DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 250 Henderd yjf en t ffintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSDAG 24 OCTOBER Buitenland 6emeag(' nlenws lift* nuoMaer feeataM art 2 bteutea Directeur: G. H. KRAK lioofdredacteurTj NT. ADEMA. BEIEREN EN HET RIJK, Tegenover ©en vertegenwoordiger van de pTclegrapiien Union" beet de Betersche staatscoinmissaiis Von Kahr verkiaard, dat hot „Marxisme" Beieren wil verruetigen. De Rijksregeering aidua Von Kahr is wel wat iaat met haar atreven naar het haudha- vea van de eenheid van het Duitsche Rijk. Zij heeft dan ook geen recht zoo meende de Beierache staatscommissaris utijn opfcre- den ongehoord te vinden, omdat ik juist dit tijdstip daarvoor hem uitgekozen. In de „Miinchener Neueste Nachrichten" schrijft de boofdredacteur- van diiit blad, de vroegere democraat, dr. Gerlich, dat de Rijka- regeering met tweeerlei maat heeft gemeten. Aan dien ©enen kant zoo beweert hij; heeft de Rijksregeering gefaald tegenover het communistische Saksen het Rijtegezag te handbavea en aan den anderen kant, aidua dr. Geilich, heeft de Rijksregeering rich fel en onder het uiten van bedieigingen tegen beieren verzet. Naar het rlbld. meent, wordt in alle poli- tieke kringen pessimiatisch geoordieeld over dc bijjegging van het conflict metBeieren, vooral naar aaaleiding van het volgende door generaal von Lossow verspreide radiogram. „De Beiensche regeering denkt er niet aan, het rijk den oorlog te verklaren Nie- mand overtreft ons Beieren in rijkstrouw. Wat wij willen is, dat aan de Beieersche re geering en den Beierschen afaatscommissa- xis-generaai door de onder marxistischen ia- vloed staande Berlijnsche regeering niets wordt opgedromgen, dat Beieren, de hoord van Duitsche en nationaie gezindhrid, on- schadelijk moet makeen. Wij zijn, zooais van- zeif spreekt, verpiicht, ons in dit conflict aan de zijde der Betersche regeering en van den Beierschen staatscanmnjsans-generaal te plaatsen, die met ons net bedreigde »Deuischtuin" willen beschermen." De divisiebevelhebbers der Rij'ksweer heb- ben er bij dken Rijksweerminister op aangie- drongen, maatregelen te nemen om te voor- komen, dat jer in het vervolg nog dergelijke radiogrammeu worden verspreidj ais gene raal von Lossow heeft roudgezonden. Minis ter Gessler heeft dit toegezegd. In Beieren hebben sterke aideelingen Lam- despoiizei in verschillende steden huiszoe- kingen gedaan en vakvereenigingskiders ge- arresteerd De socialistische leden van den Beierschen Landdag hebben eensgezind besloten een bijeenroeping van den Landuag te eischen. Zij hebben verder een motie aangenomen, waarin verkiaard-wordt dat het Beiersche volk economisch-politiek en cultured zich slechts als een gedeelte van een grboter ge- heel ten voile kan uitleven. DE RIJNL AND-REP UBLIEK Te Efkelenz is op het gebouw van den landraad en het stadhuis de Vlag der sepa- ratis'ten door dte polite naar bamedlen ge- haald. In de districtsvergadering hebben al le partijen besloten tegen de separatistische act'ie te protesteeren. In de stad is alles rus- tig. De h'eerschappij der separatisten is er gebroken. Te Mainz heerscht groote opwimding. Se- dert gistermorgen zijn er proclamaties aan- geplakt, waarin de uitroeping der Rijnland- sche republiek wordt aangekondigd. Voor het stadhuis kwam het tot emstige kloppar- tijen tusschen de separatisten en de zeer opgewondten bevolking. Eenige personen werden gedood, anderen' gewond. Alle win- kels zijn gesloten. De toestand is nog niet duidelijk. In de kringen dier arbeidlers is men beslo ten weerstand te bieden tot het uiterste. Naar verluidt is de politite die zich in het stadhuis en het politiebureau samentrok door de Fransche bezetting belet om tegen de separatisten1 op te treden. Te Montjoie hebben dte nationalisten het stadhuis heroverd, dat de separatisten bezet hadden. Er heeft echter geen enkel incident plaats gehad. 'De separaitilslten hiadldlen oofc te OobDenz die Rijnlllaihidsche Republiek uiiijgeroepen en hun vaandlells van de tegmingsgebouwen doen waiaien. Gisterenavondi slaagde mat er iin die separatisten weer uit de regeeringsgebouwen^ te verjagen. Blijikens ontvangen. baiditein: is ook Rheydt weer van die separalfeten verloslt. Bif dh gevechteint zajkx vemcmlemde personen getd'ood1, waaronder die aepwratisfi&dhe burge- mieesteir van Munchen-Gladibadi. De Maandag te Aken begonnen onlusten duurden' gister voort. De bevolking keerde zich tegen de seperatisten. Een aanval1 werd gedlaan op het gebouw van den regeerings- president, dat door de separatisten was bezet. net gelukte de menigte evenwel niet het ge- v bouw binnen te dringen. De separatisten wis- ten haar door het lossen van schoten in' de lucht op een afstand te houden. Wel gelukte het dte bevolking zich meester te maken van het stadhuis. De wacht der separatisten moest voor dte opdringende menigte dte wijk nemen. Na dte onitruiming van het stadhuis werd de burgemeester gehaald, die weer zijn in- trek in het gebouw nam. De Rijnlandsche vlag werd neergehaald. Ook van het post- kantoor is het green-1wit-rood verdwenen. De >ost- en telegraafdienst wordt hedten nog lervat. Verscnillende winkels, die aan sepa ratisten behooren, werden verwoest. Een bakkerswinkel werd geheel leeggeplun derd In verschillende wijken der stad werd gister geschoten. Volgens mededeeling der separatisten zijn er.vier doodrn en tal van gekwetsten. De separatisten, biji wie de stemming zeer zenuwaditig is, verklaren, dat de grootste oorzaak van hun tegenslag ligt in het feit, dat de proclamatie der Rijnland-republiek niet in het geheele. Rijnland tegelijk heeft plaats gehad De opwinding ondler de bevol king is groot. Dit komt voomamelijk door- dat de prijzen do: levensmiddelen buitenge- woon gestegen1 zijn en ex geen ruimer aan- voer daarvan heeft plaats gehad, zooais de separatisten1 hadden toegezegd. De separa tisten betreuren, dat ziji geen „stormtroepen" hebben waarmee zij dm toestand geheel meester hadden kunnen blij ven. De Belgische troepen houden zich strikt afzijdig. De staat van be leg is afgekondiigd. Behalve in Aken heeft ook in andere ste den de bevolking zich gekeerd tegen de se paratisten. Zij schijnt over het geheel al zeer weinig gesteld op een afscheiding van het rijk. Zijn in Aken die sieparatiaten uit alia officieele gebouwen verdreven, hunne vlag- gen neergehaaldl en op straat verbrand en is bovendien in de woningen van verschillende voorstandera der Rijnland-republiek de boel kort en klein geslagen, ook uit Miinchen- Gladbach zijn zij verdreven. De vereenigde politieke partijen In het Rijnland hebben de Rijnlanders opgeroepen om weerstand te bieden aan de gewapende benden der separatisten. De burgemeester van Crefeld heeft gewei- gerd zich aan dte separatisten te onderwer- pen; hij verklaarde, dat als zij bezit willen nemen van het stadhuis, hij door de politic op hen zal laten schieten. Wegens de actie van de partij van Dorten htebben de vakvereenigingen te Wiesbaden de algemeene staking afgekondigd. De staat van beleg is afgekondiigd. Het verkeer is van acht uur's avonds tot zes uur's ochtends verboden. Naar bericht wordt, maakten de separa tisten zich Maandagavond meester van de regeeringsgebouwen in Trier, namen de ver- tegenwoordigers der coalitiepartijen, die met de bezettingoverheid over den hukligen toe stand hadden onderhandeld, in hechtenis, brachten hen naar Limburg en stelden hen aldaar in vrijheid. Naar uit Keulen bericht wordt, bemach- tlgden de separatisten ook te Bonn de offi cieele gebouwen, waaronder het Raadhuis. De gemeenteraad van Bonn nam Maandag eene reSolutie aan-, waarin de gelofte 'van trouw aan het Duitsche vaderland werd af- gelegd en beloofd, alles te doen, om met de nog ter beschikking staande mitidelen den grondwettigen toestand te handhaven. Tengevolge van het optreden der Dorten- paitij jyroclameerden de vakvereenigingen gisterochtend te Wiesbaden die algemeene staking. De burgemeester van Duren, dat door de separatisten werd bezet, heeft aan joumalis- ten verkiaard, dat de Rijksregeering den gemeentebestureni in het Rijnland mstructie heeft gegeven de wettigheid der beweging niet te erkennen, doch in functie te blijven om grootere onheilen te voorkomen. OPSTANDIGE MILITAIRE BEWE- GlNO IN GRIEKENiLAND. Uit Athene wordt gemeld, dat in verschil lende garnizoenen de muiters tot de orde terugkeeren. De meeste garnizoenen blijven trouw aan de regeering, o.a. Saloniki en Lharissa. Ook de oorlogsvloot blijft trouw. Op het oogenblik is de beweging beperkt tot enkelte garnizoenen in den Peleponesus. De regeering heeft een zeer korten termijn ge steld aan de oproerige garnizoenen om het hoofd in dten schoot te leggen. In regeerings kringen verklaart men, dat dte orde binnen 24 uur hersteid zal zijn. Alle oppositiebla- den zijn voorloopig geschorst. DE „REJVOLUTIE" IN GRIEKEN- LAND. Er wordt medegedeeld dat verschillende opstand'ige garnizoenen weer tot de orde zijn teruggekeerd. De meeste garnizoenen waren evenwel getrouw aan de regeering gebleven, speciaal die te Saloniki en Lharissa. Ook die vloot bleef trouw aan de regeering. In regeeringskringen wordt bevestigd, dat dte orde overal binnen 24 uur hersteid zal zijn. Alle opposdtiebladen' zijn voorloopig ge schorst. DE GOUVERNEUR VAN OKLOHAMA. De aanklacht tegen gouverneur Walton, waarbij hij in staat van besthuldiigmg wordt gesteld, werd in de Kamer voorgeltezen. Hij wordt beschuldigd van' opzettelijke verza- king van Zijn plichten, onbevoegdheid, cor- ruptie, censuur op de pers en schending van de Habeas Corpus door het afkondigen van den staat van beleg. ONGEREGELDHEDEN TE HAMBURG. Na het uitbreken der staking op verschei- dene werken kwam het Maandagnacht te Hamburg tot comimunistische onlusten, waarbij in buitenwijken' eenige politie-wach ten bestonnd, maar onder een hevig vuurge- vecht heronemten werden. Ook werden l'e- vensmiiddelen-winkels geplundterd. Naar het officieele Hamburgsche persbureau mede- deelt, braken de communistem op het baanvak Lubec.Buchen op een plaats de rails op en wierpen boomstammen daarover been'. Dertig daders werden' door de toegesnelde politie gearresteerd en het baanvaak wedter vri; 'e Tel. meldt omtremt de Hamburgsche onlusten nog Het blij'kt thans, dat hetgeen is voorgeval- en, bescnouwd moet worden als een com- munis'tische poging tot een algemeenien Putsch, op groote schaal. Het plan de cam- pagne was, om eerst de voorsteden. te be- machtigen, ten einde zich tegen aanvallen in den' rug door politietroepen te beveiligen en daarna uit de bezette punten naar de binnenstad en het stadhuis op te rukken. Naar thans blijkt, begon de aanval in alle voorsteden tegelijk. Dat zij' mislukt is komt doordiat de communisten hun hoop op suc- ces hadden overschat. Bovendien schijnt de zaak op het allerlaatste oogenblik verraden te zijn, zoodat althans een deel der politie zich nog had kunnen yoorbereiden. Het bleek dan ook reeds terstond, dat een communis- tisch succes uitgesloten was. De politie was egen, des middags drie uur wedler in het be- it van alle politiebureaux en beheerschte den toestand overal. Dat neemt niet weg, dat achter hun rug plund'eraars weder samen- schoolden en weder winkels bestormdten. Na den midday werd eigenlijk nog maar alleen gevochten In Barmbock. Uit de huizen en van de daken werd door de bewoners nog op de veiligheidspolitie ge schoten. De verliezen' aan beide zijden' zijn groot. De politie telde om vier uur reeds vijf dloodten en dertig gewonden. De politiezieken wagen had verder nog 14 dooden en 105 ge wonden der oproerlingen naar de zieken- huizen vervoerd. Ook zijn door vrijwillige Roode-Kruis-ver- eenigingen dooden en gewonden vervoerd In overleg met de stad Hamburg heeft de admiraliteit besl'oten een to'rpedoboot-divisie naar Hamburg te zenden, ten einde de ha vens te beschermen. De Hamburgsche veiligheidspolitie is ver- sterkt door vrijwillige hulppolitie uit arbei- ders- en burgerkringen. Scherpe verordenin- gen zijn uitgevaardigd. Generaal Von Tschischwitz heeft een sta- kingsverbod uiigevaardigd voor de vitalte be- drijiven', o. a. voor verkeensmiddelten, dte elec- trische centrale en distributie van levensmid delen. Verder heeft hij bevoTen, dat op de straat uitziende ramen gesloten moeten blij ven. Het piolitie-uur is op 10 uur des avonds vastgesteld. Tot des ochtends vflf uur mag -niemand op straat komen, behalve doctoren en dergelijke personen. De staking to de havens duurt nog voort. een ultimatum-Monument. De „Tuoring Club de Belgique" heeft het initiatief genomen voor een openbare in- schrijving om tegenover het paxlexnemtsge- bouw te Brussel een gedenkteeken op te rich- ten ter herinnering aan het Duitsche ultima turn van 2 Augustus 1914. Men hoopthet op 2 Augustus 1924, dten tienden verjaardag van het ultimatum, te fcunmen onthu'llen. DE SOHADEVERGOEDINGS- KWESTIE. De commissie van' Herstel heeft door be- middeling van de „Kriegslastemkommission" mededeeling gekregen van een te wachten Duitsche nota, met verzoek tot vermtoide- ring van de Duitsche schuld. Voor de vergadering van de C. v. H. staat slechts het onderzoek op de agenda van verschillende kwesties de levefingen to natura door Duitschland rakende. DE MARKEN TE BRUSSEL. Er is al heel wat te doen gewteesi over de marken, welke de Belgische regeering in 1911 tegen toen nog volwaanfige francs heeft uitgewisseld: er was iets meer dan 6 milliard, die nu in de kelders der nationaie bank te Brussel Hggen. Tegen dten huidigen koers is die enorme hoeveelheid „geldJ' hat zijn nog meestal honderd markenbiljetten zoowat 5 a 6 Belgische francs waard. Vol gens de Peuple echter zou men er als oud papier 36.000 fr. voor krijgen. Een prachti- ge zaak! DE ONTPLIFFING IN HET KRUTT- MAG'AZIJN TE WARSCHAU. Naar aaaleiding van de ontploffing in het kruitmagazijn te Warschau heeft men zoowel te Warschau als te Lemberg en in- andiere •laatsen vele communisten gearresteerd. Bij uiszoekingen zijn sterk, compromitteerende correspondenties gevondki-, alsmedte groote hoeveelheden brochures, propagandabladen en vuurwapens. RIJKSWEERTROEPEN DRESDEN BINNEN GETROKKEN. Gistermorgen is een detachement Duitsche troepen, bestaande uit tofanterie, cavalerie, artillerie, eene afdeeling uhlanen en een pe- loton Saksische Rijkspolitie, volledig uitge- rust en van bagagetreinien vooxzien, met tuu- ziek aan het hoofd en vliegende vaandels, eenige uren door dte straiten van' Dresden getrokken. Het detachement, dat 1500 a 2000 man sterk was, werd aangevoerd door een Pruisischen kolonel. De menigte legde bijna zonder uitzondering eene onverschilli- ge houdling aan den dag. Inddehten deden zich niet voor. Te Pima werd op de binnenrukkende troe pen geschoten, die het vuur beantwoorriden, waardoor een werkelooze gedood en verschei- dene personen gewond werdjen. GEEN1 WERKHERVATTING IN HET RUHRGEBIED. In een bijeenkomst van de Micum (Fran sche togenieurBcommiisSlie) ntet Sffimneis, Klbckner en Voglier, hebben dteze laatste medegedeeld^ dat zij bereid zijn de leveringen in. natura in beperkten omvang te hervatten, maar dat het him onmogelij'k is de achterajal- L'ige kolenbdasting evenals die belasting voor dte toekomst te betalen. De geallieerden hebben daarop geantwoord, dat juist deze voorwaarde beshst zal moeten wonden ver-' vuld. In tal van fabrieken en mijneni znllen nu de arbeiders in massa worden ontslagen. Wat zal er dan gebeuren? De verwarring zal stellig grooter worden- en de Franschen zullen dan moeten zien hoe ziji hun wil kun nen doordrijven. DE VOEDSELNOOD IN' DUITSCH- LAND. De nieuwbenoemde minister voor de Voed- selvoorziening Kanitz heeft een oproep tot de boeren gericht, waarin hijl hun wijst op den grooten nood, waarto een- groot dteel van het volk, vooral in de steden, verkeert. Hij doet een beroep op de vaderlandsliefde van den boerenstand om hem bij de verzor- ging der voedselvoorziening te steunem Het ligt to de bedoeling van den nieuwen minister, spoedig stappen te doen voor een afgifte van broodgraan en het aanwemdien der reservevoorrad'en tot vaste prijzen, om zoo te komen tot een gestabdliseerdten, met de loonen der groote massa overeenkomendten broodprijs. Met het oog op de Bpoedige doorvoering van deze maatregelen wordt het hamsteren van brood1 en andere levensmid delen, zooais in de laatste dagen geschiied.de, thans een riskante speculatie. Gister was1 in de meeste winkels te Berlin geen brood te krijgen. KORTE BERICHTEN. In Saksen wordt de invloed der commu nisten steeds grooter. to de vergadering van de Leipzigsche sodaal-democraten is een voorstel aangenomen, dat de uiitzetting van Ebert uit de partij eischt. Da toesttamd in het>mMlden Duiltlsdie bruinkoolgtebied is verscherpt to alle mijnen wordtg estaakt, slechts de allemoodlzakelijk- ate arbeid wordt verricht. Een der Iersche hongierstakers zou, naar verluidt, in de gevangenis zijn geatorven. Naar uiit Munchen bericht wordt, heeft de staatscommissaris-generaal den' devisenihan- del verboden, zoodat de Munchener Banlicn gister geene devisen meer wisseldten. Ter verzekering van de broodvoorzie- ning en om het hamsteren van brood onmo gelij'k te maken, heeft de Berlijlosche overheid bepaald, dat de broodkaart weder zal wor den ingevoerd. Wegens te Iage voorschotbetaltogen' is to versdheidene mijnen' van hiet district GM> witz in Silezig eene mijnwerkersstaktog uit- gebroken. AangezJen alt Saksen vele personen zonder behoorlijke papieren over de Tsjechi- sche grens komen, is de grenswacht aldaar versterkt. Offideel wordt bekend gemaakt, dat de verlamming ea de gevoellooshdd to Le- nto,'s rechterbeen zoo goed als geheel is ver dwenen. Er is besloten, dat de begroottogen van alle volkscommissari aim fa Ruslana voor het volgend dienstiaar met 40 pot. zullen worden vermfadcrd. DE INBRAAK TE GRONINGEN Nlader vemeemt dte Telg., dat de recherche er in geslaagd is den bedrijver van den moordaanslag en den di'efstal in de Pluimer- stnaat te vinden. De bestolene, de 45-jarige ongehuwde heer B. had eenige jaren geleden uit medelijden zijn zuster, dine weduwe was geworden, met dlrie ktoderen biji zich1 to huis genomen. De oudste dezer ktoderen, de 23- jarige H. B. Visscher, is veertien dagen gele den weggegaan om in limburg werk in een der mijnen te zoaken. Hij is daar inderdaad geweest, doch hij is kort geleden als weridoo- ze teruggekon\en, hetgeen hem inmiddels niet verhtoderde dezer dagen in Wildervank te gaan trouwen. Zondag is hij's nachts in de wontog in de Pluimeistraat teruggekomen. Met een valscben sleutel opende hij: de deur en aangezien hij dte sttuatie van het huis goed kende, wist hij gemakkelijk door te dringten tot de plaats, waar zijin oom het geld placht te bewaren. Na het plegen van den diefstal heeft hij toen getracht zijn oom te wurgen. Op diens hulpgeschreeuw zijn de andere neven toegesneld. Dezien wildm aanvankelijk hun broer niet verraden. De aangevallene heeft een bloedende wonde aan den hals gekregen, dooondat de booswicht hem de nagels in het vleesch heeft gezet. De recherche heeft de zaak tot klaarbedd ge- bracht, maar den dader nog niet kunnen vat- ten Deze is voortvluchtig. VEREENIGINO VOOR GESGHIEDENIS DER GENEES-, NATUUR- EN WIS- KXJNDE Zondagmorgen om 11 uur hield deze ver- eeniging te Gorinchem haar jaarvergadering voor leden der vereeniging. Te half twaalf had een' buitengewone verga dering plaats, ter herdenldng van het 10-jarig bestaan der vereeniging. Prof. dr. E. C. van Leersum, voorz., hield daama een rede over de beoefening osx ge- neeskunde in Nederland. Ten 2 ure werd' ten stadhuize een' weten- schappelijke bijeenkomst gehouden. Eerste sprefeer was dr. F. M. G. de Feyfer te Gelder- rtKenf U reeda* do working.*dep*BfoB. aelsche Haarden 9 Zoo niet,j vraagt SdaaSJeen^preapeotua en prfjsoourant bfj i ALKMAAR DE WILD tTTBEGHT malsen over: Een vergeten hoofdstuk uit de geschiedenis van den bloedsomloop. Na deze rede kreeg prof. dr. J G. Slceswijk uit Delft het woord over „Fxederik de Groote en de Geneeskunde. Na deze redte werden eenige licMbeeTdten vertoond. betrekktog hebbend1 op dte karika- tuur to de natuurwetenschap. ProL dir. Ernst Cohrn uit Utrecht gaf de vereischte toelich- ting. De wetenschappeHjke bijeenkomst was hier- medte geeindigd1. Aan alle sprekers werd door d'en voorzitter dank gebracht. Daama werd1 in de Doelen de feestmaaltijd gehouden. Dr. A. J. van dier Weijdte uit Utrecht hield daama een rede over lepra te Utrecht in de middeleeuwen DE BKUSSELSCHE BANK. De commissaris van politie in dte 5e sedie te Amsterdam (bureau Stadhouderskade 115) verzoekt namens den officier van Justitie al daar, bekend tie worden gemaakt met perso nen, die door bedriegelijke handelingen van de Brusselsche Bank zijn benadeeld en recht- streeks onderhandeld hebben, voor het aan- gaan van verbtotenissen, met de d'irecteuren van die Bank. LIJKVERBRAN'DING. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Scheurer, betrefftende vertegenwoor- diging der regeering bij, de verbranding van het stoffelijk overschot van wijlen mr. A. J. Ctooop Koopmanis, heeft de minister van wa- terstaat geantwoord, dat op het oogenblik, waarop hij besloot zich bij' de uitvaaxt van wijlen mr. Cnoop Koopmans te doen> verte- genwoordigen, niet bekend was, dat verbran ding van het stoffelijk overschot zou plaata vinden. Eerst toen deze had plaats gehad, heeft hij er uit de dagbladten kennis van geno men. PROVINCIATE STATEN VAN NOORD- HOLLAND. In de gister gehouden vergadering zijn ondterzocht en to orde bevonaen de geloofs- brieven van de nieuwe leden de heeren H. van der Glas, van Hilversum en Z. Best Nzn., van Berkhout, beiden namen zitting. In handen van Ged. Staten om advies werden gesteld een adres van den R. K Bond voor groote gezinnen to Amsterdam en omstreken om subsidie voor het vacantie- en rustoord St. Anthonius te Egmond aan Zee en een adres van de restauratiecommissfe der Neder-Duitsdh Herv. kerk te Rijp, met het verzoek om aanvulling van de provinciate subsidie to de restauratiekosten van het kerk- gebouw. Negen adressen van drankbestrijdersver- eenlgingen om subsidie werden in handen van Ged Staten ter afdoentog gesteld. Verder was er afdeelingsonderzoek. De zitting is verdaagd tot Dtosdag 2 November, des voormiddags half elf. ARBEID IN FRANKRIJK. Men schrijft aan da N. R. Crt.: De aandacht wordt erop getestigd, dat Nederlandsche arbeiders, die op goed geluk naar Frankrijfe gaan, to de verwachttog daar werk te znllen vinden, zich aan groote moeilijkheden blootstdlen en het risico ioopen geen werk te vinden. Wd hebben thians arbeiders voor den lan<f- bouw kans van slagen, ook bekwame melkers, houthakkers in taakwerk en boerenmeiden Verder is er wel eenige gelegenheid om werk te vtoden voor timmerlieden en meubel- makers. Sterk wordt evenwel ontradea, op goed1 ge luk naar Frankrijk te gaan. Arbdders, die naar Frankrijk willen gaan om werk te zoe- ken, kunnen de bemiddeling toroepen van de organen van die opebare arbeidsbetniddeltog, to Nederland en doen zeer verstandig, zich allereerst daar om inlichtingen te wenden. Alle inlichtingen over arbeid to Frankrijk kunnen bij' die organen kosteloos worden ver- kregen of, maar alleen schriftelijk, bij den Rijksdienst der Arbddsbemiddeling te 'a Gra- venhage, Bezuidenhout 30. DE RIJKSUITKEF.RING AAN DE GEMEENTEN. Naar aanleiding van de door de Gedepu- teerde Staten der provincien aan dte gemeen- ten' gediane mededeeling van' de regeering dat zij to verband met dten' zorgwekkenden toe- stand van's rijks ftoancien er niet toe kan overgaan voorstellen te doen, tenetode. aan de gemeenten, boven de uitkeering op grond van de wet van 24 Mei 1897, over 1923 en volgende jaren een zoogenaamde nooduitkee- rtog te verzekeren, heeft de Vereeniging van Nederlamdsdhe Gemeenten een buitengewone algemeene ledenvergadering te Utrecht ge houden. In die vergadering, waarto ruirn 200 ver- tegenwoordigers van gemeenten van alle ca- tegorieen aanwezig waren, voerden onder- scheidene autoriteiten het woord, waarbij bleek dat men zich ten aanzien van de ge schiedenis en d'en aard der z.g. nooduitkee- ringswet rekenschap gaf van de verschillen de overwegtogen'. Onder den indriik van de door vertegen- woordigers naar voren 'gebrachte beschou- wtogen, vormde zich tijdens de vergadering een conciliate, luidende als volgt: COURAHT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1