DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 248 Honderd ygf 011 tffintigste Jaargang. 1928 Abonnemontsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Directeur: O. H. KRAK HoofdredacteurTj N. A0EMA. 22 OCTOBER Bultenland Oemengd Nieuws tastes* tttt 2 Mains BEIEREN EN HET DUITSCHE RIJK. Vom Lossow, de militaire bevelhebber voor Beieren, is door Berlijn teruggeroepen. De regeering te Miinchen, die solidair is met Von Lossow, heeft daarop eigenmachtig den generaal tot commandant vain het Beiersche deel dor rijksweer benocmd. Wolff meent, dlat het besluit der Beiersclje regeering een volslagen break met de riiks- grondwet beteekent en voegt eraan toe: Het is diep te bctreuren, dlat een verantwoordelij- ke regeering op een oogenblik dat het va- derland in de grootste buitenlandische moei- lijkheden verkeert, haar particuliere belan- gen en wenschen tegen die van het rijk in rijn geheei meent te moeten doorzetten en daardoor het vereenigen door het rijk em de rijksregeering van alle krachtem tegenover den van buiten af komemden vernietigings- wil uitennate bemoeilijkt. De maatregell der Beiersche regeering is nan het volk bekend gemaakt in twee afzon- derlijke proclainaties aan het Beiersche volk waarin een beroep wordt gediaan op die nood- zakelijkheid om rust en ordte in Beieren te handhaven. Zaterdag heeft de rijlcsminister van Ar- beid, Brauns, te Munchen nog getracht be- midaielend op te treden in het conflict zij het ook niet officieel doch zijn pogingen zijn geheei zonder resulitaat gebleven. Inmiddels blijkt, dat de Beiersche regee ring, alles wat de rijksregeering doet, vol- komen negeert. Zoo is er niet de minste no- titie van genomen, dat president Ebert ge neraal Kress von Kressenstein benoemd heeft tot opvolgar van Von Lossow in diens positie bij de rijksweer, en de Beiersche re geering heeft uitgemoodigd, een opvolger voor te steilen voor generaal Von Lossow, als militair bevelhebber in Beieren. Om half acht begon in die zaal vanhet oude raadihuis een receptie, die de stad Miinchen aan de ltiden em vrienden van het Deutsche Museum hadden aangeboden, ter gelegenheid van de jaarvergadering. Alle ministers waren aanwezig, behalve Von Kahr. Hij werd wel nog verwacht, doch is niet gekomen. In dien tmschentijd werd im de stedelijke secretarie een1 conferentie gehouden met vqr- tegenwoordigers van de pers, waarin ae voorioopige maatregelen van de Beiersche regeering werdem bekendgemaakt, ongeveer in denzelfden tijld, dat in die zaal van het oude raadihuis tableaux werden vertoond, waarvan de „clou" was: moeder Germania, die haar kinderen aanspoort tot eensgezind- heid, omder vopispiegding van een roemrij- ke wederopkomst van bet vaderland. De straten waren: rustig; ook in het oude raadihuis, waar langzamerhand geruchten doordrongen over hetgeem voorviel, werd de kalmte niet gestoord. De Beiersche regeering is er schijnbaar on uit, het zoo voor te steilen, dat de breuk voorloopig nog min of meer elastisch blijft, zegt de Crt. Zij legt er im hare proclamaties tot het volk dei nadruk Op, d!at zijde be- schermster is van het „Deutschtum",' dat zij Beierem jarenlang heeft bewaard als de „kern" van de orde in Duitschland na- tuurlijk zomder er bij te vermelden, dat die rbare rust en orde eigenlijk gestoord zou- zijn, als generaal Von Lossow de hem door zijru meerderen gegeven bevelen had op- gevolgd. (Naar wij vernemen, gaat genoemd blad voort, zal de verklaring van trouw van het Beiersche deel van de rijksweer aam Beieren eerst wordem doorgezet in den vorm van een beeediiging, indien Beierem niet met het rijk tot overeenstemming kam komen. Dit staat wel vast, dat de verdere ontwik- keling- van het conflict op dit moment geheei afhankelijk is van de houding van het rijk. Voorloopig ligt een beeediging van de troepem niet in het voornemen. Over de crisis meldt Wolff nog het vol- gende: In den toestand, omtstaao door de gebeur- tenissen van gistereni in Beieren, is een be- sliste ontspanning ingetreden. Een nieuwe beeediging van de troepen van de zevende Beiersche divisie heeft niet plants gehad en er is ook nog geen plan voor gemaakt. Vol- gens geruchten zou men van plan zijn, de verschillende -in den laatsten tijd aan den dag getreden tegenstrijdige opvattingen tus- schen het Rijk en Beieren tot een ondlerwerp van bespreking in de ve'rgadering van den Rijkarand te maken, om een overeenkomst mogelijk te maken, die rekening houdt met de belangen van het Rijk, Beieren en die amdere landen. RELLLTJES IN DUITSCHLAND. Zaterdagmorgen hebben te Berlijn, tea ge- volge der ongehoorde stijging der vleescli- en Oroc-dprijzcn (het laatste h 1-320 millioca mark) onlusten plaats gehad. In de Jakob- strassc schoolde een groote menigte samen,- die de bakkers dwong het brood1 af te staan tegeu den prijs van gisteren, 750 millloen. De Schilpo greep in en dreef de menigte uit el- kaar. Spoedig daanna schoolde de menigte samen op de markt. Op de vleeschmarkt wer den verschillende stalletjes omver geworpen. ,De betoogers maakten. zich meester van het vloescli zonder te betalen. De politic veegde de markt en aangrenzemde straten schoon. De kooplu: vluchtten weg. Tengevolge van de verhooging van den broodprijs ontstond Zatei'dag ook te Maag- denburg eenige opwinding, welke zich voor loopig uitte in samenscholingen voor de bak- berswinkels. Later echter begaf de aangroei- ende menigte zich naar de weekmarkt, waar men de vleeschstalletjes plunderde. Het ge- lukte de politic vrij1 spoedig, de orde te her- len Er werden verscheidene axrestaties ge- daaii. Tegen den middag ontstonden er Zaterdag te Hamburg groote samenseholingen voor de urbeidnbeurs. De werkloozen eisditei; extra- steun, welke hun echter door die arbeidsbeurs niet koti worden toegezegd. Daarop trokken zij naar de binnenstad, om naar het raadhuis re gaan. Zij werden daarin echter verhindexd door de politic, die van haar wapens gebruik maakte, waardoor versdiilliende personen werden gewond. De aanvoerders werden ge- arresteerd. DE HOUDING DER BELGEN IN RTJNLAND. Tegenover de uitroeping van de Rijnpolitiek te Aken neemt de Belgische regeering een ge- reserveerde, voorzichtige en strikt neutirale houding aan. Van de eerste betoogingen der separatistische beweging af heeft de Belgi sche regeering haar vertegienwoordigers in Duitschland order gegeven, zich van interven- tie te onthouden, daar de Rijnlandkwestie tus- schen de Rijolanders zelf meet worden uitge- miaakt. De Belgische regeering zal zich slechis in den toestand mengen, wanneer het probleem zal worden1 gesteldl van de nieuwe situatie in het Rijnland in verband met de kwestie van het heretel. EEN SPECIAAL BETAALMIDDEL BIJ DE REGIE-SPOORWEGEN. De Hooge Intergeallieerde Commissie in het bezette Duitsche gebied heeft 'een verordening uitgevaardigd, waarbij; de spoorwegregie ge- machtigcl wordt, transportbons in francs uit te geven, welke gebruikt kunnen worden bij de betaliug van ieder bedrag, dat aan de spoorwegen in de bezette gebirtien verschul- digd is. De bous moeten er toe dienam, de re gie te vrij waren voor verliezen, voortspruk tend'c uit de fluctuaties van de mark en zulleii tot gevolg hebben, de Belgische cn Fransche francs uit het Rijnland weg te trekken, welker toenemende circulatie een gevaar voor inflatie vormde. DE RIJNLAND REPUBLIEIC UITGE- ROEPEN. Vroeger dan verwacht werd, is de Rijn- land-republiek uitgeroepen. Gisterochtend hebben de separatisten: in Aken het reeds lang gekoesterde vooraemen ten uitvoer gebracht. „De Crt." deelt er het volgende oVer mee: Zaterdagnacht tusschen drie en vier uur is een aantai leden van de separatistische par- tij in totaal circa 500 man, op verschillende punten der stad bijeengekomen. Onder aan- voering van vooraanstaande bestuursleden dier pariij zijn zij achtereenvolgens het rijks- regeeringsgebouw in de Hindenburgstraat, de rijksbank, het post,- telegraaf- en telefoon- kantoor bmnemgedrongen en hebben die ge- bouwen bezet. Vervolgens werd de Rijnland sche republiek uitgeroepen en de voorioopige regeering in handen gegeven van den voor- zitter der plaatselijke partij, den heer A. Dec kers. Daama zijn overal in de stad procla maties aangeplakt, waarin de bevolldng me- dedeeling werd gediaan van het feit en deze verzocht werd zich bij- de beweging aan te sluiten. „Eind!elijk is de tijd daar", luidde de aanhef van een der proclamaties, „dat Rijn land zich bevrijdem kan van het Pruisische juk. De Pruisische regeering is afgezet. Ill arts breekt een tijd van vrede em rust aan voor het "Rijnlandsche volk. In vrede en vriendlschap willen wij met de omliggende volken leven. Gedaan is het met de Pruisi sche methode." Op een ander groot manifest wordt de be- volkmg mededeelin'g gedaan, dat elke tegen- stand tegen1 de nieuwe regeering met de wa- penen onderdrukt zal worden. „De nieuwe regeering", staat daarin, ,,zal voor arbeid zorgen en ook levensmiddellen zullen vol- doende beschikbaar gesiteld worden. Plunde- ringen en ordeverstoringen zijn streng ver- boden". De proclamaties zijn geteekend door den heer Deckers en Dr. Guthardt, een Akensch geneesheer. Later werden nog enkele gebouwem bezet. De geheele bezetting geschiedde in een mi nimum van. tijd en had zonder bloedvergieten of ongeregeldheden plaats. In het telegraaf- en telefoonkantoor namen de dienstdoende beambten de zaak zeer laco- niek op. Zij gaven de toestellen over en ver- lieten, daar net telegraaf- en telefoonverkeer verboden werd, de bureaux. Toem de bevolkiiig gistermorgen1 ontwaakte was de geheele omwenteling geschied en stond zij voor een fait accompli. Op straat vernamen ziji uit de aangepkkte affiches het gebeurde. De Akensche bewoners schijnea over het algemeen met dem stand van zaken ingenomen, althans wreveligheid merkten wij niet op. Er bevindt zich veel volk ip de stra ten, vooral in het centrum, doch alles is kalm em men merkt haast niet, dat zich iets bijzon- ders heeft voorgedaan. Het tramverkeer heeft ongestoord plaats. De cafe's zijn op last van de nieuwe regee ring gesloten. De theaters en bioscopen zijn echter geopend als gewoonlijk en trekken publiek als op de gewone Zondagcn. De po- litie bemoeit zich tot heden niet met de putech. Zij doet haar dienst als gewoon en heeft de gewone postern voor de offideele ge- bouwen ingetrokken. Voor deze gebouwen staan separatisten op wacht. Zij zijn ken- baar aan een rood-wit-groenen armband. Wapens dragen zij niet, ten minste niet zicht- baar. De nieuwsgierigen worden door hen op een afetand gehouden. Een aantai auto's is in den vroegen mor- gen in beslag genomen en deze rijden af en aan om de bevelen1 van het hoofdkwartier over te brengen. Dit hoofdkwartier is geves- tigdl in het regeeringsgebouw aan die Hinden burgstraat en daar gingen wiji in den laten iniddag binnen om wat officieel nieuws te krijgen en zoo mogelijk een onderhoud te hebben met den xegeeringspresident van Aken (voorloopig de heer Etedkere.) Het was niet moeilijk binnen het gebouw te komen. Het vertoon van onze perskaart was voldoen- de en op onze vraag den nieuwen regeerings- vertegenwoordiger te mogen spreken, zd men1 ons, naar boven te gaan. Daar in een kamer moest hij zijn bureau hebben. In een beschdden vertrek zat de heer Dec kers met enkele van zijn medebestuurders druk bezig orders te geven en de vele vra- gers uit (te groote zaal in te lichten. Een paar /amderen anderen waren aan het schrij- ven en in een hoek was men rollen groen- wit-rood lint aan het knippen om cocardes te maken. Jiust achter ons kwamen enkelen, die ook het bestuur wenschten te spreken en toen wij1 ons even ter zijdle begaven, hoorden wij, dat het een deputatie uit Dflren was om de laatste bevelen te halen en een vlag. Tegen den avond zou men daar de Republiek uit- roepen. Het ging alles heel eenvoudig toe en toen wij ons bij den heer Deckers bekend maakten, gaf hij ons eenige minuten om me- de te deelen, dat alles goal ging, dat hij vooral blijde was, dat alles zonder bloedver gieten was afgeloopen. Men had besloten, met Aken1 te beginnen en vandaar de bewe ging uit te breiden over geheei Rijnland. Mathhes, een dier separatistenleiders was van een en ander op de hoogte gesteld en in het hoofdbestuur der onafhankelijke partij was het geheele plan, dat zich thans aan het voltrekken was, voor korten tijd vastgesteld Alle reglementen waren reeds in orde en alle maatregelen waren vooraf tot in de kleinste bijzonderheden vastgesteld. Heden1 begeven de aanhangers der repu bliek uit Aken zich naar Gladbacb en Dttis- burg. .Als een'Teger zr'leu wij optrekken om onze broeders van het Pruisische juk te be- vrijden. Wij gelooven en1 hopen, dat er geen bloed zal vloeien. In den afgeloopen nacht zou het hoofdge- bouw der politie worden bezet, naar men hoopte zonder bloedvergieten, daar men meende te mogen aanmemen, dat ook de po litie beu is van het Pruisische regime. Van alle kanten komen berichten binnen van nieuwe aanhangers. De heer Deckers is steeds een voorstander van een onafhankelijk Rijnland geweest, hij is industrieel em bezitier van een groote brouwerij im Aken is hij: een zeer gezaen man. - Van andere zijde vemeemt de Crl. aat in den vroegen morgan van Zaterdag een per- soon gedood is. Dit geschiedde bij toeval tij- dens een worsteling, toen de gedoode een der plakkaten van den muur wilde aftrekken. De Bdgische bezetting bemoeit zich offi cieel niet met de kwestie van het afzetten der regeering. DE HERVATTING DER LEVER1NGEN. Volgens de „I>usseldorfer Nachrichten" zullen de onaerhanddingen tusschen d.e Rijnsch-Westfaalsche iaidustrieelen onder lei- ding van Stinnes en de intergeallieerde inge- nieurs-missie binnenkort hervat worden. Het blad ontkent, dat de onderhandelingen zijn afgebroken geweest wegens onmogelijklieid om tot overeenstemming te geraken. WERKELOOSHEID EN HONGER TE KEULEN De sociaal-democratische ,JRheinisdie Ztg." te Keulen wijst er op, dat er in Keuiep allleen op dit oogenblik 80.000 werkloozen zijn en 100:000 arbeiders die si'echts onvolledige ar- beidsdagen werken. Van de 700.000 inwoners is er dus een derde, dat niet nonnaal aan den arbeid is. Er dreigt een ontzetteode honger- catastrofe. In naam van de Keulsche bevolking doet het blal een beroep op alle geallieerden, opdat zij, samen met de Duitsche regeering, het noodige' zouden doen ter bestrijding van den nood. Het gaat om het lot van mihioemen mcnschen EEN PRIN'9, DIE GEEN HUUR BETAALT. Uit Orleans wordt aan de „Chicago Tri bune" gemeld, dat krachtens beslissing van het Hoi van Appel prins Elias van Bourbon. Parma uit- zijn appartementea aan dte Avtinue du Bois de Boulogne te Parijs zal worden gezet, en dat zijn kostbare verzameling Bunstwerken en meubelen in het publiek zal worden verkocht, ter betaling van die achter1 stallige huur van het huis. De eigenares, Mine. Robert, is maanden geleden deze actie tegen den, pains begonnen, en de zaak is reeds voor verscheidene recht- banken geweest en enorm getraineerd. Ei- scheres verklaarde, dat de prins geruimen tijd ten achter is met de huur. DE MOORD OP DEN RUSSISCHEN GRENSCOMMISSAR1S Volgens een bericht uit Moskou heeft Tsjitsjerin in een nota het voorstel van Fin land aamgenomen, om door een grenscommis- sie het incident naar aanleiding van de ver- moording van den Russischen gedelegeerde Laworof te laten onderzoeken. Tegelijk doet Tsjitsjerin in die nota echter Finland ernstige verwijten en zegt hij, dat Rusland schadever- goeding zal gschen. TOET-ANKHhAMEN'S GRAF. De Britsche archaeoloog Howaad Cater is, vergezeld van zijn assistant den heer Callen- der en van Mr. Burton van het New-Yorksche Metropolitan-museum, te Luxor aangekomen, om de werkzaamheden aan het verleden jaar ontdekte Egyptische koningsgraf voort te zet- ten. Zooals men weet werd1 het graf van Toet- Ankh-Amen op 27 Febcuari van dit jaar ge sloten en werd de uitgegraven ingang weer met een massa zand en steenen dichtgegooid. Het wegruimen daarvan zal, naar men ver- watht, een week in beslag nemen, zoodat men hoopt, dat het onderaardsche voorpdrtaal, waar de twee beelden den ingang van de ko- ninklijike grafkamer bewaken, tegen 1 Novem ber a.s. bereikt zal zijfl Daarna zal beginnen kunnen worden met het onderzoek van de binnenste tabelnakel, waarin met hoopt die ko- ninblijke mummte te vinden. KORTE BERICHTEN. Uit Washington wordt gemeld, dat de- zer dagen nog een extra milliard zegels ter herinnering aan wijlen president Harding is gedrukt. Twee edities elk driehonderd millioem groot zijn reeds uitgegeven. Het zjjni 2 cts. zegels geworden. De onderhandelingen tusschen de ingje- nieurscommissie en de groot-industrieekti ifl het Ruhrgebied over de hervatting der leve- ringen zullen binnenkort worden voortgezet Zondagnacht tegen 1 uur heeft een voorbijganger te Brussel een verdacht uit- ziend instrument gevonden op den drempel van de woning van den Franschen consul te Luik. Hij raapte het op en wierp het op een plein, waarop het voorwerp ontplofte. Er werd niemand gewond. Volgens een bericht uit Moskou is te Petrosadowsk het vierde Sovjet-congres van Kareiie geopend. Karelie weoxi tot autonome republiek geproclameerd. Uit het Ruhrgebied wordt gemeld, dat bij de Rombacher Hiitte alle arbeiders, 3500 in getal, hun opzegging hebben gekregen. Ook- bij, andere waken zol ont&lag volgen. Pe raad van beheer van de Canadee- sche aationaie spoorwegen heeft beslptein het aantai arbeiders bij de spoorwegwerkplaatsen gemiddeld met 10 pet. te verminderen. Het Italiaanscne stoomschip „Agatocle" is in de Golf van Isxnedt op een mijn geloo- pen. Het stoomschip ^Agatocle" behoort tot de Sorieta di Nhvigazione a vapore Agatocle en meet 2245 ton bruto. Acht personen- zijn omgekomen. Te Aken zijn weer groote werkloazen- demonsitraties gehouden, waarbij zich ook honderden vrouwen en kinderen hadden aan- gesloten. Zij eischten verhooging der onder- steuning. Botsingen met de politie kwamen niet voor. Er hadden echter wel eenige arres- taties plaats. Het blad „Mondo" meldt uit Milaan dat gisteren te Vermicelli door 'n onbekende 'n icvolverschot isg elost op den trein, waar in zich de hertogen Bergame en Pistoya be- vonden. Het projectiel trof den wagon voor dien der hertogen, doch riehtte geen schade aan. W ASGHM ACHINES MieleSchmidt's John's WRINGMACHDtES „Victoria" do beste AT.TTWAAR DE WILD UTRECHT ERNSTIGE BRAND TE EINDHOVEN.. Zaterdagnacht oansitiieeks drie uur werd naar de (St. meldit, de brandiweer gewaax- 'sdhuwdi voor een fellen fabrieksbrand, welke woedde in de sigarenfabriek van de fiklma W. Smuiders en Co te Eindhoven. Ter pilaaltse gekomen vond de brandweer de brandende fa- 'briek reeds geheei in lichteilaaie. Direct to- gen die brandweergasten aan't werk om noig te redden, wat te redden1 viell. Enkele miuren begonnen reeds in beweging te komen, blajkh baar door den fellen1 wind. De commandant der brandweer, de heer Cainille van dier Harten, waarschuwde daar- voor, doch niet zoodra heeft hij: de woorden „pas op, want die muur staat zwak" uitge- sproken, of daar sitortte een groot stub (9 M2) van1 dien voorgevel naar beneden. De comman dant en eenige manschappen, -die er omder stonden vluchtten weg, doch werdien belem- merd door 'n schutting. Dientengevolge werd de commandant onldar de puinhopen bedolven en toen men hem er onder vandaan haalde heeft hij slectots anikele oogenblikken nog ge- leefd.hij had *n schedelbreuk bekomen, ter- wijll die beenen op verschillende plaatse® ge- broken waren1. De hrandweerman, Joh. van Hout, 27 jaar, gehuwd, werd gedeeltelijk getroffen, doch1 be- kwam toch ernstige braindwonden aan de beenen en1 heeft een paar ribben gebroken. Hij is terstond naar het ziekenhuis overge- braidht; zijn teestandl is zorgwekkend, doch niet levensgevaariijk. De brandmeester 'H. Janssen, gemeente-op- zidhter, beikwam een1 mat ernstige verwonding aan't hoofd' en' brandWonden aan de beenen. De overige brandgasten alsook eenige poliitie- agenten liepen lidite verwondingen op; ver- sdiillenden hunner zdjn wonder boven won- <fer den dtood ontsnapt. Mtiddelerwijl brandde die fabritik geheelli uit. De aangerielite schade welke op 50.0010 wordt geschat, is verze- kard. Verbrand zijn ckica 200.000 siigarea en 35 pakkein fcalbak. Het lijk van den brandweercoinmandant, dien heer v. d. Harten, is door de politie naar het T-i^kcnhiifc ovexgehracht. Oinitrent de oor- zaak tast men eigenlijk in het duisfer. De brand is vermoeaeiijk ontstaan iop de droog- kamer, waar, een1 kladiell brandde en hoogisit- waanschijalijk zijn daar eenige quantums si- garen (vermoedeljjk dloor ^pzwelling) tegen He kachel gevalilen. Aan kwaadwilliigheid wordt niet gedadht. De fabriek marcheerde den laatsten tijd goed en de kachel brandde dan1 ook dien nacht om eenige spoedbestellingen te drogen. Bij infermaitie in het ziekenhuis bleek dat de toestand van brandweennan, v. Hout, be- vredigend is en niet levensgevaariijk; com mandant v. d. Harten is gehuwd; en ilaat een vrouw met twee kinderen na. Hlat geval verwekte nogal constetrnatie in de stad1.; vooraili biji de hraudweermannen, biji wie hiji zeer. goeidl gezien1 en hboggeacht is. Hedennamidldag moest de brandweer met de motorspuit wederom naar de plaats van den brand om eenige zolderingen, die .op- nieuw in brand waren geraakt, te blusschen. DE KOLENDIEFSTAL TE ROER- MO'ND. Omtrent He kolendiefstallen te Roermond verneemt de Telg. nadler: De aangehoudene E. heeft thans volledig bekend verschillende wagons kolm, ten na- deele van die Staatsspoorwegen ontvxeemd te hebben. Het zal echter moeilijk zijn, het juis- te aantai vst te steilen, daar de controle zeer lastig is, aangezien E. zooals wij reeds mededeelden, de verduisterde hoeveelheden niet in het kolenpark, doch bij de losplaats lfet opslaan, vanwaar ze door de opkooper(s) yerder vervoerd werden. De kolenhandelaar A., die men als ver dacht van heling eerst op vrije voeten had gesteld, is weer gearresteerd. De politie stelt een onderzoek in bij parti- culieren, daar men vermoedt, dat E. op ver- schillenidle plaatsen kleinere hoeveelheden kolen heeft verkocht, voorgevende dat de hoeveelheidi, die hem als spuoorwegambte- naar bedeeld werd, te groot was, voor eigen gebruik. 1 Naar men aan de Crt. mededeelt, is reeds komen vast te staan, dat het aantai ten na- deele van de Ned. Sp<®rwegen ontyreemde wagons steenkolm, minstens 20 bedraagt. Blijkens onderzoek, is thans. bewezen, dat de depothouder E. plm. 320 ton kolen aan handelaren en particulieren verkocht heeft. Aangezien de wagoninhoud varieerde van 10 tot 20 ton, mag men geru-t aannemen, dat de Ned. Spoorwegen voor rutin 20 wa gons zijn- benadeeld. De diefstallen werden gepleegd van 1920 af. Dat het voor den aangehoudene een on- misbaarheid was gewordien, getuigt het vol gende. E. was wegens overcompleet aan personeel van 13 Juni '22 af t.m. 13 Juni 1923 op wachtgeld gesteld. Nauwelijks ech ter in zijn vroegere functie terug, gind de ontvreemidiing weer haar normalen gang. De eerste vermiste wagon na zijn terugkomst bij de S.S. dateert van 21 Juni 1923, dus 8 da gen later. De aangehouden kolenhandelaar A., die in deze drie jaar de grootste kwan- tums kolen van E. betrok, kan niet van he ling verdacht: worden, en is dan ook weer op vrije voeten gesteld. E. verkocht de kolen steedls voor den geldenden verkoopprijs, nooit onder de waarde, terwijl hij overigens voorgaf de leverander te zijn van de grin- derij. Linne. Zoodoende wekte dit dan ook bij de diverse opkoopers, niet den mmsten argwaan. - Naar men verder verneemt, is. het opper- wachtmeester Jonker, die het onderzoek in deze leidt, in enkele dagen mogen gelukken, de meest noodige gegevens te verzamelm. EEN BERUOHT PERCE EL. De substituut-ofiicier van justitie, mr. Mas- sink, vergezeld van een inspeeteur en eenige rechercheurs van politie, heeft een inval giei- da.a,ii in hef perceel Heerenmaxkit 22 te A)m- sterdam, in welk huis ontelbare malen abor tus provocates werd gepleegd. Aan de deur prijfct nog steeds een bordje met den naani: mevrouw Bakker-Broersma. Deze daine, die berucht was op dit gebied; werd, zooals men zcih misschim herinneren zalli, in Aug. 1919 naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zij wendde een ziekte voor, en werd met toe- stemming van. den directeur naar het Wilhei- mina-gasthuis overgebracht. Op 31 Aug. wist zij met medewerking van anderen uit de ziekenzaal te ontsnappm. Men heeft haar nooit ontdekt. Naar ver'luidt ziou zij in het buitenland overieden zijn. Haar naambordje blieef echter op het huis, terwijl de affaire door 'anderen gedreven werd. In het voorjaar werd em. inval gedaan met het resultant, dat een zekere De Lange en ,^nevr." Voohburg, die ook in de Sarphati- straat haar praclijkien toepaste, gearresteerd1 werden. Toen. dit stel verdwenen was werd de zaak overgenomen door een breeder van De Lange, een vriiend van hem; Van1 Heyningen eni een vtrOuw. Dit drietall is thans door de justitie in hechtenis .genomen en naar het Huis van Be waring overgebracht. MAARSCHE GOURANT. 4

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1