De Langs De Moraaz. Qpeneu RekeniHg-Conrant met reateYergoeding. ONGEOOR LOOFD E HtJUKVER* HOOGINGEN. Het is de Huurcomrnissie te dezer stede ge- bleken, dat er verhuurdera van woningen zijn, die, zander nadere goedieuring van1 de Commissie, de huxen> van de door hen ver- hour de woningen hebben opgevoerd nog boven de toegelaten bedragen van 50 boven den huurprijs van 1 Januari 1916, voor woningen welke op dien datum 6.- of minder per week deden, of van 37 K boven den huurpri; voor woningen we' s van 1 Januari 1918, ke op dien datum 6.— het of meer deden per week. De Commissie wij/st nodrukkelijk op ongeoorloojde en strafbare daarvan en noo- digt huumers zoowel als pnder hoarders uit zich ter zake te wenden tot den Secretaris der Huurcomrnissie ter gemeente-secretarie, ten einde de huren tot de wettelijk gfportoojde bedragen te doen terug brengen. Alkmaar, 16 October 1923. De Huurcomrnissie voornoemd, O. J. VERKERK, Voorzitter. F. H. VAN D-IJK, Secretaris. het plechtige van dezen kerkdienst bijlzonder verhoogde. Van Kalmthout, uit Tilburg, die de orgelpartij had, droeg het zijne tot het welslagen van de uitvoering bij. Bij het uitgaan der kerk stonden de Nij- meegsche katholieke vereenigingen geschaard aan weerszijden van de Molenstraat tot het universiteitsgebouw met hare vaandels, waar- mee zij de professoren, aan wie de pedel voor afging, begroetten. Duizenden menschen woonden deze demonstratie t>ij- Na de inzegening van het geb-ouw sprak de burgemeester, de heer F. M. A. van Schaeck Ma Si on, het bestuur der St. Radboudstich ting toe Vcrvolgens voerde het woord mr. J. F. A. M. Wierdels als voorzitter der commissie uit de Nijmeegsche burgerij voor de aahbieding van een gesichenk. Het bestuur der St. Radboudstichting en eenige genoodigden gebruikten het noenmaal in het universiteitsgebouw. Om half dtrie had in de coneertzaal der ver- eeniging de opcningsplechtigheid plaats. Bij het binnenkomen van de autoriteitem wetdi uitgevoerd een instrumentale compositie van mgr. J. van Schaik. De zaal, waarin plaats is voor 1600 personen, was geheel1 bezet. De rector-magnificus, prof. dir. Jos. Schrij- nen, hield hier een rede. In naam van het corps hoogleeraren, wier woordvoerder ik de eer heb te zijn, zeide hij ten slotte, in naam van deze hoogstaanzienlij- ke vergadering, in naam van heel het katho lieke- Nederland vraag ik Uwe Doorl, Hoog- waardigheid mgr. Henricus van die Wetering, voorzitter van het bestuur der St. Radboud stichting, rechtmatig opvolger van den H Wiilebrord op den aartsbisschoppelijken stoel van Utrecht; deze katholieke universiteit te willen openen. Alsnu nam de aartsbisschop, thans als voorzitter der St. Radboudstichting, het woord tot officieele opening der r.-k. univerai teit. In naam van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland en van de andere leden der St. Radboudstichting, zeide hij ten slotte, ver- klaar ik de r.-k. universiteit te zijn geopendL In Di Nomine feliciter. De aanwezigen hoorden de woorden van den aartsbisschop staande aan, waarop geest- driftige toejuichtingen volgde. Deze stemming kwam telkens opnieuw tot uiting. Toen de openingsverklaring was uitgespro- ken werden de ldokken van alle r.-k. kerkcn geluid1; doch boven haar gebeier ging de stem van den St. Stevenstoren, welke groote btok, de St. Catharinafclok, na 1870 niet was ge- hoord. De rector-magnificus der Leidsche academic sprak den aartsbisschop en het bestuur en de professoren der r.-k. universiteit toe Van de buitenlaridsche universiteiten waren vertegenwoordigdLeuveni, Angers en Rijlssel. Dr. Noyons. afgevaardigde uit Leuven, bood bii een hartelijke van veel belangsteilmg ge- tuigende toespraak, een aares van gelukwen- schen aan van zijn universiteit. Prof. mgr. Orij, afgevaardigdle van Angers, sprak in den- zelfden geest en prof. Verschave, uit Rijlssel, dr°d rtin pelukwenschen ook van een adsres vnri ziin universiteit vergezeld- gaan. De studenten en met hen do geheele zaal de- alle sprekers van hun dank voor die sym- nrdhieke woorden blijken. Tot slot zong een vierstemmig mannenkoor Veni Creator", compositie van den heer W. Eleyd-t te Nijmegen. De sen aat hield na de openlngsplechhgheid •orentie in het universiteitsgebouw, waar ve- len tjaar hun opwachfmg oiaakten. Ctisteravond hielden dfe studenten dler nieu we univers'teit een fakkeloptocht door de stad, MilDDENSTANDSOONORES. Gistermorgen heeft de voorzitter, die heer Ed. G. Schumann, uit Rotterdam, in de groote zaal van de sodettit Concordia te Bre da de algemeene vergadering geopend van den Middenstandsbond, Nederlandsehen Bond van vereenigingen van den handeldfij- vendwen en van den industrieelen midden- stand, die, als gebruikelijk, aan het congres voorafgaat. Rudm 10 uur heette de heer P. van der Linden, voorzitter van de Algem. Midden- stanclsvereeniging voor Breda en Omstreken, bestuur en afgevaardigden hartelijk welkom. Hij wees er op, dat Breda een gezonden krachtigen middenstand heeft, die als overal lijdt onder den druk der tijden, en hij prijst het s'tadsfoestuur, dat een open oog heeft voor handel en Industrie. Hij herinnerde aan de actie van de Bredasche middenstandsorga- nisaties tot wering van vliegende winkels en hij sprak de hoop uit, dat de rabeid van deze dagen een steentje zal bijdragen tot het heil en den bloei van den middenstand. De voorzitter zeide den heer Van der Lin den dank en hij bracht aa de Bredasche ver- eeniging hulde voor haar initiatief en haar ontvangst. De voorzitter hiel<j daama de openiogsre- de, die tot titel droeg: Terug naar het Rijk der mogelijkheden. De voorzitter heette vervolgens welkom nir. dr. Van Sonsbeeck, burgemeester van Breda, voorts de verteeenwoord i gcrs van Kamers v Koophandel leden van het eere-comite van den Bredaschen gemeenteraad, den heer Graadt van Rooeren. secretaris-generaal van de Nederl. laarbeurs, en den heer Loeff, lid van den raad van advies. De heer Ingenool deed voorlezkig van een aantal brieven, behelzende berichten van ver- hindering van de ministers van binneniland- sche zaken en van handel en vdn een aantal andere personen. De officieele Jaarbeurs te Brussel heeft gcschreven, vertegenwoordigers te zullen sturen. De notulen van de vorlge algemeene verga dering en het congres, werden goedgekeurd. Aan de ortte was daarna het jaarverslag 1922-—'23 van den secretaris, den heer A. A Collenteur te Rotterdam. Het jaarverslag werdl vastgesteld. De penningmeester, de heer Blankerte werd voor het gevoerde beleid gedechar.geerd. De penningmeester decide mee, dat de begrooting in verband met die reorganisatie van den Bond besdhouwd moeten worden als een slag in de lucht. Daarna was aan de orde het voorstel tot reorganisatie van den Bond. Volgens de nieuwe statuten zal de naam van den Bond veranderd worden in: Nederlandsche Mid denstandsbond Overgegaan werd tot de lartikelsgewijze be- handeling van het schema van de nieuwe sta tuten. Gistermiddag is in de societeit Concordia, onder voorzittersdhap van den heer Ed. G. Schfirmann uit Rotterdam de algemeene ver gadering voortgezet. Het concept-statuten werd met op 4 na al gemeene stemmen aangenomen. (applaus.) De voorzitter deed vervollgems eenige mede- deelingen betreffende den te Bern gesitichten Internaiionalen Middenstandsbond. De vergadering besloot tot a ansluiting van den Nederl andischlen Middenstandsbond bij den Internationalen Middenstandsbond. De algemeene vergaerinig, op de agenda waarvan nu nog de rondvraag stond, werd gesohorst. De voorzitter opcode het congres en gaf het woord aan den heer ir. H. Steketee, rijksnij- verheidsconsulent te Deventer tot het houden van een inleiiding over de Rijksinstellingen ten behoeve van dien kldnhandel en de klein- industrie. De voorzitter decide nog mede, dat op uit- noodiging van het'bestuur een comite ge- vomd was ter bescheming van de belangen van rekeninghouders bij den postchfeque- en girodienst. Kwart over 5 werd! de vergadering geslo- ten. HET VOORO'EFENrNGSfNSTITUUT BIJ DEN VRIJWILLIGF.N LANDSTORM. Op vrtagen van het lidi van de Tweede Ka- mer, den heer Duymaer van Twist, betreffen de een- voonneimen tot opheffing van het voor- oefeningsinstituuit bij (ten vrijwilligen land- storm, heeft de minister van oorlog geant- De regeeriing heeft het vraagstuk van het vooroefeningsinstituut bij den vrijwilligen landstorm opnieuw in overweging genomlen, hetwelk ecliber nog niet hot zoodanige uit- komsten heeft gelad, dat van een- voornemlen tot afechaffing zou fcunnen worden gespno- ben. In d'it stadium meent ondlergeteelkende zich van verdere mediedealiingen- ter zaike te imloe- tlen onithouden, waarbij- hij echter gaame de verzekerinig geeft, de Volksverfegemwoondi- ging in de gelegenheid te zullen sitellen, over deze aangelegenheid haar gevoelen te uifen, alvorens tot ingrijpende wijziging of afsdhaf- fiing eventueel zal worden overgegaan. SAME NWE RKI NO R. K. EN CH'RISTE- LIJKE WERKGEVERS- EN WERKNE- MERSCENTRALES: In een op DinSdag 16 October fe Utrecht gebouden vergadering van vertegenwoordi gers der R. K. en Christelijke Werkgevers- en Werknemers-centrales zijn voorloopige be- sprekingen gehouden over de mogelijkheid om tot een vorm van permanente samenwer- king te komen. De ondeihandielingen zullen nader worden voortgezei TWINTIGSTE NATIONAAL CONGRES VAN DEN MIDDENSTANDSBOND. Te Breda werd gister en faeden het Mid- denstandsconigres gehouden onder voorzitter- schap van den' heer Ed. O. Schflnnana te Rotterdam. Gastvrouwe van het Congres is de Algemeene Middenstandsivereeniginig voor Breda e.o. De afgevaardigden van het congres warefl Dinsdagavond 16 October om 8 uur officieel door het gemeentebesituur van Breda ontvan- gen. De hal van het stddhuis, waar de ont vangst plaats vond, was bij deze gelegenheid kwistig met bloemen en planten versierd. De Burgemeester van Breda Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck, tevens voorzitter van het Eere Comite van't Conigres riep den af gevaardigden het welkom toe. De voorzitter van den Middenstandsbond dankte voor de schitterende ontvangst, het congres te Breda bereid. Na afioop der receptie ten stadhuize vond in hotel „De Schuur" een reunie plaats, waar de congressisten namens de Algemeene Mid- denstandsvereeniging voor Breda e.o. door den voorzitter, den heer P. v. d. Linden be- oet werden. De afgevaardigden bleven aarna nog geruimen- tijd igezeliig bijeen. Gisterochtend 10 uur begon in „Concordia" onder groote belanigstelling de algemeena vergadering. De voorzitter der Bredasche vergadering, de heer v. d. Linden hield de welkomstrede. DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. De eerste colleges aan de R. K. Universiteit zullen gegevan worden op Vrijdlag a.s. In de eerste senaatsvergadering is, naar de Katholieke bladen mielden, gekozen tot secretaris van den- senaait prof. mr. J. van der Grinten. Tot assessoren van den rector- magnificus zijn gekozen de voorzitters der theollogische en juridische faculteit: prof, mag. De Langen Wendels en prof. mr. Raay- makers (plaalfcsvervaniger prof. mr. P. Belle- fxioid). Tot anchivaris van- den senaait is ge kozen, met ingamg van 1 November, de be- noemde bibltoiilhecaris prof. dr. H. de Vries van Heekelingen. PROF..Dr. J. VAN WAGENINGEN. f Te Grondngen is overleden, 59 jaar oud, prof. dr. J. van Wageningen, hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit aldaar. Prof. Van Wageningen was ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. ONTHULLING PLAQUETTE PROF. DR. J. K. A. WERTHEIM-SALOMONSON- Hedenmiddag had in de College-zaal te Amsterdam voor Necrologi in het Binnen- Gasthuis de onthulling plaats van de pla- gn da quette van wljlen prof. di!. J. K. A. Weri- hedm-Salomonson. Prof. Winkler sprak hierhdj1 een rede uit. HOOFDCOMM ISSARIS VAN POLITIB. De commissaris van politie te Soerabaja, de heer Oostmeyer, is benoemd tot hoofdeonx- missaiis van politie te Batavia. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij Koninklijk besluit van 15 dezer is, met ingang van 1 Januari 1924, benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Alkmaar, R. P. Goetsch, met gelijktijdige toe- kenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijksihoogere burgerschool te Vlissingen. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. Aan mr. R. C. Bak'huizen van den Brink is onlangs ten postkantore te Haarlem de uit- betaling van een postcheque geweigerd Thans heeft mr. Bakhuizen van den Brink ge- dagvaard den direefceur van het postkantoor te 'Haarlem, den heer L. H. Bartelink, den staat der Nederlanden en idea directeur van den postcheque- en girodienst, den heer A. W. Kymmel, te's Gravenhage, om op Dinsdag 30 October ter terechtzitting van de recht- bank te verschijnen, waar door requirant ge- eischt zal worden, de chfcque alsnog uit te betalen en de interesten over het bedrag van den cheque tegen 5 pet. 's jaars van den da tum van de dagvaarding tot 'dien van de vol- doening te voldoen. SPOORONGELUK. Bij het binnenkomen te Winterswijk is Maandagmorgen een Deutsche treia, die te veel vaart had op het stootblok gereden in- gedrukt. De reizigers kregen een geweldigen schok; sommigen liepen builen en kneuzin- gen op; zij werden aan het station verbon- den. DE VLIEGTOlGHT NEDERLAND— INDIe. In verband met het beslluit der Nederland sche en Nederlandsch-Imdiische regeeringen om den voorgenomen vliegtodit Neoerlanal indie wel moreel, t och niet ga'-de i;k te steu- nien, heeft, naar net Haiagsche Anieia-kanjtoor verneemit, het oomiite beraadsl-aagd1 over de vraag, of de tocht onder deze emstandighe- den at of niet zal kunmien dioorgaan. In aanmeiking nemende de zeer groote be- langstelling en hoogst bevredigenden s-teun, die het comite reeds van Nederlandsche li- chamen en particullieren .mocht genieten of toegezegd! kreeg, besloot het, zij het dan met een eenigszins gewijzigden opizet en beper- iking der fcosten, dier vHiegtocht op 1 April te lateo dioorgaan. In verschillende steden hebben zich plaat- selijke comite's gevormd, ieneinde aldaar in het belang van het plan werkzaam te^zijn, zoodat wordt verfrouwd,. dlat het nog ont- brekende deel van de Sben-oodigdfe fondlsen alisnog zal worden verkregen. DE BEZUINIGING. De Secretaris van de Subcommissie van de Schooljeugdcommissie van het Nederl. Olymp. Comite deelt mede, dat het Kon. Be sluit en de Beschikking van 6 October 1922 no. 15, betreffende de lichaamsoefening, met ingang van 1 November a.s. gedurende drie jaren buiten werking zullen worden gesteld. Deze buitenwerkingstelling zal diep ingrij- pen, daar waar het betr. K. B. geregelde en geleide oefening van- een groot aantal jonge- lieden mogelijk maakte. KORTE BERICHTEN. De zaak van de 31ste Rotterdamsche premieleening is behandeld. De eisch van het O. M. bij- het kantongerecht te Rotterdam tegen den beklaagde is 6 maanden hechtenis. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 13354 1000 met premie van 30.000. Ns 2706, 3054, 4491, 9797, 14478 1000. Ns. 9382, 8005 400. Ns. 1719, 7684, 21015, 12072 200. Ns 5803, 19138 100. Provliiciaal Nieuws GEEN CHOLERA TE OiBDAM. In Obdam komen thans veel igevallea van ingewandstoornissen voor en wel in die mate, dat het geruoht versproi'd weird, dlat in Oibdiam niets minder dan de cholera heerschte. Dit geruoht drong ook tot ons -door en wij vonden het dermate ibelangrijk, -dat wij nog gisteravond een bezoek aan Obdam brachten, waar wij een onderhoud haddan met Dr. Loh» man, de medic-us ter plaatse. Van cholera, zoo verzekerde hij ons, was igelukkig -geen sprake. i Het geruoht was blij-kbair ontstaan door het fedt, dat velen in de ge-meenite, vooral kinde» ren, lijden.de zijn aan ingewandstoomissen. 'Deze igevaHen zijn echter niet in het minst van verontrustenden aard en naar het Dr. Lohman voorkomt, meer een gevolg van het gebruik van slecht drinkwater en de weorsgesteldhcid van de laatsto dagen. De -hygienisohe toestanden zijn in Obdam van dien aard, dat men zich over de ingewands stoornissen niet behoeft te verbazen, De bevolking heeft daar nog steelds de ouidbr- wetsche niet genoeg af te keuren gewoonte, om het vaatwerk te boenen in achter de huizen gedegen slooten. Dit is te meer -bedenkelijk om» dat vaak aaast die boenplaats het privaat staat, de z. g. huisjes waar de faecalien dadelijk in de sloot vallen, Het afgedroogde vaatwerk zit daardoor vaak vol bacterien, die de ingewandstoomissen veroorzaken. Dat men hiervan ten plattelande nog niet voldoende is d'oordrongen, verwekt te meer verwondering, aangezien men daar de laatste jaren meer en meer tot de wetenschap is gekomen, dat het boenen van m elk go reedschap in de slooten vaak oorzaak is van een verkeerd fcaasproduct, waarora men er toe is overgegaan bij de kaasfabrieken nortonpom* 'pen te slaan. Dat de gemeenteraad desondariks die aanslui» ting by het Prov. Waterleidingbddrijf afstemide, valt wel het meest te betreuren. Vooral do volksgezondheid zou met de aansluiting ten zeerste zijn gebaat. Een dergelijk gebruik van de gemeentelijke autonomie valt niet toe te juichen. Men zou wenschen dat een raad die aldus handelt, door wettelijke voorschriften tot aansluiting bij het Prov. Waterledidingbedrijf kon worden gedwongen. Het is te hopen, dat de raad, geleerd door hetgeen Obdam thans doormaaikt, alsnog op het besluit tot niet aansluiting terug komt, UIT HEILOQ. Den heer A, Greeuw Jr. opent a.s. Zaterdag aan den Holleweg een geheel naar de eischen des tijds ingerichten kruidenierswinkel. Voor nadere bijzonderheden zie advertentie. UIT BEEMSTER. De nieuwe burgemeester, de heer W. de Geus, voorheen burgemeester van Broek in Waterland, is Woensdagmiddag feestelijk in- gehaald en daarna geinstalleerd. De heer en mevrouw De Geus werden aan die girens der gemeente Beemster door wethouder Knip ont- vangen, de muziek speelde en bloamen en kransen werden aangeboden1. Daarna werd geescorteerd door ruim 5© boerenzoons, te paard naar het raadhuis gereden, waar cen weikomstlied werd gezongen. In de raadsvergadering werd, volgens het Hbld., de nieuwe burgemeester door wethou der Edal toegesproken, waarop de heer De Geus verklaarde, dat het zijn streven zal zijn om te bevorderen de opleiding van het komexi- de geslacht in meerdere kennis en tot juister inzicht van al datgene wat hun levensarbeid meer vruchtdragend kan doen zijin. B-iji het behartigen van de gemeentebelangen zal hij het noodige en wenschelijke allereerst toetsen aan de mogelijkheid van verwezenMjkiing en dlaarbij letten op de financieele gevolgen. Het woord voerden nog het raadslid -Kra mer, de heeren Van Engelenburg, secretaris en Koker, wethouder van Broek in Water- land. Van der eceptie maakten velen gc-bruik. Tfileerammpn ran hedm TWEEDE KAMER. 'sfGRAVENHAGE, 18 Oct. In het voort gezet vlootwetdehat laakt de heer Van Rao vestein de houding van die R. K. en Proo testantsche pers, die de Vlootwetotogenstano ders en het petitioininemenit bespotten. In de R. K. partij is gelukkig een soepele houding, maar die calvinistein blijkein van nao ture voor den ooriog en tegen den vrede te zijn. Spr. betoogt voorts -dat uit arboid'erso kringen i'dieel verzet komt, uit den Vrijheidso bond slechts opportunistisch verzet. EEN DRAMA. OOSTBURG, 18 Oct. Gisferavond om- streeks elf uur heeft een vader voor zijne woning zijn 21-jarige dodhter M. A. Ghy sels doodgevonden. Het meisje is vermoe- delijk door een revolversdhot gedood. Haar verloofde, in- wiens gezelschap zij1 was ge- weest, is vannacht -niet in zijn kosthuis ge- weest. De politie stelt een onderzoek in. Een nader bericht meldt, dat de vermoe- delijke moordenaar zekere P. S. de ver loofde van het verslagen meisje, door in de vaart nabij deze gemeente is gevonden. Hij had zich in het voorhoofd gesdhoten. Omtrent de drijfveeren tot dezen ntoord en zelfmoord is niets bekend. LENIN HERSTBLD. MOSKOU, 18 Oct Zinoviev heeft in een rede vetklaard dat Lenin spoedalg hersteld zal zijn. Zinoviev zeide, dat de doctoren -die hem verzorgen, zijn organisatorische talenten be- wonderen. Het is de enorme wilskracht van Lenin zelf, die zijn genezing heeft bevorderd. NIEUWE BOTSINGEN. MANNHEIM, 18 Oct. Aihier vonden gisteren nieuwe bloedi'ge botsingen plaats. De arbeiders zijn in de algemeene staking ge= gaan als protest tegen de maatregelen van de politie. DE TOESTAND IN GELSENKIRCHEN. GELSENKIRCHEN, 18 Oct Gisteren hebben vrouwea van arbeiders werkzaam bij het Mannesmann-consem de admindstratieve gebouwen bestormd en vefwoest. Na bespreikingen die twee dagen geduurd hebben is overeenstemiming bereikt tusschen de Duitsche spoorwegbeambten en de Fran* sche regeering. DE TOESTAND IN IERLAND. DUBLIN, 17 Oct. Heden heeft een ver gadering plants geh-ad van de „Ard] Fheis" den Oppersten Raad van de Republikein- sdhe Party. Dinsdagavond werd een telegram ont- vanigen van Patrick Ruttledge, den „Ao ting president", waarin werd medegedeeld, dat alle gevangenen in den Ierschen Vrij- staat de plechtige gelofte hebben gedaan geen voedsel te gebruiken, voordat zij on- voorwaardelijk in *vrijheid zouden1 zijn ge steld. Dit is de grootste hongerstaking in de -geschiedenis. De hongerstaking is be- gonnen in de Mountjoy gevangenis. De re- publikeinen, die vrij zijn, hebben besloten te propageeren en te bidden- voor de gevanr genen, gedurende zeven dagen. Op den ze- venden dag, den verjaardag van het over- lijden van Terence Mac Swiney, den bur gemeester van Cork, die den nongerdood stierf in de gevangenis, zullen de republi- keinen extra diensten voor de gevangenen houden. De Republikefnen hebben dit oogenblik voor de hongerstaking gekozen, in verband met den moord op Noel Lemass. Zij hopen daardoor de bevolking gunstig te stemmen voor de gevangenen. GEEN BRITSCHE GOEDEREN IN BOMBAY. BOMBAY, 17 Oct. De gemeenteraad van Bombay heeft besloten alle goederen uit het Britsche rijk op den index te plaat- CONGRES VERBODEN. BERLIJN, 18 Oct. De regeering -heeft het congres van Duitsche Sovjets, dat heden te Dresden zal worden -geopend, verboden. DE POLITIEKE TOESTAND. LONDEN, 18 Oct. De ..Times" meldt uit Athene: Athene is vol van wilde geruch» ten, waarvoor de antbVenizelistische pers in groote mate verantwoordelijk is. Gisteren bijvoorbeeld verluiddle, dat Generaal Panga- lofl piannen beraamde o-m do regeeitng omver to werpen en de republiek af -te kondigen, zoodra de Koning naar Belgrado zou zijn •vertrokken. Intusschen is het vertrek van den Koning, d-at oorspronkeiyk morgen zou geschieden, uitgesteld tot de politieke toestand eenigs» zins verbeterd is, LLOYD GEORGE ZIEK. CHICAGO, 18 Oct. Lloyd George heeft zich genoodizaakt gezden af te zien van de vastgestelde piannen voor spreek'beurten, daar hij een ernstige verkoud-heid heeft ops geloopen, D-E TOESTAND OP DE PHILIPPIJNEN. MANILLA, 18 Oct. Gisteren had een stormachtige zitting van de wetgevende ver» gadering plaats. Een resolutie werd aangeno« men, waarin de actie van de onafhankelijb> heidscommissie van Ju-ni j.L, welke commis< sde het terugroepen van -den Gouvemeur»Ge» neraal Wood eisoht, wordt goedgekeurd. DE OVERSTROOMING IN OKLAHOMA. OKLAHOMA CITY, 18 Oct. De sohade, veroorzaakt door de overstroomingen in Oklahoma wordt geschat op 2.500.000 dollars. jStadtiuieiivyb EEN SCHRIJVEN AAN DE LAAT- BEWONERS. Mej. Clara Hoogland, lste ond-erteeke- naarster vain het bcgeleidend schrijven van het cadeau (een zilveren lepeltje) door de Laatibewoners de Koniogin bij; haar bezoek aan Alkmaar voor de Prinses aangeboden ontving van den partkufieren secretaris van de Koningin Jhr. van Geen het volgende schrijven: „Na terugkomst van H. M. de Koningin op het Loo werd H. K. H. de Prinses verrast d-oor het mooie sierlijike lepeltje, dat door u alien voor de Prinses- aan H. M. werd mede- gegeven. H. K. H. laat u alien recht hartelijk dan- ken voor deze vriendelijk-e attentie. De Prin ses was zeer ingenomen met het aardige le peltje -en is zeer gevoel-ig voor uwe gedadhte om deze herinnering aan Alkmaar voor haar mede te geven." TRAMVERBINDING ALKMAAR— LIMMiEiN. Het deed ons genoegen- te vememeni, d-ait het vroeger door ons geopperide plan, om de sta-dsitractorltram in betrekking tot het fcraject AlkmaarLimmen de wiielsporen te doen drukken- van hare voorgangster, dfe stoom- tram Alkma-ar-Haarlem, kans heefit verwe- zenlijkt te worden. Met een even lo-fwaardige bedachtz'aamhei-d als voortvarenidheid heeft het -bestuur der Alfcmaarsdhe Vennootschap zich gewend -tot de Gemeentebesturen van Alkm-aar, Heiloo en Limmen met het ver- zoek, om voor gezamenlijke rekening d-iier ge- meenten een onderzoek naar de expilo-itatie- mogelijkheid van een- tractorverbinding te mo- gen instelHen. Waar deze fcosten zeker niet hoog zullen zijn, lijtot -ons de toestemming dier gemeentebesturen allerminst itwijMach- ttig. En waar bovendien de behoefte aan een tramverbinding tusschen genoemde plaat- sen in elk dier gemeenten zich aanhoudend doet gevoelen, zijn wij ovtert-uigd, dat die ex- ploitaitie-mogelijfcheid reedls bestaat of anders door maatregelen van -overheidswege dient bevorderd te wordlen. Zeer zeker zou deze ver- bindin-g elk dter genoemde gemeenten- belang- rijk ten go-ede komen. GESLAAGD. De heer J. Hillebrandt, leerling der Radio- telegraafschool AlkmaarHelder, slaagde gisteren te den Haag voor het Rijkscertifi- caat van Radiotelegrafist. UITSTEL. iA-an den diensfipliclitige J. H. Witlte, uit de gemeente Alkmaar, is uitstelll van eerste oefe ning verleend. HET JU-BIL6 DER FIRM A VAN DAALHOFF. De firma Van Daalhoff verzoekt ons te melden, dat zich onder hen, die haar met haar jtibile kwamen Miciteeren, onder ande- ren ook de burgemeester bevond. TE WATER. Hedenmiddag omstreeks kwart over den geraakte een fietsrijdende jongen, doordat hij voor eenige jongedames moest uitwijken, met fiets en al in de Zaadinarkt. -Door eenige omstanders werd de drenkeling en rijwiel er uit geholpen, waarna hij met een nat pak huiswaarts kon keeren. D A M WEDSTRIJ-D. In de zaal van den Muziektuin- had Dins dagavond de revanche-wedstrijd plaats tus schen de Alkmaarsche damclub„Wie d'enkt overwint" em de club uit Castricum. Drie weken gel-eden had Alkmaar in Castricum met 13 tegen 11 punten gewonnen. Thans kwamen van beide zij den 15 spelers uit. Alk maar was vrij sterk opgekomen. De Castri- cuinmers gaven uitstekend partij en leden de kleinst mogelijke nederlaag. Alkmaar won n.l. met 16 tegen 14 en de club kwam daar door in't bezit van een medaille voor den wmnaar uitgeloofd. De volledige uitslag was als volgt: (C. speelde aan alle borden met wit.) Alkmaar. Castricum. 1. G. C. v. Gulik 2 1. G. Horjus 0 2. G. v. Nieu-wkuijk 0 2. J. A. v. Ravens- waay 2 3. R. W. T. Bosnian 2 3. P. Schen-k 0 4. G. J. C. Denija 0 4. C. Brakenhof 2 5. J. J. Stoute 2 5. V. Koeman 0 6. K. Madderom 2 6. L. J. v. Essen 0 7. C. Betlem 1 7. K. J. G. v. d. Staay 1 8. W. Pijning 0 8. C.'Peperkamp 2 9. W. Wolzak 1 9.1. Boot 1 10. P. Noom I 10. P. W. Gutteling 1 11. P. H. Pijning 2 11. J. Nonnekens 0 12. J. Dii 0 12. J. Blaauw 2 13 J. J. N. Boon 0 13. L. Strik 2 14. W. Blokdijfc 2 14. P. Gootjes 0 15. K. Koeten 1 15. S. Kuilman- Totaal 16 totaal 14 De partij-en aan die borden 1 en 14 waren het eerst in't voordeel van Alkmaar beslist. Die aan de borden 4 en 7 duurder het langst. Aan bord 4 behaalde de oucle heer Braken hof een mooie* overwinning voor Castricum. Bord 7 werd remise doch had in den eind- stand door Alkmaar gewonnen kunnen wor den. 't Was geheel een echt gezellige en vriend- schappelijke wedstrijd. Aan't eind van het sSizoen worden de ontmoetingen herhaald. S6H.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2