DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vergadering ran dsn Semsenteraad. No. 251 Honderd yflf en tratigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adrertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. DONDERDAG Directeur: G. H. KRAK IioofdredacteurTj N. A'DEMA. 25 OCTOBER Buitenlan d Gemeagf nienws L>ti nutomer besteat att 2 biases DE SEPARATISTISCHE BEWEGING IN DUITSCHLAND. Uit de berichten, die uit bet Rijnland te Bcrlijn zijn ingekomen, valt af te leiden, dat de separattetenputsch op't punt staat ineen te storten. Zooals de speciale beriditgever der „Deutsche Allg. Ztg" uit Parijs meldt, ko men alle aldaar ontvangen berichten hierop neer, dat de Rijnsche putsdiistenbeweging steeds grooteren tegenstand ontmoet en nog slechts geringe uitzichten op succes heeft, ondanks den thans openlijik aan den dag ge- treden steun der bezettingstroepen. Naarmate de separatisten in sommige ste- den de macht veroveren, verliezen. zij' die in andere steden, terwijl in de meeste steden de uitroeping van de autonome peering zich nog slechts bepaalt tot het hijschen' van de Rijnlaiidsche vlag. Van een ovememen van het bestuur is nergens sprake en wie met de plaatselijke leiders kennis maakt, moet er wel zeer sterk aan twiifelen, of deze lieden wel de noodige geschiktheid bezitten daartoe, aldus de Tel. Volgens de „Petit Parisien" verklaarde Ti- rard aan 3 leden van het sepanatisten-direc- torium, dat hij voorloopig het directorium in plaatsen, waar de openbare diensten onder zijne leiding stonden, als feitelijke regeeritigs- macnt zal beschouwen en derhalve het direc torium tegemover de geallieerde overheden verantwoordelijk zal stellen voor de handha ving der orde in dit gebied. Over den toestand in het Rijnland wordt uit 'Keuleti gemeld, dat in Krefeld het raad- huis zich in handen der politic bevindtDe gewondte separatisten werden in het Belgi- sc'he hiospitaal opgenomen. De separatisten zijn grootendeels met karabijnen gewapend._ Na 'het veriagen. der separatisten uit Munchen-Gladoach droegen de arbeiders den grijzen burgemeester op de schouders naar liet raadhuis. Een ontzaglijke menschen- inenigte trok, „Deutschland iiber Alles" zto- gend, door de strateu Een door de arbeiders te zamen met de politie' gevormde ,,Selbst- schiitz" tegen de separatisten werd door de B elgen in hechtenis genomen en n aar diet sta tion gebracht, waar hij werd' weggevoerd. In Bonn worden de openbare gebouwen door de Franschen bewaakt. In Mainz was de toestand gisterochtend na het verdrijven der separatisten wederom normaal. De wto- kels waren ten deele weer geopend de ar- beid was overal hervat. Bij de aidaar plants gehad hebbende onlusten werd een Fransche professor aan het lycCum aldaar zoo ernstig gewond, dat hij is overleden. De gedtelegeer-. de van de Hooge Intergeallieerde Rijnland- comriiissiea heeft onmiddellijk een verkecrsbe- perking ingesteld. Het wordt bevestigd, diat cen Duitscher, ressorteerende onder den dcuanedienst- der geallieerdeii te Alcen, gedood is.Een andere Duitscher, in diensf van de FranschBelgi- sehe regie, is door nationalists erastig ge wond. In verband met de deelncining van studs ten aan de troebelen en plunder ingen, welke hebben plaate gehad, heeft de Hiooge Intergeallieerde Conimissie besloten de Technische Hoogeschool te Aken tot nader order te sluiten Er worden geen wijjzigingen in den toestand te Aken gemeld. Te Montjoie hebben de separatisten het bureau van den landraad en ae nationalisten het raadhuis bezet. Te Bonn is het separatistische comite uit- gebreid door de toevoeging van vooraan- staande persoflen'uit den middenstand, ten behoeve van de organisatie der openbare diensten. In de omgeving van Trier, waar de sepa- - ratistische bewegihg goed georganiseerd schijnt te zijn, hebben de steden Daun, Bit- burg en Wittlich zich bij de separatisten aan- gesloten. Gemeld wordt, dat te Rannen, in het onbe- zette gebied van Duitschland, een bijeen- komst zou wordlen gehouden van een aantal intellectueelen, -ambtenaren en industrieelen uit het bezette gebied1. Op deze' bijeenkomst zou worden nagegaan, .welke houding mien tegenover de separatistische beweginig zal aannemen. In Duisburg hebben de separatisten ver- SGheiden bladen verbodlen en een dtir hunnen tot burgemeester der sjad benoemdi. De Rijnrepubliek werd daargistermiddag zon- dcrincidcnten uitgeroepen. Volgens de „Soir" is Krefeld gister in handen der republikeihen gevallen, die de politie ontwapenden en zeer strenge maatre- gelen afkondigden. Van de zesduizend Rijh- landers, die zich in Kiefeld bevonden', zijn vicrduizend naar Dusseldorf opgetrokken om ook deze stad te nemen. In Koblenz werd een anti-separatistische betooging zonder incident door de troepen uiteen gedreven. De burgemeester, die geen gevolg had gegeven aan de hem gegeven in- structies tot handhaving der orde, werd uit- gewezen. Omtrent dten toestand te Wiesbaden wordt gemeld, dat ,hoewel de separatisten1 het stad- huis en de bureaux van die rijksbank hebben/ bezet, de Rijn-republiek daar toch niet is uitgeroepen. In de stad zelf is het rustig ge- bloven. Alleen zijn voor het hoofdbureau van politie eenige schoten gevallen. De politie had1 zich in dit gebouw teruggetrokken, en deed den Franschen commandant weten, dat zij weigerde enig ander gezag dkan dat van de regeering van het rijk en Pruisen te erken- nen. Fransche patrouilhs doorkniisen de straten. De ambtenaren zijn door de Fran schen uitgenoodigd dienst te blijvcn doen. Dinsdag was daarvan echter geen sprake, daar de ambtenaren deelnamen aan een sta king van 24 uur, welke de bevolking spon- taan heeft georganiseerd om tegen den sepa- ratistisclien putsch te protestedren. Deze sta king is kalm verloopen. Andemach is van separatisten bevrijld. Toen de separatisten zich1 tot den Franschen commandant om hulp wendden, wees deze dit van de hand met de verldaring: nDe oor- log is voor de separatisten verloren." EEN AF ZON D E RLIJK E PALTS- REPUBLIEK? De „Vorwarts" en het „8 Uhr Abend- blatt" publiceeren berichten omtrent de af- scheiddng van de Palts van Beieren en de uitroeping eener zelfstandige republiek. De lezingen, welke beide bladen van de gebeurtenissen geven, wijken evenwel nog al van elkaar af. De ,,Vorwarts" mel'dlt, dat in de Palts al le toebereidselen zijn getroffen om de uit roeping der Paltsrepubliek binn'en het kader van het Duitsche Rijk te doen plaats heb ben. Het besluit is genomen, orndat het ge- diulld der aan het Rijk getrouwe republikein- sche bevolking der Palts tegenover 'het drij- ven van Miinchen is uitgeput. De Palts, die een bevolking van ongeveer een millioen zielen heeft, omstreeks het ze- vende gedieelte van die van) Beieren, is door de houding van Miinchen tegenoVer het jRijk in een onhoudbaren toestand gekomen, waaruit zij thans de consekwenties trekt. Zij gaat dlen weg, then haar levensbelang haar levensbelang haar voorschrijft: van Beieren naar het Rijk. De bevolking dier Palts zou zich dus ah leen uit trouw aan het Rijk van Beieren af- schteiden, doeh de lezing van het „8 Uhr Abendblatt" werpt een geheeli ander lkht op 'deze zaaik. Blijkens deze zou de vertegenwoordiger der Rijnlandeommissie, de Fransche majoor Louis, in de Paltser ,,Kreistag" de verkla- ring hebben afgelegd, dlat met het oog op den toestand in Beieren de Palts een auto nome staat met een voorloopige regeering zal zijn, in afwachting van dien verderen loop «r gebeurtenissen. Na een korte onderbreking der zitting, waarin de partijen over de verklaring van majoor Louis beraadslagen, kwami de Krei- stag weer bijeen. De voorzitter verklaarde,dat de Kreistag volgens de bestaande wetten niet bevoegd was,, in' deze aangelegenheid een beslissing te nemen, waarmee het voorstel vo'orloopig [was afgehandeld. Nadat niemandl het woord had gevraagd, verklaarde de voorzitter ten slotte mededee- ling te, hebben ontvangen, dat in den nacht van Dinsdag op Woenisdag zooweli het Rijks- kabinet als de Beiersche regeering zich breedivoerig hadden beziggehouden met de kwestie dier afscheiding der Palts van Beie ren. Beide verklaarden zich tegen de vor- ming van een nieuwen staat. Volgens het ,,8-Uhr Abendblatt" zouden die leiders der soc.-dem. met de Franschen hebben onderhandeld nopens het proclamee- ren eener onafhankelijke Paltsrepubliek, on geveer naar het voorbeeld van het separatis tische Rijnrepubliek. DE RiJKSWEERVERSTERKINO IN 5AKSEN. In de Dinsdlag gehouden zitting van den Saksischen Landdag heeft de premier Zeig- ner o.a. het volgende verklaard: Zaterdag ontving hij uit Berlijn de mededeeling, dat het zenden van rijksweertroepea naar Sak- sen vooral ten doel had, Saksen voor een. eventueelen inval van Beiersche rechtsradi- cale afdeelingen te "beschermen. Verder deel- dle de premier mede, dat de rijksweercom- mandant opdracht had gekregen, den grondl- wettelijken toestand in Saksen te herstelfen. Volgens den premier werd de Saksische re geering evenwel door de rijksregeering ver- keerd onderricht, hetgeen er, naar hij. zeide, niet toe zou bijdragen, het vertrouwen tus- schen de rijks- en landelijke regeeringen te bevorderen. Daama wendde de premier zich tot het volk. hetwelk hij aanspoordte, om, ondanks de gerechtvaardigde ongerustheid, toch de kalmte te bewaren. Binnen enkele weken zal wonden beslist, of die Duitsche republiek slechts een farce is darn we! of zij nog levensvatbaarheid bezit, zeide spreker. DE EGONOMISCHE CRISIS IN DUI'TSGHiLAND. Overal in Duitschland komen steeds weer relletjes voor id verband pet den Oconomi- schen toestand, waarbij maar al te gaarne lieden optreden, die in trobel water" wen- schen te visschen. Maar toch is bijiia overal de duurte en schaarschte aan voedingsmid- delen de ondergrond der relletjes. In Kassel en Keulen is daarbij ernstig gevochiten, waar bij1 velen werden gewbnd, m Kassel zelfs 6en gedood'. In het Ruhrgebied worden overal' levens- middelendemonstraties gehouden. to Essen, Gelsenkirchen en talrijke andere plaatsen zijn winkels geplimderd. Op het station Katern- berg werd een heele trein met aardappelen leeggehaald. In Stettin is d'e toestand .opgewonden, doch diaar die broodprijzen nielt verder ver- hoogd ziin, bleven emstige relletjes achter- wege. Op de Vulkan-werke en ahdere scheepsbouwwerijen wordt nog gestaakti to Kiel zijn tal van levensmiddelenwinkela geplunderd. In de stad weriien optochten ge houden met alle gevolgen daarvan. De politie moest optreden met de bajonet op het ge- weer. Twee politieagenten en talrijke dlemon- stranten werden gewond. to Bnmswijk opstootjes, die nu en dan een ernstig karakter aannamen. De politie ver- rastte een verzameling van communistische hundertschaften; niet minder dan 240 perao- nen werden geiarresteerd. In Frankfort wilden de arbeiders der Adier-Werke naar het vakvereenigingsge- bouw trekken om aan bun looncischen laacht bij te zetten, doch onderwieg kwam het tot botsingen met de politie. Twee arbeiders werden gedood en vier zwaar gewond, ter wijl ook een politieagent.werd gedood. COMMUNISTISCHE DRUKKERIJ GESLOIEN. De president van de Berlijpsche politie maakt bekend, dat de drukkerij', waar de „Rote Fahne" en andere communistische bladen en tal van progandistische geschriften worden, gedrukf, j>p last der militaire autori- teiten door de "politie is gesloten en verze- geld, aangerien daar in den laatsten tijd tal van door de wet verboden, tot algemeene sta king en bewapeniag van het proletariaat aansporende geschriften werden gednikt. UITWIJZING VAN' JODEN UIT BEIEREN. Op bevel van den Beierschen staatscom- missaris-generaal, dr. von Kahr, worden Joodische zakenlieden in massa uitgewezen. Het zijn voor een dieel hoofdeni van groote firma's, die reeds 25 tot 40 jaar in Mun- chen gevestigd zijn, doch verzuimd hebben bijtijds het Beiersche staatsburgerschap aan te vragen. De uitgewezenen moeten binnen 3,h 10 diagen1 vertrokken zijn. Hun wonin- gen en1 het to hun bezit gevondenbuiten- landsch geld worden in beslag genomen. Als motiveertog wordt gewoonlijk aange- geven, dat de betrokkenen zich ten koste van het Duitsche volk verrijkt hebben, dat zij met communisten omgang hebben gehad, of op andere wijze een gevaar voor den staat vormen. Politiek zijn deze uitwijztogen waarschijnlijk te beschouwen als een snort zoenoffer, dat von Kahr aan zijn antisemie- tischen concurrent Adolf Hitler brengt. DUITSCHE RF.GEERINGSLEDEN NAAR WSTFALEN. De rijkskanselier, de minister van binnen- landsche zaken, de minister voor de bezette gebdeden, alsmede de Pniisische minister- president zijn gister naar Hagen to Westfalen vertrokken, om aldaar met vertegenwioordi- gers der politieke partijlen den toestand to hieft bezette gebied te bespreken. De rijkskan selier, de Pruisische premier en die beide andere ministers zullen aldaar to een kedea te houden openbare vergadering het woord voeren. TURKIJE TEGEN RUSLAND. Een incident, voorgevalleni te Sheridan, alwaar een Anneeusche bendfe de vlag van de Turksche legatie omlaaghaalde, wordt te Angora zeer ernstig opgevat. Gemeld wordt, dat ook de Turksche vertegenwoordiger te Tiflis en Bakoe hun posten hebben verlaten. In geval dit juist is zijn de Turksche relaties met de drie Sovjetrepublieken van den Kau- kasus afgebroken. Te Angora heerscht groo te verontwaardigtog tegen de Armeniers, en er wordt reeds over een straf-expeditie ge- sproken. De bodem hiertoe wordt bereid door de verspreiding van het bericht omtrent een opmarsch van Armeensche troepen naar de Turksche grens en1 de verwoesttog van Turk sche dorpen. Algemeen dlenkt men echter, dat de Armeniers worden opgestookt door Rus- land. Volgens een bericht uit Angora heeft de Turksche regeering aldaar haren gezant te Moskou opdracht gegeven tegen de agres- sieve houditog van de Armeniers te protestee- ren. MOBILISATIE IN LITAUEN. Uit Kofao wordt gemeld, dat to Litauen een gedeeltelijke mobilisatie is verordend, welke to diplomatieke krtogen groot opzien heeft gebaard. De regeering verklaart, dat zij een gewone controlemaatregel is, om ndfte gaan, wie zich aan den militairen diienst heb ben onttrokken. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Vier offirieren, 9 onderofficieren en 150 soldaten, die aan den opstand deelgeflomen had'den, zijn aangehoudien en ontwapend1 te Kathabtoa. Te Athene hebben arrestaties van militairen plaats gehad. Men jneld't uit Salonikii, dat daar circa 90 aanhangers der revolutionnaire beweging, onder wie de afgevaardiigdea Boessios en Merecuris, zijn aangehouden. ONLUSTEN TE RUSSELSHEIM. Gisterenmorgan is te Russelheim een bankbediemde, die de loonen van het perso- neel der Opelniabrieken van het station naar die fabriek bracht, dloor die Franschen gevan- gen genomen en het bedrag, naar verluidt eenige h'onderden billioenen, to beslag geno' men. Dientengevolge zijn gisteren te Rus> selsheiim onlusten uitgebroken. RUSLAND EN DE DUITSCHE' CRISIS. Gemeld wordt, dat Trotski dagelijks to de groote fabrieken vergaderingen houdt en to zijne redtevoeringen zijne sympathie met de Duiteche revolutie betuigt De Volksoommissaxis Loenatsjarskt ver klaarde Zondag in een arbeid'ersvergadering, dat de Sovjetregeertog voornemens is, zoo noodig, het Duitsche proletariaat te hulp te komen. Dergelijke oorlogszuchtigc taal wordt ook to andere Russische stedeh gesproken. BANDIETERIJ IN CHINiA. Gemeld wordt, (tot 500 gewapende ban- dieten het station te Kwanttog aan de lijn Peking—Holnkow hebben aangevallen en geplunderd. De sneltreta naar Holnkow kwam juist het station binnen, toen die plundering plaats had, doch de machinist wist zijn trein op een ander spoor te brengen en reed terug. Et werden nog schoten door de bandieten op den trein gelost, doch deze richtten geen schade aan. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht der plundering, werden troepen naar Kwan ttog gezonden, welke de bandieten verdre- ven. Het gevecht duurde echter den geheelen nacht door. EEN SCHEEPSRAMP. Het Engelsohe stoomschip „West-More- land1'', dat met tachtig personen aan boord uit uit Burton vertrokken- was, heeft araadioos geseind, dat het schip to nood was op de kust bij Delaware. De orkaan was zoo hevig, dat de zeeen over het schip sloegen en de booten weggeslagien waren, weshalve om hulp gevraagd werd. Plotseling hield het setoen op, zoodat men vreest dat alle schepe- Ungen omgekomen zijn. KORTE BERICHTEN. Een Exchange-telegram uit Cairo mel'dt, dlat de politie ongeveer honderd man- nen en vrouwen heeft gearresteerd, die ver* dacht worden deel uit te maken van een or ganisatie voor den handel to blanke slavto- nen. De lleider van de Berlijnsche organisa- ties der communistische partij, Pfleif £er, is door die politiek politie in hechtenis geno men, als verdiacht dlat hij zich ondanks het bestaande verbod verder met het vortmen van „Hundertschaften" heeft belast. Naar aanleiding van de tegen hem. in- gebrachte beschuldiiging van corruptie is de gouverneur Walton van Oklahoma dioor den senaat geschorst. De Ku-Klux-Klan is daar wel machfig! Gistermiddag is de communistenop- stand te 'Hamburg gebroken. Nergens wordt meer gewapende tegenstand geboden. Gemeld wordt, dlat te Lugo, nabij Ra venna een Ku-Klux-Klan organisatie is op- gericht.. Op verschillende huizen waren drie groote K's geschreven en direigbrieven, ge- teekend met drie K's werden door verschil lende towoners ontvangen. De politie heeft nog geen enkel spoor kunnen ontdlekken. De spoorwegarbeiders en machtoisten te Krakau (Polen) zijn to staking gegaan. Er bestaat gevaar dat de algemeene staking zal geproclameerd worden.' Maandag is bij Praag een groot krank- zinntgen'gesticht afgebrand. Na langen strijdi kon d'e brand gebluscht worden. De schade is zeer groot. De Berlijnsche nota omtrent de Duit sche betaltogscapaciteif, werd gister aan de Conimissie van Herstel overhandigd. Uit de zaal te Geneve waar gewoonlijk de conferenties van den Volkenbond worden gehouden, is een geldkistje gestolen. Het be- vatte een bedrag van ongeveer 12.500 fr., bestemdl voor Japan.. Tengevolge van loongeschillen is to de% haven van Br em-en een staking uitgebroken, waardoor het havembedrijf to stilgelegd. Elf Duitsche trawlers liggen werkeldos in de haven van Aberdeen, omdat de be- manning weigert uit te varen, tot haar etoch, om betaltog der loonen to Engelsch geld, to vervuld. De voor gister aangekondigde zitting van dten Duitschen Rijksraad to uilgesteld. In de plaats daarvan kwameni de minister- presidenten der Duitsche staten to de rijks- kanselarij bijeen voor het voeren van be- sprektogen met den Rijkskanselier. Is het U bekend, dat wjj wekelijks meer dan een wagon onzer bekende Schmidt's patent wasohmaohines plaat sen ALKM1TR BE WILD UTBEGHT ERNSTIG SCHEEPSONOEVAL. In de Amsterdamsche haven heeft in den afgeloopen nacht een ernstig scnespsongeval plaats gehad. Toen circa een uur to den nacht het bin- nenkomende s.s. Orestes" de meerboeien ter hoogte van de Surinamekadte bereikt bad, kreeg een gedieelte van het dekpersoneel or der dte trossen aan genoemde boeien vast te maken. Voor dit doel moest een sloep over boord' gezet wordten. De matroos Neggen, die bij dezen arbeid behulpzaam was, raakte door een ongelukkig toeval te water. Ofschoon, gezien de heersohende duistey- nis, die man vrij spoedig weer aan boord ge bracht was, bleefc 'hij' reeds dood te- zijn, on danks dte pogtogen die men gedurende ander- half uur aanwendde, de levensgeestep we- der op te wekken. BOTSING TRAM EN AUTO. Bij het passeeren der autobus, die van Edam kwam, raakte de vrachtauto van dten heer J. de Jong van' Volendam op dten Mom- nikendammer jaarweg gisteren op dte tram- baan. Op circa 200 M. naderde in voile vaart de om 6.30 van Edam vertrokken stoomtram.- Door het verblindend' licht der schijnwerpers van den auto zag de machinist niet, d'at deze op de trambaan stond, met ge volg, dat de tram dien vrachtauto verbrijzel- de. De inzittende 8 personen waren er ge- lukkig bijtijds uitgesprongen, zoodat geen on- geluk voorviel. Met oponthoud en eenige ver- bogen stangen kon de tram verder gaan. HOOGERE INVOERRECHTEN. Bij de rijksbelasttog-a'dministratie worden sedert eenigen tijd voorbereidende werkzaam- heden verricht to verband met een door de regeering voorgenomen technische herzie- ntog van het tarief van invoerrechten op de basis van een verhoogtog van 5 pet. tot 8 pel. Voor koffie is evenals voor bier en thee een bijzondere verhoogtog in overwegipg. VOORLOOPIG VERSLAG STAAT8- BEGROOTING. Het voorloopig veralag van de Tweede Kamer over de StaaMiegrooting voor 1924 to verschenen. ROOMSCHE PERSVRIJHEID. Wij lezen to het Hdbl.: Men deelt ons thans van roomsche zijde mede, dat to het btekende bericht van Het Vaderland de hoofdzaak waar is. En men voegt daaraan toe, dat de leider der regee ring niet alleen de roomsch-katholieke Ka- merfractie, maar ook de roomsohe pers op de politieke gevolgen van een verwerptog der Vlootwet heeft gewezen. De voorzitter van den mintoterraad heeft, in verband met de bezwaren van sommige bladen tegen de Vlootwet, aan de redacties van dte toonaan- gevende roomsche bladien doen weten, dat het geheele fcabinet zou aftreden, todien de Vloot wet werd verworpen, en daama van een handhaving der rechtsche coalitie geen spra ke meer kon wezen Tot zoover het Hdbl. De N. R. Crt. voegi hieraan toe: Wiji herinneren in dit verband nog eens aan' de nadrukkelijke verklaring van overste van der Toorn, „cfat de redactie van De Re- sidtentiebode (naar aanleidtog van een arti- kel tegen de Vlootwet, dat hij op haar ver- zoek voor dat blad' geschreven had) aan hem heeft meegedeeld, dat zijn artikel niet. zou worden geplaatst, daar zij van zeer tovioed- rijke zijdte het verzoek- had ontvangen, voor loopig geen artikelen tegen de Vlootwet op te nemen. DE MOORD IN DEN TREIN. Een doodvonnis. De rechtbank te Osnabrflck heeft behan- deld de zaak tegen Kalt en Pommer, die op 23 Aug. j.l. in den trein tusscHen Salzbergen en Schflttorf den roofmoord hebben gepleegd op de familie B. Ruben 'uit Amsterdam, waarbij de heer Ruben als slachtoffer viel en diens vrouw en d'oohtertje ernstig, maar piet levensgevaarlijk gewond werden. Kalt to ter dood veroordeeld, Pommer toi 12 jaar gevangenisstraf. DE LANDSDRUKKERIJ De mtototer van btonenlandsche zaken heeft tot de verschillende departementen en andere rijkstosfellingen een brief gericht, waarbij verplicht wordt gesteld, gebruik te maken van de Algemeene Landsdrukkerij, bij het betrekkm van drukwerk. Aiieen bij hoo ge uitzondering mag daarvoor van andere drukkerij'en gebruik worden gemaakt. Naar ons. ter oore komt, zegt de Telg., vtodt de Landsdrukkerij d'aarbij niet den noo- digen steun bij de departementen, waarbij b.v. Waterstaat zich erg aanhankelijk toont aan' zijn vroegere leveranciers. Naar't bl. verneemt, to een regeling in voorbereiding, waarbij een centrate controle op de departementale bestelltogen wordt uit- geoefend. TER AARDE BESTELD. Onder groote belangstelltog to gisteren op het R.-K. kerkhof te Eindhoven ter aarde be- steld het stoffelijk overschot van den heer C. van der Harten, to leven commandant van de Eindhovensche vrijwillige brandweer, die het slachtoffer to geworden1 van den brand te Strijp. De burgemeester van Eindhoven heeft o. a. het woord gevoerd. De Raad vergaderde hedenmiddag tax 1 ure. Afwezig mr. D. Sluto. De notulen werden onveranderd vastge- steld. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. een schrijven hebben gezonden aan de Hanzebank, dat de Raad' het pand wil koo- pen. De Raad van Commissarisscn gaat hiermedie accoord' onder zekere voorwaarden. Het College adit de voorwaarden aanneme- lljk en stelt voor het pand der Hanzebank voor 31000 te koopen onder de gestelde voorwaarden. Een der voorwaarden to, dat de gemeemte de overschrijvingskosten betaalt en' dat de Bank tot 1 Md 1925 huurder kan blijven van de benedenlokalen voor 1100. Conform besloten. togekomen zijn: a. Een brief van 10 October j.l. No. 144 van Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot wijziging "van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. A111AABSCII COURAKf.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1