Mmaarsche CDuranti abonnementen Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, op Tfjdschriften TEUILL1TOI. De onzicbtbare hand. Voordam 6 9, ALKMAAR, Dinsdag 16 October. Stadsuieuws is HET adres yoor zoowel Blnnen- als Buitenlandscbe. No 243. J Honderd Yljf en TwlnUgste Jaargang, GEVONDEN VOORWERPEN Aanwezig aan bet Bureau van Politie, Lan- gestraat, en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur. de navolgende voorwerpen, als gevonden geaeponeerd op 11, 12 14 en 14 October: Vijl; heerenrijwid; bril' in etui; gereed- Bdiaptaschje; hui;ssleutel; muriekstuk; grijze pet; liuissleuielgrijze dameshandschoen. Aanwezig en te bevragen baj de navtlgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 11, 12,13 en 14 Oc tober: Stadegaard!, Tuinstraat 59: muziekhottder; D. v. d. Berg, Nieuwpoortslaan 7 witte zak; C. Levering, 2e Tuindwarrstraat 19: groote pop; A. Klokkemeijer, Koningsiweg 8: rozenj- kratisC. Wetsteyn, Huiswaard: doosje met ringen; H. J. van Eyk, Baansingel 29: dames- mantel; N. Geels, Westerweg 262: bril in etui; J. Smit, Vamebroek 12: draagmedaille; Afra Breed, Varnebroek 34: zilveren broche metsteentjes; J, Bikenaar, Rochdalestraat 28: roz,enkrans; Vuyk, IIofplein: kip; Coba Ob- dam, Ruitenstraat 5: portemonnaieJ. Budn, Druivenlaan 22: muts; Stoutjesdijk, Voor- darn 5: portemonnaie; G. Appdman, van der Woudestraat 51vulpen; van' der Vis. Lange- straat 2: portemonnaie; Wagendrever, Dijk- graafstraat 37: schut; Eits, Westerweg 27: jonge kat; N. Gordijn; Varnebroek: grijze molton deken; R Wuister, Dubbelebuurt 10: portemonnaie; J. Posch, Stompetoien: alpaca beursje; B. Hoebe, Noorderkade: aalkaar; C de Neuys, Egelenburglaan 6: portemon naie; A. de Munk, Ritsevoort 58: rozenkrans. Wanneer men weder in bet bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van ketinis te geven aan het Biureau van Po litie. JAARVERSLAG 1 JULI 1922 TOT 30 JUNI 1923 VAN HET DE P ARTE MEN T ALKMAAR DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Op 1 Juli 1922 bestond bet bestuur van het Department Al'kmaar der Mij. tot Nut van't Algemeen uit de heeren ds. H. Westra, voorzitter, A. F..Tbomsen, onder-voorzitter, M. Alb. de Lange, secretaris, dr. Jac. Dege- naar, penningmeester, G. Cloeck, J. A. La- dage en dr. J. Maats. In het voorjaar van 1923 legden de hee ren Thomson en Ladage bunne bestuursfunc- den neer, eerstgenoemde wegens drukke werkzaamheden, laatstgenoem.de wegens ver- trek naar elders. In de algemeene ledenver- gadering dd. April 1923 werd de heer Dr Jac. Degenaar, periodiek aftredende op 30 Juni d. a. v. als bestuurslid herkozen. Het departement telde gedurende het af- geloopen jaar 125 leden en 1 eere-lid. Door een zuinig bebeer staan onze geld- middelen er tamelijk goed voor en konden enkele subsidien, indertijd door den drang der tij den eenigszms ingekrompen, weer wat ruimer worden gesteld. In het winterseizoen hield het departement voor de leden een drietal lezingen, die zeer goed hebben voldaan. De eerste lezing werd gehouden door mej. Nelly Menage-Challa uit Nieuwe-Niedorp, die „IJsbrand" van Frederik van Eeden ver- tolkte. Vervolgens hield dd beer A. Alt uit Bolsward een voordracht over „Die Meister- singer von Nurnberg" van Richard Wagner. Op zijn bekende wijze gaf de spreker een zeer duidelijke verhandeling over den inhoud van deze opera en oogstte hij van zijn toe- hoorders een welverdiend applaus. In April trad de heer Albert Vogel voor de leden op, welke met zijn voordracht ,,100 dagen van Napoleon" naar Grabbe, door den spreker vertaald, eveneens veel bijval had. In het afgeloopen jaar werd het departe ment tweemaal aangezocht tot uitreiking van een diploma wegens langdurigen trouwen dienst, en wel bij de N. V. ,,Bouwstoffen" v.h. P. Messelaar en de fa. r. H. Ringers en Zn. De bij het reglemenf voorgeschreven al gemeene vergaderingen werden telkens ge houden, terwijl het bestuur bijeen kwam wanneer zulks noodig was. Omtrent de instellingen kan bet volgende worden medegedeeld: Spaarbank. Het bestuur dezer Instelling bestond op 1 Januari 1922 uit de beeren C. Bosman Gzn., voorzitter; H. G. Preijer, se cretaris; G. H. Krak, P. de Lange P.Bzn., Door Douglas Valentine. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 2) „Wel, ik denk, dat jij, net als je arme lieve moeder, weet, wat het beste is, dat ik heb", antwoordde Mackwayte, „maar het zal wei lastig zijn met zoo'n vreemde om mij aan te kleeden... Ik kan Potter niet te pakken krijgen op dit uur en een vreemde zal natuurlijk met mijn pruiken en kleeren in de war komen.." „Wel vader, ik ga natuurlijk mee om u uw dingen aan te trekken.." „Maar.. een vrouwelijke klerk bij bet de partement van oorlog, Barbara... een rijks- beambte, zooals jij zeggen zoudt, moet die nu in een variete-theater achter de schermen.. dat lijkt me niet zooals't hoort, beveling!" „Nonsens, Mac. Waar is de koffer met uw tooneelkleeren? Vooruit nou. We zullen een taxi moeten zien te krijgen „Ze zenden een auto om tien minuten voor negen, kindlief!" „Goeie hemel! Wat zijn we chic! En het is al half negen! Wie treedt er nog meer op be- halve u?" „Ik heb niet het minste vermoeden, kind- Ik ben niet erg op de hoogte van de Londen- sche programma's, vrees ikmaar't is ze- ker een goed programma. Het Palaceum is het eenige theater, chat den moed heeft gehad te breken met den sleur van die prullige re- J. de Wit Dzn., H. Holsmuller Hzn en G. Vonk. In de plaats van' den heer G. H. Krak, periodiek aftredendl 31 December 1922, werd gekozen de heer H. W. Frese. Het achterliggende jaar is voor de spaar bank wel een' belaogrijk jaar geworden. Was tot voor eenige jaresn het bedrag aan inleg- gers verschuldigd, steeds tot eenige honderd- duizende guldens beperkt gebleven, de laat- ste jaren war en de inleggelden zoo toegeno- men, dat men1 jaarlijks op een gemiddelden vooruitgang van plm. 80.000.kon bo- gen en is thans een mijlpaal, het millioen, bereikt. Dit cijifer getuigt ten voile dat die Nutsspaaxbank in breeden kring vertrouwen geniet. Door de verbeterde effectenkoersen en bij- boeking der bedrijfswinst bedraagt de reser ve thans pl.m. 45.000. Aan spaarbusjea zijn" in omloop plm. 350 stuks. De balans en winst- en verllesrekenlng werden geeontroleerd door den accountants- dienst der Mij. en in ordie bevonden. Hulpbank. Het bestuur bestond op 1 Julil 1922 uit de heeren P. J. C. van Toornen- buTgh, voorzitter; V. S. Ohmstede, secretaris P. Clay, penningmeester, M. Alb. de Lange, P. de Lange PBzn., J. de Wit Dzn. en P. Kool JPzn. De heer J. de Wit Dzn., periodiek aftre- dend op 30 Juni 1923, zag zich in de April- vergadering van het Departement herkozen,' terwijl de heer M. Alb. de Lange, wegens verandering van woonplaats, zich tot zijn leedwezen genoodzaakt zag per 1 Juli 1923 als commissaris te bedanken. In deze vaca- ture moet thans nog worden voorzien. Van de 112 aanvragen om voorschot kon den 101 worden ingewilligd tot een bedrag van 15.340.Wegens prompte wekelijk- sche betaling werd een bedrag van 59.25 aan 40 leeners gerestitueerd. Het kapitarl der hulpbank steeg van 7675.87 op 1 Juli 1922 tot 7.857.92 op 1 Juli 1923. Van de aanvragers behoorden 42 tot den R. K.-godsdienst; 40 tot de Nederduitsch Hervormde; 3 tot de Qoopsgezinde; 2 tot de Evangelisch Luthersche; 3. tot de Apostoli- sche; 1. tot de Israelitische Gemeente, terwijl 10 bij geen Kerkgenootschap waren aange- sloten. Volksbibltotheek. Alls gedelegeerde van de volksbibliotheek bij de Openbare Leeszaal en Boekerij, was het eere-lid van het Departe ment, die heer J. A. Verkuijl, aangewezen. In de algemeene ledenvergadering van April 1923 werd zijn mandaat, eindigend1 30 Juni 1923, met een jaar verleupd. Als bekend mag worden verondersteld, dat in 1913 de boeken van deze instelling bij voornoemde leeszaal in bruikleen werden ge- geven. Aankoop van nieuwe boekwerken vond ditmaal niet plaats, daar de door het Depar tement tor beschikking gestelde som Tioof dza- kelijk moest worden aangewend voor kosten van onderhoud en aanvulling der bestaande boekenverzameling, »waarvan het gebruik door de steeds toenemende uitbreiding der openbare leeszaal en boekerij naar de buiten- gemeenten, sterk is vermeerderd. De gedelegeerde.maakt in zijn verslag melding van een aangename samenwerking met secretaris en bibliothecaris der leeszaal, terwijl hij tevens een woord van dank uit aan den concierge A. Snoep en de dames Kaan, Verwaal, Zaadnoordijk en Ritman, voor de wijze, waarop deze zich van hun taak kweten. Op 1 Juli 1923 tolde de volksbibliotheek 1838 banden. UIT EGMONDBINNEN. Maandagavond had er een bijeenkomst plaats van Protestanten ter bespreking van j de kwestie, die reeds eenige maanden de ge- I moederen in deze gemeente in beweging houdt, n.l. de plannen tot het bouwen eener .tweede R. K. school en het desbetreffende raadsbesluit. De hegr Bosschaart, die op ver- zoek de leiding van deze vergadering op zich genomen had, heetie in hartelijke bewoordin- gen1 den heer Kl. de Vries, algemeen secreta ris van „Volksonderwijs", welkoffl, alsmede den heer Burgemeester van Egmond-binnen, die het verlangen te kennen had gegeven de besprekingen bij te wonen. De voorzitter sprak den wensoh uit, dat in het vervolg van deze gesehiedenis blijken mag, dat het hoofd der gemeente rekening houdt met hetgeen hier besproken zou worden. De heer Kl. de, Vries zette op uitnemende wijze uiteen, dat, al mocht de wet van 1920 bevrediging gebracht hebben1 op onderwijs gebied, eu'al achtte spr. het standpunt juist, dat de eerbied voor eens anders werkelijke overtuiging meebrengt anders willenden geen stroobreed in den weg tel eggen, dat naar zijn meening en die der 30.000 leden en 425 af- deelingnen van „Volksonderwijs" toch de openbare school de school is, die aan de eischen van onderwijs en opvoeding ten voile 1 kan voldoen, evengoed in Nederland, als in de andere landen van Europa, waar men ner- gens een regel'ing als in ons land vindt. Spr. achtte hetgeen de voorzitter opgemterkt had, volkomen juist, n.I. dat de openbare de Chris- telijke school bij uitnemendheid is. Daarom blijft die school ons ideaal en juist door de wet van 1920 en haar gevolgen wint die over- tuiging meer veld. Niettemin, wenschen anderen een aparte school, we hebben daaraan eenvoudig te vol doen. Maar dan moeten die menschen de voi le verantwoording daarvoor kumnen dragen. Daartoe moeten zij zich afvragen, of hetgeen zij wenschen niet al te zeer andere belangen scbaadt. Het gebeurt in het dagelijkscb leven i ook menigmaal, dat men zegt: Ik zou dit of j dat wel willen, maar wat stoat daartegen- over? Kunnen we niet nog wat wachten en zoo niet, op welke wijze zullen we cnzen zin doorzetten? Komende tot de plaatselljke kwestie vroeg spreker of het nu noodig was, dat men juist den hoogsten prijs moest hebben? Dit diende j men met zijn geweten uit te maken. Aan de hand dr djfers werd voorgerekend, dat het i raadsbesluit minstens 13.000 boven het noodige uitging. Die oplossing was veel te i duur en dat in dezen treurigen tijd! Ook be- sprak de heer de Vries, hoe de Protestantsche kinderen daardoor met ongelijke maat geme- ten werden, zoodat men zich voorstellen kon, dat de ouders redeneenden: Omdat gij, R. Kn. Uw zin om zoo te zeggen door dik en dun wilt doorzetten, omdat gij: den duursten weg oj>- drij'ft en zelfs in weerwil van de benarde tij- den niet wachten wilt, omdat gij voor onze kinderen een ongewenschten toestand schept, daarom zullen wij van dezelfde wet gebruik maken als gij en ook een bijzondiere school bouwen. Dat zou jammer zijn. Doch spr. begreep, dat het niet gemakkelijk voel 'het eens geno men besluit te herroepen. Toch wees hij we- gen aan am uit de impasse te geraken. Het royaalste zou zijn, dat de R. K. zeiden; we laten onze plannen voorshands in portefeui!- le. Gebeurde dit echter niet, diat konden zij meeVerken om het raadsbesluit nader te for- muleeren. De raadi was immers op een ver- keerd advies afgegaan. Het is een wijs man, die terugkeert van het pad, dat hij verkeerd heeft ingeslagen. Mooier nog is het, wanneer degeen, die hem daarop gebracht heeft, de eerete is om hem ervan af te brengen. Een en ander gaf de heer de Vries in overweging, niet als tegenstander van bijzonder onderwijs, maar als belangstellend Nederlander, die m- ziet: 't kan beter. Van de gelegenhdd om vragen te stellen of opheldering te verkrijgen werd gebruik ge- maakt door den Burgemeester. Als belang- stellende in het onderwijs had hij verzocht te- genwoordig te mogen zijn en het was hem aangenaam en nuttig geweest. In verband met de djfers, decide spr. mede, dat het bou wen van een onderwijzerswoning waartne- de naar zijn oordeel ook het plan stood of viel in de berekening was opgenomen naar aanleiding van het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs. Op de vraag, of het mogelijk was de openbare school aan het R.K. kerkbestuur over te dragen, was geantwoord, dat het gebouw aan de eisdien voldeed. zoo dat dit wel kon, mits een nieuwe school met onderwijzerswoning gebouwd werd. Het ge- meentebestuur vertrouwde, dat dit wettelijk of noodzakelijk was. Heeft de raad dimtengevol- ge gedwaald, dan vermoedde spr. ook( dat het gemeentebestuur, naar zijn uitspraken' over de finandeele bezwaren te oordeelen, ■wel geneigd zou zijn een anderen weg te vol- gen en hij zelf wilde dat ook. Daarom vroeg hij; of de heer de Vries de woning onafschei- delijk achtte of niet. „Wij zullen ons voordeel met Uw mededeelingen doen". Z.i. hadden de ze besprekingen, waarvan hij niettemin het nut erkende, slechts theoretische waarde, daar hij1 bij geruchte-vemomen had, dat de plan nen niet doorgingen. De heer die Vries anftwoordde, dat het ad vies geheel on juist was. Nergens wordt in de wet gesproken van de verpiichting tot het bouwen van een woning. Spr. raadde aan na der advies te vragen aan den Inspecteur van he! lager onderwijs en het zou hem. aange naam zijn het amtwoord hierop te mogen ver- nemen. Het advies vindt in geen enkel opzicht steun in de wet. Nadat de voorzitter den heer de VneS be- dankt had voor diens keurige rede, aan- vaardde deze de terugrds. In het verdere verloop werd de vraag be sproken, of men het gemeentebestuur door een adres gelegenheid zou geven de zaak nader onder de oogen te zien. In verband met het medegedeelde omtrent uitstel van bouwplan- nen wrerd daarvan voorloopig afgezien. (Aangezien echter omtrent dit uitstel niets vue'sl" Barbara was nu in de gang; haar armem vcrdwenen tot aan den sdhonder in een: groote rieten koffer, die fliauw maar cacaoboter rook. Naar itoiks en naar rechts slingerdie zij: jas- sen, hoeddn, broeken en parttturen1, en: met kennersoog koos zij! de benoodiigidheden er- uit, die Mackwayte noodig zou hebben voor de voordirachten, 'die hijj diem avondi zou hou- den. Imtussdien klonlk't gesnor van een auto buiten op den- sttalten weg. Toem werdi er aan de voordeur gebeld. iDien avomd om hlalll Een stond Barbara naast haar vader achter de coulissem van het groote Paliaceum-tooneelAchter haar was het kleine afgesch'oten hokje, waar Mackwayte zidi snel moest verkleeden, zooals dlait to zijn optredem telkens voorkwato. Na haar aan- komst to het theater had Barbara hier jas- §en, hoed'en, pruiken en schminlk neergelegdl op het tafeltje onder den spiegel met twee helle eledrisdhe lampjes, terwijl Mackwayte boven' to zijn kleedlkamer zijix eerste ooisituum aandeed. Nui stond de oude man naast haar to zijn p'afcje van oude Londensdie omnibuskoetsier, met dezelfde .typische kleeding die 'hij de Haalti- ste vijtf en twintig jaren1 'bij deze voordracht altijd had1 gedragen. Hij was een vedl' to er- varen man van1 't vak om ook maar de mtosite zenuwach't'igheid te toonen, O'ok al zou hij1 die gevoeld hebben. Hij! praa'tte op zijn gewome vriendelijke, vertrouwelijke manier op gediemp- ten toon met den theater-dineoteur. Om hen1 been was die eigenaardi'ge stilte de stilte van1 ingespanmen arbeid die de wereld Van het tooneel zoo oi.werkelijk maaktt; wanneer men het contrast ziet tusschen voor offldeels bekend to, a Been een courantenbe- richt bleek daarover gesproken te hebben, ligt het voor de hand, dat daaromtrent na der zal worden gelnfonneeid en gehandeld.) Tot de oprichting van een afdeeling van Volksonderwijs werd nog niet definitief beslo- ten, al zal dit vennoedelijk niet lang udtblij- ven. UIT OUDKARSPEL. Als gevolg van de mededeeling in de ge- combineerde vergadering van de vorige week, dat de Vrijz. Dem. kiesvereeniging al- hder zal aanvangen met het aanbieden van lijsten tegen samenvoeging van gemeenten, wordt van katholieke zijde geadviseerd om de ze lijsten vooralsnog niet te teekenen, omdat er nog geen enkele gelegenheid geweest is om de voor en madeelen te overwegen en het aanvoeren van tegenargumenten ook In ge noemde vergadering geheel achterwege ge bleven Is. D. T. 9. I speelde op een doer het vele wa ter zeer sTecht, terxein tegen Holland I van Noordscharwoude met alls uitslag 11. Door die afd. Langendijk van Hlet Witte Kruis zal bij genoegzame dednamen weder- om eenr bakercursus gehouden worden. Ook hier doet rich een geval van be- smetltelij'ke riekte onder het vee voor. UIT NOORDSCHARWOUDE. 'Het ilaatste openludrttoonoert van het har- moeiegezdlschap Excelsior kon1 wegens het door de regen killle kllimaat niet to de open todht gehouden worden1 en werd daarom ge geven in de kolfbaan van den heer Jac. Bak- ker. Wel was er daardoor minder publ'iek dan we gewoon zijn, doch het was er daarom niet minder gezellig. De bezoekers hadden weddrom een gezelli- gen middag. Ook het bal dat 'a avonds gegeven werd, liet niets te wenschen over. UIT HEEMSKERK. De bloembollenteelt breidt zich to ons land sedert de laatste 4 jaren flink uit, vooral in onze provincie. In 1919 besloeg het beplantte gedeelte to deze provincie 1172 H. A. tegen 1554 H. A in 1922. Deze djfers waren: voor Zuid-Holland res- pectievelijk 3660 en 3631 (dus een daling) en voor ons geheele land 4880 en 5243, alles vergeleken bij de jaren 1919 en 1922. Wij veraemen dat men in Hollandsch Noorderkwartier rich evenals een 10-tal ja ren terug weer op de bloembollenteelt wil toeleggen. Te Enkhuizen doet men fact reeds jaren met succes. Is het eerste waar dan is het te hopen dat men daarmedeg elukkiger mag we- zen als toen, want in die dagen' was het een schip van bij l eg. Iedereen, boer en bouwer moest d'aar tol- pen teelen, vooral de zoozeer gezochte Muril- lo, die deed' bij1 ons toen opgeld. Men kocbt ze groen per regel of voor 10 a 12 stuvers (normale prijs 0.25) en toen de Noord vol met tulpen zat kwamen ze los, met gevolg eener overvoerde markt die gepaard ging met drukkende prijzett. UIT BERGEN. Zondagmiddag spedlde B. S. V. I to Wijfc aan Zee tegen W. Z. V. I en verloor met 2—1. B. S. V. II won te Bergen van Vrone II uit 91 Pancras met 7—0, terwijl de adspiranten van B. S. V. te Heiloo itegen (to adspiranten van Heiloo met 1—0 wonnen. 1Gedl Zwart II spedlde op haar terrein een wedstaijd tegen' Limmen 1, welke etodlig- de met 0—0. De Gieel-Zwarten hebben zich bij dezen wedstrijd kranig gehouden, daar de dub uit Limmen to doorsnee uit veel oudere spelera bestond. Ged Zwart III vbn voorts met 3'0 van Egmondbinnen II. Zaterdagavond omstreeks half acht had ter hoogte van: het 'terrein, waarop destijds het Intemieeringskamp' aan die Breelaan was, een aanrijding plaats tusschen een anto van die Nassaugarage uit Alkmaar en dd vrach't- wagen van den heer Modder alhier. iDie chauffeur R. reed met rijin auto, komen de uit Sdhooill, to fltoke vaart en bemerlkte, waarschijnlij'k door slechte verli'chiitog, eerst op korten afstand die vrachitlwagen' en kon een boitising nidt meter votoricomen Met alle kracht remmende werd de auto tegen' een boom ge- slingerd en daama achter tegen den vracht- wagen1, well'ke botsang nog zoo sterk aan- ikwam dat de auto van. voren to d'kaar werd gereden een der vooiibanden' sproing 'en een der achierwielen togedrukt werd. De vra'ch't- rijdfe* reed, naar wij vernemen, rech'ts van den weg eveneens to de uicbttog Bergen' en kreeg zoo'n stool dat het lemoen brak en het paard hierdoon leten emstige wonde be en ach'ter de schermen. Het gebouw was tot aan den nok toe gevuld; een doarSlaand be- wijs, dat de politick van het Palaceum om te brekten met de revue en terug te keeren tot wat Mackwayte noetade „gewoon vaudeville'', volkomen gerechtvaardigd was. Terwijl zij 'tusschen de schermen stond, kon Barbara bijna het contact voelien tusschen1 het publiek en den toonedspeller, die met de kalme vastberacteiheid van een' volmhakt kunstenaar, zijn werk deed op het tooneel. Bij elk van zijn zorgvuldig bestudeerde geestige trekjes wachtte hij even, to de vaste overtui ging, dat het gelach zou aanizwellen tot een storm van applaus, die zouder ui'tzondering opstak uit de rijen van toeschouwers voor hem, en' doordbong tot hoog onder het dak, waar de boogli'chten sudsden en knetterden. Alleen die zachte Stemnien naast haar... ven der Was achter het tooneel' alles Volkomen sti'l. Toch was iedereen berig. Ellfe was op zijn post, alter aandacht was .gevestigd op de klein gestalte to toe lachwekkende fcleedtog, toe de lichtbuudels op het tooneel vol»gden.__ Hier was wel1 het variete-theater op zijn hoogste peffl: Van ontwikkdtog. Alles dna" met een gemiakkdllijlkheid, die Barbara een_ gevodl gaf van groote voldtoendni"" want zij1 wist h e gelukkig haar vader moest zijn. Iedereen1 was zoo vriendelijk voor hem igeweest. ,,I'k zal me een vreemde voeten tusschen al die sterren van tegenwoordig, lieveling", had' hij gezegdL toen ze to1 de auto op weg waren. naar het theater. Zij had toen geen aUtwoond bunneni vindlen, want ze vreesde, dat het maar al te zeer waarheid was. En toch had iedereen, toen rij onitmoetten', getracht hun te toonen, dait Arthur Mack- 'lcwam, wellke dioor den veearts moest worden gekramd. De vradilttwagen bekwam ook aan- merkelijke schade, O'.m. brak een der aditen- veeren1. De auto ion de reds niet voortzetten en bleef des nachts aan den kant van den weg, terwijl de vrachtwagen nog denzelfden avond naar Bergen werd vervoerd. Wonder boven wonder kwamen do twee tozittende dhauffeuxs en de vraditrijders er zonder 'ldt- sel af. Premlebouw. Bij beschikking van den1 minister van arbeid van 12 October 1.1. is ten behoove der particu'liere toouwnijVeirheid 'aan de navolgen de gemeen'ten een bijld'rage uit's Rijks kas toegekend van 300 per woning. Akersloot voor 2' woningeu 'ten behoeve van F. Oroot. Limmen voor 2 wontogen voor P. Gaart- huis. De heer C. Admiraal herdenkt heden den dag waarop hij' vo6r 25 jaar als lid foeirad van Bergens Harmonie De heer Admiraal was steeds een zeer ijverig lid en droeg het corps zoo'n warm hart toe, dat hij. zijn iiefde voor de muziek ook zijn zoons wist bij te brengen, ide alle drie reeds als leden vah net corps zijn toegetreden. Met elkauder vonnen zij reeds een goed kwartetj, dat meermalen met succes naar voren komt. Ongotwijfeld zal het den heer Admiraal niet aau belangstelltog ontbreken. De heer D. H. W. FilarskL, kunstschilder alhier, opende Vrijdag to het Gebouw voor Beeiende Kunst aan de Vondelstraat te Am sterdam een tentoonstelling van zijn werken, die hij op zijn reizen in Zwitserland, Ndoidr Italie en Frankrijk vervaardigde. Vooral het nieuwe werk van deze interes- sante, de kunst in velerlei variaties beoefenen- de kunstenaar, vtod bij de kunstcritici groote waardeering. Zij, die nader met dti werk bekend willen worden, zullen goed d'oen de tentoonstelling, die 11 November wordtg esloten, te bezoeken. UIT HEILOO. In het Brunogebouw had Maandagavond een goed bezochte propaganda-vergadering plaats van de Propagandaclub „St. Wille- oroidus". j (u Op verzoek van den voorzitter werd gepre- sideerd1 door kapelaan van Kessel. Hij riep het welkom toe en verheugde rich over de groote opkomst. Na een inleiding werd eerst aan de orde gesteld of reorganisatie wenschelijk was en zoo ja of het bestuur, bestaande uit de hee ren H. J. Gielis, Th. B. Brand, J. Liefting, H. Ursem en 1 vacature, en de dames Buite- man, Gielis-Koopman en Blom, kon aanblij- ven. Een der leden meende, dat tot niet aan de orde was. Bestuursverkiezing heeft to Januari plaats (volgens reglement). De voorzitter stelde het dan aan de orde. N4 stemming verklaarden zich 36 voor en 7 tegen reorganisatie. De voorzitter zou zeer gaame rien dat de voorzitter, de heer Gielis, aanbleef. Hij' weet ten voile wat hij aan hem heeft. Daama werd aan de orde gesteld of het punt „het nieuwe bestuur" zal bestaan uit 3 dames en 3 heeren en daarboven een alge- meenen voorzitter en of samenwerking van dames en heeren propagandisten gewemscht is. Nu werkte iedere club op zichzdf. Wordt dit aangenomen, dan zal er een verband be staan tusschen de clubs. Niemand had Merte- gen bezwaar. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer J. Schuijt, en van het damesbestuur mej. Buiteman (presidente), en mej. Blom en mej. Ursem, de heeren A. Dekker Azn. (voorzitter) en H Ursem en N. Opdam. Het werkprogram voor dezen winter werd daarop' besproken, In een hartelijk dankwoordi werd daama afscheid genomen van het oude bestuur. De voorzitter heeft alle respect voor die stoere workers, die, ondanks alle tegenspoed, spreker zal maar niet zeggen tegenwerking, steeds hebben volgehouden. Spr. hoopte dat de rust hersteld zal zijn en sloot de vergade ring. (Daarop zal wel niet veel kans zijn. Echter wayte niet vergeten was. De poitier van het theater had' hem gekend to vroeger dagen en verweikomde hem bij name. De tooneelspeler, toe voor Madkwayte optrad, en die -op het oogenbtik op't tooneel was, had gezegd: „Hal'to, Mack 1 Komi je ons jongerem nog eens wat goede wenfcen geven?" En nu ook was weer de regisseur met haar vader aan 'I pra- ten over de oude tijden. „Je had een harde, maar goede ieerschool, Mac", hoorde zij hem zeggen; „maar biji Ju piter, wij kregen er wlileerdfe artisten door. Als je toe beelle rij nietswaardige prullen1 ziet die hier 'komen1 om iets te 'krijgen... en het wer- kdlijk nog krijgen took... goede hentel1, je zoudt er naar van worden. Ik zeg je, ik heb handien vol work om ze van mij af te houden. Maar van de week is het een voonstellimg, die er wezem mag, en ik heb jou een goede plaats gegeven, Mac... jij! fcotmf voor Nur-el-Din". „Nur-el-Din?" heriiaalde Mackwayte, „wat is dat, Fletcher Een toownaar?" „Goede hemel nog toe, m'an waar heb je gezeten?" antwoordde Fletcher. „Nur-elFDim is het groiotste vaudeville-wonder sindte Lottie Collins, 'n Toovenaar! Ja, dat is ze bij al'le goden o'ok I Zij! is de nieuwste attractie op't 'gebied van Oostersdie damsen... een Spaan- sdhe of zoo iets... praditig© oostuums heeft ze.... en juweelfen.... wacht maar tot je haar gelzien hebt!" - „Hentellief", zei Mackwayte, J'k gel oof diat i'k heelem'aal uit den1 tijd 'ben. Is ze hier all1 lang opgetreden „Haar eerste optredten in Londen, man! En ze sch'ijnt het weritwoiord1 weggaan goed' te kunnen vervoegen .Zij is to1 Parijs geweest -en overall op het vasfeland en fa Amerika ook, geloof ik, maar zij moest bij: mijl komen om1 den hoogsten trap te berei'kien. Ik zag da- delijk, waar zoo iemand als zij1 thuishoorde. Zij is een wer'kdijke artiste, met temperament en stijl en al toe sooit eigenschappen meer en een toe verduiveld goede zaken maafct. Maar de ergSte duivel die ooit de hell ontsnapt is, kon geen llastiger humeur hebben dan rij. Ik heb het altijd met haar aan' den sto'k! Geen voorstellimg is er, of zij! ilaait het publiek wach ten. Maar ik 'ben hier in dit theater niet van haar prima donna kurem getoend en daitl heb v ik haar gezegd! Hallo, Georgie 'is klaar..." Het groote gordijn viietl plotodtog en demp- te het geluiid van1 een1 storm van applaus. lets, dat veil: had van een bundel kleeren, tiliillen- de spieren, zweet en schmink tiiimeldte van het tooneel1 af midden tussChem het groepje pra- tenden. Een electrischc bel weerkl'cnfc, de tichten flikkerdien pHotseltog he! aan; zoodat de oogen er pijtn van deden, een schema ging omhoog en een amdd1 gleed; daarvoor in de plaats naar beneden, de aeteur moest twee, drie, vier keer komen buigen; en- verdween toen tusschen een menigte gestaltlen; die in het halfduister heen en weer renden. Weer klonk een' dectrische be! en weer werd het muisstil, alleen de lidhten suisden. „...Je moest na je optreden haar even gaan opzoeken, Mac", ging de stem van den regisf seur kalim voort „Goed' zoo, Jackson I Nu moet jij er aan gelooven, Mac!" Babara'e hart ifiriildh. Nlu moest het, vader- tje! Statig en langzaam week het groote gor dijn vaneen en Arthur Mackwayte, de inva"- ler, strompelde kalm het tooneel- op. (Wor/H vervotgd.)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5