daden, het veredelen der menschlijke kanakters, een groot algemeen staatsbelang is, doCh ook uit zuiver materialistische over- wegingen. Immers, hoe geringer het aantal armlastigen is, des te minder zullen de „kos- ten van armenzorg" bedragen. Doet de Staat nu dit voor de hand liggen de? Uit het ondervolgendie zult u bemerken, dat de thans geldende bepalingen precies het te* genovergestelde te weeg brengen. In het jaar 1921 stierf A, die lange jaren bij eenzelfden werkgever in dienst was ge- weest. De weduwe van.1 A bleef oribemiddeld achter. De werkgever schreei aan die wedu we, dat hij, waar A hem vele jaren zoo trouw had gedind, besloten had haar elkfl drie maanden 300* te zullen uitkeeren, voor het eerst op 31 Mei 1921 voor de maanden Mei, Juni en Juli van dat jaar. Eenm ooie daad van dien werkgever. Een pak va het hart der bedroefde weduwe. Twee jaren gaan voorbij en plotseling ver- sdhijnt de fiscus tear tooneele. Hij is te weten gekomen vermoedelijk uit de aangifte voor de inkomsfenbelasting dat de weduwe van A. per jaar f 1200.— toelage heeft ontvan- fen van A's vroegeren werkgever. Er heeft us „een schenHng" plaats gevonden. Van een schenktog is „recht" (belasting) ver- 6chuldigd. De ibctrokkenrijksambtenaar schrijft 23 Mei 1923 aan den werkgever en verzoekt hem aangifte te doen van de bedragen door hem onverplicht uitgekeerd aan de weduwe. Deze meldt per brief 5 Juni 1923, faoeevel de uitkeeringen hebben bedragen. 6 Juni1 1923 antwoordt de ambtenaar, dat er een aangifte moet worden ingediend vol- doende aan de eischen der wet, er aan toe- voegende: i „Missdhien bestaan er termen om aan Ha re Majestedt krijtschelding van het verschul- igded recht te vragen, naar art. 82 no. 3, maar dat is een gratie, die eerst later aan de orde komt." 13 Juni 1923 antwoordt de werkgever, dat hij die uitkeering heeft gegeven als een ge- volg van de belangrijke diensten door wijlen den man bewezen; dat dergelijke uitkeeringen mer zijn gedaan aan aohtergebleven wedu- wen dat de verhouding van het personeel tot de zaak hem tot uitkeeringen verpjliobt dat hij daarom meent niet tot aangifte .verplichi te zijn. Mocht zoo schrijft hij den ambtenaar u onze opvatttogen niet deelen, dan gelteve u het geval aan het Hoofcdbestuur der Regis- trade te onderwerpen. Nu wordt de ambtenaar krasser In zijn op- treden. Hij schrijft 15 Augustus 1923, den laatsten brief te beschouwen als een weige- ring tot het doen der aangifte, om dan te la- ten volgen: „Dientengevolge wordt in den loop van de- ze week een dwangschrift aan u beteekent tot betaling van /5000.—behoudens vermeer- dering of vermindering volgens latere rege- ling". De schrik slaat den humanen werkgever om het hart. Hij schenkt in 2 jaren tijds aan een weduwe, om haar het leven wat te ver- lichten /2400.-— en zal nu moeten betalen 5000.aan den Staat! 30 Augustus 1923 dient hij de aangifte in en stuurt 3 September 1923 aan Hare Majes- teit het in art. 82 sub 3 bedoelde verzoek om kwijtschelding. Hij leeft nu in afwachtmg En wat zal het lot der weduwe zijn? Zal de werkgever doorgaan met jaarlijks 1200.aan de weduwe uit te keeren, met de vrees voor oogen dat de fiscus hem na twee jaren weer aangrijpt? Hij denkt er niet over. Hij is verontwaar- digd over zulk eene wetgeving en heeft aan de weduwe geschreven, dat hij voortaan die uitkeeringen niet meer zal doen. Voorts zal hij zich wel wachten bij sterfgevallen onder zijn groot personeel ooit weer zijn goede hart te laten spreken, nu hij1 heeft ervaren op wel ke wijze de Staat van zulke menschlievende en maatschappelijk toe te juichen daden wenscht te profiteeren. Zijn zulke wettelijke bepalingen in het be- lang van den Staat? Moeten zij niet zoo snel mogelijk verdwijnen? Welk Kamerlid neemt daartoe het initiatief? Het grootste deel van het Nederlandsche volk zal meer gebaat zijn door het verdwijnen van zulke averechtsche wettelijke bepalingen, dan door allerlei poli tick veharrewar. Voor een belangstellend Kamerlid stei Ik gaame het op deze zaak betrekking hebbend dossier besehikbaar. Er zijn andere vooxbeelden te geven, waar- uit blijkt, hoe hard en on-sodaal die wettelijke bepalingen omtrent het „schcnkiugsrecht" zijn. Ik stel mij voor die voor en na te publi- ceeren. Mochten er lezer van ,,Het Kompas" zijn, die mij zouden willen melaen welke erva- ringen zij hebben opgedaam en mij de daarop betrekking hebbencle gegevens willen toe- zeden, dan zal ik daarvoor dankbaar zijn. Mocht iemand vooraemens zijn „een goede daad" in den geest van de hier geschetste te verrichten, doch huiverig zijn voor een moge lijk optreden van den fiscus, dan ben ik gaar- ne bereid naar mijn beste weten van advies dienen. Soms zal het mogelijk zijn door het kiezen van 'n anderen vorm natuurlijk vol- komen op de wet steunende minder hard door den fiscus te worden aangepakt dan in het Wer weergegeven geval is geschiied. OP „HUIZE DOOW. Men meldt aan het HbM.Gisteravond werd de echtgenoote van den ex-Keizer weer op ,,Huize Doom" terugverwacht en Woensr dag zal de Kroonprins weer komen. n TARIEE VOOR POSTWISSELS. Het Verbond van Ned'erl. F abrigan'ten-Ver- eenigingen heeft zich tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek een alge meen v fcents tarief voor bkunenlandsche postwissels in te voeren' gedurende den tijld, dat de slutting van den post-cheque- en giro- dienst voortduurt. Het verzoek is schriftelijk gemotiveerd AT SCHE IDS AUD IE NT IE INDISGHE PRIN9EN. De priusein van Sdo en van Djocjakarta, die den 20st)en dezer ons land zullen veilar ten om eenigen tijd dtiama naar Indie terug tie keeren, en1 de sultmi van- Bodloengan, die nog eenigen tijd hier te lande bl'ijft, doich wiens terugkeer naar Indie ook op handlen is, zullen a.s. Woensdag cp Het Loo door de Koningin in afscheidsaudientie worden ont- vangen. Bij1 die gelegenlieid zal dd Koningin teiyens ontvangen Pangeran Ario Djatikoesimo (broer van den Prins van Soilo), die onlangs is benoemid tot luittenant der cavalerie bij het Nederl andsch- Indische leger. Deze vertrekt met zijn broer naar Indie, om zijn bestemimiing te votgen. De aan de Indlsdhe prinsen en aan' den sultan van Boeloeng^n toegeyoegde heeren Oudemans en Ziedc zullen bij de afscheids- audieniien tegenwoordig zijn; voider ook de minister van staat) de faeer Idenburg, oud- gouverneur-genoraal van' Nederl'.-Indlig. JUiB'ILEIUM M'EVROLJW E. DE BOER- VAN RIJK. Een sitampvolle schoutoburgzaal heeft Za- terdiagavoed te Haarlem' mevrouw De Boer- Van Rijk ter 'gelegenheid van haar goiiden jubileum gehnldigd. Vfertoond werd1 De Woe- keraarster, van A. 'Defreane. DUFTSCH BANKPAPI'ER BIJ HET PO'ND. Te G'lanerbru'g Ikocht een torrentooopman 9 pond bahkpapier van 20 tot 500 Mark voor den prijs van 9 cent. GEVANGENrS OPGEHEVEN. De gevangen'is voor vrouwen te Tie!1 is op- geheven. DE VDOO'TWET. De leden der Tweode Kamier de heeren Dresselhuys en Boon hebben de volgende amendementen op het Vlootwet-ontwerp inge diend: lo. In den aanhef van art. 1 wordt gelfezen, in plaats van „het tijdperic van zes jaren": ,Jhet iajdperk van twaal! jaren". Dit amendement strebt om te dloen vaststel- lten, dat in het bjdperk van ittwaalf jaren inr derdiaadl voor aambouw, ondierhioud' en ver- nieuwimg van materieel geen andere golden dan die, welka het vlootfonds thans ter be- schiiking stelit, zullen worden aangeiwend. 2o. Artikel 14 woadt gelezen als volgt: „Werfcen ten behoeve van de mariitieme ver- dedging van Nederl .-Indie. Ten behoeve van de marttieme verdiedigiing van1 Nederl. Indie zal Soerahaja als steunpunit wordten inge>- xich.t". Dit amendement wordit als vo>lgt itoegelicht: 'Indien het vlootplan 'beperkt bHijfit tot dien opzet, voor de eerste zes jaren aangageven, schijnt de op'zet van de in het ontwenp omi- schreven werkon onevenwiichitig groot, en zou met een (basis zijn to volstaan. Voor een b> scheiden verdedHiging van' Tandjong Priok als zeitidi van de xogeering zoudisn daamevens dian 'gelden kunnen worden uitgetrokken. Bij: aanneming van het amendiamient zullen verschilfende andere artikelen in het licht daarvan wijziging moeten ondergaan. ALWEER EEN! De giftgas-wolk van corruptie zweeft dik- ker en benauwemder over Indie en dreigt te verstikken wat daar nog aan edel en waardig leven' bloeit. Zoo lazen we dezer dagen to de Nieuwe Soer. Courant. En nu is het die Indische Ct. (W.-J.-editie), die weer weet mede te deelen, dat een commies van den burgerlij ken ge- neeskundigen dienst, reedis 26 jaren in deze betrekking gediend hebbende, in preventieve hechtenls werd gesteld! wegens fraude. Hij bekende volledig ongeveer tienduizend gulden te hebben verduisterd1 door middel van ver- valsching van de boeken, waarmedie hjj aan' het etode van het vorig jaar begon. Nader wordt daaromtrent vernomen: De commies in kwestie, een zekere beer P., staat bekend als een Insulinde-voorman, ge- noot een bezoldiging van 450 per maand, bezat twee auto's em verduisterde 6000, door dat bedrag, door hem bij1 de Factorij van de Nederl. Handel Maatschappij ge- ind, niet in's lands kas te storten. Bij nader onderzoek is gebleken, dat P. valschheid to geschrifte pleegde door het op- brengen van valsche posten betreffendte kan- toor&hoeften, waarvoor hij maandelijks over ongeveer 1000 beschikte. P. heeft dit bekend1. Het op deze wijze ver duisterde bedrag steeg tot 10.000. P. is niet gearresteerd. Hij is een1 van een drietal oude commiezen op het hoofdbureau van den' B.G.D., die volgens de drculaire van den landvoogd reeds lang geleden behoorden te zijn gepensionneerd, hetgeea niet geschiedde, omdat alle drie een encyclopaedische kennis bezitten omtrent verschillenda oudle stukken. P. werd feitelijk nooit gecontroleerd. VICE-PRESIDENT RAAD VAN INDIS. Het Bat. Nieuwsblad meldt, dat.het lid van den Raad van Iidie, de heer W. Frijling, dezer dagen benoemd zal worden tot vice-ipresidient van den Raad van Iidie. DE SALARISVERMINDER1NO. Naar wij vememen, zegt de Telg., heeft het wcb-ontwerp ,betreSaide salarisvermindering der ambtenaren, den Raad van State reeds verlaten en is de indiening bij de Tweedie Ka- mer deze week te wachten. VERVALSCHING RIJKSMERK. Dezer dagen heeft de Rijks Zuivel Inspec- tie te Roozendaal een zendtog Goudschekaas in beslag genomen, afkomstig uit Bodegra- ven, welke zou worden uitgevoerd per group- gadedienst. E>e inbeslagname geschiedde op vermoeden, dat de kaas wederrechtelijk van het Rijkskaasmerk was voorzien. EEN GEMEENTE IN MOE'ILIJKHE'DE'N Tot op heden heeft het personeel der Lagere Scholen te IJsselstein nog geen salaris over September ontvangen. De oorzaak van dezen voor de betrokkenen zeer onaangenamen toe- stand is, dait de gemeente gebrek aan kasgeld heeft, doohdat de driemaandielijksche rlijlkisuiif- keering op zidh laat wachten. DE GIRO'DIENST. Naar de Telg. uit betrouwbaie bron vea> neemit, bebben1 de plannen van die reorganisar toren van den omtxeddenden postchfeque- en girodienst vasteren vorra aangenomien. In grove trekken moeten deze plannen neer- komen op hat in het leven roepen van een1 go- bee! nieuwen Postcheque- en girodienst. Deze insMling zou dan volgens het cenlthalisaitie- systeem ingericht moeten worden. De zaken van den ouden dienst zullen zoo spoedig mogelijk afgewikkeld worden, zoodat alle 'belanghebbenden verder zoo mini moge lijk schade zullen behoeven' te lijden. Zoodra een rekeninghouder het bedrag van zijn to- goed ontvangen heeft, worrit zijn rekening bij den ouden dienst 'geamuleeiri. Indian de be- tlrokkene dit wensdit, fcan hij1 daama een re kening op den nieuwen dienst laten loopen. In verband hiermede worrit uitdrukkelijk op- gemerkt, dat deze nieuwe postcheque- en giro dienst niets uitstaande heeft me den nu stop- gezettlen dienst, die door de oentraliisaitie zoo jammerlijk fiasco heeft geleden. Verder moet het in de bedoeling liggen, ver- schillende ambtenaren, wier ondeskundigheid zich den laatsten tijd zoo treffend heeft ge- demonstreeid, niet in hun functie te contlinu- eeren. DE HOTELDIEFSTAL TE AMSTERDAM. Het politieonderzouk heeft uitgewezen, dat de zoon van den eigenaar van het hotel „De oude Graafgeen medeplichitige he^ft gehad. Natuurlijk'had de politie na den diefstail reeds argwaan tegen hem, maar bewijizen war ren ier niet. Het toeval wilde, dat een familiieUd van den jonigeman hem in Delft zag lloopen. Daar Haatstgenoamde er goed gdkleed totzag 'in tegenstelling met vroeger vertrouwde helt familielid het geval niet en begaf zich naar den Delftschen commissaris. 'Deze, die dit be- richt in de krant had gelezen, stuurde oogen- blifckelijk een recherdieur naar het cafe, waarin men den dader had zien zitten. De rechercheur liep hem tegen het lijf toen- hij1 het cafe vertiet. Op de vraag, wte (hij _was, gaf de verd'adhte den naam op van het fami lielid in Delft, alsmede diens adlres. De rechercheur nam, daar het adres klop- te, hiertmede genoegen en ging weer terug. De coimmiissaris vertrouwde het gevall niet en Idet de ui'tgangen van Delft afzebten. In den derrien auto, die de sitad in de rtchiting van Den Haag verliet, bevond zich den dader. Fij weiri1 aangehouden en in bewaring gesteld. Naar wij tevens vememen, zegt de Telg., heeft hij bekend op 25Januari een heer, die hij naar zijn kamer ;geleidde, (beroofd te heb ben1. De beide vorige hcteldiefstallcn, waarvae men hem eveneens veirienkt, worrien door hem omfckmd. DE BOUW VAN HET LEIDSGHE ZIEKENHUIS. Op last van de justitie wordt de laatste dagen door de poltie te Ieiden in samenwer- ki'ng met de Haagsche recherche wederom een onderzoek ingesteld naar de malversaties bij den Bouw van het Academisch ziekenhuia Verschillende personen zijn reedis in ver- koor genomen. BRANDENl Te Oss is Zondagavond de groote boer- derij van A. C. aan len weg naar naar Berg- hem geheel afgebrand. Het vee werd, evenials een groot deel van den inboedel, gered- Altes was verzekerd' Te Musselkanaal is Zond'ag de nieuwe woning van H. P. geheel afgebrand. De be- "/oners waren afwezig, Te Hijkersmilde (Dr) is Zondag de wo ning van R. K. geheel afgebrand. De oorzaak o onbekend KORTE BERiafTEN. Uitgifte van Nederl. schatkistpromessen cn 4 pet schatkistbiljetten tat een totaal be drag van f 100 millioen. ProTineiaal Nienws UIT BERGEN. Maandagmiddag had op huiac „Kranen- burgh" allirer de aanbieding plaats :aan Me vrouw M. van Reenen—Vbler., van het Hul'i- deblijk der Berger vrouwen. Het dames-comi- te, hetwelk met de uitvoering was belast, had geen gemakkelijke taak iets te vin:den' in den geest van at degenen, die behoiefte haddien ge- voeld Mevrouw van Reenen een blijvend aan- denken te schenken voor hetgeen zij' gedurenh de de afgeloopen jaren tijdens het Burgemees- terschap van haar echtgenoot den heer J. van Reenen voor Bergen en zijne ingezetenen had gedaan. Het coalite is er ten slotte in ge- ilaagd een' goede keuze te doen naar den zin, zoowel van die schenkstetra als van de gehuldigde. Biji de aanbieding van een dloor'den beelri- houwer Tjipke Vissei" fraai bewerkte pla- quetiie voorstelllenide de beeidenaar van den heer J. van Reenen, gevat an een door den beeldhouwer ontiworpen en. in een van ediel houtlsoorten uitgevoerde lijst. waanin 'de wai- pens van Bergen en van de famiilie Van Reenen gesneaen en1 dd woordlen waren aan- febracht,,Aangeboden aan mevrouw M. van teenen—Vrilter van de Berger Burgeressen, 16 Aprill 1923", hield mevrouw Oldenburg^— Fraaijman namens bet comiite de volgende toespraak Mevrouw van Reenen, Hot 'is nfij! vergund met de dames van belt oomiite U uit naam van alle Berger vrouwen, dit hrildebltjfc te mogen' aanbiedem, als een kleto' bewijs van dankbaarheid voor al de haxtelijkheid en het goede rial wij van U miachten ondervinden, 'ril1 de jaren, dat U als Burgemeestersvrouwe in ons miidiaien zijt 'ge- weest. Het zou onmogelijk wezen alles op te noemen wait Gij voor ons Bergenaren al die jaren hebt gedaan. Toich' will ik hierbij even aanroeren het jaartijksdie Kerstfeest, waar G'ij" telkens honderden 'kindeien met hun ouders gelukkig maakte, het steuncomite, eft voonat daarhij niet te vergetien de Ontrale Keuken, waar U in alles de leidende persioon •was. En 'dan, hoevele vrouwen' hebben van U bijzondere hulp en troost mogen onder vinden in zekere omstandigheden van hun leven. Als blijk dan van ons aller dankbaair- hieid bieden wiji U dit geschenfc aan". Mevrouw van Reenen, lichtelijk onfnoend, zeide hiet aanden'ken1 zeer op prijs te_ stdlen, en dat zij, hoewel haar op dit oogenblik woor- den te kort schoten, 't Veinige wat zij had kun nen doen, had' gedaan uit liefdle voor Bergien en de 'bewoners. Zij zou gaame aan het ver- langen van het dames-'Comiite tegemoet 'ko men en binnen' kort alle Bergenaren op een nader. bekend te miaken wijze, in_ de gelegen heid stellen het I Iuldeblijk te bezichtigen. 'Hiema werd thee geser/eerd en bleven de dames nog eenigen tijd verwij'en. T^i«fi:ra?PTnpn van BENDEMING. ZWOLLE, 16 Oct. De heer Jhr. Mr. C. Quarles van Uffoirii. hoofdcommiies chef van de tweede afdeeling van1 de Griffie te Zwollle, is hedenmorgen met 34 itegien 3 stemmen benoemd tat Griffier van de Star ten van Utrecht H'ET PET IT IGNNE ME NT TEG EN DE vlootwet. 's-GiRAVENIHAGE, 16 October. Heden- middag, vlak voor den aanvang van de Tweede Kamerziiting is het petittannemiant van de S. D. A. P. en het N. V. V. tegen de Vlootwetaan de Tweede Kamiervvoorzitr ter aangeboden. Daartoe trok een sitoet van een paar duizmd perso-nen w.O'. onderschei^ dene vooraanstaande Kamerleden en voor- aanstaandie personen van het verb'ond van het volksgebouw aan die Prinsengracht naar het Binneniiof. In de stoet reed een grooten wagen', om- hangen met doek waarop venmeld was het aantoll hamdteekeningen op het pefcitii nner ment verkregen. Op den bok had plants ge nomen een persoon met een noode vlag, dragende het geschrift„Op voor ootwape- ning". Op sonmatie der politie werd de Vlag togetro'kken maar later op het Bui- tenhof weer ontplooid waarop de politie de vlag in beslag toam. Het Binnenhof wertd door bereddn' politie afgezet, zoodat de ina- mi'festantan op het Buitenhof bleven. Alleen een een deputatlie waarbij1 de heeren Troel- stra en Schaper werdien tet 'het Kamerge!- bouw foegelaten. De heer Schaper bood aan den 'Kamer- voorzibter Koolen het adres aan' met een toespraak waarin hij1 er op wees dat 1.132.228 handteekeningen in 30 dagen zijn verzameld en deze overweldigende uiliipg van den vollfcswil is eenig in de ge- schieden'is van ons land. Spreker uitte de hoop dat de Staten-Generiaal en in't bij1- zooder de Tweerie Kamer met den inhoud van het adhes emstig rekeni'ng zullen Wil len houden. Op't puitenhof 'teruggekeerri sprafc de heer Schaper de volksmieniigte nog toe. De betooging had een kalmi verloop. DE HUNDERTSCHAFTEN IN SAKSEN. BERLIJN, 16 Oct. De Saksische regee- ring heeft geprotesteerd tegen de ophef- fing van de proletarische Hundertschaften De organisaties wedgeren zich te ontbin- den. NIEUWE STAPPEN VAN DUITSCH- L'AND? PARIJS, 15 Oct. De Duitsche zaakge- lastigde te Parijs heeft instructies ontvan gen voor een nieuw onderhoud met Poin- cate betreffende de Ruhrkwestie en het Sch adevergoedingsvraagstuk. Het staat nog niet vast, wanneer het on derhoud zal plaats hebben. Stadsmienws PLECHTIGE OVERDR'ACHT VAN DE NIEUWE OMRASTER'ING EN HET LI IKENHUIS OP DE NED ISRAeLIE- TISCHE BEGRAAFPLAATS. Hedenmorger te 10.30 had1 in het nieuwe "ikenbuis van de Ned Israelitische gemeente v/- .rerweg plechtige overdracht piaats van cte nieuwe omrastering en het lij- kenhuia. Deze afrastering, een ijzeren hek tusschea betonpalen ter hoogte van mim 3 M., was, met het oog op het voetbalveld op de Krocht meer dan noodzakelijk. Men heeft dit destijds uitvberig kunnen lezen in de betreffende bij- lage van B. en W. tot den Raad. Het hek, ontworpen door de heeren Legult en Margadant, maakt een soliellen indruk, ter- wiji het lij:kenhuis, tevens wachtkamer, met een afmeting van 6 X 6 M-, door zijn eenvour dige lijncn, een ontwerp van den heer Leguit, bijzonder goed geslaagd kan worden ge- noemd. In de steenen vloer is een figuur aan- gebracht, voorstellende de zegelring van Ko- ning Salomo, het symbool van' vroomheid, eer- •lijkheid en trouw. Verschillende leden van de Joodsche ge meente waren hedenmorgen to het gebouw- tie aanwezig om de overdracht bij te wonen. Onder de aanwezigen merktcu wij, ook op den heer Onderwijzer, Opperrabijn te A'dam, de Burgemeester, Wetivouder Thomsen, Mr, A. Prins, uit Amsterdam, de hr. Leguit en de heer Hock, •Directeui' van Gemeentepianlsoe- nen. De heer E. W. Vet noemde het als lid van het kerkbestuur een' aangename en1 eervolle taak, de bijzondere en plechtige bijeemkomst te openen. Namens kerkeraad en gemctnteleden braclrt spr. dank en hulde aan den voorzitter den heer A. Englander, voor^diens initiatief en het daarstellen van het nieuwe lijkenhuis cn het nieuwe ijzeren hek. De moeite en opof- feringen, door hem getroost, waren velen. Met volharding en groote wilskracht trotseerde hij ze echter alien. Dank bracht spr. voorts aan B. en- W. en de raadsieden voor de be- toonde medewerking. Tevens bracht spr. dank aan alien, zoowel hier als elders, geloofsgenooten en niet-ge- loofsgenooten, voor hun offers op dit altaar gcbracht. Ten slotte dankte spr de propaganda-corn- missie voor het tozamelen van de gelden. Na mens kerkeraad1 en gemeenteleden aanvaardde spreker met innige dankbaarheid het nieuwe gebouw en de nieuwe afscheiding, daar- bij den dierbaren heiligen grond, waar de dierbaren dooden zoo zacht rusten, ten zeerste bij het sstadsbestuur aanbevelende. De heer ,S. W. Vet achtte zich als voorzitter van de Israelitische Begrafeni&vereeniging verplicht, op dezen doodenakker, waar de drerbare afgestorvenen zijn voorgegaan, welke plaats op het moment 'n plaats voor vreugde' tranen was woorden van dank tot den heer Englander te brengen. Spr. verheugde zich er over, dat de heer Englander zijn moeilijk werk,thans bekroond ziet en dankte eveneens den burgemeester en't gemeentebestuur voot de to deze betoonde medewerking. Spr. eindigde met den wensc'n, d'at het den voorzitter gegeven mocht zijn nog veel nut te stichten en dat de stad onder leiding van den burgemeester, die hij nog vele jaren voor Alk maar hoopte te behouden, rnoge groeien en bloeien. De heer L. Trijbetz schetste hiema de groo-' te energie door den heer Englander voor de totsiandkoming van het nieuwe lijkenhuis en de afscheiding ontwikkeld. Spr stond stil bij den onhoudbaren toestand van voorheen. Spr., die ook wel eens den heer Englander had bestreden, men moet dit doen als men cigen gedachtengang wil doorzetten, waarrieerde ren voile wat de heer Englander in deze deed. Het verheugde hem den heer Englander de spontane hulde van de Joodsche gemeente in den vorm van een in den rnuur aangebrachte gedenkplaat te 'kunnen aambieden. Onze en uwe ktod'eren en ktorikinderen kunnen van deze plaat vememen, dat deze stichting uw werk is geweest, zeide spreker. Spreker onthulde hierop de gedenkplaat, lie het volgende opschrift bevatte: „Gedenkplaat, aangeboden door de leden dezer gemeente aan den WelEd. Heer A. Englander, voorzitter der gemeente, ir't dankbaarheid voor zijh mooien arbeid iot het stichten van dit gebouw en de omraste ring der begraafplaats verricht De opperrabbijn ving aan met het woord: „Zwijgen wij tegenover de eeuwigheid) en vertrouwt Hem", aan het psalmboek ontleend. Dit woord, aldus spreker, geeft de stem ming weer die zich van ons meester maakt, wanneer wij to droeve levensomstandigheden deze doodenakker betreden. Duizenden ge- dachtn doorstormen dan 's menschcn hart. Bi titer leed .en onpeilbare smart maakt zich dikwijls van hem meester, die zijin naaste be- trekkingen van zijn zijide ziet gerukt om ze aan den schoot der aarde toe te vertrouwen. Zwijgen wij dan tegenover den Eeuwigen, evenals Aaron gezwegen heeft in de vreeselijk- ste oogenb'likken, toen hem de beide eerstge- boren zoons werden ontrukt. Geen stroom van klachten. Hij zweeg. D'iep was zijn hart ge- wond. De hoop zijner vaderen, dat eens zijn kindcren mochten zijn zijn opvolgers to het priesterambt, was hem on'trukt, maar hij be- greep, dat hij zich moest onderwerpen aan het wijs besluit door de Godheiri genomen. Be- greep, dat het hem, zwakke sterveling, niet geoorloofd was te jammeren en te- kilagen als protest tegenover wat het Goddelijk bestuur tegenover hem besloten had. Hij bleef vertrouwen op God, die hem on der alle omstandigheden tot hulp en steun tot geluk en zegen zou strekken. Dat vertrouwen is volgens onze Joodsche Iiteratuur voortgekomen uit 'n .heldere, wijze kracht zooals ons nader worrit aangetoond, Stof zijt g'ij en tot stof zult gij wederkeeren. Zoo werd reeds in het scheppingsuur tot Adam gezegd. Nietig en zwak en verganke- lijk als stof keert gij weder tot de aarde. Groot kan uw naam wezen „gij kunt geeerd zijn en to hoog aanzien. Rijkdom en welvaart kunnen U geschonken wezen maar wanneer het stervensuur daar is, zijt 'ge naakt en zwak en nietig en keert gij terug tot de stof. Dat stof is het dat dienen zal als het altar waarop de offers van God gebracht zullen worden. Want het luidit in den Bijbel: een altaar zult gij mij bouwen van aarde. Vol gens die voorstelling, zoo leert men bij ons, was de aarde van 't altaar van den tempei van Israel genomen van een plek waar Adam eens gerust heeft. en tot stof terug keerde. De doodenakker wekt de grootste en edelste ge- dachte in ons, brengt ons tot de gedachte dat voor dit altaar offers moeten gebracht worden, offers, die wij niettegenstaande alle mogelijke te doorworstelen leed' hebben te dragen, waardoor wij hooger steigen in wer- kelijk geluk. Afstand doen' vaniwat ons aan-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2