DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 252 Honderd v\jf en tratigste Jaargang. i92n YRIJDAG 26 OCTOBER t>rt nil mener bestaat tot 2 Waien Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel; grootere letters naar plaatsrulmte. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DirectorO. H. KRAK IioofdradacteurTj N. A'DEMA. Buitsnland DE RIJNLAND-REPUBLIEK. Na een verwoed gevecht hebben de sepa- ratisten zich van het raadbuis te Crefeld mieester gemaakt Er vieleu elf dooden, oader wie de politiepresidentj en ongevcer 60 per sonal werden gewond, Hoewel zich in Dusseldorp talrijike separa- tisien bevtoden, is deze sited! nog niet bezet. De bedoeling is eerst de plaatseu in de om- gevkig te bemeesteren en daarna Dusseldorp te bezetiten. Dit zou dan in een der eers'iko- mende dagen gieschiedien. Het hoofdkwartier der separatisten in dit gedeelte van het Rijh- land is Duren, waar de leiding biji Matthes berust. In het zuidelijk gedeelte van het Rijnland, waar Dorten heerscht, werken de separatisten geheel afzonderlijk. Het hoofd kwartier van Dorten is moinenteel gevestigd tie Coblenz. Hlet Moezelgebied is nog onbe- zet. De plaats Vierssen is door de separatisten bezet, zonder dat tegenstand werd geboden. Duisburg is eveneens in handen der Rijn- land-republieken, zonder dat dit veel sti'ijd heeft gekost. Een besprekimg met de arbei- dersorganisabes had ten gevolge, dat die ar- beiders voorloopig aan het werk zullen bliij- ven en zich niiet in den strijd zullen mengen. Gistennorgen 7 uur hebben Duitsche po- litiebeambten de regeeringsbureaux te Aken aatigevallen, alwaar op dat oogemblik de se paratisten. met Deckers aan het hoofd aan- wezig waren. Dezen maakten gebruik van hun wapenen en sloegen de politic af. De po ntic trok zich toen terug en de Rijnlanders bleven meester van het regeeritigsgebouw. Er zijn vijf poljtiemannen en twea Rijnilan- ders gedood en1 verscheidene personen ge- wond. Vijf-en-dertig politiemannen hebben eenr toevlucht gezocht bij! de Belgische wacht en hebben aangeboden zich te laten ontwa- penen. De niieuwbenoemde politiepresident von Buhr, die zonder toesternming der geallieerde commissie in dienst was getreden, is door de' Belgen uttgewezem De separatisten, wier actie niet in den geest der bevolking in haar geheel is, onder- vindesn wel den steun diear bezettingsautori- teiten. Te Bonn b.v., waar de inwoners het raadbuis op de separatisten haddien ver- overd, kwam.en even later Belgische troepen de bevolking daar weer verdrijven, waarop zij het stadhuis aan de Rijnlanidsche republi- keinen teniggaven. Te Duisburg deden de Franschen evenzoo. Uit atidere stedeni, b.v. Audewaich en Worms, werden^ de separatisiten door de be long verdreven. Te Mainz hebben nieuwe gevechien plaats gehad, ook al geen bewijs dat de bevolking instemt met de separatistische actie. Er vie- letn vijf dooden. De gezamienl'ijke vakvereenigingen wekken in een manifest op, zich te keeren tegen de pogingeen om de Rijn-repubhek uit te roepen, en doen een beroep op de arbeiders, loon- trekkenden en beambten, om zich melt alle ten dienste staande middelen te verzetten tegen separatistische aanslagen. De Rijksregeering is voornemens om, zoo- dra overtuigend is bewezen, dat de bezet- tingsoverheden ten gunste der separatisten de neutraliteit schenden, een scherp protest in te dienen. De speciale berichtgever van de Echo de Paris te Aken deelt eene verklaring mede van een Engelschman, dat Engeland niet zal ge- doogen, dat de beweging der separatisten op de Engelsche zone overslaat. BEIEREN EN HET DUITSCHE RIJK. In Berlijn is een vergadering gehouden van minister-presidenten en vertegenwoordigers der verschiitende Duiitsche landen en der Rijksregeering.1 Na ureniang beraadslagen werd een reso- lutie-Wiirtemberg aangenomen, waarin de landen zich, ten aaruzien van het. conflict met Beieren, eenstemmig op het standpunt sitel- leti van de Rijksregeering en waarin wordt verklaard, dat zij to spoedige oplossing van de personen-kwestiie (bedoeld wordt de kwes- iie-Von Kahr) zeer noodzakelijk achten. Verder vraagt de resoluitie omzetting van den miiirairen in een burgerlijken uitzondie- ringstoestand en voorbereiding van een grondwetsherziening. Nadat deze resolutie was aamgen'omen, werd namens vele landen die wensch uitge- sprokeni, dat Beieren ten spoedigste met hlet Rijk tot overeenstemming zal komm. De rijkskanselier verklaardie voldoende vertrou- wen te hebben in Beieren^ trouw aan het Rijk, om op een spoedige bijlegging van het geschil te kunnen hopen. Een hoogstaamd politicus heeft aan von Kahr gevraagd, hoe hij persoonilijk denkt over de oplossing van het conflict tusschen Beieren cn de Rijksregeering. Von Kahr heeft daarop volgens het Hbld. geantwoord, diat met een Rijksregeering, die iemiaad als Keig- ner (Saksen) in zijn functie liet, geen doel- treffende oplossing viel te bereiken. Met een vastbesloten vaderl andslievendhandelende Rijksregeering daareu tegen zou de oploslsiing var. zelf komen. M. a. w., Von Kahr eischt het heengaan dezer Rijksregeering als voorwaarde tot de bijlegging van het geschil. DE GELDMOEILIIKHEDEN IN DUTTSCHLAND. Naar verluidt hebben de poiltieke partijen in het bezette gebied het voornemen een groote coalitie to vormen van alle partijen, ten einde met de bezetungsautoriteiten te on- derhandeien, en wel in de eerste plaats over de oplossing van de geldkwestie in het be zette gebied, waarover trouwens reeds be- sprekingen hebben plaats gehad tusschen de bezettingsautoriteiten eu vertegenwpordigers van larnibouw en industrie uit het Kijhiaud. Naar de Tel. verneemt zou Berlijn bereid zijn deb ehandeling van deze kweatie over te iaten aan deze coalitie. DE STOPZETTING DER BEDRIJVEN IN HET RUHRGEBIED. Naar de „K61nische Zeitung" uit Essen meld't, hebben *de troostelooze economiscfae omstandigheden em groot gedeelte van1 de midden- en. groot-bedrijveou in het district Oberhausen gedwongen, tot stopzetting der bedrijven over te gaan. De kleine beckijven liggen reeds sedert verscheidene dagen stil. Te Hambom zijn 15000 en in Dinslaken 4000 personen zonder werk. Behalve in de mijnen to't district O'ber- hausen-Hambom is reeds in een groot aantal mijnen de arbeid stopgezet, waardoor onge- veer 30.000 mijnarbeiders zonder werk zijn gekomen. Ten gevolge van het mislukken van de on- Iderhandelingen, zoowel van werknemers als werkgevers met de bezettingsautoriteiten, hebben de mijndirecties to het Ruhrgebied besloten met togang van Maandag a.s. de ge- heele Rijnsch-Westfaalsche industrie stop te zetten. Slechts enkele arbeiders zullen aan het werk blijven om den onderhoudsarbeid to de mijnen te verrichten. Het staat nog niet vast, of ook de mijnen, die kolen voor Holland le- veren, zullen worden stilgelegd. DE AFSCHEIDINGSPOGING IN DE PALTS. Uit Mitochen wortd gemeld, dat tegen de drie soc.-dem.m uit de Palts, die rniet de Franschen hebben onderhandeld over de af- koudiging eener zelfstandiige republiek Palts, een aanklacht is toged'iend wegens landverraad. Zeer eagenaardig is het, diat Hoffmann, toen hij nog Beiersch minister-president was, z,ich tegen de autonomic voor de Palts heeft verklaard, zoolanig nog Fransche troepen op het gebied van de Palts stonden. Volgens paragraaf 1 d!er Beiersche nood- yerordening van 11 Mei 1.1 is vesting- en ook de doodstraf gesteld op landverraad of net verleeuen van ondersteuning aan een veemde mogendiheid tijdens de bezietting De „Varwarts" schrijft, dat elk partijlid als zoodanig zou hebben' afgedaan, dat zou tiacrten in overleg met een1 vreemde mo- gendheid ook maar een voetbred gronds van het Kijlk af te scheuren. Ook trachit hot bladl de schuldi op de Fransche vertegenwoordigers to de Palts te schuiven, die door een „perfide manoeuvre"' de actie van de soc.-dem. in de Palts, welke slyerhts tegen von Kahr gericht is. trachten nm te z'tte nin een afscheidtog van de Palts van Beieren. De a>c.-dem. „Munchener'Posf merkt op: ile-. Erie partijgenootea to de Palts hebben ieitelijk landverraad gepleegd. De soc.-dem. pan ij weet nu wat haar te doen staat. Snes'TPTontos brgaan, de „7eiU, conc'u- deert, c at de soc.-dem. blijken te zijn de me- dcp .id tigen van den Franschen generaal, die van de Palts een Fransch protectoraat zou willen maken. Bericliten uit Berlijn dloen vennoedm, dat hedien te Spiers toch nog de Paltsrepnbliek zal worden afgekondiigd. Frankrijk zou de beweging ten zeerste steunen. TYPOGRAFENSTAKING IN BERLIJN. In Berlijn is een typografenstaktog afge- kondigd naar aanleiding van het sluiten door de regeertog van de drukkerij der Rote Fahne, toen dat blad, dat verboden was, onder een anderen naam trachtte te verschijnen. Een paar honderd man kwamen daardoor op straat. Na-afkondiging der staking vaardigde de 'militaire bevelhebber van Groot-Berlijn een verordening uit, waarbij staking, van het werk in de „vitale" bedrijven wordt verboden en tegelijkertijd alle bankbiljettendrukkerijen tot vitale bedrijven werden verklaard. DE MOORDIAANSLAG IN EEN TREIN BIJ SCHUTTORF. Omtrent de behandeltog van deze zaak voor de rechtbank te Osnabriick wordt ma- der gemeld: Beklaagde Kalt verklaarde, dat hij, om geld te krijgen, de mfsdiaad had begaan in overleg met Pommer. Doodslag en- roof was niet zijn bedoeling geweest, wel bewusteloos maken en daarna Grooving. Den heer Ru ben had hij1 eenige slagen met het plaitte deel van zijn moeder's bijl cp Act hoofd toege- bracht, daarna eveneens mevrouw Ruben en etodelijk hun 12-jarig, slapend dochtertje. Vervolgens had hij' de menschen beroofd. Pommer verklaarde, eerst met Kalt het plan te hebben gehad een veekoopman of een postwagen te plunderen, uit geldgebrek. La ter was hun plan' geworden een overvallen van iemand in een spoorwegcoupe 2e klasse. Pommer had eohter ten laatste niets meer van dat plan willen1 weten en zich afgewend, toen Kalt den vreeselijken aantal pleegde. Als bewijsstuk van do zware mishaodeltog van den heer Ruben was diens schedel tor terechtzitting aanwezig, die 4 zware verwon- d in gen, welke volgens deskundigen alle doo- delijk moesten zijn, vertoonde. Een slag bo- ven op het hoofd had de hersenpan geheel verbrijzeld. Ka.lt beweerde, diat hij en Pommer allies samen overlegd haddJen en to den trein el- kaars plannen to een notitieboekje hadd^n geschreven, welk boekje ook aanwezig was. Dr. Dieckmann, .verbohden aan het zie- kenhtos te Schiittorf, veftlaarde, dat 'de slagen met groote' krachtsaanwendtog moe- ten zijn toegebracht. Kalt moet met het scherpe van de bij I hebben gestagen. Wan- neer zich geen complicaties voordoen, zullen mevrouw Ruben en haar dochtertje wel her- stellen. Zij vertoeven beiden nog to ihet zie- kenhuis to Schiittorf. Als getuige werd gehoord de 12-jariga Anna Ruben. Ze werd, met nog omwonden hoofd, btonengeleid door een pleegzuster. Zij vertelde, dat ze to' den trein had geslapen, niet bemerkt had, dat haar vader en moe- der waren geslagen, en zij zelf de slagen in den slaap had gekregen. Zij was bewusteloos geweest, tot .ze to het ziekeahuis was opge- nomen. Met goedivtoden' van haar arts werd me vrouw Ruben telefonisch verzocht, ook to Os-. nabriick to komen. Nadat nog eenige getui- gen waren gehoord, verseheen zij in de rechtszaal. Zij decide mee, dat het f luisterend gespxek van de twee booswichten 'to den trein, maar nog meer het zeer ongunstige uiterlijk van Kalt haar was opgevallen, echter zon der verder argwaan op te wekken. Toen haar dochtertje shep, en ook zij een beetje was to- gesluimerd, is het misdrijf aan haar man volvoerd; zij heeft niet gezien, dat hij gesla gen werd. Zelf kreeg ze een slag op het hoofd, waardoor ze half bewusteloos werd, daarna nog een tweeden slag, waarop ze to een hoek werd geduwd, waar ze een vuist- slag to het gezicht kreeg. Daarna werd ze beroofd van- armband euz. Ze hield zich nu bewusteloos, tot ze to Schiittorf om hulp kon roepen, wat de arriestatifi van de bandieten ten gevolge had. Nadat de verdedigers aan het woord wa ren geweest, gtog de rechtbank geruimen tijd to de raadkamer. Eerst tegen midderaacht werd' het vonnis bekend gemaakt: het luidde, zooals reeds is gemeld, tegen Kalt wegens moord en roof de doodstraf; tegen Pommer wegens doodslag en roof 12 jaar tuchthuis- straf. KORTE BERICHTEN. In vei'band met dee to Grikenland ui'tge- broken tolusten is op last van den Joegosla- vischen minister van Verkeer gisteravond het spoorwegverkeer naar Griekenland stopge zet. Het „Journal" veijieemt uit Berlijn: Aan de rijksregeering wordt het voornemen toegeschreven om, ten etode grooter gevaar te vookromen, de uitroeping van een RijnLand- republiek onder leiding van dr. Adenauer te bevorderen. Te St. Jossie fen. Nbodle (Belgie) is een auto, waarto een daimie miet haar dodh'tentje en haar TO-jajrige moediar zaten, door een in voilile vaart zijnde 'train gegrepen. Die aiuto werd toltaal veisptlto'terd. De dlriiie tozilttenden werd'en gewond. Te Gent zijn een banketbakkei ij to een dbr ho'ofdsitraten en een daarbij behoorend jnagazijh door den brand vetrtni'eld. De achade Wlraagt meer dan frs. 100.000. Uit Vdrvierd wordt gemeld, dat aldaar twee personen' werden bmnengebracht, ver- dachit van spionnage. Het zijn een DuitsiCher en een Fransehman, die (tie Bupien' werden aan- gefaouden. Binnenlaiid. WETENSCHAP EN ALGEMEEN BELAN'G. De ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van btonenlandsche zaken en landbouw hebben, naar aan het Hdbl. wordt gemeld, een commissie to het leven ge- roepen, die zal onderzoeken, door welke maatregelen en to' welken vorm het toege- past natuurwetenschappelijk onderzoek hier te lande dienstbaar kan worden gemaakt aan het algemeen belang. Aan de autoriteiten, ressorteerende on der het departement van oorlpg, wordt ver zocht, die commissie, todien zij op hen daar- toe een beroep mocht doen, zooveel mogelijk behul'pzaam te zijn bij; het uitvoeren van haar taak en haar alle gewenschte tolichtto- gen te verschaffen. Ze is de opvolgster van de, to 1918 toge- stelde, wetenschappelijke commissie van ad- vies en onderzoek to het belang van volks- welvaart en weerbaarheid. DE VLOOriWET. De heeren Aay KeTkkaimp en Stokvis, tedai van den' Vol'ksraad miaken, naar Aneta tot Weltevreden seint, propaganda voor het plan diat de Volksraad, gehruiiik m'akbnd1 van het redht van petitie, zidh tot de Tweedb Knmler zal wendeto-, met net veTzoek die beSlisstog over de Vloolttwet aan. te houden, zoolang geen sltoitende Indische begroo'ting verkregen' is. Aan linter- en rech'terzij'de zijn 18 voorsitan- ders van diit verzoek. Somimiger stem is nog afhankelijk van1 het ^resultaat van de binneni- kort versdhijhiendci bezudnigiingsibegrootltog voor 1925, waarivan het tekort, rneit tobegrip met de 'kositen die de Vtootweit meebrengt, to- rugzakt op 45 miltoen to verband miet ver- schillende meevalU'ers en' direct door to voe- ren beztohigingen. ©ernensrd Nieuws DE KONINKLI'JKE FAMrLIE. H.M. de Koningin-Moedef is Dondlerdag- miididlag per train van 2.38, waaraan Harar Majesteits Sdlon was veiibonden, van Het Loo naar VGravemhage verttrokfcen. H. M. de Koningin en Prinses Juliana ver- gezekten Haar per auto maar hdt) station Apetdoonn en begeleildlden Haar vervolgtens door de Kon'ingilijke wachtkaimer naar hlet eersto perron. Hier werd!, staande bijl dien sa- lonwagen, dOor de vorstelijke personen harte- lijk afsdhedd van elkander genomem. De burpemeester van ApeWoorn Mr. W. Roosmale Nepveu, was aanwezig. BiRAND. i. Gistermorgen om half achlti ontdekte een' kmechit van den drogist Slaap to Bussuim, dat brand was to'tgebrokten in diens pakhuis achter de meuibelfahriielk van' de ftoma Do'om- miolen aan' de Briljjkilaam. De politie-brand- weer gretep met itwee sl'angen op de waferM- diing het vuur aan, waaraam het waarschijn- lijk te danken is, dalt de brand tot het pak huis bepePkf bTeet. Dit staat gehteel ingiehouwdl en was gevuiM met alleded -brandbare stoffen als spiiriitus en terpentijn. Oto kiv^art over negen' was hie)t' vuur gdblusdh't. E'en uur later vfeamde heltl editor opnliieuw op, maar werd toen weer g bediwomgen. De oorzaak lis ombekepld, schiade wordt door veraekertog gediekt. ONTWAP^NTNG TER ZEE. Juist op het oogenblik, zegt de Tdg., dat hiet Nederlandscbe parlement druk bezig Is met de behandeltog van de plannen der re geertog to zake de uitbrddtog van de vloot, oncterneemt de Volkenbond een belangrijken stap om te trachten de ontwapening tor zee door te voeren, waarvoor ook de medewer- king van Nederland zal gevraagd worden. Op 21 Januari a.s. zal n.l. te GenCve een voorberddendle bijeenkomst gehouden' wor- den voor een groote conferentie, welke zich zalbezighouden met do uithrdditog van de begtoselen van Washington met betrekktog tot de vlootbeperktog. Voor deze bijeenkomst zijn, behalve de sta- ten, die in den Volkembondsraad vertegen- woordigd zijn, uitgenoodigd jgedelegeerden van Argentinie, Chili, Denemarken, Grieken land, Nederland, Nloorwegen, Rusland en Turidje, zijnde die staten, welke ooriogssche- pen hebben van een omvang volgens de be- palingen van Washington. Deze voor-vergaderir.g zal een ontwerp- verdrag voor de vlootbeperktog uitwerken, dat aan de algemeene conferentie voorgelegd zal worddn. Een en ander gesohfedt volgens den wensch der laatste Volkenbondsvergadertog. Op die algemeene conferentie worden' alle staten, ook die, welke geen vloot hebben, uit- cenoodigd. NED'ERLANDSCHE PROTESTANTEN- BOND. Het hoofdbestuur dpelde mede, dat de ver gadering werd bezocht door 75 afgevaardig- den en 11 belangstellendea. De afdeeltogen Hilversum en Baarn stel- den voor: De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op de mogelijkheid van een samenwerktog c.q. ineensmeltiiig van de be- staande vrijztoige blaadies te onderzoeken en van de resultaten van dat onderzoek aan de eerstvolgendbalgemeene vergadering ver- slag uit te brengen. In afwaditing van dat verslag blijft de post van /2000 voor de Hervormtog dit jaar onveranderd gehand- haafd. De motie-Hilversum-Baarn werd aamgeno men bij acclamatie. De afdeeltog Leiden e.o. wensohite een amemdement to te dienen op de begrooting van den algemeenen penntogmeester en zou de som va 4245 onfler de uitgaven alss ub- sidies aan de afdeeltogen voorkomend, gaar- ne verhoogd zien tot f 4745, ten einde de bij- gevoegde /500 te kunnen toekenmem aan die Leidsche afdeeltog. Het voorstel Leiden viel. De begrooting sluitend met een bedrag in uitgaven van 22.885 werd1 aangenomen Daarna las de penntogm. eerst het finan- cieel verslag voor: 14 afdeeltogen droegen niets aan het H. B. af. 1 Een legaat van 40.000 ontving het H. B. van wijlen den heer Huisman to Kampen. Ds. Huisman vroeg hoe het gtog met de onhandelbare afdeeltogen, die niet hare quota wenschen af te dragen. Het H. B. stelde voor het quotum voor het jaar 1923/24 te bepalen op /0.50 per lid Het voorstel werd aangenomen. Het H- B. stelde verder voor een bedrag van ten hoogste /5000 uit te trekken voor het godsd. onderwijs op de lagere schalen to steden en dit bedrag ter beschikktog te stellen van de commissie van godsdienston- derwijs en prediktog, die iedere aanvrage af zonderlijk zal beoordeelen. De bedoeling is, dat van dit geld een matige rente b.v. 3 pet. zal worden betaald. Na ampele discussie werd het voorstel aan genomen met 57 voor en' 18 tegen. Het H. B. stelde voor in art. 31c 2e lid te lezen inplaats van ,,niet terstond herkies- baar": „herkieslfaar' Het voorstel werd verworpen. Het voorstel om het legaat van Mej. A Westhoff te Hattem, groot 500 te schenken aan de afd. Hattem, van de N. P. B. to de plaats van het te storten to die algemeene kas werd aangenomen. Besproken werd het voorstel van de afd Zwolle: ,,De algem. vergadering spreke de wenschelijkheid uit, dat de afdeeltogen zoo veel mogelijk zich rekenschap geven van de verhouding van den N. P. B. tot het oorlogs- en vradesvraagstuk". Vele bezwaren rezen tegen dit voorstel, maar de weglattog van de toelichting stelde velen gerust. Na stemming bleek het voorstel aangenomen. De vergadering werd te rulm vier ure lot gisterochtend half tien verdaagd. Des avonds was er een openbare samen- komst, opgeluisterd door muziek en zang, in de Vereenigtog, waar prof. Lindeboom van Groningen sprak over: het humanistisch be- standdeel to het vrijzinnig Ghristendom. Daarna hield dls- Van der Brugh te Tiel een referaat over: „De plaats van het gezag in den godsdienst". De Bijbelcommissie stelde voor, dat de al gemeene vergadering dien algemeenen pen ntogmeester machtigde, f, 15.000 beschikbaar te stellen voor den herdruk van de tekstuitga- ve van den bijbel en afzonderlijk van het Nieuwe Testament, beide volgens de Leidsche vertaltog. Het H. B. raadde de vergadering aan, dit voorstel aan te nenjen en het gevraagde be drag ter beschikktog te stellen van de com missie voor de bijbeluitgaven als bedrijfska- pitaal, echter onder bedtog dat van dit kapi- taal jaarlijks 3 pet. rente wordt betaald en de aflosstog to 20 jaar geschiedt. Aangenomen werd het voorstel om die nieuwe bijbelvertaltog uit te geven. Afge- stemd werd echter het voorstel om van het kapitaal 3 pet. te betalen. Het voorstel-Enschede, omgezet to een mo- tie, werd aangenomen. Aan de orde was thans punt 13: De ver gadering machtigde het H. B. zoo mogelijk net volgende jaar een sociaal congres te or- ganiseeren. Gevraagd werd' of dat congres den bond to een bepaalde richting zal drijven. Het antwoord daarop luidt ontkennend. De be doeling is alleen, er een congres van voor- lichting van te maken. De toelichting van de bedoeling zal voldoende worden openbaar gemaakt. Het voorstel .werd aangenomen. De vergadering was bezocht door .70 af- gevaardigden en 32 belangstellenden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heer T. van der Blink, dr. L. Th. Jorissen en mevr. dr. A. Manlcer-Zernike. Als lid van dec ommissie van finandeelen bijstafid werd in de plaats van den heer J. Kardux benoemd de neer van Gulik (te Hil- versum.)' De vergadering zal het volgand jaar ge houden worden' te Rotterdam. De heer Blooker dankte den voorzitter voor zijn Iddtog, waarna de vergadering wordt gesloten. VERSCHAFFING VAN BOUWKAPI- TAAL AAN BOUWVEREENIGINGEN. Het Dag. Bestuur van den Nat. Woning- raad heeft eenigen tijd geleden, naar het „Tijdschrift voor Volkshuisvesting" meldt, zich to verbtodtog gesteld met enkele deskun- digen op finandeel gebied, teneinde te over- wegen in hoeverre het mogelijk zou zijn op andere wijze dan door Rijksvoorschotleentag te voorzien to' de ^apitaalbehoefte der ver- eenigingen. Er is thans een commissie be noemd om zoo mogelijk een concreet plan uit te werken van' de wijze, waarop, buiten de Rijksvoorschotverleemng om, het behoodig de bouwkapitaal geheel of gedeeltelijk zou kunnen worden verkregen. Leden zijn de heeren' mr. G. v.d. Bergh, mr. D. Hudig, H. Keegstra, D. Keesing, ir. A. Keppler, J. J. Korndorffer en C. D. van Viet DE MARE TE LEIDEN. De "N. R. Crt. schrijft: Van fellen strijd tegen een poging tot ont- siering van oud stadsschoon heeit een kort bericht dezer dagen het heugelijk resultdat gemeld: de Oude Delft blijft behouden, door- dat men te Delft ook zonder vandalisme aan de eischen van het moderne verkeer bleek te kunnen voldoen. Het dempen van de Mare te Leiden bleef een gevaar. De dreigtog is nu, blijkens een voorstel van B. .en W. van Leiden inzake het rioleeringsvraagstuk, een onmiddellijke aan- slag geworden. Het komt B. en W. voor en ook de commis sie van fabricate, dat de zooveel ceroemde schoonheid van de Mare to den laatsten tijd wel ietwat te hoog is aangeslagen of liever, dat men over het algemeen bij de beoordee- ling van die schoonheid niet vrij van eenige overdrijving is gebleven! „Eenige aan&ekkelijkheid" ontzeggen B en W-. aan het gedeelte, dat zij willen dem pen, niet. Doch het dempen van het stuk, waar van stadsschoon gesproken mag wor den, is urgent) En als dit geofferd wordt, waarom dan ook de rest niet tot straat ge maakt! Misschien, aldus B. en W., heeft heelemaal geen ontsiering plaats, want: „het is wel ge- bleken, dat ook gedempte grachten het stads schoon geensztos behoeven te bederven". Intusschen en ook dit zijn woorden van B. en W. over smaken valt bezwaarlijk te redetwisten. Het verkeer stelt eischen. Zij vinden dat deze belangen niet mogen worden opgeofferd aan de meening van hen, die vreezen, dat een kleta gedeelte van de stad minder fraai zal worden. Dus stellen zij voor, de Mare van den Stillen Rijn tot de Oude Vest.te dempen. Schoonheid, al dan niet „overdreven", maar dan toch: schoonheid van de oude Hol- landsche stad Leiden, wordt vernietigd. En het excuus is een wissel op de toekomst, waar- ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1