DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 249 Honderd yfjf en tffiatigste Jaargang. i92n Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per a maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimto. Brieyen franco N.Y. Boet- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. 23 OCTOBER DINSDAG GemeHg-f" uienws M BiMJMiwif bcstoswtt t2 bfewtai Directeur: O. H. KRAK. IioofdredaoteurTj N. ADEMA. Buitenland BEIEREN EN HET DUITSCHE RIJK. De chef van bet Duitsche legerbestuur, ge neraal von Seecht, heeft 'n proclamatie uitge- vaardigd, waarin hen den stap dear Beiersche regeering (het benoemen van von Lossow tot commandant van het Beiersche leger) ecu ongrondwettige aanslag naemt op het militai- re bevelhebberschap. Zij die gehoorzamen aan het bevel der Beiersche regeering, breken den eed dien zij jegens het Rijk gezworen hebben en begaam een daad van militaire on- gehoorz'aamheid Generaal von Seecht beveelt aan de de (Beiersche) divisie trouw te blijven aan den eed jegens het Rijk gezworen en on- voorwaardelijk de orders van zijn opperbevel- hebber op to volgen. Hij eindigt met zijn ver- trouweti uit te spreken in de loyale houding der andere deelcn van het leger. Intusschen hebben de Beiersche militairen toch al een soort eed van trouw aan bunne regeering afgelegd. De rijksweer werd n.l gister in haar garni- zpensplaatsem na voorlezing van een door de Beiersche regeering uiigevaartiigde proclama tie op de volgende formule beeedigd: „Op grand van de zoo juist aan mij voorgelezen proclamatie der Beiersche regeering verklaar is, dat ik, het vertrouwen genietend van het Duitsche volk, door de Beiersche regeering in dienst ben genomen, totdat overeenstemming met het rijk zal zijn verkregen en gehoor- zaamiieid ben versehuldigd aan mijn superieu- ren" Dat de Beiersche regeering hare heersChap- pij ernstig neemt, blijkt wel uit het feit, dat het afdrukken van den oproep van generaal Von Seechit te Miinchen verboden is en dat wegens het afdrukken daarvan de tweede uit- gave van de „Soiintagszeihing" in beslag werd' genomen. i In 'n hoofdartikel van de ,,Mflnchener Zei- tung" wordt gezegd, dat't hierbij niet gaat om beet al of niet verbieden van een courant, ook niet om generaal Von Lossow, maar dat de strijd gaat om de tegenstellingenDuitsch of niet-Duitsch, nationaal of internationaal, ter of Mammon. Daar het rijk er niet toe te bewegen was den beslissenden strijd te aanvaarden, worden Beieren en het volk ernstig bedreigd. De g&- volgen van het wanbeheer in het rijk zijn ten hemel schreiend.De binnenlandsche politick is Marxistisch. Het is dan ook niet te doen om een afscheiding; immers, wat hier gebeurt is niet alleen in het belang van Beieren, doch in het belang van geheel Duitschland. Geeiscbt wordt vrijheid van handel, eerlijk- heid op ieder gebied, vervanging van het pa- piergeld door waardevast geld, door middel van een offer van het geheele volk, hervor- miiig van het bestuur, bestrijding van de werkloosheid door het doen uitvoeren van noodzakelijke werken, invoering van een ar- beidsdienstplicht, ^epolitisierung" van de openbare diensten, strijd tegen het tarief- en de .syndicafenHwet, instelliing -van ©en- eenvou- dig en rechtvaardig beLastingsysteem Op 22 Octobd-1923 is in Mjincben Duitsche geschie- denis gemaakt!" De democratische fra-ctie van den Beier- schen Landcfag heeft, te zamen met de Beier sche Rijksdagafgevaardigdan van dezelfde par- tij, er bij de Beiersche regeering tegen gepro- testeerd, dat door het optreden van Beieren de Duitsche eenheid in gevaar wordt ge- braoht en wel op het oogenblik, „dat de be- volking in den grootsten economischen nood verkeert en de Fransehe politiek er naar streeft haar einddoel in het Rijnland en het Ruhrge- bied' en daarmede de ineenstorting van het Dutsche rijk te bereiken." De fractie eischte de onmiddellijke ging van het conflict 'en de onverwijlde bij- eenroeping van den landdag. Ook de Duitsche Volkspartij heeft een o] roep verspreid, waarin er bij alle Duitslcl staten en de pers op wordt aangedrongen. de eenheid te bewaren. In verband met het jaarlijksch feest van de Neurenbergsche afdeeling* der nafionaai- socialistische Duitsche arbeiderspartij heeft Hitler aldahr een rede gehouden, waarin hij, o-a het volgende zeide: ,De staatsvotm, welke het volk op het oogenblik noodig heeft, is noch de republiek, noch de monar chic. Hot is de volkisch-nafcionale dictatuur. Tot dusverre bestaat er nog maar een dicta tuur van de sovjet-ster en van, de swastika. Wij strijden niet voor de Ebert-republiek, ook niet voor de monarchic, doch voor een groot en machtig Duitschland. Wij! moeten tboans eindelijk de mokers gaan hanteeren1, waaiiue- de het nieuwe Duitsdiland wordt gestneed De pxemier van Wurtemberg heeft het ver- zoek aan de Rijksregeering gericht om dien Rijksraad bijeen te roepen ten einde pogingen te doen om tot een schikking te komeni tus- schen Beieren en het Rijk. Vermoedelijk zal de bijeenkomst Woensdag of Donderdag plaats hebben. Men meent goede gronden te hebben om te gelooven;, dat zulk een schikking moge- lij'k is,: omdat Von Knilling, de Beiersche pre mier, geenszins een onverzoenlijke houding heetf aan genomen. Hij heeft althans Von Trager, den Beierschen gezant te Berlijn, opgedragen Stresemann te verzekeren dat een afscheiding volstrekt niet in: het voornemen ligi- Een goed: teeken voor een verzoening is ook dat het blad van Stresemann, „De Zeit", eenw ijziging bepleit van- de grondwet van Weimar, die, naar de meening van dit blad, de rechten dter afzonderlijke staten- te veel aan hot rijk ondergeschikt maakt, zoodat bij een mildcre regeling de kans op een conflict min der groot zou worden. DE PL ANNE N DER SEPARATISTEN. Blijkens een inediedeeling van een lid der separatistische partiji gaat de thans aarnge- vangen actie uit1 van de partij van Maitthes („Frei Rheinland"), echtter in volkonxen over eenstemming met de „Rheinische Volksver- ein" van dr. Dorten, welke laatste or- ganisa'tie, gelijk men weet, zich speciaal tot de beweging in Rijnland totezuidten Ooblenz beperkt, De paitij: van Smeets nieemit aan die iteweging geen deel. De leiders der separatisten hebben niet zon- der speoiale fbedWling Aken als nitgangspiunt i runner actie gekozen. Zij hebben het wen- schelSjk geoorddeldi, Aken- te 'kiezetn, orndat zij: van de industrie-arbeidiers tangs den Rijn veel verzet hebben te duchiien, en zij er de voor- ceur aan gaven, in iges'loten froint van) een dunbevotikte streek uit op te ruMoen en, naar- m'ate op het gebied wtaaridioor hun opmarscfa hlen voert, de bevolkingsdichtheid toeneemt, oo'k hun gdederen in steeds sneller itempo te zien 'groden. Het t'igt 'in de bedbeting om Keuilen zoo spoedig mogdijk te isoleeren. De separatisten: rekenen er op, dQor de oxnsinge- ling dier stadi dd Engelteche antoriteiten tie nopen, ook te Keulen het nieuwe gezag toe te la ten E)e moeilijkste taak wacht den separatisten aan deni Ri]n zelf, waar een hun voor het grootste dee! vijandige arbeidersbevolking woont. Zij houden zelfs rekening met het uit- breken van een algemieene staking, zoowel buiten het gebied van Keulen als ook diaart- binnen. Zij erkemnien, dat hiaast de Duitsch- xDati'onalen en de stud'eniten de meeste arbei- ders van een a-fgescheiden Rijnland niets will- Ten weten-hun kracht zoeken zij1 bij dien tndd- ddnSiland, die vrijwel geheel aan hun zijidfe staat, en bij de inltel'lectueslen, die zelfs te Keulen dat dioor verscliiltende oorzaken nooit voldoeoidie „bewertot" kon worden en daardoor zeer weinig separatisten ittelt 1 den- kenntroep voor een todkoinstige aanwinst van Keulen voor hot vrij'e Rijnllland vonnen.. Wanneer de Rijiirepubliek eenm-aal over het gehedo beoogdle gebied gevestigd is, zal ge- streefdl worden naar nauwe economische sa- men werking mat Nederland, Belgie en Franik- rijlk.. In het bijzonder is dan' zeer spoedig af- schaffing van die pasvisa voor Rijnland te wadi'ten. DE RIJNLAND-REPUBLIEK. De RijnlandSche separatisten: trekken gelei- delijk voorwaarts. De Belgische zone en de Eiffel Zijn in handen d'er Rijnlanders. Men vreest voor een nationalistische reac- tie, uitgaande van de Schupo, welker neutrali- teit, naar de meening van de Franschen, slechts voorgewend zouj zijn en die slechts op versterkingen zou wachten. De politiepresi- den zou zijn gearresteerd. Andere berichten zeggen, dat de politie hare houding zal laten afhangen van de onderhanddingen, welke ge- voerd worden tasschen d:e separatisten en de leiders der vakvereenigingen. Regierungsrat Buiot heeft het commando over de politie op zich genomen en verklaarde, dat hij de orde zal handhaven, zonder zich partij te stellen. In Brachelen (in het ditstrict Aken) is de ambtswoning van den burgemeester bezel Muochen-Gladbach, het industrieele cen trum, berdndt zich in handen der separatisten. Te Orosz-Gerau hebben de separatisten het stadhuis, het districtsbesfcuursgebouw en nog eenige' andere openbare gebouwen bezet en aldaar de Rljnland-republiek uitgeroepen. Te Wiesbaden, waar Dorten zijn- bureau heet, is alles nog rustig. Te Mainz zijn ge- wapende troepen, moercndeels jongeliedeh en werkloozen., in botsing gekonreo met de poli tie, waarbij eenige agenten werden gewond'. De bezettingsautoriteiten en de Fransehe troe pen namen een1 afwachtende houding aan. Te. Bonn hebben de Franschen de Duitsche politieagentm ontwapend, toen bericht werd ontvangen dat de separatisten in aantocht wa- ren. Toen dit te Berlijn werd vernomen, heeft de rijksregeering onmidd'ellijk bij; den Fran schen zaakgelastigde daartegen geprotes- toerd Naar verluidt zou uit Parije reeds een order naar Bonn, onderweg zijh, oat die wape- aen aan de politie moeten worden teruggege- ven. Te Coblenz hadd:en; ond'erhanddlingcn plaats tussclien de separatisten en den. opper-burge- mcester aangaande het uitroepen der .Rijn- landsche republiek. De opper-burgemeester verklaarde, slechts de Duitsche regeering te kunnen erkennen en slechts voor geweld Ie zullen wijken. Te Mainz heeft een treffeu plaats gehad tusscheni voor- en tegenstanders van de Rijin- land-republiek. Tien een detachement separa tisten op het stadhuis was, werden er eenige sdioten gelost, waard'oor twee separatisten werden gewond De separatisten trokken zich daarna in een' gebouw der stad1 teru'g, om blocdvergieten te voorkomen en> bevelen af te wachten. Volgens de laatste berichten' zouden de vertegenwoordigers der republikeinsche Rijnlandpartij ondarfiandfclingen beginnen met de politie en het ui'troepen der Rijnland-, reepubliek te Mainz tot heden of morgen uit te stellen. Thans hebben de separatistische troepen zich rustig naar de omstreken van Mainz teruggetrokken. In die stad1 heenscht volniaakte rust. Een' poging der separatisten om in Gulilk de Rijnland-republ'iek uit te roepen1 is rnisluk: boor het verzet der autoriMtefl. la iegefL spraak met de Fransehe berichten is te Stc^- berg de orde tot nog toe niet. venstoord. De nationalistische Parijsche bladen hebben het bericht van de proclamatie der Rijnland- sche republiek met zichtbare voldoening opge- nomen. Terwijl zij Frankrijk ontheffen van alle verantwoordelijkheid' aan de gebeurtenis- sen, verlangen, zij' de strengste neutraliteit te- genover deze blijkbaar zuiver binnenlandsdh- politieke aangelegenheden van' Duitschland. Naar uit Londen gemeld wordt, hebben de rerichten ut Aken in Engelsche officieele po- htieke kringen levendige verontrusting teweeg, gebracht. Naar verluidt is de Duitsche rijksregeering voornemens in Parijs of Brussel te laten pro- testeeren tegen de ondersteuning der separa tistische beweging in het Rijnland!. ANTI-SEMITIS'ME IN BEIEREN. De Beiersche staatscommissaris-generaal von Kahr heeft een aantal Joodsche zakenlie- den uit Beieren laten uitwijzen; onder hen wareni hoof den van firma's, die sedert meer d'an twintig jaar in Miinchen gevestigd zijn. De uitgewezenen zijn uitsluitend Joden, die nu of vroeger uit Galicie naar Beieren zijn gekomen. UITGIFTE VAN NIEUW GELD IN BADEN. Naar die Vossische Ztg. uit Mannheim' ver- neemt, heeft de staatspresident van Baden, Remmele, aangekondigd, dat onmiddellijk 3adische goudschatkistbiljetten zullen wor den uitgegeven om geld.te verkrijgen met ge- waarborgde waarde. Ook zullen goudpfen- nigbiljetten worden uitgegeven om in den kleinhandel te worden aangewend. DE TOESTAND IN SAKSE.N In Saksen is de opmarsch der Rijksweer- troepen begonnen. Ziji hebben gister de streek benoorden Dresden, Meissen, Nlauen- hoff, Wurzen, Oelnitz en Plaueni bezet. De cavalerie werd' bij1 het binnentrekken in Meis- cen door de roode „Hundertschaften" bescho- ten. De troepen beantwoordden dit, waarblij aan de zijde der roode garde vearschillende mannen werden gewond. Tal van arnestaties hadden plaats. Groote rideelingen Pruisische Rijksweer, n 1. infanterie, cavalerie en artille- rie. zijn zonder incidenten Leipziig binnenge- rufa. De troepen zullen ten deele in Leipzig blijven, ten deele uaar Chemnitz en Plauen worden vervoerd. MILITAIRE OPTTAND IN GR'IEKEN- LiiND. In Griekenland is een contra-revolution- naire beweging uitgebroken.: met Korinthe als centrum. Voor zoover tei dusver bekend is, hebben de garnizoetfen van 5 sted!en zich bij de rebellen aangesloien. De overige 24 gar- nizoenen' zijn trouw aan de regeering. De leiders der opstandelingen, twee generaals en een kolonei, eischen onmiddellijk aftre- den van de revolutionnaire regeering, ten gunste van een bewind, dat volgens hen ver trouwen' aan de bevolking zal inboezemen. Zij hebben den koning verzocht^ voor het houden der verkiezingen een' zakenkabinet te doen samenstellen. De contra-revohitiomnaire proclamaties zijn door een vliegtuig boven Athene ver spreid. De opstandige garnizoenen van Patras en' Korinthe zijn geconcentreerd bij het Kanaal van Korinthe. Volgens de laatste berichten uit Patras is deze stad in handen van de opstandelin gen, die haar zonder bloedvergieten bezet- ten. Ongeveer driehonderd opstandelingen uit Chalkis hebben Skimatari, aan de voornaam- ste spoorlijn tusschen Athene en het Noorden bezet De regeering heeft reeds troepen uit Athe ne tegen de rebellen doen oprukken. De lei- der der revolutionnaire partij, Plastiras, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin' hij zegt, dat de revolutionnaire regeering vastbesloten is, de wetten uit te voeren en de orde te handhaven. Indien zulks noodig mocht zijn, zal zij tot de krachtigsfe maatre- gelen overgaan. De staat van beleg en de censuur zijn opnieuw voor geheel Grieken land! afgekondigd. u Het hoofd van' de Metaxistische partij, ge neraal Metaxas, en alle uitgevers van dag- bladen van zijn richting, tegen wie men een ■bevel tot inhechterusneming heeft uitgevaar digd zijh spoorloos verdwen-en. Dit wordt als een bewijs beschouwd, dat zij medeplich- tig zijn aan den opstand. In Athene heenscht nog volkomen rust, doch die revolutionnaire regeering Goaatas is voortdurend inr vergadering. LLOYD GEORGE OVER DEN TOESTAND IN DUITSCHLAND. Op het vernemen van de uitroeping der Rijnlatidsche republiek heeft Lloyd George te Loulisville (Kentucky) verklaard, dat er onge- twijfeld Fransch gdd achter zit, er aan toe- voegend, dat hij van dten aanvang af overtuigc is geweest, dat de bezetting van het Ruhrge- bied in de allereerste plaats de ineenstorting van het rijk ten gevolge had. DE VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK. DE SOCIAAJL'-DEMOCRATEN AAN DE WINNEND'E HAND. De verkiezingen in Oostenrijk zijn rustig verloopen. Zij toonen voorloopig een over- winning aan voor de sodaal-democraten en een debacle voor de Groot-Du itschen. Wee- nen en de provincie Niieder-Ostenreich kozen voor de Nationale Vergadering 42 socialisten 36 Christen-socialen en 4 Groot-Duitschen. De resultaten in de andere provincies zijn nog niet binnen Voor den Weenschen ge- meenteraad werden 79 sodaal-democraten en 40 Christen-sotialisten gekozen. DUURTEOPSTOOTJES TE BERLIJN. Naar aanleiding van de heden in werking getreden verho-oging van den broodprijs met 100 pet tot 5y2 mtiliaxd, werden glister de bakkerswinkels weder door groote menschen-- massa's belegerd, waarbij #ele zaken werden gepiunderd- it.v, Llj Ook voor de aard'appelenwinkels en slage- rijen kwam het tot samenscholingen, hier en daar ook tot plunderingen. Teekenead is, dat zich onder de plunderaars vel oude mannen en vrouwen bevondea, die zoo'n honger hadden, dat ziji hetgpen zij konden machtig worden, onmiddellijk opaten. Men heeft hier dus met ware hongeropstootjes te d'oen. Groote onrust wekt de handelwijze van het Rijksgraanbureau, dat een voorraad van 150 millioen ton heeft. In plaats van op een of andere wijze mede te werken aan de leniging van den nood, verkoopt het zijn graan- tegen den goudmarkprijs, zoodat de broodprijs zich ook bij de fluctuatie van den dollar moet blij ven aanpassen. ■Vele bakkerijen zijn reeds niet meer in sitaat den noodigen voorraad meel in te slaan en de laatste dagen waren circa 40 kleine bakkerijlen genoodzaakt het bedrijf te staken. Wanneer de regeering niet de prijSpolitiek van het Rijksgraanbureau herziet, zullen ern- stigfe onlusten binnenkort onvermijelijk zijln, meent het Hbld; MET MEDEWERKING VAN FRANKRIJK? Over het uitroepen van den onafhankelijken Rijnstaat in Aken zegt de „Evening Stan dard'' dat deze stap vermoedelijk niet is ge- schied zonder medewerking van generaal De~ goutte en zonder dat de Fransehe onderhan- delingen met Stkines er een zeker verband mede houden1 KORTE BERICHTEN. Het politierapport meldt, dat op last van den1 mili-tairen bevelhebber in den nacht op 22 October -een aantal communistische leiders in voorloopige „Schutzhaft" zijn ge nomen. Binnenkort zal ook de prijs der aard- appelen in Duitschland in goudmarken wor den vastgesteld. De Centrale Sigarenmakersbond in Beligie heeft de algemeene staking uitgeroe pen ter verkrijging van een verhooging van 15 pet. van den diuurtetoeslag. De beweging treft speciaal Antwerpen en St. Nicolaas. Het -aantal spoorwegarbeiders zal In Canada uit bezuiniging met 10 pet. vermin- derd worden. De gedelegeerde van- de Rijnlandcom- missie in de Palis, generaal De Metz, heeft aan vertegenwoordigei"s van de Industrie en werknemers medegedeeld, dat in de Palts de franc als betaalmiddel zal worden ingevoerd. Het bedrijfScongres, dat gisitr te Karlsi- ruhe zou worden gehouden, is op grond van den uitzonderingstoestand verboden. De arbeiders in de Midden-Duitsche bruiukooldistricten hebben besloten tot sta king over te gaan, ten gevolge van een loon- conflict Deze staking is ook voor Berlijn van direct belang, omdat drievierde van de huis- brandkolen uit het stakingsgebied komt. Italiaansche troepen hebben in. Tripoli een verw-oed gevecht geleverd met een tiioep van 500 xebellen, waarbij deze laatsten ten slotte verslagen werden. Het prooes tegen' de veertien personal, die -terecht imioetlen stiaan wegens de putsch- paging te Kustrin, is gister begotnnen. De zit- tingen zullen- geheim zijn. 't Duitsche ministerie van Buitenl. Za ken heeft als bezuinigingsimaatregel een be- langrijke vennindering der tractementen van de anibtenaren ie het buitenland aangekon digd. De tractementen der gezanten wer den terstond met 12 percent vermin-derd, die der ambassadeurs met 15 percent. Het aan tal beambten zal in Duitschland verminderd worden. 1 De president van Tsjecho-Slowakije, Masarijk, is thans te Londen, waar hij gis ter een Lang onderhoud had met Curzon, den minister van' buitenl'andsche zaken. Een rit met de tram, hochbahn of om nibus te Berlijn kost nu 200 millioen mark. Een scheepslading Russisch graan die bestemd is voor Saksen, is te Hamburg aan- gekomen. Een bijzondere Staatscommissie in Ja pan heeft voorgesteld het algemeen kiesrecht in te voeren voor personen boven 25 jaar, die een half jaar in een bepaalde plaats heb ben gewoond. Originoole|Bru8selsqho Haarden. JAARSMA HAARDEN. GODIN HAARDEN. ALKMAAR DE WILD - TJTREOHT De verschilllende partijbladen van rechJts hebben gisteravond allle tcgenspraak gebrach/li van het beaicht in het Vaderland. Daartegen- over sdirijff het Vaderland zelve: „Wij hanidliaven ons berioht gebaseerd1 op de mededeelin-g, die ons gedaan werd, eigei- ner beweging:, door Siemand die het kon we ten, en die voor zijn woord blijft stiaan, en die de mededeeling deed, omdat hiat henx te bar is, dat vele kathiolidken ten deze hunne overtuiging aan ids coailitiie ten offer brengen, ten volte. „Alleen moeten wij terugn'einen, dat die ministerieele mededeeling in de vergadering van de R.rK. Kamerclub van'Vrijidag 1.1. zou zijn behandeld, let dp de wereldscliokkende vergissing, lezer; dat is in de vergadering van Donderdag gesdhied. Ook ware het for med juister geweest om te spreken van ,,de zienswijze van den premier, die ter kennisse van de Roomsch-Kaithulieke KamierdUb: is ge bracht." DE JACHTWET. Op 'de vraag van het lid der Tweede Ka- mer, den heer Braat, bdreffende het tijdstip van inwerkingtreding der nieuwe Jachtwet, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Ten dnde de voorschriften ter uitvoeTing van de Jachtwet 1923 te kunnen doen ont- werpen, is bet advies gevraagd van verschil- lende organisaties op het gebied van den land- en tuinbouw en' van de jacht en ten aanzien van enkele speciale punten ook van andere deskundige vereenigingen. Zoodra deze ad'viezen zullen zijn imgekemen en- de uitvoeringsyoorschriften zullen zijn vastge steld, zal de datum van inwerkingireding der wet worden bepaald. Naar alle waarschijn- in het be- DE V'LQOTWET. Naar wij, zegt de N. R. Crt. uit parlemen- taire kringen vernemen, wordt ter recherzijde in de He Kamer verwacht, dat van de R.K. fractie tenslotte alleen de heeren Bomans, Buiten en Kuiper tegen' die Vlootwet zullen stemmen. De hr. van Schaik, die ernstige kritiek op het omtwerp heeft uifgeoefendl maar zich zijh definitief oordeel voorbehoudein heeft in af- wachiting van de argumlenten der regeering zal, naar wordt aangenomien, zich dbor de noodi'ge „toezeggingen" van haar I'aJfeni be- praten. Men rekent erop, dlat hi} zal vooh- stemtnen en dat zijin voorbeeld ook andere twijfelaars in zijn fractie die zijde der regee ring zal doen fciiezen. lijkheid zal deze inwerkin. gin van het volgend jaar steld. en worden1 ge- DE BiRUSSELSCHE BANK. Men schrijft uit Middelburg aan de N. R. Ct: Sedert, rutin 2 jaar geleden, de Brussel- sche Bank alhier haar kantoor oprichtte, waren er velen, die de geestes van deze zaak met wantrouwen volgden, en de plaatselijke pers en de bona fide bankiers waarschuwden voor de handelingen van de dfr-ectie van de nieuwe instelling. Vrij velen echter traden' in de schitterende aanbiedingen hun gedaan, speciaal door Witteveen, die, vergezeld van Van Page, beiden nu gedetineerd, in het bij- zander ook boeren opzochten, om hen te ov-erreden, zaken met de bank te doen. Van P., Mid'delburger van geboorte, had bij vele personen een ^gemakkelijke introductie. HIJ WERD NIET GELOOFD. De politie te Vlissingen heeft voorloopig een Pool aangehouden, die had getracht in Engeland te worden toegelatea, doch met de boot van de Maatsehappij Zeeland naar Vlissmgen moest terugkeeren, omdat men zijn mededeeling, dat hij' voor een familiebe- zoek in Engeland kwam, niet wou gelooven, en men meende, dat hij werk kwam zoeken In Engeland. DOODELIJK ONGELU'K. Gisterochtend ruim 8 uur heeft op den Sohenkweg ter hoogte van de Ternoststraat, in Den Haag een ernstig ongeval plaats gehad. Toen een stoomtram naar Leiden ver- trok, schrok het paard van een vrachtwagen, bestuurd door den 55-jarigen koetsier T. Sch. uit de Jacob Catsstraat. Het paard drong achteruit, zoodat de wagen tegen de rijdende tram botste. Door den schok viel S. van den bok, hij raafcte onder de locomotief. De man werd op slag gedood. Hij' laat vrouw en kin- deren na. DE BRAND TE EINDHOVEN. De toestand van het tweede slachtoffer van den brand der sigarenfabriek te Strijp- Eindhoven, den heer M. van Hout, oud 27 jaar, stratenmaker der gemeenet Eindhoven, is vrij wel. De heer Van Hout heef t 3 ribben en een been gebroken, benevens eenige brandi- wonden opgeloopen. De heer Jansen, ge- meente-opziehter, kon Maandag weder uit- gaan. Deze heer was eerst bewusteloos ge weest, doch kwam spoedig weder bij. Hij werd slechts licht getroffen. De overleden- commandant der brandweer, de heer C. v. der Harten, bereikte den ouder- dom van 42 jaar. Hij laat een weduwe met 2 kiaderen achter. De overledene was onder- voorzitter der Kon. Ned. Brandweervereeni- ging, tevens 18 jaren lid van de vrijwillige brandweer te Eindhoven, waarvan de laatste 12 jaren als commandant. Ook was hij voor- zitter van den Nederl. Bond van Bierbrou- wers, directeur der Invert Suikerfabriek van' den Brouwersbond, te Eindhoven, en secre- taris van- het bestuur van den Raad v. Ar- beid te Eindhoven. De tera&rdebestelling ge- schiedt op 2-i dezer des v.m. 10 uur. JUBILEUM MEVROUW E. DE BOER- VAN RIJK. Mevrouw de Boer-Van Rijk die Zondag- avond te Arnhem haar jubileumvoorstelling heeft gegeven, vond' een stampvolTe zaal Reeds "bij haar optreden in het eerste Bedrijf van De Woekeraarster, werd' haar een spon- tane ovatie gebracht. Na afloop van de ver- tooning had de officieele huldiging plaats. ALKMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1